Army.cz



V y h o d n o c e n í

plnění opatření usnesení vlády č. 464 ze dne 14. června 2010 Aktualizovaná opatření Priorit a postupů vlády (vztahujících se k rezortu Ministerstva obrany) při prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže

(v souladu s osnovou pro hodnocení)

K bodu 1)

Každoročně vyhodnotit plnění opatření Priorit a postupů vlády při prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže za daný rok a do 31. ledna následujícího roku je předložit předsedovi vlády ČR a předsedovi Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů jako národnímu koordinátorovi agendy rovných příležitostí pro ženy a muže (uveďte obecné poznámky k plnění Priorit a postupů vlády při prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže za rok 2010).

Oblast uplatňování principu rovnosti mužů a žen v rezortu Ministerstva obrany (MO) patří do věcné působnosti náměstka ministra obrany pro personalistiku, který zastupuje rezort v Radě vlády pro rovné příležitosti žen a mužů.

Rezort MO má k prosazování principu rovnosti mužů a žen zpracován vnitřní předpis, je jím rozkaz ministra obrany ČR č. 29/2002 Věstníku MO (RMO). Nedílnou součástí tohoto opatření je i dílčí/pracovní dokument „Priority a postupy rezortu MO při prosazování principu rovných příležitostí mužů a žen“, který je RMO zastřešen a je každoročně operativně aktualizován. Pro rok 2010 proběhla jeho aktualizace v souladu s přílohou k usnesení vlády č. 464 ze dne 14. 6. 2010 a na základě úkolového listu ministra obrany, který byl k tomuto usnesení vlády vydán.

Hodnocení plnění rezortních opatření přijatých k prosazování rovných příležitostí žen a mužů za celý výcvikový rok zpracovávali všichni funkcionáři přímo podřízení ministrovi obrany. 

V rezortu MO pracuje od roku 2002 „pracovní skupina k řešení problematiky rovného zacházení s muži a ženami“, která je (ustanovení čl. 4 RMO) poradním a iniciačním orgánem ředitele sekce personální – personálního ředitele MO (ŘS - PŘ MO). Pracovní skupině předsedá koordinátorka rovných příležitostí žen a mužů (gender focal point), v organizační struktuře sekce personální MO je začleněna do přímé podřízenosti ŘS – PŘ MO. Pracovní skupina má svůj statut a jednací řád a je složena z vybraných zástupců organizačních celků MO. V hodnoceném období jednala dvakrát a zabývala se především plněním rezortních opatření k prosazování rovných příležitostí, resp. výstupy genderové kvantitativní analýzy, aktualizací rezortních opatření na rok 2010 a přípravou novely služební pomůcky Pers-51-1.

K bodu 2)

Každoročně vyhodnotit plnění opatření rezortních priorit a postupů při prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže za daný rok a do 31. ledna následujícího roku je předložit předsedovi vlády ČR a předsedovi Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů jako národnímu koordinátorovi agendy rovných příležitostí pro ženy a muže (uveďte stručně obsah vyhodnocení plnění rezortních priorit a postupů při prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže za rok 2010).

Úkoly rezortních opatření směřovaly do následujících oblastí: tvorby právních předpokladů, zvyšování právního vědomí, resp. vzdělávání/výchovy a medializace, stanovení programových cílů (zpracovávání genderových statistik a analýz, dle možností i uskutečňování sociologických výzkumů, vyhodnocení genderových analýz, návrhy na opatření), spolupráce s jinými orgány a organizacemi a oblast kontroly.

Za plnění úkolů týkajících se tvorby právních předpokladů odpovídají každoročně věcní gestoři jednotlivých vnitřních předpisů, a to vždy v součinnosti s odborem legislativním a právním (OLP). Při posuzování materiálů legislativního charakteru a návrhů vnitřních předpisů, které jsou tomuto odboru předkládány v rámci připomínkových řízení ke zpracování nebo posouzení, je principu rovných příležitostí žen a mužů věnována trvalá pozornost. OLP má zastoupení v pracovní skupině k řešení problematiky rovného zacházení s muži a ženami v rezortu MO. V roce 2010 nebylo u vydaných předpisů zjištěno porušení tohoto principu. Většina vnitřních předpisů je však z hlediska genderové politiky neutrální. Výjimkou byl v roce 2010 zpracovaný návrh vnitřního předpisu „Služební tělesná příprava“, ke kterému byla v rámci připomínkového řízení uplatněna a vypořádána řada zásadních připomínek týkajících se rovných podmínek žen a mužů ze strany gender focal point a Inspekce ministra obrany (IMO).

Průběžně jsou revidovány platné zákony, jejichž věcným gestorem je MO a vyhlášky MO, a to nejen z hlediska věcné působnosti, ale i z hlediska jejich souladu s principem rovných příležitostí žen a mužů ve společnosti, resp. s odpovídajícími požadavky práva Evropských společenství. V rámci připomínkového řízení posuzoval vnitřní předpisy i návrhy zákonů z pohledu možného rozdíleného dopadu na muže a ženy také Odbor interního auditu MO (OIA) a IMO. Z činnosti OIA ani IMO nevyplynula potřeba změny vnitřních předpisů související s danou problematikou.

