Zssloup.net



[pic]

Letadlová loď USS Enterprise

Ročníková práce

Školní rok 2014 / 2015

Autor: Lukáš Vintr, IX. A

Konzultant: Mgr. Jiří Odehnal

Čestné prohlášení

Prohlašuji, že jsem ročníkovou práci zpracoval samostatně a použil jsem literaturu a zdroje uvedené na konci práce.

Ve Vavřinci dne..................... ….......................

podpis

Poděkování

Na tomto místě bych rád poděkoval svému konzultantovi Mgr. Jiřímu Odehnalovi za pomoc při vzniku a dokončení této práce.

Obsah

Úvod 5

Popis lodi 6

Výzbroj 6

Posádka 6

Letadlová loď USS Enterprise za II. sv. války 8

Bitva u Midway 10

Úvod k bitvě 10

Japonské síly 11

Americké síly 11

Bitva 11

Bitva u krvavých ostrovů Santa Cruz 16

Úvod k bitvě 16

Japonské síly 16

Americké síly 16

Bitva 16

Poválečný osud 21

USS Enterprise (CV-6) a Star Trek 22

Závěr 24

Resume 25

Literatura a zdroje 26

Úvod

Od pozdějšího dětství se zajímám o válečnou tematiku, zejména o II.sv.válku. Při sledování dokumentů a čtení knih s touto tématikou mě nevíce zaujala válka v Pacifiku, protože jsem si velmi oblíbil námořní bitvy. Proto jsem si vybral jako téma své ročníkové práce nejslavnější a nejdůležitější letadlovou loď té doby, USS Enterprise, která se svými činy zapsala do dějin.

Tuto loď si vzali za vzor i tvůrci slavné série Star Trek. Model této lodi měl dokonce ve své kajutě kapitán Kirk v prvním celovečerním filmu Star Trek: The Motion Picture.

Ve své práci se budu zabývat službou letadlové lodi před válkou, slavnými bitvami během války, kterých se účastnila, a smutným poválečným osudem této lodi.

Popis lodi

Letadlová loď USS Enterprise patřila ve své době k největším lodím, ať už svými činy nebo rozměry. Nepřátele ohromovala nejen její pověst, ale také její velikost. Patřila mezi největší lodě během II. světové války vůbec. Rozměry se vyrovnala i největší bitevní lodi té doby, japonskému Jamatu. Byla dlouhá 246,58 m, což je pro vaši lepší představu přibližně vzdálenost vzdušnou čarou od vchodu do Základní školy ve Sloupě na náměstí ke kostelu, nebo délka dvou průměrných fotbalových hřišť. Široká byla 33,38 metrů, což jsou zhruba 3 délky školního bazénu.

Nejen její velikost hrála důležitou roli. Pro každou válečnou loď je důležitý i výkon, rychlost, dosah, výzbroj a především posádka.

Výkon motorů této lodi byl 120 000 koňských sil, díky kterému byla schopná vyvinout rychlost 60 km/h. Akční rádius lodi byl 10 500 n. m., tzn, že dosah při cestovní rychlosti 28 km/h byl kolem 20 000 km. Délka 20 000 km odpovídá cestě zhruba od západního pobřeží USA přes Aleuty až k japonským ostrovům a zpět.

Výzbroj

Výzbroj USS Enterprise byla velmi bohatá. Loď měla namontovaných osm 127 mm protiletadlových děl pro střelbu na letadla z velké vzdálenosti, šestnáct 28 mm protiletadlových děl a dvacet čtyři 12,7 mm protiletadlových kulometů pro střelbu na menší vzdálenost. Taková výzbroj poskytovala Enterprise velmi dobrou obranu, kterou nemohlo téměř žádné nepřátelské letadlo proklouznout. Loď kromě těchto zbraní mohla mít na palubě až 96 letadel, která představovala hlavní vojenskou sílu této obávané lodi.

