ПЕРЕНИК ЗИНМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈАИ ЗАШТИТУ …



[pic]

Republika Srbija

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE

-DIREKCIJA ZA NACIONALNE REFERENTNE LABORATORIJE-

INFORMATOR O RADU

DIREKCIJE ZA NACIONALNE REFERENTNE LABORATORIJE

Sadržaj

1. Osnovni podaci o državnom organu i Informatoru o radu 4

2. Organizaciona struktura 9

2.1. Grafički prikaz organizacione strukture 9

2.2. Narativni prikaz organizacione strukture 10

3. opis funkcija starešina 18

4. Opis pravila u vezi sa javnošću rada 20

5. Spisak najčešće traženih informacija od javnog značaja 23

6. Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza 25

6.1. Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o bezbednosti hrane 25

6.2. Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o zdravlju bilja 27

6.3. Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o sredstvima za ishranu bilja i oplemenjivačima zemljišta 28

6.4. Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o sredstvima za zaštitu bilja............ 28

6.5. Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o veterinarstvu............29

6.6. Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o organskoj proizvodnji........................... 29

6.7. Ovlašćenja i dužnosti koje proističu iz drugih propisa 30

7. Opis postupanja u okviru nadležnosti, ovlašćenja i obaveza 32

8. Navođenje propisa 35

9. Usluge koje Direkcija za nacionalne referentne laboratorije pruža zainteresovanim licima............ 36

10. Postupak radi pružanja usluga 38

10.1. Postupak radi pružanja usluga – odsek za organsku proizvodnju Direkcije za nacionalne referentne laboratorije 38

10.2. Postupak radi pružanja usluga – po rešenju Uprave za veterinu br: 323-06-07332/2015-05, od 02.09.2015. godine 46

11. Pregled podataka o pruženim uslugama 48

11.1. Pregled podataka o pruženim uslugama – odseka za organsku proizvodnju Direkcije za nacionalne referentne laboratorije 48

11.2. Pregled podataka o pruženim uslugama – po rešenju Uprave za veterinu br: 323-06-07332/2015-05, od 02.09.2015. godine 49

12. Podaci o prihodima i rashodima 50

12.1 Budžet za 2014. godinu 51

12.2 Budžet za 2015. godinu 55

12.3. Podaci o drugim primanjima zaposlenih u DNRL za 2014. godinu 59

12.4. Podaci o drugim primanjima zaposlenih u DNRL za period januar-oktobar 2015. godine 60

13. Podaci o javnim nabavkama 62

13.1. Plan i realizacija javnih nabavki za 2014. godinu 63

13.2. Plan i realizacija javnih nabavki za 2015. godinu 79

14. Podaci o državnoj pomoći 100

15. Podaci o isplaćenim platama, zaradama i drugim primanjima 101

16. Podaci o sredstvima rada 102

17. Čuvanje nosača informacija 116

18. Vrste informacija u posedu 117

19. Vrste informacija kojima državni organ omogućava pristup 118

20. Informacije o podnošenju zahteva za pristup informacijama 119

21. Podnošenje zahteva za pristup informacijama od javnog značaja 121

Informator o radu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine sačinjen je u skladu sa članom 39. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja (“Službeni glasnik RS “, br. 120/04, 54/07, 104/09 i 36/10) i Uputstvom za izradu i objavljivanje informatora o radu državnog organa (“Službeni glasnik RS “, broj 68/10).

1. Osnovni podaci o državnom organu i Informatoru o radu

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije je organ u sastavu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, a osnovana je članom 18. Zakona o bezbednosti hrane („Službeni glasnik RS“, broj 41/09). U skladu sa tačkom 7. Uputstva za izradu i objavljivanje informatora o radu državnog organa („Službeni glasnik RS“, broj 68/10) predviđeno je da kada u okviru državnog organa postoje organizacione jedinice sa visokim stepenom samostalnosti i kada se ti poslovi znatno razlikuju od poslova koji se obavljaju u ostatku državnog organa, svaki organ u sastavu Ministarstva samostalno izrađuje informator o radu.

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije, osnovana je kao organ uprave u sastavu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, sa zadatkom da se u okviru kompleksa nekadašnje banke biljnih gena uspostave i puste u rade nacionalne laboratorije u oblasti zdravlja bilja, mikrobiologije hrane, ispitivanja fiziko hemijskih parametara u hrani i ispitivanju kvaliteta mleka. Na realizaciji ovog projekta aktivno je učestvovala Evropska unija tako što je u više navrata, u vidu tehničke pomoći Republici Srbiji, obezbeđena pomoć na uređivanju i rekonstrukciji zgrada, prostorija, nabavci opreme i pružanju stručnih usluga obuke osoblja, konsultantskih usluga i drugih vrsta pomoći. Pored tehničke pomoći koju je obezbedila Evropska unija značajna sredstva je uložila i Republika Srbija.

Formiranje laboratorija u kompleksu Zemun, Batajnički drum bb, koncipirano je i finansiran u okviru finansijske pomoći Evropske Unije u sektoru poljoprivrede. Koncept je osmišljen i formalizovan usvajanjem ključnog dokumenta: Zaključka Vlade 05 broj 337-7049/2004 od 01.11.2004 godine, o prihvatanju Informacije o donacije Evropske Unije u sektoru poljoprivrede.

Zakonski osnov za osnivanje i rad Direkcije je Zakon o bezbednosti hrane ("Sl. glasnik RS", br. 41/2009). Usvajanjem Zakon o bezbednosti hrane stvoren je zakonski osnov za osnivanje, odnosno formiranje mreže nacionalnih referentnih i ovlašćenih laboratorija u oblasti bezbednosti hrane, odnosno stvoren je zakonskih osnov za unapređenje laboratorijske dijagnostike u Republici Srbiji, i to tako što će se postojećoj mreži ovlašćenih rutinskih i referentnih laboratorija, nakon završetka opremanja priključiti i laboratorije Direkcije. Postojećoj mreži laboratorija biće priključeni laboratorijski kapaciteti opremljeni najsavremenijom laboratorijskom opremom.

U kompleksu Direkcije se pre svega razvijaju i opremaju laboratorije za obavljanje laboratorijskih ispitivanja za koje postojeće institucije nemaju mogućnosti da ih sprovode ili ih samo delimično obavljaju, zbog ograničenja koja se odnose na nedostatak tehničke opremljenosti, odnosno nedostatka opreme i prostora. Ovde se pre svega misli na opremanje laboratorije za ispitivanje karantinskih bolesti bilja, takozvanih ekonomski štetnih organizama biljaka, zatim opremanje mikrobiološke laboratorije za ispitivanje bezbednosti hrane, laboratorija za ispitivanja kvaliteta mleka i u poslednjoj fazi opremanje i puštanje u rad hemijske laboratorije za ispitivanje kvaliteta hrane i prisustva štenih materija u hrani. Posebna pažnja je posvećena opremanju laboratorije za ispitivanje kvaliteta mleka, kao polazne osnove za uspostavljanje sistema nezavisne kontrole kvaliteta mleka.

Direkcija se nalazi u statusu državnog organa osnovanog u sastavu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede 2009 godine. U cilju ostvarivanja zakonom utvrđenih nadležnosti, sprovedene su aktivnosti koje se odnose na opremanje laboratorija, rekonstrukciju objekata i pronalaženju odgovarajućih stručnih kadrova. Preduslov da bi Direkcija mogla da obavlja zakonom utvrđene poslove i nadležnosti jeste akreditacija laboratorija kod Akreditacionog tela Srbije u skladu sa zahtevima SRP ISO 17025. Da bi se ovi zahtevi ispunili, Direkcija je opremljena najsavremenijom opremom, izvršena je nabavka neophodnih specijalizovanih rashladnih vozila za prikupljanje uzorka mleka sa terena, izvršena nabavka laboratorijskog informacionog sistema, obezbeđena su neophodna sredstva za rad, dijagnostički kitovi, hemikalije i potrošni materijal. Za potrebe opremanja ovih laboratorija izvršena je nabavka, instalirana i probno testirana oprema za opremanje fitosanitarne (karantinske) laboratorije za ispitivanje štenih organizama biljaka, opremanje laboratorije za fizičko hemijska ispitivanja, opremanje mikrobiološke laboratorije i opreme za ispitivanje kvaliteta mleka. Na realizaciji ovih aktivnosti aktivno su sudelovali Evropska unije u okviru IPA tvining projekta sa partnerima iz Holandije i Danske, stručne službe Direkcije, Instituta i Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu.

Aktivnosti na opremanju i puštanju u rad Nacionalnih referentnih laboratorija Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine započeti su 2004. godine kao deo pomoći EU sektoru poljoprivrede. Sama realizacija projekta je dugo trajala. Zbog organizacionih problema i nespremnosti da se projekat EU sprovede, od 2007. godine pa do 2012. godine značajnih pomaka nije bilo. Višegodišnje kašnjenje u opremanju i osposobljavanju Nacionalne referentne laboratorije, nasleđen je problem a razloge kašnjenja leži pre svega u činjenici da se ovom poslu nije pridavao odgovarajući značaj i pažnja koju zahteva realizacija ovako složenog projekta. Angažovanje najboljeg stručnog kadra i racionalno ulaganje u opremu i objekte su preduslov uspešnog završetka ove investicije.

Misija

Zaštita zdravlja potrošača, obezbeđivanje stanovništva kvalitetnom i higijenski ispravnom hranom, odnosno bezbednom hranom i stvaranje ambijenta za profitabilnu i jeftinu proizvodnju dovoljne količine hrane namenjene ne samo domaćem tržištu već i za plasiranje na druga tržišta, predstavlja jedan od osnovnih ciljeva razvoja Republike Srbije. Naša misija i uloga je da zaštitimo zdravlje potrošača, zdravlje i dobrobiti životinja, zaštitimo biljnu proizvodnju od ekonomski značajnih štetnih organizama, da obezbedimo brza, pouzdana i nepristrasna laboratorijska ispitivanja, za koja Republika Srbija u ovom trenutku nema razvijene laboratorijske kapacitete.

Vizija

Naša vizija je da Direkcija bude mesto na kome će se uspostaviti jaka veza između univerziteta, najboljih naučno istraživačkih institucija i državne administracije.

Koncept nacionalnih referentnih laboratorija

Nacionalne referentne kao nezavisne državne institucije moraju pre svega predstavljati mrežu laboratorija koje su finansijski i funkcionalno nezavisne od bilo kakvog negativnog uticaja (finansijskog, lobi grupa, ekonomskih udruženja, itd.), kadrovski i tehnički opremljene najsavremenijom opremom sposobne da obezbede svaku vrstu stručne ekspertize, procenu rizika i laboratorijsko ispitivanje po zahtevu državnih organa. Iz tih razloga su u svim zemljama EU one osnivane kao nezavisna pravna lica gde je država glavni klijent i naručilac ispitivanja i gde se njihovo finansiranje na prvom mestu obezbeđuje sredstvima iz budžeta. Zbog specifičnosti poslova koje nacionalna referentna laboratorija obavlja, kao što su potvrdna ispitivanja, odnosno provera rezultata drugih komercijalnih ili rutinskih laboratorija i sprovode svojevrsnu supervizije rada drugih rutinskih laboratorija, zbog potencijalnog sukoba interesa prilikom izvršavanja poslova, komercijalni poslovi referentnih laboratorija su ili potpuno isključeni ili se samo jedan ograničeni deo prihoda ostvaruje pružanjem komercijalnih usluga.

Osnovni prihodi ovih ustanova se na prvom mestu ostvaruju pružanjem usluga laboratorijskih ispitivanja koja se rade po zahtevu državnih inspekcijskih organa i službi (sredstva se obezbeđuju iz budžeta), od unapred ugovorenih i opredeljenih sredstava iz državnog budžeta za održavanje spremnosti laboratorija, naučno istraživačke delatnosti, učešća u međunarodnim i domaćim razvojno istraživačkim i naučnim projektima.

Formiranje mreže laboratorije, određivanje potrebnog broja laboratorija i postavljanje specifičnih ciljeva koje laboratorije moraju da ispune, mora biti zasnovano na dobro isplaniranoj i sprovedenoj studiji koja obuhvata sledeće: procenu očekivanog broja uzoraka na godišnjem nivou, potreban broj akreditovanih analiza i interes države za određenim dijagnostičkim ispitivanjima i naravno raspoložive fondove za izgradnju i održavanje laboratorija i finansiranje rada naučnika, odnosno stručnog kadra.

Da bi laboratorije ispunile zahteve koji se pred njih postavljaju moraju biti opremljene adekvatnom opremom, moraju imati uveden i održavan sistem kvaliteta svog rada, moraju imati odgovarajuće stručne i kvalifikovane kadrove i moraju biti nezavisne u svom radu. Laboratorije moraju biti odgovorne i tako organizovane da se raspoloživi resursi pravilno i optimalno koriste. Laboratorije moraju biti maksimalno angažovane, kako u oblasti rutinske dijagnostike i ispitivanja tako i u oblasti naučno istraživačkog rada i pružanja podrške svim zainteresovanim stranama: inspekcijskim službama, industriji i proizvođačima u rešavanju najsloženijih problema i zahteva koje savremena proizvodnja postavlja pred proizvođače i državu. Na taj način laboratorije obezbeđuju zadovoljenje potreba korisnika uslugu i istovremeno obezbeđuju finansijsku održivost. Laboratorije moraju biti akreditovane, međunarodno prepoznate kao kompetentne i stručno osposobljene da mogu da prate trendove moderne laboratorijske dijagnostike i obezbeđuju stručne i naučne ekspertize.

Prilikom uspostavlja sistema nacionalnih referentnih i regionalnih laboratorija posebno treba sagledati dugoročne potrebe poljoprivredne proizvodnje i potrebe zemlje za određenim brojem laboratorija i njihovim kapacitetima za ispisivanje.

Njihova lokacija mora biti tako određena da su potpuno pokriveni svi delovi zemlje, da su u potpunosti zadovoljene potrebe za dijagnostikom zaraznih bolesti životinja i ispitivanjem bezbednosti hrane i hrane za životinje svih korisnika usluga laboratorija, kao zvaničnih organa i inspekcija tako i drugih učesnika u lancu bezbednosti hrane: farmeri, poljoprivedna i prehrambena industrija i drugi. S druge strane, posebno treba voditi računa prilikom izbora lokacije i zbog rizika koju mogu biti povezani sa laboratorijama. Nacionalna referentna laboratorija koja se bavi dijagnostikom naročito opasnih i egzotičnih zaraznih bolesti moraju biti smeštena na takvoj lokaciji koja obezbeđuju bezbedan rad laboratorije i isključuje mogućnost prenošenja bioloških agenasa iz laboratorije u okolinu. Laboratorija ovog tipa smešta se izvan naseljenog mesta, daleko od objekata u kojim se drže i uzgajaju životinje i izolovane od magistralnih i regionalnih putev.

Pakovanje i prijem uzoraka sa patološkim materijalom, nivoi sigurnosti i organizacija rada u ovim laboratorijama podrazumevaju upotrebu standardnih operativnih procedura i postupaka kojima se osigurava bezbedan rad i isključuje rizika od mogućeg prenošenja uzročnika zaraznih bolesti životinja izvan laboratorije na prijemčive organizme.

Zbog svih ovih nepobitnih činjenica Ministarstvo želi da obezbedi kontinuitet i maksimalnu iskorišćenosti postojećih resursa i ujedno unapredi njihov rad tako što će postojeće državne referentne laboratorije zajedno sa kapacitetima koji se izgrađuju u kompleksu „Zemun Gornji Grad“, biti integrisani u jedinstvenu mrežu opremljenih i dobro organizovanih servisa. Izbegavati dupliranje ili preklapanje službi i postojećih resursa i obezbediti dvostepenost u sistemu laboratorija: nacionalne referentne laboratorije koje predstavljaju „centre izvrsnosti“ i koje sprovode svojevrsnu superviziju rada ostalih ovlašćenih rutinskih laboratorija.

Formiranje nacionalnih referentnih laboratorija u kompleksu Zemun Gornji Grad, Batajnički drum bb, koncipiran je i finansiran u okviru finansijske pomoći Evropske Unije u sektoru poljoprivrede.

Koncept je osmišljen i formalizovan usvajanjem ključnog dokumenta: Zaključka Vlade 05 broj 337-7049/2004 od 01.11.2004 godine, o prihvatanju Informacije o donacije Evropske Unije u sektoru poljoprivrede. Ovim zaključkom je formalizovana finansijska pomoć, definisane su laboratorije koje će biti osnovane u kompleksu „Zemun Gornji Grad“ a sama finansijska sredstva jasno opredeljena za posebnu namenu u sektoru poljoprivrede.

Istovremeno je ovim dokumentom postavljena jasna veza između veterinarskog javnog zdravlja i Ministarstva zdravlja, odnosno uspostavljen je jedinstven sistem koji jasno razgraničava nadležnosti i upućuje na vezu koja mora da postoji kada je u pitanju bezbednost hrane između dva ministarstva.

Zaključkom Vlade 05 broj 337-7049/2004 od 01.11.2004 godine, o prihvatanju Informacije o donaciji Evropske Unije u sektoru poljoprivrede i uspostavljanju sistema nacionalne mreže referentnih i regionalnih laboratorija kao integralnog dela kontrole lanca ishrane, odnosno proizvodnje hrane, predviđeno je uspostavljanje mreže referentnih i regionalnih laboratorija. Polazna osnova za ovu mrežu su postojeće laboratorije Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstva zdravlja.

Opremanje i osnivanje ovih laboratorija u kompleksu „Zemun Gornji Grad“ započeto je 2003 i 2004 godine pa je u to vreme i nabavljena inicijalna oprema za njihovo opremanje. Međutim zbog nesređenosti samih prostorija u kompleksu oprema je dodeljena drugim državnim ustanovama na korišćenje, gde se ista oprema i danas koristi u potpunosti i prestavlja osnovnu opremu za rad laboratorija pojedinih institucija.

Usvajanjem Zakona o bezbednosti hrane 2009 godine, Direkcija je formalno osnovana kao organ u sastavu ministarstva.

Naziv organa:

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije

Adresa sedišta:

Batajnički drum 7 deo, broj 10, Zemun, 11080 Beograd

Matični broj:

17855140

Poreski identifikacioni broj:

108508191

Adresa za prijem podnesaka:

Batajnički drum 7 deo, broj 10, Zemun, 11080 Beograd

Adresa za prijem elektronskih podnesaka:

violeta.andric@.rs

Lice odgovorno za tačnost i potpunost podataka koje sadrži Informator:

Slavoljub Stanojević, v.d. direktora u Direkciji za nacionalne referentne laboratorije, u skladu sa čl. 38. st.3. Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

Lica koja su učestvovala u izradi Informatora o radu su:

Irena Vučić

e-pošta: irena.vucic@.rs

Vera Krimer Malešević

e-pošta: vera.krimer@.rs

O postavljanju Informatora na veb-sajtu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije stara se Slavoljub Stanojević, v.d. direktora.

Datum poslednje izmene ili dopune Informatora:

02.12.2015. godine

Datum poslednje provere ažurnosti podataka:

02.12.2015. godine

Gde se može ostvariti uvid u Informator i nabaviti štampana kopija Informatora:

Batajnički drum 7 deo, broj 10, Zemun, 11080 Beograd, od 7.30 do 15.30 časova, radnim danom.

Veb-adresa Informatora (adresa sa koje se može preuzeti elektronska kopija):

Srpski, ćirilica:



Srpski, latinica:

nazad na sadržaj

2. Organizaciona struktura

2.1. Grafički prikaz organizacione strukture

[pic]

2.2. Narativni prikaz organizacione strukture

Organizacija Direkcije uređena je Pravilnikom o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Rukovodioc organa

V.d. direktora - Slavoljub Stanojević

tel.: 011/ 377-2070

e-pošta: slavoljub.stanojevic@.rs

faks: 011/ 377-2025

Opis poslova: Rukovodi, planira, organizuje i koordinira rad Direkcije; daje uputstva za rad državnih službenika u Direkciji; raspoređuje poslove na uže unutrašnje jedinice; obavlja najsloženije poslove iz delokruga Direkcije; podnosi izveštaje o radu Direkcije; učestvuje u radu radnih tela Vlade i Narodne Skupštine; ostvaruje saradnju iz delokruga Direkcije sa drugim organima; obavlja i druge poslove koje odredi ministar.

Radno mesto za upravljanje kvalitetom u oblasti bezbednosti hrane i poslovi interne provere

Zorica Novaković

tel. 011/ 377-2075

e-pošta: zorica.novakovic@.rs

Opis poslova: Upravlja politikom kvaliteta (priprema, organizuje i učestvuje u izradi i revizijama poslovnika o kvalitetu, procedura preispitivanja kvaliteta od strane rukovodstva, procedura internih provera i standardnih operativnih procedura i metoda laboratorijskih ispitivanja i sprovodi ih); organizuje i prati izradu standardnih operativnih procedura rada u laboratorijama kao što su upravljanje uzorcima, upravljanje zapisima i dokumentima, procedure internih provera u slučaju neusaglašenosti laboratorijskih ispitivanja, procedure nabavke potrebnog materijala, procedure ugovaranja usluga i nabavku dobara i drugih procedura utvrđenih zahtevima standard SRPS ISO 17025:2006; stara se o upravljanju celokupnom infrastrukturom kvaliteta; koordinira poslove u vezi sa akreditacijom laboratorija Direkcije, poslove vezane za kontrolu i upravljanje kvalitetom i izradu programa osposobljavanja, stručnog usvršavanja i programa obuka zaposlenih u Direkciji; izrađuje izveštaje o radu Direkcije; obavlja i druge poslove po nalogu Direktora.