Navrhovatelé vnitřních předpisů a jiných zásadních rezortních opatření, které by mohly mít vliv na prosazování principu rovnosti, jsou oprávněni spolupracovat i s nestátními neziskovými organizacemi (ustanovení čl. 6 RMO). V tomto smyslu však spolupráce v roce 2010 neproběhla. Spolupráce probíhala pouze se sociálními partnery, a to v případech, kdy se jednalo o vnitřní předpisy týkající se zaměstnanců v pracovněprávních vztazích.

Při posuzování legislativních materiálů a návrhů vnitřních předpisů, je sekce personální respektována jako další povinné připomínkové místo.

Oblast mediální politiky je vyhodnocena v bodě 5., oblast vzdělávání zaměstnanců rezortu MO, resp. vzdělávání v oblasti lidských práv a výchovy k nim je vyhodnocena v bodě 8. tohoto hodnotícího dokumentu.

Pokud jde o spolupráci s jinými orgány a organizacemi, pak významná a aktivní spolupráce pokračovala v roce 2010 s Výborem NATO pro genderové perspektivy, NATO Committee on Gender Perspectives – NCGP (Výbor). Ve dnech od 25. – 28. května 2010 se na Velitelství NATO v Bruselu uskutečnila mezinárodní konference Výboru. Konference se zúčastnili delegáti/delegátky z 22 členských států NATO a zemí Středomořského dialogu (PfP). Za Armádu české republiky (AČR) se konference zúčastnila kapitánka Magdalena Dvořáková, stálá delegátka AČR ve Výboru.

Konference se věnovala novým cílům a názorům Výboru. Především rozdělení genderové problematiky na vnitřní (interní) a vnější (externí). Interní genderovou problematikou se rozumí rovné příležitosti mužů a žen v ozbrojených silách, stejné možnosti a stejné příležitosti obou pohlaví na pracovištích. Do externí genderové problematiky patří příprava vojáků členských států NATO do zahraničních operací, jejich působení na místě operace a komunikace s místním obyvatelstvem při plnění operačních úkolů. Z prohlášení Výboru vyplynulo, že vnitřní genderová problematika, tedy rovnoprávnost mužů a žen v ozbrojených silách členských států NATO, je na úrovni, kterou nyní mohou členské státy samostatně řešit bez aktivního dohledu Výboru.

V průběhu roku proběhla řada součinnostních jednání rezortních zástupců v poradních orgánech vlády zabývajících se danou problematikou (Rada vlády pro lidská práva, Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů a jejich výbory).

Se sociálními partnery byla prodloužena Kolektivní smlouva, v níž je zapracována povinnost zaměstnavatele informovat minimálně jednou ročně sociální partnery o opatřeních směřujících k zajištění rovného zacházení a k zamezení diskriminace a k jejich aplikaci. V roce 2010 se zúčastnili jednání pracovní skupiny, která se konala 28. dubna.

Kontrolní činnost zabezpečovala především IMO. V roce 2010 prošetřovala pouze jedno podání, které se týkalo údajného zrušení pracovního místa z důvodu čerpání rodičovské dovolené. Šetřením se tvrzení pisatelky nepotvrdilo.

V rámci plánované a operativní kontrolní činnosti se IMO zaměřila i na problematiku prosazování rovnosti mužů a žen, a to v souvislosti s realizací kontrolních úkolů zaměřených na prevenci sociálně nežádoucích jevů. Uskutečněny byly kontroly u 5 organizačních celků MO a souvisely s přípravou a působením jednotek AČR v zahraničních operacích. Z kontroly vyplynulo zjištění, že v rámci přípravy prováděné oddělením přípravy do mírových operací Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov je sice vykazována povinnost informovat v rámci projednávané tématiky o rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1325, ale chybí důslednější sdělení obsahu rezoluce a vysvětlení jejího významu.

Programové cíle se váží především na výsledky genderových statistik a kvantitativních analýz, které zpracovává sekce personální MO (gender focal point) již od roku 2002. Jedná se o samostatný materiál, který je zpracováván vždy k 31. 3.; s výsledky analýzy je seznamován náměstek ministra obrany. Součástí tohoto materiálu jsou i návrhy na přijetí či nepřijetí dalších zásadních opatření k prosazování a zabezpečování principu rovného přístupu k mužům a ženám a rovného zacházení s nimi v pracovním a služebním poměru. Stručné shrnutí vybraných výsledků analýzy v hodnoceném období dokládá, že:

- podíl žen-vojákyň na celkovém počtu profesionálů potvrzuje skutečnost, že AČR je ženám dlouhodobě otevřená (i přes restriktivní personální opatření k 31.12. 2009 se podíl vojákyň na celkovém počtu vojáků z povolání zvýšil);

- stabilní, či mírné zvyšování podílu vojákyň je patrné u vedoucích systemizovaných míst, a to i v rámci základních velitelských stupňů; u žen v pracovním poměru se mírně zvýšilo procento žen ve funkci ředitelka sekce, ředitelka odboru a vedoucí oddělení;

- zvýšil se počet žen v hodnostech podplukovnice, majorka, kapitánka, nadporučice, nadpraporčice, praporčice;

- snižuje se počet žen se vzděláním bez maturity a naopak se zvýšil počet vojákyň s vysokoškolským vzděláním;

- poměr žen a mužů přijatých ke studiu ve vztahu k počtu uchazečů a uchazeček o studium a poměr žen přijatých v rámci náborové činnosti ve vztahu k počtu žadatelek nasvědčuje tomu, že diskriminační přístupy jsou dlouhodobě odbourány; pokud jde o přijetí ke studiu či do služebního poměru, pak je úspěšnost žen a mužů téměř vyrovnaná;

