Platformarecd700063838.files.wordpress.com



PROIECT DE LECŢIE

DATA:

CLASA: a III-a A

ȘCOALA GIMNAZIALĂ: Hodac

ÎNVĂTĂTOARE: Farcaș Mariana

DISCIPLINE INTEGRATE: Mzică și mișcare, joc

și mișcare

ARIA CULICULARĂ : Om şi societate

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Oameni impreună

SUBIECTUL: Acasa ,înseamnă familia

TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoştinţe

Competente generale

Manifestarea unor deprinderide comportament moral- civic in contexte de viata din mediul cunoscut.

Cooperare cu ceilalti pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru manifestând disponibilitate

Competente specifice

Recunoasterea ,in situatii date, a grupurilor mici din care face parte elevul (familia)

Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei ,insusiri morale si fizice

Relationarea pozitiva in cadrul grupului familial

Scopul:

• Formarea unui comportament civilizat care să integreze valori morale şi civice în relaţiile cu ceilalţi, dar şi în raporturile cu societatea şi cu instituţiile acesteia;

• Dezvoltarea şi îmbogăţirea limbajului specific valorilor civice, dezvoltarea atenţiei voluntare, a operaţiilor gândirii.

• Asumarea si rezolvarea unor sarcini de lucru in cadrul grupurilor din care facem parte prin responsabilizare.

Obiective operaţionale:

Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1 – să redea caracteristicile unui grup;

O2 – să identifice relaţiile de rudenie existente între membrii familiei;

O3 – să comenteze textele cu conţinut civic;

O4– să enumere relaţiile afective pozitive sau negative care există intre membrii familiei;

O5 – să descrie diferite activităţi si roluri ale membrilor familiei;

O6 – să identifice drepturile universale ale copilului.

Metode şi procedee: conversaţia, conversatia euristica,explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, jocul de rol, ciorchinele, audiţia.

Mijloace de învăţământ: calculator, planşe cu copacul ce reprezinta familia, fişe de evaluare formativă

Forme de organizare: frontal, individual, grupe

Resurse temporale: 45+5 minute

Resurse umane: 15 elevi

Bibliografie:

* Programa şcolară pentru clasa a III-a

* Tudora Pițilă,Cleopatra Mihăilescu: Educaţie civică – manual pentru clasa a III-a, Editura Art, Bucureşti, 2016

Forme de evaluare: evaluare formativa, evaluare orala, evaluare scrisa, observare sistematica.

|Etapele lecţiei | |Conţinutul instructiv - educativ al lecţiei |Resurse |Instru- |

|(dozarea) | | | |mente de evaluare |

| |

Scrieţi în spaţiile punctate termenii aleşi din coloana alăturată:

• Orice ___________ aparţine cel puţin unui _______ .

• Dacă __________ unui grup nu sunt corecte , putem să propun altele mai bune , cu condiţia să fim ___________.

• Între membrii unui grup trebuie să existe asemănări în ceea ce priveşte _________ şi _________ .

Test – DA sau NU ?

Un număr de persoane formează un grup dacă :

| |DA |NU |

|◘ au aceeaşi bunici | | |

|◘ au acelaşi loc de muncă | | |

|◘ au aceeaşi vârstă şi acelaşi sex | | |

|◘ au interese şi scopuri comune | | |

|◘ vorbesc aceeaşi limbă | | |

|◘ se află la un moment dat în acelaşi loc | | |

|◘ locuiesc în acelaşi imobil | | |

|◘ respectă aceleaşi reguli | | |

|◘ nu au altă ocupaţie | | |

|◘ au aceeaşi suferinţă | | |

|◘ aşteaptă în staţie sosirea autobuzului | | |

|◘ se ajută reciproc, în orice împrejurare | | |

Nume şi prenume:

FIŞĂ DE EVALUARE

FORMATIVĂ

❀ Ce sunt faţă de voi următoarele persoane:

← mama mamei mele mătuşa

← fiul mătuşii mele unchiul

← sora tatălui meu vărul

← fratele mamei mele bunica

❀ Bifează corespunzător:

| |DA |NU |

|ajuţi la treburile gospodăreşti; | | |

|răspunzi necuviincios părinţilor şi altor membri din familie; | | |

|respecţi regulile de igienă personală şi în casă; | | |

|pleci de acasă fără să-ţi anunţi părinţii | | |

|saluţi la sosire şi la plecare | | |

|spui ,, Te rog” când vrei ceva | | |

|faci dezordine | | |

❀ Gasiti in tabloul literelor de mai jos următoarele cuvinte şi coloraţi-le fiecare cu altă culoare: mama, tata, sora, frate, bunica, bunic, unchi, matusa.

|M |A |M |A |

|1. |Recunoaşte corect gradele de rudenie in toate |Recunoaşte corect gradele de |Recunoaşte corect gradele de |

| |cele 4 cazuri date |rudenie in 3 din cele 4 cazuri |rudenie in 2 din cele 3 cazuri |

| | |date. |date. |

|2. |Identifică rolurile copilului în familie în |Identifică rolurile copilului în|Identifică rolurile copilului în|

| |toate cazurile date. |familie în 5 din cele 7 cazuri |familie în 3 din cele 7 cazuri |

| | |date. |date. |

|3. |Găseşte 7-8 cuvinte. |Colorează 6-5 cuvinte. |Colorează 4-3 cuvinte. |

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

|ITEM |FOARTE |BINE |SUFICIENT |

| |BINE | | |

|ITEM |FOARTE |BINE |SUFICIENT |

| |BINE | | |

|1. |Găseşte 7-8 cuvinte. |Colorează 6-5 cuvinte. |Colorează 4-3 cuvinte. |

Anexa

Anexa

-----------------------

[pic]

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download