Za obavljanje poslova iz delokruga Direkcije obrazuju se sledeće osnovne unutrašnje jedinice:

1. FITOSANITARNA LABORATORIJA

2. LABORATORIJA ZA BEZBEDNOST HRANE, HRANE ZA ŽIVOTINJE I ISPITIVANJE KVALITETA MLEKA

3. LABORATORIJA ZA FIZIČKO HEMIJSKA ISPITIVANJA HRANE I ISPITIVANJE OSTATAKA VETERINARSKIH LEKOVA, PESTICIDA I DRUGIH ŠTETNIH MATERIJA U HRANI I HRANI ZA ŽIVOTINJE

4. SEMENSKA LABORATORIJA SA BANKOM BILJNIH GENA

5. ODSEK ZA ORGANSKU PROIZVODNJU

Fitosanitarna laboratorija

Načelnik Laboratorije – nije popunjeno radno mesto

Opis poslova: Rukovodi i koordinira radom Laboratorije (planira, usmerava i nadzire rad državnih službenika u Laboratoriji); organizuje prijem i obradu uzoraka i rukovodi aktivnostima u vezi sa poslovima laboratorijskih ispitivanja, stara se o njihovoj tačnosti i pouzdanosti; nadzire aktivnosti u vezi sa laboratorijskim ispitivanjima i izdavanjem rezultata; nadzire potrošnju potrošnog laboratorijskog materijala i planira njegovu nabavku; učestvuje u pripremi i prati sprovođenje postupka akreditacije i izrade poslovnika o kvalitetu, standardnih operativnih procedura, programa etaloniranja, uspostavljanja i vođenja kartona opreme, programa i planova validacije metoda, programa osposobljavanja laboratorijskog osoblja; učestvuje u pripremi i realizaciji predloga projekata iz oblasti zdravlja bilja, epidemiologije i procene rizika i izvršavanja internih provera kvaliteta i priprema izveštaje i analize o rezultatima rada fitosanitarne laboratorije, posebnih projekata i drugih aktivnosti fitosanitarne laboratorije; učestvuje u pripremi stručnih osnova za izradu propisa iz oblasti zdravlja bilja i pripremi predloga budžeta Direkcije u delu koji se odnosi na rad Laboratorije; obavlja i druge poslove po nalogu direktora.

Laboratorija za bezbednost hrane, hrane za životinje i ispitivanje kvaliteta mleka

Načelnik Laboratorije – nije popunjeno radno mesto

Opis poslova: Rukovodi i koordinira radom Laboratorije (planira, usmerava i nadzire rad državnih službenika u Laboratoriji); organizuje prijem i obradu uzoraka, stara se o tačnosti i pouzdanosti ispitivanja i nadzire aktivnosti u vezi sa laboratorijskim ispitivanjima i izdavanjem rezultata; prati potrošnju potrošnog laboratorijskog materijala i planira njegovu nabavku; učestvuje u pripremi i prati sprovođenje postupka akreditacije i izrade poslovnika o kvalitetu, standardnih operativnih procedura, programa etaloniranja, uspostavljanja i vođenja kartona opreme, programa i planova validacije metoda, programa osposobljavanja laboratorijskog osoblja; učestvuje u pripremi i realizaciji projekata iz oblasti bezbednosti hrane i laboratorijskih ispitivanja, laboratorijskog informacionog sistema; učestvuje u planiranju, sprovođenju i praćenju izvršavanja internih provera kvaliteta i priprema izveštaje o rezultatima rada laboratorije, posebnih projekata i drugih aktivnosti laboratorije; učestvuje u pripremi stručne osnove za izradu propisa iz oblasti mikrobioloških kriterijuma za hranu, hranu za životinje i ispitivanje kvaliteta mleka; učestvuje u pripremi predloga budžeta Direkcije u delu koji se odnosi na rad Laboratorije za bezbednost hrane, hrane za životinje i ispitivanje kvaliteta mleka; obavlja i druge poslove po nalogu direktora.

Laboratorija za fizičko hemijska ispitivanja hrane i ispitivanje ostataka veterinarskih lekova, pesticida i drugih štetnih materija u hrani i hrani za životinje

Načelnik Laboratorije – Vera Krimer Malešević

tel. 011/ 377-2091

e-pošta: vera.krimer@.rs

Opis poslova: Rukovodi i koordinira radom Laboratorije (planira, usmerava i nadzire rad državnih službenika u Laboratoriji); organizuje prijem, obradu uzoraka i stara se o tačnosti i pouzdanosti ispitivanja; nadzire aktivnosti u vezi sa laboratorijskim ispitivanjima i izdavanjem rezultata; prati potrošnju potrošnog laboratorijskog materijala i planira njegovu nabavku; učestvuje u pripremi i prati sprovođenje postupka akreditacije i izrade poslovnika o kavlitetu, standardnih operativnih procedura, programa etaloniranja, uspostavljanja i vođenja kartona opreme, programa i planova validacije metoda, programa osposobljavanja laboratorijskog osoblja; učestvuje u planiranju, sprovođenju i praćenju izvršavanja internih provera kvaliteta; priprema i prezentira izveštaje o rezultatima rada laboratorije, posebnih projekata i drugih aktivnosti laboratorije; učestvuje u pripremi predloga budžeta Direkcije u delu koji se odnosi na rad Laboratorije za ispitivanje ostataka veterinarskih lekova, pesticida i drugih štetnih materija u hrani; obavlja i druge poslove po nalogu direktora.

Semenska laboratorija sa Bankom biljnih gena

Šef Laboratorije – Milena Savić Ivanov

tel. 011/ 377-2081

e-pošta: milena.savicivanov@.rs

Opis poslova: Rukovodi i koordinira radom Laboratorije (planira, usmerava i nadzire rad državnih službenika u Laboratoriji); planira prijem i obradu uzoraka i rukovodi aktivnostima u vezi sa poslovima laboratorijskih ispitivanja semena i sadnog materijala, stara se o njihovoj tačnosti i pouzdanosti; nadzire aktivnosti u vezi sa laboratorijskim ispitivanjima i izdavanjem rezultata i nadzire potrošnju potrošnog laboratorijskog materijala i planira njegovu nabavku; učestvuje u pripremi i prati sprovođenje postupka akreditacije i izrade poslovnika o kvalitetu, standardnih operativnih procedura, programa etaloniranja, uspostavljanja i vođenja kartona opreme, programa i planova validacije metoda, programa osposobljavanja laboratorijskog osoblja; priprema izveštaje i analize o rezultatima rada Laboratorije; nadzire upravljanje, očuvanje i održivo korišćenje biljnih genetičkih resursa za hranu i poljoprivredu; nadzire prikupljanje, čuvanje, obnavljanje i razmenu uzoraka, kao i naučno–istraživačke poslove vezane za biljne genetičke resurse, organizuje popis i vođenje nacionalne baze podataka o biljnim genetičkim resursima; pripremi predloga budžeta Direkcije u delu koji se odnosi na rad Laboratorije; obavlja i druge poslove po nalogu direktora.

Odsek za organsku proizvodnju

Šef Odseka – Lidija Aćimović

tel. 011/ 377-2089

e-pošta: lidija.acimovic@.rs

Opis posla: Rukovodi i koordinira radom Odseka (planira, usmerava i nadzire rad državnih službenika Odseka); prati propise EU i priprema stručne osnove za izradu propisa iz oblasti organske proizvodnje; organizuje nadzor nad radom ovlašćenih kontrolnih organizacija i vrši najsloženiji nadzor njihovog rada; nadzire izradu rešenja kojima se: utvrđuje ispunjenost uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije, odobrava odstupanje od metoda organske biljne i stočarske proizvodnje, pravila prerade u organskoj proizvodnji, odobrava upotreba reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje posle perioda konverzije i skraćenje ili produženje perioda konverzije u organskoj biljnoj i stočarskoj proizvodnji; sarađuje i razmenjuje informacije sa nadležnim instutucijama za kontrolu organske proizvodnje u zemlji i inostranstvu; izrađuje izveštaje o stanju organske proizvodnje (površinama, broju organskih farmi i proizvođačima organskih proizvoda) i daje stručna mišljenja i odgovore iz oblasti organske proizvodnje; obavlja poslove na uspostavljanju i održavanju efikasnog kontrolnog sistema u oblasti organske proizvodnje i izrađuje instrukcije za vršenje nadzora nad radom ovlašćenih kontrolnih organizacija i uputstva i instrukcije za rad Odseka; obavlja i druge poslove po nalogu direktora.

Radna mesta koja nisu u sklopu unutrašnjih organizacionih jedinica:

Radno mesto za opšte i pravne poslove – Violeta Andrić, tel. 011/ 377-2086, e-pošta: violeta.andric@.rs

Radno mesto za administrativne poslove – Aleksandra Remović, tel. 011/ 377-2080, e-pošta: aleksandra.removic@.rs

Radno mesto za finansijsko analitičke poslove – nije popunjeno radno mesto

Radno mesto za finansijsko-materijalne poslove – Gordana Karadžić, tel. 011/ 2696-082, e-pošta: gordana.karadzic@.rs

Radno mesto za obradu finansijske dokumentacije – Milan Drakula, tel. 011/ 2696-082, e-pošta: milan.drakula@.rs

Radno mesto za investiciono tehničko održavanje – nije popunjeno radno mesto

Radno mesto za tehničko održavanje – Bogdan Pap, tel. 011/ 377-2028

Radno mesto – vozač – nije popunjeno radno mesto

Pregled popunjenih radnih mesta:

|Organizaciona šema (sistematizacija od 29.08.2014.) |Sistematizova- |Popunje- |Zvanje |Napomena |

| |na radna mesta |na radna mesta | | |

|Direktor |1 |1 |Druga grupa položaja| |

|Radno mesto za upravljanje kvalitetom u |1 |1 |Viši savetnik | |

|oblasti bezbednosti hrane i poslove interne provere | | | | |

|Radno mesto za opšte i pravne poslove |1 |1 |Savetnik | |

|Radno mesto za administrativne poslove |1 |1 |Referent | |

|Radno mesto za finansijsko analitičke poslove |1 |- |Savetnik | |

|Radno mesto za finansijsko-materijalne poslove |1 |1 |Saradnik | |

|Radno mesto za obradu finansijske dokumentacije |1 |1 |Referent | |

|Radno mesto za investiciono tehničko održavanje |1 |- |Savetnik | |

|Radno mesto za tehničko održavanje |2 |1 |Nameštenik četvrte | |

| | | |vrste radnih mesta | |

|Radno mesto-vozač |1 |- |Nameštenik četvrte | |

| | | |vrste radnih mesta | |

|Fitosanitarna laboratorija|Načelnik Laboratorije |1 |- |Viši savetnik | |

| |Radno mesto za herbologiju |1 |1 |Samostalni savetnik | |

| |Radno mesto za mikologiju |1 |- |Samostalni savetnik | |

| |Radno mesto za bakteriologiju |2 |- |Savetnik | |

| |Radno mesto za virusologiju |1 |1 |Samostalni savetnik | |

| |Radno mesto za entomologiju |1 |- |Savetnik | |

| |Radno mesto za nematologiju |1 |- |Savetnik | |

| |Radno mesto za procenu rizika od |1 |1 |Samostalni savetnik | |

| |štetnih organizama, dezinfekciju | | | | |

| |i dezinfestaciju regulisanih | | | | |

| |biljnih proizvoda, pošiljaka, | | | | |

| |skladišta i industrijskih | | | | |

| |postrojenja | | | | |

| |Radno mesto za ispitivanje |1 |- |Savetnik | |

| |biološke efikasnosti pesticida i | | | | |

| |feromona | | | | |

| |Radno mesto za laboratorijsko |1 |- |Referent | |

| |održavanje, prijem uzoraka i | | | | |

| |održavanje kolekcija | | | | |

| |Radno mesto -operater |1 |- |Nameštenik četvrte | |

| | | | |vrste radnih mesta | |

|Laboratorija za bezbednost|Načelnik Laboratorije |1 |- |Viši savetnik | |

|hrane, hrane za životinje | | | | | |

|i ispitivanje kvaliteta | | | | | |

|mleka | | | | | |

| |Radno mesto za prijem uzoraka i |1 |- |Samostalni savetnik | |

| |izdavanje laboratorijskih | | | | |

| |rezultata | | | | |

| |Radno mesto za mikrobiološka |2 |- |Samostalni savetnik | |

| |ispitivanja hrane biljnog i | | | | |

| |animalnog porekla i hrane za | | | | |

| |životinje | | | | |

| |Radno mesto za molekularnu i |1 |- |Mlađi savetnik | |

| |serološku dijagnostiku | | | | |

| |Radno mesto za organoleptička |2 |- |Samostalni savetnik | |

| |ispitivanja hrane, parazitologiju| | | | |

| |, senzorna i fizičko hemijska | | | | |

| |ispitivanja hrane | | | | |

| |Radno mesto za ispitivanje |2 |1 |Samostalni savetnik | |

| |kvaliteta mleka | | | | |

| |Radno mesto za laboratorijsko |1 |- |Referent | |

| |održavanje, prijem uzoraka i | | | | |

| |održavanje kolekcija | | | | |

|Laboratorija za fizičko |Načelnik Laboratorije |1 |1 |Viši savetnik | |

|hemijska ispitivanja hrane| | | | | |

|i ispitivanja ostataka | | | | | |

|veterinarskih lekova, | | | | | |

|pesticida i drugih štetnih| | | | | |

|materija u hrani i hrani | | | | | |

|za životinje | | | | | |

| |Radno mesto za fizičko hemijska |2 |- |Savetnik | |

| |ispitivanja hrane i hrane za | | | | |

| |životinje | | | | |

| |Radno mesto za fizičko hemijska |5 |- |Samostalni savetnik | |

| |ispitivanja ostataka pesticida, | | | | |

| |ostataka veterinarskih lekova, | | | | |

| |teških metala i drugih štetnih | | | | |

| |materija u hrani | | | | |

| |Radno mesto za ispitivanje |1 |- |Mlađi savetnik | |

| |kvaliteta hrane | | | | |

|Semenska laboratorija sa |Šef Laboratorije |1 |1 |Samostalni savetnik | |

|bankom biljnih gena | | | | | |

| |Radno mesto za laboratorijska |3 |- |Savetnik | |

| |ispitivanja kvaliteta semena | | | | |

| |Radno mesto za ispitivanje |1 |- |Samostalni savetnik | |

| |zdravstvenog stanja semena i | | | | |

| |sadnog materijala | | | | |

| |Radno mesto za konzervaciju |1 |1 |Samostalni savetnik | |

| |biljnih genetičkih resursa | | | | |

| |Radno mesto za analitičke poslove|1 |- |Samostalni savetnik | |

| |o biljnim genetičkim resursima | | | | |

| |Radno mesto za prijem uzoraka i |1 |- |Referent | |

| |održavanje kolekcije | | | | |

|Odsek za organsku |Šef Odseka |1 |1 |Viši savetnik | |

|proizvodnju | | | | | |

| |Radno mesto za nadzor nad radom |2 |2 |Savetnik | |

| |kontrolnih organizacija i | | | | |

| |praćenje stanja u biljnoj | | | | |

| |organskoj proizvodnji i prometu | | | | |

| |organskih proizvoda | | | | |

| |Radno mesto za nadzor nad radom |2 |1 |Savetnik | |

| |kontrolnih organizacija i | | | | |

| |praćenje stanja u organskoj | | | | |

| |stočarskoj proizvodnji, preradi | | | | |

| |hrane i hrani za životinje | | | | |

|Ukupno | |55 |18 + 3* | | |

angažovano po ugovoru o delu: 0

*angažovano po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima: 3

nazad na sadržaj

3. Opis funkcija starešina

Rukovodioci organa i njihove kontakt adrese su navedene u okviru poglavlja 2.2. Narativni prikaz organizacione sturkture.

Starešina organa je v.d. direktora Slavoljub Stanojević.

O starešini organa

V.d. direktora: Slavoljub Stanojević

Kontakt osoba: Aleksandra Remović

tel: 011/377-2080

faks: 011/377-2025

e-pošta: slavoljub.stanojevic@.rs

e-pošta: aleksandra.removic@.rs

Slavoljub Stanojević postavljen je rešenjem Vlade br.: 119-11889/2015 od 05.11.2015. godine za vršioca dužnosti direktora Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Slavoljub Stanojević postavljen je rešenjem Vlade br.: 119-8342/2015 od 13.08.2015. godine za vršioca dužnosti direktora Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Slavoljub Stanojević postavljen je rešenjem Vlade br.: 119-11007/2014 od 19.02.2015. godine za vršioca dužnosti direktora Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Slavoljub Stanojević je rešenjem Vlade br.: 119-11019/2014 od 19.02.2015. godine razrešen dužnosti direktora Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Slavoljub Stanojević je rešenjem Vlade br.: 119-9330/2012 od 21.12.2012. godine postavljen za direktora Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Slavoljub Stanojević je ovlašćen za koordinaciju poslovima i praćenje izvršavanja poslova koji se obavljaju u Direkciji za nacionalne referentne laboratorije i za potpisivanje rešenja, naloga, ugovora, računa i drugih dokumenata vezanih za korišćenje sredstava predviđenih Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o budžetu RS za 2012 godinu po rešenju Ministra Gorana Kneževića br.: 119-01-112/2012-03 od 08.10.2012. godine.

Zakonom o državnoj upravi propisane su funkcije starešina organa.

Organom u sastavu rukovodi direktor, koji za svoj rad odgovara ministru.

Direktor rešava u upravnim stvarima iz delokruga organa u sastavu i odlučuje o pravima i dužnostima zaposlenih u organu u sastavu.

Direktora postavlja Vlada na pet godina, na predlog ministra, prema zakonu kojim se uređuje položaj državnih službenika.

Direktor rukovodi Direkcijom, planira, usmerava i nadzire rad u Direkciji; vrši najsloženije poslove iz delokruga Direkcije, sarađuje sa državnim i drugim organima, organizacijama i javnim službama, obavlja i druge poslove po nalogu ministra.

Rešenjem Ministra Snežane Bogosavljević Bošković br.: 119-01-13/2015-09 od 22.04.2015. godine, v.d. direktora Direkcije za nacionalne referentne laboratorije je ovlašćen za donošenje rešenja koja se donose u skladu sa članom 9. Zakona o organskoj proizvodnji (Sl. Glasnik RS br. 30/2010).

nazad na sadržaj

4. Opis pravila u vezi sa javnošću rada

Državni organ u svom radu ostvaruje javnost rada primenom odredaba člana 11. i člana 76. do člana 83. Zakona o državnoj upravi, kao i primenom odredaba Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja („Službeni glasnik RS“, br. 120/04, 54/07, 104/09 i 36/10).

Prema Zakonu o državnoj upravi, državni organi su dužni da javnosti omoguće uvid u svoj rad prema zakonu kojim se uređuje slobodan pristup informacijama od javnog značaja.

Organi državne uprave dužni su da obaveštavaju javnost o svom radu preko sredstava javnog informisanja i na drugi prikladan način.

Zaposleni koji su ovlašćeni za pripremu informacija i podataka vezanih za obaveštavanje javnosti odgovorni su za njihovu tačnost i blagovremenost.

1. poreski identifikacioni broj – PIB Direkcije je 10850819;

2. radno vreme Direkcije je od 7,30 do 15,30 časova;

v.d. direktora: Slavoljub Stanojević; tel: 011/377-2070, faks: 011/377-2025, e-pošta: slavoljub.stanojevic@.rs

Kontakt osoba: Aleksandra Remović, tel: 011/377-2080, faks: 011/377-2025, e-pošta: aleksandra.removic@.rs;

Vera Krimer Malešević, tel. 011/ 3772033, e-mail: vera.krimer@.rs;

Milena Savić Ivanov, tel. 011/ 377208, e-mail: milena.savicivanov@.rs;

Lidija Aćimović, tel. 011/ 3772086, e-mail: lidija.acimovic@.rs;

Za postupanje po zahtevima za pristup informacijama: Violeta Andrić, tel. 011/3772086, e-mail: violeta.andric@.rs;

3. za saradnju sa novinarima i javnim glasilima ovlašćen je direktor;

4. organi državne uprave dužni su da na primeren način, pre svega u prostorijama u kojima rade sa strankama, obaveštavaju stranke o njihovim pravima, obavezama i načinu ostvarivanja prava i obaveza, svome delokrugu, o organu državne uprave koji nadzire njihov rad i načinu kontakta s njime i o drugim podacima bitnim za javnost rada i odnose sa strankama, dužni su da pružaju informacije preko telefona i drugih sredstava veze kojima su tehnički opremljeni;

5. na traženje fizičkih ili pravnih lica Direkcija daje mišljenje o primeni odredaba zakona i drugih opštih akata, u roku od 30 dana. Mišljenja organa državne uprave nisu obavezujuća;

6. organi državne uprave dužni su da svima omoguće prikladan način za podnošenje pritužbi na svoj rad i na nepravilan odnos zaposlenih. Na podnetu pritužbu organ državne uprave dužan je da odgovori u roku od 15 dana od dana prijema pritužbe, ako podnosilac pritužbe zahteva an državne uprave dužan je da najmanje jednom u 30 dana razmatra pitanja obuhvaćena pritužbama;

7. Direkcija mora da ostvaruje primeren odnos sa strankama i prima stranke u toku radnog vremena. Nedeljni i dnevni raspored radnog vremena i druga pitanja vezana za radno vreme u organima državne uprave uređuje Vlada;

8. na zgradama u kojima su smešteni organi državne uprave ističe se naziv organa, grb i zastava Republike Srbije.

