Platformarecd700063838.files.wordpress.com



PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICAUNITATEA DE INVATAMANT:Gradinita nr.273DATA: 6.04.2017GRUPA: Mare CEDUCATOARE:Popa Valentina TEMA CURRICULARA: ,,Cu ce exprimam ceea ce simtim??“TEMA PROIECTULUI:,,Salutare primavara”TEMA SAPTAMANALA:,, Salutare primavara”TEMA ZILEI :,,Spiridusii primaverii ”MOD DE REALIZARE:Activitate integrata TIPUL ACTIVITATII: MixtMIJLOACE DE REALIZARE: Activitate integrata DOMENII VIZATE :ALA 1,DLC(joc didactic),DOS-activitate practica,ALA 2 SCOPUL ACTIVITATII:Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala,de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale ,dezvoltarea imaginatiei creatoare specifice abilitatilor practice . OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:O1- sa execute lucrari folosind tehnici specifice fiecarei arii de interes;O2- sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate ;O3- sa desparta in silabe cuvintele ilustrate si sa precizeze sunetul initial si final ;O4-sa realizeze o lucrare practica realizand tehnica rasucirii hartier ;O5- sa respecte regulile jocului distractiv ,, Trenul primaverii”. STRATEGIILE DIDACTICE METODE SI PROCEDEE:-conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul , jocul MATERIAL DIDACTIC: tabla magnetica, imagini cu gaze,imagini cu flori,lipici, cuburi, carioci,hartie,hartie creponata FORME DE ORGANIZARE: frontal,pe grupuri ,individual SARCINA DIDACTICA A JOCULUI: Copiii vor alcatui propozitii si vor desparti cuvintele in silabe. REGULA JOCULUI: Copii alesi prin jocul de atentie ,,buburuza calatoare"vor rezolva sarcinile ,ajutand astfel pe Bobita si Buburuza. ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, manuirea materialelor, joc numaratoare, inchiderea si deschiderea ochilor; DURATA: o ziBIBLIOGRAFIE:-,,Curriculum pentru invatamantul prescolar”-E.D.P-Bucuresti 2009-,,Suport pentru aplicare noului curriculum pentru invatamantul prescolar”-ED. Delta Cart Educational- Pitesti 2009-,,Jocuri didactice integrate pentru invatamantul prescolar”, Ed.Humanitas, Bucuresti, 2005.SCENARIUL ZILEI Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata prin intermediul salutului de dimineata ,ce se va realiza prin asezarea copiilor in semicerc ,fiecare salutandu-si colegul din dreapta. Educatoarea saluta copiii: ,,Dimineata a sosit Toti copii au venit In cerc sa ne adunam Cu toti sa ne salutam ." Copiii raspund ,apoi incep sa se salute . ,, Dupa ce ne-am adunat Si frumos ne-am salutat Oare azi cine lipseste Sa vedem cine ghiceste?"Dupa prezenta se completeaza calendarul naturii.Se anunta noutatea zilei in care educatoarea atrage atentia copiilor cu o scurta poveste:"Astazi in drum spre gradinita ,m-am intalnit cu Bobita(melcul) si Buburuza ,care erau tare suparati deoarece ,din neatentie si pentru ca nu a ascultat de mama sa Buburuza a incurcat imaginile si cuvintele,sunetele cu silabele,si acum intreaga activitate a gazelor a fost intrerupta de aceasta intamplare nefericita.Asa ca i-am spus sa vina la noi sa o ajutam ,deoarece gazele prin harnicia lor aduc foloase atat naturii cat si oamenilor ,iar noi sa fim ,,Ajutoarele gazelor" talentati si priceputi la tot ce facem .Trebuie sa fim pregatiti ,este posibil sa vina sa va cunoasca.Le prezint copiilor centrele de activitate, materialele si sarcinile pe care le au de indeplinit .Rutine: Sa vorbim pe rand !Tranzitii:copiii pornesc spre centre pe cantecul :,,Ghiocelul si buburuza!” ALA (1) Copii vor desfasura activitatile liber alese pe urmatoarele sectoare: La sectorul Arta copiii vor avea de desenat un peisaj de primavara si de decorat vaza cu flori prin tejnica desenului . La sectorul Joc de masa vor avea de reconstituie imagini (puzzle) cu imagini de primavara. La sectorul Constructii vor avea de construit cutie pentru insecte; Dupa incheierea activitatii se va face evaluarea si autoevaluare printr-o expozitie a lucrarilor realizate de copii . Tranzitii: Cantecul ,,Fluturasul ” Rutine:,,Zambeste si multumeste”(deprinderea de a relationa cu ceilalti) ADE DLC ,, Ajutoarele gazelor ”- joc didactic Se anunta si se desfasoara, cu intreaga grupa de copii,jocul didactic cu tema?:,,Primavara