- snížil se podíl žen vyslaných do zahraničních vojenských operací, což není, s ohledem na doporučení rezoluce RB OSN č. 1325 týkající se žen v ozbrojených konfliktech, příznivé. V tomto ohledu byla zahájena spolupráce se zástupci vybraných složek MO s odborem Organizace spojených národů MZV, resp. proběhla diskuse nad návrhy úkolů ke zlepšení implementace této rezoluce v ČR i s ostatními odpovědnými rezorty;

- rozdíl vyplaceného průměrného platu žen a mužů se v porovnání s rokem 2002 - 2008 výrazně snížil;

- zvýšil se počet vojákyň i vojáků zařazených v dispozici z důvodu rodičovské dovolené; snížil se počet vojákyň zařazených v dispozici z důvodu mateřské dovolené.

K bodu 3)

Zpracovat rezortní priority a postupy při prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže na rok následující v oblastech, které spadají do věcné působnosti jednotlivých rezortů, a do 31. ledna daného roku je předložit předsedovi vlády ČR a předsedovi Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů jako národnímu koordinátorovi agendy rovných příležitostí pro ženy a muže (stručně popište základní zaměření rezortních priorit a postupů při prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže pro rok 2011).

Problematika rovných příležitostí žen a mužů se řídí od roku 2002 především RMO. V této vnitřní normě jsou stanoveny konkrétní zásady k prosazování rovných příležitostí, a to v rámci základních ustanovení, v rámci tvorby právních předpokladů, v rámci vzdělávacích aktivit, programových cílů a spolupráce s jinými orgány a organizacemi. K praktické a jednotné realizaci přijatých opatření je zpracována služební pomůcka Pers-51-1 „Rovné zacházení s muži a ženami“. Pomůcka je určena všem zaměstnancům (řadovým i vedoucím) ve služebním i pracovním poměru; je rádcem a pomocníkem při aplikaci zásady rovného zacházení s muži a ženami (vysvětluje nejzákladnější pojmy používané v genderové oblasti, poskytuje návod pro prevenci diskriminace na základě pohlaví, stanovuje možné postupy při zjištění případů diskriminace, definuje práva postižené osoby, definuje sankce v případě prokázané diskriminace). V současné době probíhá její novela.

K těmto opatřením se váže dílčí/pracovní dokument „Priority a postupy rezortu MO při prosazování principu rovných příležitostí mužů a žen na rok 2011“; v tomto dokumentu je stanovena k jednotlivým úkolům odpovědnost, součinnost a termín plnění, včet. indikátorů plnění.

Uvedená rezortní opatření, ale i další informace související s touto problematikou, jsou k dispozici na webových stránkách MO – army.cz, Ministerstvo obrany, Povinné informace (viz konec stránky), Rovné příležitosti mužů a žen.

K bodu 4)

V koncepční, rozhodovací a vyhodnocovací činnosti ve všech stupních její přípravy a provádění uplatňovat hledisko rovných příležitostí žen a mužů (počet koncepčních, rozhodovacích a hodnotících materiálů s podrobnějším rozpracováním hlediska rovných příležitostí žen a mužů a jejich popis).

Ustanovení čl. 3 RMO ukládá všem věcným gestorům vnitřních předpisů v součinnosti s OLP: „V koncepční, normativní a rozhodovací činnosti sledují a vyhodnocují příslušní vedoucí zaměstnanci opatření stanovená k dodržování rovných příležitostí mužů a žen“.

Standardně byla v cílech a hlavních úkolech „Záměru plánu činnosti rezortu MO na rok 2010“, v oblasti personalistiky a personálního zabezpečení, zpracována kapitola vztahující se k rovným příležitostem žen a mužů. Tato kapitola byla rozpracována v „Plánu činnosti rezortu MO na rok 2010“, následně pak i do „Plánu součinnostních úkolů pro rok 2010“, v němž byl definován konkrétní úkol, odpovědnost a termín provedení. V dokumentu „Vyhodnocení výcvikového roku 2010 rezortu MO“ byla oblast rovných příležitostí také hodnocena.

V souladu s výše uvedeným „Záměrem plánu činnosti rezortu MO na rok 2010“ byly i „Organizačně metodické pokyny pro vojenské školy na akademický/školní rok 2010 – 2011“, které upřesňují úkoly a opatření vyplývající z „Koncepce vzdělávání personálu rezortu MO, výstavby a rozvoje vojenského školství na období 2006 – 2011“. V těchto organizačně metodických pokynech pro vojenské školy byly rovné příležitosti a problematika diskriminace zapracovány v kapitole „vzdělávání“ a v kapitole „pedagogická a výchovná činnost“. Rovné příležitosti jsou každoročně hodnoceny i v rámci hlavních cílů „Zprávy o zajištění připravenosti MO“.

V „Odborném nařízení k realizaci vojensko-odborné přípravy u organizačních útvarů MO ve výcvikovém roce 2010“ bylo povinností realizovat přípravu organizačních útvarů MO s cílem sladit pracovní týmy, prohloubit znalosti a zdokonalit dovednosti příslušníků organizačních útvarů MO, včet. oblasti rovných příležitostí žen a mužů. Totéž platilo pro dokument „Program velitelské a operační přípravy ve výcvikovém roce 2010.“ Vyhodnocení této přípravy – viz bod 8.