Na ulazu u službenu prostoriju ističu se lična imena, funkcija ili radno mesto lica koja u njoj rade, a na odgovarajućem mestu unutar zgrade ističe se naziv organa.

Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja se uređuju prava na pristup informacijama od javnog značaja kojima raspolažu organi javne vlasti, radi ostvarenja i zaštite interesa javnosti da zna i ostvarenja slobodnog demokratskog poretka i otvorenog društva. 

9. Informacija od javnog značaja jeste informacija kojom raspolaže organ javne vlasti, nastala u radu ili u vezi sa radom organa javne vlasti, sadržana u određenom dokumentu, a odnosi se na sve ono o čemu javnost ima opravdan interes da zna. Da bi se neka informacija smatrala informacijom od javnog značaja nije bitno da li je izvor informacije organ javne vlasti ili koje drugo lice, nije bitan nosač informacija (papir, traka, film, elektronski mediji i sl.) na kome se nalazi dokument koji sadrži informaciju, datum nastanka informacije, način saznavanja informacije, niti su bitna druga slična svojstva informacije. Svako ima pravo da mu bude saopšteno da li organ vlasti poseduje određenu informaciju od javnog značaja, odnosno da li mu je ona inače dostupna. Svako ima pravo da mu se informacija od javnog značaja učini dostupnom tako što će mu se omogućiti uvid u dokument koji sadrži informaciju od javnog značaja, pravo na kopiju tog dokumenta, kao i pravo da mu se, na zahtev, kopija dokumenta uputi poštom, faksom, elektronskom poštom ili na drugi način.

Pravila o isključenju javnosti rada

Pravila o isključenju javnosti rada Direkcije ostvaruju primenom odredaba čl. 9, 10, 13. i 14. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Organ vlasti neće tražiocu omogućiti ostvarivanje prava na pristup informacijama od javnog značaja, ako bi time:

1) ugrozio život, zdravlje, sigurnost ili koje drugo važno dobro nekog lica;

2) ugrozio, omeo ili otežao sprečavanje ili otkrivanje krivičnog dela, optuženje za krivično delo, vođenje pretkrivičnog postupka, vođenje sudskog postupka, izvršenje presude ili sprovođenje kazne, ili koji drugi pravno uređeni postupak, ili fer postupanje i pravično suđenje;

3) ozbiljno ugrozio odbranu zemlje, nacionalnu ili javnu bezbednost, ili međunarodne odnose;

4) bitno umanjio sposobnost države da upravlja ekonomskim procesima u zemlji, ili bitno otežao ostvarenje opravdanih ekonomskih interesa;

5) učinio dostupnim informaciju ili dokument za koji je propisima ili službenim aktom zasnovanim na zakonu određeno da se čuva kao državna, službena, poslovna ili druga tajna, odnosno koji je dostupan samo određenom krugu lica, a zbog čijeg bi odavanja mogle nastupiti teške pravne ili druge posledice po interese zaštićene zakonom koji pretežu nad interesom za pristup informaciji.

Organ vlasti ne mora tražiocu omogućiti ostvarivanje prava na pristup informacijama od javnog značaja, ako se radi o informaciji koja je već objavljena i dostupna u zemlji ili na internetu.

U ovom slučaju organ vlasti će u odgovoru na zahtev označiti nosač informacije (broj službenog glasila, naziv publikacije i sl.), gde je i kada tražena informacija objavljena, osim ako je to opšte poznato.

Organ vlasti neće tražiocu omogućiti ostvarivanje prava na pristup informacijama od javnog značaja ako bi time povredio pravo na privatnost, pravo na ugled ili koje drugo pravo lica na koje se tražena informacija lično odnosi, osim:

1) ako je lice na to pristalo;

2) ako se radi o ličnosti, pojavi ili događaju od interesa za javnost, a naročito ako se radi o nosiocu državne i političke funkcije i ako je informacija važna s obzirom na funkciju koju to lice vrši;

3) ako se radi o licu koje je svojim ponašanjem, naročito u vezi sa privatnim životom, dalo povoda za traženje informacije.

Zloupotreba slobodnog pristupa informacijama od javnog značaja: Organ vlasti neće tražiocu omogućiti ostvarivanje prava na pristup informacijama od javnog značaja ako tražilac zloupotrebljava prava na pristup informacijama od javnog značaja, naročito ako je traženje nerazumno, često, kada se ponavlja zahtev za istim ili već dobijenim informacijama ili kada se traži preveliki broj informacija.

nazad na sadržaj

5. SPISAK NAJČEŠĆE TRAŽENIH INFORMACIJA OD JAVNOG ZNAČAJA

Šta je potrebno da se poljoprivredni proizvođač uključi u organsku proizvodnju i kasnije prodaje organske proizvode?

Postupak uključivanja proizvođača u organsku proizvodnju pokreće se prijavom koju proizvođač podnosi ovlašćenoj kontrolnoj organizaciji za vršenje kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji. Na osnovu prijave proizvođač zaključuje ugovor o vršenju kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji sa jednom od 7 ovlašćenih kontrolnih organizacija za 2016. godinu, koju je izabrao. Od dana zaključenja ugovora, počinje period konverzije ili prelazni period od konvencionalne proizvodnje ka organskoj proizvodnji. Proizvođač je u obavezi da od samog pročetka primenjuje metode organske proizvodnjea, a ovlašćena kontrolna organizacija kontrolom utvrđuje da li se proces proizvodnje obavlja u skladu sa zakonom kojim se uređuje organska proizvodnja. Nakon isteka perioda konverzije, ukoliko se proizvođač pridržavao svih propisanih uslova, ovlašćena kontrolna organizacija izdaje sertifikat za organski proizvod. Sertifikovani organski proizvod proizvođač obeležava oznakom „ORGANSKI PROIZVOD”, nacionalnim znakom i kodom/logom ovlašćene kontrolne organizacije koja je izvršila sertifikaciju tog proizvoda, što potrošačima omogućava lako prepoznavanje organskog proizvoda. Spisak kontrolnih organizacija koje ovlašćuje ministarstvo, kao i propisi kojima je uređena organska proizvodnja, nalaze se na internet stranici Direkcije za nacionalne referentne laboratorije: .

Koju vrstu analiza radi Direkcija za nacionalne referentne laboratorije i ukoliko ne radi određenu laboratorijsku analizu, na koju laboratoriju da uputimo korisnika?

Larisa Onodi, novinarka Radio televizije Vojvodina elektronskim putem tražila je da joj se dostave sledeće informacije o radu nacionalne referentne laboratorije:

1. Kada je planirano otvaranje laboratorija/e, koliko će ih biti, da li će biti otvorene istovremeno ili ne?

2. Koliko novca je do sada EU investirala u izgradnju i opremanje laboratorija/e?

3. Da li je u finansiranju ovog projekta učestvovala i država i sa koliko novca?

4. Budući da je EU ranije dala novac za kupovinu opreme za laboratorije, šta je do sada kupljeno od opreme, da li se koristi ili ne?

5. Da li je u planu još ulaganja u kupovinu opreme, šta još treba da bude kupljeno, koliko je novca još potrebno i da li će ga obezbediti EU ili Srbija?

6. Zbog čega se toliko čekalo na otvaranje laboratorije/a i zbog čega je trebalo toliko vremena za realizaciju takvog projekta?

7. Izveštaj i projektna dokumentacija:

8. Spisak zaposlenih

9. Spisak tražene opreme i kupljene opreme.

10. Izveštaj EU o kupljenoj opremi.

11. Kopije računa o kupljenoj opremi.

12. Cene obuka za zaposlene.

nazad na sadržaj

6. Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza

Zakonski osnov za osnivanje i rad Direkcije za nacionalne referente laboratorije je Zakon o bezbednosti hrane (“Sl. Glasnik RS”, br. 41/2009). Usvajanjem Zakona o bezbednosti hrane stvoren je zakonski osnov za osnivanje, odnosno formiranje mreže nacionalnih referentnih i ovlašćenih laboratorija u oblasti bezbednosti hrane, odnosno stvoren je zakonski osnov za unapređenje laboratorijske dijagnostike u Republici Srbiji, i to tako što će se postojećoj mreži ovlašćenih rutinskih i referentnih laboratorija, nakon završetka opremanja priključiti i laboratorije Direkcije.

6.1 Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o bezbednosti hrane

Z A K O N

O BEZBEDNOSTI HRANE

III. OSTALI SUBJEKTI U OBLASTI BEZBEDNOSTI HRANE I NJIHOVI

ORGANIZACIONI OBLICI

1. Direkcija za nacionalne referentne laboratorije

Član 18.

Za poslove laboratorijskog ispitivanja i njima povezane stručne poslove u lancu hrane osniva se Direkcija za nacionalne referentne laboratorije, kao organ uprave u sastavu Ministarstva Direkcija za nacionalne referentne laboratorije iz stava 1. ovog člana ima svojstvo pravnog lica. Direkcija za nacionalne referentne laboratorije mora da bude akreditovana u skladu sa sledećim standardima: EN ISO/IEC 17025 - „Opšti zahtevi za kompetentnost laboratorija za testiranje i kalibraciju”, EN 45002 - „Opšti kriterijumi za izvodljivost laboratorija za testiranje”, EN 45003 - „Akreditacionisistem laboratorija za testiranje i akreditaciju – opšti zahtevi za operativnost i priznavanje, kao i u skladu sa strukovnim akreditacijama gde je to relevantno.

Poslovi Direkcije za nacionalne referentne laboratorije

Član 19.

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije (u daljem tekstu: Nacionalna referentna laboratorija) obavlja poslove u oblasti bezbednosti hrane, zdravlja životinja, zdravlja bilja, sadnog materijala poljoprivrednog i ukrasnog bilja, rezidua, mleka i banke biljnih gena.

U okviru Nacionalne referentne laboratorije obavljaju se sledeći

poslovi:

1) saradnja sa nacionalnim laboratorijama drugih zemalja;

2) staranje o uspostavljanju jedinstvenih kriterijuma i metoda i sprovođenje standarda za rad ovlašćenih laboratorija;

3) organizovanje po potrebi uporednih testova između zvaničnih nacionalnih laboratorija i vršenje odgovarajućeg praćenja takvog uporednog testiranja;

4) razmena informacija dobijenih od nacionalnih laboratorija drugih zemalja Ministarstvu i ovlašćenim laboratorijama;

5) obezbeđivanje stručne i tehničke pomoći Ministarstvu za primenu koordinisanih planova kontrole;

6) implementacija, odnosno razvijanje metode testiranja u skladu s međunarodnim standardima uz obaveznu validaciju;

7) uspostavljanje sistema kontrole kvaliteta ne samo za sopstvenu upotrebu nego i za ovlašćene laboratorije;

8) vršenje usluga potvrde analize i superanalize ako je to relevantno za potrebe ovlašćenih laboratorija;

9) obezbeđivanje i primenjivanje preko ovlašćenih laboratorija statistički kreirane kontrole i praćenja rezultata;

10) organizovanje uporednih testova za ovlašćene laboratorije u cilju jedinstvene primene metoda koje primenjuju;

11) pružanje usluga iz oblasti statistike i informacionih sistema ovlašćenim laboratorijama;

12) obučavanje osoblja u ovlašćenim laboratorijama;

13) priprema nacionalnih vodiča za uzorkovanje i rukovanje uzorcima radi sprovođenja pouzdane dijagnoze;

14) priprema, održavanje i distribucija referentnog materijala;

15) učešće u međunarodnim uporednim testovima;

16) i drugi poslovi.

Pored poslova iz stava 2. ovog člana u oblasti zdravlja bilja obavljaju se i sledeći poslovi:

1) razmena informacija oko zvaničnih dijagnostičkih aktivnosti i saradnja sa nacionalnim laboratorijama drugih zemalja;

2) vršenje konfirmativnih testova ili testova potvrde;

3) pripremanje nacionalnih vodiča za fitosanitarne preglede;

4) pripremanje vodiča za primenu dijagnostičkih protokola;

5) saradnja u razvoju, validaciji i standardizaciji međunarodnih dijagnostičkih protokola;

6) nadzor nad radom ovlašćenih laboratorija i drugih komercijalnih laboratorija i obezbeđivanje vodiča za njihov rad;

7) obezbeđivanje obuke zaposlenima u ovlašćenim laboratorijama, kao i komercijalnim laboratorijama na njihov zahtev;

8) organizovanje i nadzor nad sprovođenjem sertifikacije semena poljoprivrednog bilja kroz postupak zdravstvene kontrole;

9) organizovanje i nadzor nad sprovođenjem sertifikacije sadnog materijala poljoprivrednog bilja kroz postupak zdravstvene kontrole;

10) organizovanje obuka za vršenje zdravstvenih pregleda i uzorkovanja semena i sadnog materijala;

11) izrade programa analize rizika o pojavi i širenju štetnih organizama;

12) obrade prikupljenih bioloških, meteoroloških i drugih podataka radi pripreme osnova za prognozu pojave i širenja štetnih organizama;

13) čuvanje uzoraka koji su analizirani u svim ovlašćenim laboratorijama u postupku rutinskih dijagnostičkih testova;

14) obavljanje i drugih poslova u skladu s propisima iz oblasti zdravlja bilja.

Pored poslova iz stava 2. ovog člana u oblasti sadnog materijala poljoprivrednog i ukrasnog bilja obavljaju se i sledeći poslovi:

1) čuvanje standardnih uzoraka i čuvanje svih uzoraka obrađenih u postupku zvaničnog ispitivanja kvaliteta;

2) čuvanje referentnih kolekcija;

3) organizovanje sertifikacije kroz postupak stručne kontrole nad proizvodnjom;

4) obuka lica za stručnu kontrolu proizvodnje i uzorkovanja;

5) organizovanje zvaničnog ispitivanja kvaliteta;

6) organizovanje i/ili izdavanje etiketa;

7) sprovođenje ili organizovanje postkontrolnog ispitivanja;

8) organizovanje i/ili izdavanje ISTA i OECD sertifikata;

9) postkontrolno ispitivanje;

10) sprovođenje i organizovanje poslova vezanih za postupak zaštite prava oplemenjivača;

11) organizovanje i nadzor nad sprovođenjem sertifikacije sadnog materijala kroz postupak pomološke i fitosanitarne kontrole nad proizvodnjom sadnog materijala.

Osim poslova navedenih u st. 2, 3. i 4. nacionalna referentna laboratorija vrši i poslove banke biljnih gena i to:

1) čuvanje kolekcije sadnog materijala;

2) registracija uzoraka, njihovo čišćenje, sušenje, pakovanje, skladištenje i održavanje;

3) umnožavanje i regeneracija uzoraka;

4) skladištenje duplikata uzoraka;

5) organizovanje održavanja ili održavanje kolekcije sadnog materijala;

6) razmena uzoraka sa drugim bankama gena u svetu.

6.2 Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o zdravlju bilja

Z A K O N

O ZDRAVLJU BILJA

IV. DRUGI SUBJEKTI U OBLASTI ZAŠTITE ZDRAVLJA BILJA I

NJIHOVI ORGANIZACIONI OBLICI

1. Direkcija za nacionalne referentne laboratorije

Član 16.

Poslove laboratorijskog ispitivanja i s njima povezane stručne poslove u oblasti zdravlja bilja obavlja Direkcija za nacionalne referentne laboratorije osnovana zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane.

6.3 Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o sredstvima za ishranu bilja i oplemenjivačima zemljišta

II. SUBJEKTI U OBLASTI SREDSTAVA ZA ISHRANU BILJA I

NJIHOVI ORGANIZACIONI OBLICI

2. Direkcija za nacionalne referentne laboratorije i obavljanje

poslova od javnog interesa

Direkcija za nacionalnu referentnu laboratoriju

Poslove laboratorijskog ispitivanja i sa njima povezane stručne poslove u oblasti sredstava za ishranu bilja i oplemenjivačima zemljišta obavlja Direkcija za nacionalne referentne laboratorije osnovana Zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane.

6.4 Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o sredstvima za zaštitu bilja

II. DIREKCIJA ZA NACIONALNE REFERENTNE LABORATORIJE I

OBAVLJANJE POSLOVA OD JAVNOG INTERESA

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije

Član 5.

Poslove laboratorijskog ispitivanja i sa njima povezane stručne poslove u oblasti sredstava za zaštitu bilja obavlja Direkcija za nacionalne referentne laboratorije, osnovana zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane.

6.5 Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o veterinarstvu

IV.DRUGI OBLICI ORGANIZACIJA U VETERINARSKOJ DELATNOSTI

3.Direkcija za nacionalnu referentnu laboratoriju

Član 29.

Poslove laboratorijskog ispitivanja i sa njima povezane stručne poslove u oblasti zdravlja životinja obavlja Direkcija za nacionalne referentne laboratorije osnovana zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane(u daljem tekstu: Nacionalna referentna laboratorija).

6.6 Opis nadležnosti, ovlašćenja i obaveza koje proističu iz Zakona o organskoj proizvodnji

II.SUBJEKTI KOJI OBAVLJAJU POSLOVE U VEZI SA ORGANSKOM PROIZVODNJOM

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije

Član 8.

Poslove u vezi sa organskom proizvodnjom obavlja ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede – Direkcija za nacionalne referentne laboratorije (u daljem tekstu: Ministarstvo).

III. KONTROLNE ORGANIZACIJE

Uslovi za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije

Član 9.

Za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji Ministarstvo može ovlastiti kontrolnu organizaciju koja je registrovana u Registar privrednih subjekata u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata, koja ima akt o akreditaciji izdat od strane nadležnog akreditacionog tela Republike Srbije u skladu sa odgovarajućim srpskim, evropskim i međunarodnim standardima i koja ispunjava uslove u pogledu tehničke opremljenosti i kadrovske osposobljenosti (u daljem tekstu: ovlašćena kontrolna organizacija).

Ministar rešenjem utvrđuje ispunjenost uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji iz stava 1. ovog člana, kao i broj koda ovlašćene kontrolne organizacije. Rešenje ministra iz stava 2. ovog člana izdaje se na period od godinu dana i može se produžiti u skladu sa uslovima koji su predviđeni ovim zakonom.

Rešenje ministra iz stava 2. ovog člana je konačno i protiv njega se može pokrenuti upravni spor.

Ministar bliže propisuje uslove koje treba da ispuni kontrolna organizacija iz stava 1. ovog člana za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji.

Zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova

Član 10.

Kontrolna organizacija podnosi Ministarstvu zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji do 30. juna tekuće godine za narednu godinu.

Ovlašćena kontrolna organizacija može u roku iz stava 1. ovog člana podneti zahtev za obnavljanje ovlašćenja za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji.

U slučaju iz stava 2. ovog člana Ministarstvo utvrđuje da li ovlašćena kontrolna organizacija i dalje ispunjava uslove iz člana 9. ovog zakona za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji.

Spisak ovlašćenih kontrolnih organizacija

Član 11.

Ministarstvo utvrđuje spisak ovlašćenih kontrolnih organizacija i objavljuje ga u „Službenom glasniku Republike Srbije” jednom godišnje.

Evidencija o ovlašćenim kontrolnim organizacijama

Član 12.

Ministarstvo vodi evidenciju o ovlašćenim kontrolnim organizacijama koja sadrži podatke o: nazivu i adresi ovlašćene kontrolne organizacije; datumu ponošenja zahteva za davanje, odnosno obnavljanje ovlašćenja; datumu donošenja rešenja o ovlašćenju, odnosno obnavljanju ovlašćenja; broju koda ovlašćene kontrolne organizacije; nastalim promenama u vezi sa ispunjenošću uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u oblasti kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji.

Evidencija iz stava 1. ovog člana vodi se u elektronskoj formi.

Obaveza dostavljanja podataka i oduzimanje ovlašćenja

Član 13.

Ovlašćena kontrolna organizacija dužna je da bez odlaganja o svakoj promeni uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji iz člana 9. ovog zakona pisanim putem obavesti Ministarstvo i dostavi dokaze o nastaloj promeni.

Ako ovlašćena kontrolna organizacija prestane da ispunjava uslove za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji iz člana 9. ovog zakona, kao i na zahtev ovlašćene kontrolne organizacije ministar rešenjem oduzima ovlašćenje kontrolnoj organizaciji za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji.

Rešenje ministra iz stava 2. ovog člana je konačno i protiv njega se može pokrenuti upravni spor.

6.7. Ovlašćenja i dužnosti koje proističu iz drugih propisa

1. Zakon o ministarstvima („Službeni glasnik RS”, broj 44/14);

2. Pravilnik o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12);

3. Zakon o prihvatanju Međunarodnog ugovora za biljne genetičke resurse za hranu i poljoprivredu (MU 1/13);

4. Zakon o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju („Službeni glasnik RS”, broj 10/13);

5. Pravilnik o podsticajima za očuvanje biljnih genetičkih resursa („Službeni glasnik RS”, broj 85/13).

6. Zakon o organskoj proizvodnji („Službeni glasnik RS”, broj 30/10);

7. Zakon o semenu („Službeni glasnik RS”, broj 45/05);

8. Zakon o sadnom materijalu voćaka, vinove loze i hmelja („Službeni glasnik RS”, broj 18/05);

9. Zakon o priznavanju sorti poljoprivrednog bilja („Službeni glasnik RS”, broj 30/10);

10. Zakon o zaštiti prava oplemenjivača biljnih sorti („Službeni glasnik RS”, br. 41/09 i 88/11);

nazad na sadržaj

7. Opis postupanja u okviru nadležnosti, ovlašćenja i obaveza

U skladu sa opisom poslova Direkcije za nacionalne referentne laboratorije Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, u Direkcijise obavljaju sledeći poslovi:

Opremanje i puštanje u rad Fitosanitarne laboratorije

Opremanjem laboratorije najsavremenijom opremom i puštanjem u rad fitosanitarne i semenske laboratorije stvoreni su uslovi da se na jednom mestu obavljaju najsloženija laboratorijska ispitivanja. Ove laboratorije u svom radu primenjuju međunarodno odobrene metode ispitivanja. Prilikom opremanja laboratorija i njihovog puštanja u rad, uočen je objektivni problem dostupnosti stručnog kadra, sposbnog da izvodi najsložebije laboratiorijske testove u Direkciji. Iz tih razloga se u ovaj projekat ušli zajedničkim snagama i resursima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razloga.