colorata in propozitii adunata " (Copiii vor alcatui propozitii si vor desparti cuvintele in silabe.) Copiii vor trebui sa formuleze propozitii simple si dezvoltate cu elementele din imagine.Se vor alcatui propozitii si se vor preciza numarul cuvintelor ce formeaza propozitia.Raspunsurile corecte vor primi aplauze. Un copil numit cu ajutorul jocului de atentie ,,buburuza calatoare" va alege plicul din cutia trimisa de Bobita si Buburuza,pentru prima incercare(se va proceda la fel si cu celelalte probe). Copiii vor alcatui propozitii cu fiecare imagine ilustrata si se vor preciza numarul de cuvinte din care este formata propozitia.Se repeta jocul cu 4-5 copii. Le voi sugera sa ne jucam si despartind cuvintele in silabe.Bobita ne roaga sa deschidem urmatorul plic si sa ne jucam cu jetoanele ce reprezinta cuvintele ilustrate formate din doua si patru silabe (barza,fluture,libelula,albina,randunica,buburuza,gandac). Copiii numiti vor veni si vor extrage pe rand cate un jeton apoi va trebui sa desparta in silabe cuvantul ilustrat si sa precizeze numarul silabelor din cuvant .Se va repeta jocul cu 4-5 copii. Tranzitii:,,Vivaldi –spring ” Rutine: ,,Apa si sapun doi prieteni buni” DOS-Dupa jocul didactic se va realiza o lucrare cu tema ,,Buburuza” prin tehnica rasucirii,ruperii si imbinarii hartiei creponate . Tranzitii: ,,Vivaldi –spring ” Rutine : ,,Fac ordine la locul de joaca” ALA(2)Se vor desfasura jocul de miscare : ,,Trenul primaverii ” .Unde copiii vor participa activ si vor da dovada de buna dispozitie. DESFASURAREA ACTIVITATIIEVENIMENT DIDACTICCONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUAREAMetodeMijloace de invatamantForme de organizare1.Moment organizatoric-Se creaza conditii optime pentru desfasurarea activitatii, se pregateste materialul didactic necesar desfasurarii actului educational.ConversatiaExplicatia2.Captarea atentieiIntroducerea se face prinintr-o scurta poveste in care le spun copiilor ce discutie am purtat cu Bobita si Buburuza.Conversatiafrontal3.Anuntarea temei si a obiectivelorJocul nostru de astazi se numeste ,,Primavara colorata in propozitii adunata ".Pentru ca Buburuza si restul gazelor sa si poata reincepe activitatea va trebui sa alcatuim propozitii pe baza unor imagini cu flori si sa despartim in silabe cuvintele ilustrate ,apoi sa precizam locul sunetelor .Conversatiafrontal4. Desfasurarea activitatiiDSJoc didactic Explicarea sarcinilor fixarea regulilorDirijarea invatariiDOS ALA2Incheierea activitatiiADP:-Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.Salutul: ,,Dimineata a sosit Toti copiii au venit In semicerc sa ne adunamCu toti sa ne salutam”Se completeaza calendarul naturii.Activitatea de grup:MOTO-UL zilei:,, Gazele prin harnicia lor aduc foloase atat naturii cat si oamenilor ”Noutatea zilei: Voi povesti intamplarea avuta in drum spre gradinita si le spun de rugamintea pe care o are Bobita si Buburuza si anume sa o ajute sa formuleze propozitii ,sa desparta cuvintele in silabe si sa indice sunetul final si initial.ALA 1Copiii pornesc in aceasta aventura pe ritmul melodiei ,,Buburuza si ghiocelul” si apoi isi vor continua ziua la sectoare unde: la sectorul ARTA de desenat peisaj de primavara si de decorat vaza cu flori .La sectorul CONSTRUCTII vor avea de construit stupi pentru albine .La sectorul JOC DE MASA vor avea de reconstrit imagini specifice anotimpului primavara (puzzle). Se reaminteste copiilor comportamentul asteptat in cadrul acestor activitati: apreciem si protejam lucrarile facute de colegi, fiecare joc trebuie terminat, colaboram in realizarea sarcinilor.Se vor evalua lucrarile copiilor prin realizarea expozitiei acestora la macheta din grupa.Dupa realizarea expozitiei, se continua ajutorul dat Buburuzei prin executarea jocului didactic: ,,Primavara colorate in propozitii adunata " ”.Tranzitii:,,Vivaldi-spring ” Rutine: ,,Dimineata eu salut fiindca sunt bine crescut?