Tělesná výchova a sport mládeže, 2013, roč



Tělesná výchova a sport mládeže, 2019, roč. 85, č. 5

Úvodem

Vzpomínání na časopis TVSM

Doc. PhDr. Vladimír Süss, Ph.D., děkan UK FTVS v letech 2010–2014

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

nejprve mi dovolte, na úvod mého krátkého příspěvku, poděkovat Dr. Kaplanovi za možnost napsat pár osobních vzpomínek na časopis „Tělesná výchova a sport mládeže“. Je mi ctí podělit se s Vámi o tyto vzpomínky na kolegy, kteří časopis vytvářeli a formovali jeho tvář.

S časopisem jsem se poprvé setkal v 70. letech minulého století, kdy nám (studentům) tento časopis doporučoval doc. Kos na hodinách kondiční gymnastiky a nabádal nás k publikování, což jsme mu „odkývali“, ale výsledek lze předpokládat – nenapsal nikdo nic. V době, kdy jsem vyučoval na středních školách tělesnou výchovu, jsme ve škole časopis odebírali a nacházeli jsme v něm podněty pro praxi.

Po mém nástupu na katedru sportovních her UK FTVS v září 1990 se změnil i můj pasivní vztah k časopisu a publikoval jsem několik článků k pálkovacím hrám. Na této změně měl lví podíl prof. Dobrý, který se v 90. letech stal šéfredaktorem časopisu a jeho tlaku na publikování se nedalo odolat. Tak jsem mu přinesl rukopis (tehdy psaný v T602) s pocitem, že jsem odvedl dobrou práci. Druhý den se realita ukázala v plném světle. Nejen, že pan profesor objevil spoustu slangových výrazů a měl zcela odlišné názory na formulování vět, ale ukázal mi i poměrně hodně pravopisných chyb! A to jsem byl přesvědčen, že můj příspěvek byl dokonalý. Téměř v každé větě nějaká chyba. A tak jsem článek několikrát předělával. Byla to pro mne dobrá škola. Snad jsem se i něco naučil.

Na konci 90. let a v prvním desetiletí nového milénia jsem měl tu čest být v redakční radě časopisu. Ta se scházela 3–4krát do roka a zpětně „hodnotila“ jednotlivá čísla. Slyšet názory mých bývalých učitelů i kolegů, jako byli například M. Libra, K. Appelt, J. Potměšil, F. Táborský a další, bylo velice inspirující. Myslím si, že i tyto, většinou neformální, diskuse mezi redakční radou a prof. Dobrým utvářely a formovaly pojetí časopisu jako takového. Bohužel později, kdy se redakční rada změnila – rozšířila o kolegy z praxe, již tyto diskuse zanikly a redakční rada byla spíše formální. V tomto období nesmím zapomenout na „nového člověka“ v týmu, a tím byl Ing. Souček, který svou precizní prací výrazně přispěl ke kvalitnímu zpracování textů.

V době, kdy jsem byl děkanem fakulty, došlo k velké změně. Po téměř 60 letech odešel z fakulty pan prof. Dobrý. Hledali jsme tedy nového šéfredaktora. Myslím, že naše volba byla správná. Vedoucí redaktorkou se stala Dr. Čechovská. Již před odchodem pana profesora s ním krátkou dobu spolupracovala, tudíž změna ve vedení redakční rady nebyla na kvalitě téměř znát. Paní doktorka vedla časopis velmi dobře a ten si po dobu jejího vedení zachoval svoji úroveň a byl neustále velmi kladně hodnocen v praxi.

Na závěr mi dovolte popřát časopisu hodně plodných autorů a pozorné a kritické čtenáře, pro které bude i v budoucnu v časopise publikováno mnoho zajímavých článků.

V Praze 30. 9. 2019 doc. PhDr. Vladimír Süss, Ph.D.

