Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Mérnöki Kamara hírei



Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Mérnöki Kamara hírei

Regionális V4 találkozó

2012. augusztus 30. és szeptember 02. között a krakkói székhelyű Kislengyelországi Építőmérnöki Kamara volt hivatalos rendezője a mérnökszervezetek regionális V4 találkozójának, melynek egy Dunajec melletti kistelepülés Sromowce Nižne volt a színhelye. A hely aktualitását az adta, hogy a szeptember közepén megjelent „V4 Országok Mérnöki Létesítményei” című könyv egyik bemutatott lengyelországi objektuma a színhelyt adó üdülőfalu és a szlovákiai Červenỳ Klaštor (Vörös Kolostor) közötti faszerkezetes gyalogos-kerékpáros függőhíd. A tájegység Trianonig a Magyar Királyság része volt a legendás Nedec határvárral, mellyel szemben a lengyel Czorsztyn vára állott, akkor a Dunajec folyó, ma egy víztározó tó két partján. A várak meglátogatása a kulturális program részét képezte, a szandeci táj nevezetességeinek bemutatása mellett. Magyar szempontból külön érdekesség, hogy az eredeti régi lengyel város- és tájegység neveket a magyar nyelvű elnevezés őrizte meg, hiszen Nowy Sacz és Stary városokat eredetileg Új- és Ószandecnek hívták. Az utóbbi városkában élt és az általa alapított kolostorban nyugszik IV. Béla királyunk egyik leánya, Szent Kinga, aki Lengyelország védőszentje. A kolostor falán számos magyar nyelvű emlék-, illetve hálaadó tábla látható, sok-sok magyar királyi címer és zászló képe mellett, de magyar nyelvű prospektust sehol nem találtunk. A közös határ emlékével múlik a „lengyel-magyar két jóbarát…” mondóka valódi történelmi tartalma is. Ennek egyik jellemzője, hogy a vendéglátók most sem gondoskodtak lengyel-magyar tolmácsról, ami igen nehézkessé és vontatottá tette a kommunikációt a fölösleges kétszeri nyelvváltás (lengyelről szlovák, ebből csehről magyar) következtében. Pedig igen értékes volt a konferencianap előadássorozata és az információcsere találkozórész is.

Az előbbi témája a V4 országok szakrális építészete volt, az utóbbin a közbeszerzésekről, a mérnöki díjszabás érvényesíthetőségéről, az EU kártya bevezetésének várható következményeiről folyt eszmecsere, mintegy előkészítve a budapesti V4 találkozó (október 4-5.) szakmai megbeszéléseit. Magyar részről megoldandó problémaként merült fel, hogy az alapításakor megkötött kétoldalú írásos egyezményekhez képest ma már másként működik az önkéntes társulás szervezése. Az írásos egyezményekben rögzítve van pl. a tolmács biztosításának kötelezettsége, a közös nyilatkozat minden résztvevő nyelvén történő egyidejű megszövegezése is. 2011-től már 9 szervezet vesz részt a találkozókon (az alapító BOMÉK, a Kassai Régió kamarája és szövetsége, a Krakkói Régió kamarája és szövetsége, a Karlovy Vary Régió kamarája és szövetsége, az osztravai regionális kamara és a Nagyszombati Régió kamarája), de a találkozók szervezési feladatai most is csak a négy alapító szervezetre hárulnak. Megjegyezzük, hogy a tavalyi, Skalica (Szakolca) határvárosban megrendezett találkozó költségeit a Szlovákiai Építőmérnökök Kamarája, az idei találkozóét a Lengyel Építőmérnökök Szövetsége fedezte, a nem önálló jogi tagságú regionális szervezetek helyett. A 2013. évi vendéglátó BOMEK-et az eredeti megállapodásnak érvényt szerezve 8 fő képviselte (Holló Csaba elnök, építőmérnök, Zöldi Marianna alelnök, gázipari mérnök, Halász Rezső építési-, Juhász József anyagmozgató-, Magyarsóki György tűzvédelmi-, Simó Gézáné villamosmérnöki-, Dr. Zergi István geodéziai- és szilárdásvány-bányászati szakcsoport delegáltja, valamint Kemenczky Kálmán faipari mérnök, tehát igen széles szakmai spektrum), a többi 8 delegáció 4-4 fő építőmérnökével, illetve kísérőikkel és meghívott vendégeikkel szemben. Az említett kommunikációs problémákon túllépve a rendezvény és az ellátás színvonala igen magas volt, mérnök-szakmai és kulturális területen egyaránt sok tanulsággal járt.

SZEPTEMBERI ESEMÉNYEK

2012. szeptember 07-én Selmecbányán a hagyományos Szalamander Ünnepen a várban lévő hősi emlékművet és az egykori Akadémia erdészeti pavilonján található emléktáblát a BOMÉK részéről Dr. Zergi István és Kozaróczy Kornél koszorúzta meg.

