Load Calculations - Texas A&M University
[Pages:6]Load Calculations
According to ASCE 7: Minimum Uniformly distributed Live Loads for Building Design: 40 PSF for Residential dwellings, appartments, hotel rooms, school classrooms 50 PSF for Offices 60 PSF for Auditoriums with fixed seats 73 ? 100 PSF for Retail Stores (For others see ASCE 7)
For influence area, AI > 400 Sq.ft., the live load may be reduced according to the live load reduction equation:
L = Lo {0.25 + (15 / AI)}
Where L = Reduced Live Load Lo = Code specified design live load AI =Influence Area =KLL (AT) KLL = Live Load Element Factor
(See Table)
Table ? Live load element factor, KLL
Element
KLL
Interior columns
4
Exterior columns without cantilever slabs
4
Edge columns with cantilever slabs
3
Corner columns with cantilever slabs
2
Edge Beams without cantilever slabs
2
Interior Beams
2
All other members not identified above, including
1
Edge beams with cantilever slabs
Cantilever beams
One-way slabs
Two-way slabs
Dr. M.E. Haque, P.E.
(Load Calculations)
Page 1 of 6
A 40'-0"
B 40'-0"
C 40'-0"
D 40'-0"
AT for Edge Beam BC1-1
AT for Beam CD2-2
AT for Column B3
AT for Column A4
Dr. M.E. Haque, P.E.
AT for Column C4
(Load CaFlcluolaotironPsl)an of High-rise Office Building
Page 2 of 6
E 1
30'-0" 2
30'-0" 3
30'-0" 4
Given: Live Load, L=50 psf Dead Load, D= 70 psf 1. Girder BC 1-1
Tributary area, AT = 40 x 15 = 600 sq ft Influence area, AI = 2 AT = 2 x 600 = 1200 sq ft Live load reduction = 0.25 + [15 / (AI) ] = 0.25 + [15 / (1200)] = 0.25 + 0.433 =0.683
Amplified loads per linear foot: Dead Load = 1.2 (70 psf) (15 ft) = 1260 plf Live Load = 1.6 (0.683)(50 psf) (15 ft) = 819.6 plf Wu = 1.2 D + 1.6 L = 1260 + 819.6 = 2079.6 plf = 2.08 k/ft
2.08 k/ft
40 ft Required Moment (LRFD), Mu = Wu L^2 /8 = 2.08 x 40^2 /8 = 416 k-ft
Dr. M.E. Haque, P.E.
(Load Calculations)
Page 3 of 6
2. Girder CD 2-2 Tributary area, AT = 40 x 30 = 1200 sq ft Influence area, AI = 2 AT = 2 x 1200 = 2400 sq ft Live load reduction = 0.25 + [15 / (AI) ] = 0.25 + [15 / (2400)] = 0.25 + 0.306 =0.556
Amplified loads per linear foot: Dead Load = 1.2 (70 psf) (30 ft) = 2520 plf Live Load = 1.6 (0.556)(50 psf) (30 ft) = 1334.4 plf Wu = 1.2 D + 1.6 L = 2520 + 1334.4 = 3854.4 plf = 3.854 k/ft
3.854 k/ft
40 ft Required Moment (LRFD), Mu = Wu L^2 /8 = 3.854 x 40^2 /8 = 770.8 k-ft
Dr. M.E. Haque, P.E.
(Load Calculations)
Page 4 of 6
3. Column A4 Tributary area, AT = 20 x 15 = 300 sq ft Corner column without cantilever slab, Influence area, AI = 1 AT = 1x 300 = 300 sq ft < 400, No live load reduction permitted.
Amplified load: Dead Load = 1.2 (70 psf) (300 sqft) = 25200 lbs Live Load = 1.6 (1)(50 psf) (300 sqft) = 24000 lbs Wu = 1.2 D + 1.6 L = 25200 + 24000 = 49200 lbs = 49.2 kips
Required axial force (LRFD), Pu = 49.2 kips.
4. Column C4 Tributary area, AT = 40 x 15 = 600 sq ft Influence area, AI = 4 AT = 4 x 600 = 2400 sq ft Live load reduction = 0.25 + [15 / (AI) ] = 0.25 + [15 / (2400)] = 0.25 + 0..30618 =0.55618
Amplified load: Dead Load = 1.2 (70 psf) (600 sqft) = 50400 lbs
Dr. M.E. Haque, P.E.
(Load Calculations)
Page 5 of 6
Live Load = 1.6 (0.55618)(50 psf) (600 sqft) = 26697 lbs Wu = 1.2 D + 1.6 L = 50400 + 26697 = 77097 lbs = 77.1 kips
Required axial force (LRFD), Pu = 77.1 kips.
5. Column B3 Tributary area, AT = 40 x 30 = 1200 sq ft Influence area, AI = 4 AT = 4 x 1200 = 4800 sq ft Live load reduction = 0.25 + [15 / (AI) ] = 0.25 + [15 / (4800)] = 0.25 + 0.216506 =0.466506
Amplified load: Dead Load = 1.2 (70 psf) (1200 sqft) = 100800 lbs Live Load = 1.6 (0.466506)(50 psf) (1200 sqft) = 44784 lbs Wu = 1.2 D + 1.6 L = 100800 + 44784 = 145584 lbs = 145.58 kips
Required axial force (LRFD), Pu = 145.58 kips.
Dr. M.E. Haque, P.E.
(Load Calculations)
Page 6 of 6
................
................
In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.
To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.
It is intelligent file search solution for home and business.
Related download
- earth pressure and retaining wall basics for non
- how to calculate enclosure heat load and why
- total phosphorus loading calculations and comparisons
- draft 2020 actuarial value calculator methodology
- load calculations texas a m university
- stanford health care aminoglycoside dosing guideline
- concentration and loading limits permits
- cooling load calculations and principles ced engineering
- el 2196bl operation manual sharp usa
- el 1197piii operation manual sharp usa
Related searches
- texas a m money education center
- texas a m grading scale
- texas a m 2020 2021 academic schedule
- texas a m extension child care training
- texas a m academic calendar
- texas a m 1098 t
- texas a m campuses in texas
- texas a m financial aid portal
- texas a m university campuses
- texas a m online engineering degree
- texas a m online engineering masters
- texas a m college station tuition