Díky své výzbroji představovala velmi významnou a zásadní vojenskou sílu v Pacifiku.

Posádka

Členové posádky na Enterprise byli většinou ti největší odborníci svých oborů, které měly USA během války k dispozici. Mezi členy posádky patřili nejen námořníci, kteří se starali o obsluhu protiletadlových děl a o bojeschopnost letadel, piloti, pěchota, ženisté, ale také kuchaři.

Během války vzrostl počet posádky z 1889 lidí až na 2919, což je cca počet obyvatel Sloupu, Šošůvky, Vavřince a Žďáru.

Letadlová loď USS Enterprise za II. sv. války

USS Enterprise se na konci prosince 1941 vracela do Pearl Harboru, a tak se jí podařilo "zmeškat" japonský útok na tuto základnu. Měla velké štěstí, že její průzkumné letouny nezavedly Japonce přímo k ní. Poté, co USS Enterprise "zmeškala" Pearl Harbor, to vypadalo, že si chtěla vše vynahradit. USS Enterprise a její posádka se pouštěla do všech možných bojů.

V březnu 1942 se spolu se svým doprovodem plavila Pacifikem a za sebou nechávala zničené nepřátelské lodě a letadla. V dubnu 1942 se zúčastnila památného bombardování Tokia a bitvy v Korálovém moři, v červnu veledůležité bitvy u Midway. V červenci se připojila ke skupině, která prováděla výsadek na Šalamounovy ostrovy, následně dva týdny bránila komunikační spoje na jihozápad od Šalamounových ostrovů. Ke konci srpna zaútočila na japonské síly poblíž Šalamounových ostrovů, byla poškozena a musela odplout do Pearl Harboru k opravě.

Na konci října se po opravách znovu připojila k letadlové lodi USS Hornet a zúčastnila se bitvy u Ostrovů Santa Cruz. Byla dvakrát zasažena pumou a byla opravována v Nové Kaledonii. Ještě před dokončením oprav musela v listopadu spolu s opraváři vyplout k Šalamounovým ostrovům, kde potopila japonskou bitevní loď a těžký křižník. Během prosince 1942 a ledna 1943 se účastnila vojenského cvičení v Espirit Santo. Na konci ledna se musela zapojit do bitvy o Rennelské ostrovy, kde zničila většinu útočících japonských letadel. Poté se vrátila do Espirit Santo, kde operovala následující tři měsíce. Poté se přesunula do Pearl Harboru, kde ji Admirál Nimitz ocenil vyznamenáním "Presidental Unit Citation". Enterprise čekala nutná generální oprava, po které se v listopadu zapojila opět do válečného dění.

Enterprise byla poslána k Maršálovým ostrovům zmírnit odpor Japonců. Než se znovu vrátila na Espiritu Santo, zaútočila několikrát na Jaluitský atol. Odtud vyplula na začátku března roku 1944 do oblasti východně od Japonska, kde zaútočila na několik základen. Americké ponorky zde potopily tři letadlové lodě Japonců. Po této bitvě zamířila Enterprise na opravu do Pearl Harboru, následně se účastnila náletů na Okinawu a Filipíny.

V lednu 1945 brázdila Čínské moře a útočila na Japonské základny. Poté byla zasažena pumou, opravena a následně vážně poškozena pilotem kamikadze. Jedno letadlo dokázalo to, co nedokázal zbytek japonské flotily. Enterprise se už do konce války do bojů nezapojila.

Enterprise se zúčastnila mnoha důležitých bitev, ale mezi nejdůležitější ze všech patří bitva o Midway a bitva o Quadalcanal. Nejdůležitější střetnutí v této bitvě je bitva u „krvavých“ ostrovů Santa Cruz. Právě tyto dvě bitvy, které rozhodly o dalším vývoji války, jsem se rozhodl Vám více přiblížit.