Imajući u vidu ograničenja koja se odnose na prijem kadrova u javnom sektoru, kao i činjenicu da je najbolji i najiskusniji kadar već angažovan u postojećim državnim institucijama, plan je bio da se izvrši povezivanje sa postojećim državnim institutima. S obzirom da je Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu iz Beograd, ustanova koja ima dugogodišnje iskustvo u oblasti zdravlja bilja, da je trenutno jedna od najboljih državnih laboratorija za obavljanje ove vrste ispitivanja, da poseduje kadar sa najviše radnog iskustva, Institut je Odlukom Vlade republike Srbije uključen u poslove Nacionalne referentne laboratorije za zdravlje bilja u kompleksu laboratorija u Direkciji.

Nakon usvajanja Zaključka Vlade, kojim je formalizovan status Instituta u Direkciji za nacionalne referentne laboratorije, potpisivanje protokola o poslovno tehničkoj saradnji i ugovora o ustupanju objekta i opreme na korišćenje, Institut je nastavio da obavlja poslova u svojstvu Nacionalne referentne laboratorije u najbolje opremljenom prostoru u zemlji. Sa novom opremom i proširenim radnim prostorom su značajno proširene mogućnosti laboratorijskih ispitivanja. Istovremeno je rešen problem raspoloživosti kadrova. Ugovorom su jasno definisani prava, obaveze i obim poslova koje Institut u svojstvu nacionalne referentne laboratorije obavlja. Institut je državna laboratorija koja je u vlasništvu Republike Srbije, ima status pravnog lica a Vlada je vršilac osnivačkih prava. Izvršene su opravke i adaptacije objekata i izvršena nabavka laboratorijske opreme. Nabavkom opreme u potpunosti su osposobljene za rad fitosanitarna i semenska laboratorija. Da bi se obezbedili optimalni uslovi za rad, izrađen je projekat izgradnje karantinskog staklenika u kome će se izvoditi složeni ogledi na bilju, obezbeđene su neophodne saglasnosti za gradnju, građevinska dozvolu i sredstva za gradnju.

Aktivnim učešćem i angažovanjem stručnog kadra Instituta za zaštitu bilja i životnu sredinu obezbeđeni su kadrovi odgovarajućeg iskustva i stručnog znanja. Povezivanjem dve institucije, Direkcije i Instituta stvoreni su uslovi za rad koji se mogu porediti i biti dostojni evropskih laboratorija.

Puštanje u rad ovih laboratorija je dodat novi kvalitet u odnosu na postojeće dobro organizovane laboratorije. Ovo je kvalitet koji nam omogućuje preciznija ispitivanja i efikasniju kontrolu. Istovremeno, nacionalne referentne laboratorije, dobro opremljene i kadrovski osposobljene, su garancija zaštite poljoprivredne proizvodnje u Republici Srbiji od unošenja uzročnika bolesti bilja i životinja koji mogu naneti ogromne ekonomske štete ili mogu biti pretnja po zdravlje stanovništva. U tom smislu postoji stalna potreba i obaveza da se laboratorije modernizuju i da se održava njihova tehnička opremljenost.

Puštanjem u rad fitosanitarne i semenske laboratorije, uspešno je okončan deo projekta EU i napora da se uspostave nacionalna laboratorije koji datiraju još iz 2004. godine.

Opremanje Nacionalne laboratorije za ispitivanje kvaliteta mleka

U okviru Direkcije opremljena je laboratorija za ispitivanje kvaliteta mleka. Završeni su radovi na adaptaciji prostorija u laboratoriji i izvršena nabavka vozila za prikupljanje uzoraka. Izvršena je nabavka najsavremenije laboratorijske opreme za ispitivanje kvaliteta mleka, prisustva mikotoksina (aflatoksina) u sirovom mleku, hrani i hrani za životinje. U okviru ove laboratorije, opremljeno je i odeljenje za ispitivanje prisustva bakterija i virusa u hrani, primenom klasičnih mikrobioloških tehnika i tehnikama molekularne biologije . Laboratorija je u tehničkom i materijalnom smislu spremna za rad.

Banka biljnih gena

Imajući u vidu okolnost da je na prostoru Direkcije tokom 80 i početkom 90 godina izgrađen objekat za čuvanje biljnih genetičkih resursa bivše SFRJ i da prostor nikad nije korišćen, namera je bila da se ovaj prostor stavi u funkciju. Iz tih razloga izvršene su popravke i ugradnja rashladnih mašina, kako bi se obezbedili odgovarajući uslovi za čuvanje kolekcija semena. Izgrađena je objekat za sušenje semena. U tehničkom smislu, Banka biljnih gena je osposobljena za čuvanje semena. Izvršeno je preuzimanje nacionalne kolekcije semena iz Instituta za kukuruz Zemun Polje, u kome je privremeno uskladištena ova kolekcija više od jedne decenije. Na ovaj način, Nacionalna Banka biljnih gena preuzima deo odgovornosti na polju očuvanja biološke raznovrsnosti u delu čuvanja autohtonih sorti bilja.

Nacionalna banka vakcina

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije je na osnovu zahteva Uprave za veterinu opremila i registrovala prostor za čuvanje vakcina i bioloških proizvoda namenjenih isključivo za sprovođenje Programa mera zdravstvene zaštite životinja. Izvršen je prijem i lagerovanje vakcina za vakcinaciju svinja protiv klasične kuge svinja i preživara protiv bolesti plavog jezika. Na ovaj način je uspostavljena Nacionalna banka vakcina, koja pruža mogućnost brzog reagovanja i posedovanja zaliha vakcina, čime se izbegavaju rizici da u slučaju nedostatka vakcina na tržištu, veterinarska služba nema na raspolaganju dovoljne količine vakcina.

Odsek za organsku proizvodnju obavlja poslove koji se odnose na: uspostavljanje i održavanje efikasnog kontrolnog sistema u oblasti organske proizvodnje, i to u svim fazama proizvodnje, prerade i prometa organskih biljnih i stočarskih proizvoda, hrane i hrane za životinje; pripremu rešenja kojima se: utvrđuje ispunjenost uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije, odobrava odstupanje od metoda organske biljne i stočarske proizvodnje i pravila prerade u organskoj proizvodnji, odobrava upotreba reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje posle perioda konverzije i skraćenje ili produženje perioda konverzije u organskoj biljnoj i stočarskoj proizvodnji; učešće u pripremi stručnih osnova za izradu propisa iz oblasti organske proizvodnje; saradnju i razmenu informacija sa nadležnim institucijama u oblasti kontrole organske proizvodnje iz zemlje i inostranstva; utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji; vođenje evidencije i spiska o ovlašćenim kontrolnim organizacijama; prikupljanje godišnjih izveštaja o organskoj proizvodnji od ovlašćenih kontrolnih organizacija i vođenje zbirne evidencije o organskoj proizvodnji; vršenje nadzora nad radom ovlašćenih kontrolnih organizacija; praćenje uvoza i izvoza organskih proizvoda; obavlja i druge poslove iz ove oblasti.

nazad na sadržaj

8. Navođenje propisa

1. Zakon o bezbednosti hrane („Službeni glasnik RS”, broj 41/09);

2. Zakon o zdravlju bilja (“Službeni glasnik RS”, broj 41/09);

3. Zakona o sredstvima za ishranu bilja i oplemenjivačima zemljišta („Službeni glasnik RS”, broj 41/09);

4. Zakon o sredstvima za zaštitu bilja („Službeni glasnik RS”, broj 41/09);

5. Zakon o veterinarstvu ("Službeni glasnik RS", br. 91/2005 i 30/2010);

6. Zakon o organskoj proizvodnji („Službeni glasnik RS”, broj 30/10);

7. Pravilnik o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12);

8. Zakon o ministarstvima („Službeni glasnik RS”, broj 44/14);

9. Zakon o prihvatanju Međunarodnog ugovora za biljne genetičke resurse za hranu i poljoprivredu (MU 1/13);

10. Zakon o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju („Službeni glasnik RS”, broj 10/13);

11. Pravilnik o podsticajima za očuvanje biljnih genetičkih resursa („Službeni glasnik RS”, broj 85/13).

12. Zakon o semenu („Službeni glasnik RS”, broj 45/05);

13. Zakon o sadnom materijalu voćaka, vinove loze i hmelja („Službeni glasnik RS”, broj 18/05);

14. Zakon o priznavanju sorti poljoprivrednog bilja („Službeni glasnik RS”, broj 30/10);

15. Zakon o zaštiti prava oplemenjivača biljnih sorti („Službeni glasnik RS”, br. 41/09 i 88/11);

16. Zakon o genetički modifikovanim organizmima („Službeni glasnik RS”, broj 41/09);

17. Pravilnik o uslovima i načinu sprovođenja postupka analize rizika i upravljanja rizikom („Službeni glasnik RS”, broj 53/10);

nazad na sadržaj

9. Usluge koje direkcija za nacionalne referentne laboratorije pruža zainteresovanim licima

Odsek za organsku proizvodnju, u skladu sa Zakonom o organskoj proizvodnji („Službeni glasnik RS“, broj 30/10) i Pravilnikom o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12) priprema rešenja za:

Utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji. Zahtev može podneti pravno lice koje je upisano u Registar privrednih subjekata, koje ime Sertifikat o akreditaciji Akreditacionog tela Srbije u skladu sa standardom SRPS ISO/IEC 17065:2013 i koje ispunjava uslove u pogledu tehničke opremljenosti i kadrovske osposobljenosti. Zahtev se podnosi najkasnije do 30. juna tekuće godine za narednu godinu. Rok za rešavanje po zahtevu je u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku.

Obnavljanje ovlašćenja za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji. Zahtev može podneti kontrolna organizacija za koju je jednom već utvrđeno da ispunjava propisane uslove i koja obaveštava Ministarstvo o svim promenama koje su se desile u toku prethodne godine. Rok za podnošenje zahteva je najkasnije do 30. juna tekuće godine za narednu godinu. Rešenjem se utvrđuje da ovlašćena kontrolna organizacija i dalje ispunjava uslove za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji. Rok za rešavanje po zahtevu je u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku.

Odobravanje upotrebe reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje posle isteka perioda konverzije. Zahtev može podneti proizvođač organskih proizvoda (pravno lice, fizičko lice ili preduzetnik), kod koga je period konverzije završen. Zahtev se podnosi pre setve, na obrascu Ministarstva. Rok za rešavanje po zahtevu je u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku.

Skraćenje perioda konverzije u organskoj biljnoj proizvodnji; Zahtev može podneti proizvođač organskih proizvoda (pravno lice, fizičko lice ili preduzetnik), na obrascu Ministarstva, nakon zaključenja ugovora sa ovlašćenom kontrolnom organizacijom o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji. Rok za rešavanje po zahtevu je u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku.

Odobravanje odstupanja od metoda organske stočarske proizvodnje (obezrožavanje životinja, korišćenje pčelinjeg voska iz konvencionalne proizodnje i korišćenje hraniva iz konvencionalne proizvodnje) i odobravanje odstupanja od pravila prerade u organskoj proizvodnji (korišćenje sastojaka koji nisu dobijeni metodama organske proizvodnje). Zahtev može podneti proizvođač organskih proizvoda (pravno lice, fizičko lice ili preduzetnik) i to pre preduzimanja datih aktivnosti. Rok za rešavanje po zahtevu je u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku.

Obrasci za podnošenje svih vrsta zahteva, sa potrebnim uputstvima i spiskom potrebne dokumentacije koja se podnosi uz zahtev, nalaze se na internet stranici Direkcije za nacionalne referentne laboratorije: .

Odsek za organsku proizvodnju vodi bazu reproduktivnog materijala iz organske proizvodnje, u skladu sa Pravilnikom o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12). Zahtev, odnosno obaveštenje za upis biljnih vrsta i sorti koje su proizvedene metodama organske proizvodnje u bazu reproduktivnog materijala, može podneti pravno lice sa sedištem u Republici Srbiji koje proizvodi, dorađuje, stavlja u promet i/ili uvozi reproduktivni materijal koji se koristi u organskoj proizvodnji. Obrazac obaveštenja dobavljača reproduktivnog materijala sa potrebnim uputstvom i spiskom dokumentacije koja se dostavlja uz obaveštenje, nalazi se na internet stranici Direkcije za nacionalne referentne laboratorije: . Unos dostavljenih podataka Odsek vrši u roku od pet dana od dana dostavljanja obaveštenja sa kompletnom dokumentacijom.

Odsek za organsku proizvodnju može na zahtev zainteresovanih lica da dostavi određene statističke podatke o organskoj proizvodnji u Republici Srbiji, od 2011. godine do danas. Potrebno je da zainteresovano lice podnose pismeni zahtev Odseku za organsku proizvodnju u kome navodi tražene podatke. Odsek će odgovoriti na zahtev zainteresovanog lica u roku od maksimalno 30 dana, u zavisnosti od postojećih obaveza i obima traženih podataka.

Promet lekova (bioloških proizvoda) i medicinskih sredstava na veliko namenjenih upotrebi u veterinarskoj medicini, po rešenji Uprave za veterinu br: 323-06-07332/2015-05, od 02.09.2015. Pravna lica koja imaju pravo da dobiju uslugu: Veterinarsko specijalistički instituti i naučno veterinarski instituti.

nazad na sadržaj

10. Postupak radi pružanja usluga

10.1 Postupak radi pružanja usluga – odsek za organsku proizvodnju Direkcije za nacionalne referentne laboratorije

Postupci Odseka za organsku proizvodnju radi pružanja usluga u oblasti organske proizvodnje:

- Utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji:

Pravno lice može podneti Ministarstvu zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i serifikacije u organskoj proizvodnji, najkasnije do 30. juna tekuće godine za narednu godinu. Obrazac zahteva se može preuzeti sa internet stranice Direkcije za nacionalne referentne laboratorije: .

Uz zahtev kontrolna organizacija podnosi dokumentaciju u skladu sa članom 4. stav 2. Pravilnika o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12). Za sprovođenje procedure plaćaju se republičke administrativne takse u iznosu od 7.300,00 dinara, odnosno 14.620,00 dinara u skladu sa Zakonom o republičkim administrativnim taksama ("Sl. glasnik RS", br. 43/03 , 51/03 - ispravka, 53/04 - dr. propis, 42/05 - dr. propis, 61/05 , 101/05 - dr. zakon, 42/06 - dr. propis, 47/07 - dr. propis, 54/08 - dr. propis, 5/09 , 54/09 , 35/10 - dr. propis, 50/11 , 70/11 - dr. propis, 55/12 - dr. propis, 93/12 , 47/13 - dr. propis, 65/13 - dr. propis, 57/14 - dr. propis i 45/15- dr. propis), Tarifni broj 76. Adresa na koju se dostavlja zahtev sa pratećom dokumentacijom navedena je u napomenama obrasca zahteva. Na osnovu podnetog zahteva i prateće dokumentacije Odsek za organsku proizvodnju vrši administrativnu proveru i ukoliko je potrebno zahteva dopunu dokumentacije. Celokupna dokumentacija dostavlja se poljoprivrednoj inspekciji Ministartva radi inspekcijske provere na terenu. Na osnovu dostavljene dokumentacije i zapisnika o inspkecijskoj kontroli Ministarstvo izdaje rešenje kojim se utvrđuje da kontrolna organizacija ispunjava uslove za obavljanje poslova kontrole i serifikacije u organskoj proizvodnji. Rešenje je konačno u upravnom postupku i protiv njega se može podneti tužba Upravnom sudu Beograd, u roku od 30 dana od dana dostavljanja rešenja.

|[pic] |

|Republika Srbija |

|MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE |

|Direkcija za nacionalne |

|referentne laboratorije |

|Broj: ________________ |

|________________. godine |

|B e o g r a d |

Na osnovu čl. 8, 9. i člana 10. stav 1. Zakona o organskoj proizvodnji („Službeni glasnik RS“, broj 30/10) i čl. 3. i 4. Pravilnika o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, broj 48/11 i 40/12), člana 30. stav 2. Zakona o državnoj upravi („Službeni glasnik RS“, broj 79/05, 101/07, 95/10 i 99/14), rešenja o ovlašćenju ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine broj: ___________ od __________ godine, zapisnika poljoprivrednog inspektora broj: ____________ od __________godine, a u vezi zahteva ___________________ iz ________ za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za _______ godinu od _________ godine, Direktor Direkcije za nacionalne referentne laboratorije, donosi

R E Š E NJ E

1. UTVRĐUJE SE DA ___________________ iz _________, ______________, ISPUNJAVA uslove za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji.

2. U skladu sa stavom 1. _______________________ se ovlašćuje za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji u _______ godini, zaključno sa 31. decembrom _______ godine

3. Utvrđuje se broj koda ovlašćene kontrolne organizacije RS-ORG-____.

Obrazloženje

Kontrolna organizacija _______________________ iz _______, ___________, podnela je ___________ godine Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine – Direkciji za nacionalne referentne laboratorije zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za _______ godinu, u skladu sa članom 9. Zakona o organskoj proizvodnji. Uz zahtev je dostavljena sledeća dokumentacija:

- _______________________________________________________;

- _______________________________________________________;

- _______________________________________________________;

-_______________________________________________________;

- _______________________________________________________.

Pored navedene dokumentacije uz zahtev je dostavljen i dokaz o uplati republičke administrativne takse za rešavanje po zahtevu.

Uvidom u dostavljenu dokumentaciju kontrolne organizacije ___________________ i zapisnik poljoprivrednog inspektora Broj: ____________ od ____________ godine konstatovano je da kontrolna organizacija _____________ iz _________ ispunjava uslove za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za _____ godinu, u skladu sa Zakonom o organskoj proizvodnji (u daljem tekstu: Zakon) i Pravilnikom o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje (u daljem tekstu: Pravilnik), a iz sledećih razloga:

Članom 9. stav 3. Zakona predviđeno je da se rešenje za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji izdaje na period od godinu dana i da se može produžiti u skladu sa uslovima koji su predviđeni ovim zakonom.

Članom 10. stav 2. istog zakona propisano je da ovlašćena kontrolna organizacija može u roku iz stava 1. ovog člana podneti zahtev za obnavljanje ovlašćenja za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji.

Stavom 3. istog člana propisano je da u slučaju iz stava 2. ovog člana Ministarstvo utvrđuje da li ovlašćena kontrolna organizacija i dalje ispunjava uslove iz člana 9. ovog zakona za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji.

Članom 4. Pravilnika propisano je da kontrolna organizaciji podnosi Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji, kao i zahtev za obnavljanje ovlašćenja za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji i propisanu dokumentaciju do 30. juna tekuće godine za narednu godinu, u skladu sa zakonom kojim se uređuje organska proizvodnja i to:

1) dokaz o registraciji u Registru privrednih subjekata;

2) akt o akreditaciji izdat od strane nadležnog akreditacionog tela Republike Srbije;

3) akt o organizaciji i opisu i načinu vršenja poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji;

4) dokaz o uspostavljenoj standardnoj proceduri kontrole koja sadrži detaljan opis kontrolnih mera, mera predostrožnosti i korektivnih mera koje se preduzimaju prilikom kontrole;

5) dokaz o posedovanju kancelarijske opreme i opreme za telekomunikacije sa internet konekcijom, neophodne za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji;

6) podaci o zaposlenima (ime i prezime, stručna sprema, radno iskustvo, stručno usavršavanje, odnosno obuke iz oblasti organske proizvodnje, postupak i način odabira kadrova, postupak za imenovanje i rad stručnih komisija);

7) interni akt o zaštiti podataka do kojih se dolazi u postupku obavljanja poslova kontrole i sertifikacije;

8) ugovori koje kontrolna organizacija zaključi sa trećim licima u vezi sa obavljanjem poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji;

9) formulari dokumenata koje izdaje kontrolna organizacija u postupku kontrole i sertifikacije;

10) izjava odgovornog lica o nepostojanju sukoba interesa u vezi sa obavljanjem poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji;

11) druga dokumentacija, ako je to potrebno.

Taksa na donošenje rešenja, prema tarifnom broju 76. Zakona o republičkim administrativnim taksama Sl. glasnik RS", br. 43/03 , 51/03 - ispravka, 53/04 - dr. propis, 42/05 - dr. propis, 61/05 , 101/05 - dr. zakon, 42/06 - dr. propis, 47/07 - dr. propis, 54/08 - dr. propis, 5/09 , 54/09 , 35/10 - dr. propis, 50/11 , 70/11 - dr. propis, 55/12 - dr. propis, 93/12 , 47/13 - dr. propis, 65/13 - dr. propis, 57/14 - dr. propis i 45/15- dr. propis) u iznosu od 14620,00 dinara, je naplaćena.

Na osnovu iznetog doneto je rešenje kako glasi u dispozitivu.

Ovo rešenje je konačno u upravnom postupku.

