Pesterzsebet.hu



Tárgy: Beszámoló Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébeti Polgármesteri Hivatal 2018. évi munkájáról

Tisztelt Képviselő-testület!

Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (Mötv.) a 81. § (3) bekezdésének f) pontjában előírja, hogy a jegyző évente beszámolni köteles a képviselő-testületnek az önkormányzat hivatalának tevékenységéről.

A fenti törvényi kötelezettségem teljesítéséhez a Hivatal szervezeti egységeinek vezetőit kértem, hogy foglalják össze az adott szervezeti egység tavalyi évi tevékenységét, eredményeit, jelentősebb feladatait, továbbá azokat a tény-és számadatokat, amelyek az éves tevékenységet befolyásolják, illetve jellemzik. Ezekből a vezetői anyagokból áll össze a jelen előterjesztés, a szervezeti egységekhez igazodó felosztásban tárgyalva és részletezve az előző évi hivatali tevékenységet, az alábbi rövid bevezető, összefoglaló után.

A 2018. év a szokásos tevékenységeken túlmutatva több tekintetben is újdonságok és többletfeladatok elé állította a Hivatalt és annak gyakorlatilag valamennyi kollégáját. A 2018. áprilisában megtartott országgyűlési választásokra való felkészülés, valamint a választás lebonyolítása jelentős mennyiségű többletmunkát adott az ebben az időszakban elsősorban Helyi Választási Irodaként működő Polgármesteri Hivatalnak. Ezen kívül 2018. év elejétől elindult az elektronikus ügyintézés, ami minden szakterületet és a munkavégzést napi szinten érintő változásokat hozott. Végül, de nem utolsó sorban hasonlóképpen nagy volumenű változásokat és rendkívüli munkaterhet jelentett az ASP-hez való csatlakozás, amelynek első üteme – függetlenül attól, hogy a csatlakozás kötelező végső időpontja 2019. január 1. napja volt – már 2018-ban megvalósult. A Magyar Államkincstár ugyanis 2018. nyarán jelezte, hogy lehetőség lenne az Iratkezelő és az Adó Szakrendszerekhez történő előrehozott csatlakozás, amely lehetőséggel mi élni is kívántunk. Az ezzel kapcsolatosan meghozott döntésem indoka az volt, hogy célszerűnek látszott bizonyos szakrendszerekhez korábban csatlakozni, hogy az év eleji kötelező csatlakozással felmerülő extrém munkaterhet némiképp csökkentsük, továbbá a kollégák korábban tudjanak elkezdeni ismerkedni az ASP struktúrájával, felületével, legalább részben, bizonyos szakrendszerekre kiterjedően. Az ilyen megfontolásoktól vezérelt előrehozott éles csatlakozás végül csak az Iratkezelő Szakrendszer tekintetében valósulhatott meg – ugyanis végül az Adó Szakrendszer vonatkozásában a Magyar Államkincstár visszavonta ezt a lehetőséget – így 2018. szeptemberének közepén elkezdtük az ASP Iratkezelő Szakrendszerét élesben használni.

A fentiekben említett technikai-infrastrukturális jellegű újdonságok mellett a folyamatosan változó jogszabályi környezethez való igazodás, lépéstartás szintén nagy kihívás elé állítja a Hivatal valamennyi Kollégáját, de ahogyan ez a jelen előterjesztésből is látható, az állomány minden tagja jól alkalmazkodik a változásokhoz, kellő felkészültséggel és alapossággal végzi tevékenységét, feladatát. Ezáltal pedig a Hivatal működése, tevékenysége jó szakmai színvonalú és eredményes.

Folyamatosan kiemelt figyelmet fordítunk a szabályos, szakszerű és jogszerű működésre, munkavégzésre, értve ezalatt természetesen nem csak a Hivatal dolgozóinak munkáját, hanem a Képviselő-testület tevékenységét is. Törvényességi ellenőrzés keretében minden képviselő-testületi előterjesztést – melyek szakszerűségét az előterjesztő osztály körültekintő előkészítő munkája garantálja – áttekintünk (a 4 főből álló „Jegyzői Team” keretei között), ezzel is hozzásegítve a Képviselő-testület a jogszerű és végrehajtható döntések meghozatalához. Ugyanezt a törvényességi ellenőrzést, azonos céllal, a bizottsági előterjesztések vonatkozásában Aljegyző Asszony végzi.

A Hivatal osztályai közötti kommunikációt rendszeres szakmai értekezletekkel fejlesztjük, továbbá az intézmények vezetőivel, az önkormányzati cég ügyvezetőjével, a megbízott jogi képviselőkkel is rendszeres a kapcsolattartás, ilyen módon igyekszem az információ-áramlást és ezen keresztül a hatékony feladatellátást ösztönözni. A jegyzői stábértekezleten kívül továbbra is zajlanak az úgynevezett „kiscsoportos” szakmai megbeszélések, amelyeken Aljegyző Asszony az ő közvetlen irányítása alá tartozó osztályokkal (Városgazdálkodási Osztály, Főépítészi Iroda, Pénzügyi és Számviteli Osztály) beszéli át az aktuális feladatokat, teendőket, kérdéseket. Továbbra is fontosnak tartom, hogy az egyébként napi szinten egymással munkakapcsolatban nem lévő osztályok is hallják, ismerjék meg ezen alkalmakon a többiek munkáját, problémáit, felvetéseit, mert végső soron mindenkinek át kell látnia a Hivatal teljes működését, aktualitásait, ez szükségszerű egy jól működő rendszerhez.

A múlt évben sokszor emlegetett és a jelen beszámolóban is hivatkozott ASP idei éles bevezetése minden szakrendszerre – és így a Hivatal minden feladatkörére – kiterjedően a 2018-ban történő lelkiismeretes felkészülésünk ellenére rendkívüli erőfeszítést igényel a kollégák részéről. Úgy kell elsajátítani és alkalmazni az újdonsült (az éles működést illetően nem csak számunkra, de nagyobb önkormányzatok vonatkozásában még a fejlesztők számára is ismeretlen, de legalábbis a gyakorlatban még nehezen kiismerhető) tudást az ASP működtetéséhez, hogy közben az ügyfelek és a Hivatal szabályszerű működése ennek lehetőség szerint ne lássák kárát, biztosítható legyen a folyamatos és zökkenőmentes működés. Nyilvánvaló, hogy ez egy ilyen mértékű, generális változási folyamat esetén sajnos nem garantálható – különösen úgy, hogy ebben az évben a Hivatal két választási eljárást is lebonyolít – de magam és kollégáim is mindent megteszünk a gördülékeny átállás és feladatellátás érdekében.

Az adminisztrációs, adatszolgáltatási, nyilvántartási teher folyamatosan, évről évre növekszik, ezekre a munkafolyamatokra is kiemelt figyelmet kell fordítanunk. Nem elég tehát az érdemi ügyintézés megfelelő kivitelezése, az ezzel kapcsolatos, egyre szaporodó papírmunka – különösen egy utólagos belső vagy külső ellenőrzés megállapításai, lehetséges jogkövetkezményei tükrében – nagyon komoly jelentőséggel bír. Az alábbiakban a Szervezési Osztály által készített beszámoló-részben az is nyilvánvalóan látszik, hogy az „ügyek” száma is tendenciózusan növekszik, ami megmutatkozik az ügyiratok számában (több mint 20.000 darabos növekedés az előző évihez képest!), de akár a beérkező postai küldemények számában is tetten érhető (több mint 3.500 darabos növekedés az előző évihez képest!).

A fent felsorolt körülmények és jelenségek természetesen a közszféra egészére jellemzőek, nem tekinthetők egyedinek, pesterzsébeti sajátosságnak. Összességében az mondható, hogy kezd elmosódni az a korábban még élesebb határvonal, ami a versenyszféra és a közszféra között jelentkezett a munkaterhet, munkamennyiséget illetően és a közszféra vonatkozásában valamelyest nyugodtabb munkafeltételeket garantált az ezt a pályát – talán részben éppen ezen előnyből kifolyólag – választók számára. A munkamennyiség szemmel láthatóan és tendenciózusan növekszik, ehhez azonban – költségvetési és egyéb technikai korlátok miatt – nem társulhat a jelenséggel arányban álló, azt megfelelően kezelni képes létszámfejlesztés. A megüresedő munkakörök feltöltése továbbra is nehézkes és hosszú ideig tart, ami egyfelől az egyre inkább jelentkező szakemberhiányra vezethető vissza (egyre nehezebb megfelelő szakképesítéssel rendelkező minőségi munkaerőt találni a közszférába), másfelől arra, hogy a munkakeresők egyre kevesebb előnyt vélnek felfedezni a közszférában a versenyszférához képest, a fent már említett határvonal elmosódása miatt, az elhelyezkedés során másként súlyoznak.

A Hivatal személyi állományában egyébként a fluktuáció az előző évhez képest ismét csökkent, ami véleményem szerint annak is köszönhető, hogy a Tisztelt Képviselő-testület ismét, a 2018. évre is támogatta az illetményalap újabb emelésére tett javaslatomat. Ezzel, és további szervezetfejlesztéssel, illetve munkaszervezési reformokkal, munkaerőmegtartó-és vonzó intézkedésekkel együtt az eredményességet és hatékonyságot is növelhetjük a Hivatalban, ez a Hivatal vezetésének folyamatos törekvése volt eddig és lesz a jövőben is.

I. Személyügyi tevékenység és feladatok:

(Személyügyi Osztály)

1.) A Hivatal személyi állományával kapcsolatos adatok, tények:

A Hivatal létszáma: (2018. december 31. napján) 161 fő.

Az apparátus megoszlása:

Foglalkoztatás szerint:

➢ 4 fő tisztségviselő

➢ 25 fő vezető

➢ 128 fő ügyintéző

➢ 4 fő fizikai alkalmazott

Iskolai végzettség szerint:

➢ 45 fő középiskolai

➢ 116 fő felsőfokú iskolai

Nyelvvizsgák:

➢ 9 fő alapfokú

➢ 49 fő középfokú

➢ 3 fő felsőfokú

A Hivatalban továbbra is a női munkavállalók aránya a magasabb: 74%.

Az átlagéletkor: 46 év.

Szülési szabadságon, GYES-en: 5 fő munkatársunk volt/van.

Nyugdíjba vonult: 4 fő munkatársunk.

A fluktuáció 2018-ban 26%-os volt, ez 7%-kal kevesebb, mint a 2017. évben.

2018-ban a köztisztviselői illetményalap 45.000,-Ft volt, ami a megelőző évhez képest átlagosan 9%-os bérfejlesztést eredményezett. Illetménykiegészítést (a jogszabályok szerinti legmagasabb mértékben) 20%-os (középfokú végzettségűeknek), ill. 40%-os (felsőfokú végzettségűeknek) mértékben kaptunk.

A 2018. évben 78 fő illetményének eltérítésére volt lehetőség (teljesítményértékeléstől és minősítéstől függően), 12 fő rendelkezett személyi illetménnyel és a köztisztviselők mellett a munkajogviszony keretében alkalmazott munkavállalók bérét is fejlesztettük.

2018-ban is kaptak a dolgozók cafetéria juttatást – a költségvetési törvényben meghatározott – bruttó 200.000,- Ft/fő összegben.

A Köztisztviselők Napja alkalmából kimagasló szakmai munkájáért 9 fő részesült elismerésben: 2 kolléga címadományozást és 7 kolléga jegyzői dicséretet kapott.

22 fő részére 657.000,-Ft értékben támogattuk a monitor előtti munkavégzéshez szükséges szemüveg készíttetésének költségeit.

A Magyar Vöröskereszt felkérésére 2018-ban is szerveztünk kihelyezett véradást a Hivatalban, melyeken az előző évekhez hasonló létszámban 10-12 fő munkatársunk vett részt.

2.) A Személyügyi Osztály feladatköre:

A – többek között az előző pontban írt adatokat is nyilvántartó, kezelő és rendelkezésre bocsátó – Személyügyi Osztály 1 fő osztályvezető és 1 fő osztályvezető-helyettes irányítása mellett, 4 fő referens közreműködésével látja el feladatait.

A polgármesteri, alpolgármesteri, jegyzői-aljegyzői titkárságokon a referensek koordinálják a Polgármester, az Alpolgármesterek, a Jegyző és az Aljegyző programjait, kezelik postájukat, szervezik napi operatív feladataikat, ügyfélfogadási napokon ellátják az ezzel kapcsolatos tevékenységet is.

A Személyzeti Csoport több száz igazolást adott ki a munkavállalóknak, társszerveknek, pénzintézeteknek, számtalan kötelező jelentést és több száz értesítést és munkaügyi dokumentumot (kinevezés, átsorolás, jogviszony megszüntetés, jelentkezési lapok, stb.) készített el, és ezekkel összefüggésben teljesítette a kötelező adatszolgáltatást is.

A TÉR (teljesítményértékelő rendszer) működése érdekében folyamatosan segítjük az osztályvezetők munkáját, a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos feladatokat is ellátjuk.

A kötelező képzések, valamint a közigazgatási alap-és szakvizsgák előírását és teljesítését folyamatosan rögzítjük és figyelemmel kísérjük a PROBONO-rendszerben.

A tavalyi évben is sor került Budapest Főváros Kormányhivatala által a közszolgálati ellenőrzése, a helyszíni ellenőrzés 2018. október 18-án volt. Az ellenőrzés tárgykörei az alábbiak voltak:

• a személyi illetmények megállapításának gyakorlata;

• a köztisztviselők képzéseinek – tanulmányi szerződés keretében történő – támogatási gyakorlata.

Az ellenőrzés megállapította, hogy a Hivatal példaértékű, a jogszabályoknak teljes mértékben megfelelő gyakorlatot folytat az ellenőrzött témákban.

Kötelező szakmai gyakorlaton: 6 fő főiskolás, ill. egyetemista, iskolai közösségi szolgálaton: 1 fő középiskolás tanuló végzett munkát a Hivatalban.

A 2018. évben is igyekeztünk kihasználni azokat a képzési lehetőségeket, amelyek a személyzeti jellegű munkafolyamatokban (bérezés, cafetéria, vezetési technikák, stb.) segítségül lehetnek, felhívják a figyelmet a jogszabályi környezet változására és ismertetik az ezekkel kapcsolatos tudnivalókat, teendőket.

2018. októberében Nyugdíjas Találkozót szerveztünk, melyet ismét nagy érdeklődés övezett, a régi kollégák örömmel találkoztak egymással.

2018-ban minden kolléga elvégezte az adott időszakra előírt ASP-oktatásokon (jelenléti, vagy e-learning jellegű képzéseken), az ott elsajátított tudást igyekeznek a mindennapokban alkalmazni, de a képzések még jelenleg is zajlanak.

Az apparátus munkáját az év folyamán kétszer értékeltük jó hangulatú apparátusi értekezleten, a Köztisztviselők Napján az újonnan megnyílt Duna parti Vak Varjú Étteremben, illetve karácsonykor a megújult CSILI Művelődési Központ színháztermében.

A tavalyi évben két fő fordult munkaügyi bírósághoz helytelen jogértelmezés miatt. Az egyik esetben az újonnan módosított szabadságmegváltási szabályok alkalmazását kifogásolta meg egy volt kolléga, végül érvelésünk hatására elállt a keresetétől és az eljáró bíróság a pert megszűntette. A másik esetben a – szintén volt – kolléga a teljesítményértékelését és az abban foglaltakat kifogásolta meg, az elsőfokú döntés ellen fellebbezéssel éltünk, illetve részben módosítottuk a Közszolgálati Szabályzatunkat.

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a 2018. év a Hivatal személyügyi munkáját tekintve eredményes év volt, a 2019. évre elért eredményeink közül feltétlenül kiemelendő a 48.000,- Ft-os illetményalappal történő további 6%-os bérfejlesztés, valamint az is, hogy a Köztisztviselők Napja továbbra is munkaszüneti nap maradhat – mindkét esetben a Tisztelt Képviselő-testület támogató döntése segítette hozzá a Hivatal dolgozóit, hogy az ebből származó előnyöket élvezzék.

II. Szervezési tevékenység és feladatok:

(Szervezési Osztály)

1.) Előterjesztésekkel, ülésekkel, civil szervezetekkel kapcsolatos feladatok:

Képviselő-testület:

➢ A 2018. évben a Képviselő-testületnek 11 db munkaterv szerinti ülése, 1 db közmeghallgatása, 3 db rendkívüli ülése és 1 db díszülése volt.

➢ A 2018. évben 33 db önkormányzati rendelet született, amelyből 9 db új rendelet alkotása, 24 db rendelet hatályban lévő rendelet módosítása volt.

➢ A 2018. évben 305 db határozat született.

➢ A 2018. évben a Szervezési Osztály 19 db képviselő-testületi előterjesztést készített.

Bizottságok:

A Képviselő-testület 7 bizottságával kapcsolatosan a Szervezési Osztály az alábbi általános és folyamatosan ismétlődő feladatokat látta el:

➢ bizottsági ülések időpontjának meghatározása, nyilvántartásba vétele,

➢ bizottsági ülések anyagának bekérése, postázása,

➢ bizottsági ülések jegyzőkönyveinek bekérése, nyilvántartásba vétele, rögzítése,

➢ bizottsági jegyzőkönyvek megküldése a Kormányhivatalba,

➢ bizottsági titkárok elszámolása,

➢ bizottsági titkárok munkájának koordinálása.

A Szervezési Osztály általános osztályvezető-helyettese (Subicz István) látta el a Képviselő-testület Jogi, Igazgatási és Közbiztonsági Bizottságának titkári feladatait. A Jogi, Igazgatási és Közbiztonsági Bizottság a 2018. évben 11 ülést tartott és 83 határozatot hozott.

Az Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Informatikai Bizottság hatáskörébe tartozik a Pesterzsébet újsággal, illetve az IT területtel kapcsolatos döntések meghozatala, ezért az ezekkel kapcsolatos előterjesztéseket is el kellett készítenünk (11 db előterjesztés).

A Képviselő-testület a 2016. október 13.-i ülésén ideiglenes bizottságként létrehozta a Választási és Etikai Bizottságot, amely 2018. év májusáig ülésezett. Az ideiglenes bizottság megszüntetéséről a képviselő-testület 135/2018. (V.17.) Ök. sz. határozatában rendelkezett. A bizottság titkára a Szervezési Osztály osztályvezető-helyettese (Gasztonyi Ildikó) volt.

Képviselők:

Elvégeztük a képviselők és a nem képviselő bizottsági tagok, a nemzetiségi önkormányzatok tagjainak vagyonnyilatkozat tételével kapcsolatos feladatokat. Ennek keretében a képviselő-testület 18 tagjának, 34 fő nem képviselő bizottsági tagnak, valamint a nemzetiségi önkormányzatok 19 tagjának és mindezek hozzátartozóinak vagyonnyilatkozatait vettük át. A képviselők vagyonnyilatkozatait az önkormányzat honlapján közzétettük.

A 2018. év végén közreműködtünk a képviselők 2018. évi beszámolóinak honlapon történő elhelyezésében.

Nemzetiségi önkormányzatok:

Pesterzsébet 6 nemzetiségi önkormányzatával kapcsolatosan a Szervezési Osztály az alábbi általános és folyamatosan ismétlődő feladatokat látta el:

➢ A nemzetiségi önkormányzatokkal kapcsolatos átfogó feladatok végrehajtása, szervezése, nemzetiségi referensi (Marosiné Benedek Ildikó) feladatok ellátása.

➢ Nemzetiségi titkári feladatok ellátása [szlovák önkormányzat – Bardóczi Zsoltné, német önkormányzat – Subicz István, lengyel, örmény és ukrán önkormányzatok – Marosiné Benedek Ildikó].

➢ A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 80. § (4) bekezdése szerinti jegyzői megbízotti feladatokat Aljegyző Asszony látja el, akadályoztatása esetén a Szervezési Osztály helyettesíti e feladata végrehajtásában.

➢ Folyamatos feladat volt az ügyirataik szabályszerű kezelése, az ülések szervezésének lebonyolítása, a kormányhivatalnak a jegyzőkönyvek továbbítása NJT rendszerben és e-mail-en.

➢ Nemzetiségi titkárok elszámolása, a titkárok munkájának koordinálása.

➢ Pesterzsébet 6 nemzetiségi önkormányzata a 2018. évben összesen 58 alkalommal tartott Képviselő-testületi ülést (lengyel: 9; német: 11; roma: 11; szlovák: 8; örmény: 10; ukrán: 9).

➢ A Német Nemzetiségi Önkormányzat Pesterzsébet titkári feladatainak során a 2018. évben 11 ülés és 1 közmeghallgatás előkészítő és utómunkálatait kellett elvégezni. Ezekre az ülésekre mintegy ötven előterjesztést készítettünk az NNÖP számára.

➢ A Pesterzsébet Szlovák Önkormányzata titkári feladatok ellátása során a 2018. évben 8 ülés és 1 közmeghallgatás előkészítő és utómunkálatait kellett elvégezni. Ezekre az ülésekre 37 előterjesztést készítettünk Pesterzsébet Szlovák Önkormányzata számára.

➢ A Lengyel Önkormányzat a 2018. évben 9 alkalommal ülésezett, ebből 1 ülés közmeghallgatás volt.

➢ Az Örmény Önkormányzat a 2018. évben 10 alkalommal ülésezett, ebből 1 ülés a közmeghallgatás volt.

➢ A Roma Önkormányzat a 2018. évben 11 alkalommal ülésezett, ebből 1 ülésük közmeghallgatás volt.

➢ Az Ukrán Önkormányzat a 2018. évben 9 alkalommal ülésezett, ebből 1 ülésük közmeghallgatás volt. Az ukrán önkormányzat 2018. decemberben kihelyezett képviselő-testületi ülést tartott, amelynek szervezésében részt vettünk.

2018. januárjában felülvizsgáltuk a nemzetiségi önkormányzatokkal kötött együttműködési megállapodásokat, amelynek eredményeképpen képviselő-testületi előterjesztés készült. Jelentős számú, főként pénzügyi szabályszerűségi módosítást kellett végrehajtani a nemzetiségi önkormányzattal megkötött együttműködési megállapodásokkal kapcsolatban.

2018. februárjában megszerveztük a nemzetiségi önkormányzatok évindító értekezletét a Civil Házban, amelyen a 2017. évi beszámoló, a 2018. évi munkaterv és a Nemzetiségi Nap megrendezése volt a téma.

2018. áprilisában újabb értekezletet szerveztük a nemzetiségi önkormányzatok részére a 2018. év kulturális programjainak egyeztetése érdekében.

2018. június végére a nemzetiségi önkormányzatok részére közös kirándulását szerveztünk Hartára.