2012. szeptember 08-án Mezőkövesden nemzetközi érdeklődés mellett igen sok látogató részvételével szervezték a Mezőgazdasági Gépmúzeum és a népi építészetéről nevezetes Hadas városrész terültén a XIV. Országos Mezőgazdasági Gépésztalálkozót, melynek szakmai programja szervezésében jelentős részt vállalt a BOMÉK Gépész Szakcsoportjának elnöke is. A rendezvény sajnálatosan megint időben egybeesett a Miskolci Egyetem évnyitó ünnepi nyilvános szenátusi ülésével, ahol hivatalból és önkéntesen több BOMÉK elnökségi és aktív tag is részt vett.

A 2012. évi Fazola Napok eseménysorozata szeptember 14-én a Miskolci Akadémia Bizottság székházában megtartott tudományos tanácskozással kezdődött, melynek témája az energetika volt. A konferencia fő szervezői között voltak a BOMÉK elnökségi tagjai és aktivistái Dr. Bőhm József vezetésével. Az esti szakestélyt a selmeci hagyományok szerint folyt le, kiváló hangulatban teltház mellett. Ezen a BOMÉK Szilárdásvány-bányászati Szakosztály tagjai nagy létszámban vettek részt. Sajnos az időjárás nem fogadta kegyeibe a szombati rendezvényt az Újmassai Őskohónál, melyen már hagyományosan önálló sátorral vett részt a BOMÉK. Esőben zajlottak az események, a hagyományos bányászköszöntés, a fúvós zenekar által előadott és a résztvevők által énekelt bányász-kohász-erdész-gépész himnuszok, a kohász elődök kopjafájának megkoszorúzása (a BOMÉK koszorúját Holló Csaba elnök és Dr. Halász József elnökségi tag helyezte el), az Őskohóból a látványcsapolás, a tiszteletbeli kohásszá avatás (ezévben Dr. prof. Patkó Gyula rektort avatták), a kulturális és szakmai programok. Sajnos az eső következtében a látogatottság a várhatónak csak kb. 1/3-a volt. A BOMÉK sátra így is folyamatosan megtelt vendégekkel. Látogatást tett a sátorban a Miskolci Egyetem rektora, műszaki karainak vezetői, az OMBKE elnökségi tagjai, neves öntészek, oktatók, kollégák és sok ifjú érdeklődő. Több száz korábbi Mérnök Újság példány talált gazdára és remélhetőleg olvasóra is. Talán sok fiatal érdeklődését tudtuk felkelteni a műszaki-mérnöki pályák iránt. Déltől aztán már napsütésben folytatódott a rendezvény, zavartalanul lehetett ismerkedni az öntvényformálással, fémöntéssel, fémvizsgálatokkal, a vízikerekes régi ipari és a díszítő kézi kovácsolással, az anyagszerkezeti modellekkel, az egyetemi műszaki karokkal, a diósgyőri kohászat és bányászat emlékeivel. Kiváló időben volt már élvezhető az alapító Fazola Henrik életét is idéző amatőr színjátszó program, a műkedvelő kórusok és a fiatalokat, időseket egyaránt megmozgató rock zene, a hagyományosan titkos recept alapján főzött krampampuli Fazola-napi korsóból történő kortyolgatása mellett.

A 2012. szeptember 20-i BOMÉK elnökségi ülés értékelése szerint a Fazola Napokon a kamaránk részvétele nem csak eredményes, hanem igen fontos is volt, a kamara ismertsége, a műszaki-mérnöki szakmák népszerűsítése érdekében és a befektetés (legalábbis eszmei téren) ha nem is azonnal, de hasznosulni fog nem csak a kamara, hanem az egész mérnökség számára is. Ennek megfelelően a hagyományt tovább kell éltetni, még aktívabb és szélesebb körű kamarai közreműködéssel.

2012. szeptember 28-án a BOMÉK a Česky Budajovicei Régió Építőmérnöki Kamarája által szervezett 44 fős csoportnak szervezett értékes miskolci szakmai programot, illetve látta vendégül a cseh kamara vezetőit. A csehországi mérnökszervezetek már sokadszor szervezetek autóbuszos szakmai-turista utat a V4 könyvsorozatban megjelent műszaki emlékek meglátogatására, „a műszaki emlékek és a bor útja” címmel. A csoport miskolci városnézésén, a Diósgyőri Vár meglátogatásán, a barlangfürdő élvezetén túl részletesen megismerkedhettek a vendégek a Selmeci Műemlék Könyvtárral és a Miskolci Egyetemmel. Láthatták a Kutatók Éjszakája serény előkészületeit, azonban a nagy tömeget vonzó, pergő programú és igen széles spektrumú tudományos palettát bemutató népszerűsítő eseményekről csak utólag és szóban értesülhettek, mivel számukra a nap programja egy szomolyai borászat bensőséges megismerése volt.

Holló Csaba

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download