1 - JustAnswer
Identify the costs as a variable, fixed, or mixed: (1)wood used in the production of furniture, (2)fuel used in delivery trucks, (3)straight-line depreciation on factory building, (4)screws used in the production of furniture, (5)sales staff salaries, (6)sales commission, (7)property taxes, (8)insurance on buildings, (9)hourly wages of furniture, (10)salaries of factory supervisors, (11)utilities, (12)telephone bill.
| 1. |Wood used in the production of furniture. |Variable. |
| 2. |Fuel used in delivery trucks. |Variable. |
| 3. |Straight-line depreciation on factory building. |Fixed. |
| 4. |Screws used in the production of furniture. |Variable. |
| 5. |Sales staff salaries. |Fixed. |
| 6. |Sales commissions. |Variable. |
| 7. |Property taxes. |Fixed. |
| 8. |Insurance on buildings. |Fixed. |
| 9. |Hourly wages of furniture craftsmen. |Variable. |
|10. |Salaries of factory supervisors. |Fixed. |
|11. |Utilities |Mixed. |
|12. |Telephone bill. |Mixed. |
2. (a)Identify the costs as variable, fixed, or mixed (b)calculate the expected costs when production is 5,000 units. Production in units = 3,000. Production costs: direct materials $7500, direct labor $15000, utilities $1800, property taxes $1000, indirect labor $4500, supervisory salaries $1800, maintenance $1100, depreciation $2400.
(a) Cost Fixed Variable Mixed
Direct materials X
Direct labor X
Utilities X
Property taxes X
Indirect labor X
Supervisory salaries X
Maintenance X
Depreciation X
(b) Fixed costs = $1,000 + $1,800 + $2,400 + $300 + $200
= $5,700
Variable costs to produce 3,000 units = $7,500 + $15,000 + $4,500
= $27,000
Variable cost per unit = $27,000/3,000 units
= $9 per unit
Variable cost portion of mixed cost = Total cost – Fixed portion
Utilities:
Variable cost to produce 3,000 units = $1,800 – $300
= $1,500
Variable cost per unit = $1,500/3,000 units
= $.50 per unit
Maintenance:
Variable cost to produce 3,000 units = $1,100 – $200
= $900
Variable cost per unit = $900/3,000 units
= $.30 per unit
Cost to produce 5,000 units = (Variable costs per + Fixed cost
unit X 5,000 units)
= (($9 + $.50 + $.30) X 5,000) + $5,700
= $49,000 + $5,700
= $54,700
3. Determine the Inn's break-even point in (1)number of rented rooms per month and (2)dollars. The Inn is trying to determine its break-even point. The Inn has 50 rooms that it rents at $60 a night. Operating costs: salaries $7200 per month, utilities $1500 per month, depreciation $1200 per month, maintenance $300 per month, maid $8 per room, other costs $28 per room.
1. Contribution margin per room = $60 – ($8 + $28)
Contribution margin per room = $24
Contribution margin ratio = $24 ÷ $60 = 40%
Fixed costs = $7,200 + $1,500 + $1,200 + $300 = $10,200
Break-even point in rooms = $10,200 ÷ $24 = 425
2. Break-even point in dollars = Fixed costs ÷ Contribution margin ratio
= $10,200 ÷ .40
= $25,500 per month
4. (a)Determine the contribution margin in dollars, per unit, and as a ratio. (b)Using the contribution margin technique, compute the break-even point in dollars and in units: In the month of March, New Day Spa services 570 clients at an average price of $120. During the month, fixed costs were $21,000 and variable costs were 65% of sales.
(a) Contribution margin in dollars: Sales = 570 X $120 = $68,400
Variable costs = $68,400 X .65 = 44,460
Contribution margin $ 23,940
Contribution margin per unit: $120 – $78 ($120 X 65%) = $42.
Contribution margin ratio: $42 ÷ $120 = 35%.
(b) Break-even sales in dollars: $21,000 ÷ 35%
= $60,000.
Break-even sales in units: $21,000 ÷ $42
= 500.
................
................
In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.
To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.
It is intelligent file search solution for home and business.