Girls Basketball Schedule 2009
2017/18 Winter Schedule (as of 11/16/17)
Girls Basketball
Mon 12/11 @ Ware
Wed 12/13 @ Sci-Tech
Sat 12/16 Windsor Locks (MA/CT Classic, 5:30 pm, Minnechaug HS)
Mon 12/18 *PUTNAM
Thur 12/21 *McCANN
Thur 12/28 *MOHAWK
Tues 1/2 *SMITH ACADEMY
Thur 1/4 @ Easthampton
Mon 1/8 @ Putnam
Wed 1/10 @ Greenfield
Fri 1/12 *RENAISSANCE (6 pm. V only)
Thur 1/18 *TURNERS FALLS
Tues 1/23 @ Hopkins (6/7:30 pm)
Sat 1/27 *PIONEER (6/7:30 pm, Chicopee Comp)
Mon 1/29 @ Duggan (V only, 7 pm)
Fri 2/2 *FRONTIER
Fri 2/9 @ McCann
Tues 2/13 @ Mohawk
Fri 2/16 @ Smith Academy
Tues 2/20 *EASTHAMPTON
Varsity Coach: Alex Roque
Assistant Coaches: Brianna Carner, Leshawnda Underwood
JV Coach: Deirdre Koenen
Home games at Dupont Middle School. All games at 5:30/7 unless otherwise indicated.
Boys and Girls Indoor Track
Fri 12/8 vs Pioneer/Baystate Charter/Hampshire (6:45)
Fri 12/15 vs Mahar and Ludlow (3:45)
Sat 12/16 Winter Festival (R.Lewis Center)
Wed 12/27 Boston Holiday Challenge (Reggie Lewis Center)
Fri 1/5 vs Athol and Commerce (3:45)
Fri 1/12 vs Mohawk/Greenfield/Hampden Charter (6:45)
Sat 1/13 Yale Invitational
Fri 1/26 vs South Hadley/Sci-Tech (6:45)
Sat 1/27 Coaches Invite (Reggie Lewis)
Fri 2/2 vs Southwick (6:45)
Fri 2/9 PVIAC Championships (6:00)
Thur 2/15 D5 State (4:30, Reggie Lewis)
Boys & Girls Coaches: Sam Dowd, John Goda, Ben Govoni, Jake Lukasiewicz, Angel Rodriguez, Kristen Veit
Boys Basketball
Fri 12/15 *CHICOPEE COMP (Dupont)
Fri 12/22 @ Minnechaug
Sat 12/23 Vs LaSalle Academy (HCC)
Fri 12/29 *AGAWAM (Dupont)
Wed 1/3 @ Sci-Tech
Fri 1/5 *LONGMEADOW (AIC)
Mon 1/8 @ Taconic
Tues 1/9 *EAST LONGMEADOW (AIC)
Fri 1/12 @ Westfield
Fri 1/19 *HOLYOKE (Rebecca Johnson)
Mon 1/22 *CENTRAL (Dupont)
Thur 1/25 @ Northampton
Mon 1/29 *AMHERST (Dupont)
Thur 2/1 @ Putnam
Mon 2/5 @ Holyoke
Thur 2/8 @ Central
Mon 2/12 *NORTHAMPTON (Rebecca Johnson)
Thur 2/15 @ Amherst
Fri 2/16 @ Chicopee Comp
Wed 2/21 *PUTNAM (Rebecca Johnson)
Varsity Coach: Justin Dalessio
Assistant Varsity Coach: Bryan Foster
JV Coach: Ryan Dibernardo
Home games at AIC, Dupont Middle School or Rebecca Johnson Middle School (as noted)
All games start at 5:30 (JV) and 7 (V) unless otherwise indicated
B & G Swimming (co-op w/Chicopee HS)
Fri 12/8 @ Belchertown (4 pm)
Tues 12/12 @ Agawam (4 pm)
Fri 12/15 @ Palmer (4 pm)
Tues 1/2 *SCI-TECH
Fri 1/5 @ South Hadley (4 pm)
Tues 1/9 *EASTHAMPTON
Fri 1/12 *CHICOPEE COMP
Tues 1/16 *AMHERST
Fri 1/19 @ Central
Tues 1/23 @ Monson
Fri 1/26 *WEST SPRINGFIELD
Head Coach: Melissa Harms
Home Meets are at Chicopee HS at 4 pm (unless otherwise noted)
Skiing
Tues 1/2 Practice
Thur 1/4 Race # 1 (Boys SL, Girls GS)
Mon 1/8 Practice