A 2018. évben is megrendeztük a hagyományos szeptemberi „Nemzetiségi Napot”. A rossz idő miatt a Csili B épületébe kellett a sétáló utcából bevinni a rendezvényt, ennek ellenére több százan látogattak el és érezték jól magukat a rendezvényen. Színvonalas fellépőket és műsort hoztak a nemzetiségi önkormányzatok. Összességében nagyon jó visszahangja volt a rendezvénynek.

Adatszolgáltatás:

A 2018. évben az önkormányzat hivatalos honlapján keresztül érkezett mintegy 300 lakossági bejelentést, panaszt továbbítottunk a Hivatal illetékes osztályaira.

A KSH Helyiségnévtár részére OSAP program keretében az éves adatszolgáltatási kötelezettségünket teljesítettük a közigazgatási területváltozásokról.

Budapest Főváros Kormányhivatala részére az OSAP program keretében az önkormányzattal, a tisztségviselőkkel, az önkormányzati bizottságokkal és a nemzetiségi önkormányzatokkal kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségünknek tettünk eleget.

A 2018. évben 28 db közérdekű adatkérést iktattunk (30 db alszámos iktatás), melyeknek (ha hivatalunk volt az adatkezelő) eleget tettünk. Elutasított kérelmünk nem volt, egy esetben költségtérítéshez kötöttük az adatigénylés teljesítését, mivel a költséget az adatigénylő nem teljesítette és nem nyilatkozott, hogy adatigénylését változatlan vagy módosított formában fenntartja-e, az adatközlés végül nem teljesült. A kérelmek közül 3 db választási ügyben (névjegyzék, választási bizottságba delegáltak) érkezett, melyekre a speciális jogszabályban meghatározott 5 napos határidőn belül választ adtunk.

Budapest Főváros Kormányhivatala részére az OSAP program keretében (I. félévben és II. félévben is) az önkormányzattal, a tisztségviselőkkel, az önkormányzati bizottságokkal és a nemzetiségi önkormányzatokkal kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségünknek tettünk eleget.

Civil szervezetekkel és a Civil Házzal kapcsolatos feladatok:

Civil szervezetekkel kapcsolatos feladatok:

➢ A 2018. évben egy Civil Fórumot tartottunk a civil szervezetek részére (2018. január 23.).

➢ Előkészítettük, illetve végig közreműködtünk a tevékenységüket Pesterzsébeten kifejtő civil szervezetek 2018. évi helyi programjai végrehajtásának támogatására vonatkozó pályázati eljárásban.

➢ A székhelyszolgáltatásról szóló 7/2017. (VI.1.) IM rendeletben foglaltakat végrehajtottuk /81/2018. (III.22.) Ök. sz. határozat szerint/.

Civil Ház:

➢ Elkészítettük az Önkormányzati Belső Szabályzatként a Civil Ház Eljárásrendjét 2018. május 2-i hatállyal.

➢ Felülvizsgáltuk a Civil Ház hasznosítható helyiségeinek bérleti díjára vonatkozó, 42/2016. (II. 18.) Ök. sz. határozatot. /142/2018. (VI.14.)/.

➢ Folytatódott a Civil Ház felújítása.

➢ A Civil Ház üzemeltetéséhez szükséges készpénzes kiadásokhoz, folyamatosan biztosítottunk előleget a Civil Ház vezetője részére. A Civil Ház konyhájába kéttálcás csepegtetős mosogatót, gáztűzhelyt, saválló feldolgozó asztalt szereztünk be. Emellett vásároltunk könyöklőket, és üvegajtós italhűtőt, majd év végén a konyhájába újabb nagykonyhai eszközöket vásároltunk, melyek között nagy teljesítményű sütő is szerepelt.

➢ A Civil Házba kamerás megfigyelő rendszer kiépítését rendeltük meg, mely többnapos kamerafelvétel rögzítésére is alkalmas.

2.) Testületi határozatok végrehajtásával kapcsolatos feladatok:

249/2015. (XII. 3.) Ök. sz. határozat (Pesterzsébet Kártya) végrehajtása:

➢ Megrendeltünk összesen 723 db kártyát, ebből a 62. éven felüli személyeknek 680 darabot, valamint 43 db új kártyát olyan személyeknek, akik még nem töltötték be a 62. életévüket.

➢ Érvényesítettünk 236 db kártyát.

7-12/2018. (I. 18.) Ök. sz. határozatok (nemzetiségi megállapodások) végrehajtása:

➢ A Képviselő-testület által jóváhagyott nemzetiségi megállapodásokat beterjesztettük mind a 6 nemzetiségi önkormányzat részére, amelyet azok testületei is jóváhagytak.

Irattárral kapcsolatos határozatok végrehajtása:

➢ 33/2018. (II. 15.) Ök. sz. határozat az irattári lehetőségek megvizsgálásáról

➢ 237/2018. (X. 11.) Ök. sz. határozat az irattári problémák megoldásáról

187/2018. (VII. 12.) Ök. sz. határozat (Gépjármű beszerzés rendőrség részére) végrehajtása:

➢ A 187/2018. (VII. 12.) Ök. számú határozat végrehajtásaként gépjárművet (Renault Clio Alizé 1,2 16V 73) szereztünk be a BRFK XX. és XXIII. kerületi Rendőrkapitányság részére. Az adományozási szerződést az ORFK, és a BRFK is jóváhagyta, és aláírta, mely után 2018. december hónapban papíron megtörtént a hivatalos átadás-átvétel.

267/2018. (XI. 8.), valamint 278/2018. (XII. 6.) Ök. sz. határozatok (Kerületi Hivatal részére az átadás) végrehajtása:

➢ A 267/2018. (XI. 08.) Ök. számú határozat alapján elkészítettük a BFKH XX. Kerületi Hivatala részére használatra átadott ingó vagyontárgyak és tárgyi eszközök végleges átadásáról szóló megállapodást, mindkét fél aláírta, az átadás-átvétel és a leltárból való kivezetése megtörtént.

94/2016. (X. 10.) OKIIB sz. határozat (Lakossági bejelentések) végrehajtása:

➢ 2018. évben is folyamatosan továbbítottuk az illetékes osztályok részére a Pesterzsébet honlapján lévő „Lakossági bejelentések” menüpontról érkező bejelentéseket.

98/2018. (IX. 10.), valamint 114/2018. (XII. 3.) OKIIB. sz. határozatok (honlap menüszerkezetének módosítása) végrehajtása:

➢ 2018. évben a 85/2017. (IX. 11.) OKIIB sz. határozattal jóváhagyott honlap menüszerkezetét két alkalommal is módosította az OKIIB. Mind két módosítás alapján elvégeztük a szükséges feladatokat.

218/2018. (XII. 4.) GB. sz. határozat (Aranykezű mesterek, 2018.) végrehajtása:

➢ 2018. évben a Képviselő-testület a GB hatáskörébe adta át az Aranykezű Mesterek kitüntetési cím adományozását. A GB döntése szerint elkészítettük és megszerveztük a kitüntettettek részére a díjátadást.

3.) Utasítások végrehajtása, szabályzatok:

Szabályzatok:

A hatályos hivatali SZMSZ rendelkezés szerint a Hivatal 43 db, az önkormányzat 13 db, a nemzetiségi önkormányzatok 12 db szabályzattal rendelkeznek (ez összesen 68 db szabályzat), ebből a Szervezési Osztály 19 db szabályzat felelőse, karbantartója.

A Magyar Államkincstár (MÁK) által vezetett közhiteles törzskönyvi nyilvántartás:

➢ Elláttuk az önkormányzat, a hivatal és a nemzetiségi önkormányzatok törzskönyvi nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézési feladatokat. (Képviselő-testületi előterjesztések előkészítése, illetve elkészítése, a szükséges dokumentáció összeállítása, és megküldése a MÁK részére, törzskönyvi kivonatok kérése.)

➢ Folyamatosan kezeltük és nyilvántartottuk valamennyi intézmény törzskönyvi nyilvántartását.

➢ A NAV felé az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény előírása szerinti adatszolgáltatásokat (a képviselők és a tisztségviselők tekintetében) teljesítettük.

➢ A Hivatal Alapító Okirata 2018-ban nem változott.

4.) Folyamatban lévő ügyek, kiemelt és egyéb állandó feladatok:

Feladatváltozások:

Új feladat:

➢ Kormányzati Adattrezor (KAT). A meghatározott feladatokat teljesítettük:

• az Archiválási Szabályzat elkészült, azt - a jogszabályban előírtak szerint - az Elektronikus Ügyintézési Felügyeletnek (EÜF) megküldtük;

• a kapcsolattartót és helyettesét kijelöltük, adataikat az EÜF-nek megküldtük, jegyző asszony aláírta a kapcsolattartó meghatalmazását;

• az első teljes adat és applikációs környezet mentését elkészítettük, átadtuk. A további mentéseket – szabályzat szerint – havonta egyszer (minden hónap első hétfőjén) szállítják.

➢ GDPR:

• 2018. május 25-én hatályba lépett az Európai Unió Általános Adatvédelmi Rendelete (GDPR). A végrehajtási feladatokra jegyző asszony munkacsoportot alakított ki. Az osztályról az osztályvezető, valamint az osztályvezető-helyettes tagja a team-nek.

• A feladatok pontos és szakszerű (hivatali szintű) végzése érdekében – a beszerzési eljárás lefolytatása után - megbízási szerződést kötöttünk az eGov Tanácsadó Kft-vel a GDPR bevezetésével kapcsolatos szolgáltatás nyújtására. A Kft. kiscsoportos megbeszélésekkel, interjúkkal, személyes- és telefonos konzultációkkal, írásos anyagokkal, szabályzat-tervezetek és audit elkészítésével segítette munkánkat.

• Elkészítettük az adatkezelési tájékoztatókat (általános, honlap), közreműködtünk az Adatvédelmi Tisztviselő bejelentésében (NAIH felé).

➢ A Hivatali Kapukra érkezett küldemények kezelése, letöltése, továbbítása az érintett osztályok részére.

➢ ASP 2.0 Irat Szakrendszer bevezetésével (migrálással, testreszabással, oktatásokkal, vizsgákkal, folyamat-támogatásokkal, ügyfélszolgálati hibabejelentéssel, kollégák támogatásával, ill. problémamegoldással) kapcsolatos teendők ellátása.

Kiemelt feladatok:

Választási eljárási feladatok:

➢ A 2018. évi országgyűlési képviselő választások megszervezése és lebonyolítása 2018. szinte teljes első félévében jelentős terhet rótt a Szervezési Osztály kollégáira.

• A 2018. évi országgyűlési választásra beadott és feldolgozott névjegyzéki kérelmek száma részletezve:

|Átjelentkezésre irányuló kérelmek: |1053 db |

|Külképviseleti névjegyzékre vételi kérelmek: |490 db |

|Mozgóurna kérelmek: |377 db |

|SZSZB tag/jegyzőkönyvvezető áttételi kérelme: |145 db |

|Összesen: |db |

• A központi névjegyzékkel kapcsolatos kérelmeket a Nemzeti Választási Rendszer (NVR) számítógépes program útján láttuk el. (Ezek voltak: pl. személyes adat letiltás, nemzetiségi regisztráció, választójogosultságról igazolás.) 2018. évben 191 db kérelem érkezett.

• 50 db új ideiglenes hirdetőtáblát készítettünk és helyeztettünk ki a kerületbe, valamint intézkedtünk a meglévő 50 db táblánk kihelyezéséről. Így 100 db tábla került ki a kerületben azokra a helyekre, melyeket még 2014-ben határoztak meg.

• Beszerzési eljárás keretében szerződést kötöttünk a szavazókörök berendezésére, a szavazófülkék állítására, a választásnapi élelem biztosítására, és az egyéb, például anyagmozgatási, biztonsági, szállítási feladatok ellátására.

• A Külső-Pesti Tankerülethez tartozó intézmények (iskolák), és az Óvodák 2018-ban ingyen a Hivatal rendelkezésére bocsájtották a szavazóköröket, az ott dolgozók részére megbízás keretében díjazást fizettünk.

• A választási iratokat a Reisswolf Kft. 2018. július 9-én semmisítette meg jelenlétünkben, a megsemmisítésről jegyzőkönyv készült.

E-ügyintézés:

➢ Folyamatosan végeztük a 2018 január 01-től az ASP csatlakozásig szóló – átmeneti - időszakra az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 205. évi CCXXII. törvényben előírt feladatokat.

➢ Benyújtottuk az e-ügyintézés biztosítására az EÜF és a BM részére az Ütemtervet, csatlakoztunk az e-papír szolgáltatáshoz, elkészítettük az Információátadási Szabályzatot.

➢ Ügyintézőink részére hozzáférést kértünk a Rendelkezési Nyilvántartás (RNY) szolgáltatáshoz, amit megkaptunk és kollégáink részére beállítottunk.

➢ Felülvizsgáltuk belső szabályzatainkat és a szükséges módosításokat elvégeztük, az előírások szerinti új szabályzatokat elkészítettük.

➢ A hivatalban használt „kapuk” körét kibővítettük, az eddig használt „hivatali kapu” mellett 2018. évben új kapukat igényeltünk:

• Önkormányzat részére

• a Jogi Osztály részére

• a Pénzügyi és Számviteli Osztály részére és a

• nemzetiségi önkormányzatok részére.

➢ Az ügyfelek és együttműködő szervek részére az e-ügyintézésre vonatkozó tájékoztatókat elkészítettük és azt a honlapunkon elhelyeztük.

ASP projekt:

➢ Elláttuk (és folyamatosan ellátjuk) az önkormányzati ASP rendszer országos kiterjesztéséhez történő csatlakozás adminisztratív teendőit.

➢ A MÁK által rendelkezésünkre bocsátott táblázat kitöltésével közreműködtünk a Hivatal munkatársai beiskolázási tervének elkészítésében.

➢ Kijelöltük az ASP rendszer elsődleges felhasználó karbantartóját (tenant admin), aki a szervezési osztály osztályvezető-helyettese (helyettese az IT menedzserasszisztens), aki a Keretrendszer feltöltéséért, karbantartásáért felelős.

➢ Az ASP Keretrendszer feltöltése 2018. nyár végére – az osztályok adatszolgáltatása alapján – 100%-ban megvalósult. A tanúsítványok, kártyaolvasó, eszközmeghajtó szoftver telepítése és böngésző beállítás a gépek 100 %-án megtörtént.

➢ 2018. szeptember 21-én az Önkormányzat és a MÁK megkötötte Önkormányzati ASP Rendszer Szolgáltatási Szerződést.

➢ Az előcsatlakozási szándéknyilatkozat alapján az Iratkezelő Szakrendszer bevezetése, illetve éles indítása 2018. szeptember 17-én megtörtént.

➢ A Gazdálkodási Szakrendszer testreszabása a Pénzügyi és Számviteli Osztályon 2018. év teljes második félévében zajlott (ez még idén is folytatódik), ennek kapcsán folyamatosan egyeztetünk a Keretrendszerben lévő gazdálkodási jogosultságok beállításáról, módosításáról. A képzésekkel kapcsolatos tájékoztatásokat a MÁK folyamatosan küldi, melyeket a PSZO részére továbbítunk.

➢ Az Ingatlanvagyon-kataszter Szakrendszerbe a migrációs állományok előállítására rendelkezésre álló határidő (2018. november 30.) kitolására kérelmet nyújtottunk be a Magyar Államkincstár felé. A kérelemre a válasz megérkezett, mely szerint engedélyezték a migrációs állományok későbbi – 2019. februári – előállítását. A Forrá rendszer ingatlankataszteri adatainak ASP adatmigrációja a GriffSoft Informatikai Zrt. közreműködésével folyik.

Ügyvitel, iratkezelés:

Ügyiratforgalom:

➢ a 2018. évben iktatott ügyiratok száma: 98.079 db (több mint 20.000 darabbal több, mint az előző évben!)

➢ a 2018. évben a Hivatalba érkezett postai küldemények száma 26.071 db (több mint 3.500 darabbal több, mint az előző évben!).

➢ a 2018. évben 94 db Hirdetményt tettünk közzé (ez csaknem duplája az előző évi mennyiségnek!).

➢ a 2018. év folyamán 46 db ügyiratot kért ki a Járási Hivatal, melyet átadtunk részükre.

➢ a 2018. évben 77.733 db kimenő postai küldeményt (könyvelt, nem könyvelt küldemények, csomag stb.) készítettünk elő postázásra.

Statisztika:

➢ a 2018. év folyamán minden hónapban, határidőben elkészítettük a havi ügyiratforgalmi statisztikát és átadtuk az osztályok részére.

➢ a hatósági statisztikai adatszolgáltatásokat (féléves gyakoriságú) határidőben elkészítettük és megküldtük Budapest Főváros Kormányhivatala részére.

Irattárakkal kapcsolatos feladatok:

➢ 2018. június 8-án Budapest Főváros Kormányhivatala helyszíni ellenőrzést tartott a Hivatal iratkezelése tekintetében.

➢ 2018. augusztus 13-tól Budai András Központi Irattáros II. végzi Veres Sándor gépjárművezető helyettesítését gépjárművezetői és fővárosi kézbesítői feladatkörének ellátásában szabadságolás és betegállomány esetén. Egyéb esetben Ábrahám Viktor Központi Irattáros I. végzi a fővárosi kézbesítés helyettesítését.

➢ 2018. november 07-én Óbuda Polgármesteri Hivatalától töltött nálunk 4 kolléga egy délelőttöt, hogy az ASP Iratkezelő Szakrendszer bevezetésével, tapasztalataival kapcsolatban tájékozódjanak.

➢ Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2018. október 11-i ülésén elfogadta a Hivatal irattári problémáinak megoldása érdekében a 237/2018. (X. 11.) Ök. sz. határozatot. Ennek végrehajtása folyamatban van.

➢ 2018. június 07-én részt vettünk a Helsinki út 26. sz. alatti helyiségcsoport hasznosításáról, valamint a Polgármesteri Hivatal irattári problémáinak megoldásáról szóló Polgármesteri előterjesztés előkészítésében.

➢ 2018. szeptember 14-én, valamint 2018. november 27-én a Levéltárral egyeztetés a bértárolt iratok kényszerselejtezéséről, illetve felvettük a kapcsolatot velük a bértárolt iratok megtekintésével kapcsolatban.

Irattárolási problémák megoldása:

➢ Kimutatást készítettünk arról, hogy a jelenlegi irattárak fenntartása mennyibe kerül (közüzemi költségek, stb.).

➢ Polgármester Úr részére feljegyzést készítettünk az új irattár kialakításáról, és az azzal kapcsolatos feladatok ütemezéséről. Ez alapján készült előterjesztés a képviselő-testület 2018. október 10-i ülésére. Előzetesen több változatos ajánlatokat kértünk be állványos irattári polcrendszer megépítésére, és megtekintettük, hogy milyen raktár bérlésére lesz lehetőség Kapitánypusztán, az ügyiratok tárolására. Személyes egyeztetés is volt, mely során a több változatból, kiválasztottuk a számunkra legmegfelelőbbet. Ezután beszerzési eljárást folytattunk le a raktárépület bérlésére, ahol majd a Hivatal irattára lesz, és nyertes ajánlattevő Száva Logistick Kft.-vel erre szerződést kötöttünk. 2019-ben épül meg itt az állványrendszer, és a jelenleg több irattárban lévő iratokat itt fogjuk tárolni, fokozatosan töltjük fel a raktárépületet polcrendszerrel, a végső cél az, hogy egy nagy irattárban tároljuk valamennyi ügyiratunkat.

Hivatalüzemeltetési, ellátási feladatok:

A Hivatal üzemeltetésével kapcsolatosan a Szervezési Osztály az alábbi kiemelkedőbb feladatokat látta el:

➢ Üzemeltettük a PCY-611 forgalmi rendszámú Suzuki Vitara gépkocsit, a LYG-735 forgalmi rendszámú Skoda Octaviát, az LFS-242 forgalmi rendszámú Skoda Fabiát, az NCK-575 Skoda Superb-t, valamint az LYG-734 Skoda Fabiát.

➢ „Takarítás”, „Anyag-és bútormozgatás”, valamint a „Tisztító-és tisztálkodó szerek” éves beszerzése tárgyú beszerzési eljárásokat folytattunk le, és mindhárom témában a Top Full Clean Kft. nyert, a szerződéseket megkötöttük, a cég 2018. június 1-jétől látja el ezen feladatokat.

➢ A következő nagyobb feladatok elvégzéséről intézkedtünk:

• Német Nemzetiségi Önkormányzat nagytakarítás,

• Házasságkötő terem ablakpárkány takarítása,

• Duna Garden szálloda éttermének és konyhájának takarítása,

• Civil Ház nagytakarítása,

• Kossuth Lajos utca 32-34. szám alatti Központi Irattár I. takarítása,

• Rendvédelmi Osztály nagytakarítása,

• a Nagyteremi lámpabúrák megtisztítása,

• a Hivatal nagytakarítása,

• az iratok szállítására használt ládák tisztítása,

• VGO által jelenleg használt pincerész takarítása, galambpiszok eltávolítása,

• Nagyterem előtt lévő zászlók tisztítása,

• fszt. és II. emeleti férfi vizes blokk felújítás utáni takarítása,

• belső udvarok takarítása,

• belső udvarok galambürülék letakarítása, az udvarokon lévő lomok, és szemét elszállítása,

• Civil Ház tetőfelújítása során a helységek és az udvar takarítása.

➢ Elvégeztük a testületi és bizottsági ülések sokszorosítási, és hangosítási feladatait, a szavazatszámláló rendszert folyamatosan üzemeltettük.

➢ A bizottsági ülésekre a Nagytermet átrendezzük.

➢ 2018-ban megtörtént a Nagyterem és a Kisterem hangosítási rendszerének korszerűsítése. A Nagyterembe digitális keverőpult került két új hordozható mikrofonnal, a Kisteremben pedig négy hordozható mikrofon van és kiépítették a hangosítást.

➢ Katasztrófavédelmi feladatok:

• XX. kerület területén lévő 16 db katasztrófavédelmi szirénából 5 db felújítását intéztük el 2018-ban,

• részt vettünk a 2018. október 16-án megtartott katasztrófavédelmi felkészítésen, és 18-án megtartott gyakorlaton,

• kerületi védelmi feladatok ellátásához olajradiátorokat szereztünk be, melyeket a kerületben fűtés nélkül maradt lakosok részére tud szükség esetén használatra átadni a Kerületi Védelmi Bizottság.

➢ Csili Művelődési Központból festményeket hoztunk el, melyeket az I. emeleti folyosón helyeztünk el. A festmények január-február hónapban fel lesznek újítva.