Reakcia na článok „Averzia k telesnej výchove“

Gustáv Argaj, Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave

Redakcia časopisu TVSM pripomenula vo svojom štvrtom tohtoročnom čísle v reedícii článok prof. Hoška, ktorý v roku 1992 otvoril diskusiu na tému – aké má postavenie telesná a športová výchova v súčasnosti. Názov jeho článku „Averze k tělesné výchově“ (TVSM, 1992, roč. 58,

č. 2, s. 1–3) naozaj k diskusii v dobrom provokuje, veď ktorý učiteľ telesnej a športovej výchovy pripúšťa, že „jeho“ predmet je nezaujímavý. Domnievame sa, že za tých niekoľko rokov od jeho vydania je stále o čom na túto tému diskutovať, tak pripájame niekoľko postrehov zo Slovenska.

Domnievame sa, že to čo naznačuje prof. Hošek vo svojom článku sa čiastočne objavuje aj vo výsledkoch, ktoré na Slovensku zistil Antala a kol. (2012). Ten však potvrdil, že o telesnú a športovú výchovu je na Slovensku stále záujem. Učiteľom telesnej a športovej výchovy však odporúčame, aby sa ho snažili udržať a musia si uvedomiť, že do „boja o žiakov“ na školách pribúda konkurencia a udržať významné postavenie telesnej a športovej výchovy v rámci štátneho vzdelávacieho programu je náročná úloha. Pomôcť môže pri tom aj stále aktuálne a efektívne pravidlo, ktoré zdôrazňuje zaraďovať do hodín telesnej a športovej výchovy čo najviac herných pohybových aktivít.

Literatúra

ANTALA, B. Telesná a športová výchova v názoroch žiakov základných a stredných škôl. 1. vyd. Bratislava: Národné športové centrum a Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, 2012. 168 s. ISBN 978-80-89324-09-5.

BEBČÁKOVÁ, V. Spokojnosť žiakov s obsahom telesnej a športovej výchovy (s. 65–74). In: Antala, B. Telesná a športová výchova v názoroch žiakov základných a stredných škôl. 1. vyd. Bratislava: Národné športové centrum a Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, 2012. 168 s. ISBN 978-80-89324-09-5.

ČILLÍK, I. Emocionalita hodín telesnej a športovej výchovy (s. 49–64). In: Antala, B. Telesná a športová výchova v názoroch žiakov základných a stredných škôl. 1. vyd. Bratislava: Národné športové centrum a Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, 2012. 168 s. ISBN 978-80-89324-09-5.

MEDEKOVÁ, H. Príčiny nezáujmu a dôvody necvičenia žiakov na hodinách telesnej a športovej výchovy (s. 94–112). In: Antala, B. Telesná a športová výchova v názoroch žiakov základných a stredných škôl. 1. vyd. Bratislava: Národné športové centrum a Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, 2012. 168 s. ISBN 978-80-89324-09-5.

Jak neznámkovat v TV

Petr Schlegel, katedra tělesné výchovy a sportu, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové

Jako učitelé tělesné výchovy jsme bohužel v situaci, že známkovat musíme. Řídíme se školním řádem, takže alespoň několik známek za pololetí se musí objevit v systému nebo v žákovské knížce. Otázkou je, jak a za co bychom měli žáky známkovat. Často narážíme na minulost

a přístup k tělesné výchově (dále TV), který se po generace opakuje. To se týká i způsobu hodnocení, resp. převedení fyzického výkonu na známku, což je v textu kriticky posouzeno. Cílem článku je změnit pohled na některé aspekty evaluace žáků a dát námět ke zkvalitnění metodiky a didaktiky TV.

Literatura

ČERNÁ, L. Didaktika tělesné výchovy. Studijní opora pro kombinovanou formu výuky (b.r.). Získáno 30. září 2019 z .

HAŠA, M. Hodnocení žáků v tělesné výchově na základní škole [online]. 2011 [cit. 2019-09-25]. Dostupné z: . Diplomová práce. Vedoucí práce V. Vilímová. Brno: Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií.