Bitva u Midway

(Letiště na atolu Midway, )

Úvod k bitvě

Midway je malý ostrov ležící v severním pacifiku nedaleko Havajských ostrovů. Právě tady se odehrála v roce 1942 bitva, která přinesla obrat ve válce v Pacifiku.

[pic]

(Mapa s polohou ostrovů Midway - )

Japonské síly

Printscreen z dokumentu

Americké síly

Printscreen z dokumentu

Bitva

Isoruku Jamamoto měl v plánu vylákat americké letadlové lodě k boji, aby je mohl zničit. Američané znali japonské používané kódy a zachytili zprávu, že Japonci plánují útok na cíl AF. Američané nevěděli, co tento bod znamená. Zkusili malou lest. Poslali zprávu, ve které stálo, že atol Midway trpí nedostatkem pitné vody. Do 24 hodin Američané zachytili japonské vysílání, že nedostatek pitné vody má právě bod AF. Bylo jasné, že bod AF je atol Midway!

Japonci k ostrovům pluli ze severozápadu, a tak americký admirál Nimitz přemístil svůj svaz na severovýchod.

(Japonsko - červená, USA - Modrá - Printscreen z dokumentu )

4. června 1942 brzy ráno zaútočily japonské střemhlavé bombardéry a stíhačky, celkem asi 110 letadel, na atol Midway. Letiště však nebylo poškozeno. Japonci zároveň vyslali průzkumné letouny, aby pátraly po amerických lodích. Po několika hodinách objeví americký průzkumný letoun PBY japonský svaz, z letiště ihned odstartují americké bombardéry, které však nezpůsobí Japoncům žádné škody. Poté startují letadla z USA letadlových lodí.

( Peruť japonských střemhlavých bombardérů - Printscreen z dokumentu )

Americké torpédové bombardéry zaútočily na svaz. Byly téměř ihned sestřeleny japonskou obranou, protože byly pomalé a zastaralé.

(Americký torpédobý bombardér - Printscreen z dokumentu )

V ten stejný okamžik začal torpédoborec IJN Arashi hon na americkou ponorku, USS Nautilus.

(Japonský torpédoborec shazuje hlubinné nálože do vody - Printscreen z dokumentu )

Čtvrtý japonský průzkumný letoun byl opožděn, proto zjistil pozdě, že u Midway jsou americké letadlové lodě. Japonci změnili kurz k americkému svazu.

To způsobilo problémy americkým střemhlavým bombardérům, které letěly opožděny směrem k japonskému svazu. Střemhlavé bombardéry po chvíli hledání uviděly torpédoborec Arashi, který se snažil dohnat svůj japonský svaz. Bombardéry se vydaly za ním a brzy se před nimi objevil nepřátelský svaz s letadlovými loděmi Kaga, Akagi a Soryu. Letadla z USS Yorktownu si vybrala za cíl letadlovou loď Soryu a letadla z USS Enterprise lodě Akagi a Kaga. Piloti se přiblížili a zahájili střemhlavý let. Kaga a Akagi byly několikrát zasaženy pumou, zachvátil je požár. Do večera z nich zbyly jen ohořelé vraky, které vlastní posádka potopila. Ani Soryu z tohoto útoku nevyvázla, byla několikrát zasažena pumou, vážně poškozena a později potopena.Tento útok byl pro Američany nečekaně úspěšný.

(Hořící japonská letadlová loď Akagi - Printscreen z dokumentu )

Ze zbylé letadlové lodi Hiryu startovaly bombardéry, aby se pomstily. Americký svaz našly lehce - stačilo sledovat vracející se americké bombardéry. Japonské bombardéry nepřátelský svaz našly a vrhly se do útoku. Američtí stíhači a dělostřelci vytvořili obranou hráz. K Enterprise se letadla nedostala, ale Yorktown neměl takové štěstí. Byl několikrát zasažen, začal hořet, ale oheň se podařilo uhasit. Poté přiletěly japonské torpédové bombardéry, loď byla opět zasažena, naklonila se a už nebyla schopna plavby.