(deprinderea de a saluta ) Explicarea jocului –sarcina didactica Copiii vor trebui sa formuleze propozitii simple si dezvoltate cu elementele din imagine.Se vor alcatui propozitii si se vor preciza numarul cuvintelor ce formeaza propozitia.Raspunsurile corecte vor primi aplauze . Regula jocului :Un copil numit cu ajutorul jocului de atentie ,,buburuza calatoare" va alege plicul din cutia trimisa de Bobita si Buburuza,pentru prima incercare(se va proceda la fel si cu celelalte probe).Vom aplauda raspunsurile corecte ,iar la cele incorecte vom bate de doua ori din picioare . Jocul de probaSe realizeaza jocul de proba, pentru a se verifica daca copii au inteles ce sarcini le revin in joc.Raspunsul corect va fi aplaudat iar in cazul in care se constata ca nu s-a inteles se ofera explicatii suplimentare. Jocul de proba consta in formularea unei propozitii cu imaginea gasita in plic .Jocul propriu –zisVarianta 1Copiii vor alcatui propozitii cu fiecare imagine ilustrata si se vor preciza numarul de cuvinte din care este formata propozitia.Se repeta jocul cu 4-5 copii.Copii,ne-am jucat cu propozitiile ,va sugerez sa ne jucam si despartind cuvintele in silabe.Bobita ne roaga sa deschidem si acest plic si sa ne jucam cu jetoanele. Varianta 2Copii ,in acest plic sunt jetoane ce reprezinta cuvintele ilustrate formate din doua si patru silabe (barza,fluture,libelula,albina,randunica,buburuza,gandac). Copiii numiti vor veni si vor extrage pe rand cate un jeton apoi va trebui sa desparta in silabe cuvantul ilustrat si sa precizeze numarul silabelor din cuvant .Se va repeta jocul cu 4-5 copii.Varianta 3Cu ajutorul jocului de atentie ,,buburuza calatoare" vor veni copii la tabla magnetica sa numeasca si apoi sa aseze sub imaginea care denumeste si aseaza pe tabla magnetica sunetul initial ,apoi cel final al cuvantul picarea jocului In complicarea jocului voi cere copiilor sa inchida ochii ,timp in care voi face schimbari la tabla ,verbalizand intentionat gresit cu scopul de a dezvolta spiritul de observatie al copiilor.Acestia sesizeaza ,,pacaleala" si o corecteaza motivand actiunea intreprinsa.4.Atingerea performantei ;le voi cere copiilor sa identifice greseala din propozitie.Tranzitie,,Vivaldi –spring ” Rutine:,,Zambeste si multumeste”(deprinderea de a relationa cu ceilalti)Pentru activitatea DOS copiii vor realiza Buburuza.Se intuiesc materialele si se explica copiilor procedeul de lucru , apoi se demonstreaza etapele de lucru. Se enumera si criteriile dupa care se va realiza evaluarea lucrarilor: acuratete, grad de finalizare.Se repeta criteriile de evaluare cu 2-3 copii pentru fixare.Se efectueaza exercitiile de incalzire a muschilor mici ai mainilor:,,Mana lebada o fac Care da mereu din cap Lebedele in jur privesc Mainile eu le rotesc Palmele nu stau deloc , Ci se pregatesc de joc, Degetele imi sunt petale Se deschid ca la o floare Se ureaza : ,,Spor la lucru!”Copiii vor lucra pe un fond muzical linistit. Le dau explicatii si ii ajut pe cei cu un ritm de lucru mai lent. Lucrarile realizate sunt asezate la macheta pentru evaluare . Sunt apreciate si autoapreciate lucrarile care au fost finalizate, sunt lucrate corect si curat.Educatoarea primeste un colet de la Bobita si Buburuza in care se afla recompensele pentru copii.,,Bine ati lucrat Voi ma-ti ajutat Si drept rasplata O recompensa Iata in data"Tranzitii ,,Vivaldi –spring ” Rutine: ,,Apa si sapun doi prieteni buni”Se va desfasura jocul distractiv: ,,Trenul primaverii” .Copiii se aseaza in cerc .La inceperea melodiei unul dintre acestia se ridica si isi intreaba un alt coleg daca vrea sa fie partenerul care intregeste trenul primaverii.Jocul continua pana ce toti cei asezati in cerc sunt in trenul primaverii.Joc linistitor :,,Fluturii dorm''Ziua se incheie cu jocul de miscare,,Trenul primaverii ".Se revine la mesajul zilei pentru concluzia finala :,,Gazele prin harnicia lor aduc foloase atat naturii cat si oamenilor "ConversatiaConversatiaExercitiulConversatiaExplicatiaObservatiaexercitiulExplicatia ConversatiaExplicatiaDemonstra-tiaObservatiaConversatiaObservatiaexercitiuProblemati-zarea-conversatiaobservatiademonstra-tia exercitiu ExplicatiaJoculConversatiaconversatiaCalendarul naturii,pozeCarioci ,foi,puzzle,cuburi Tabla magnetica,jetoane imagini Hartie creponata recompense(buburuze )Frontalfrontalfrontalfrontal Frontal OralaOralaFrontala orala Oralaorala Orala Orala ................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download