HOLASOVÁ, D. Kritéria hodnocení a klasifikace v tělesné výchově [online]. 2019 [cit. 2019-09-25]. Dostupné z: . Diplomová práce. Vedoucí práce V. Jůva. Brno: Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií.

HRABINEC, J. Tělesná výchova na 2. stupni základní školy. Praha: Karolinum, 2017. Klasifikace TV / ZŠ Žalany (b.r.). Získáno 25. září 2019 z skola/telesna-vychova-a-sport-989/klasifikace-tv-270/.

KRÁMOVÁ, M. Hodnocení v předmětu tělesná výchova na 1. stupni základní školy [online]. 2016 [cit. 2019-09-25]. Dostupné z: . Diplomová práce. Vedoucí práce B. Stloukalová. Hradec Králové: Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta. NÁLEZKOVÁ, K. Hodnocení žáků v tělesné výchově pohledem učitelů základních a středních škol [online]. 2019 [cit. 2019-09-25]. Dostupné z: . Diplomová práce. Vedoucí práce M. Janíková. Brno: Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. PASTOR, V., KIRK, D., LORENTE-CATALÁN, E., MACPHAIL, A. & MACDONALD, D. Alternative assessment in physical education: A review of international literature. Sport Education and Society, 2013, 18(1), pp. 57–76. . PÁR, J. Hodnocení v tělesné výchově na základní škole: monitoring v hodinách tělesné výchovy [online]. 2016 [cit. 2019-09-25]. Dostupné z: . Diplomová práce. Vedoucí práce B. Stloukalová. Hradec Králové: Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta.

Požadavky pro uzavření klasifikace z TV – Střední průmyslová škola a obchodní akademie – Uherský Brod. (b.r.). Získáno 25. září 2019 z uzavreni-klasifikace-z-tv.

RUBÍN, L., SUCHOMEL, A. & KUPR, J. Aktuální možnosti hodnocení tělesné zdatnosti u jedinců školního věku. Česká kinantropologie, 2014, 18(1), s. 11–22. The Cooper Institute. Fitnessgram & Activitygram Test Administration Manual-Updated 4th Edition (4 edition). Champaign, IL: Human Kinetics. 2010.

VILÍMOVÁ, V. Didaktika tělesné výchovy. Brno: Paido, 2002. Tělesná výchova (b.r.). Získáno 25. září 2019 z .

Reminiscence na článek doc. Kose Dětský ráj z roku 1990

Aleš Kaplan, UK FTVS, Praha

Pro 5. číslo jubilejního 85. ročníku našeho časopisu jsme vybrali podnětný článek doc. Kose s názvem Dětský ráj. Tímto bychom chtěli připomenout pedagogickou osobnost doc. Bohumila Kose, dlouholetého člena Redakční rady TVM, katedry gymnastiky FTVS UK a dále spolutvůrce (společně s J. Wálou, L. Serbusem, Z. Wálovou a V. Svatoněm) současného pojetí základní gymnastiky. Za pozornost stojí skutečnost, že v 50. ročníku (1983/1984) upozorňoval na nový program kondiční gymnastiky zvaný „Aerobic“ převzatý tehdy ze zahraničí, který má v současnosti v rámci pohybových aktivit své významné postavení. Doc. Kos se zamýšlel nad tím, jak tehdy nově koncipovaný program upravit do podmínek tehdejší československé tělovýchovy. Zároveň také vyslovil na adresu aerobiku některé kritické připomínky týkající se zejména věcných odborných chyb a terminologických nepřesností. Kromě jiného ve stejném ročníku doc. Kos předkládá učitelům tělesné výchovy přehled vyrovnávacích cvičení pro školáky. Publikační aktivita doc. Kose v TVM byla velice významná. Proto, aby se současní čtenáři časopisu TVSM přesvědčili o vysoké odbornosti doc. Kose, vybrali jsme článek Dětský ráj (TVM, 1990, 56(7), s. 252–272), jako určitou reminiscenci. Vzhledem k tomu, že se původně jedná o rozsáhlý text, který je rozdělen na část teoretickou a část praktickou, v předložené reminiscenci bychom upozornili na nejpodstatnější autorovy myšlenky a také vybrali cvičení, z nichž některá by mohla být až nadčasová.