Jedním z výchozích dokumentů pro nově zpracovanou „Koncepci prevence sociálně nežádoucích jevů MO na období 2010 – 2014“, byl vládní programový dokument k prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže, neboť diskriminace a porušování rovných příležitostí je její součástí.

K bodu 5)

S ohledem na průřezový charakter politiky rovných příležitostí žen a mužů v rámci veřejné diskuse informovat o této problematice a o opatřeních přispívajících k jejímu zabezpečování prostřednictvím mediální politiky jednotlivých rezortů (uveďte počet a popis realizovaných konkrétních kroků v oblasti mediální politiky a odkaz, kde lze konkrétní kroky najít).

Oblast mediální politiky zabezpečovala především tisková a informační služba, řízena odborem komunikace a propagace Kabinetu ministra obrany. V průběhu roku 2010 zprostředkovala tisková a informační služba pro různá média rozhovory s vojenskými profesionálkami, jako např. s dvěmi vojenskými psycholožkami, s pilotkou a s vojákyněmi, které se zúčastnily zahraničních misí.

V tomto ohledu spolupracovala nejčastěji s deníky Mladá fronta Dnes, Právo, Liberecký deník, s ČTK, televizní stanicí ČT l (zde byl natočen a odvysílán medailon majorky Pavly Polákové v rámci cyklu dokumentů „Století žen“) a Z1, dále pak s rozhlasovou stanicí Rádio Česko a regionální stanicí Český rozhlas Pardubice.

Na pracovišti monitoringu tiskové a informační služby bylo do databáze uloženo 30 stran textu tištěných periodik a záznamy různých médií, která se uvedeným tématem zabývala.

Tradičně věnoval pozornost ženám a problematice rovných příležitostí na svých stránkách i měsíčník MO – „A report“. Zveřejňoval především články, doplňované zajímavými fotografiemi, věnované ženám v zahraničních operacích, články zaměřené na popularizaci žen sloužících jako profesionální vojákyně v nejrůznějších jednotkách a útvarech AČR, či informace o působení reprezentačních družstev AČR, tedy i o úspěšné reprezentaci ženského národního družstva v mezinárodních soutěžích. S redakcí A-report po celý rok spolupracovali zaměstnanci oddělení humanitní služby, zejména pokud šlo o oblast sociálně nežádoucích jevů, tedy i diskriminaci na základě pohlaví.

Pro švédskou odbornici, pro odbor vojenské diplomacie (pro časopis Ukrajinská armáda), pro portál natoaktual, pro vojenského přidělence v Indii zprostředkovala řadu informací gender focal point. Jednalo se především o informace týkající se zastoupení žen v AČR, účasti žen v zahraničních operacích, hodnostního složení žen, studijních možností žen, zvláštnosti služby žen, zastoupení žen v odbornostech, podílu studujících žen a mužů ve vojenských školách, jejich úspěšnosti při přijímacím řízení ap.

Na webových stránkách MO – army.cz - byla průběžně zveřejňována všechna rezortní opatření k prosazování rovných příležitostí žen a mužů, včet. hodnotících zpráv a genderových statistik a analýz a dalších odborných materiálů (cesta: Povinné informace - viz konec stránky, Rovné příležitosti mužů a žen).

K bodu 6)

Zabezpečit, aby jednotlivé rezorty a správní úřady v rámci svých kompetencí a priorit navazovaly spolupráci s příslušnými nestátními neziskovými organizacemi zabývajícími se rovnými příležitostmi žen a mužů a pokračovaly ve vyhledávání a v rozšiřování této spolupráce (uveďte počet navázaných spoluprací s nestátními neziskovými organizacemi, jakou formou byla navázána a jaké jsou výstupy).

Gender focal point spolupracovala se zástupkyněmi/zástupci nestátních neziskových organizací (NNO) především v rámci členství ve Výboru pro institucionální zabezpečení rovných příležitostí žen a mužů Rady vlády pro rovné příležitosti žen, ve Výboru prevence domácího násilí Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů a ve Výboru proti diskriminaci Rady vlády pro lidská práva.

Další spolupráce s NNO probíhala ad hoc. Jednalo se o využití výstupů z aktivit pořádaných sítí organizací sdružených v tzv. České ženské lobby (Gender Studies, Fórum 50%, Český svaz žen, proFem, Aperio a další). Za rezort MO tyto aktivity využívala především gender focal point, v ojedinělých případech i vybrané členky pracovní skupiny k řešení problematiky rovného zacházení s muži a ženami v rezortu MO.

Výstupy z konferencí a seminářů, výstupy z realizovaných projektů, další odborné a propagační materiály, které NNO publikovaly a uveřejňovaly na svých internetových stránkách, byly využívány v rámci vzdělávacích aktivit realizovaných v působnosti MO. Aktivně byl a je využíván zpravodaj webového portálu Gender Studies, o.p.s. „Rovné příležitosti do firem“ a webový portál e-bulletin Centra ProEquality při Otevřené společnosti o.p.s.

K bodu 7)

Přihlížet v rámci relevantních dotačních programů k tématu rovných příležitostí pro ženy a muže (uveďte jakým způsobem bylo v rámci dotačních programů přihlíženo k tématu rovných příležitostí pro ženy a muže a o jaké se jednalo dotační programy).