Tues 1/9 Race # 2
Thur 1/11 Race # 3
Tues 1/16 Practice
Thur 1/18 Race # 4
Tues 1/23 Practice (race make-up)
Thur 1/25 Race # 5
Tues 1/30 Practice
Thur 2/1 Race #
Mon 2/5 Practice
Tues 2/6 Race # 7
Thur 2/8 Practice (race make-up)
Tues 2/13 Individuals (Make-up on Wed 2/14)
All practices and races start at 5 pm at Berkshire East
Head Coach: Amanda Calzolano
Ice Hockey
Thur 11/30 Scrimmage vs TBA
Sat 12/9 Scrimmage vs Xaverian (Varsity at 11:20 am, JV at 1:20 pm)
Mon 12/11 @ Arlington (6 pm) (Ed Burns Arena, 422 Summer Street, Arlington)
Thur 12/14 @ St Peter Marian (4 pm) (Worcester Ice Center) (104 Harding St, Worcester)
Sun 12/17 @ Austin Prep (Valley Forum, Lawrence, 1 pm) (654 S Union St, Lawrence)
Thur 12/21 *FRANKLIN (JV 5:30/Varsity 6:40 pm)
Sat 12/23 *FRAMINGHAM (JV 11:20 am/Varsity 12:30 pm)
Fri 12/29 Frates Tourney vs Central Catholic (4 pm, Essex Ice Center) (15 Manning Ave, Middleton) (NO BUS)
Sat 12/30 Frates Tourney vs TBA (4 or 6 pm) (NO BUS)
Thur 1/4 *ST PETER MARIAN (JV 5:30 pm/Varsity 6:40 pm)
Sat 1/6 *AUSTIN PREP (JV 11:20 am/Varsity 12:30 pm)
Thur 1/11 *NOTRE DAME WEST HAVEN (JV 5:30 pm/Varsity 6:40 pm)
Sat 1/13 *BISHOP HENDRICKEN (Varsity 11:20 am/JV 1:20 pm)
Thur 1/18 *ST JOHN’S SHREWSBURY (JV 5:30 pm/Varsity 6:40 pm)
Sat 1/20 *ANDOVER (JV 11:20 am/Varsity 12:30 pm)
Wed 1/24 @ St John’s Shrewsbury (JV 5 pm/Varsity 6 pm) (NESC) (121 Donald Lynch Blvd, Marlboro)
Sat 2/3 *HINGHAM (Varsity 11:20 am/JV 1:20 pm)
Sun 2/4 @ BC High (UMass Boston, JV 10:45 am, Varsity noon) (100 Morrissey Blvd, Boston)
Fri 2/9 Pope Francis Invite: PF vs Bishop Hendricken (6 pm)/Delbarton vs Fairfield Prep (8 pm)
Sat 2/10 Pope Francis Invitational (10:30 am/12:30 pm)
Wed 2/14 @ Catholic Memorial (Warrior Ice Rink, 7 pm) (90 Guest St, Brighton)
Sat 2/17 *MT ST CHARLES (JV 11:20 am/Varsity 12:30 pm)
Wed 2/21 Cardinal Classic. Malden Catholic vs St Mary’s(6 pm)/PF vs Central Catholic (8 pm)
Thur 2/22 Cardinal Classic (2/4 pm)
Varsity Head Coach: Brian Foley
Assistant Coaches: Andrew Wright and Steven Ashe
JV Head Coach: Anthony Willett
Home games are at the Olympia in West Springfield
................
................
In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.
To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.
It is intelligent file search solution for home and business.
Related download
- st michael the archangel catholic high school
- massachusetts middle school speech league
- girls basketball schedule 2009
- 2009 presidential scholars program s teacher recognition
- paul shannon is a member of the program staff in the
- marist youth leadership conference
- 2009 presidential scholars june 2009 msword