Původní článek

Kos, B. Dětský ráj. Těl. Vých. Mládeže, 1990, 56(7), s. 257–272.

Aplikovaná gymnastika v souvislosti s vlivem přírodního prostředí na rozvoj gymnastických dovedností

Matouš Jindra, Zuzana Muniová, UK FTVS, Praha

Pojem gymnastika byl odvozen od starořeckých slov „gymnaszein“, což znamenalo cvičiti nahý a „gymnastés“, neboli slovo, které označovalo bojovníka, jenž se zabýval vědou o tělesných cvičeních. Gymnastika jsou metodicky uspořádaná cvičení, která se zaměřují na rozvoj těla

a pohybových schopností. Není nutné jí chápat pouze jako systém tělesné výchovy, ale i jako otevřený systém uspořádaných a přesně určených gymnastických činností, které si kladou za cíl pozitivně rozvíjet a ovlivňovat pohybový projev člověka a podílet se na jeho pohybové, estetické a společenské kultivaci. Gymnastika je rozvněž fenoménem, který může ovlivňovat životní styl jedince (Krištofič a kol., 2009; Kos, 1990). Ze sportovní gymnastiky vychází řada sportovních odvětví, která jsou vykonávána v přírodním prostředí. V současné době se tyto sporty těší velké popularitě. K těmto sportům řadíme parkour, freerunning a streetworkout.

Bibliografické citace

Česká gymnastická federace. 2019 [online]. O sportu SGŽ [cit. 17.7.2019]. Dostupné z: .

CLEGG, J. L. An Existential Phenomenological Examination of Parkour and Freerunning. Diplomová práce. San Jose: San Jose State University, 2011. Dostupné z: . com/&httpsredir=1&article=5040&context=etd_theses.

FOUCAN, S. Freerunning: Find your way. London: Michael O’Mara Books, 2008. Freeworkout. 2019 [online]. [cit. 20.7.2019]. Dostupné z: .

HARRISON, J. Bodyweight Training: A Return To Basics. Strength and Conditioning Journal, 2010, 32(2), 52–55. Dostupné z: Bodyweight_Training__A_Return_To_Basics.5.pdf.

HYBNER, M., TARAN, T. & ZONYGA, T. Parkour & freerunning. Praha: Grada Publishing, 2017. ISBN 978-80-271-0241-9.

KASA, J. Športová kinantropológia – Terminologický a výkladový slovník. 1. vyd. Bratislava: SVSTVŠ a FTVŠ UK, 2001. ISBN 80-968252-8-3. KOS, B. Gymnastické systémy: historický vývoj a charakteristika. Praha: Univerzita Karlova, 1990. 181 s.

KRIŠTOFIČ, J. a kol. Gymnastika. 2. vyd. Praha: Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1733-6.

NORMILE, D. Urban Gymnastics. International Gymnast Magazine, 2009, 51, 38–40.

OTZEN, R. Recovering from the past for the present: The history of Victorian calisthenics. Lilith: A Feminist History Journal, 1988, no. 5, 96–112.

ŠOPOR, M. Street workout – základní informace o tréninku s vlastní váhou. In: kulturistika.ronie. 2013 [online]. [cit. 20.7.2019]. Dostupné z: . cz/c-14319-street-workout-zakladni-informace-o-treninkus-vlastni-vahou.html.

WITFELD, J., PACH, A. & GERLING, I. E. The Ultimate Parkour & Freerunning Book: Discover your possibilities. London: Meyer & Meyer Verlag, 2013.