Pouka o pravnom sredstvu:

Protiv ovog rešenja može se podneti tužba Upravnom sudu Beograd, u roku od 30 dana od dana dostavljanja rešenja.

|Dostaviti: - ________________,| |

| |DIREKTOR |

|___________________; | |

|- arhivi Ministarstva. |____________________ |

- Odobravanje upotrebe reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje posle isteka perioda konverzije:

Postupak odobravanja upotrebe reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje posle isteka perioda konverzije, pokreće se na osnovu zahteva koji podnosi proizvođač organskih proizvoda, pre setve. Informacije o dokumentaciji koja se podnosi Ministarstvu i adresa na koju se dostavlja zahtev sa pratećom dokuemntacijom dostupne su u okviru obrasca zahteva koji se može preuzeti sa internet stranice Direkcije za nacionalne referentne laboratorije: . Za sprovođenje postupka plaćaju se republičke administrativne takse, u iznosu od 300,00 dinara za zahtev i 500,00 dinara za donošenje rešenja, u skladu sa Zakonom o republičkim administrativnim taksama ("Sl. glasnik RS", br. 43/03 , 51/03 - ispravka, 53/04 - dr. propis, 42/05 - dr. propis, 61/05 , 101/05 - dr. zakon, 42/06 - dr. propis, 47/07 - dr. propis, 54/08 - dr. propis, 5/09 , 54/09 , 35/10 - dr. propis, 50/11 , 70/11 - dr. propis, 55/12 - dr. propis, 93/12 , 47/13 - dr. propis, 65/13 - dr. propis, 57/14- dr. propis i 45/15- dr. propis.). Ukoliko se uvidom u dostavljenu dokumentaciju utvrdi da je ona nepotpuna, od podnosioca zahteva se traži da dopunu dostavi u roku od 8 dana od dana dobijanja obaveštenja o potrebnoj dopuni. Na osnovu provere podataka iz zahteva, prateće dokumentacije i dostupnosti organskog reproduktivnog materijala iz organske proizvodnje (uvidom u bazu reproduktivnog materijala iz organske proizvodnje) Ministarstvo izdaje rešenje kojim se odobrava upotreba određene količine reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje posle isteka perioda konverzije. Rešenje je konačno u upravnom postupku i protiv njega se može podneti tužba Upravnom sudu Beograd, u roku od 30 dana od dana dostavljanja rešenja.

|[pic] |

|Republika Srbija |

|MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE |

|Direkcija za nacionalne |

|referentne laboratorije |

|Broj: ________________ |

|________________. godine |

|B e o g r a d |

Na osnovu člana 16. stav 3. tačka 1) i stava 4. Zakona o organskoj proizvodnji („Službeni glasnik RS“, broj 30/10), člana 17. stav 3. Pravilnika o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, broj 48/11 i 40/12) i člana 30. stav 2. Zakona o državnoj upravi („Službeni glasnik RS“,broj 79/05, 101/07, 95/10 i 99/14), a u vezi zahteva ______________________ iz ______________za odobrenje korišćenja reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje od ________________ godine, direktor Direkcije za nacionalne referentne laboratorije donosi

R E Š E NJ E

Usvaja se zahtev ________________ iz ______________, _____________ i odobrava korišćenje reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje za sledeće biljne vrste:

1. ________ sorte _______, u količini od ______ kg, na sertifikovanoj površini od _____ha, na katastarskoj parceli broj ______ u KO _____, čiji je proizvođač i dorađivač ____________________________ iz __________;

2. _________ sorte _______, u količini od ______ g, na sertifikovanoj površini od _____ha, na katastarskoj parceli broj ______ u KO _____, čiji je proizvođač i dorađivač ____________________________ iz __________.

Obrazloženje

__________________________ iz ____________, _________ podneo je ______________ godine zahtev za odobrenje korišćenja reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje za _______sorte ___________ i ________sorte __________luk, na katastarskoj parceli broj ______ u KO _________.

Uz zahtev priložena je sledeća dokumentacija:

- fotokopija gotovinskog računa _____________________________________, broj: _______ od ______________ godine;

- fotokopija deklaracije o kvalitetu semena ________ sorte _________, __________________ iz ____________, broj: _________ od _____________ godine;

- fotokopija etikete sa ambalaže oznake __________ za ________ sorte ____________, broj partije: _______, broj deklaracije: ____________, koja važi do ___________godine.

Podnosilac zahteva dostavio je i dokaz o uplati republičke administrativne takse za rešavanje po zahtevu.

Članom 16. stav 3. tačka 1) Zakona o organskoj proizvodnji propisano je da se reproduktivni materijal iz konvencionalne proizvodnje može primenjivati u organskoj proizvodnji pod uslovom da taj materijal nije tretiran sredstvima za zaštitu bilja koja nisu dozvoljena u organskoj proizvodnji, ako na tržištu nema materijala za reprodukciju proizvedenog metodama organske proizvodnje.

Članom 16. stav 4. Zakona o organskoj proizvodnji propisano je da korišćenje reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje u periodu konverzije odobrava ovlašćena kontrolna organizacija, a posle isteka perioda konverzije ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede.

Članom 17. stav 3. Pravilnika o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje propisano je da se u slučaju iz stava 2. ovog člana dostavlja dokaz da reproduktivni materijal nije tretiran sredstvima za zaštitu bilja koja nisu dozvoljena u organskoj proizvodnji.

U skladu sa navedenim doneto je rešenje kako glasi u dispozitivu.

Ovo rešenje je konačno u upravnom postupku.

Taksa na donošenje rešenja je prema tarifnom broju 72. Zakona o republičkim administrativnim taksama („Sl. glasnik RS“, br. 43/03 , 51/03 - ispravka, 53/04 - dr. propis, 42/05 - dr. propis, 61/05 , 101/05 - dr. zakon, 42/06 - dr. propis, 47/07 - dr. propis, 54/08 - dr. propis, 5/09 , 54/09 , 35/10 - dr. propis, 50/11 , 70/11 - dr. propis, 55/12 - dr. propis, 93/12, 47/13 - dr. propis, 65/13 - dr. propis, 57/14 i 45/15) u iznosu od 500,00 dinara je naplaćena.

Pouka o pravnom sredstvu:

Protiv ovog rešenja može se pokrenuti upravni spor, u roku od 30 dana od dana prijema rešenja podnošenjem tužbe Upravnom sudu.

|Dostaviti: - ________________,| |

| |DIREKTOR |

|___________________; | |

|- arhivi Ministarstva. |____________________ |

- Odobravanje odstupanja od metoda organske stočarske proizvodnje (obezrožavanje životinja):

Postupak odobravanja obezrožavanja životinja u orgaskoj stočarskoj proizvodnji, pokreće se na osnovu zahteva koji podnosi proizvođač organskih proizvoda pre sprovođenja date radnje. Informacije o dokumentaciji koja se podnosi Ministarstvu i adresa na koju se dostavlja zahtev sa pratećom dokuemntacijom dostupne su u okviru obrasca zahteva koji se može preuzeti sa internet stranice Direkcije za nacionalne referentne laboratorije: . Za sprovođenje postupka plaćaju se republičke administrativne takse, u iznosu od 300,00 dinara za zahtev i 500,00 dinara za donošenje rešenja, u skladu sa Zakonom o republičkim administrativnim taksama ("Sl. glasnik RS", br. 43/03 , 51/03 - ispravka, 53/04 - dr. propis, 42/05 - dr. propis, 61/05 , 101/05 - dr. zakon, 42/06 - dr. propis, 47/07 - dr. propis, 54/08 - dr. propis, 5/09 , 54/09 , 35/10 - dr. propis, 50/11 , 70/11 - dr. propis, 55/12 - dr. propis, 93/12 , 47/13 - dr. propis, 65/13 - dr. propis, 57/14- dr. propis i 45/15- dr. propis.). Ukoliko se uvidom u dostavljenu dokumentaciju utvrdi da je ona nepotpuna, od podnosioca zahteva se traži da dopunu dostavi u roku od 8 dana od dana dobijanja obaveštenja o potrebnoj dopuni. Na osnovu provere podataka iz zahteva i prateće dokumentacije Ministarstvo izdaje rešenje koji se odobrava obezrožavanje određenog broja životinja u orgaskoj stočarskoj proizvodnji. Rešenje je konačno u upravnom postupku i protiv njega se može podneti tužba Upravnom sudu Beograd, u roku od 30 dana od dana dostavljanja rešenja.

|[pic] |

|Republika Srbija |

|MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE |

|Direkcija za nacionalne |

|referentne laboratorije |

|Broj: ________________ |

|________________. godine |

|B e o g r a d |

Na osnovu člana 15. Zakona o organskoj proizvodnji („Službeni glasnik RS“, broj 30/10), člana 35. stav 4. Pravilnika o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12), člana 30. stav 2. Zakona o državnoj upravi („Službeni glasnik RS“, broj 79/05, 101/07, 95/10 i 99/14), a u vezi zahteva preduzeća ________________ iz ______ za odobrenje izuzeća od primene metoda organske stočarske proizvodnje, od ___________ godine, direktor Direkcije za nacionalne referentne laboratorije donosi

R E Š E NJ E

USVAJA SE zahtev preduzeća _________________, iz _________, ul. ___________ i odobrava obezrožavanje ___ grla teladi u organskoj stočarskoj proizvodnji prema podacima iz Priloga, koji je odštampan uz ovo rešenje i čini njegov sastavni deo.

Obrazloženje

_________________ iz ___________, ul. ______________ podnelo je _______________ godine Direkciji za nacionalne referentne laboratorije Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine zahtev za odobrenje izuzeća od primene metoda organske stočarske proizvodnje.

Uz zahtev podnosioc zahteva_____________________ dostavio je:

- spisak identifikacionih brojeva ______ grla teladi za čije obezrožavanje se traži izuzeće od primene metoda organske stočarske proizvodnje i

- kopiju mišljenja Uprave za veterinu o neophodnosti obavljanja obezrožavanja goveda, Broj: _______________ od ___________godine.

Pored navedene dokumentacije uz zahtev je dostavljen i dokaz o uplati republičke administrativne takse za rešavanje po zahtevu.

Članom 35. stav 4. Pravilnika o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12) propisano je da se u organskoj stočarskoj proizvodnji postupci poput kupiranja repova, brušenja zuba, skraćivanja kljunova i obezrožavanja ne mogu vršiti sistematski, osim u pojedinačnim slučajevima koji su propisani zakonom kojim se uređuje dobrobit životinja.

Na osnovu iznetog doneto je rešenje kako glasi u dispozitivu.

Ovo rešenje je konačno u upravnom postupku.

Taksa na donošenje rešenja je prema tarifnom broju 72. Zakona o republičkim administrativnim taksama („Sl. glasnik RS“, br. 43/03 , 51/03 - ispravka, 53/04 - dr. propis, 42/05 - dr. propis, 61/05 , 101/05 - dr. zakon, 42/06 - dr. propis, 47/07 - dr. propis, 54/08 - dr. propis, 5/09 , 54/09 , 35/10 - dr. propis, 50/11 , 70/11 - dr. propis, 55/12 - dr. propis, 93/12, 47/13 - dr. propis, 65/13 - dr. propis, 57/14 i 45/15) u iznosu od 500,00 dinara je naplaćena.

Pouka o pravnom sredstvu:

Protiv ovog rešenja može se pokrenuti upravni spor u roku od 30 dana od dana prijema rešenja podnošenjem tužbe Upravnom sudu.

|Dostaviti: - ________________,| |

| |DIREKTOR |

|___________________; | |

|- arhivi Ministarstva. |____________________ |

10.2 Postupak radi pružanja usluga – po rešenju uprave za veterinu br: 323-06-07332/2015-05, od 02.09.2015. godine

|Navesti vrstu |Akt iz kog |Kratak opis u čemu |Kategorija lica |Uslovi da |Rok za |Postupanje lica|Sažet opis posla organa u cilju |

|usluge koja se |proizilazi |se usluga sastoji |koje imaju pravo |bi se |pružanje |u cilju |pružanja usluge |

|obavlja |obaveza | |da dobiju uslugu |usluga |usluga |dobijanja uluge| |

| | | | |dobila | |koju organ | |

| | | | | | |pruža | |

|promet lekova |rešenje uprave |promet lekova |pravna lica |nalog upra|na neodređeno |/ |Uprava za veterinu izda nalog za|

|(biološ kih |za veterinu |(bioloških |veterinar sko |ve za | | |dispoziciju koliko boca/doza |

|proizvoda) i |br:323-06-07332/|proizvoda) i |specijalistički |vetrinu | | |vakcine za svinjsku kugu i |

|medicins kih |2015-05, od |medicinskih |instituti i | | | |bolest plavog jezika treba |

|sredstava na |02.09.2015 |sredstava namenjenih|naučno veterinar | | | |izdati svakom institutu |

|veliko namenjenih| |upotrebi u |ski instituti | | | |pojedinačno. Instituti dolaze |

|upotrebi u | |veterinarskoj | | | | |svojim vozilima i DNRL izdaje |

|veterinarskoj | |medicini isključivo| | | | |vakcine uz zapisnik (koji je |

|medicini | |za potrebe i prema | | | | |sama osmislila). Zapisnik se |

| | |dispoziciji uprave | | | | |sačinjava u 5 primeraka (jedan |

| | |za veterinu | | | | |za institut, drugi za službu |

| | | | | | | |obezbeđenja, treći za upravu za |

| | | | | | | |veterinu, četvrti za DNRL i peti|

| | | | | | | |za magacionera. Svakog |

| | | | | | | |ponedeljka se sačinjava izveštaj|

| | | | | | | |o izdatim vakcinama i uz |

| | | | | | | |propratni akt koji potpisuje |

| | | | | | | |direktor DNRL šalje se upravi za|

| | | | | | | |veterinu |

nazad na sadržaj

11. Pregled podataka o pruženim uslugama

11.1 Pregled podataka o pruženim uslugama – odseka za organsku proizvodnju Direkcije za nacionalne referentne laboratorije

U periodu od 01.01.2015. do 20.11.2015. godine u Odsek za organsku proizvodnju pristiglo je ukupno 126 zahteva, i od toga:

- 7 zahteva za o obnavljanje ovlašćenja za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji;

- 95 zahteva za odobrenje korišćenja reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje posle isteka perioda konverzije;

- 10 zahteva za skraćenje dužine trajanja perioda konverzije;

- 11 zahteva za odobrenje izuzeća od metoda organske stočarske proizvodnje (obezrožavanje životinja);

- 3 zahteva za odobrenje izuzeća od pravila prerade u organskoj proizvodnji.

U periodu od 01.01.2014. do 20.11.2014. godine u Odsek za organsku proizvodnju pristiglo je ukupno 137 zahteva, i od toga:

- 1 zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i serifikacije u organskoj proizvodnji;

- 6 zahteva za o obnavljanje ovlašćenja za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji;

- 97 zahteva za odobrenje korišćenja reproduktivnog materijala iz konvencionalne proizvodnje posle isteka perioda konverzije;

- 18 zahteva za skraćenje dužine trajanja perioda konverzije;

- 14 zahteva za odobrenje izuzeća od metoda organske stočarske proizvodnje (12 zahteva za obezrožavanje životinja, 1 zahtev za korišćenje pčelinjeg voska iz konvencionalne proizodnje, 1 zahtev za korišćenje hraniva iz konvencionalne proizvodnje);

- 1 zahtev za odobrenje izuzeća od pravila prerade u organskoj proizvodnji.

|Akta izdata u cilju ostvarenja obaveze |2014. |2015. godina |Planovi za narednu |

| |godina | | |

|Broj zahteva |137 |126 |- |

|Broj izdatih akata |137 |121 |- |

|Broj pozitivno rešenih zahteva |129 |120 |- |

|Broj negativno rešenih zahteva |8 |1 |- |

|Broj žalbi |0 |0 |- |

Broj podnetih zahteva za narednu godinu zavisi od broja proizvođača organskih proizvoda i njihovih aktivnosti.

19. Podaci o vrstama informacija u posedu

Odsek za organsku proizvodnju u svom radu vodi i čuva:

- Evidenciju o organskoj proizodnji od 2011. godine;

- Evidencije o obrađenim zahtevima i donetim rešenjima;

- Evidenciju o ovlašćenim kontrolnim organizizacijama;

- Evidenciju o izvršenom nadzoru nad radom ovlašćenih kontrolnih organizacija;

- Evidenciju postavljenih pitanja i datih odgovora strankama, za oblast organske proizvodnje;

- Zapisnike sa održanih sednica Stručnog saveta za organsku proizvodnju;

- Radne verzije propisa kojima se uređuje organska proizvodnja i kontrolnih lista i izveštaja koji se koriste u nadozoru, kontrolne liste za skraćenje perioda konverzije i za ovlašćivanje kontrolnih organizacija, kao i radne verzije obrazaca zahteva;

- Sve verzije Baze reproduktivnog materijala iz organske proizvodnje.

11.2 Pregled podataka o pruženim uslugama – po rešenju uprave za veterinu br: 323-06-07332/2015-05, od 02.09.2015.

Statistički i drugi podaci o izvršenju obaveza i postupanja u okviru izvršenja

|Akta izdata u cilju ostvarenja obaveze |2014. godina |2015. godina |Planovi za narednu |

|Broj zahteva | |34 svinjska kuga i 14 | |

| | |bolest plavog jezika |po potrebi |

|Broj izdatih akata | | 48 | |

|Broj pozitivno rešenih zahteva | | svi | |

|Broj negativno rešenih zahteva | | nema | |

|Broj žalbi | | / | |

nazad na sadržaj

12.PODACI O PRIHODIMA I RASHODIMA

Finansijska sredstva za rad Direkcije za nacionalne referentne laboratorije.Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, na osnovu Zakona o budžetu Republike Srbije za 2015. Godinu (“Sl. Glasnik RS”, br. 142/2014 i 94/2015).

12.1 Budžet za 2014. godinu

Zakon o budžetu Republike Srbije za 2014. godinu sa povezanim dokumentima - Predlog Zakona o budžetu Republike Srbije za 2014. godinu (1. novembar 2013.) nalazi se na internet prezentaciji Narodne Skupštine.

Izmene i dopune Zakona o budžetu Republike Srbije za 2014. godinu („Sl. glasnik RS“ br. 110/2013 i 116/2014) , stupile su na snagu 28.10.2014. godine.

U okviru Razdela 58.8 – Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine-

Direkcija za nacionalne refrentne laboratorije Organizaciona šifra 10704,

funkcija 420 – Poljoprivreda, šumarstvo, lov i ribolov za period od 01.01.2014. do 26.04.2014.godine

414 – Socijalna davanja zaposlenima, u iznosu od 155.053,00 dinar;

415 – Naknade troškova za zaposlene, u iznosu od 7.963.614 dinara;

416 – Nagrade zaposlenima i ostali posebni rashodi, u iznosu od 1.820.194 dinara

421 – Stalni troškovi, u iznosu od 2.126.974,73 dinara;

422 – Troškovi putovanja, u iznosu od 43.243,55 dinara;

423 – Usluge po ugovoru, u iznosu od 761.952,00 dinara;

424 – Specijalizovane usluge, u iznosu od 3.333,08 dinara;

425 – Tekuće popravke i održavanje, u iznosu od 62.307,00 dinar;

426 – Materijal, u iznosu od 39.485.544 dinara;

462 – Dotacije međunarodnim organizacijama, u iznosu od 319.970,25dinara;

482 – Porezi, obavezne takse i kazne i penali, u iznosu od 14.523,00 dinar;

511- Zgrade i građevinski objekti, u iznosu od 160.560,00 dinar

U okviru Razdela 23.9 – Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine-

Direkcija za nacionalne refrentne laboratorije Organizaciona šifra 14845,

funkcija 420 – Poljoprivreda, šumarstvo, lov i ribolov za period od 26.04.2014. do 31.12.2014.godine

| | | | |

|413000 |Naknade u naturi u iznosu od |0,00 |dinara |

|414000 |Socijalna davanja zaposlenim u iznosu od |14.000,00 |dinara |

|421000 |Stalni troškovi u iznosu od |4.240.409,32 |dinara |

|422000 |Troškovi putovanja u iznosu od |447.236,35 |dinara |

|423000 |Usluge po ugovoru u iznosu od |2.767.586,08 |dinara |

|424000 |Specijalizovane usluge u iznosu od |252.070,00 |dinara |

|425000 |Tekuće popravke i održavanja u iznosu od |2.233.406,83 |dinara |

|426000 |Materijal u iznosu od |1.245.228,67 |dinara |

|462000 |Tek.dotacije za međ.članarine u iznosu od |742.727,41 |dinara |

|482000 |Porezi, obavezne takse, kazne u iznosu od |12.803,00 |dinara |

|511000 |Zgrade i građevinski objekti |1.776.000,00 |dinara |

|*izvor finasiranja 01 | | | |

|512000 |Mašine i oprema | 40.262.535,00 |dinara |

|511000 |Zgrade i građevinski objekti |11.366.450,52 |dinara |

|*izvor finasnsiranja | | | |

|15-donacije | | | |

| | | | |

*Napomena: u 2014.godini obračun plata i naknada za odlazak i povratak sa posla vršila je centrala Ministarstva za sve organe u sastavu.