➢ A Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság döntése alapján chip leolvasót szereztünk be a Rendvédelmi Osztálynak, melynek segítéségével le tudják ellenőrizni, hogy van-e a kóbor állatokban – rendszerint ebek – chip.

➢ Kialakítottuk a veszélyes hulladék nyilvántartását. A mennyiség mérésére mérleget szereztünk be, a nyilvántartást a számítástechnikai csoport vezeti. Gondoskodtunk veszélyes hulladék tárolóról is, mely a hulladékgyűjtők (szemetes konténerek) mellett lett elhelyezve (színe piros).

➢ Üzemeltettük a beléptető rendszert, melynek felülvizsgálata is megtörtént. Hálózati hiba és beállítások okoztak pontatlan időrögzítést.

Hivatali IT feladatok:

2018. évben elvégzett IT feladatok:

➢ Az informatikai-technikai üzemeltetés továbbra is kiszervezett formában történt, ill. történik folyamatosan. A teljes technikai napi üzemeltetést a partner cég munkatársai végzik, de a helyi sajátosságok kapcsán sokszor segítjük munkájukat.

➢ Technikai jellegű feladatok és tevékenységek:

• A hivatali működés biztosítására szóló Kellékanyag és alkatrész beszerzési pályázat lefolytatása során - eredményes eljárást követően - a nyertes EPCOPY Kft.-vel kötöttünk szerződést.

• B2-es eljárás keretében 10 db számítógépet szereztünk be, melyekkel az ügyviteli irodában működő gépeket cseréljük le. A cserére az ASP Iratkezelő Szakrendszer és a Hivatali Kapu használata miatti nagyobb terhelés miatt van szükség. A beszedett gépek teljes mértékben alkalmasak a Hivatal egyéb szakterületein való alkalmazásra, így tartalékként kezeljük.

• Az ASP távoli felületeinek gyorsabb elérése, valamint az adattovábbítás hatékonyságának növelése érdekében a tízszeresére növeltük a Hivatal internet kapcsolatának sávszélességét 50/50 Mbit/s-ról 500/500 Mbit/s-re.

• Az ASP Keretrendszer, valamit a szakrendszerek eléréséhez minden kolléga az e-szig igazolványát kell, hogy használja. Ennek biztosítására B2-es beszerzési eljárás keretében 130 db kártyaolvasó készüléket szereztünk be.

• A Hivatalban bérleti konstrukcióban üzemeltetett nyomatképző eszközök (multifunkciós fénymásolók) bérlésére vonatkozó szerződést nem hosszabbítottuk meg, ezért új beszerzési eljárást folytattunk le. A pályázatot az EP-copy Kft. nyerte meg. Az általuk biztosított technikai megoldás rendkívül hasznos Hivatalunk számára, a fénymásolókon a másoláson és nyomtatáson túl scannelési lehetőség is rendelkezésre áll (tavalyi évben több mint 10.000 (!) db dokumentumot scanneltek a kollégák).

• B2-es beszerzési eljárás keretében a Pénzügyi és Számviteli Osztály részére beszereztünk egy nagy teljesítményű fénymásoló/nyomtató/scanner berendezést, mellyel – főként - a költségvetési időszakban lehet nagymennyiségű dokumentumot nyomtatni.

• A vírusvédelem korszerűsítése keretében az addig használt „Fortinet” vírusvédelmi rendszert az ESET Antivirus rendszerre cseréltük. Ez utóbbi jóval kisebb erőforrás igényű, nem terheli a gépeket feleslegesen.

• A Hivatal IT hálózata biztonságának növelése érdekében ún. Radius szerver alkalmazásával a Hivatal hálózatának összes végpontja ellenőrzés alá került, így megakadályozható, hogy egy szabad végpontra bárki csatlakoztasson valamely idegen eszközt, ezzel veszélyeztetve a hálózat és a munkaállomások működési biztonságát (pl. vírusok).

• A térinformatikai feladatok ellátását biztosító ún. GIS szerver virtuális környezetben való bővítése már nem volt lehetséges, így B2-es eljárás során egy új szervert szereztünk be. Az átállás után a virtuális szerver környezetben felszabadíthatóvá vált az eddig lekötött erőforrás, mint pl. a processzor teljesítmény, memória kapacitás, ill. háttértár igény.

• Elkészítettük a Pesterzsébet Applikáció fejlesztői regisztrációját, így az alkalmazás felkerült a legnépszerűbb mobilplatformok áruházaiba (App Store, Google Play), egyelőre rejtett állapotban. Az applikáció az üzemeltetési szerződés létrejöttét követőn lesz publikálva.

• A 2018-ban végzett eb összeírás kapcsán létrehoztunk egy web-es felületet, melyen keresztül a lakosok online ki tudták tölteni és elküldeni az ebösszeírás adatlapját.

➢ „Szolgáltatás” jellegű feladatok és tevékenységek:

• A Közművelődési Egészségügyi és Szociális Osztály kérésére a Területi Szolgáltató Rendszerből lekértük a fogorvosi körzetek vonatkozó lakossági adatait, melyeket excel táblázatban adtunk át további használatra. Szintén a Közművelődési Egészségügyi és Szociális Osztály kérésére szintén a Területi Szolgáltató Rendszerből 3 havonta lekértük az óvodás korú lakossági adatokat, melyeket excel táblázatban adtunk át (ill. adunk át azóta is) további használatra. A Szervezési Osztály által biztosított „Pesterzsébet kártya” használatára jogosult lakosok körét is a fenti TSZR rendszerből biztosítjuk, ill. aktualizáljuk.

➢ IKIR projekt:

• A Belügyminisztérium „Helyi közszolgáltatás információs rendszer fejlesztése és bevezetése (IKIR)” c. projektben való önkéntes részvételi lehetőséggel kereste meg hivatalunkat, és regisztrációnk után meghívót küldött a projekt 2018. január 8. és 2018. február 8. között megtartandó oktatási rendezvénysorozatára. Az oktatáson 7-én részt vettünk, ahol szóban és gyakorlatban is (a program demó változatán) bemutatták a programot, melynek éles indítása – a 73/2018. (IV. 07.) Korm. rendelet szerint – tavasszal volt.

Rendezvényi, protokoll és média feladatok:

Rendezvények:

➢ Január 6-án a Csili Művelődési Központban Horgas Eszter fuvolaművész és a Talamba Ütőegyüttes közös produkciójával köszöntöttük az újévet.

➢ Köszöntöttük az év első szülött pesterzsébeti babáját Takaró Csengét.

➢ Február 22-én apparátusi farsangot rendeztünk a hivatal munkatársainak a közösség építése céljából.

➢ Február 23-án a Rátkay-Átlók Galériában a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából tartottunk megemlékezést.

➢ Március 8-án köszöntöttük a Hivatal női dolgozóit.

➢ Március 10-én részt vettünk a Csili Művelődési Központ Színháztermében megrendezésre kerülő Vállalkozók Bálján.

➢ Március 11-én VIII. alkalommal – nagy sikerrel és mintegy 400 érdeklődővel - került megrendezésre a Pesterzsébeti Vajda Gipsy Koncertzenekar Tavaszköszöntő koncertje a Csili Művelődési Központ Színháztermében.

➢ Március 14-én színvonalas emlékműsorral és koszorúzással emlékeztünk az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulójára.

➢ Április 23-án találkozót tartottunk a kerület egészségügyi alapellátásában dolgozó orvosokkal.

➢ Április 24-én a kerületi egyházvezetőkkel tartottunk találkozót.

➢ Április 25-én került sor Sárkányölő Szent György napja alkalmából a kiemelkedő munkát végző rendőrök kitüntetésére a Civil Házban.

➢ Május 11-én tartottuk a Madarak Fák Napja alkalmából a környezetvédő oktatási intézmények jutalmazása és a Babapiknik programot, melyen közös virágültetést rendeztünk és elültettük Pesterzsébet elsőszülött babájának a fáját.

➢ Május 14-én a Csili Művelődési Központ színháztermében rendeztük meg a Magyar Sport Napja alkalmából ünnepségünket, kitüntetésben részesültek az év során kiemelkedő sportteljesítményt nyújtó sportolók, edzők, sportvezetők.

➢ Május 16-án Szent Flórián napja alkalmából rendezett ünnepségen vettük részt, ahol elismerésben részesültek a kiemelkedő teljesítményt nyújtó tűzoltók.

➢ Május 25-én kegyelettel emlékeztünk meg az I. és II. világháborúban elesett áldozatokról, hősökről az Emlékezés terén Hősök Napja alkalmából.

➢ Június 1-én a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából az Országzászlónál a kopjafás emlékparkban emlékeztünk meg a Trianoni békediktátum 98. évfordulójáról.

➢ Június 4-én Pedagógusnap alkalmából kitüntetések, elismerések, jutalmak átadásával köszöntöttük a kerületünk óvodáiban, iskoláiban és közművelődési intézményeiben dolgozókat a Csili Művelődési Központ színháztermében.

➢ Június 23-án Szent Iván-éji tűzvarázslattal kezdődött meg a nyári Tér-Tánc-Zene programsorozat. A rendezvény keretén belül 8 alkalommal szórakoztattuk az érdeklődő közönséget a zene és tánc különböző műfajaival. Így kapott helyet a programban a Dzserelo Kárpát Tánccsoport, a Papa Jazz Seven, Bernáth Ferenc és barátainak Gitármágia c. koncertje, az olaszországi Cupello városából érkező Giovane Coralle Cupellese kórusa, valamint ifj. Vajda Gyula és Zenekara

➢ Június 28-án Köztisztviselők Napja alkalmából emléktáblát avattunk a Hivatal előterében, az 1944. április 3-i bombatámadásokban elhunyt városházi alkalmazottak emlékére. A délután folyamán a VakVarjú Csónakházban tartottuk meg Köztisztviselők Napi félév-értékelő rendezvényünket.

➢ Július 3-án Semmelweis nap alkalmából elismerésekkel és kitüntetésekkel köszöntöttük a kerületi orvosokat, ápolókat, asszisztenseket, az egészségügyi alapellátásban dolgozókat.

➢ Július 27-én a Pesterzsébeti Városi Vegyeskar meghívására, az olaszországi Cupello városából érkező Giovane Coralle Cupellese kórust és a városi delegációt láttuk vendégül a Városházán.

➢ Augusztus 19-én a hagyományokhoz híven a Csili Művelődési Központ szervezésében került megrendezésre a Szent István napi forgatag, amit tűzijátékkal zártunk.

➢ Augusztus 20-án ökumenikus istentisztelettel és kenyérszenteléssel ünnepeltünk a Szent Lajos Plébániatemplomban.

➢ Szeptember 15-én a Kossuth Társaság szervezésében, önkormányzati támogatással került megrendezésre a 10. Reformkori Nap.

➢ Szeptember 29-én idén is megrendezésre került a Nemzetközi Autómentes Nap. Délelőtt a kerületi oktatási intézményekből érkezett közel 500 gyermek részvételével ügyességi vetélkedőkkel, délután családi programokkal szórakoztattuk az érdeklődőket.

➢ Október 01-jén részt vettünk az 50 éves Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola ünnepi rendezvényén.

➢ Október 05-én pénteken, koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottunk az Aradi Vértanúk tiszteletére.

➢ Október 12-én a Városháza dísztermében került megrendezésre a 120 éves Pesterzsébeti Általános Ipartestület jubileumi díszülése.

➢ Október 15-én hagyományainkhoz híven megrendeztük a kerületi iskolák részvételével a Juta-dombi tüzérek tere és az Emlékezés tere között a Fáklyás váltófutást.

➢ Október 17-én felavattuk az ESMTK Zodony utcai élőfüves labdarúgópályáját.

➢ Október 19-én koszorúzással egybekötött emlékünnepséget tartottunk az 1956-os Forradalom és Szabadságharc 62. évfordulója emlékére, a rendezvény keretén belül megkoszorúztuk a Róka Rádió emléktábláját és felvontuk az ’56-os lyukaszászlót.

➢ Október 25-én felavattuk az ESMTK Ady Endre utcai műfüves labdarúgópályáját.

➢ Október 26-án pénteken megkoszorúztuk az Atra gyár körüli harcok áldozatainak emléktábláját.

➢ Október 26-án részt vettünk, Dobray István emléktáblájának avatásán, melyet a Lázár Vilmos Általános Iskola falán helyeztek el a család tagjai.

➢ November 5-én Gyásznapi megemlékezést tartottunk a Pesterzsébeti temetőben, majd az ’56-os ünnepségsorozatot a lyukas zászló levonásával zártuk az Országzászlónál.

➢ November 14-én a Rátkay-Átlók Galériában rendeztük meg Marossy Endre hadtörténész Mecséri János ezredes és ötvenegy katonájának hadbírósági pere című könyvének bemutatóját.

➢ November 15-én hagyományainkhoz híven Díszülésen adtuk át az idei év legmagasabb rangú kitüntető címeit. Az elismerések átadása után állófogadást tartottunk a Városháza aulájában.

➢ November 17-én tartottuk a megújult Csili Művelődési Központ átadó ünnepségét, amit az Erzsébet Napok kiemelt rendezvénye, a hagyományos Erzsébet Bál követett.

➢ November 22-én 22 házaspárt köszöntöttünk 50-60 éves házassági évfordulójuk alkalmából.

➢ November 26-án a Csili Művelődési Központ színháztermében került sor, a Szociális Munka Napja alkalmából a kitüntetések átadására.

➢ December 2-22-ig rendeztük meg az Advent Pesterzsébeten rendezvénysorozatot, melynek keretén belül naponta szabadtéri programokkal szórakoztattuk az érdeklődőket a Kossuth Lajos téren:

- a színes programkínálat része volt a Kiskalász Zenekar Sünkarácsony c. műsora, Operett Gála, Kautzky Armand és vendégeinek karácsonyi műsora, Varga Feri és Balássy Betty Ajándék c. műsora, a Sangria Zenekar koncertje, a Nemadomfel Együttes koncertje, Nemes Dóri karácsonyi műsora, Bernáth Ferenc és barátai Gitármágia c. produkciója, a Vajda Gipsy Kamarazenekar adventi műsora, Gryllus Vilmos Téli dalos könyv c. gyermekműsora, az In Medias Brass együttes koncertje, Hegyi Dávid műsora, karácsonyi parti a Glamorous Company zenekarral, az Anima Prizma Mozgásműhely karácsonyi tűz show-ja, a helyi óvodák, iskolák és művészeti közösségek karácsonyi műsorai

- december 2., 9., 16. és 22-én meggyújtottuk Pesterzsébet adventi koszorúján a gyertyákat, melyhez a helyi egyházak tagjai szolgáltattak karácsonyi műsort

- december 13-22-ig Betlehemet állítottunk fel élő állatokkal

- december 22-én a Kaláka együttes ünnepi koncertjével zártuk programsorozatunkat

- december 31-ig korcsolyapályát állítottunk fel a Karácsonyi Vásár részeként a Kosutiban.

➢ December 4-én a Csili Művelődési központban tartottuk meg a hivatali munkatársak, valamint a képviselők gyerekei és unokái részére a Hivatali Mikulás ünnepséget.

➢ December 5-én interaktív szabadtéri Mikulás váró meglepetés partit rendeztünk.

➢ December 6-án tartottuk a Képviselő-testület évértékelő munkaértekezletét.

➢ December 11-én a Nyugdíjas óvodapedagógusok karácsonyi ünnepségét rendeztük meg.

➢ December 12-én a Kapitánypusztai melegedőben adtunk át karácsonyi csomagokat a hajléktalanoknak, valamint az intézményvezetők évzáró munkaértekezletét rendeztük meg.

➢ December 13-án a Hivatalvezetők évértékelő munkaértekezletét tartottuk meg.

➢ December 15-én a Nagycsaládosok karácsonyán Fabók Mancsi Bábszínházának betlehemes műsorával és ajándékcsomagokkal kedveskedtünk a meghívottaknak.

➢ December 17-én 10 helyi vállalkozó vehette át a Pesterzsébet Aranykezű mestere címet.

➢ December 18-án a Csili Művelődési központban tartottuk meg az Apparátusi évértékelő munkaértekezletet.

Rendezvényszervezés adminisztrációja:

➢ Valamennyi tervezett és nem tervezett rendezvényünk adminisztrációs és pénzügyi zárása megtörtént.

➢ Az „I” meghajtón megtalálható Rendezvényi dokumentumtár mappáiban dolgoztunk. Ez nagy segítséget jelentett az egyes rendezvények, szépkorúak köszöntése, az egyéb rendezvényi intézkedések, valamint az üzleti és reprezentációs ajándékok beszerzése, nyilvántartása és kiadása dokumentálásában, a szervezés és a lebonyolítás figyelemmel kísérésében. Az egyes rendezvények mappái tartalmazzák a Rendezvényi dokumentációt, amelyben az adott rendezvény szervezési, lebonyolítási, valamint pénzügyi összegzése található. Ez nyilvános, végig kísérhető a szervezés, lebonyolítás egész folyamata.

➢ Az előre nem tervezett rendezvényekkel együtt sem léptük túl a 2018. évi Rendezvényi költségvetést (Nemzetiségi önkormányzatok évindító munkaértekezlete, két sportpálya avató ünnepség, Orvosok év végi munkaértekezlete, XX-XXIII. kerületi Iparkamara Jubileumi díszülése, Rendőrségi dolgozók kitüntetési ünnepsége stb.). Valamennyi rendezvényünk szervezésénél szem előtt tartottuk a takarékos gazdálkodást. Ezzel együtt sikerült a minőséget megtartani, ill. tovább emelni a színvonalat.

➢ Jól működik az üzleti és reprezentációs ajándékok igénylésére, kiadására kidolgozott rendszer. A nyilvántartáson keresztül figyelemmel kísérhető a rendelkezésre álló készlet. Az ajándékok tárolására kialakított raktárhelyiség nagyban segíti munkánkat.

Pesterzsébet újság:

➢ Folyamatosan végezzük a Pesterzsébet újság kiadói feladatainak ellátását.

➢ 2018. májusában megkötöttük az új szerződéseket a főszerkesztői, fotós, nyomdai, újságírói és tördelői feladatok ellátására.

➢ 2018. szeptemberétől a Magyar Postával kötöttünk az újság terjesztésére szerződést.

➢ 2018. novemberben felülvizsgáltuk az újság hirdetési tarifáinak összegét, de nem módosítottuk azt.

Személyi változások, létszám:

Létszám:

➢ A Szervezési Osztály létszáma 2018-ban 22 fő volt.

➢ 2018. évben megbízási szerződést kötöttünk Nezdei Valériával, aki munkájával segítette az osztályt a rendezvények költségvetési, pénzügyi feladatainak végrehajtásában.

Személyi jellegű események:

➢ Zsombory Gábor, IT menedzserasszisztens 2018. januárjában felmondott, helyére február 15-én Kertész Máté lépett. Tevékenységei, feladatai közé döntően az ASP bevezetése, az elektronikus ügyintézés beindítása, koordinálása, a GDPR követelményeinek való megfelelés, ill. a Pesterzsébet Applikáció elindításának koordinálása tartozik.

➢ Porkoláb János hosszú ideig betegállományban volt, távolléte alatt helyettesítése megoldott volt.

➢ Kun Zsuzsanna közhasznú foglalkoztatott kolléganőnk szerződése 2018.02.28. napján lejárt, azóta nem kaptunk új közfoglalkoztatottat az Irattárba.

➢ A Hivatal Nyugdíjas Bizottsága (melynek elnöke és két tagja osztályunk munkatársa) – adott időszakban - 3 ülést tartott. A 2018. évben – a költségvetésből nyújtott 1.500 eFt fedezet – lehetőséget adott 15 fő anyagi támogatására, valamint a már hagyománnyá vált Nyugdíjas Találkozó megrendezésére. Volt kollégáinkat – karácsony és újév alkalmából – üdvözlőlappal köszöntöttük.

Ellenőrzések:

Közzétételi kötelezettség:

➢ A Belső Ellenőrzési Egység – szabályszerűségi ellenőrzés keretében - vizsgálta a közzétételi kötelezettségek teljesítését (a 2014. és 2015. évek tekintetében). A 22550/2016. sz. Ellenőrzési Jelentésben foglalt megállapításokra, javaslatokra az észrevételeket (határidőben) megtettük, a hiányosságok felszámolására kiadott (SZ-2/692/2017. sz.) Intézkedési Tervben foglalt 2017. évi határidős feladatokat végrehajtottuk, a 2018. évre átnyúló feladatok elvégzéséről a jelentést határidőben elkészítettük.

Munkavédelmi ellenőrzés:

➢ Budapest Főváros Kormányhivatala foglalkozási megbetegedés gyanú kivizsgálásába kezdett 2018-ban. A helyszíni munkavédelmi ellenőrzés 2018. január 10-én volt. A Kormányhivatal végzése alapján hivatalból megindították a munkavédelmi eljárást.

➢ Budapest Főváros Kormányhivatala III. Kerületi Hivatala Munkavédelmi és Munkaügyi Főosztálya által, foglalkozási megbetegedés gyanú kivizsgálása céljából tartott munkavédelmi ellenőrzése során a hiányosságok megszüntetésére kötelező I. fokú munkavédelmi határozatban előírtak, illetve az ellenőrzés során tapasztalt hiányosságok megszüntetésének végrehajtásáról szóló jelentést határidőben elkészítettük, illetve megküldtük.

Tűzvédelmi ellenőrzés:

➢ 2018. január 26-án a katasztrófavédelem munkatársai tűzvédelmi célellenőrzést tartottak a Hivatal épületében. Az eljárás során apróbb hiányosságokat találtak, melyek pótlása megtörtént.

Iratkezelési ellenőrzés:

➢ Budapest Főváros Kormányhivatala a BP/1208/00013-86/2018. sz. értesítőjével tájékoztatta a Hivatalt, hogy a 2018. március 22-re tervezett, az önkormányzati hivatalok iratkezelési szabályzataiban foglaltak végrehajtásának helyszíni ellenőrzését 2018. júniusra halasztják.

➢ 2018. június 6-án Budapest Főváros Kormányhivatala iratkezelési ellenőrzést tartott az Iratkezelési Szabályzat szerinti feladatvégzésről, valamint az e-ügyintézéssel kapcsolatos feladatok végrehajtásával kapcsolatban.

Egyéb ellenőrzések:

➢ A Belső Ellenőrzési Egység helyszíni ellenőrzést végzett, melynek tárgya a tulajdon védelmének szabályszerűsége 2016-ban. Ennek során véleményezésre megkaptuk az ellenőrzési jelentés tervezetét. Az ellenőrzés 2018. január 31-ig tartott.

