[Pages:1]CSU Sibiu - Emotii si spectacol

Echipa care le-a stricat sibienilor socotelile in turul campionatului, West Petron Arad, le-a dat dureri de cap lui Mircea Vulc si elevilor sai si in partida din sala Transilvania, disputata sambata dupa-amiaza. Chiar daca la pauza scorul era egal, 41-41, gazdale s-au dezlantuit in urmatoarele doua sferturi, castigand clar, 98-72. Dornici de revansa, sibienii au inceput in forta meciul, si dupa doar doua minute, tabela arata o diferenta de 6 puncte, 6-0 si respectiv 8-2. Treptat insa, apararea aradenilor incepe sa functioneze tot mai bine, iar duelul conducatorilor de joc, Brian Evans si David Morris a fost castigat, de americanul West Petrom-ului. Evans pare sa fie in zi slaba, pentru ca nu i-a intrat aproape nimic, si nici Clavon nu a avut mai multa inspiratie sub panoul advers. In schimb, Toroman si Dehelean au reusit sa inscrie de la distanta, astfel ca, in minutul 7, tabela era favorabila Aradului, 17-14. Sibienii revin, 20-19, pentru ca primele zece minute sa se incheie egal, 22. Imediat ce s-a reluat jocul, CSU marcheza prima oara, pentru 35-22, insa au urmat cateva minute in care oaspetii au inceput sa se desprinda, 32-25, pentru ca, in minutul 16, West Petrom sa abia cel mai mare ajantaj din acest joc, 36-26. Doua cosuri de "3" reusite de Tordai sui Grunwald i-au readus pe amfitrioni in joc. La fel ca si la finalul primului sfert, la pauza s-a intrat la egalitate: 41-41. Aradul spera in surpriza, in timp ce spectatorii au inceput sa-si puna intrebari in legatura cu deznodamantul final. Nu insa si Mircea Vulc. "Eram convins ca dupa pauza adversarii vor pica" , a spus, increzator, tehnicianul. si, asa s-a si intamplat. Din momentul in care cei mai buni oameni ai lor, Morris si Isleam, au adunat cate patru greseli personale fiecare, lucrurile s-au simplificat pentru Sibiu. Antrenorul oaspetilor, Adrian Budurean nu a avut pe banca rezerve care sa suplineasca absenta in special a lui Morris, astfel ca CSU Atlassib a inceput sa ia avans. Tonul desprinderii l-au dat Tordai si Brice Kabengele, in urma aruncarilor de la distanta. Apararea a inceput si ea sa fie mult mai eficienta, iar consecinta s-a vazut pe tabela: 49-43, 52-44 si 66-53, dupa trei sferturi jucate. Ultima parte nu a facut decat sa intregeasca spectacolul. Tordai si Kabengele au continuat sa inscrie de la distanta, in timp ce Evans si Clavon si-au facut din nou numarul. Diferenta maxima s-a inregistrat in minutu 38, cand scorul era 91-66. Finalul i-a gasit pe sibieni in goana pentru a reusi 100 de puncte, dar, de aceasta data nu au reusit sa atinga acest prag. Johannis: "Ma voi implica si la baschet" Printre cei aproape 3000 de spectatori s-a numarat, in premiera, si primarul Klaus Johannis, care a asistat la meci la invitatia antrenorului Mircea Vulc. Am avut o discutie cu dansul, in cursul saptamanii trecute, si speram sa-si indrepte atentia si catre noi, pentru ca, fara lipsa de modestie, suntem cea mai buna echipa din judet. Baietii s-au bucurat ca a venit si au vrut sa faca spectacol special pentru dansul" , a dezvaluit antrenorul Mircea Vulc. La randul sau, primarul Johannis s-a declarat incantat de spectacolul oferit de baschetbalisti, si a promis ca de acum inainte se va implica financiar si la CSU. Nu primaria ci primarul se va implica. Inca nu stiu exact sub ce forma, dar vom gasi o modalitate sa finantam si echipa de baschet, a declarat, in exclusivitate pentru Sport Sibian, Klaus Johannis. Primarul a urmarit partida din mijlocul tribunei, alaturi de prefectul Ioan Ariton, de viceprimarul Eugen Mitea si de seful Oficiului pentru Protectia Consumatorului, Eugen Mitea. Vor sa castige Cupa La jumatatea acestei saptamani, miercuri, 8 februarie, este programata prima etapa a Cupei Romaniei. CSU Atlassib va juca in deplasare, la Tg. Mures, Mircea Vulc spunand ca nu se pune problema castigatoarei. Sigur ca ne intereseaza Cupa, pentru ca este o competitie oficiala. Noi ne-am dori chiar sa o castigam. Cred ca meciul de la Tg. Mures nu ne poate pune probleme, este de parere Vulc. La jocul cu Muresul va debuta pentru CSU si cel de-al treilea american, Damien Argrett. De luni va fi si el apt, iar miercuri va intra, spune Vulc. Argrett a sosit la Sibiu accidentat, el ratand primele doua jocuri din campionat. Teodor BOANTbr />