32-1-planirani , odobreni i stvareni prihodi i rashodi u 2014. godini

Budžetska godina=2014, Organizac. šifra=10704, Razdeo / glava=58.8

|IZVEŠTAJ O IZVRŠENJU BUDŽETA MINISTARSTVA POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODOPRIVREDE |

|Direkcija za nacionalne referentne laboratorije za 2014.godinu od 01.01.2014. do 26.04.2014. |

|ekonomska klasifikacija |naziv mere |planirano (tekuća aproprijacija) |realizovano |raspoloživa sredstva |

|413000 |Naknade u naturi |0,00 |0,00 |0,00 |

|414000 |Socijalna davanja zaposlenim |155.053,00 |155.053,00 |0,00 |

|421000 |Stalni troškovi |2.126.975,00 |2.126.974,73 |0,27 |

|422000 |Troškovi putovanja |43.244,00 |43.243,55 |0,45 |

|423000 |Usluge po ugovoru |761.952,00 |761.952,00 |0,0 |

|424000 |Specijalizovane usluge |3.334,00 |3.333,08 |0,92 |

|425000 |Tekuće popravke i održavanja |62.307,00 |62.307,00 |0,00 |

|426000 |Materijal |454.060,00 |454.059,50 |0,50 |

|462000 |Tek.dotacije za međ.članarine |319.971,00 |319.970,25 |0,75 |

|482000 |Porezi, obavezne takse, kazne |14.523,00 |14.523,00 |14.523,00 |

|511000 |Zgrade i građevinski objekti |166.560,00 |160.560,00 |0,00 |

*Napomena: u 2014.godini obračun plata i naknada za odlazak i povratak sa posla vršila je centrala Ministarstva za sve organe u sastavu.

Budžetska godina=2014, Organizac. šifra=14845, Razdeo / glava=23.9 aproprijacije rashoda

|IZVEŠTAJ O IZVRŠENJU BUDŽETA MINISTARSTVA POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODOPRIVREDE |

|Direkcija za nacionalne referentne laboratorije za 2014.godinu od 26.04.2014.-do 31.12.2014. |

|ekonomska klasifikacija |naziv mere |planirano (tekuća aproprijacija) |realizovano |raspoloživa sredstva |

|413000 |Naknade u naturi |50.000,00 |0,00 |50.000,00 |

|414000 |Socijalna davanja zaposlenim |35.000,00 |14.000,00 |21.000,00 |

|421000 |Stalni troškovi |6.426.000,00 |4.240.409,32 |2.185.590,68 |

|422000 |Troškovi putovanja |697.000,00 |447.236,35 |249.763,65 |

|423000 |Usluge po ugovoru |2.864.000,00 |2.767.586,08 |96.413,92 |

|424000 |Specijalizovane usluge |768.000,00 |252.070,00 |515.930,00 |

|425000 |Tekuće popravke i održavanja |2.886.000,00 |2.233.406,83 |452.593,17 |

|426000 |Materijal |1.246.000,00 |1.245.228,67 |771,33 |

|462000 |Tek.dotacije za međ.članarine |780.000,00 |742.727,41 |37.314,94 |

|482000 |Porezi, obavezne takse, kazne |85.000,00 |12.803,00 |72.197,00 |

|511000 |Zgrade i građevinski objekti |6.323.000,00 |1.776.000,00 |4.547.000,00 |

|*izvor finasiranja 01 | | | | |

|512000 |Mašine i oprema |48.915.000,00 |40.262.535,00 |8.652.464,76 |

|511000 |Zgrade i građevinski objekti |11.366.450,52 |11.366.450,52 |0,00 |

|*izvor finasnsiranja | | | | |

|15-donacije | | | | |

*Napomena: u 2014.godini obračun plata i naknada za odlazak i povratak sa posla vršila je centrala Ministarstva za sve organe u sastavu.

12.2 Budžet za 2015. godinu

32- -planirani , odobreni i stvareni prihodi i rashodi u tekućoj godini/2015

Zakon o budžetu Republike Srbije za 2015. godinu sa povezanim dokumentima - Predlog Zakona o budžetu Republike Srbije za 2015. godinu nalazi se na internet prezentaciji Narodne Skupštine.

IZVEŠTAJ O IZVRŠENJU BUDŽETA MINISTARSTVA POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE

Direkcija za nacionalne refrerntne laboratorije za 2015.godinu za peiod od 01.01.2015 do 01.11.2015., fun. 420

*PROJEKAT ADMINISTRACIJA I UPRAVLJANJE-0001

411000- Plate, dodaci i naknade zaposlenih u iznosu od 14.811.531,00 dinara

412000-Socijalni doprinos na teret zaposlenih u iznosu od 2.651.264,22 dinara

413000- Naknade u naturi u iznosu od 0,00 dinara

414000-Socijalna davanja zaposlenim u iznosu od 143.763,11 dinara

415000- Naknade troškova za zaposlene u iznosu od 586.225,00 dinara

416000- Nagrade zaposlenima i ostali posebni rashodi u iznosu od 0,00 dinara

421000- Stalni troškovi u iznosu od 3.274.959,72 dinara

422000-Troškovi putovanja u iznosu od 155.351,00 dinara

423000-Usluge po ugovoru u iznosu od 3.230.278,02 dinara

424000-Specijalizovane uskluge u iznosu od 86.486,00 dinara

425000- Tekuće popravke i održavanja u izosu od 2.442.324,53 dinara

426000-Materijal u iznosu od 1.066.062,02 dinara

462000- Dotacije međunarodnim organizacijama u iznosu od 425.497,00 dinara

482000-Porezi, obavezne takse i penali u iznosu od 24.690.658,00 dinara

*PROJEKAT –

USPOSTAVLJANJE I OPREMANJE LABORATORIJA ZA ISPITIVANJE ZDRAVLJA BILJA NA PRISUSTVO KARANTINSKIH ŠTETNIH ORGANIZAMA-4001

511000- Zgrade i građevinski objekti u iznosu od 3.195.654,06 dinara

512000- Mašine i oprema u iznosu od 177.890,85 dinara

*PROJEKAT –LABORATORIJA ZA UTVRŠIVANJE KVALITETA SIROVOG MLEKA -5001

512000- Mašine i oprema u iznosu od 177.890,85 dinara

515000-Nematerijalna imovina u iznosu od 0,00 dinara

|IZVEŠTAJ O IZVRŠENJU BUDŽETA MINISTARSTVA POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE |

|Direkcija za nacionalne refrerntne laboratorije za 2015.godinu za peiod od 01.01.2015 do 01.11.2015., fun. 420 |

| |

|*PROJEKAT ADMINISTRACIJA I UPRAVLJANJE-0001 |

|ekonomska klasifikacija|Naziv mere |Planirano (tekuća aproprijacija) |Realizovano |Raspoloživa sredstva |

|411000 |Plate, dodaci i naknade zaposlenih |18.902.000,00 |14.811.531,00 |4.090.468,54 |

|412000 |Socijalni doprinos na teret zaposlenih |3.384.000,00 |2.651.264,22 |732.735,78 |

|413000 |Naknade u naturi |60.000,00 |0,00 |60.000,00 |

|414000 |Socijalna davanja zaposlenim |150.000,00 |143.763,11 |6.235,89 |

|415000 |Naknade troškova za zaposlene |924.000,00 |586.225,00 |337.775,00 |

|416000 |Nagrade zaposlenima i ostali posebni rashodi |78.000,00 |0,00 |78.000,00 |

|421000 |Stalni troškovi |7.893.000,00 |3.274.959,72 |4.618.040,28 |

|422000 |Troškovi putovanja |540.000,00 |155.351,00 |384.649,00 |

|423000 |Usluge po ugovoru |4.276.000,00 |3.230.278,02 |1.045.721,98 |

|424000 |Specijalizovane usluge |204.000,00 |86.486,00 |117.514,00 |

|425000 |Tekuće popravke i održavanja |4.753.000,00 |2.442.324,53 |2.310.675,47 |

|426000 |Materijal |4.010.000,00 |1.066.062,02 |2.943.937,98 |

|462000 |Dotacije međunarodnim organizacijama |450.000,00 |425.497,00 |24.503,00 |

|482000 |Porezi, obavezne takse i penali |25.532.000,00 |24.690.658,00 |841.342,00 |

*PROJEKAT –

USPOSTAVLJANJE I OPREMANJE LABORATORIJA ZA ISPITIVANJE ZDRAVLJA BILJA NA PRISUSTVO KARANTINSKIH ŠTETNIH ORGANIZAMA-4001

|ekonomska klasifikacija|Naziv mere |Planirano (tekuća aproprijacija) |Realizovano |Raspoloživa sredstva |

|511000 |Zgrade i građevinski objekti |32.550.000,00 |3.195.654,06 |29.354.345,94 |

|512000 |Mašine i oprema |2.743.000,00 |177.890,85 |2.565.109,15 |

*PROJEKAT –LABORATORIJA ZA UTVRŠIVANJE KVALITETA SIROVOG MLEKA -5001

|ekonomska klasifikacija|Naziv mere |Planirano (tekuća aproprijacija) |Realizovano |Raspoloživa sredstva |

|512000 |Mašine i oprema |307.638.000,00 |90.064.942,17 |217.573.057,83 |

|515000 |Nematerijalna imovina |3.000.000,00 |0,00 |3.000.000,00 |

.

12.3 Podaci o drugim primanjima zaposlenih u DNRL za 2014. godinu

Podaci o drugim primanjima zaposlenih u DNRL za period januar-april 2014.izvor finasiranja 01-budžet

|godina |dnevnice za sl. |dnevnice za sl. put. u |ugovori |Ugovor o delu |

| |putovanja u zemlji |inostranstvo |o privr. povr. poslovima |*bruto iznos |

| | | |*bruto iznos | |

|2014 januar |4.264,00 |23.006,00 |134.552,00 |0,00 |

|2014 februar |0,00 |0,00 |134.552,00 |214.506,17 |

|2014 mart |0,00 |0,00 |134.552,00 |0,00 |

|2014 april |4.264,00 |0,00 |134.552,00 |0,00 |

Podaci o drugim primanjima zaposlenih u DNRL za period maj-decembar 2014.izvor finasiranja 01-budžet

|godina |dnevnice za sl. |dnevnice za sl. put. u |ugovori |komisije |

| |putovanja u zemlji |inostranstvo |o privr. povr. poslovima |*bruto iznos |

| | | |*bruto iznos | |

|2014 maj |11.726,00 |0,00 |134.552,00 |0,00 |

|2014 jun |3.198,00 |0,00 |134.552,00 |0,00 |

|2014 jul |0,00 |43.094,39 |134.550,00 |0,00 |

|2014 avgust |0,00 |0,00 |134.550,00 |0,00 |

|2014 septembar |0,00 |0,00 |134.550,00 |0,00 |

|2014 oktobar |0,00 |0,00 |218.646,00 |50.601,00 |

|2014 novembar |0,00 |55.766,42 |218.646,00 |0,00 |

|2014 decembar |12.792,00 |0,00 |235.463,00 |0,00 |

12.4 Podaci o drugim primanjima zaposlenih u DNRL za period januar – oktobar 2015. godine

Podaci o drugim primanjima zaposlenih u DNRL za period januar-oktobar 2015.

izvor finasiranja 01-budžet

|godina |dnevnice za sl. |dnevnice za sl. put. u |ugovori |komisije |

| |putovanja u zemlji |inostranstvo |o privr. povr. poslovima |*bruto iznos |

| | | |*bruto iznos | |

|2015 januar |4.264,00 |0,00 |285.920,00 |0,00 |

|2015februar |0,00 |0,00 |201.826,00 |0,00 |

|2015 mart |0,00 |0,00 |191.734,65 |0,00 |

|2015 april |0,00 |0,00 |141.278,18 |0,00 |

|2015 maj |0,00 |0,00 |158.632,14 |0,00 |

|2015 jun |17.344,00 |0,00 |193.474,12 |0,00 |

|2015 jul |1.084,00 |0,00 |230.111,87 |0,00 |

|2015 avgust |4.336,00 |0,00 |260.691,87 |72.037,98 |

|2015 septembar |4.336,00 |0,00 |260.692,00 |13.721,00 |

|2015 oktobar |30.652,00 |0,00 |260.691,87 |0,00 |

nazad na sadržaj

13. Podaci o javnim nabavkama

Planovi javnih nabavki za 2014. godinu i 2015. godinu su dati na sajtu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije .

U tabelama 13.1 i 13.2 su prikazani sprovedeni postupci javnih nabavki sa zaključenim ugovorima kako za prethodnu tako i za tekuću godinu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Direkcije za nacionalne referentne laboratorije.

13.1. Plan i realizacija javnih nabavki za 2014. godinu

Plan javnih nabavki za 2014. godinu se može videti na sajtu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije .

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE, DIREKCIJA ZA NACIONALNE REFERENTNE LABORATORIJE

SPROVEDENI POSTUPCI NABAVKE SA ZAKLJUČENIM UGOVORIMA ZA 2014. GODINU

| |Vrsta |Predmet |Odluka o |Procenjena |Izvor i stepen |Kriterijum|

| |postupka| |pokretanju |vrednost |realizacije, |za dodelu |

| | | |postupka | |opšti rečnik |ugovota |

| | | |(datum) | | | |

|R.br. | | | | | | |

| |Otvoreni|Nabavka dobara |404-02-74/2/20|Bez PDV-a |Ekonomska |Najniža |

| |postupak|laboratoriske,op|14-13 od 24. |1.262.756,00; |klasifikacija |ponuđena |

| | |tičke o prcizne |06.2014. | |512521 (budžet |cena |

| | |opreme – |godine | |01) | |

| | |Mikroskopi | | |ORN: 38000000 | |

| |Otvoreni postupak |Nabavka dobara |404-02-74/2/2014-13 od 24. 06.2014. |Bez PDV-a 3.345.207,00; |

| | |laboratoriske,optičke o prcizne |godine | |

| | |opreme – Manji laboratorijski | | |

| | |aparati | | |

| |v.d. Direktora |8,00 |17.101,29 |142.060,04 |

Podaci o isplaćenim platama za zaposlene za mesec septembar 2015.:godine



strana 426-428 Informatora o radu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine u okviru 16. poglavlja Informatora o radu: Podaci o isplaćenim platama, zaradama i drugim primanjima.

Napomena: visina zarade zaposlenih koji imaju isto zvanje razlikuje se zato što u okviru svakog zvanja postoji osam platnih razreda.

Podaci o ukupnoj visini plata, naknada i drugih primanja koja su isplaćena funkcionerima i zaposlenima u organu, navedeni su u okviru dvanaestog poglavlja Informatora, u tabelama u kojima je prikazana realizacija budžeta.

nazad na sadržaj

16. Podaci o sredstvima rada

16.1. Finansijska sredstva

Finansijska sredstva za rad Direkcije za nacionalne referentne laboratorije Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine obezbeđuju se budžetom Republike Srbije. Raspoloživi iznos finansijskih sredstava i podaci o trošenju tih sredstava prikazani su u okviru posebnog poglavlja informatora – Podaci o prihodima i rashodima (poglavlje 12).

|RB |INFRASTRUKTURA |Marka i model|  |količina |  |adresa gde se |  |

| | | | | | |sredstvo nalazi | |

|  |Sistem za odvođenje i prečišćavanje komunalnih otpadnih voda sa Biodiskom |  |  |1 |  |  |  |

| | | | | | |Batajnički drum 7. | |

| | | | | | |deo br 10 | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Sistem za odvođenje i prečišćavanje tehničke otpadne vode |  |  |1 |  | |  |

|  |Sistem atmosferske kanalizacije |  |  |1 |  | |  |

|  |Sistem za grejanje sa kotlovima i gorionicima |  |  |1 |  | |  |

|  |Klima sistem (čileri sa pripadajućim izmenjivačima toplote) |  |  |1 |  | |  |

|  |Sistem PP zaštite (hidranti, sistem detekcije dima i PP aparati) |  |  |1 |  | |  |

|  |Telefonska centrala |  |  |1 |  | |  |

|  |Sistem video nadzora |  |  |1 |  | |  |

|  |Kartični sistem kontrole pristupa |  |  |1 |  | |  |

|  |Dizel agregat |  |  |1 |  | |  |

|  |Trafostanica sa razvodom |  |  |1 |  |  |  |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Sistem spoljne rasvete |  |  |1 |  | |  |

|  |Rashladne komore |  |  |1 |  | |  |

|  |Sistem razvoda vode sa dva reni bunara |  |  |1 |  | |  |

| |ZGRADE | | | | | |  |

|  |UPRAVNA ZGRADA |  |  |1 |  | |  |

|  |LABORATORIJE (blok 4, 5 i 6) |  |  |1 |  | |  |

|  |LABORATORIJE (blok 10) |  |  |1 |  | |  |

|  |PORTIRNICA |  |  |1 |  | |  |

|  |PGO |  |  |1 |  | |  |

|  |KOTLARNICA |  |  |1 |  | |  |

|  |NEUTRALIZATOR KISELINA I BAZA |  |  |1 |  | |  |

|  |MRS |  |  |1 |  | |  |

|  |PRIVREMENO SKLADIŠTE RADIOAKTIVNOG OTPADA |  |  |1 |  | |  |

|  |STAKLENIK |  |  |2 |  | |  |

| |PROTIV POŽARNI APARATI | | | |  | |  |

|  |Protivpožarni aparat S-9 |  |  |15 |  | |  |

|  |Protivpožarni aparat CO2 |  |  |9 |  | |  |

|  |Protivpožarni aparat S-6 |  |  |20 |  | |  |

|  |Protivpožarni aparat S-50 |  |  |1 |  | |  |

|  |PP centrala Siemens cerebrus CI 1145 |  |  |1 |  | |  |

| |OPREMA |  |  |  |  | |bar kod |

|  |  |  |  |  |  | |766764 |

|  |Razdeljivač uzoraka- sample divider/laborette 27 fritsh |  |  |  |  |  |766765 |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Klijalište klima komora svetlo/temperatura/vlaga- germination kabinet sl3/rh-leeg |  |  |  |  | |766766 |

|  |Brojač semena-sead counter contador/pfeuffer |  |  |  |  | |766767 |

|  |Vlagomer-moinsture-specifite weight temperature measurements-granomat/pfeuffer |  |  |  |  | |766768 |

|  |Mlin za uzorke-sample mill-glen creston |  |  |  |  | |766769 |

|  |Vaga analitička dvojni opseg merenja 60/210g- balance analytical denver instruments |  |  |  |  | |766770 |

|  |Sušnica-oven 300 c -wt200 lenton |  |  |  |  | |766771 |

|  |sita – set sa poklopcem i kutijom i sitima 2.8/2.5/2.2/1.8/1 |  |  |  |  | |766772 |

|  |Laboratorijski kabinet sa postoljem za rad sa zaprašenim semenom- fc-640 airone |  |  |  |  | |766773 |

|  |Frižider laboratorijski 4001 |  |  |  |  | |766774 |

|  |Frižider laboratorijski 4001 |  |  |  |  | |766775 |

|  |zamrzivač laboratorijski 4001 |  |  |  |  | |766776 |

|  |Vodeno kupatilo |  |  |  |  | |766777 |

|  |Inkubator nt9200 |  |  |  |  | |766778 |

|  |Sušnica nsc9180 |  |  |  |  | |766779 |

|  |Vaga tehnička ravna 2000g.tb215d apx-2001/ denver instruments |  |  |  |  | |766780 |

|  |Lampa fluorescentna / micromark mm 6483 |  |  |  |  | |766781 |

|  |Transformator za struju- nicad pack |  |  |  |  | |766782 |

|  |Mikro pipeta |  |  |  |  | |766783 |

|  |Mikro pipeta 05-10 |  |  |  |  | |766784 |

|  |Mikro pipeta 2-20 |  |  |  |  |  |766785 |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Mikro pipeta 20-200 |  |  |  |  | |766786 |

|  |Mikro pipeta 10-100 |  |  |  |  | |766787 |

|  |Mikro pipeta 200-1000 |  |  |  |  | |766788 |

|  |Mikro pipeta 1000-5000 |  |  |  |  | |766789 |

|  |bidestilator/science equipment |  |  |  |  | |766790 |

|  |Vaga |  |  |  |  | |766791 |

|  |Magnetna mešalica/ velp scienfica/are |  |  |  |  | |766792 |

|  |Mikroskop-binokular |  |  |  |  | |766793 |

|  |binokular |  |  |  |  | |766794 |

|  |Pribor za binokular |  |  |  |  | |764726 |

|  |Indukovano kuplovana plazma sa masenim detektorom, model-gilent 7700 sav prip dod. | |1 |  | | |764727 |

|  |Gasni hromatograf sa višestepenim kvadripol masenim detektorom, model bruker 465-gc ms | |1 |  | | |764728 |

|  |Gasni hromatograf sa višestepenim kvadripol masenim detektorom, model bruker 450-gc | |1 |  | | |764729 |

|  |Gasni hromatograf sa plameno jonizacionim detektorom, model bruker 450-gc fid | |1 |  | | |761578 |

|  |uv transluminator |  |  |  | | |761579 |

|  |Sistem za slikanje i dokumentovanje gela |  |  |  |  | |761580 |

|  |termošejker za mikrotube |  |  |  |  | |761581 |

|  |Laminarna komora |  |  |  |  | |761582 |

|  |Komora za pcr sa uvc/t-ar |  |  |  |  | |761583 |

|  |pcr mašina |  |  |  |  |  |761584 |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |mikrocentrifuga sa ugaonim rotorom |  |  |  |  | |761585 |

|  |Komora za in-vitro rast |  |  |  |  | |761586 |

|  |Laboratorijski uređaj za čišćenje semena |  |  |  |  | |761587 |

| |Tresilica |  |  |  |  | |761588 |

|  |mlin |  |  |  |  | |761589 |

|  |Komora za sušenje i odvlaživanje |  |  |  |  | |759314 |

|  |rt-pcr mašina |  |  |  |  | |759315 |

|  |rt-pcr mašina |  |  |  |  | |759316 |

|  |Sistem za automatski pcr |  |  |  |  | |759317 |

|  |Toplotni zavarivač za pcr tubice |  |  |  |  | |759318 |

|  |Toplotni zavarivač za pcr tubice |  |  |  |  | |759319 |

|  |Sistem za mikro-arej detekciju |  |  |  |  | |759320 |

|  |Sistem za mikro-arej detekciju |  |  |  |  | |759321 |

|  |Slaj spiner za mikro-arej |  |  |  |  | |759322 |

|  |Slaj spiner za mikro-arej |  |  |  |  | |759323 |

|  |Sistem za automatsko prečišćavanje nukleinskih kiselina |  |  |  |  | |759324 |