➢ Pesterzsébet Önkormányzata és az ESMTK között létrejött szerződések teljesítése pénzügyi és szabályszerűségi ellenőrzése 2016. tárgyú belső ellenőrzés kapcsán az ellenőrzési jelentés tervezet véleményezése megtörtént részünkről. Ezen ellenőrzés kapcsán a Szervezési Osztálynak nem kellett Intézkedési Tervet készítenie.

➢ A 2018. április 8. napjára kitűzött országgyűlési képviselő választás elszámolásának szabályszerűségi ellenőrzése.

➢ Közreműködtünk az Állami Számvevőszék 2018. évi Integritás Felmérésben való részvételre való felkéréssel kapcsolatos elektronikus kérdőív kitöltésében.

III. Főépítészi tevékenység és feladatok:

(Főépítészi Iroda)

A Főépítészi Iroda 3 fővel látja el tevékenységét:

➢ 1 fő főépítész

➢ 1 fő főépítész asszisztens

➢ 1 fő térinformatikus (megbízási szerződéssel)

A Főépítészi Irodán 2018. január 1. és 2018. december 31. között főszámon 98 ügyirat, alszámon 176 irat keletkezett, hátralékos ügyirat nem volt.

1.) Településrendezési eszközök, jogszabályi háttér:

18/2018. (IV.21.) önkormányzati rendelettel jóváhagyásra került a Kerületi Építési Szabályzatról szóló 26/2015 (X. 21.) önkormányzati rendeletet (KÉSZ) módosítása az Orsolya utca – Károly utca – Eperjes utca és Pacsirta utca által határolt területre.

KÉSZ módosítását kezdeményeztük a Mártírok útja – Kakastó utca közti kertvárosias lakóterület, a 170187/87 és 195025/10 hrsz-ú ingatlanok, valamint egyes önkormányzati igények vonatkozásában. A rendezési tervmódosítás során a KÉSZ használatakor felmerülő szabályozási problémák is korrigálásra kerültek. A módosító rendeletet a Képviselő-testület a 2019. január 17-i Képviselő-testületi ülésen elfogadta.

Telepítési tanulmányok készültek a Széchenyi utca és János utca kereszteződésében lévő Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. tulajdonában álló (170204/85 hrsz), továbbá a Wanbera Investment Ingatlanforgalmazó és Hasznosító Kft. tulajdonában álló (170204/38 hrsz) területekre. A tanulmányok jóváhagyásra kerültek, melyek alapján újabb KÉSZ módosítás kezdődik meg 2019-ben.

Részt veszünk a szomszéd kerületek Kerületi Építési Szabályzatainak módosítási eljárásaiban, továbbá a Fővárosi Rendezési Szabályzat és a Fővárosi Szabályozási Keretterv eseti módosításainak eljárásaiban.

2.) Településkép-védelem, hatósági feladatok:

A településkép védelméről szóló 24/2017. (IX.21.) önkormányzati rendeletnek (TKR) megfelelően településképi véleményezési, bejelentési eljárásokat folytatunk le, továbbá ezekhez kapcsolódóan és ezen eljárásokon kívüli építési tevékenység esetén pedig főépítészi konzultációt is biztosítunk. A településképi vélemény kiadásához havonta tervtanácsi ülést is tartunk, mely során a beérkezett tervek zsűrizésre kerülnek. Az eljárások során megvizsgáljuk a kérelemben fogalmazott módosítások városképi megfelelőségét, majd aláírásra előkészítjük a konzultált, esetenként tervtanáccsal is véleményezett tervek jóváhagyását. Az eljárásoknak köszönhetően a településen kiszűrhetők a környezettől nagy mértékben elütő építések, vagy bővítések. A 2018-as évben a Főépítészi Irodán 17 településképi véleményt, 34 településképi bejelentést vizsgáltunk meg, ezen felül pedig további 66 szakmai konzultációt tartottunk (egyszerű bejelentési eljáráshoz tartozó építésügyekben).

Az önkormányzaton belüli vélemény kiadása során a Hatósági Osztállyal és a Városgazdálkodási Osztállyal együttműködve a közterület foglalási kérelmekről, továbbá a telepengedélyezési eljárásokkal kapcsolatos határozatokhoz minden esetben főépítészi véleményt adtunk.

3.) Fejlesztési célok és irányok:

Pesterzsébet vízpartjának fejlesztése a csónakházak felújításával már a 2013-as TÉR_KÖZ pályázat benyújtásával elkezdődött. Az egyes objektumok fejlesztése után időszerű a Duna-part komplex megújításával is foglalkozni. A Duna-part komplex fejlesztésével megerősödik a kerület kapcsolata a szomszédos IX. és XXIII. kerületekkel. Az új pályázat elképzelési szerint a meglévő, felújított épületek előtt a Duna-parton sétány és közösségi tér alakulhat ki. Az elképzelések alapján a kerületi lakosok könnyebben elérhetik a Duna-partot, a fejlesztés megerősíti a kapcsolatot a Gubacsi Lakóteleppel is. A kerület fontos része sokkal élhetőbb élettérré válik.

A 2018-as évben igény merült fel a Gubacsi Lakótelep forgalomi rendjének és rendezési tervének komplex felülvizsgálatára, továbbá az ott lévő értékes szocreál épületállomány megújítására is. A terület elszigetelt, de kedvező fekvése, továbbá a Jódos-Sós Fürdő felújítása miatt fontos a terület rendezése. A lakótelepre vonatkozóan a 2019. évben KÉSZ módosítás indul.

A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. a Miniszterelnökség támogatásában, a BKK-val és a MÁV-val együttműködve a csepeli szabadkikötő fejlesztéséhez kapcsolódó létesítmények átépítését tervezik, melyhez kapcsolódik a Gubacsi vasúti híd felújítása is. A kerületet érintő, a Gubacsi vasúti híddal kapcsolatos tervezés során a Főépítészi Iroda részt vesz az e témában létrehozott Projekt Tanácsadó Bizottság munkájában. A jelen állás szerint a régi, rossz állapotú vasúti híd elbontásra kerül és új alépítménnyel rendelkező ívhíd kerül a helyére. A tervek készítése folyamatban van.

Az Újtelepi Parkerdő (Kiserdő) védetté nyilvánítása 2015-ben már felmerült. Ezzel kapcsolatban a Főépítészi Iroda számos egyeztetésen részt vett. A védelemre érdemes területrészeket az egyeztetéseken kijelölték. A védettség egyik alapfeltétele, hogy a védeni kívánt területek teljes mértékben be nem építhető övezetbe kerüljenek. Ennek folyamata a 2018-as KÉSZ módosítással elindult.

A Gubacs-pusztán az utóbbi évben számos fejlesztés volt. Új lakópark épül a Fiume utcában, a KÉSZ módosításnak köszönhetően új lakóterület került kialakításra a Mártírok útja déli oldalán, továbbá a TESCO is fejleszteni kívánja területét. A Főépítészi Iroda a befektetőkkel együttműködve fejlesztési koncepció kidolgozásában vesz részt. A koncepció összehangolja a fejlesztői igényeket a terület természeti adottságaival és a kerület déli részén új, városias térség kialakításának lehetőségét vizsgálja meg.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Építészmérnöki Kar Urbanisztika Tanszéke a 2018-as évben a kerületben három területre fejlesztési terveket dolgozott ki: a Kossuth Lajos sétáló utca (Kossuti) városfejlesztése, a Nagykőrösi út – Mártírok útja környékének szegregációs problémák vizsgálata, továbbá a Baross utca környékén kialakuló városrész alközpont területrendezési kérdései.

A Képviselő-testület a Baross utca – Topánka utca kereszteződésében található területre vonatkozóan a Főépítészi Irodát kérte fel, hogy tegyen javaslatot a terület hasznosítására. Két javaslatot terjesztettünk elő, a testület a terület átmeneti hasznosítását szavazta meg: a kereszteződésben található buszmegállóhoz autóbusz-váró kialakítását és a zöldterület rendezése mellett 80 m2 szabad terület meghagyását javasolta a pavilonok későbbi telepítése céljából.

Az Erzsébet Áruház előtti tér tervek szerinti kialakítása érdekében az Önkormányzat településrendezési szerződést kötött a CBA-val. A kivitelezés közben felmerülő problémák miatt a szerződés módosítására került sor. A CBA továbbra is vállalta a tér rendezését a szigorított feltételek mellett. A területen a téralakítási munkálatok folyamatban vannak.

4.) Pályázatok koordinálása, tervezési programok megfogalmazása:

A TÉR_KÖZ 2016 városrehabilitációs pályázatban a II. számú csónakház kivitelezőjének kiválasztására a közbeszerzési eljárás lezajlott. A kiviteli tervek kis mértékben módosultak. A módosított tervdokumentációt az önkormányzati tervtanács elbírálta. A tervek alapján megkezdődtek a kivitelezési munkák.

Főépítészi Iroda pályázatot nyújtott be a TÉR_KÖZ 2018 városrehabilitációs pályázatra. A pályázat célja a Duna-part komplex fejlesztése, Dunai-sétány kialakítása. A pályázat megvalósítására a Fővárosi Körgyűlés 150 millió forint támogatást ítélt az Önkormányzat részére. A pályázatra benyújtott koncepcióterv alapján a tervezésre az ajánlatkérés folyamatban van. A tervező kiválasztása után a közösség bevonása mellett megkezdődhet a sétányfejlesztés.

A VEKOP-5.3.1-15-2016-00004 pályázat tervezőjének kiválasztásával kapcsolatos közbeszerzési eljárás még folyamatban van. 2018. december 31-i mérföldkő a közbeszerzés lezárásáról, a tervező kiválasztásáról és a tervezés megkezdéséről szólt volna, azonban a BKK-val egyeztetve a Főpolgármesteri Hivatal módosítási igényt nyújt be az Irányító Hatóság részére, melyben a 2. mérföldkő (engedélyezési szintű tervek leszállítása) határidejének módosítását kérik.

5.) Térinformatika:

Az Önkormányzat a GDI Magyarország Kft. üzemeltetésében álló ESRI térinformatikai rendszert használja. A Főépítészi Iroda térinformatikus munkatársa felel az adatok naprakész követéséért és a szükséges szoftverfejlesztésért. A rendszer segítségével az osztályok különböző térinformatikai platformokat kaptak, melyek a napi munkájukat segítik. A rendszer tartalmazza a település alaptérképét, a közműveket, az utcaállományt, az intézményi állományt, választási kerületeket, tulajdonviszonyokat, továbbá a KÉSZ és a TKR mellékleteit is. Ennek köszönhetően egyszerűen, egy-egy kattintással tájékozódhatunk a telkek méretéről és az építkezéshez szükséges legfontosabb adatokról.

6.) Egyéb, kiemeltebb projektmenedzselési, szervezési munkák:

A Jódos-Sós Gyógyfürdő építési munkálatai során az eredeti engedélyezési terv módosításra került, ennek véleményezését a Főépítészi Iroda látta el.

IV. Városgazdálkodási tevékenység és feladatok:

(Városgazdálkodási Osztály)

1.) Összefoglaló a Városgazdálkodási Osztályról:

A Városgazdálkodási Osztály (a továbbiakban: Osztály) 2017. február 1-jén jött létre a Vagyongazdálkodási Osztály és a Városfejlesztési, Közbeszerzési és Pályázati Osztály összevonásával. Az Osztály jelenleg 20 fős személyi állományában a 2018. évben jelentős volt a változás, ami az Osztály munkáját jelentősen befolyásolta. Ezek az alábbiak:

➢ Az osztályvezető munkáját segítő jogi referens 2018. január 1-jétől mint lakásgazdálkodási csoportvezető segítette az osztályvezető munkáját, azonban a kolléga 2018. októberétől tartós betegállományban van, helyettesítése pillanatnyilag sem megoldott.

➢ Az Osztályról 2017. évben nyugdíjba ment intézményüzemeltetési referens/műszaki ügyintéző pótlása – alkalmas pályázó hiányában – csak 2018. november 28-ával történt meg. Sajnos változatlanul az a tapasztalatunk, hogy – főleg a műszaki területen – a kollégák pótlása jelentős nehézségekbe ütközi.

➢ Az Osztályon a helyiséggazdálkodási ügyintézői feladatkört – a határozatlan időre szóló kinevezéssel rendelkező kollégánk szülési szabadsága miatt – jelenleg határozott idejű kinevezéssel rendelkező köztisztviselő látja el.

➢ A 2017. évben szintén nyugdíjazás miatt megüresedett műszaki ügyintézői álláshely betöltésére 2018. április 16. napján került csak sor.

➢ Az Osztály engedélyezett létszáma 2018. június 1-jétől 1 fő zöldfelületi referens státusszal bővült. Az új kolléga a Szociális Foglalkoztatótól került át a Polgármesteri Hivatal állományába. Az új státusz kialakítása magával vonta a Városgazdálkodási Osztály feladatainak további bővítését, jelentős mennyiségű feladat átvételét a Szociális Foglalkoztatótól.

➢ 2018. november 26-ától az Osztály szerkezete átalakult, az osztályvezető munkáját ettől az időponttól kezdődően 2 fő osztályvezető-helyettes – akik közül az egyik a Városgazdálkodási Csoportot, a másik a Közbeszerzési és Pályázati csoportot vezeti – segíti. A Vagyongazdálkodási Csoport – tekintettel a lakásgazdálkodási csoportvezetői álláshely betöltetlenségére – közvetlenül az osztályvezető irányítása alá tartozik.

Az Osztály vezetői és ügyintézői a 2018. évben is rendszeresen (havonta) készítettek előterjesztéseket a képviselő-testületi ülésekre, továbbá a Bizottságok üléseire. Az Osztály vezetői és érintett munkatársai valamennyi bizottsági és képviselő-testületi ülésen részt vettek. Erre vonatkozó igény esetén a kollégák részt vettek a tisztségviselők fogadóóráján is, ahol tájékoztatták a megjelent ügyfeleket.

Az Osztály által a 2018. évben elvégzett feladatokat feladatkörönként csoportosítva mutatjuk be.

2.) Vagyongazdálkodási Csoport

Az Osztály helyiséggazdálkodójának munkáját az INTEGRIT-XX Kft. munkatársai segítették.

2.1.) Fontosabb vagyongazdálkodási ügyek, feladatok:

➢ Az INTEGRIT-XX Kft-vel együttműködve ütemezetten készültek az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások felmérései. A felmérések eredményéről negyedévente tájékoztattuk a Képviselő-testületet.

➢ Az ingatlanok elidegenítéshez szükséges értékbecslések, valamint az energetikai tanúsítványok megrendelésével kapcsolatos feladatokat elláttuk.

➢ Megrendeléseink alapján az INTEGRIT-XX Kft. számos helyiségben hajtott végre bérleményellenőrzést. A bérleményellenőrzési/felmérési jegyzőkönyvek alapján végeztük a szükséges közműátírásokat, az esetleges zár-lakatcseréket, a bérleményekben szükséges és a bérbeadót terhelő munkálatokat.

➢ Üres helyiségeink állapota igen leromlott, mely a hasznosítást, bérbeadást jelentősen akadályozza. A helyiségek rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotba hozatalához jelentős összegű költségvetési forrásra lenne szükség.

➢ Rendszeresen egyeztettük a Pénzügyi és Számviteli Osztállyal a bérlők aktuális bérleti- és közüzemi díjtartozásait, nyomon követtük az óvadék befizetéseket. A hátralékos díjtartozások kapcsán a Jogi Osztállyal folyamatosan együttműködtünk. A bérbeszámítások, illetve a Gazdasági Bizottság által engedélyezett felújítási munkálatok költségeinek átutalásához/beszámításához szükséges intézkedéseket megtettük.

➢ A telekügyekben érkezett kérelmeket feldolgoztuk.

➢ A lakások és nem lakáscélú helyiségek bérleti szerződéseit, valamint használati megállapodásait előkészítettük, a bérleti szerződésekhez szükséges dokumentumokat bekértük.

➢ Az MNV Zrt. 2013-ban ingyenesen ajánlott fel ingatlanokat, melyek az állam tulajdonából kerülhettek az Önkormányzat tulajdonába. Az ingatlanokkal kapcsolatos jelentéstételi kötelezettségünknek eleget tettünk a Képviselő-testület határozata alapján.

➢ 2018. novemberében megállapodást kötöttünk a DHK Zrt.-vel, mely megállapodás alapján az Önkormányzat a DHK Zrt. által nyilvántartott, az önkormányzati lakások bérlőit terhelő távhődíj-hátralékot egy összegben – kedvezménnyel – megfizeti a DHK Zrt. részére, mely megállapodással fizetési kötelezettségünket jelentős mértékben csökkentettük (kamat- és díjelengedés, a tőketartozás 7%-ának elengedése).

➢ A Duna-Ág Invest Kft.-vel, valamint a Raiffeisen Bank Zrt.-vel kötött háromoldalú megállapodásban vállalt – és az eljáró bíróságok ítéletében, valamint a Kúria felülvizsgálati eljárásban hozott döntésében is megállapított – kötelezettség alapján Önkormányzatunk (felszámolási eljárásban kiírt értékesítési pályázat keretében) megvásárolta a Duna Garden**** Hotel épületeit (170022/0/A, 170022/0/B. és 170022/C hrsz. alatti ingatlanok), valamint az ahhoz tartozó 468 db tárgyi eszközt.

➢ Az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok hasznosítása érdekében számos pályázati eljárást bonyolítottunk le, melyek közül a jelentősebbek az alábbiak. A pályázatok kiírásában, bontásában, értékelésében, a bíráló bizottság ülésén az Osztály érintett munkatársai részt vettek.

o DBI DUNAGARDEN Kft. nyilvános pályázat útján vásárolta meg a Bp. XX. Vízisport u. 12-18. szám alatt található (170022/0/A hrsz., 170022/0/B. hrsz. és 170022/C hrsz.) felépítményi ingatlanokat és ingóságokat 740.000.000,-Ft + áfa összegért.

o DBI DUNAGARDEN Kft-vel bérleti szerződés kötöttünk a Bp. XX. Vízisport u. 12-18. szám alatt található (170022/0/A hrsz., 170022/0/B. hrsz. és 170022/C hrsz.) 3368 m2 alapterületű telekingatlan bérletére. A bérlemény havi bérleti díja 425.210,-Ft + áfa.

o A Gazdasági Bizottság döntése alapján 11 helyiség és 8 lakásingatlan értékesítésére írtunk ki pályázatot, melyből 2 helyiség és 7 lakásingatlan megvásárlására érkezett ajánlat. Az ingatlanok vételárából összesen 44.308.699,- Ft összegű bevétele származott az Önkormányzatnak

o Szociális bérlakás-pályázat útján történő hasznosítás érdekében 2 pályázati eljárást folytattunk le (2018. március, 2018. szeptember), melynek eredményeként összesen 13 bérlakást adtunk bérbe. A pályázatok kiírásában, bontásában, értékelésében, a bíráló bizottság ülésén az Osztály érintett munkatársai részt vettek.

o Piaci alapon 1 db bérlakást adtunk bérbe.

o Magánszemély részére értékesítettük a Bp. XX. Nagykőrösi út 257. szám alatti ingatlant 12.505.000,- Ft vételárért,

o Szintén magánszemély részére értékesítettük a Bp. XX. Hosszú u. 73. szám alatti ingatlant 26.500.000,- Ft vételárért.

➢ 2018. évben a Képviselő-testület döntése alapján a területbérleti, illetve a haszonbérleti díj, a lakás és nem lakás célú helyiségek bérleti díjai, továbbá a közterület-használati díjak az infláció mértékével nem emelkedtek.

➢ Rendszeresen részt vettünk a Tátra téri piac kereskedői szervezetével folytatott egyeztetéseken, folyamatosan foglalkozunk a Tátra téri piacon kialakult helyzet rendezésével. A Tátra téri piac egyes kereskedő által a Társasház alapításának megtámadására tekintettel a társasház megszüntetéséről szóló képviselő-testületi döntés végrehajtása megtörtént, a földhivatal a társasházat megszüntette.

➢ Az Önkormányzat 100%-os tulajdonában lévő gazdasági társaságok vezetői és a gazdasági társaságok Felügyelő Bizottságának tagjai vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségüknek 2018. évben eleget tettek.

2.2.) Lefolytatott főbb beszerzési eljárások:

➢ Piacforgalmi értékbecslések elkészítése az önkormányzati és magántulajdonban lévő lakások, nem lakás céljára szolgáló helyiségek, beépítetlen területek és felépítményes ingatlanok vonatkozásában az INTEGRIT-XX Kft. mint egyedüli ajánlattevő meghívásával.

➢ A bérbeadandó ingatlanok (lakások és nem lakás célú helyiségek) energetikai tanúsítványainak megrendelése előre meghatározott egységárak alapján az INTEGRIT-XX Kft. mint egyedüli ajánlattevő meghívásával.

➢ Az önkormányzati tulajdonban lévő, illetve működési körébe tartozó ingatlanok vonatkozásában végzendő járőrszolgálat biztosítása az INTEGRIT-XX Kft. mint egyedüli ajánlattevő meghívásával.

➢ Az Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok műszaki állapotfelmérésének elvégzése tárgyban az INTEGRIT-XX Kft. mint egyedüli ajánlattevő meghívásával.

➢ Az Önkormányzati ingatlanok rendszeres és rendkívüli bérleményellenőrzése tárgyban.

2.3.) Kataszteri ügyintézés

➢ Budapest Főváros Kormányhivatalával kötött megállapodás alapján a vagyonkataszterben nyilvántartott ingatlanállomány teljes körű egyeztetése a 2018. január 21-ei és 2018. július 31-ei állapot alapján megküldött adatok alapján megtörtént.

➢ A vagyonkataszterben nyilvántartott ingatlanok mennyiségi és értékbeli tételes egyeztetése a Polgármesteri Hivatal Pénzügyi és Számviteli Osztályával megtörtént.

➢ Az értéknövelő beruházásokról, felújításokról készült üzembe helyezési jegyzőkönyvek alapján 87 db ingatlan esetében a mennyiségi és értékváltozás átvezetése megtörtént.

➢ Adatot szolgáltattunk a vagyonkataszterből (ingatlanvagyon statisztika, lakásstatisztika, ügyintézéshez szükséges adatszolgáltatás, állomány felméréséhez alapító okiratok, alaprajzok átadása INTEGRIT-XX. Kft-nek).

➢ Elvégeztük az önkormányzat ingatlanvagyon állományának 2018. december 31. napjáig való teljes körű leltározását, a hiány-többlet eszközök átvezetését a vagyonkataszterben.