Dotační politika je v rezortu MO zaměřena na organizace, které jsou napojeny na vojenské prostředí nebo organizace vojenskému prostředí blízké (např. vojenské tělovýchovné jednoty, armádní historické a sportovní kluby apod.). Jednalo se tedy především o projekty zaměřené na „Podporu rozvoje vojenských tradic“ a „Podporu sportu a branné přípravy“ ap. Projekty prosazující rovné příležitosti žen a mužů nebyly rezortem MO v rámci dotační politiky podporovány.

K bodu 8)

Zajistit vzdělávací aktivity zaměřené na oblast rovných příležitostí žen a mužů a na metody určené k jejich dosažení. Zajistit, aby se uvedeného vzdělávání zúčastnili povinně všichni nově přijatí a koncepční pracovníci a pracovníci s rozhodovacími pravomocemi a další odborní pracovníci (uveďte počet aktivit, jejich stručný popis a počty zapojených žen a mužů v rámci vzdělávacích akcí zdůrazňujících princip rovnosti žen a mužů).

Téma zaměřené na problematiku lidských práv a na uplatňování principu rovných příležitostí mužů a žen bylo zařazeno do „Odborného nařízení k realizaci vojensko-odborné přípravy u organizačních útvarů MO ve výcvikovém roce 2010“ a do „Programu velitelské a operační přípravy ve výcvikovém roce 2010“. U každého organizačního útvaru a vojenského útvaru byla tedy tato problematika, minimálně jedenkrát, v rozsahu minimálně 1 hodiny, do programu přípravy zařazena. Tato praxe je dlouhodobá a lze konstatovat, že s genderovou problematikou se setkává téměř každý zaměstnanec v pracovním i služebním poměru. K tomu výrazně přispívá úzká spolupráce vedoucích funkcionářů se sekcí personální MO. Sekce personální - gender focal point - uskutečnila na základě požadavků vedoucích zaměstnanců vojenských útvarů a zařízení 16 přednášek zaměřených na rovné příležitosti žen a mužů. Jednalo se konkrétně o přednášky na téma: „Prosazování rovnosti na základě pohlaví – rezortní opatření“, „Rovné postavení žen a mužů – proč ženy vstávají ze židlí a muži zatínají zuby?“, „Genderová rovnost – pryč s negativními stereotypy a předsudky v myšlení, jazyce a činech“, „Co vzkazuje gender mužům aneb kdopak by se genderu bál?“. V řadě případů poskytla školitelům, na základě vyžádání, odborné materiály, metodickou pomoc, vzorovou/základní přednášku týkající se rovných příležitostí a přijatých rezortních opatření. Tyto jsou k dispozici a k využití všem zaměstnancům na rezortní intranetové síti.

Pro zaměstnance s rozhodovacími pravomocemi, koncepční a ostatní odborné zaměstnance zorganizovala sekce personální MO ve spolupráci s Kanceláří Veřejného ochránce práv v pořadí již devátý přednáškový cyklus, tentokrát na téma „Antidiskriminační zákon v každodenní praxi“. Přednášku, v rozsahu 2 hodin, provedl vedoucí oddělení rovného zacházení Kanceláře veřejného ochránce práv, přičemž tato se skládala se ze dvou částí ( „Diskriminace a rovné zacházení“ a „Diskriminace – konkrétní případy“. Přednášky se zúčastnilo celkem 69 dotčených zaměstnanců.

Další vzdělávací aktivity uspořádalo Ředitelství personální podpory, odbor humanitní služby. Jednalo se o přednášky na téma „Mezilidské vztahy“ a „Atmosféra na pracovišti“. Obsahem těchto přednášek byly vztahy mužů a žen jak v profesním prostředí, tak v soukromí či společenském životě mimo pracoviště. Zaměřeny byly na metodiky prevence sociálně nežádoucích jevů (SNJ) všech útvarů AČR (účast 190 metodiků/předsedů). Tyto přednášky se konaly v dubnu, červnu a říjnu a byly poskytovány v elektronické formě dalším subjektům rezortu MO za účelem provádění lektorské činnosti zaměstnanci jednotlivých součástí.

Gender focal point se zúčastnila semináře organizovaného Gender Studies, o.p.s. „Fakta, mýty a možnosti obrany před nerovným odměňováním“, konference Úřad roku „půl na půl“ a semináře, který organizoval Úřad vlády „Problematika v odměňování mezi muži a ženami“.

Začlenit téma rovných příležitostí pro ženy a muže do systému vzdělávání studentů a studentek vojenských škol byl úkol, který byl splněn již v uplynulém roce. Téma rovných příležitostí je trvale začleněno do výuky studentů Univerzity obrany v Brně. Tato není soustředěna do jednoho předmětu, ale probíhá vždy rámci vybraných předmětů a stanovených témat: Základy práva (2 hodiny), Pracovní právo a právo sociálního zabezpečení (2 hodiny), Řízení a rozvoj lidských zdrojů (2 hodiny), Sociální politika a trh práce (2 hodiny), Sociologie armády a vojenského povolání a Sociologické aspekty sociálně nežádoucích jevů (4 hodiny), Etika řízení lidských zdrojů (2 hodiny), Filozofie a politologie (2 hodiny).