|  |Inkubator za hibridizaciju |  |  |  |  | |759325 |

|  |Automatski sistem za mikrobialnu detekciju |  |  |  |  | |759326 |

|  |Komora sa promenljivim klimatskim uslovima |  |  |  |  | |759327 |

|  |Komora sa promenljivim klimatskim uslovima |  |  |  |  | |759328 |

|  |Merač vlage |  |  |  |  | |759329 |

|  |Centrifuga sa evaporatorom |  |  |  |  | |759330 |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  |  |759331 |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  | |759332 |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  | |759333 |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  | |759334 |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  | |759335 |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  | |759336 |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  | |759337 |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  | |759338 |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  | |759339 |

|  |Anaerobne tegle |  |  |  |  | |759340 |

|  |Sistem za ekstrakciju zemlje |  |  |  |  | |759341 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759342 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759343 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759344 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759345 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759346 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759347 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759348 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759349 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759350 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759351 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759352 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759353 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  |  |759354 |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759355 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759356 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759357 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759358 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759359 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759360 |

|  |Orman za entomologiju |  |  |  |  | |759361 |

|  |Brojač za laboratoriju |  |  |  |  | |759362 |

|  |Brojač za laboratoriju |  |  |  |  | |759363 |

|  |Brojač za laboratoriju |  |  |  |  | |759364 |

|  |Brojač za laboratoriju |  |  |  |  | |759365 |

|  |Brojač za laboratoriju |  |  |  |  | |759366 |

|  |Izvor hladne svetlosti |  |  |  |  | |759367 |

|  |Izvor hladne svetlosti |  |  |  |  | |759368 |

|  |Izvor hladne svetlosti |  |  |  |  | |759249 |

|  |Kvalitativni kit za hromatografiju |  |  |  |  | |759250 |

|  |Refraktometar |  |  |  |  | |759251 |

|  |Ručni refraktometar |  |  |  |  | |759252 |

|  |Ručni refraktometar |  |  |  |  | |759253 |

|  |Ručni refraktometar |  |  |  |  | |759254 |

|  |Polarimetar |  |  |  |  | |759255 |

|  |Aparat za deljenje uzoraka |  |  |  |  | |759256 |

|  |Referentna kolekcija semena korova |  |  |  |  |  |759257 |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Orman za klijanje |  |  |  |  | |759258 |

|  |Orman za klijanje |  |  |  |  | |759259 |

|  |Rezervoar za testiranje semena |  |  |  |  | |759260 |

|  |Hondometar |  |  |  |  | |759261 |

|  |Hondometar |  |  |  |  | |759262 |

|  |Diafanoskop |  |  |  |  | |759263 |

|  |Diafanoskop |  |  |  |  | |759264 |

|  |Diafanoskop |  |  |  |  | |759265 |

|  |Diafanoskop |  |  |  |  | |759266 |

|  |Diafanoskop |  |  |  |  | |759267 |

|  |Diafanoskop |  |  |  |  | |759268 |

|  |Mehaničko sito |  |  |  |  | |759269 |

|  |Soksletov automatski ekstraktor rastvora |  |  |  |  | |759270 |

|  |Soksletov automatski ekstraktor rastvora |  |  |  |  | |759271 |

|  |Soksletov automatski ekstraktor rastvora |  |  |  |  | |759272 |

|  |Soksletov automatski ekstraktor rastvora |  |  |  |  | |759273 |

|  |Kjeldalov analizator |  |  |  |  | |759274 |

|  |Kjeldalov analizator |  |  |  |  | |759275 |

|  |Kjeldalov analizator |  |  |  |  | |759276 |

|  |Aparat za analizu azotai proteina dumasovom metodom |  |  |  |  | |759277 |

|  |Aparat za nalizu fosfataze |  |  |  |  | |759278 |

|  |Mikrotalasni sistem za digestiju čvrstih i polučvrstih uzoraka |  |  |  |  | |759279 |

|  |Mikrotalasni sistem za digestiju čvrstih i polučvrstih uzoraka |  |  |  |  |  |759280 |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |sistem za automatsku ekstrakciju cvrste faze |  |  |  |  | |759281 |

|  |Mikrotalasni sistem za čvrstu ekstrakciju |  |  |  |  | |759282 |

|  |Stanica za pcr sa uv sterilizacijom |  |  |  |  | |759283 |

|  |Stanica za pcr sa uv sterilizacijom |  |  |  |  | |759284 |

|  |Pcr mašina |  |  |  |  | |759285 |

|  |Pcr mašina |  |  |  |  | |759286 |

|  |Pcr mašina |  |  |  |  | |759287 |

|  |Pcr mašina |  |  |  |  | |759288 |

|  |Pcr mašina |  |  |  |  | |759289 |

|  |Suvo kupatilo sa termoblokom |  |  |  |  | |759290 |

|  |Suvo kupatilo sa termoblokom |  |  |  |  | |759291 |

|  |Termomikser |  |  |  |  | |759292 |

|  |Termomikser |  |  |  |  | |759293 |

|  |Digitalni termoregulator |  |  |  |  | |759294 |

|  |Digitalni termoregulator |  |  |  |  | |759295 |

|  |Digitalni termoregulator |  |  |  |  | |759296 |

|  |Mikrotalasna pećnica za pripremu gela |  |  |  |  | |759297 |

|  |Mikrotalasna pećnica za pripremu gela |  |  |  |  | |759298 |

|  |Aparat za elektroforezu |  |  |  |  | |759299 |

|  |Aparat za elektroforezu |  |  |  |  | |759300 |

|  |Aparat za elektroforezu |  |  |  |  | |759301 |

|  |Aparat za elektroforezu |  |  |  |  | |759302 |

|  |Automatski sitem za pipetiranje |  |  |  |  |  |759303 |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Automatski sitem za pipetiranje |  |  |  |  | |759304 |

|  |Automatski sitem za pipetiranje |  |  |  |  | |759305 |

|  |Automatski sitem za pipetiranje |  |  |  |  | |759306 |

|  |Višekanalne elektronske pipete |  |  |  |  | |759307 |

|  |Višekanalne elektronske pipete |  |  |  |  | |759308 |

|  |Višekanalne elektronske pipete |  |  |  |  | |759309 |

|  |Višekanalne elektronske pipete |  |  |  |  | |759310 |

|  |Sušač gela |  |  |  |  | |759311 |

|  |Sušač gela |  |  |  |  | |759312 |

|  |Aparat za analizu i dokumentovanje gela |  |  |  |  | |759313 |

|  |Aparat za analizu i dokumentovanje gela |  |  |  |  | |  |

|  |Fos- milkoscan |  |  |  |  | |  |

|  |Fos- bactoscan |  |  |  |  | |  |

|  |Centrifuga/ Eppendorf 5804 |  |  |2 |  | |  |

|  |Lam. Kab./. AVC-4D1 |  |  |1 |  | |  |

|  |BBK klase 2 NC2-4L8 |  |  |2 |  | |  |

|  |Lam. kab PCR-3A1 |  |  |1 |  | |  |

|  |Kab. stakl. ACD-3E1 |  |  |1 |  | |  |

|  |Dig. bez odvoda SPD-4A1 |  |  |1 |  | |  |

|  |Orm. za hem. 120 CS1D6 |  |  |1 |  | |  |

|  |Orm. za pesticide Phyto100 |  |  |1 |  | |  |

|  |Orm. za zapalj. teč. 120 type 90 |  |  |1 |  | |  |

|  |Autoklav za otpad 160 l. |  |  |1 |  |  |  |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Autoklav za prer.med. i staklo 160 l. |  |  |1 |  | |  |

|  |Autoklav 23 l. |  |  |1 |  | |  |

|  |Ink. mem. 250 l. |  |  |1 |  | |  |

|  |Ink. mem. hladni 100 l. |  |  |1 |  | |  |

|  |Suš. mem. 150 l. |  |  |1 |  | |  |

|  |Lab. friž. 340 l. |  |  |3 |  | |  |

|  |Zamrz. -86°S, 550 l. |  |  |1 |  | |  |

|  |Zamrz. -86°S, 50 l. |  |  |1 |  | |  |

|  |Lab. zamrz. 240 l. |  |  |3 |  | |  |

|  |Zamrz. kuhinj. 190 l. |  |  |2 |  | |  |

|  |Komb. friž. kuhinj. 300 l |  |  |3 |  | |  |

|  |Zamrz. kuhinj. 350 l. |  |  |2 |  | |  |

|  |Sudomašina |  |  |1 |  | |  |

|  |Liofilizator |  |  |1 |  | |  |

|  |Eliza čitač |  |  |1 |  | |  |

|  |B. kolonija Scan 500 |  |  |1 |  | |  |

|  |Inokulator Easy Spiral |  |  |1 |  | |  |

|  |IF mikroskop |  |  |1 |  | |  |

|  |Mikro. f.kontrast |  |  |1 |  | |  |

|  |Stereo mikroskop |  |  |1 |  | |  |

|  |Fokus. soč. za sve. vod |  |  |6 |  | |  |

|  |Filteri za mikroskop |  |  |3 |  | |  |

|  |LBD filter |  |  |3 |  |  |  |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Lupa |  |  |1 |  | |  |

|  |UV lampa |  |  |1 |  | |  |

|  |Fluor. lampa |  |  |1 |  | |  |

|  |V.kup. Mem. |  |  |2 |  | |  |

|  |Ultra. zv. kup. |  |  |2 |  | |  |

|  |Homogenizator |  |  |1 |  | |  |

|  |Blender |  |  |2 |  | |  |

|  |Orb. šejker |  |  |2 |  | |  |

|  |Vorteks |  |  |3 |  | |  |

|  |Mag. meš. sa gre. |  |  |3 |  | |  |

|  |Ph metar |  |  |2 |  | |  |

|  |Mini cen. |  |  |1 |  | |  |

|  |Cen. Sa hlađenjem |  |  |1 |  | |  |

|  |Memb. sis. za filtr. |  |  |1 |  | |  |

|  |Upar. pod azotom |  |  |1 |  | |  |

|  |SPE sa 24 mesta |  |  |1 |  | |  |

|  |Kern 220g |  |  |3 |  | |  |

|  |Kern 2200g |  |  |2 |  | |  |

|  |Kern 620g |  |  |2 |  | |  |

|  |Kern 12 kg |  |  |1 |  | |  |

|  |Teg 10g |  |  |1 |  | |  |

|  |Teg 50g |  |  |1 |  | |  |

|  |Teg 100g |  |  |1 |  |  |  |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Teg 200g |  |  |1 |  | |  |

|  |Teg 5000g |  |  |1 |  | |  |

|  |Lab. mlin kinematika |  |  |1 |  | |  |

|  |Lab. mlin frič |  |  |1 |  | |  |

|  |Kont. za azot |  |  |1 |  | |  |

|  |Desikator |  |  |1 |  | |  |

|  |S. gasni gor. |  |  |2 |  | |  |

|  |Lab. kolica |  |  |4 |  | |  |

|  |S. za pk |  |  |10 |  | |  |

|  |S. i drž. pk |  |  |10 |  | |  |

|  |Mikro. eze |  |  |5 |  | |  |

|  |S. za sušenje |  |  |10 |  | |  |

|  |Štoperica |  |  |5 |  | |  |

|  |Dispenzer |  |  |2 |  | |  |

|  |Elek. propip. |  |  |2 |  | |  |

|  |Bireta |  |  |2 |  | |  |

|  |Pipeta 0.2-2 |  |  |7 |  | |  |

|  |Pipeta 0.5-10 |  |  |7 |  | |  |

|  |Pipeta 2-20 |  |  |6 |  | |  |

|  |Pipeta 10-100 |  |  |6 |  | |  |

|  |Pipeta 20-200 |  |  |6 |  | |  |

|  |Pipeta 100-1000 |  |  |5 |  | |  |

|  |Rot. stalak |  |  |6 |  |  |  |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

| | | | | | |  | |

|  |Elek. prop. |  |  |2 |  | |  |

|  |Sis. za vodu |  |  |1 |  | |  |

|  |Destilator |  |  |1 |  | |  |

|  |pipeta Research plus 0,1-2,5 µl |  |  |1 |  | |  |

|  |pipeta Research plus 2-20 µl |  |  |3 |  | |  |

|  |pipeta Research plus 20-200 µl |  |  |3 |  | |  |

|  |pipeta Research plus 0,5-10 µl |  |  |3 |  | |  |

|  |pipeta Research plus 10-100 µl |  |  |2 |  | |  |

|  |pipeta Research plus 100-1000 µl |  |  |3 |  | |  |

Napomena:

Imajući u vidu ograničenja koja se odnose na prijem kadrova u javnom sektoru, kao i činjenicu da je najbolji i najiskusniji kadar već angažovan u postojećim državnim institucijama, povezivanje sa postojećim državnim institutima obezbeđen je kadar neophodan za rad. S obzirom da je Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu iz Beograd, ustanova koja ima dugogodišnje iskustvo u oblasti zdravlja bilja, da je trenutno jedna od najboljih državnih laboratorija za obavljanje ove vrste ispitivanja, da poseduje kadar sa najviše radnog iskustva, Institut je Odlukom Vlade republike Srbije uključen u poslove Nacionalne referentne laboratorije za zdravlje bilja u kompleksu laboratorija u Direkciji.

Nakon usvajanja Zaključka Vlade, kojim je formalizovan status Instituta u Direkciji za nacionalne referentne laboratorije, potpisivanje protokola o poslovno tehničkoj saradnji i ugovora o ustupanju objekta i opreme na korišćenje, Institut je nastavio da obavlja poslova u svojstvu Nacionalne referentne laboratorije u najbolje opremljenom prostoru u zemlji.

Aktivnim učešćem i angažovanjem stručnog kadra Instituta za zaštitu bilja i životnu sredinu obezbeđeni su kadrovi odgovarajućeg iskustva i stručnog znanja. Povezivanjem dve institucije, Direkcije i Instituta stvoreni su uslovi za rad koji se mogu porediti i biti dostojni evropskih laboratorija.

Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu koristi bez naknade poslovni prostor u kompleksu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Zemunu, Batajnički drum 7 deo broj 10, kao i opremu koja je bliže specificirana u Specifikaciji prostora (prilog 1) i Specifikaciji opreme (prilog 2) koje su sastavni deo zaključka Vlade i ugovora br.: 46-00-155/2015-09 koji je zaključen dana 30.03.2015. godine na osnovu:

- Ugovora o poslovno tehničkoj saradnji br.: 320-10-476/1/2013-13 zaključenog dana 19.01.2015. godine;

- Zaključka Vlade br.: 46-2119/2015 od 05.03.2015. godine;

- Direktive br.: 320-10-476/2/2013-13 od 09.03.2015. godine i

-Ugovora o zajedničkom korišćenju poslovnog prostora i opreme br.: 46-00-155/2015-09 zaključen dana 30.03.2015. godine;

nazad na sadržaj

17. Čuvanje nosača informacija

Nosači informacija, nastalih u radu ili u vezi sa radom, kojim Direkcija za nacionalne referentne laboratorije raspolaže čuvaju se u:

- arhivi Pisarnice republičkih organa, Nemanjina 22-26, Beograd

- u kancelarijama, kod službenih lica koja rade na predmetima

nazad na sadržaj

18. Vrste informacija u posedu

- Zapisnici o inspekcijskom nadzoru;

- Ugovori koje zaključi Direkcija za nacionalne referentne laboratorije: iz oblasti javnih nabavki, iz radnih odnosa i dr.

- Planovi, programi, projekti Ministarstva;

- Izveštaji: o radu Ministarstva, o finansijskoj realizaciji programa, ugovora, i dr;

- Informacije, službene beleške, obaveštenja i dr;

- Podaci o radu ministarstva objavljeni u medijima;

- Arhiva dokumenata;

- Podaci o rashodima Direkcije za nacionalne referentne laboratorije;

- Podaci o sprovedenim postupcima javnih nabavki Direkcije za nacionalne referentne laboratorije;

- Podaci o opremi koju Direkcija za nacionalne referentne laboratorije koristi u radu;

- Zapisnici sa sednica;

- Evidencije;

- Zaključci;

- *podaci o statusu i radu državnih službenika i nameštenika - rešenja iz radnih odnosa;

- *evidencije lica angažovanih po ugovoru o delu ili ugovoru o privremenim i povremenim poslovima;

- *evidencija rešenja o raspoređivanju;

- *rešenja o ocenjivanju;

- evidencija rešenja o korišćenju godišnjih odmora;

- telefonski imenik sa rasporedom sedenja zaposlenih po kancelarijama u DNRL;

- evidencija službenih mobilnih telefona u DNRL

- evidencija prisutnosti na radu

*napomena – originalni primerci se nalaze u Odseku za ljudske resurse – Nemanjina 22-26 dok se kopije jednog dela dokumentacije nalaze u DNRL.

Dodatne evidencije koje se vode u Direkciji za nacionalne referentne laboratorije su:

- evidencija rada kotlovskog postrojenja;

- evidencija ulazaka i izlazaka robe iz magacina PGO;

- evidencija unete količine i iznete količine vakcina iz Banke biljnih gena

- evidencija motornih vozila koja se nalaze u krugu DNRL aa ovde se nalaze na čuvanju i evidencija izlazaka istih

- evidencija novih pneumatika i njihovog iznošenja iz kruga DNRL

- evidencija radova firmi koje servisiraju određene uređaje (servisiranje PP aparata, protivpožarnih sistema i slično).

Dokumentacija, odnosno nosači informacija se čuvaju uz primenu odgovarajućih mera zaštite.

nazad na sadržaj

19. Vrste informacija kojima državni organ omogućava pristup

Sve navedene informacije u Informatoru o radu su dostupne javnosti bez ograničenja, kao i one koje nisu navedene, a nastale su u radu ili u vezi sa radom Direkcije, sa izuzetkom onih podataka kojima se pristup može ograničiti u skladu sa Zakonom o dostupnosti informacija od javnog značaja, Zakonom o tajnosti podataka i posebnim propisima koji regulišu ovu materiju.

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije na osnovu zahteva za pristup informacijama, omogućava pristup svim vrstama informacija sadržanih u nekom dokumentu kojima raspolaže, a koje su nastale u radu ili u vezi sa radom Direkcije. Direkcija će saopštiti tražiocu informacije, staviti na uvid dokument koji sadrži traženu informaciju ili mu izdati kopiju dokumenta u skladu sa odredbama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja („Službeni glasnik RS“, br. 120/04, 54/07, 104/09 i 36/10), osim kada su se prema označenom zakonu stekli uslovi za isključenje ili ograničenje slobodnog pristupa informacijama od javnog značaja, kao npr. informacijama čijim davanjem bi se bitno umanjila sposobnost države da upravlja ekonomskim procesima u zemlji ili bitno otežalo ostvarenje opravdanih ekonomskih interesa.

nazad na sadržaj

20. Informacije o podnošenju zahteva za pristup informacijama

U skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja („Službeni glasnik RS“, br. 120/04, 54/07, 104/09 i 36/2010) svako ima pravo da mu bude saopšteno da li organ vlasti poseduje određenu informaciju od javnog značaja, odnosno da li mu je ona inače dostupna.

Pristup informacijama organ vlasti dužan je da omogući i na osnovu usmenog zahteva tražioca koji se saopštava u zapisnik, pri čemu se takav zahtev unosi u posebnu evidenciju i primenjuju se rokovi kao da je zahtev podnet pismeno. Usmeno na zapisnik zahtev se može podneti u periodu od 7,30 do 15,30 časova, sprat II upravne zgrade, kancelarija br. 4 na navedenoj adresi Direkcije.

Uvid u dokument koji sadrži traženu informaciju je besplatan.

Kopija dokumenta koji sadrži traženu informaciju izdaje se uz obavezu tražioca da plati naknadu nužnih troškova izrade te kopije, a u slučaju upućivanja i troškove upućivanja. 

Troškovi kopiranja i dostavljanja dokumenta se obračunavaju u skladu sa Uredbom o visini naknade nužnih troškova za izdavanje kopije dokumenata na kojima se nalaze informacije od javnog značaja („Službeni glasnik RS “, broj 8/06), čiji je sastavni deo Troškovnik kojim se utvrđuje visina nužnih troškova za izdavanje kopije dokumenata na kojima se nalaze informacije od javnog značaja, i to na sledeći način:

1. Kopija dokumenata po strani:

- na formatu A3 - 6 dinara

- na formatu A4 - 3 dinara

2. Kopija dokumenata u elektronskom zapisu:

- CD - 35 dinara

- DVD - 40 dinara

3. Kopija dokumenta na audio kaseti - 150 dinara

4. Kopija dokumenta na audio-video kaseti - 300 dinara

5. Pretvaranje jedne strane dokumenta iz fizičkog u elektronski oblik - 30 dinara

6. Upućivanje kopije dokumenta – troškovi se obračunavaju prema redovnim iznosima u JP PTT Srbije.

Ukoliko visina nužnih troškova za izdavanje kopija dokumenata na kojima se nalaze informacije od javnog značaja prelazi iznos od 500 dinara, tražilac informacije je dužan da pre izdavanja informacije položi depozit u iznosu od 50% od iznosa nužnih troškova prema ovom troškovniku.

