Neagu - titular la naţională

[Pages:1]Neagu - titular la naional Scris de Vlad Drgan Vineri, 27 Ianuarie 2012 21:31

Juctorul Oelului, Ionu Neagu, a fost titular ?n meciul amical c?tigat de naionala Rom?niei ?n faa reprezentativei Turkmenistanului, cu scorul de 4-0. Mijlocaul central, care poarta tricoul cu numarul 13, a fost unul dintre cei mai buni fotbaliti ai selecionatei antrenate de Victor Piurc, fiind foarte prezent ?n joc at?t ?n aprare, c?t i pe faza de atac. El a reuit de altfel prima pas decisiv a meciului, centrarea sa din minutul 3 fiind transformat ?n gol de Marius Niculae. ?n minutul 39 al partidei, Neagu a ratat o ocazie monumental, el ezit?nd s trag la poart, dei scpase singur cu portarul, pasa sa ?n lateral fiind interceptat. La pauz, mijlocaul central al Oelului i al naionalei Rom?niei a fost ?nlocuit, el bif?nd astfel al doilea meci sub tricolor. Cellalt "oelar" convocat la reprezentativa Rom?niei, fundaul dreapta Cornel R?p, a fost doar rezerv pe tot parcursul jocului. Este de ateptat ca acesta s intre ?n urmtoarele meciuri de verificare ale naionalei, care se vor disputa cel mai probabil ?mpotriva unor echipe de club din strintate. Cornel R?p i Ionu Neagu se afl din 22 ianuarie ?n cantonamentul din Antalya cu selecionata antrenat de Victor Piurc, timp ?n care au efectuat antrenamente intense, iar azi au ?nceput jocurile amicale. Cei doi vor reveni la Oelul ?n penultima zi a stagiului de pregtire din Cipru al echipei noastre de club. Cornel R?p(22 de ani) a mai evoluat ?n 5 r?nduri pentru echipa naional, el fiind de altfel primul juctor din istoria Oelului care a intrat titular ?ntr-un meci oficial al reprezentativei Rom?niei. De asemenea, fundaul dreapta a fost titular i integralist ?n toate partidele jucate sub tricolor i deine recordul celor mai multe prezene ?n naional, pentru un juctor de la Oelul! Ionu Neagu(22 de ani) are dou jocuri ?n naional, ambele ?n meciuri amicale (3-1 cu Grecia i 4-0 cu Turkmenistan), fiind unul din pariurile lui Victor Piurc pentru viitorul selecionatei Rom?niei.