Jóga a děti

Ivana Reifenauer, Blanka Hošková, UK FTVS, Praha

Navenek by se mohlo zdát, že mezi praktickou jógou pro dospělé a pro děti nejsou žádné rozdíly. Koneckonců jsou to tytéž pozice, které se cvičí. Děti jsou ale jiné než dospělí. Podstatný rozdíl tkví ve způsobu zprostředkování jógy dětem. Je známo, že děti mají živou představivost a tuto vlastnost lze při praxi jógy s dětmi s výhodou využívat (Nešpor, 1998).

Pro děti je únavné a nudné, co pro nás dospělé je důležité. Totiž vědět, co děláme. V kurzech jógy pro dospělé a v knihách o józe se proto objevují vždy vysvětlivky o účincích jednotlivých pozic a jejich sestav. Cesta k dosažení ásany (jógové pozice) a jak se z ní dostat zpět je vždy celkem přesně vysvětlena. Děti chtějí ale neustále něco dělat bez toho, aby jim to někdo dlouze vysvětloval předem. Jsou od přírody zvídavé a připravené se učit. V tomto smyslu děti jógu „necvičí“ – ony jsou jóga (Bannerberg, 2011).

Děti vykonávají věci tak (jógu nevyjímaje), aby sbíraly zkušenosti a naplno si je prožily. Prožívají tak i ásany v jejich „původním“ smyslu.

Použitá literatura

BANNENBERG, T. Jóga pro děti. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-3406-1.

HAICHOVÁ, E., YESUDIAN, S. Sport a jóga. Praha: Metafora, 2014. ISBN 978-80-7359-417-6.

GÍTANANDA, G. Jóga krok za krokem. Praha: Dobra & Fontána, 1999.

LINDY, L. W., AMY, R. D. Systematic Review of Yoga Intervention for Anxiety Reduction Aminy Children and Adolescents. American Journal of Occupational Therapy, November 2015, Vol. 69, 6906180070p1-6906180070p9.

MIHULOVÁ, M., SVOBODA, M. Bála jóga. Jóga pro děti, juniory a rodiče. Liberec: Santal, 2008. ISBN 978-80-85965-57-5.

NEŠPOR, K. Jóga pro děti. Relaxace příběhy, cvičení. Praha: Velryba, 1998. ISBN 80-85860-09-0.

SINGLETON, M. Yoga for You and Your Child. London: Watkins, 2016. ISBN 978-17-802-8875-8. STEINER, V. Dějiny jógy. Praha: Mladá fronta, 2011. ISBN 978-80-204-2392-4.

Hypermobilita (II. část)

Praxe v TV

Pavel Krejčík, Natálie Cibulková, Jitka Vařeková, UK FTVS, Praha

V předchozím článku jsme věnovali pozornost obecnému úvodu do tématu hypermobility a jejího testování. Druhý díl je zaměřen na hypermobilitu v kontextu tělovýchovné praxe, tedy toho, co je možné doporučit (a co nedoporučit) při tělesné výchově a sportu jedinců s hypermobilitou. Na úvod shrneme základní poznatky.

Pravidelná pohybová aktivita je základním prvkem prevence komplikací hypermobility. Cvičení by mělo být pravidelné a dlouhodobé, mělo by rovnoměrně zatěžovat různé části těla, podporovat svalovou rovnováhu a vyhýbat se zatížení v extrémních polohách. U hypermobilních jedinců je nejdůležitější dbát na centrované postavení kloubů.

Literatura

FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o. Hypermobilita. Fyzioklinika: centrum fyzioterapeutické péče [online]. Praha: Fyzioklinika, 2019 [cit. 2019-02-13]. Dostupné z: . cz/clanky-o-zdravi/hypermobilita.