Organ vlasti može odlučiti da tražioca informacije oslobodi plaćanja nužnih troškova, ako visina nužnih troškova ne prelazi iznos od 50,00 dinara, a posebno u slučaju dostavljanja kraćih dokumenata putem elektronske pošte ili telefaksa.

Od obaveza plaćanja navedene naknade oslobođena su lica iz člana 17. stav 4. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Direkcija će bez odlaganja, a najkasnije u roku od 48 sati, 15 dana ili do 40 dana od dana prijema zahteva, u zavisnosti od vrste tražene informacije, tražioca obavestiti: o posedovanju informacije koja se traži, staviti mu na uvid dokument koji sadrži traženu informaciju, odnosno izdati mu ili uputiti kopiju tog dokumenta.

Kada organ vlasti ne poseduje dokument koji sadrži traženu informaciju, proslediće zahtev Povereniku i obavestiće Poverenika i tražioca o tome u čijem se posedu, po njegovom znanju, dokument nalazi.

Podnosilac zahteva ima pravo žalbe, odnosno pravo da pokrene upravni spor protiv rešenja državnog organa, u skladu sa članom 22. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja („Službeni glasnik RS“, br. 120/04, 54/07, 104/09 i 36/2010).

nazad na sadržaj

21. podnošenje zahteva za pristup informacijama od javnog značaja

Zahtev mora da sadrži naziv organa vlasti, ime, prezime i adresu tražioca, kao i što precizniji opis informacije koja se traži, a može da sadrži i druge podatke koje olakšavaju pronalaženje tražene informacije. Tražilac ne mora navesti razloge za podnošenje zahteva. Ako zahtev ne sadrži gore navedene podatke, odnosno ako zahtev nije uredan, ovlašćeno lice organa vlasti dužno je da, bez nadoknade, pouči tražioca kako da te nedostatke otkloni, odnosno da dostavi tražiocu uputstvo o dopuni. Ako tražilac ne otkloni nedostatke u roku od 15 dana od dana prijema uputstva o dopuni, a nedostaci su takvi da se po zahtevu ne može postupati, organ vlasti doneće zaključak o odbacivanju zahteva kao neurednog. Zahtev za pristup informacijama od javnog značaja može se podneti u pismenoj formi (na adresu: Direkcija za nacionalne referentne laboratorije, Batajnički drum 7 deo, broj 10, 11080 Zemun ili u elektronskoj formi na e-mail: violeta.andric@.rs

Zahtevi mogu biti delimično ili potpuno odbijeni na osnovu člana 14. Zakona o slobodnom pristupu informacijama. U svim ovim slučajevima, podnosiocu zahteva, u načelu, neće biti omogućen pristup u lične podatke, a biće omogućen u delove dokumenta koji preostaju kada se iz njega izdvoje informacije koje se štite po ovom osnovu, na način predviđen čl. 12 Zakona. Osim navedenog mogući razlozi za uskraćivanje pristupa iz članova 9, 13. i 14. Zakona su:

- život, zdravlje, sigurnost ili koje drugo važno dobro nekog lica (član 9. tačka 1);

'- sprečavanje ili otkrivanje krivičnog dela, optuženje za krivično delo, vođenje pretkrivičnog postupka odnosno sudskog postupka, izvršenje presude ili sprovođenje kazne, vođenje kojeg drugog pravno uređenog postupka, fer postupanje i pravično suđenje (član 9. tačka 2);

- odbrana zemlje, nacionalna ili javna bezbednost, međunarodni odnosi (član. 9. tačka 3);

- sposobnost države da upravlja ekonomskim procesima u zemlji, ostvarenje opravdanih ekonomskih interesa (član 9. tačka 4);

- državna, službena, poslovna i druga tajna, odnosno informacija koja je dostupna samo određenom krugu lica (član 9.. tačka 5);

- sprečavanje zloupotrebe prava na pristup informacijama (član 13);

- pravo na privatnost, na ugled, i koje drugo pravo lica na koje se tražena informacija lično odnosi (član 14).

Republika Srbija

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije

11080 Beograd

Batajnički drum 7 deo, broj 10

Z A H T E V

za pristup informaciji od javnog značaja

Na osnovu člana 15. stav 1. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja („Službeni glasnik RS“, br. 120/04, 54/07, 104/09 i 36/2010), od Direkcije za nacionalne referentne laboratorije zahtevam:*

1. o obaveštenje da li poseduje traženu informaciju;

2. o uvid u dokument koji sadrži traženu informaciju;

3. o kopiju dokumenta koji sadrži traženu informaciju;

dostavljanje kopije dokumenta koji sadrži traženu informaciju: **

o poštom

o elektronskom poštom

o faksom

o na drugi način:***_________________________________________

Ovaj zahtev se odnosi na sledeće informacije:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

(navesti što precizniji opis informacije koja se traži kao i druge podatke koji olakšavaju pronalaženje tražene informacije)

|U _______________ | |

| |tražilac informacije(ime i prezime) |

|Dana ____________ godine. | |

| |adresa tražioca |

| | |

| |kontakt telefon |

| | |

| |potpis |

* U kućici označiti krstićem, koja zakonska prava na pristup informacijama želite

da ostvarite.

** U kućici označiti način dostavljanja kopije dokumenata.

*** Kada zahtevate drugi način dostavljanja, obavezno upisati koji način dostavljanja zahtevate

Povereniku za informacije od javnog značaja

i zaštitu podataka o ličnosti

11000 Beograd

Bulevar kralja Aleksandra 15

Predmet br. ...............*

Ž A L B A*

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

(Ime, prezime, odnosno naziv, adresa i sedište žalioca)

protiv rešenja Direkcije, broj _____________ od __________________ godine, u _______ primeraka.

Navedeno rešenje pobijam u celosti, jer nije zasnovano na Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Dispozitivom navedenog rešenja, suprotno članu _______** Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, neosnovano je odbijen moj zahtev. Zato smatram da mi je organ rešenjem o odbijanju zahteva uskratio ustavno i zakonsko pravo na pristup informacijama od javnog značaja.

Na osnovu iznetih razloga, predlažem da se žalba uvaži, te da se poništi rešenje prvostepenog organa i omogući pristup traženoj informaciji.

Žalbu podnosim blagovremeno, u zakonskom roku utvrđenom u članu 22. stav 1. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, s obzirom na to da sam rešenje prvostepenog organa primio dana ______________ godine.

_______________________________________

podnosilac žalbe / Ime i prezime

U _________________,

_______________________________________

adresa

dana __________ 201 ___ godine

______________________________________

drugi podaci za kontakt

__________________________

potpis

* Napomena: U žalbi se mora navesti rešenje koje se pobija, naziv organa koji ga je doneo, kao i broj i datum rešenja. Dovoljno je da žalilac izloži u žalbi u kom pogledu je nezadovoljan rešenjem, s tim da žalbu ne mora posebno obrazložiti. U ovom obrascu data je samo jedna od mogućih verzija obrazloženja žalioca kada je prvostepeni organ doneo rešenje o odbijanju zahteva za pristup informacijama.

** Napomena: Navesti član Zakona koji je organ vlasti povredio uskraćivanjem pristupa informacijama. Reč je najčešće o odredbama sadržanim u čl. 8-14. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, koji se odnose na isključenje i ograničenje prava na pristup informacijama.

REPUBLIKA SRBIJA

DIREKCIJA ZA NACIONALNE

REFERENTNE LABORATORIJE

Broj ..................

Datum ................

ZEMUN

Batajnički drum 7 deo, broj 10

Na osnovu člana 16. stav 1. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja postupajući po zahtevu

(____________________________________________________)

ime i prezime podnosioca zahteva

za uvid u dokument koji sadrži

(___________________________________________________)

opis tražene informacije

dostavljam:

O B A V E Š T E NJ E

o stavljanju na uvid dokumenta koji sadrži traženu

informaciju i o izradi kopije

Postupajući po zahtevu broj ____________________ koji je podneo (_________________________________________),

ime i prezime tražioca informacije

u roku utvrđenom članom 16. stav 1. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, obaveštavamo Vas da dana _____________, u vremenu ______, u prostorijama organa možete izvršiti uvid u dokument u kome je sadržana tražena informacija koju ste naveli u zahtevu.

Tom prilikom, na Vaš zahtev biće Vam izdata i kopija dokumenta sa traženom informacijom.

Kopija strane A4 formata iznosi ___________ dinara.

Iznos ukupnih troškova izrade kopije traženog dokumenta iznosi __________________ dinara i uplaćuje se na račun __________________________.

Dostavljeno:

1. Imenovanom

2. arhivi (M.P.)

_______________________________________________

(potpis ovlašćenog lica, odnosno rukovodioca organa)

Informator o radu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije, januar 2015. godine

OBRASCE KOJE KORISTI ODSEK ZA ORGANSKU PROIZVODNJU

| |Obrazac 1 |

| | |

Z A H T E V

ZA UTVRĐIVANJE ISPUNJENOSTI USLOVA ZA OBAVLJANJE POSLOVA KONTROLE I SERTIFIKACIJE U ORGANSKOJ PROIZVODNJI

Na osnovu člana 10. stav 1. Zakona o organskoj proizvodnji („Službeni glasnik RS“, broj 30/10) podnosimo zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji u ........ godini.

|1. Naziv i adresa kontrolne organizacije: |

|............................................................................................................................................|

|............... |

|............................................................................................................................................|

|............... |

|2. Broj telefona, faksa i e-mail adresa: |

| |

| |

|3. Odgovorno lice, broj mobilnog telefona i e-mail adresa |

| |

| |

| |

| |

|4. Spisak zaposlenih na poslovima vezanim za organsku proizvodnju i funkcija (uključujući i lica koja nisu u radnom odnosu) |

|............................................................................................................................................|

|.. |

|............................................................................................................................................|

|.. |

|............................................................................................................................................|

|.. |

|............................................................................................................................................|

|.. |

|............................................................................................................................................|

|.. |

|............................................................................................................................................|

|.. |

|(U slučaju većeg broj zaposlenih, molimo nastavite na novoj strani) |

| |

|5. Broj sertifikata o akreditaciji, datum izdavanja i datum isteka sertifikata |

| |

|od do |

| |

|6. Obim akreditacije (označiti) |

|primarni poljoprivredni proizvodi |

|- organska biljna proizvodnja |

|- organska stočarska proizvodnja |

|- akvakultura |

|prerađeni poljoprivredni proizvodi koji se koriste kao hrana |

|hrana za životinje |

|seme, rasad i sadni materijal |

|kvasci koji se koriste kao hrana i hrana za životinje |

U skladu sa čl. 3 i 4. Pravilnika o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12) dostavljamo (označiti):

|1. |Izvod o registraciji iz Agencije za privredne registr (ne stariji od 6 meseci) | |

|2. |Sertifikat o akreditaciji Akreditacionog tela Srbije | |

|3. |Akt o organizaciji i načinu vršenja kontrole i sertifikacije | |

|4. |Procedura kontrole koja sadrži detaljan opis kontrolnih mera, mera predostrožnosti i korektivnih mera koje se preduzimau | |

| |prilikom kontrole | |

|5. |Interni akt o zaštiti podataka do kojih se dolazi u postupku obavljanja poslova kontrole i sertifikacije | |

|6. |Izjava odgovornog lica o nepostojanju sukoba interesa u vezi sa obavljanjem poslova kontrole i sertifikacije u organskoj | |

| |proizvodnji | |

|7. |Spisak kancelarijske opreme i opreme za telekomunikacije za internet konekcijom, neophodne za obavljanje poslova kontrole i | |

| |sertifikacije u organskoj proizvodnji | |

|8. |Ugovori koje kontrolna organizacija zaključi sa trećim licima u vezi sa obavljanjem poslova kontrole i sertifikacije u | |

| |organskoj proizvodnji | |

|9. |Podaci o zaposlenima: overene fotokopije radnih knjižica, ugovora o radu i diploma o stečenom obrazovanju svih zaposlenih, | |

| |kao i sertifikata o završenim obukama iz oblasti kontrole, odnosno sertifikacije; biografije zaposlenih | |

|10. |Procedura o načinu odabira kadrova i postupak za imenovanje i rad stručnih komisija | |

|11. |Forma prijave o uključivanju proizvođača u organsku proizvodnju | |

|12. |Forma ugovora o vršenju kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji | |

|13. |Forma izveštaja o izvršenoj kontroli | |

|14. |Forma zahteva za sertifikaciju organskih proizvoda | |

|15. |Forma odluke o sertifikaciji organskih proizvoda | |

|16. |Forma sertifikata organskih proizvoda | |

|17. |Forma prijave za izdavanje potvrde za sertifikovane organske proizvode | |

|18. |Forma potvrde za sertifikovane organske proizvode koji se uvoze | |

|20. |Ostalo (navesti) | |

Pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću potvrđujem tačnost i verodostojnost navoda u ovom zahtevu.

| | | |

|Datum: ____________________ | |_______________________________ |

| |M.P. |Potpis odgovornog lica |

|Mesto: ____________________ | | |

Informator o radu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije, januar 2015. godine

Obrazac 2

ZAHTEV

ZA ODOBRENJE IZUZEĆA OD PRIMENE METODA ORGANSKE

STOČARSKE PROIZVODNJE

U skladu sa članom 15. Zakona o organskoj proizvodnji („Službeni glasnik RS“, broj 30/10) i Pravilnikom o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12, u daljem tekstu: Pravilnik) podnosim zahtev za odobrenje izuzeća od primene metoda organske stočarske proizvodnje i to za:

1) Način uzgoja životinja i objekti za uzgoj životinja

vezivanje životinja (član 35. stav 2. Pravilnika)

obezrožavanje, kupiranje repova, skraćivanje kljunova i brušenje zuba životinja (član 35. stav 4. Pravilnika)

završnu fazu tova goveda u zatvorenom prostoru (član 41. stav 5. Pravilnika)

korišćenje pčelinjeg voska iz konvencionalne proizodnje (član 42. stav 4. Pravilnika)

2) Ishrana životinja

korišćenje hraniva iz konvencionalne proizvodnje (član 47. Pravilnika)

korišćenje meda, šećernog sirupa ili šećera iz organske proizvodnje u ishrani

pčela (član 49. stav 1. i 2. Pravilnika)

3) Postupanje sa životinjama koje su nabavljene sa drugih farmi

uvođenje u organsku proizvodnju životinja iz konvencionalne proizvodnje (član 57. Pravilnika) i to:

uvođenje ženki sisara u stado (stav 3. Pravilnika)

uvođenje živine na gazdinstvo (stav 4. Pravilnika)

ponovno formiranje ili obnavljanje stada ili jata (stav 5. Pravilnika) i

formiranje ili obnavljanje pčelinjaka pčelama iz konvencionalne proizodnje (član 58. stav 2. Pravilnika)

4) Posebna pravila koja se odnose na ribe i druge vodene organizme

uvođenje riblje mlađi iz konvencionalne proizvodnje u poljoprivredno gazdinstvo (član 61. stav 4. Pravilnika)

odvijanje paralelne proizvodnje kod uzgoja riblje mlađi (član 62.stav 1. Pravilnika)

korišćenje hraniva iz konvencionalne proizvodnje u ishrani riba (član 73. stav 2. Pravilnika)

Informator o radu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije, januar 2015. godine

određivanje perioda mirovanja u uzgoju riba zbog prevencije bolesti (član 78. stav 2. Pravilnika)

|1. Naziv/ime i prezime i adresa proizvođača: |

|______________________________________________________________________________ |

|______________________________________________________________________________ |

|2. Broj registrovanog poljoprivrednog gazdinstva |

| |

|3.Broj telefona, mobilnog telefona i e-mail adresa: |

| |

| |

|4. Naziv ovlašćene kontrolne organizacije koja obavlja kontrolu i sertifikaciju organske proizvodnje: |

|______________________________________________________________________________ |

|______________________________________________________________________________ |

Uz zahtev prilažem sledeću dokumentaciju:

1. ______________________________________________________________________________

2. ______________________________________________________________________________

3. ______________________________________________________________________________

4. ______________________________________________________________________________

5. _____________________________________________________________________________

Pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću potvrđujem tačnost i verodostojnost navoda u ovom zahtevu.

| | | |

|Datum: ______________________ | |_______________________________ |

| |M.P. |Potpis podnosioca zahteva |

|Mesto: _____________________ | | |

NAPOMENA (ne prilaže se uz obrazac zahteva):

Zahtev se podnosi na sledeću adresu:

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije

Odsek za organsku proizvodnju

Nemanjina 22-26

11000 Beograd

U skladu sa Zakonom o republičkim administrativnim taksama ("Sl. glasnik RS", br. 43/03 , 51/03 - ispravka, 53/04 - dr. propis, 42/05 - dr. propis, 61/05 , 101/05 - dr. zakon, 42/06 - dr. propis, 47/07 - dr.

Informator o radu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije, januar 2015. godine

propis, 54/08 - dr. propis, 5/09 , 54/09 , 35/10 - dr. propis, 50/11 , 70/11 - dr. propis, 55/12 - dr. propis, 93/12 , 47/13 - dr. propis, 65/13 - dr. propis) i 57/14.), uz popunjen zahtev potrebno je priložiti i dokaz o uplati republičke administrativne takse: 290,00 dinara za zahtev i 490,00 dinara za donošenje rešenja.

svrha uplate: republička administrativna taksa

primalac: Budžet Republike Srbije

računprimaoca: 840 - 742221843 - 57

broj modela 97

poziv na broj:šifra opštine na kojoj se vrši uplata

Uz zahtev se dostavlja sledeća dokumentacija:

1. Fotokopija ugovora koji je podnosilac zahteva zaključio sa ovlašćenom kontrolnom organizacijom;

2. Druga dokumentacija kojom se dokazuje da je izuzeće od metoda organske proizvodnje neophodno odobriti.

Obrazac 3

Z A H T E V

ZA ODOBRENJE IZUZEĆA OD TEHNOLOŠKIH POSTUPAKA PRERADE ORGANSKIH PROIZVODA

U skladu sa čl 26. i 27. Zakona o organskoj proizvodnji („Službeni glasnik RS“, broj 30/10) i Pravilnikom o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje („Službeni glasnik RS“, br. 48/11 i 40/12) podnosim zahtev za odobrenje izuzeća od tehnoloških postupaka prerade organskih proizvoda i to za:

korišćenje sastojaka koji nisu dobijeni metodama organske proizvodnje – u skladu

sa članom 125. navedenog pravilnika;

korišćenje supstanci i postupaka kojima se proizvodu vraćaju svojstva izgubljena

prilikom prerade i skladištenja – u skladu sa članom 126. stav 2. navedenog pravilnika.

|1. Naziv/ime i prezime i adresa proizvođača: |

|______________________________________________________________________________ |

|______________________________________________________________________________ |

|2. Broj telefona, mobilnog telefona i e-mail adresa: |

| |

| |

|3. Naziv ovlašćene kontrolne organizacije koja obavlja kontrolu i sertifikaciju organske proizvodnje: |

|______________________________________________________________________________ |

|______________________________________________________________________________ |

Uz zahtev prilažem sledeću dokumentaciju:

6. ______________________________________________________________________________

7. ______________________________________________________________________________

8. ______________________________________________________________________________

9. ______________________________________________________________________________

10. ______________________________________________________________________________

Pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću potvrđujem tačnost i verodostojnost navoda u ovom zahtevu.

| | | |

|Datum: ______________________ | |_______________________________ |

| |M.P. |Potpis podnosioca zahteva |

|Mesto: _____________________ | | |

NAPOMENA (ne prilaže se uz obrazac zahteva):

Zahtev se podnosi na sledeću adresu:

Informator o radu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije, januar 2015. godine

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine

Direkcija za nacionalne referentne laboratorije

Odsek za organsku proizvodnju

Nemanjina 22-26

11000 Beograd

U skladu sa Zakonom o republičkim administrativnim taksama ("Sl. glasnik RS", br. 43/03 , 51/03 - ispravka, 53/04 - dr. propis, 42/05 - dr. propis, 61/05 , 101/05 - dr. zakon, 42/06 - dr. propis, 47/07 - dr. propis, 54/08 - dr. propis, 5/09 , 54/09 , 35/10 - dr. propis, 50/11 , 70/11 - dr. propis, 55/12 - dr. propis, 93/12 , 47/13 - dr. propis, 65/13 - dr. propis) i 57/14.), uz popunjen zahtev potrebno je priložiti i dokaz o uplati republičke administrativne takse: 290,00 dinara za zahtev i 490,00 dinara za donošenje rešenja.

svrha uplate: republička administrativna taksa

primalac: Budžet Republike Srbije

račun primaoca: 840 - 742221843 - 57

broj modela 97

poziv na broj:šifra opštine na kojoj se vrši uplata

Uz popunjen zahtev dostavlja se sledeća dokumentacija:

3. Fotokopija ugovora koji je podnosilac zahteva zaključio sa ovlašćenom kontrolnom organizacijom;

4. Precizan spisak sastojaka iz konvencionalne proizvodnje za čiju upotrebu se traži odobrenje Ministarstva;

5. Prezizan spisak proizvoda u kojima će se koristiti sastojci iz konvencionalne proizvodnje, sa recepturom proizvoda;

6. Izjave dobavljača organskih proizvoda kojima se obratio podnosilac zahteva, da nisu u mogućnostida isporuče tražene organske proizvode;

7. Druga dokumentacija kojom se dokazuje opravdanost izuzeća od pravila prerade u organskoj proizvodnji.

nazad na sadržaj[pic][pic]

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download