Vzdělávání žáků a žákyň Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy MO v Moravské Třebové organizuje velitel školy a metodik prevence SNJ za pomoci právního poradce. Žáci a žákyně se problematice lidských práv věnovali již v 1. ročníku, kde absolvovali vstupní témata „jak studovat vojenskou školu“ a „otázky prevence“. Obě přednášky upozornily na rovnost mezi žáky a žákyněmi při studiu a dalších formách výchovy bez ohledu na pohlaví. Na kvalitativně vyšší úrovni byla problematika probírána v předmětu Občanská nauka, kde ve 3. ročníku, v rámci bloku „základy sociální psychologie a sociologie“, bylo zařazeno téma „principy rovnosti mužů a žen ve společnosti a v AČR“ v trvání jedné vyučovací hodiny. Dané problematice byla věnována pozornost i ve 3. ročníku dálkového studia, a to v předmětu Základy společenských věd. Jednalo se o otázky praktické a sociální etiky, především dodržování lidských práv v mírovém životě i za válečného stavu, dále pak o otázky rovnosti z hlediska rasy a pohlaví a principu rovnosti žen a mužů ve společnosti a v AČR.

Počty/podíl studujících – žen a mužů – ve vojenských školách

|Škola/počty |Studující – akademický/školní rok 2009/2010 |

| |celkem studentů |ženy |% podíl žen |

|Univerzita obrany v Brně |1618 |473 |29,2 |

|VO FTVS UK v Praze (vč. doktorandského) |20 |1 |5 |

|celkem VŠ |1638 |474 |29 |

|VSŠ a VOŠ v  Moravské Třebové |321 |87 |27,1 |

| |1959 |561 |29 |

| | | | |

|celkem vojenské školy | | | |

Významnou akcí, kterou uspořádal Hlavní inspektor ochrany lidských práv MO – vedoucí oddělení lidských práv (HIOLP) v oblasti výchovy k lidským právům, byl seminář „Ochrana lidských práv v ozbrojených silách“ (proběhl 18. března 2010).

Výběr témat, která v průběhu semináře zazněla:

Ochrana lidských práv v ozbrojených silách České republiky – HIOLP

Rovné příležitosti žen a mužů očima statistiky – gender focal point MO

Aktuální problémy ochrany lidských práv z pohledu duchovní služby – Hlavní kaplan AČR

Právo ozbrojeného konfliktu vs. právo lidských práv – zástupkyně sekce obranné politiky a strategie

Vzdělávání k lidským právům na Univerzitě obrany – zástupce Univerzity obrany Brno

Etické semináře

o Bojovníci proti totalitě

o Úspěšný projekt prevence SNJ

Semináře se zúčastnilo 73 vojáků a občanských zaměstnanců z 26 organizačních celků. Jako hosté se semináře zúčastnili zmocněnec vlády ČR pro lidská práva a ředitel IMO.

Prezentace přednášejících byly zveřejněny na intranetových stránkách IMO. O uskutečnění semináře informovalo internetové zpravodajství MO na stránkách army.cz.

K bodu 9)

Při jednání Rady hospodářské a sociální dohody a v jejích pracovních týmech a skupinách prosazovat zásadu rovného postavení žen a mužů (počet jednání, projednávaná problematika,výsledky jednání).

Ministr obrany nebyl v roce 2010 členem vládní delegace Rady hospodářské a sociální dohody.

K bodu 11)

Vyhodnotit stav a navrhnout možnosti rozšíření sledování ukazatelů obsažených v příloze č. IVe předkládané Souhrnné zprávy (část Indikátory podle Pekingské akční platformy) a podat informaci o vyhodnocení předsedovi vlády ČR a předsedovi Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů

Ukazatel „podíl účastníků mírových operací OSN“ - viz bod 32. Rozšíření sledování ukazatelů nenavrhujeme.

K bodu 12)

Aktivně podporovat konkrétními opatřeními vyrovnané zastoupení žen a mužů ve vládních orgánech a na vedoucích pozicích jak v jednotlivých rezortech, tak i v jimi řízených správních úřadech a institucích.

a) Popište vývoj struktury zaměstnanců dle přiložené tabulky za posledních deset let a uveďte počet uchazečů/uchazeček o tyto pozice dle pohlaví:

Počty mužů a žen zastávajících vedoucí místa nebo vykonávajících odbornou práci na MO od r. 2000

(stav k 31. 12. - ústřední orgán)