(Japonské letadla startují z letadlové lodi Hiryu - Printscreen z dokumentu )

Americká letadla provedla druhý nálet. Nakonec i letadlová loď Hiryu byla potopena.

Druhý den byl nehybný Yorktown spolu s torpédoborcem Hammenn potopen japonskou ponorkou I-168.

(Poškozená americká letadlová loď Yorktown - Printscreen z dokumentu )

Pro USA to bylo velké vítězství, i když přišly o letadlovou loď a torpédoborec. Pro Japonce to znamenalo velikou porážku, přišli o 4 letadlové lodě a 1 křižník.

Bitva u Midway zásadně obrátila vývoj války v Pacifiku

Bitva u krvavých ostrovů Santa Cruz

Úvod k bitvě

Ráno 26.října 1942 v 5:50 h vypustila letadlová loď USS Enterprise svá letadla, aby pátrala po nepřátelském svazu. V 8:30 h dva střemhlavé bombardéry zahlédly japonský svaz, který mířil směrem k americkým letadlovým lodím.

(Japonský svaz se 4 letadlovými loděmi - Zuikaku, Shokaku, Junyo, Zuiho - Printscreen z dokumentu )

Japonské síly

Japonský svaz se skládal ze 4 letadlových lodí, dvou bitevních lodí, 10 křižníků, 22 torpédoborců.

Americké síly

Americký svaz byl podstatně menší a hůře vyzbrojený; jeho součástí byly jen dvě letadlové lodě, 136 letadel, 1 bitevní loď, 6 křižníků a 14 torpédoborců.

Bitva

Americké střemhlavé bombardéry, které svaz objevily, se vrhy na letadlovou loď Zuiho. Oba letouny zasáhly japonskou loď bombami a vyřadily ji z boje.

(Japonská letadlová loď Zuiho je zasažena bombami střemhlavých bombardérů - Printscreen z dokumentu )

V ten okamžik už ale letěly japonské bombardéry směrem k americkému svazu

(Japonská letadla letí směrem k americkým letadlovým lodím Enterprise a Hornet - Printscreen z dokumentu )

Americké letadlové lodě pluly od sebe vzdáleny 15 km. Jejich obranný kruh tvořily křižníky a torpédoborce.

[pic]

V době, kdy se dostala japonská letadla na dohled k japonskému svazu, zahalila Enterprise oblačnost, takže nebyla vidět. USS Hornet takové štěstí neměl.

(Japonský střemhlavý bombardér VAL - Printscreen z dokumentu )

Na Hornet mířilo asi 50 bombardérů, nebe se ihned pokrylo černými obláčky po vybuchujících projektilech. Protiletadlové obraně lodi uniklo několik letadel. Hornet byl zasažen pumou, která v podpalubí zabila 65 námořníků. Poté do komínu narazilo sebevražedné letadlo, začalo unikat palivo a celá paluba se rozhořela. Po chvíli byla loď zasažena 2 torpédy, která vytvořila v trupu díru 4x12 metrů. Loď se zastavila. Další brutální útok na sebe nenechal dlouho čekat. Loď byla zasažena 3 bombami.

(Americká letadlová loď Hornet v plamenech - )

Enterprise se tak stala jedinou bojeschopnou americkou letadlovou lodí v celém Pacifiku. Její paluba se začala plnit letadly z obou lodí.

Japonská letadla se začala blížit k Enterprise, na lodi byl vyhlášen poplach.

Japonci se rozdělili na 2 skupiny po 8 letadlech, která zaútočila na Enterprise. Nepočítali s tím, že se jim do cesty postaví americký pilot, syn českých rodičů, Stanley Vejtasa.