➢ A társasházi közös költségeket felülvizsgáltuk. Folyamatos tartjuk a kapcsolatot a közös képviselőkkel, egyeztetjük az egyenlegeket, hátralékokat, illetve meghatározzuk a havi utalásokat. Részt veszünk a közgyűléseken az Önkormányzat képviseletében a fizetendő közös költség csökkentése érdekében. Rendszeresen elkészítjük a közös költség kimutatást.

➢ Folyamatos tájékoztattuk a közgyűlési határozatok alapján a bérlőkre áthárítandó közös költség összegéről az érintett ügyintézőket.

➢ Önkormányzat tulajdonát képező lakások víz-csatorna díjának bérlőre történő áthárítása érdekében az adatállományt felülvizsgáltuk a Forrás programban történő rögzítés érdekében.

➢ A megkötött lakásbérleti szerződések alapján folyamatosan felülvizsgáltuk, szükség esetén módosítottuk a Forrás programban a lakások naturális adatait, valamint a bérbe adás jogcíméhez tartozó szakfeladat kódokat.

➢ A lakcím nyilvántartás rendezése érdekében folyamatosan rendelkezésre bocsátottuk az önkormányzati tulajdonnal érintett társasházak alapító okiratát, valamint annak mellékletét képező műszaki dokumentációt a Hatósági Osztály részére.

➢ Folyamatosan végeztük a Forrás ingatlanvagyon programjában jelentkező hibák, hiányosságok javítását, pótlását az adatállomány ASP IVK programban történő migrálása érdekében.

➢ A rendezetlen jogállású ingatlanok tulajdonjog rendezése érdekében a szükséges intézkedéseket megtettük.

➢ Életveszély elhárítás céljából a Budapest XX. Kende K. u. 55. fsz. 1. sz. alatti lakás magántulajdonosát egy év határozott időtartamra elhelyeztük a Budapest XX. Igló u. 6. III/1. sz. alatti lakásban.

2.4.) Vagyonbiztosítás

➢ 2018. január 1. és 2018. december 31. között a Groupama Biztosító Zrt. volt az Önkormányzat vagyon- és felelősségbiztosítója.

➢ A 2018. évben összesen 56 db kártérítési igénybejelentés érkezett, melyeket kivizsgáltunk és a Groupama Biztosító Zrt. részére továbbítottuk az elbírálás céljából.

2.5.) Helyiséggazdálkodás

Alapvető feladatok és tevékenységek a helyiséggazdálkodás körében:

➢ Az Önkormányzat összesen 367 db nem lakáscélú helyiséggel rendelkezik, melyből bérbe/használatba 143 db helyiséget adtunk.

➢ Az INTEGRIT-XX Kft. felmérése alapján az üres helyiségekből 25 db helyiség a műszaki állapota alapján nem hasznosítható, továbbá 20 db padlástér nem adható bérbe.

➢ 2018-ban 7 db helyiségre kötöttünk új bérleti szerződést. Szerződés hosszabbítás, módosítás, jogviszony rendezés 24 esetben történt.

➢ Az idén 4 db bérleti szerződést szüntettünk meg közös megegyezéssel, 3 db helyiség esetében mondtuk fel a bérleti szerződést, mindhárom esetben a felmondási időn belül tartozásukat rendezték a bérlők, ezért a szerződéses jogviszonyt helyreállítottuk.

➢ A Képviselő-testület részére 8 db előterjesztést készítettünk, mely döntések alapján a használati megállapodásokat megkötöttük.

➢ A Gazdasági Bizottság részére 54 db előterjesztést készítettünk, mely döntések alapján a bérleti szerződéseket és bérleti szerződés-módosításokat, valamint 4 db helyiségbérleti jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről szóló megállapodást megkötöttünk.

Helyiségek bérbeadásából és értékesítéséből befolyó bevételek:

➢ A nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásából és használatából 2018. január 1-től 2018. december 31-ig terjedő időszakban nettó 183.970.465,-Ft összegű bevétel származott.

2.6.) Telekgazdálkodás

Alapvető feladatok és tevékenységek telekgazdálkodás körében:

➢ A telekügyekben érkezett kérelmeket feldolgoztuk. A telekgazdálkodáshoz kapcsolódóan képviselő-testületi és bizottsági döntést igénylő előterjesztéseket készítettünk.

➢ A Képviselő-testület és a Gazdasági Bizottság által meghatározott telkekre vonatkozóan pályázati eljárásokat folytattunk le.

➢ A telkek értékesítése, bérbeadása és állagmegóvása kapcsán helyszíni ellenőrzéseket bonyolítottunk le, és megtettük a szükséges intézkedéseket a telkek rendben tartására vonatkozóan.

➢ Elvégeztük a telekalakításokkal kapcsolatos feladatokat.

➢ Részt vettünk helyszíni bejárásokon, melyekről jegyzőkönyvet készítettünk.

➢ Részt vettünk a telkek használatára vonatkozó, illetve tulajdonjogi helyzet rendezésével kapcsolatos egyetető tárgyalásokon.

➢ Értékbecslést készítettünk az elidegenítésre kijelölt, illetve vételi szándék benyújtása esetén a telkekre.

➢ Előkészítettük az osztatlan közös tulajdonú telek használatára vonatkozó megállapodást.

➢ A telekgazdálkodáshoz kapcsolódóan képviselő-testületi és bizottsági döntést igénylő előterjesztéseket készítettünk.

➢ Ellenőriztük a telekbérleti díjak beérkezését.

➢ Megtettük a szükséges intézkedéseket a beépítési kötelezettség biztosítása miatt bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom törlésével kapcsolatos kérelmek esetében.

Telkek és garázsok bérbeadásából befolyó bevételek:

➢ A telkek és garázsok bérbeadásából 2018. január 1-től 2018. december 31-ig terjedő időszakban összesen nettó 9.446.037,-Ft összegű bevétel származott.

2.7.) Közterület-használat

Alapvető feladatok és tevékenységek a közterület-használat körében:

➢ 2018. január 1. és 2018. december 31. közötti időszakban közterület-használati ügyben a Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság részére pedig 130 db előterjesztés készült.

Közterület-használatból befolyó bevétel:

➢ 2018. január 1. és 2018. december 31. közötti időszakban a közterület-használati díjakból 30.871.741,-Ft bevétel keletkezett.

2.8.) Lakásgazdálkodás

Alapvető feladatok és tevékenységek a lakásgazdálkodás körében:

➢ Az Önkormányzat teljes lakásállománya 653 db, melyből 585 db lakást adtunk bérbe.

➢ 2018. márciusában és szeptemberében összesen 13 lakás szociális bérlakáspályázat útján történő hasznosítására folytattunk le pályázatot a Szociális Bizottság döntése alapján.

➢ A „Kunyhóból Lakásba” program keretében az Utcáról a Lakásba Egyesülettel 2 db lakásbérleti szerződést kötöttünk.

➢ 2018. március hónapban a Budapest XX. kerület, Baross utca 33. V/21. szám alatti lakásra piaci alapú bérlakás pályázatot írtunk ki. A pályázat elbírálása megtörtént, a szerződést megkötöttük.

➢ A Szociális Bizottság elé 133 lakásügyben készítettünk előterjesztést és 129 lakásbérleti szerződést kötöttünk. Az önkormányzati lakások visszavétele és átadása esetén együttműködtünk a Jogi Osztállyal és a Pénzügyi és Számviteli Osztállyal.

➢ A bizottsági előterjesztések elkészítéséhez folyamatos kapcsolatban állunk a Humán Szolgáltatások Intézményével, a Közművelődési, Egészségügyi és Szociális Osztállyal, valamint Budapest Főváros Kormányhivatalával, néhány esetben más önkormányzattal is.

➢ Lakásügyben a Gazdasági Bizottság részére 14 db előterjesztést készítettünk.

➢ A Pénzügyi Bizottság részére 5 db előterjesztést készítettünk, melyek az Önkormányzattal szemben fennálló közüzemi díjhátralék részletekben történő megfizetésére irányultak.

➢ Lakásbérleti szerződés felmondását 4 bérlőnél kezdeményeztük, 21 bérlő esetében átadtuk a Jogi Osztály részére a tartozás behajtása érdekében további ügyintézésre a pénzügyileg felülvizsgált dokumentumokat.

➢ A Jogi Osztállyal közösen 2 esetben vettünk részt kilakoltatáson.

➢ Jelzálogjog törlési kérelem 47 esetben érkezett a megvásárolt önkormányzati lakások és a helyi támogatások megfizetése után. A külföldi állampolgárok tulajdonszerzésével kapcsolatos ügyintézésre 28 esetben volt szükség.

Lakások értékesítéséből és bérbeadásából befolyó bevétel:

➢ 2018-ban önkormányzati lakás értékesítése 10 esetben történt a vételár egyösszegű befizetésével, összesen: 14.926.705,-Ft értékben. 2018. január 1-től 2018. december 31-ig terjedő időszakban a lakások bérbeadásából, használatából származó bevétel 86.958.982,-Ft volt.

2.9.) Energetikai feladatok:

➢ Több mint 4000 db közüzemi számla előkészítése teljesítés igazolásra;

➢ Az Önkormányzathoz tartozó fogyasztási helyeken a különböző mérőhelyek adatainak rögzítése egy adatbázisban a beérkező számlák adatai, valamint a meglévő szerződések alapján;

➢ Több fogyasztási hely esetében szerződéskötés kezdeményezése a szolgálatóknál, és a villamos fogyasztásmérők visszaszerelésének megrendelése;

➢ Közös mérőóra állás leolvasás és mérőóra csere a szolgáltató képviselőjével;

➢ Számlareklamációk, több esetben egyezetetés a szolgáltatókkal a hátralékok kifizetéséről;

➢ Több csőtörés esetében ügyintézés a FCSM Zrt-nél;

➢ Vörösmarty utca 89-91. épületkomplexum HMV - rendszerének átalakítása;

➢ Mártonffy utca 76-84. alatti óvoda fűtési rendszerének terveztetése és kivitelezése;

➢ III. Csónakház esővízelvezetési problémájának megoldása;

➢ Kossuth Lajos tér elektromos kapcsolószekrény karbantartása.

3.) Városfejlesztési Csoport

3.1.) Beruházások 2018.01.01. – 2018.12.31. között:

Megvalósult beruházások, fejlesztések:

➢ 30 db lakásba telepíttettünk mellékvízmérő-órát;

➢ 2 db lakás esetében történt gázbevezetés és kombicirkós, radiátoros központi fűtés kialakítás;

➢ Budapest XX. Kerület Ady Endre u. 150. - MLSZ Műfüves futballpálya (100 x 64);

➢ Vízisport u. 12-18. - II. csónakház kabinsorán lévő teraszok bontása, terület tereprendezése;

➢ Vízisport u. 12-18. - a csónakház zöldterületén csapadékvíz szikkasztó kiépítése;

➢ Vízisport u. 12-18. - II. csónakházak kabinsor felújítása;

➢ Gézengúz Óvodában (Gyöngyszem Tagóvoda - Vörösmarty u. 89-91.) villanybojler beépítés, vezeték kiépítése;

➢ Lurkóház Óvoda (Köztársaság tér 1.) udvarán gumitégla burkolatú focipálya készítése;

➢ Vörösmarty téri piac és környékének forgalomtechnikai rendezési terve;

➢ Tempo 30-s övezet kialakításának koncepció terve;

➢ "Memento Vivere! - Gondolj az Életre!" szobor díszvilágítás tervezése és költségvetés elkészítése;

➢ Orsolya - Wesselényi - Károly utca közötti szakaszoknál parkoló létesítése;

➢ Wesselényi u. 3-9. - parkoló kiépítése;

➢ Alsóteleki u. 56. - parkoló kiépítése;

➢ Csili Művelődési Központ (Nagy Győry I. u. 4-6.) színházterem átalakítási munkái;

➢ Csili Művelődési Központ udvarának esővíz elvezetési munkái;

➢ Csili Étterem részére 1 db klímaberendezés beszerelése;

➢ Kamerarendszer bővítése;

➢ Mobilkamerák telepítése;

➢ Tátra tér 1. - volt Tátra Téri Általános Iskola épületében riasztórendszer kiépítése.

Folyamatban lévő beruházások:

➢ Baross utca - Topánka utca kereszteződésében fedett buszmegálló és zöldfelület létesítése;

➢ Civil Ház padlásfeljáró kialakítás.

3.2.) Felújítások 2018.01.01. – 2018.12.31. között:

Megvalósult felújítások:

➢ A Polgármesteri Hivatal házasságkötő termében a mennyezeti világító-testek beltéri LED-panelekre történő cseréje;

➢ A Polgármesteri Hivatal férfi mosdóinak felújítása;

➢ 3 db lakás bejárati ajtajának cseréje, korszerű műanyag nyílászáróra;

➢ 1 db lakás ablakainak cseréje korszerű műanyag nyílászárókra;

➢ 2 db lakás elektromos hálózatának felújítása a vonatkozó szabványoknak megfelelően;

➢ Károly u 132. - Trendy Fitness feletti lapostető felújítása;

➢ Nyitnikék Óvoda Boróka Tagóvoda terasz burkolatainak cseréje;

➢ Pesterzsébeti Kerekerdő Óvoda kerítésének felújítása;

➢ Gyermekmosoly Óvoda Mákvirág Tagóvoda kerítésének felújítása;

➢ Lajtha L. u. 5-7. - Gondozási Központ szennyvízcsatorna részleges felújítása;

➢ Csili Művelődési Központ tetőszigetelés;

➢ Vízisport u. 12-18. - Vak Varjú Csónakház tető felújítása;

➢ Gyermekmosoly Óvoda (Mákvirág Tagóvoda - Rákóczi u. 82-84.) balesetveszélyes kerítés felújítása;

➢ Kerekerdő Óvoda (Nagysándor József u. 189.) külső wc-felújítása;

➢ Pesterzsébeti Ady Endre Bölcsőde játszóudvarának felújítása - VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00052;

➢ Pesterzsébeti Szociális Foglalkoztató (Baross u. 91-95.) tetőszigetelése;

➢ Család és Gyermekjóléti Központ épületének ejtővezeték cseréje;

➢ Polgármesteri Hivatal Rendvédelmi Osztály fűtés korszerűsítés;

➢ Pesterzsébeti Uszoda medencéjének felújítása.

Folyamatban lévő felújítások:

➢ Ady E. u.150. - ESMTK sporttelep-nyílászárók felújítása

A fentiekben összefoglalt lényegesebb munkálatok mellett folyamatosan biztosítottuk az intézményeink üzemeltetését a karbantartási és a gyorsszolgálati munkák elvégzésével.

3.3.) Környezetvédelem 2018.01.01. – 2018.12.31. között:

A környezetvédelem területén is folyamatosan eleget tettünk az Osztályra háruló feladatoknak, ezek elsősorban a köztisztasággal, zajvédelemmel, parlagfű-mentesítéssel, környezetszennyezéssel és hulladékkezeléssel voltak kapcsolatosak. A környezetvédelmi helyzetről 2018. januárjában és júliusában tájékoztattuk a Képviselő-testületet. A hulladékkezelés, kerületi szemetelés vonatkozásában sajnálatos módon és minden igyekezetünk ellenére, valamint a rendelkezésünkre álló eszközök, lehetőségek maximális kihasználása mellett is csak részleges és helyenként csak átmeneti eredményeket sikerül elérni, a lakosság szemetelő rétegének szemléletváltása hiányában sajnos továbbra is komoly gond az illegális szemét lerakása, a szelektív hulladékgyűjtő szigetek mellett és általában a kerület utcáiban. Ezen probléma és a hozzá kapcsolódó ügyek kapcsán a jövőben is számítunk a Rendvédelmi Osztály hathatós segítségére és a már kialakult együttműködésre.

3.4.) Zöldfelület-fenntartás 2018.01.01. – 2018.12.31. között:

➢ Padok bontása, illetve cseréje a Topánka utcai buszmegállóban;

➢ 12 db pad kihelyezése zöldterületekre (Heksinki út, Ábrahám G. u., Vízisport u. 12.);

➢ Kutyafuttatók létesítése;

➢ Vadászkerítések létesítése;

➢ Pázsitos stny. játszótér játszóeszközök kihelyezése;

➢ Baba park játszóeszközök kihelyezése;

➢ Tátra téri játszótér piramis mászóháló kihelyezése;

➢ Nagy Győry I. köz játszótér bontása, játszószerek áthelyezése;

➢ Vízisport u. 12-18. játszószer és lépcső felújítás;

➢ Zöldfelületek és járdák rekonstrukciója (Kalmár Ilona stny. - Berkenye stny. - Kossuth L. u. - Ady Endre Általános Iskola által határolt terület 15 000 nm);

➢ Zöldfelületek és járdák rekonstrukciója (Eperjes u. - Károly u. - Orsolya u. - Wesselényi u. által határolt terület 19 000 nm);

➢ MKOSZ kosárlabdapálya telepítése érdekében előkészítő beruházások;

➢ Zöldfelületek és járdák rekonstrukciója (Deák tér és környéke 12800 nm);

➢ Török Flóris utca 78-82. BRFK udvarán fedett pihenőhely létesítése;

➢ Közösségi kert kialakítása (Vízisport utca);

➢ Közösségi tér kialakítása – közösségi komposztáló (Ősz utca - Eötvös utca telek);

➢ Mezítlábas ösvény kialakítása óvodákban;

➢ Intézményi gallyazási munkálatok;

➢ FŐKERT faültetési programjának keretein belül kapott 300 csemetefa ültetési munkálatainak koordinálása;

➢ Kossuth Lajos utcában 3 virágágyás átalakítása;

➢ Erzsébet téren „Anyák szobra” talapzat felújítása;

➢ Kossuth Lajos téren szökőkút műkő felcsiszolása, karbantartása.

4.) Közbeszerzési és Pályázati Csoport

4.1.) Pályázatok 2018.01.01. – 2018.12.31. között:

A tárgyidőszakban benyújtott és elbírált pályázatok, támogatások:

➢ „Dunai sétány” című városrehabilitációs projekt (Budapest Főváros Városrehabilitációs Keretből a 2018. évi TÉR_KÖZ pályázaton a Fővárosi Közgyűlés 790/2018. (IX.26.) határozatával elnyert támogatás)

Nyertes pályázat, a megítélt támogatás összege: legfeljebb 150 000 000 Ft, aláírt együttműködési megállapodás van, támogatási szerződés megkötése 2019. november 30-ig.

➢ „Pesterzsébeti gyalogoshíd tervezése és kivitelezése” (Belügyminisztérium BMÖGF/173-4/2018 sz. támogatás az 1818/2016. (XII. 22.) Korm.határozat szerinti célra)

A megítélt támogatás összege: bruttó 1 000 000 000 Ft, a cél felhasználása módosult az 1697/2018. (XII.17.) Korm.határozattal:

➢ „Pesterzsébeti önkormányzati beruházások, felújítások” (Belügyminisztérium BMÖGF/173-4/2018 sz. támogatás az 1697/2018. (XII.17.) Korm.határozat szerinti módosított célra, ebr42 rendszerben 344669

A megítélt támogatás összege: bruttó 1 000 000 000 Ft.

A korábban benyújtott, elbírált és a tárgyidőszakban folyamatban lévő, még el nem számolt pályázatok:

➢ Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata ASP központhoz való csatlakozása (KÖFOP-1.2.1-VEKOP-16-2017-01068)

Nyertes pályázat, a megítélt támogatás összege: 8.958.201,-Ft;

➢ Budapest XX. kerület Pöltenberg utca Vörösmarty u. - Török Flóris u., illetve Török Flóris u. - Knézich u. közötti szakaszainak felújítása (ebr42 351841)

Nyertes pályázat, a megítélt támogatás összege: 50.000.000,-Ft;

➢ Pesterzsébeti Ady Endre Bölcsőde játszóudvarának fejlesztése (VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00052)

Nyertes pályázat, a megítélt támogatás összege: 12.800.000,-Ft;

➢ A Nemzeti Szabadidős - Egészség Sportpark Programban való részvétel

9 kültéri sportpark és 1 futókör kiépítése a Nemzeti Sportközpontok által;

➢ Konzorciumi együttműködési megállapodás támogatási kérelem benyújtására, Közlekedésbiztonsági fejlesztések Budapest XX. kerületében (VEKOP-5.3.1-15-2016-00004) Önkormányzat feladata: szemléletformálás

Nyertes pályázat, a megítélt támogatás összege: 12.100.000,-Ft;

➢ TÉR_KÖZ Budapest „A” jelű program: Hullám Csónakházak funkcióbővítő fejlesztése II. ütem, I. csónakház

Nyertes pályázat, a megítélt támogatás összege: 150.000.000,-Ft.

A korábban benyújtott és a tárgyidőszakban elbírált pályázatok:

➢ Pesterzsébeti kertvárosi szociális városrehabilitációs modellprogram (VEKOP-6.2.1-15-2016-00011)

Az igényelt támogatás összege: 1 099 999 998 Ft, elutasított.

➢ Pesterzsébeti Vörösmarty Bölcsőde játszóudvarának fejlesztése (VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00048)

Az igényelt támogatás összege: 8.554.950,-Ft, elutasított.

A korábban benyújtott és elbírálásra váró, illetve tartaléklistára helyezett pályázatok:

➢ Ovi-Sport Közhasznú Alapítványhoz pályázat a Gyöngyszem Tagóvoda udvarán létesített ovi-sport pálya tetőszerkezetére helyezendő árnyékoló háló beszerzésére

Az igényelt támogatás összege: 169.800 Ft;

➢ Ovi-Sport Közhasznú Alapítványhoz pályázat a Gyöngyszem Tagóvoda udvarán létesített ovi-sport pálya üzemeltetéséhez szükséges SMG TurfScout TS500 („Oszkár”) típusú műfűkarbantartó-gép beszerzésére

Az igényelt támogatás összege: 447.173 Ft;

➢ Pesterzsébeti Lurkóház Óvoda és Lurkóház Óvoda Kincskereső Tagóvodája játszóudvarainak fejlesztése (VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00047)

Az igényelt támogatás összege: 22.352.940,-Ft; tartaléklistára helyezve;

➢ Pesterzsébeti Kerekerdő Óvoda és Kerekerdő Óvoda Bóbita Tagóvodája játszóudvarainak fejlesztése (VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00049)

Az igényelt támogatás összege: 19.250.330,-Ft; tartaléklistára helyezve;

➢ Pesterzsébeti Gyermekmosoly Óvoda, Gyermekmosoly Óvoda Kékcinke Tagóvodája és Gyermekmosoly Óvoda Mákvirág Tagóvodája játszóudvarainak fejlesztése (VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00050)

Az igényelt támogatás összege: 42.026.510,-Ft; tartaléklistára helyezve;

➢ Pesterzsébeti Nyitnikék Óvoda, Nyitnikék Óvoda Boróka Tagóvodája, Nyitnikék Óvoda "Zöld Ovi" Tagóvodája, Nyitnikék Óvoda Békaporonty Tagóvodája és Kossuth Lajos Bölcsőde játszóudvarainak fejlesztése (VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00051)

Az igényelt támogatás összege: 66.844.270,-Ft; tartaléklistára helyezve;

➢ Pesterzsébeti Gézengúz Óvoda, Gézengúz Óvoda Vackor Tagóvodája, Gézengúz Óvoda Gyöngyszem Tagóvodája játszóudvarainak fejlesztése (VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00053)

Az igényelt támogatás összege: 29.784.980,-Ft; tartaléklistára helyezve;

➢ Pesterzsébeti Baross Német Nemzetiségi Óvoda és Baross Óvoda Tagóvodája játszóudvarának fejlesztése (VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00054)

Az igényelt támogatás összege: 26.104.520,-Ft; tartaléklistára helyezve.