|2000 |náměstek MO/ |ředitel/ka sekce |vedoucí oddělení |ostatní odborní |

| |náměstkyně MO |a odboru | |zaměstnanci |

| | | | | |

| |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |

| Vojáci z povolání |1 |0 |63 |0 |98 |1 |409 |28 |

| Občanští zaměstnanci |3 |0 |6 |1 |17 |5 |159 |240 |

| CELKEM |4 |0 |69 |1 |115 |6 |568 |268 |

|% žen | |0 | |1,4 | |5,2 | |31,1 |

|2001 |náměstek MO/ |ředitel/ka sekce |vedoucí oddělení |ostatní odborní |

| |náměstkyně MO |a odboru | |zaměstnanci |

| | | | | |

| |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |

| Vojáci z povolání |1 |0 |61 |0 |98 |1 |369 |24 |

| Občanští zaměstnanci |2 |1 |9 |0 |21 |5 |214 |246 |

| CELKEM |3 |1 |70 |0 |119 |6 |584 |270 |

|% žen | |25,0 | |0,0 | |4,8 | |31,6 |

|2002 |náměstek MO/ |ředitel/ka sekce |vedoucí oddělení |ostatní odborní |

| |náměstkyně MO |a odboru | |zaměstnanci |

| | | | | |

| |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |

| Vojáci z povolání |1 |0 |52 |1 |102 |0 |358 |30 |

| Občanští zaměstnanci |5 |1 |53 |1 |108 |21 |564 |918 |

| CELKEM |6 |1 |105 |2 |210 |21 |922 |948 |

|% žen | |14,3 | |1,9 | |9,1 | |50,7 |

|2003 |náměstek MO/ |ředitel/ka sekce |vedoucí oddělení |ostatní odborní |

| |náměstkyně MO |a odboru | |zaměstnanci |

| | | | | |

| |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |

| Vojáci z povolání |1 |0 |33 |0 |97 |2 |379 |42 |

| Občanští zaměstnanci |4 |1 |51 |1 |108 |22 |532 |948 |

| CELKEM |5 |1 |84 |1 |205 |24 |911 |990 |

|% žen | |16,7 | |1,8 | |10,5 | |52,1 |

|2004 |náměstek MO/ |ředitel/ka sekce |vedoucí oddělení |ostatní odborní |

| |náměstkyně MO |a odboru | |zaměstnanci |

| | | | | |

| |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |

| Vojáci z povolání |1 |0 |33 |0 |94 |2 |342 |50 |

| Občanští zaměstnanci |4 |1 |51 |1 |105 |21 |576 |846 |

| CELKEM |5 |1 |84 |1 |199 |23 |918 |896 |

|% žen | |16,7 | |1,3 | |10,6 | |49,4 |

|2005 |náměstek MO/ |Ředitel/ka sekce |vedoucí |ostatní odborní |

| |náměstkyně MO |a odboru |oddělení |zaměstnanci |

| | |vč. zástupců/kyň |vč. zástupců/kyň | |

| |muži |ženy |muži |ženy |

| |muži |ženy |muži |ženy |

| |muži |ženy |muži |ženy |

| |muži |ženy |muži |ženy |

| |muži |ženy |muži |ženy |

| |muži |ženy |muži |ženy |muži |ženy |

|praporčice |922 |875 |954 |861 |855 |704 |

|podpraporčice |577 |510 |569 |608 |609 |535 |

nejvyšší skutečně dosaženou hodnotí je:

|hodnost |2010 |2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |

|plukovnice |2 |1 |1 |1 |0 |0 |

|podplukovnice |21 |19 |16 |13 |7 |4 |

|majorka |79 |71 |59 |53 |52 |44 |

|kapitánka |244 |231 |201 |193 |162 |147 |

b) Popište a vyhodnoťte, jaká konkrétní opatření byla přijata na základě § 3 zákoníku práce (pokud je podíl zastoupení žen nebo mužů ve vedoucích pozicích menší jak 30%). Navrhněte metodické zabezpečení těchto opatření.

Institut k odstranění znevýhodňování zastoupení mužů a žen je zapracován ve vnitřním předpisu – ustanovení čl. 3  RMO: „V koncepční, normativní a rozhodovací činnosti sledují a vyhodnocují příslušní vedoucí zaměstnanci opatření stanovená k dodržování rovných příležitostí mužů a žen. Zabezpečí odstranění překážek, které by bránily nebo brání rovným pracovním podmínkám, především v přístupu ke vzdělání, k odborné přípravě, služebnímu povyšování a rovnosti v odměňování. K tomu mohou formou dočasných mimořádných opatření stanovovat a realizovat, v rámci své působnosti, opatření, která směřují k odstranění případného znevýhodnění v zastoupení mužů a žen“.

Pro přijetí takového opatření nebyl a není důvod a jeho přijetí se nepředpokládá. Porovnáme-li výsledky uplynulých let s rokem 2010, lze konstatovat, že dochází k přirozenému zvyšování počtu žen na těchto pozicích. Výrazné zvýšení počtu žen v roce 2010 je patrné na pozici „vedoucí oddělení“. Zastoupení žen v odborných činnostech na MO je, s ohledem na „specifičnost“ rezortu MO a v souvislosti s průběžně prováděnými organizačními a dislokačními změnami, rovněž dlouhodobě příznivé. Počty uchazečů/uchazeček o vedoucí pozice nejsou sledovány.

K bodu 23)

Na základě konkrétních opatření zavádět, rozvíjet a vyhodnocovat vývoj využívání flexibilních pracovních úvazků v rámci jednotlivých rezortů (počet a účinnost konkrétních opatření, druhy a formy nabízených flexibilních pracovních úvazků).

Úprava pracovní doby, včet. možnosti využívání flexibilních pracovních podmínek, je podrobně rozpracována pro zaměstnance rezortu v „Pracovním řádu MO“. Současná pracovně právní úprava umožňuje zaměstnancům v rezortu MO využívat institutu kratší pracovní doby, dohod o provedení práce, úprav pracovní doby dle požadavku zaměstnanců, včetně pružného rozvržení pracovní doby, jakož i sdílení pracovního místa.

Úprava pracovní doby, zejména její pružné rozvržení je v organizačních celcích MO v závislosti na charakteru jejich činnosti hojně využíváno. Ostatní flexibilní formy pracovních podmínek, tj. kratší pracovní doba a sdílení pracovního místa, se vyskytují pouze ve výjimečných případech.

Vytváření flexibilních pracovních podmínek ve výše uvedeném právním rámci je plně v kompetenci statutárních orgánů jednotlivých organizačních celků MO (v rezortu MO přenesenou pravomoc v pracovněprávních vztazích vykonávají statutární orgány) v součinnosti s odborovými organizacemi.