JAMES, E. Hypermobility spectrum disorders [online]. London: Main Clinic, 2019 [cit. 2019-06- 28]. Dostupné z: .

KERKAR, P. Hypermobility Syndrome: Exercise, Physical Therapy, Activities to Avoid, Epidemiolgy. Painassist [online]. Pain Assist Inc., 2018 [cit. 2019-02-13]. Dostupné z: .

KOLÁŘ, P. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-657-1. LEWIT, K. Manipulační léčba v myoskeletální medicíně. 4., přeprac. a rozšíř. vyd. Leipzig: J.A. Barth, c1996. ISBN 3-335-00401-9.

LINANE, M. Flexible vs Hypermobile Students – Do You Know the Difference? Love teaching joga. 2019 [cit. 2019-06-28]. Dostupné z: flexible-vs-hypermobile-students-do-you-know-the-difference/.

VÉLE, F. Kineziologie: přehled klinické kineziologie a patokineziologie pro diagnostiku a terapii poruch pohybové soustavy. 2. vyd. (v Tritonu 1.). Praha: Triton, 2006. ISBN 80-7254-837-9.

Dítě s vrozenou srdeční vadou v hodinách tělesné výchovy

Anežka Gombošová, Jiří Radvanský, FN Motol, Praha

Vrozené srdeční vady (VSV) jsou nejčastější vrozené vývojové vady vůbec. Jejich výskyt je nyní odhadován na 5 případů na 1000 živě narozených dětí. Ročně se tedy u nás narodí asi 500 dětí s vrozenou srdeční vadou, z nichž do dospělosti přežívá více než 85 %. V současnosti u nás žije asi 30 000 dospělých lidí s vrozenou srdeční vadou a populace dospělých s vrozenými srdečními vadami rok od roku narůstá.

Vrozená srdeční vada je velmi široký pojem zahrnující vše od jednoduchých vad po vady velmi složité a závažné. Pedagog by vždy měl být seznámen se situací konkrétního žáka, s riziky, která vyplývají z jeho zdravotního stavu, a s omezeními, která jsou nařízena lékařem. Žáka cvičícího s omezením vždy respektujeme, ale zároveň se ho snažíme podpořit v pohybové aktivitě pro něj vhodné. Řídíme-li se předepsanými pokyny a doporučeními pro pohybové aktivity u dětí

a dospělých s VSV, pak jsou rizika spojená s pohybovou aktivitou minimální a benefity získané pravidelnou pohybovou aktivitou je výrazně převyšují.

Bibliografické citace

BAUMGARTNER, H., BONHOEFFER, P., DE GROOT, N. M. S. et al., 2010. ESC Guidelines for the management of grown-up congenital heart disease (new version 2010): The Task Force on the Management of Grown-up Congenital Heart Disease of the European Society of Cardiology (ESC). European Heart Journal, 2010, 31(23), 2915–2957.

CHALOUPECKÝ, V. Dětská kardiologie. Praha: Galén, 2007. 444 s. ISBN 80-726-2406-7.

CHALOUPECKÝ, V., REICH, O., JANOUŠEK, J., BARTÁKOVÁ, H., RADVANSKÝ, J., SLABÝ, K., URBANOVÁ, Z. & ŠKOVRÁNEK, J. Všeobecná doporučení pro pohybovou a sportovní aktivitu u dětí a mladistvých s kardiovaskulárním onemocněním: Doporučené postupy pracovní skupiny Pediatrické kardiologie při České kardiologické společnosti a České společnosti tělovýchovnho lékařství. Medicina Sportiva Bohemica et Slovaca, 2011, 20(4), 179–206. ISSN 1210-5481.