4.2.) Közbeszerzési eljárások 2018.01.01. – 2018.12.31. között:

Eredményes eljárások:

➢ Kamerarendszer bővítése;

➢ Út- és járdakarbantartás 2018. (1. rész: Útkarbantartás megvalósítása, 2. rész: Járdakarbantartás megvalósítása);

➢ Csili Művelődési Központ felújítási munkái II. ütem;

➢ Zöldterületek és járdák rekonstrukciója (1. rész: Eperjes utca – Károly utca – Orsolya utca – Wesselényi utca által határolt területen, 2. rész: Kalmár Ilona sétány – Kossuth Lajos utca – Berkenye sétány – Ady Endre Iskola által határolt területen);

➢ Pesterzsébeti Hullám Csónakházak funkcióbővítő fejlesztése II. ütem: Az 1-es számú csónakház építészeti felújítása;

➢ Zöldterületek és járdák rekonstrukciója (Deák tér, Rimaszombat utca és Radnó utca által határolt területen);

➢ Közterületi fák karbantartása;

➢ Építési, vegyes és zöldhulladék összegyűjtése, elszállítása, hivatalos hulladék ártalmatlanító helyen történő elhelyezése.

Folyamatban lévő eljárások:

➢ Sportpark és Futókör kivitelezése a Nemzeti Szabadidős – Egészség Sportpark Program keretében Budapest XX. kerület (az eljárás lefolytatása konzorciumban történik a Nemzeti Sportparkkal (konzorciumvezető = ezért az eljárás lefolytatására kötelezett);

➢ Civil Ház tető tartószerkezetének felújítása;

➢ Építési, vegyes és zöldhulladék összegyűjtése, elszállítása, hivatalos hulladék ártalmatlanító helyen történő elhelyezése;

➢ Út- és járdakarbantartás 2019. (1. rész: Útkarbantartás, 2. rész: Járdakarbantartás);

➢ Budapest XX. kerület Pöltenberg utca Vörösmarty u. – Török Flóris u., közötti szakaszainak felújítása II.;

➢ Közterületi fák gallyazása, kivágása, pótlása.

Felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó által lefolytatott, illetve lefolytatásra kerülő eljárások:

➢ Pesterzsébeti gyalogoshíd tervezése és kivitelezése (Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzata a 1818/2016. (XII. 22.) Kormányhatározat alapján a Pesterzsébeti gyalogos és kerékpáros híd utasforgalmi, kereskedelmi és vendéglátó kiszolgáló egységekkel projekt megvalósítása érdekében);

➢ Pesterzsébeti önkormányzati beruházások, felújítások (Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzata a 1818/2016. (XII. 22.) Kormányhatározatot a 1697/2018. (XII. 17.) Korm. határozat 8. pontja módosította, mely értelmében a támogatás Pesterzsébeti önkormányzati beruházások, felújítások célra használható fel)

Eredménytelen eljárás:

➢ Budapest XX. kerület Pöltenberg utca Vörösmarty u. – Török Flóris u., közötti szakaszainak felújítása;

➢ Pesterzsébeti gyalogoshíd tervezése és kivitelezése;

➢ Építési, vegyes és zöldhulladék összegyűjtése, elszállítása, hivatalos hulladék ártalmatlanító helyen történő elhelyezése.

5.) Az Osztály tevékenységére vonatkozó statisztikai adatok:

Ügyirat-és iratforgalom 2018.01.01-12.31-ig

• Vagyongazdálkodási Csoport: összesen: 12747 db, főszám: 1728 db, alszám: 11019 db.

• Városfejlesztési Csoport: összesen: 4453 db, főszám: 525 db, alszám: 3928 db.

• Közbeszerzési Csoport: összesen: 987 db, főszám 62 db, alszám: 925 db.

|Előterjesztések száma (képviselő-testületi): |95 |

|Előterjesztések száma (bizottsági) GB: |88 |

|Előterjesztések száma (bizottsági) KVB: |138 |

|Előterjesztések száma (bizottsági) SZB: |141 |

|Előterjesztések száma (bizottsági) PB: |2 |

Testületi, bizottsági előterjesztéseinket igyekeztünk határidőre elkészíteni, olyan tartalommal, amely kellő tájékoztatást ad ahhoz, hogy az illetékesek megfelelő, körültekintő döntéseket hozhassanak.

Jelentési kötelezettségeinknek hiánytalanul, és az előírt határidőkön belül eleget tettünk.

A Hivatal más osztályaival, az Önkormányzat képviselőivel és a külsős bizottsági tagokkal, az intézményekkel, önkormányzati cégekkel, kivitelezőkkel jó munkakapcsolatot alakítottunk ki, illetve tartottunk fenn.

V. Pénzügyi, számviteli tevékenység és feladatok:

(Pénzügyi és Számviteli Osztály)

A Pénzügyi és Számviteli Osztály alapvetően a 2018. évre vonatkozó munkatervében foglalt feladatokat végezte, az ügyrendjében foglaltak szerint, továbbá figyelemmel a pénzügyi és számviteli tárgyú jogszabályokra és egyéb szabályozókra.

A Pénzügyi és Számviteli Osztály 2018-ban 1 fő osztályvezető és 2 fő osztályvezető-helyettes irányítása mellet, 22 fő (betöltött álláshelyek száma) ügyintézővel látta el feladatait.

1.) Az osztályos munkaterv és az ügyrend, valamint a mindenkori jogszabályi környezet szerinti legfontosabb tevékenységek, feladatok:

➢ A 2018. évi költségvetés és a 2017. évi költségvetési beszámoló elkészítése, megküldése.

➢ Havi jelentések készítése a Magyar Államkincstár felé.

➢ Adóbevallások határidőben történő megküldése a Nemzeti Adó-és Vámhivatal részére.

➢ A költségvetési előirányzat módosítás érdekében módosításra vonatkozó előterjesztések készítése 4 alkalommal.

➢ Szabályzatok készítése, illetve szabályzatok folyamatos karbantartása, módosítására vonatkozó javaslat előterjesztése.

➢ Belső ellenőrzéshez adatszolgáltatás, állandó rendelkezésre állás biztosítása.

➢ Nemzetiségi önkormányzatokkal kapcsolatos feladatok végrehajtása.

➢ Pályázatokkal kapcsolatos folyamatos adatszolgáltatások, elszámolások készítése.

➢ Folyamatos számviteli-pénzügyi feladatok naprakész, határidőben történő elkészítése.

➢ Az Önkormányzat és a Hivatal pénzügyi műveleteivel kapcsolatos valamennyi feladat ellátása.

A fentieken túl a Pénzügyi és Számviteli Osztály folyamatos kapcsolatot tart a Hivatal valamennyi többi osztályával minden olyan feladat kapcsán, amely jellegénél fogva minden szervezeti egységet érint (például leltározási feladatok, kötelezettségvállalás). Tevékenyen közreműködik a Városgazdálkodási Osztály napi tevékenységében az ingatlangazdálkodási, beruházási-felújítási-karbantartási feladatok vonatkozásában, ezek pénzügyi-számviteli vonzatait illetően.

2.) A napi pénzügyi-számviteli feladatokon túl az alábbiak kerültek elvégzésre:

➢ A Magyar Államkincstár által kezdeményezett utóellenőrzéshez folyamatos adatszolgáltatás, rendelkezésre állás biztosítása, továbbá kapcsolattartás a Hivatal érintett osztályaival, illetve az önkormányzati intézményekkel.

➢ 2018. december 31-i fordulónappal elkészült az Önkormányzat, a Polgármesteri Hivatal és a Nemzetiségi Önkormányzatok tárgyi eszközeinek mennyiségi leltározása.

➢ A 2018. évben elindult az új ASP Gazdálkodási Szakrendszer oktatása és a rendszerre való átálláshoz az előzetes felkészülés.

➢ A 2018. évi országgyűlési választások pénzügyi-számviteli feladatainak végrehajtása.

➢ A Duna Garden Hotel**** és Szálloda ügyletével kapcsolatosan felvett hitel visszafizetésének lebonyolítása.

VI. Hatósági tevékenység és feladatok:

(Hatósági Osztály)

1.) A Hatósági Osztály általános feladatai, struktúrája, létszáma:

A Hatósági Osztály a 2018. évben – figyelemmel munkatervére, ügyrendjére, valamint a működésére irányadó jogszabályi előírásokra – az alábbi hatósági és igazgatási ügyeket látta el:

➢ adóhatósági,

➢ anyakönyvi,

➢ állattartási,

➢ általános igazgatási (ezen belül hirdetmények közzététele, közterület használat engedélyezése, központi címnyilvántartás vezetése)

➢ birtokvédelmi,

➢ építéshatósági,

➢ hagyatéki,

➢ kereskedelmi és ipar-igazgatási.

Az Osztály 1 fő osztályvezető, 2 fő osztályvezető-helyettes irányítása mellett, 27 fő ügyintézővel látta el feladatait a 2018. évben.

2.) Adóhatósági ügyek

Az osztály adócsoportja a jogszabály felhatalmazása alapján az önkormányzat hatáskörébe tartozó adók és adók módjára behajtandó köztartozások nyilvántartását, kezelését és elszámolását látja el. Ezen belül a helyi építmény- és telekadó, gépjárműadó, talajterhelési díj, késedelmi pótlék, bírság és végrehajtási költség, adók módjára behajtandó köztartozások, államigazgatási eljárási illeték, helyi jövedéki adó ügyeket és az adó- és érték bizonyítvány kiállítását. Az adócsoport 2018. évben iktatott ügyeinek száma: 33.951 db (11.998 főszám, 21.953 alszám).

Az idei év első napjaiban megtörtént az előző 2018-as év zárása és a 2019. év nyitása. A kivetett éves helyi építmény- és telekadóról szóló egyenleg-értesítőket és csekkeket, valamint a talajterhelési díjról szóló tájékoztatókat, bevallásokat, csekkeket februárban küldtük meg az adóalanyok részére.

A gépjárműadó kivetése, mely a központi járműnyilvántartásból történő hatósági adatszolgáltatáson alapul az adóalanyok magas száma miatt jelentős mértékű feladatot jelentett a csoportnak.

A nyitóállományban a 2018. évben 23.664 db gépjármű volt, feldolgozását követően 2.582 db előíró, 2.922 db megszüntető határozatot és 20.405 db egyenlegértesítőt küldtünk ki az adóalanyok számára.

Ebben a munkában nagy segítséget jelentett a borítékoló gép, amelynek segítségével egyszerűbbé és gyorsabbá vált az adó értesítések, határozatok kiküldése. A folyamatban a csoport minden dolgozója részt vett, az adózók időben megkapták az értesítőt és csekket.

Éves szinten a gépjármű havi változások száma 5.610 db volt.

A kivetéses helyi adóknál az év elején sok bevallás érkezett a változásról, és a fizetéskönnyítésre, adómérséklésre irányuló kérelmek száma is ezen idő alatt érkezett nagy számban.

A hátralékok beszedése érdekében adatot kértünk az adózó munkahelyére vonatkozóan, a pénzintézetektől számlaszámot kértünk, és helyszíni ellenőrzést tartottunk.

Az önkormányzati adókról negyedévente készül - a MÁK segédlete alapján - zárás, mely adatokat a Magyar Államkincstár és a Pénzügyi és Számviteli Osztály kapja meg.

A 2018. éves adóbevételek alakulását az alábbi táblázat tartalmazza:

|Sorszám |Adónem |Előirányzat |Teljesítés |Teljesítés %-a |Befolyt bevétel /Ft/ |

| |/Ft/ |/Ft/ |/ktg.vetésnek utalva Ft/ | | |

|1. |Építményadó |555 000 000 Ft |577 265 314 Ft |104,01% |578 037 998 Ft |

|2. |Telekadó |390 000 000 Ft |393 615 803 Ft |100,93% |398 183 452 Ft |

|3. |Gépjárműadó* |148 000 000 Ft |152 530 432 Ft |103,06% |382 179 552 Ft |

|4. |Talajterhelési díj |10 000 000 Ft |9 117 426 Ft |91,17% |9 148 047 Ft |

|5. |Pótlék |4 000 000 Ft |3 123 199 Ft |78,08% |3 270 623 Ft |

|6. |Bírság |6 000 000 Ft |5 236 990 Ft |87,28% |5 724 616 Ft |

|Összesen |  |1 113 000 000 Ft |1 140 889 164 Ft |102,51% |1 376 544 288 Ft |

(*-gal jelölt gépjárműadó előirányzat 40 %-ot, a befolyt bevétel a teljes összeget tartalmazza)

Jelentős változás volt, hogy a Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012. évi CCIV. törvény 32. § (1) bekezdése alapján a gépjárműadóról szóló törvény szerint a belföldi gépjárművek után a települési önkormányzat által beszedett adó 40 %-a illeti meg az önkormányzatot. A szabályozás alapján a 2018. évben a gépjárműadó bevétel megosztása alapján a kincstár részére a bevétel 60 %-át kellett utalni, mely 228.795.648,- Ft volt.

A helyi építményadóról szóló önkormányzati rendelet alapján 2018. január 1-jétől a reklámhordozók adókötelesek. Az adózók száma 2018-ban 19 volt, a befizetett adó összege pedig 19.171.200,- Ft.

Adóellenőrzés:

A 2018. évben 19 tervezett és 33 célellenőrzés, együttesen 52 ellenőrzés történt. A jogerőre emelkedett határozattal megállapított adó összegét az alábbi táblázat tartalmazza.

|Megnevezés |Építményadó |Telekadó |Adóbírság |Pótlék |Összesen |

| |hiány / Ft |hiány / Ft |/ Ft |/ Ft |/ Ft |

|Év összesen |9 090 645 Ft |26 131 821 Ft |1 955 750 Ft |385 775 Ft |37 563 991 Ft |

Az adóhiányt előíró határozatokkal kapcsolatban fellebbezés nem érkezett.

Méltányossági-részletfizetési ügyben a 2018. év során adóhatóságunkhoz 30 kérelem érkezett. Méltányosságból 9.067.644,- Ft lett elengedve, 94.827.198,- Ft-ra pedig részletfizetést engedélyeztünk.

Az ellenőrzési adóbevételek a tárgyévben a következők szerint alakultak:

|Megnevezés |Építményadó |Telekadó |Adóbírság |Pótlék |Összesen |

| |forintban |

|2018. évben |6 255 141 Ft |7 911 052 Ft |885 442 Ft |255 667 Ft |15 307 302 |

3.) Anyakönyvi ügyek

Az anyakönyvvezetők a 2018. évben 11.669 db ügyet intéztek. Ebből főszámra 998 db, alszámra 214 db, gyűjtőszámra iktatott ügy 4.010 db, a gyűjtőszámra iktatott ügyeken belül kivonatkérés, adatszolgáltatás 3.438 db, munkakosár rögzítés 251 db, válási lap 101 db, felmentés 27 db, névviselés 173 db, elmaradt esküvő 20 db, költségmentesség engedélyezése 0 db, anyakönyvi bejegyzés: 2.191 db születés, 2.021 db haláleset és 307 db házasságkötés, esküvői befizetések: 108 db, személyes kivonatkérések: 2.034 db.

Az anyakönyvi eljárásokban az Elektronikus Anyakönyvi Rendszer (EAK rendszer) bevezetésével a legtöbb anyakönyvi ügy elvégzéséhez szükséges idő a többszörösére nőtt. Az elmúlt három év alatt az anyakönyvi eljárások időigényessége, valamint a rendszer átmeneti működési zavarai miatt az ügyfélfogadásban és az ügyintézésben is jelentős mértékű fennakadás nem csökkent. Az adatok rögzítését lassítja, hogy a központi elektronikus anyakönyvi programban végrehajtott verzióváltások után a korábban jól működő modul leáll, vagy egyáltalán nem működik. A rendszerbe beépített hitelesség-és hibakereső folyamat pedig jelentős többletfeladatot generál. Továbbra is az a tapasztalat, hogy az anyakönyvi ügyek intézése folyamatosan nagy munka terhet jelent, részben az országos illetékességből adódó nagyszámú ügyfélforgalom, részben a jogszabályi változásokból eredő megnövekedett adminisztráció miatt. A legnagyobb problémát a munkakosárban felhalmozódott rögzítési feladatok feldolgozása jelenti.

A házasulandó párok körében továbbra is igény a külső helyszínen történő esküvő megtartása.

Az anyakönyvvezetők részt vállaltak az 50. házassági évfordulójukat ünneplő pesterzsébeti párok köszöntésére rendezett ünnepség lebonyolításában.

A 2018. évben 61 fő tett állampolgársági esküt. Az anyakönyvvezetők az állampolgársági eskütétel megszervezésében és az azt követő értesítési és adatszolgáltatási feladatok ellátásában vettek részt.

4.) Állattartási, állatvédelmi ügyek

A 2018. évben 40 állattartással kapcsolatos bejelentés érkezett, melynek során hivatalból, illetve kérelem alapján 13 esetben indítottunk eljárást az állattartásra vonatkozó szabályok megsértése miatt. A bejelentések főként az állatok nem megfelelő módon történő tartására vonatkoztak. Ezekben az ügyekben 7 esetben hoztunk érdemi határozatot, melyben az állattartót köteleztük a jogszabályi előírások betartására.

A többi esetben a helyszíni szemlék által feltárt hiányosságok pótlását követően az eljárás megszüntetésére, vagy a bejelentés szabálysértési hatósághoz történő áttételére került sor. A bejelentéseket követően, illetve az eljárások lefolytatása során helyszíni szemlét összesen 46 alkalommal tartottunk.

Az állatok védelmére, kíméletére vonatkozó előírások megsértése miatt 3 alkalommal szabtunk ki, összesen: 420.000.-Ft állatvédelmi bírságot.

Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény (Ávt.) 42/B. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően 2018. június 1. – 2018. augusztus 31. között az ebtartók bejelentése alapján összeírtuk, és nyilvántartásba vettük a kerületben tartott ebeket. Az ebösszeírásra papír alapon, valamint a DESINGCORP Hungary által, a honlapunkon elhelyezett felhasználói felület segítségével elektronikus úton volt lehetőség. Az ebösszeírás során postai úton 630 adatlap érkezett, míg elektronikus úton 926, a kerület tekintetében mindösszesen 1556 ebet jelentettek be.

5.) Általános igazgatási (hirdetmények közzététele, közterület használat engedélyezése) ügyek

A 2018. évben 751 hirdetmény közzétételéről intézkedtünk. A hirdetmények főként a bíróságoktól, önálló bírósági végrehajtóktól, földhivataltól és más hatóságoktól érkeztek.

Az elmúlt évben 382 közterület használat engedélyezésére vonatkozó ügyet intéztünk, melynek során 2.236.327.-Ft használati díjat fizettek be. A közterület használat leggyakrabban konténer elhelyezésére vonatkozott, és 13 esetben kereskedelmi célú közterület használatot kértek.

A közterület engedély nélküli használata miatt két esetben mindösszesen 34.240,-Ft közterület-használati díj befizetéséről rendelkező értesítést küldtünk ki.

6.) Birtokvédelmi ügyek

A 2018. évben 71 birtokvédelmi eljárást folytattunk le. A birtokvédelmi ügyekben a bizonyítási eljárás lefolytatását követően 24 esetben kötelező határozat született az eredeti állapot helyreállítására, vagy a zavarás megszüntetésére, 26 esetben a kérelem elutasítására került sor. A kötelező határozatok végrehajtása érdekében a birtokvédelemben részesülők végrehajtás iránti kérelmet 8 esetben terjesztettek elő. A végrehajtási eljárások során 8 esetben szabtunk ki bírságot, melynek összege összesen 230.000,- Ft volt. A megadott határidőn belül a bírságot 1 kötelezett nem fizette meg, melyet végrehajtásra átadtunk a Nemzeti Adó-és Vámhivatalnak 100.000,- Ft összegre. A birtokvédelmi határozat megváltoztatása iránt benyújtott keresetek száma: 3 db. A közérdekű kérelmek, panaszok tekintetében az ügyfeleket mind a 36 esetben tájékoztattuk a megfelelő eljárásról, az ügyeknek a hatályos jogszabályoknak megfelelő intézéséről.

7.) Hagyatéki ügyek

A hagyatéki ügyintézők a 2018. évben összesen 5.980 (2.013 főszámra és 3.967 alszámra iktatott) ügyet intéztek.

Megfigyelhető, hogy egyre nagyobb számban keresik meg a hivatalt a pénzintézetek, gazdasági társaságok, szolgáltatók hagyatéki hitelezői igények bejelentése érdekében, amelyben az elhunytak tartozásait jelzik felénk.

A hatékony hagyatéki ügyintézés érdekében a korábbi évekhez hasonlóan az elmúlt évben is folyamatosan egyeztettünk és napi kapcsolatot tartottunk a közjegyzőkkel és a munkatársaikkal.

8.) Kereskedelmi és ipar igazgatási ügyek

A 2018. évben 148 új üzletet, illetve kereskedelmi tevékenységet vettünk nyilvántartásba az alábbi kereskedelmi formák szerinti bontásban:

➢ Üzletben folytatott kereskedelmi tevékenység: 70

➢ Közterületi értékesítés: 9

➢ Csomagküldő kereskedelem: 37

➢ Üzleten kívüli kereskedelem: 18

➢ Vásáron vagy piacon folytatott kereskedelmi tevékenység: 14

Az év folyamán 69 működési engedélyt adtak vissza, illetve jelentették be a kereskedelmi tevékenység megszűntetését.

2018. december 31. napján 2.072 működő kereskedelmi tevékenységet tartottunk nyilván.

A bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt 8 esetben szabtunk ki összesen 475.000.-Ft bírságot, és emellett 3 esetben tiltottuk meg a tevékenység végzését.

A megadott határidőn belül a bírságot 6 kötelezett nem fizette meg, melyet végrehajtásra átadtunk a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak 320.000, Ft értékben, valamint a véglegessé vált határozatunkban meghatározott cselekmény végrehajtását 1 esetben kértük az állami adóhatóságtól.

Az Ákr. hatályba lépése miatt a korábbi években az önálló bírósági végrehajtónak átadott, az év folyamán visszaérkezett követeléseket 5 ügyben adtuk át a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak összesen 220.000,- Ft értékben

A kereskedőkről vezetett közhiteles hatósági nyilvántartásban szereplő, de ténylegesen megszüntetett tevékenységek tekintetében 11 alkalommal indítottunk eljárást.

A jogszabályi előírások súlyos megsértése miatt 12 esetben intézkedtünk a tevékenység ideiglenes megtiltására, vagy az üzlet bezáratására, és 11 üzletet, illetve kereskedelmi tevékenységet töröltünk a nyilvántartásból.

Szálláshely szolgáltatás:

A 2018. évben 1 szállodát, 10 egyéb szálláshelyet, 1 közösségi szálláshelyet és 2 nem üzleti célú szálláshelyet, munkásszállást vettünk nyilvántartásba.

2018. december 31. napján összesen 30 szálláshelyet tartottunk nyilván a kerületben az alábbiak szerint:

➢ Szálloda: 3

➢ Panzió: 1

➢ Egyéb szálláshely: 20

➢ Közösségi szálláshely: 1

➢ Nem üzleti célú közösségi és szabadidős szálláshely: 5

Ipari és szolgáltató tevékenység:

A 2018. évben bejelentés alapján 14 ipari – szolgáltató tevékenységet vettünk nyilvántartásba. Az év folyamán 3 telepet töröltünk. A kerületben a 2018. évben 479 ipari tevékenységet végző vállalkozás volt.

A bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt 1 esetben szabtunk ki 50.000,- Ft bírságot, és tiltottuk meg a tevékenyég végzését.

3 telep tekintetében, a Kerületi Építési Szabályzatban foglaltak alapján a tevékenység végzését megtiltottuk, és a hatósági nyilvántartásba történő bejegyzést mellőztük.

A hatályos jogszabályi feltételek biztosításáig 1 esetben rendeltük el a telep bezáratását, és a nyilvántartásból való törlését.

Az ipari-szolgáltató tevékenységet végzőkről vezetett közhiteles hatósági nyilvántartásban szereplő, de ténylegesen megszüntetett tevékenységek tekintetében 1 alkalommal indítottunk eljárást.

Rendezvénytartás:

A 2018. évben kijelölés alapján 4 rendezvénytartási engedély iránti kérelem ügyében jártunk el, melynek során 3 esetben a szakhatósági állásfoglalások alapján a rendezvénytartási engedélyt megadtuk, míg 1 esetben az eljárást megszüntettük.

9.) Építéshatósági ügyek:

2018-ban az elsőfokú általános építésügyi hatósági valamint a házszámozási tevékenységet az Építéshatósági Csoport látta el, vezette az építéshatósági nyilvántartásokat és az ehhez kapcsolódó tervtárat, az építésstatisztikát, adatokat szolgáltatott más szervek, ügyfelek részére.

Az Építéshatósági Csoport feladatait a Hivatali SZMSZ mellékletét képező ügyrend tartalmazza, az alkalmazott jogszabályok felsorolásával együtt.

Az építéshatósági osztályvezető-helyettes és a csoportvezető (aki ügyintézői tevékenységet is ellát) mellett 4 fő építéshatósági ügyintéző dolgozott, az Építéshatósági Csoport létszáma 6 fő volt. 2018. júliusától 1 fő építéshatósági ügyintézői státusz betöltetlen, a folyamatos munkavégzést belső helyettesítéssel oldottuk meg.

Az elmúlt év során kötelezettség hatósági végrehajtását nem kellett elrendelnünk, beszerzési eljárást nem folytattunk le.

A házszámozással kapcsolatos hatósági eljárás lefolytatására és a tényleges házszámok igazolására több esetben került sor.

2013. január 1-től az ügyfelek építésügyi hatósági engedély iránti kérelmüket elektronikusan is benyújthatják, az építésügyi hatóságnak kötelező elektronikusan lefolytatnia az engedélyezési eljárásokat az ÉTDR rendszerben.

Az ügyfelek részére az Építéshatósági Csoportnál biztosítottuk az ügyfélszolgálati pontot; az ügyintézők töltik fel a papíralapon érkező kérelmeket az ÉTDR rendszerbe.

A 2018. szeptemberében bevezetett ASP Irat Szakrendszer kezelésében érintett az Építéshatósági Csoport is, a munkatársak a szükséges felkészítő oktatásokon részt vettek, a rendszer használatával folyamatosan ismerkednek.

Az Építéshatósági Csoport ügyiratainak száma csökkent 2018. során – az egyszerű bejelentéssel építhető új építésű és meglévő lakóépületek bővítésének növekedése mellett is – mivel ezek az ügyek az építésfelügyeleti hatóság hatáskörébe kerültek. Ugyanakkor érzékelhető az építési kedv növekedése, mind a jogszabályi változásokkal, és a helyi szabályozással kapcsolatos konzultációk mennyisége alapján.

Ügyiratforgalmunk, tevékenységünk jellemző adatai az előző évekkel összehasonlítva:

|Időszak: |Ügyiratforgalom |I. fokú |Szakhatósági |Jogorvoslat |Helyszíni |

| | |döntés |állásfoglalás | |szemle |

| |Főszám |Alszám |Összesen | | | | |

|2014. összesen: |592 |2592 |3184 |655 |5 |9 |260 |

|2015. összesen: |549 |2537 |3086 |498 |6 |6 |253 |

|2016. összesen: |536 |2704 |3240 |

|2014. összesen: |200 |28 |7 |

|2015. összesen: |146 |14 |11 |

|2016. összesen: |68 |62 |18 |

|2017. összesen: |13 |118 |32 |

|2018. összesen: |73 |17 |26 |

A kerületben folyamatban lévő nagyobb építkezésekre és engedélyezési eljárásokra 2018-ban is fokozott figyelmet kell fordítani, ezek az alábbiak:

➢ A Mediterrán lakópark XVI. sz. épület – Téglagyártó u. 21. sz. – kivitelezését még nem kezdték meg.

➢ A Mediterrán lakópark XXI. és XXII. sz. – Vizisport u. 25-27. sz. – épületekre kiadott új építési engedély alapján a kivitelezés folyamatban van, az építési munka ütemezésére engedélyt adtunk ki. Az I. ütem használatbavételi engedélyezési eljárás folyamatban van.

➢ TOTÁL ÉPKER Kft. kérelmére a Bp. XX. Baross u. 84. sz. alatti ingatlanon új üzlet és raktárépület építésére kiadott módosított építési engedély alapján a kivitelezési munka folyamatban van.

➢ Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola tulajdonába került Török Flóris 227-229. sz. alatti ingatlanon álló iskolaépület átépítésének, bővítésének használatbavételi engedélyét kiadtuk.

➢ Start Befektető Csoport Kft. kérelmére kiadott, Attila u. 35. sz. alatti ingatlanon 10 lakásos lakóépületre kiadott módosított építési engedély alapján a kivitelezés folyamatban van.

➢ Erzsébet Áruház Kft. kérelmére a Kossuth Lajos u. 33. sz. alatti áruház bővítésére, átalakítására - kizárási ok miatt - BFKH I. Kerületi Hivatala a használatbavételi engedélyt kiadta.

➢ A Mártírok útja 284. sz. alatti ingatlanon kápolna fennmaradására és tovább építésére kiadott engedély alapján a kivitelezési munka folyik. Ugyanerre az ingatlanra kiadott vendégház építését még nem kezdték meg.

➢ A Klapka téri református templom átépítésére, bővítésére kiadott építési engedély alapján a kivitelezés folyamatban van.

➢ Az Ord Invest Kft. kérelmére a Kapitánypuszta 182659 hrsz. alatti ingatlanon 5000 m2-es raktár használatbavételi engedélyét 2019. januárban kiadtuk.

➢ DP Holding Zrt. kérelmére a Fiume utca 182098/138 és 182098/139 hrsz. ingatlanokon 4-4 lakásos társasház építésére kiadott engedély alapján a kivitelezést még nem kezdték meg.

➢ DP Holding Zrt. kérelmére a Mártírok útja 275. sz. alatti ingatlanon 4 épületben 15 új lakás építésére kiadott engedély alapján a kivitelezést még nem kezdték meg.

➢ Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. kérelmére a Vizisport u. 2. sz. alatti ingatlanon meglévő gyógy- és strandfürdő rekonstrukciójára kiadott építési engedély alapján a bontási munkákat elvégezték, a fürdőépület kivitelezése folyamatban van. Az építési munka ütemezésére és külső-belső változásokra módosított építési engedélyt adtunk ki.

➢ Madison Investment Kft. kérelmére a Fiume u. 182098/144 hrsz. ingatlanon két épületben 23 lakás, gyógyszertár, üzlet és irodák építésére kiadott végleges építési engedély alapján a kivitelezést megkezdték.

➢ A Mátyás király téri református templom építési engedélyének hatályát – kizárási ok miatt - BFKH I. Kerületi Hivatala meghosszabbította.

Jelenleg módosított építési engedélyezési eljárás folyik BFKH I. Kerületi Hivatalánál.

➢ Rialtin Alfa Kft. kérelmére a Székelyhíd u. 23. sz. ingatlanon álló vegyes rendeltetésű épület (volt iskolaépületben településképi - bejelentési eljárás alapján - kialakított élelmiszer áruház, üzletek és 20 lakás) új emeletszintjén további 10 lakás építésére építési engedélyt adtunk ki.

➢ Elit Lakások Kft. kérelmére a Hunyor u. 5. sz. alatti ingatlanon 13 lakásos társasház új építési engedélyezési eljárása folyamatban van.

➢ Madison Investment Kft. kérelmére a Fiume u. 182098/142 hrsz. ingatlanon két épületben 23 lakás, 12 iroda és 3 üzlet építési engedélyezési eljárása folyamatban van.

➢ Madison Investment Kft. kérelmére a Fiume u. 182098/143 hrsz. ingatlanon két épületben 24 lakás, 11 iroda és 3 üzlet építési engedélyezési eljárása folyamatban van.

➢ A Kossuth Lajos u. 67. sz. alatti ingatlanon új 6 lakásos lakóépület építési engedélyezési eljárása folyamatban van.

10.) Ellenőrzések, szemlék, kijelölések, KCR-feladatok:

Hatósági ellenőrzések, helyszíni szemlék:

➢ A kereskedelmi, illetve ipari ügyekben 23 alkalommal tartottunk helyszíni szemlét, a feltárt hiányosságok megszüntetéséről, a jogszerű működés helyreállításáról 7 ízben utóellenőrzés során győződtünk meg.

➢ Az osztály munkatervének mellékletét képező hatósági ellenőrzési tervben foglaltak szerint 14 hatósági ellenőrzést hajtottuk végre.

➢ Az állattartási ügyekben az állattartás körülményeit 51 esetben helyszíni szemlék megtartásával vizsgáltuk.

➢ Birtokvédelmi, valamint az ehhez kapcsolódó végrehajtási eljárások során 31 alkalommal tartottunk helyszíni szemlét.

Kijelölések:

➢ A Budapest Főváros Kormányhivatalának kijelölő végzései alapján összesen 10 esetben folytattunk le eljárást: 4 rendezvénytartási, 1 működési engedély iránti kérelem, 1 esetben üzlet jogszerű működésének vizsgálata, 1 alkalommal lakossági bejelentés kivizsgálása, és 2 birtokvédelmi ügyben.

➢ A fenti eljárások során más kerület illetékességi területén 6 alkalommal helyszíni szemle megtartására is sor került.

Ipar-és kereskedelmi nyilvántartás:

➢ 2018. január 1. napjától az ipar- és kereskedelmi nyilvántartásokat kizárólag a Komunáldata Kft. által kifejlesztett nyilvántartó program használatával vezettük. Az év folyamán a nyilvántartó program segítségével folyamatosan eleget tudtunk tenni a jogszabályok által előírt, a honlapunkon történő közzétételi kötelezettségünknek. A KSH részére a negyed-, illetve a féléves adatszolgáltatásokat is ennek a nyilvántartó rendszernek a segítségével töltöttük fel sikeresen a KSH-ELEKTRA Elektronikus adatgyűjtő rendszerébe. 2018. december 18. napján a nyilvántartó programba rögzített adatok migrációja az ASP Iparker Szakrendszerébe sikeresen megtörtént.

A központi címregiszter (KCR) kialakításával kapcsolatos adatellenőrzési feladat:

➢ A Központi Címregiszter kialakításához kapcsolódó feladatellátás során a 2018. évben 500 db címkezelési eljárást folytattunk le, az ügyiratok száma 377 db volt (alszámok: 1.245 db). Tovább folytatódott a címnyilvántartásban szereplő, jóváhagyásra váró címek felülvizsgálata, ennek során címkezelési eljárásokban a valóságban nem létező címeket megszüntettük, a meglévő, de hiányos vagy pontatlan címeket módosítottuk, pontosítottuk, illetve címképzési eljárásokban az új, vagy hiányzó címeket nyilvántartásba vettük, továbbá a nyilvántartásban szereplő, valós címekhez a kapcsolati adatokat rögzítettük.

➢ A címkezelési eljárások többségét az ingatlanokkal kapcsolatos lakossági kérelmek, illetve az ingatlanokat érintő földhivatali döntések beérkezését követően folytattuk le. A kérelmek feldolgozása során a címkezelési eljárások lefolytatásával együtt a kérelmezett ingatlanok valóságos címéről több, mint 200 igazolást adtunk ki, jellemzően lakcím-bejelentéssel, az adott címre bejelentkezett személyekkel kapcsolatos adatszolgáltatással, valamint lakcím-érvénytelenítéssel kapcsolatos kormányhivatali ügyintézéshez, kisebb részben az ingatlanokkal kapcsolatos adásvétel, hitelügyintézés, közműszolgáltatóknál történő ügyintézés lefolytatása céljából. A címkezelési eljárások egy része érintette az adott címre bejelentkezett lakók lakcímét, melyről a Kerületi Hivatalt a költözéssel nem járó címváltozás miatti lakcímigazolvány cseréje érdekében 37 alkalommal értesítettük. A Kerületi Hivatal megkeresésére 2018. évben több, mint 330 alkalommal intézkedtünk arra, hogy a kiállított, de a polgárok által át nem vett, új lakcímigazolványok kézhezvétele megtörténjen. Ezen intézkedések eredményeként a 168 db lakcímigazolványból 17 db került átvételre, 28 db lakcímigazolványt pedig visszaküldtünk a Kerületi Hivatal részére, mivel az azokon szereplő adatok már nem voltak érvényesek (pl. költözés, haláleset miatt).

➢ A 2017. évben bevezetésre került Központi címregiszter alkalmazás sajnos nem ad lehetőséget annak lekérdezésére, hogy az abban nyilvántartott címek közül hány db vár még felülvizsgálatra, valamint továbbra is problémát jelent, hogy Budapest XX. kerület címjegyzéke sok olyan címet is tartalmaz, melyek a rendelkezésre álló adatok szerint nem valós, vagy hibás, azonban – mivel jelenleg is érvényes lakcímként szerepelnek - törölni ezeket nem lehetséges.

11.) Belső ellenőrzés

A 2018. évben a Belső Ellenőrzési Egység 1 alkalommal tartott ellenőrzést az osztályon:

➢ Pénzügyi és szabályszerűségi ellenőrzés keretében vizsgálta a pénzkövetelések végrehajtását. Az ellenőrzés nem állapított meg szabálytalanságot, az ellenőrzési tapasztalatok alapján tett javaslatra az osztály észrevételt tett

12.) Összegzés:

Az osztály az ügyrendjében meghatározott feladatait a 2018. évi munkaterve, belső ellenőrzési terve, valamint a hatályos jogszabályok és vezetői utasítások alapján végrehajtotta.

Kiemelt feladatnak tekintettük az önkormányzat adóbevételeinek beszedésével kapcsolatos feladatunkat.

Az adóbevételek a 2018. évben az alábbiak szerint teljesültek:

Az előirányzott építményadó bevétel 104,01%-a, a telekadó bevétel 100,93%-a teljesült. Az előirányzott gépjárműadó bevétel 103,06%-a teljesült. A talajterhelési díj előirányzat 91,17%-ban teljesült.

Összesítve az adóbevételeket, a pótlék és bírság bevétellel együtt 102,51% a teljesítés. Minden adónemben sikerült az előirányzott bevételen túl teljesíteni. Mindemellett a hátralék is egyre magasabb.

Az osztály 2018. évben a kiemelkedő számú elintézett ügy mellett jelentős ügyfélforgalmat is lebonyolított.

Az ügyek nagy száma mellett a feladatkörünket érintő jogszabályok változásának figyelemmel kisérése és az elektronikus rendszerek gyakorlati alkalmazása 2018. évben is alapos felkészülést igényelt az ügyintézőktől.

Az osztály az ASP rendszerhez történő csatlakozást megelőzően 2018. szeptembertől bevezetett ASP IRAT rendszer alkalmazásában, valamint az adó, a hagyatéki és az ipar, kereskedelmi szakrendszerek alkalmazására való felkészülésben volt érintett, a szükséges felkészítő oktatásokon részt vettünk, az előírt vizsgákat teljesítettük.

VII. Közművelődési, egészségügyi, szociális és oktatási tevékenység és feladatok:

1.) A Közművelődési, Egészségügyi és Szociális Osztály általános jellemzése és létszáma:

A Közművelődési, Egészségügyi és Szociális Osztály (továbbiakban: Osztály) szociális területen, a köznevelés, a közművelődés, a sport, valamint az egészségügy területén lát el intézményfelügyeleti és hatósági feladatokat.

Az Osztály ellátja továbbá az Önkormányzat fenntartásában álló 11 intézmény gazdálkodásával, így különösen költségvetésének tervezésével és az állami normatíva igénylésével kapcsolatos feladatokat, továbbá 2018. tavasza óta tevékenysége az adatvédelmi tisztviselői feladatok ellátásával is kiegészült, melyet az intézmények, a Hivatal és az Önkormányzat vonatkozásában is ellát.

Az Osztály feladatkörébe tartozik az Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Informatikai Bizottság, a Szociális Bizottság, valamint az Egészségügyi és Sportbizottság ügyviteli feladatainak ellátása, valamint a Képviselő-testület által létrehozott Kábítószer Egyeztető Fórum működésével kapcsolatos feladatok ellátása.

Az Osztály a lentiekben nem részletezett egyéb feladatai körében 2018. évben is ellátta az intézményi közalkalmazottak visszatérítendő, kamatmentes lakáscélú munkáltatói támogatásának igénylésével kapcsolatos előkészítő feladatokat.

Az Osztály 2018. évben 1 fő osztályvezető és 2 fő osztályvezető-helyettes irányítása mellett, 17 fő ügyintézővel/referenssel látta el feladatait.

2.) Ügyiratforgalmi statisztika 2018.01.01. – 2018.12.31. között:

|Főszám |3 264 |

|Alszám |11 450 |

|Összesen |14 714 |

3.) A szociális területen végzett főbb feladatok, tevékenységek:

Alapvető tevékenységek:

➢ A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.), valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) szerint hatáskörébe utalt pénzbeli és természetbeni ellátásokról, valamint Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzatának 2/2015. (II.17.) önkormányzati rendelete alapján a települési támogatásokról szóló döntés meghozatala.

➢ A gyermek, nagykorúvá vált gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságának megállapítása, felülvizsgálata, megszüntetése.

➢ A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek családbafogadó gyámjául kirendelt hozzátartozó Gyvt. 19. § (1a) bekezdése szerinti pénzbeli ellátásra való jogosultságának megállapítása, felülvizsgálata, megszüntetése.

➢ A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek, nagykorúvá vált gyermek hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetének megállapítása.

➢ A Gyvt. 20/A. § (1)-(2) bekezdése szerint természetbeni támogatás nyújtása.

➢ A Gyvt. 20/B. § (4) bekezdése szerinti pótlékot folyósítása.

➢ A Gyvt.-ben meghatározott feltételek hiányában, vagy rendelkezéseinek megsértésével nyújtott ellátás megszüntetése, az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevő kötelezése a pénzbeli ellátás visszafizetésére, természetbeni ellátás esetén a pénzegyenérték megfizetésére; a megtérítés méltányosságból történő elengedése, csökkentése, illetve részletfizetés engedélyezése.

➢ Döntés a rendkívüli települési támogatásról.

➢ Döntés a települési gyógyszertámogatásról.

➢ Döntés a pénzbeli krízistámogatásról.

➢ Döntés a települési lakásfenntartási támogatásról.

➢ Döntés a települési díjhátralék csökkentési támogatásról.

➢ Döntés a sporttámogatásról.

➢ Döntés az oltási támogatásról.

➢ Döntés a születési támogatásról.

➢ Döntés a szociális tanulmányi támogatásról.

➢ Döntés a szállítási szolgáltatáshoz nyújtott támogatásról.

➢ A települési támogatások esetében döntés a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett szociális ellátás visszafizetéséről, indokolt esetben legfeljebb 12 havi részletfizetés engedélyezéséről.

➢ A Képviselő-testület döntése alapján a jogosultak értesítése a karácsonyi ajándékcsomagra való jogosultság tényéről, az átvételre meghatározott határidőről.

➢ A Képviselő-testület döntése alapján a karácsonyi ajándékcsomag biztosításával kapcsolatos beszerzési eljárás lefolytatása.

➢ Köztemetés esetén a halálesetről való tudomásszerzést követően annak vizsgálata, hogy van-e, illetőleg fellelhető-e az elhunyt személy eltemettetésére köteles személy; amennyiben e személy fellelhető, határidő tűzésével felszólítása, hogy gondoskodjék az elhunyt személy eltemettetéséről.

➢ A halálesetről való tudomásszerzést követően - jogszabályban meghatározott határidőn belül - az elhunyt személy közköltségen történő eltemettetéséről történő gondoskodás, ha nincs vagy nem lelhető fel az eltemettetésre köteles személy, vagy az eltemettetésre köteles személy az eltemettetésről nem gondoskodik.

➢ A köztemetés költségeit hagyatéki teherként történő bejelentése a területileg illetékes közjegyzőnél, vagy az eltemettetésre köteles személy kötelezése a köztemetés költségeinek megtérítésére.