K 1. 1. 2011 bylo sjednáno 256 dohod o práci konané mimo pracovní poměr (43 dohod o provedení práce a 213 dohod o pracovní činnosti). Počty zaměstnanců, kteří využívají pružného rozvržení pracovní doby, o kterém rozhoduje statutární orgán v součinnosti s odborovým organizacemi, nejsou centrálně sledovány.

K bodu 32)

Podporovat pomocí konkrétních opatření účast žen v zahraničních vojenských operacích a začlenit genderovou problematiku do přípravy vojenského personálu v souladu s rezolucí č. 1325 Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (zařazení problematiky rovnosti žen a mužů do přípravy vojenského personálu, počet vysílaných žen a mužů a návrhy dalších opatření).

K tomuto úkolu vydal náčelník Generálního štábu AČR pokyn (čj. 470-1/2010-1416 z 6. 8. 2010) – zařadit problematiku rovnosti mužů a žen do přípravy vojáků/vojákyň (ve smyslu rezoluce RB OSN 1325, o ženách míru a bezpečnosti a rezoluce RB OSN č. 1820, o sexuálním násilí během ozbrojených konfliktů), kteří jsou vysíláni k plnění služebních úkolů do zahraničních operací. Ke splnění uvedených úkolů bylo vydáno velitelem Velitelství společných sil, do jehož působnosti problematika náleží, nařízení (čj. 97-52/2010-2802 ze dne 24. 8. 2010). Na základě tohoto nařízení byly provedeny přednášky na dané téma v rámci velitelských příprav, školících dnů, a to cestou přímých nadřízených, v rámci etických seminářů (tyto jsou součástí kariérních kurzů) a dále pak v rámci psychologické přípravy jednotlivých útvarů. Vojáci/vojákyně byly před vysláním do zahraničních operací seznámeni s tématem – rasová diskriminace, sexuální obtěžování, rovnost příležitostí mužů a žen, specifika jednání se ženami v rámci plnění úkolů s ostatními koaličními partnery, kulturní odlišnosti dané země při chování k ženám - v rozsahu cca 2 hodin. Přednášky pro dotčené vojáky/vojákyně provedla v měsíci říjnu a listopadu skupina psychologické služby Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov v rámci soustředěného výcviku před zahraniční misí.

I přesto, že se jedná o určitý pozitivní posun proti roku 2009, praxe ukázala, že správné uchopení problematiky je v určitém ohledu stále problematické, což potvrdily výsledky z provedené kontroly IMO. V odborné přípravě prováděné oddělením přípravy do mírových operací Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov je sice vykazována povinnost informovat, v rámci projednávané tématiky, o rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1325, ale chybí důslednější sdělení obsahu rezoluce a vysvětlení jejího významu. Této oblasti je třeba věnovat zvýšenou pozornost ve vzdělávání i proto, aby v průběhu zahraniční mise nevznikaly problémy, ať už na horizontální nebo vertikální vztahové úrovni (viz str. 14 a 15 – výsledky průzkumu u 6. kontingentu PRT v Afghánistánu v roce 2010).

Z důvodů výše uvedených byly učiněny kroky k navázání bližších, aktivních, trvalých a funkčních vztahů s předsedou pracovní skupiny k řešení problematiky rovného zacházení s muži a ženami v rámci Velitelství NATO v Bruselu, jejímž hlavním cílem je integrace doporučení stanových výše zmíněnou rezolucí Rady bezpečnosti OSN (byla ustavena v měsíci červnu 2010).

| Počty mužů a žen v zahraničních operacích v roce 2010 |Muž |Žena | |

|Contingent Special Force in Kabul (CSF-K) |30 |  |30 |

|European United Force in operation ALTHEA (EUFOR ALTHEA) |4 |  |4 |

|International Security Assistance Force (ISAF) |1 455 |71 |1 526 |

|Kosovo Force (KFOR) |708 |72 |780 |

|Multinational Force and Observers (MFO SINAJ) |6 |  |6 |

|Operation NAVY FORCE EU ATALANTA (EU NAVFOR ATALANTA) |6 |  |6 |

|Příslušníci mezinárodních štábů NATO a vojenské diplomacie v zahraničí |209 |17 |226 |

|Celkem |2 418 |160 |2 578 |

Pozorovatelské mise:

|Pozorovatelské mise |Pohlaví |  |

| |Muž |Žena |Celkem |

|Mission de l´Organisation des Nations Unies en République Démocratique du Congo (MONUC) |3 |  |3 |

|Mission de l´Organisation des Nations Unies pour la stabilisation en République Démocratique du Congo (MONUSCO)|6 |  |6 |

|United Nations Assistance Mission in Afghanistan (UNAMA) |1 | |1 |

|United Nations Interim Administration Mission in Kosovo (UNMIK) |2 |  |2 |

|Celkem |12 |0 |12 |

[pic]

Zastoupení vojákyň v zahraničních operacích sice nedosahuje celkového podílu vojákyň, přesto nelze hovořit o nízkém zastoupení žen v těchto operacích – viz graf. Vojákyně jsou do zahraničních operací vysílány převážně jako součást vybraného útvaru a jejich účast v průběhu let musí být vnímána vždy v kontextu s plněnými operačními úkoly kontingenty AČR v daném kalendářním roce. Charakter úkolů, které příslušníci a příslušnice kontingentů AČR plní, se každoročně mění a s ním se mění i reálné uplatnění vojákyň. Jedná se např. o potřebu vysílat konkrétní profese (odbornosti), které jsou v AČR vykonávány, z různých objektivních důvodů, pouze vojáky – muži.

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download