[pic]

(Stanley Vejtasa ve stíhačce F4F Wildcat - Printscreen z dokumentu )

Během několika minut sestřelil Vejtasa několik letadel. Enterprise se úspěšně vyhla téměř všem torpédům, které na ni Japonci vypustili. Byla jedním torpédem zasažena a vážně poškozena. Japonská letadla se otočila a letěla zpět na svou loď. V cestě jim stála ještě jedna překážka, Stanley Vejtasa ve stíhačce F4F Wildcat. Během chvíle sestřelil Vejtasa další letadlo, tento den již sedmé.

(Japonská torpéda míří na Enterprise - Printscreen z dokumentu )

Velitel Enterprise rozhodl, že se svou lodí ustoupí na americkou základnu v Nové Kaledonii, riziko zničení lodi bylo příliš velké.

[pic]

(Současná mapa s umístěním Nové Kaledonie - )

Ve čtyři hodiny se k Hornetu přiblížily další japonské bombardéry, jeden zasáhl torpédem Hornet přímo ve středu lodi. Toto byla pro Hornet smrtelná rána, kapitán rozkázal posádce opustit loď. Později večer objevily Hornet japonské ponorky, salva torpéd dokonala osud Hornetu, rozlomil se a potopil.

Enterprise utrpěla v bitvě velké škody. Tuto operaci přežila hlavně díky předešlým úpravám provedeným v Pearl Harboru.

Bitva u „krvavých“ ostrovů byla pro Američany vítězstvím i přes ztrátu jejich letadlové lodi. Japonci přišli o letadlovou loď a asi 130 elitních pilotů. Tuto ztrátu už nedokázali do konce války nahradit.

Poválečný osud

Smutný osud lodi USS Enterprise započal její misí v lednu 1945, kdy brázdila Čínské moře a útočila na Japonské základny.

Při této misi ji zasáhli pumou, byla poškozena, následně opravena, ale misí se účastnila dál, což se jí za čtyři měsíce stalo osudným. Japonsko už nemělo k dispozici dostatek zkušených pilotů, aby mohli Američany porazit. Ale pořád věřilo, že může zvrátil válku díky pilotům kamikadze, kteří podnikali sebevražedné nálety na nepřátelské lodě ve jménu svého císaře, admirála Jamamota. Japonské letadlo se v tomhle období dalo považovat za bombu. Bylo naplněno výbušninami a posláno na sebevražednou misi.

Po celou dobu mise USS Enterprise se pokoušeli Japonci vyřadit tuto loď z boje, ale obrana Enterprise byla dlouhou dobu pevná jako skála. Bohužel, 14. května roku 1945 zasáhl Enterprise pilot kamikadze. Jedno jediné letadlo dokázalo to, co se nepovedlo celé japonské flotile. Letadlo narazilo do předního výtahu, vážně poškodilo celou loď a Enterprise byla vyřazena z boje. Do konce války se ji už nepodařilo opravit.

17. října se připojila k oslavné flotile v přístavu New York, slavící Den námořnictva. Prodělala okružní plavbu, na jejímž konci zakotvila v Bayonne ve státě New Jersey, odkud už neměla nikdy vyplout vlastními silami.

Zůstala sice v aktivní službě, ale 17. 2. 1947 byla zařazena jako záložní jednotka Atlantické flotily. Později byla vyřazena z řad námořnictva. Jelikož už nebylo ekonomicky výhodné ji modernizovat, byla 1. 7. 1958 prodána do šrotu a v březnu 1960 sešrotována.

USS Enterprise (CV-6) a Star Trek

Většina lidí už slyšela o slavné mediální řadě televizních sci-fi seriálů, filmů, knih i počítačových her Star Trek, o slavné lodi USS Enterprise, která plnila odvážné mise pro dobro lidí a Federace. Tvůrci této slavné série si vzali letadlovou loď USS Enterprise jako příklad. Nejčastěji je tento název překládán jako "odvaha" nebo "energie". Pokud jste viděli nebo četli nějaký díl této slavné série, jistě vám dochází, proč si tvůrci vybrali tento název. Chtěli tím charakterizovat posádku lodi, která byla odhodlána čelit nebezpečí beze strachu a s plným nasazením. V prvním celovečerním filmu chtěli tvůrci vzdát hold USS Enterprise (CV- 6) tím, že se její model objevil v kajutě kapitána Kirka.