CHALOUPECKÝ, V., REICH, O., JANOUŠEK, J., BARTÁKOVÁ, H., RADVANSKÝ, J., SLABÝ, K., URBANOVÁ, Z. & ŠKOVRÁNEK, J. Pohybová a sportovní aktivita u dětí a mladistvých s kardiovaskulárním onemocněním: Doporučený postup České kardiologické společnosti a České společnosti tělovýchovného lékařství vypracovaný Pracovní skupinou pediatrické kardiologie. Cor et Vasa, 2011, roč. 53, s. 86–103. Praha: Státní zdravotnické nakladatelství.

DILLER, G.-P. Exercise Intolerance in Adult Congenital Heart Disease: Comparative Severity, Correlates, and Prognostic Implication. Circulation, 2005, 112(6), 828–835. ISSN 0009-7322.

GANONG, W. F. Přehled lékařské fyziologie: dvacáté vydání. Praha: Galén, c2005. ISBN 80-7262-311-7.

GRATZ, A., HESS, J. & HAGER, A. Self-estimated physical functioning poorly predicts actual exercise capacity in adolescents and adults with congenital heart disease. European Heart Journal [online]. 2009, 30(4), 497–504 [cit. 2019-06-04]. ISSN 1522-9645.

JANOUŠEK, J. & ANDRŠOVÁ, I. EKG a dysrytmie v dětském věku. Praha: Grada Publishing, 2014. ISBN 978-80-247-5006-4.

LIAMLAHI, R., VON RHEIN, M., BÜHRER, S., VALSANGIACOMO BUECHEL, E. R., KNIRSCH, W., LANDOLT, M. A. & LATAL, B. Motor dysfunction and behavioural problems frequently coexist with congenital heart disease in school-age children. Acta Pædiatrica, 2014, 103(7), 752–758.

KOPECKÁ, A. Hodnocení efektu fyzioterapie na kardiopulmonální systém dětských pacientů s vrozenou srdeční vadou. Diplomová práce. Vedoucí práce J. Radvanský. Praha: 2. LF UK, 2017. MAREK, J., TOMEK, V., SKOVRANEK, J., POVYSILOVA, V., SAMANEK, M. & GARCÍA- CARREIRA, M. C. Prenatal ultrasound screening of congenital heart disease in an unselected national population: a 21-year experience. Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation, 2016, 13(1). ISSN 1743-0003. OHUCHI, H., NEGISHI. J., MIIKE, H. et al., Positive pediatric exercise capacity trajectory predicts better adult Fontan physiology rationale for early establishment of exercise habits. International Journal of Cardiology [online]. 2019. Jan 1, 274, 80–87. ISSN 01675273.

RUBÁČKOVÁ POPELOVÁ, J. Srdeční vrozené vady v dospělosti. Kardiol. Rev. Int. Med., 2015, 17(4), 315–321.

ŠÍPEK, A., GREGOR, V., ŠÍPEK, A. jr. et al. Incidence vrozených srdečních vad v České republice – aktuální data. Česká gynekologie, 2010, 75(3), 221–242. ISSN 1805-4455.

ŠKOVRÁNEK, J. Péče o děti s vrozenou srdeční vadou v České Republice. Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře [online]. 2011, 3(4), 122–125 [cit. 2019-05-31]. ISSN 1803-7542.

ŠULC, J., ZAPLETAL, A., HRUDA, J., HUČÍN, B. & ŠAMÁNEK, M. Funkce plic u dětí s vrozenou srdeční vadou. Čs. Pediat., 1997, 52(6), 390–396.

TAKKEN, T., GIARDINI, A., REYBROUCK, T. et al. Recommendations for physical activity, recreation sport, and exercise training in paediatric patients with congenital heart disease: a report from the Exercise, Basic & Translational Research Section of the European Association of Cardiovascular Prevention 86 and Rehabilitation, the European Congenital Heart and Lung Exercise Group, and the Association for European Paediatric Cardiology. European Journal of Preventive Cardiology [online]. 2012. 19(5), 1034–1065 [cit. 2017-04-25]. ISSN 2047-4873.

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download

To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.

It is intelligent file search solution for home and business.

Literature Lottery

Related searches