Festivalul medieval, fara Ducu Bertzi, Alifantis, Pittis si Andries ...
Festivalul medieval, fara Ducu Bertzi, Alifantis, Pittis si Andries
Celebrul festival medieval de la Sighisoara nu va mai beneficia, anul acesta, de consilierea unor importanti artisti folk. Ducu Bertzi si Nicu Alifantis s-au retras din functiile de consilieri artistici ai Festivalului Sighisoara Medievala, care se va desfasura in perioada 27-29 iulie, pentru ca Primaria orasului le-a cerut reducerea numarului artistilor folk care vor canta in cadrul evenimimentului. "Organizatoarea evenimentului, Primaria Sighisoara, a pretins reducerea numarului artistilor care vor canta in cadrul serilor folk ale Festivalului Sighisoara Medievala", desi numarul si onorariul acestora fusesera initial aprobate, "iar artistii antamati de mai bine de doua luni". Ducu Bertzi si Nicu Alifantis sustin ca, la fel ca la editia de anul trecut a festivalului, s-au ocupat fara a fi remunerati de organizarea concertelor din cadrul evenimentului, dar si de organizarea "Galelor Folk", care se desfasoara la Sighisoara in perioada 20-22 iulie. "Motivand bugetul mic de anul acesta al festivalului, organizatorii mi-au cerut sa reduc numarul artistilor (si asa, extrem de mic) care sa sustina recitaluri folk. in aceasta situatie, de comun acord cu Nicu Alifantis, ne-am retras din festivalul pentru care de patru luni depuneam eforturi de organizare a sectiunilor folk, targ de carte, film. S-au retras, de asemenea, Alexandru Andries si Florian Pittis. Asa a fost sa fie! Tocmai la editia a XV-a sa nu fim prezenti! i este un festival la care tineam enorm si in care ne-am implicat cu sufletul, fara vreun beneficiu financiar", spune Ducu Bertzi, citat de Mediafax. Pe de alta parte, primarul din Sighisoara, Ioan Dorin Danesan, spune ca nu putea sa sustina financiar participarea unui numar mare de artisti si trupe de folk la Festivalul Sighisoara Medievala atata vreme cat inainte de manifestare se organizeaza "Galele Folk". "Noi facem un festival de folk chiar inainte de Festivalul Sighisoara Medievala, era foarte greu sa sustinem financiar participarea mai multor trupe si artisti folk in ambele manifestari. Probabil nu s-a inteles bine de la inceput, pentru ca eu am discutat acest aspect cu Ducu Bertzi si Nicu Alifantis. Ne pare foarte rau ca a trebuit sa renuntam la anumite trupe, dar nu le puteam invita in ambele festivaluri", a declarat pentru Mediafax Ioan Dorin Danesan, precizand ca bugetul Festivalului Sighisoara Medievala este de circa 300.000 lei. Cea de-a XV-a editie a Festivalului Sighisoara Medievala va avea loc in perioada 27-29 iulie. Ca in fiecare an, manifestarea va cuprinde mai multe sectiuni: teatru, expozitii, muzica, poezie. incepand cu 1992, cetatea Sighisoarei isi retraieste trecutul timp de cateva zile, cand pe stradutele inguste apar cavaleri, calugari, vrajitori si clovni. Festivalul aduna anual peste 30.000 de vizitatori.
Pagina 1 / 1
................
................
In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.
To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.
It is intelligent file search solution for home and business.
Related download
- ducu bertzi canta in piata mare
- sabin si simona merg la concertul ducu bertzi
- festivalul medieval fara ducu bertzi alifantis pittis si andries
- talisman e ziua ta iubito download zippy clone idiomas mirko
- today is your birth day astăzi e ziua ta free scores
- aceasta este ziua ta
- codigo interprete titulo
- pdc365 orga frumoasa e ziua ta
- ducu bertzi a colindat la turda video
- dragă măicută e ziua ta pdf
Related searches
- ancient and medieval history online
- medieval history courses online free
- history channel medieval documentaries
- retete de mancare fara carne
- maioneza fara ou
- telefoane mobile ieftine fara abonament
- pensionare anticipata fara penalizare
- pensie anticipata fara penalizari
- model demisie fara preaviz
- cerere de demisie fara preaviz pdf
- cerere demisie fara preaviz
- demisie fara preaviz