A teď tu mám jednu otázku. Jaký je rozdíl mezi USS Enterprise a USS Enterprise? Na první pohled se zdá, že jde o naprosto stejné názvy, ale zkratka USS znamená v obou případech něco jiného. Zatímco během druhé světové války se zkratka USS používala jako "United States Ship", přeloženo jako „loď Spojených států“, ve Star Treku zkratka USS znamenala "United Space Ship", přeloženo jako "loď Spojeného vesmíru", nebo "United Star Ship", přeloženo jako "Spojenecká Hvězdná loď".

[pic]



V seriálu Star Trek: Enterprise je americká letadlové loď zmíněna, jelikož se kapitán Archem a Enterprise vrátili v čase, do minulosti. Dějiny Země byly změněny příchodem mimozemských cestovatelů časem, kteří pomocí své moderní technologie pomáhali nacistickému Německu v ovládnutí světa. V této alternativní časové linii se Německu podařilo během II. světové války vylodit na pobřeží USA a ovládnout rozsáhlé území v okolí New Yorku.

Letadlová loď Enterprise byla v této alternativní časové linii zničena a kapitána Archera považovali za vojáka z této lodi. Nakonec přišli na to, že Archer je z budoucnosti, tamní odboj spolu s kapitánem Archerem zaútočili na nacistickou základnu. Mimozemský stroj času byl zničen, mimozemšťané se vrátili do své doby a dějiny se vrátily do správného stavu.

Závěr

V této ročníkové práci jsem psal o letadlové lodi USS Enterprise. Popisoval jsem její parametry, výbavu, její historii během II. sv. války, zejména bitvy, spolu se smutným poválečným osudem této slavné lodi. Našel jsem informace o spojitostech mezi touto letadlovou lodí a USS Enterprise ze slavné série Star Trek, a tak jsem se rozhodl o tomto tématu napsat.

Resume

In this classwork i wrote by on aircraft carrier USS Enterprise. I described it´s parameters, equipment, it´s history during Second World war, it´s famous battle and sad postwar fate this ship. I found information about the connection between this aircraft carrier and USS Enterprise the famous series Star Trek . So I decided to write about this topic.

Literatura a zdroje

JOHNSON, Paul. Dějiny 20. století. V nakl. Leda 2., opr. vyd. Překlad Jan Čulík. Voznice: Leda, 2014, 846 s. ISBN 978-80-7335-335-3.

LÜDEKE, Alexander. Vojenská technika druhé světové války. Vyd. 1. Praha: Slovart, 2009, 320 s. ISBN 978-80-7391-207-9.

SOMMERVILLE, Donald. Encyklopedie druhé světové války. [2. vyd.]. Praha: Naše vojsko, 2013, 319 s. ISBN 978-80-206-1361-5.

Letadlová loď Enterprise (2/10). TV, ČT2. 19. 7. 2013.

Letadlová loď Enterprise (4/10). TV, ČT2. 2. 8. 2013.

Heslo "USS Enterprise (CV-6)." v otevřené internetové encyklopedii Wikipedia na: (27. 3. 2015)

Heslo "USS." ve webové službě Wikia na: (4.5.. 2015)

Heslo "USS Enterprise (CV-6)." ve webové službě Wikia na: (4.5.. 2015)

Heslo "Talk: USS Enterprise (CV-6)." ve webové službě Wikia na: Talk:USS Enterprise (CV-6) (4.5.. 2015)

Heslo "History Enterprise." ve webové službě Wikia na: (4.5.. 2015)

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download