➢ A köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személy kérelmére, különös méltányolást érdemlő körülmények fennállása esetén, a megtérítési kötelezettség alól az eltemettetésre köteles személy részben vagy egészben történő mentesítése, részletfizetés engedélyezése.

➢ A Szt. 18. §-ában meghatározottak szerint, a települési-képviselő testületének feladat- és hatáskörébe tartozó szociális ellátásokra való jogosultság megállapítása, az ellátások biztosítása, fenntartása és megszüntetése céljából nyilvántartás vezetése.

➢ A Szt. 18. §-a szerinti nyilvántartásba való betekintési, helyesbítési vagy törlési jog biztosítása annak a személynek, aki a nyilvántartásban szerepel.

➢ A Szt. 18. §-a szerinti nyilvántartásból a szociális ellátásra való jogosultság megszűnésétől számított öt év elteltével az adott személyre vonatkozó adatok törlése.

➢ A Szt. 18/B.§ (3) bekezdése alapján az egyes ellátásokkal összefüggésben, a 18. §-a szerinti adatok rögzítése a 18/B. § szerinti országos nyilvántartásba (PTR rendszer).

➢ A Gyvt. 138. § (1) bekezdése szerint, a hatáskörébe tartozó ellátásra való jogosultság megállapításához, megváltoztatásához és megszüntetéséhez nyilvántartás vezetése.

➢ A Gyvt. 140. § (1) bekezdés a) pontja szerint nyilvántartás vezetése az általa megállapított és folyósított pénzbeli ellátásokról.

➢ Ha törvény másképp nem rendelkezik a Gyvt. 138.§-a, 140.§-a szerint vezetett nyilvántartásból - a jogosultság megszűnésétől, illetve a gyermek nagykorúságától számított 25 év elteltével - az adott személyre vonatkozó adatok törlése.

➢ A Gyvt. 138. § (1b) bekezdése alapján a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsággal összefüggő, a 138. § (1) bekezdés szerinti adatok rögzítése az Szt. 18/B. § szerinti országos nyilvántartásba (PTR rendszer).

➢ Közreműködés az adatok védelmének biztosításában, a véletlen vagy szándékos megsemmisítéssel, megsemmisüléssel, megváltoztatással, nyilvánosságra kerüléssel szemben, annak biztosítása, hogy azokhoz arra jogosulatlan szerv vagy személy ne férjen hozzá.

➢ Külön jogszabály alapján igazolás kiállítása a védendő fogyasztói státuszról.

➢ Külön jogszabály alapján igazolás kiállítása, hogy a hiteladós (vagy a hiteladóssal egy háztartásban élő házastárs, illetve élettárs) lakásfenntartási támogatásban részesül.

➢ Az illetékesség vizsgálata érdekében, a tényállás tisztázásához ellenőrzi a polgárok személyi adatait és lakcímét a személyi adat- és lakcímnyilvántartásban.

➢ Tájékoztatás nyújtása a Szt., a Gyvt., valamint az önkormányzat helyi rendelete szerinti pénzbeli és természetbeni ellátások jogosultsági feltételeiről, a kérelemhez szükséges iratokról.

➢ Jogszabály alapján környezettanulmányt készítése, valamint környezettanulmány készítésére társhatóság megkeresése.

➢ A természetes személyek adósságrendezéséről szóló 2015. évi CV. törvény alapján a Családi Csődvédelmi Szolgálat felkérésére részletes környezettanulmány készítése.

➢ Az árverési vevő bejelentése alapján az ingatlan kiürítésére irányuló kérelem előterjesztéséről a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény alapján igazolás kiállítása.

➢ A végrehajtást kérő bejelentése alapján a lakóingatlan lefoglalásának tényéről a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény alapján igazolás kiállítása.

➢ Adat szolgáltatása a KSH felé a jogszabályban meghatározottak szerint.

➢ A hatósági döntések kiadmányozása, postázása, az ügyiratok irattárba helyezése.

A szociális csoport egyéb tevékenységei:

➢ Két képviselő-testületi ülés között végzett munkáról és a lejárt határidejű képviselő-testületi határozatok végrehajtásáról szóló jelentések készítésében való közreműködés.

➢ Az ágazatot érintő koncepciók elkészítésében történő közreműködés.

➢ Csoportértekezlet szükségszerű összehívása.

➢ Panaszok kivizsgálása, az ügyfelek tájékoztatása a vizsgálat eredményéről.

➢ A költségvetési koncepció, illetve a költségvetés elkészítésében való közreműködés, pénzügyet érintő időszaki egyeztetés.

➢ WINSZOC program fejlesztőjével történő kapcsolattartás.

➢ Visszaérkezett segélyek ügyintézése.

Egyéb feladatok a szociális területen:

➢ A települési támogatásokról szóló 2/2015. (II. 17.) önkormányzati rendelet módosítására a 2018. évben egy alkalommal került sor. A módosítás alapján a gyermekneveléshez kapcsolódó költségek enyhítésére bevezetett támogatási formák - sporttámogatás, az oltási támogatás, szociális tanulmányi támogatás - tekintetében a jogosultak körének bővítését célozva, a jogosultságot meghatározó jövedelemhatárok megemelésre kerültek. A módosítással az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként igényelt rendkívüli települési támogatás esetében is megemelkedett a jogosultsági feltételnek előírt egy főre jutó havi jövedelemhatár. A további módosítások jellemzően a rendelet alkalmazása során megállapított szabályozási hiányokat pótolták és pontosították az eljárási rendet.

➢ A 328/2011.(XII.29.) Korm. rendeletnek megfelelően tájékoztattuk a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek szülőjét a szünidei gyermekétkeztetés igénybevételének lehetőségéről.

➢ A Gyvt. 20/A. §-a alapján az augusztus 1-jén és november 1-jén rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsággal rendelkező gyermekek számára természetbeni támogatást nyújtottunk Erzsébet-utalvány formájában.

➢ A települési támogatásokról szóló 2/2015. (II. 17.) önkormányzati rendelet alapján, a Tisztelt Képviselő-testület döntésének megfelelően lebonyolítottuk a karácsonyi ajándékcsomagok beszerzését és szétosztását.

➢ A Kormány a téli rezsicsökkentés végrehajtását követően szükségessé váló további intézkedésekről szóló 1364/2018. (VI. 27.) Korm. határozatában a téli rezsicsökkentésben korábban nem részesült, a vezetékes gáz- vagy távfűtéstől eltérő fűtőanyagot felhasználó háztartások egyszeri természetbeni támogatásáról rendelkezett a fűtési költségek viselésével összefüggésben. Az érintett háztartások az igénybejelentésre szolgáló nyilatkozatokat 2018. október 15. napjáig nyújthatták be a helyi önkormányzatoknál. A benyújtási határidőben 117 háztartás nyújtotta be igénylését osztályunkon, az igénybejelentéseket összesítettük és az adatokat továbbítottuk a MÁK felé. A téli rezsicsökkentésben korábban nem részesült, a vezetékes gáz- vagy távfűtéstől eltérő fűtőanyagot felhasználó háztartások egyszeri támogatásáról szóló 1602/2018. (XI. 27.) Korm. határozat (a továbbiakban: Korm. határozat) alapján a belügyminiszter az előzetes igénybejelentéssel érintett háztartások számára természetbeni támogatás biztosítása céljából háztartásonként 12 000 forint összegű költségvetési támogatást nyújtott a települési önkormányzatoknak, a költségvetési támogatás felhasználásnak és elszámolásának részletes feltételeit meghatározót támogatói okirat alapján, úgy, hogy a támogatás felhasználásának végső határideje 2019. december 31. legyen.

4.) A köznevelési, közművelődési és sport ágazathoz kapcsolódó feladatok, tevékenységek:

➢ Fenntartói döntések előkészítése az óvodába történő jelentkezés módjáról, az óvoda heti és éves nyitvatartási idejéről, az adott nevelési évben indítható óvodai csoportok számáról, csoportlétszám túllépés engedélyezéséről.

➢ Az óvodai beiratkozással, a fenntartói döntésekkel kapcsolatos hirdetmények közzététele. Kipp-kopp kiadvány szerkesztése, mely 2018. évben is megjelent.

➢ A közneveléssel kapcsolatos jogszabályi változások figyelemmel kísérése, azok közvetítése az intézmények felé.

➢ Az óvodakötelezett gyermekek óvodáztatásának, a szülői kötelezettség teljesítésének figyelemmel kísérése, az óvodakötelezett gyermek óvodai nevelés keretében történő részvételének elrendelése.

➢ A kerület óvodáiba járó gyermekek számának nyilvántartása, az adatszolgáltatással kapcsolatos törvényi kötelezettségek teljesítése.

➢ A kerületi lakcímmel rendelkező óvodáskorú gyermekek óvodai körzet szerinti besorolása, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése az óvodák, a kormányhivatal felé.

➢ A külföldön tartózkodó, más kerületből, más kerületi óvodába járó óvodáskorú gyermekek nyilvántartása, az adatszolgáltatással kapcsolatos törvényi kötelezettségek teljesítése.

➢ Az óvodai körzetek meghatározása, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése. A kijelölt óvodai körzethatárok bizottsági jóváhagyásra történő előkészítése, a felvételi körzetek közzététele.

➢ Az óvodakötelezettség alóli felmentési kérelmek elbírálása, jegyzői felmentési határozatok készítése.

➢ Iskolai körzetek kialakításához a HH-HHH gyermekek arányának kerületi és iskolai szintű meghatározása, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése.

➢ A Külső-pesti Tankerületi Központtal történő kapcsolattartás.

➢ A többi gyermekkel együtt nevelhető sajátos nevelési igényű gyermekek ellátásával kapcsolatos nyilvántartás vezetése, adatszolgáltatás teljesítése.

➢ Gondoskodás a sajátos nevelési igényű gyermekek ellátásához szükséges személyi és tárgyi feltételekről.

➢ A köznevelési intézmények gyermeklétszáma alakulásának, az intézmények kihasználtságának figyelemmel kísérése és számottevő változás esetén - értékelve a várható változás kockázati tényezőket - a Hivatal vezetésének tájékoztatása.

➢ Havi óvodavezetői értekezletek összehívása, az értekezletekről emlékeztető készítése.

➢ A pedagógus-továbbképzési program elfogadása öt évenként, az éves beiskolázási terv felülvizsgálata éves szinten.

➢ Közreműködés az önkormányzati óvodákban folyó pedagógiai tevékenységgel összefüggő mérési, értékelési feladatokban.

➢ A köznevelési intézményeknek a tanuló- és gyermekbalesetek megelőzésére irányuló tevékenység segítése és ellenőrzése.

➢ Az iskolai intézményi tanács, iskola- és óvodaszékek megalakításával, működtetésével kapcsolatos működtetői és fenntartói feladatok előkészítése.

➢ Az óvodai tanügyi dokumentumok ellenőrzése, mely a 2018. év kiemelt ellenőrzési területe volt.

➢ A XX. kerületi óvodák közötti szakmai munkaközösségek kialakításának és hatékony működésének elősegítése. 2018. februárban – az Osztály közreműködésével - megalakult a pesterzsébeti óvodák vezetőiből álló óvodavezetői szakmai munkaközösség.

➢ A BURSA Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázathoz való csatlakozási döntés előkészítése, a pályázathoz kapcsolódó feladatok (félévi utalások, hallgatói jogviszony igazolások nyilvántartása, egyéb adminisztratív ügyintézés) ellátása.

➢ A közművelődési és a közgyűjteményi tevékenység jogszerűségének felügyelete.

➢ Az önkormányzat által alapított – a mindenkori helyi kitüntetési címek adományozásáról szóló rendeletben foglaltak szerinti – kitüntető címek odaítélésének és átadásának, hűségjutalmak megállapításának előkészítésében való részvétel.

➢ Jubileumi oklevelek (díszoklevelek, színes diplomák) odaítélésének és átadásának előkészítésében való részvétel.

➢ A közművelődési érdekeltségnövelő támogatás pályázat benyújtása 2018. évben is megtörtént.

➢ A műalkotások művészi értékére vonatkozóan szakvélemény beszerzése – 2018. évben Stromfeld Aurél emléktábla állítása.

➢ A kerület sportéletének figyelemmel kísérése, a Sportkoncepció megvalósításához kapcsolódó feladatok koordinálása.

➢ Diákolimpia versenyek szervezése és lebonyolítása.

➢ Az iskolai testnevelés és sporttevékenység gyakorlásának segítése.

➢ Az úszás- és korcsolyaoktatás megszervezése.

➢ A Pesterzsébeti Uszoda és Jégcsarnok működésének folyamatos figyelemmel kísérése.

A köznevelés területén elmondható, hogy a 2018/2019-es tanévtől a Vörösmarty Mihály Általános Iskola egyházi fenntartású vált, valamint a Tátra Téri Általános Iskola beolvadt a Zrínyi Miklós Általános Iskolába. A fenntartóváltással, valamint a beolvadással kapcsolatos önkormányzati véleményezési jog gyakorlásának előkészítésével összefüggő feladatokat (például testületi előterjesztés készítése, stb.) az Osztály látta el, illetve általánosságban közreműködött a megvalósítás során, az Egyházközséggel folyamatos kapcsolatot tartott.

5.) A szociális és egészségügyi ágazathoz kapcsolódó egyes szakirányú feladatok:

➢ A személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátások kerületi rendszerének figyelemmel kísérése, az ellátások összehangolása.

➢ A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti és szociális ellátások személyi és tárgyi feltételeinek, a szolgáltatás minőségének figyelemmel kísérése, a szükséges intézkedések, jelzések megtétele.

➢ A személyi térítési díj összegéről való döntés előkészítése, ha a jogosult a személyi térítési díj összegét vitatja, annak csökkentését vagy elengedését kéri.

➢ A kerületen kívüli gyermekek vonatkozásában a bölcsődei elhelyezés, valamint átmeneti gondozás iránti kérelmeinek döntésre történő előkészítése, a döntés elleni fellebbezés esetén a fellebbezés felterjesztése.

➢ A helyi szociálpolitikai kerekasztal működtetése.

➢ A kerületi szolgáltatástervezési koncepció és annak kétévenkénti felülvizsgálati anyagának elkészítése.

➢ A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti és szociális ellátásokról, azok igénybevételéről, valamint a fizetendő térítési díjakról szóló rendelet-tervezet elkészítése, a fizetendő térítési díjak évenként felülvizsgált összegének jóváhagyásra történő előkészítése.

➢ A gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatok ellátásáról - minden év május 31-éig - a külön jogszabályban meghatározott tartalommal, átfogó értékelés készítése (Gyermekvédelmi Beszámoló), és a Képviselő-testület által jóváhagyott beszámoló megküldése Budapest Főváros Kormányhivatala illetékes osztálya részére;

➢ Az intézményi közalkalmazottak temetési segély iránti kérelmeivel kapcsolatos ügyintézés.

➢ Intézményektől beérkezett egyes jelentések országos nyilvántartásban történő rögzítése.

➢ Statisztikai adatszolgáltatás KSH részére az ágazatra vonatkozóan.

➢ Közreműködés az önkormányzat egészségügyi alapellátási kötelezettsége körébe tartozó háziorvosi, házi gyermekorvosi, fogorvosi alapellátás, az alapellátáshoz kapcsolódó ügyeleti ellátás, védőnői ellátás, iskola-egészségügyi ellátás megszervezésében és működtetésében.

➢ Az egészségügyi alapellátások körzeteit megállapító és kialakító rendelet-tervezet elkészítése. 2018. évben a házi gyermekorvosi körzetek vonatkozásában egy körzet megszüntetésre került (ez utóbbi intézkedés kártalanítás megállapodások megkötését is maga után vonta), valamint az iskola-orvosi és iskola-védőnői ellátás vonatkozásában is átalakultak a körzetek.

➢ A működtetési joggal (praxisjoggal) rendelkező orvosok foglalkoztatásával kapcsolatos döntések előkészítése és tevékenységük figyelemmel kísérése. 2018. év kiemelt feladata volt a gyermek és ifjúsági fogászat privatizációjának lebonyolítása.

➢ A területi ellátási kötelezettséggel működő háziorvosokkal, házi gyermekorvosokkal, fogorvosokkal kötendő megbízási (feladat-ellátási) szerződések előkészítése.

➢ Az intézményi közalkalmazottak és köztisztviselők orvosi alkalmassági vizsgálataival kapcsolatos ügyintézés, a vizsgálatokról készített számla ellenőrzése a Pénzügyi és Számviteli Osztály felé történő továbbítás előtt.

➢ A sürgősségi ellátást végző orvos részére a várakozási engedély kiadásának előkészítése;

➢ Statisztikai adatszolgáltatás az ágazat tevékenységéhez kapcsolódóan.

➢ NEAK részére évente a körzetek lakosságszámának lejelentése

6.) Az intézmények gazdálkodásával kapcsolatos egyes feladatok:

➢ Az intézmények költségvetésének összeállításával kapcsolatos feladatok ellátása. E körben értekezlet összehívása az intézményvezetők részére, iránymutatások adása az intézményi költségvetés tervezet összeállításához, írásbeli intézkedés kiadása az intézmények részére az intézményi költségvetési tervezettel kapcsolatos javaslatok bekérése céljából, az intézményi költségvetést érintő költségvetési rendelet-tervezet elkészítéséhez az intézmények javaslatainak összeállítása, figyelembe véve a kötelezettségnyilvántartás szerinti szerződésekből adódó kifizetéseket is, az intézményi költségvetési javaslatok ellenőrzése (jogszabályi és helyi rendeletek, előírások megfelelősége, a költségvetés összeállításával kapcsolatban kiadott követelmények teljesülése, az ismert kötelezettségek tervezésének teljeskörűsége, a javasolt előirányzat), az intézményi költségvetést érintő rendelet-tervezet egyeztetése a Pénzügyi és Számviteli Osztály kijelölt vezetőjével, az intézményi költségvetési tervezetek egyeztetése a költségvetési intézmények vezetőivel, az erről készült dokumentum megküldése a Pénzügyi és Számviteli Osztálynak, a költségvetési rendelet megküldése az intézményeknek, adatszolgáltatás a MÁK részére az önkormányzati intézmények jóváhagyott elemi költségvetéséről.

➢ Normatíva igénylésével, intézményre történő lebontásával és elszámolásával kapcsolatos feladatok ellátása, az ágazatot érintően; A normatív támogatások felhasználásának monitoring vizsgálatának elvégzése.

➢ A köznevelési célú állami támogatások igénylésével, intézményi elosztásával (intézményre történő lebontásával) és elszámolásával kapcsolatos feladatok ellátása.

➢ Szükség esetén javaslattétel a Pénzügyi és Számviteli Osztály felé előirányzat módosítására.

➢ Javaslattétel az intézményvezetők béremelésére, a kiemelt munkavégzésért járó kereset kiegészítésére, jutalmazására, kitüntetésére.

VIII. Belső ellenőrzési tevékenység és feladatok:

(Belső Ellenőrzési Egység)

A 370/2011. (XII.31.) Korm. rendelet 32. § (4) bekezdésének megfelelően a Képviselő-testület a 297/2017. (XII. 07.) Ök. sz. határozatával jóváhagyta az Önkormányzat 2018. évi belső ellenőrzési munkatervét, majd a 123/2018. (V.17.) Ök. sz. határozatával annak módosítását.

A Polgármesteri Hivatal Belső Ellenőrzési Egysége a jóváhagyott éves belső ellenőrzési munkaterv alapján a 2018. évre 10 ellenőrzést tervezett:

➢ Normatív támogatások /2017. évről áthúzódó/;

➢ Tulajdon védelme (Polgármesteri Hivatal) /2017. évről áthúzódó/;

➢ Pénzfizetési követelések végrehajtása /2017. évről áthúzódó/;

➢ Önkormányzati tulajdonú lakásokkal, és nem lakás céljára szolgáló helyiségekkel való gazdálkodás

➢ Segélyezési rendszer-Települési támogatások;

➢ Pesterzsébeti Múzeum;

➢ Nyári napközis tábor és nyári gyermekétkeztetés;

➢ CSILI Művelődési Központ-Működési bevételekkel való gazdálkodás;

➢ Közszolgálati Szabályzatban meghatározott juttatások;

➢ Beruházások, Felújítások (Polgármesteri Hivatal) 1. Felújítások: Ingatlanok; Informatikai eszközök; Egyéb tárgyi eszközök, 2. Beruházások: Informatikai, számítástechnikai eszközök beszerzése.

Az éves ellenőrzési munkatervben nem tervezett, soron kívüli ellenőrzést nem végeztünk.

A konkrét ellenőrzések mellett rendszeresen véleményeztünk különböző anyagokat, előterjesztéseket, és rendszeresen folytattunk szakmai konzultációkat.

A 2018. április 8. napjára kitűzött országgyűlési képviselő választás lebonyolításában a Belső Ellenőrzési Egység munkatársai részt vettek, a választás központi és helyi költségvetésből folyósított bevételei felhasználásának pénzügyi elszámolásának szabályszerűségi ellenőrzését a belső ellenőrzési vezető, mint HVI tag látta el.

A Belső Ellenőrzési Egység munkatársai részt vettek az ASP rendszer egyes szakrendszereinek e-learning és jelenléti típusú képzésein.

A Belső Ellenőrzési Egység a 2018. évben 2 fő főfoglalkozású munkaerővel [1 fő osztályvezető-helyettes (és egyben belső ellenőrzési vezető), 1 fő belső ellenőr] látta el az ellenőrzési feladatokat.

A konkrét ellenőrzések mellett rendszeresen véleményeztünk különböző anyagokat, előterjesztéseket, és rendszeresen folytattunk szakmai konzultációkat.

A Belső Ellenőrzési Egység a munkájáról, a 2018. évi ellenőrzések tapasztalatairól a 370/2011. (XII.31.) Korm. rendelet 49. §-ában foglaltak alapján, önálló napirend keretében részletesen beszámol a zárszámadási rendelettervezet Képviselő-testület elé terjesztésével egyidejűleg.

IX. Jogi, peres tevékenység és feladatok:

(Jogi Osztály)

A Jogi Osztályon betöltetlen státusz nincs, jelenleg 5 fő dolgozik az osztályon, közülük 1 fő még próbaidős. 2018-ban 1 fő ment nyugdíjba, 1 fő pedig lemondott a közszolgálati jogviszonyáról. Ugyanakkor visszatért dr. Ríz Adrienn osztályvezető és egy új kolléganőt is felvettünk az osztályra.

Az osztály 2018-ban is ellátta az Önkormányzat, valamint a Polgármesteri Hivatal peres és nemperes ügyeit, továbbá a jegyző társasházak feletti törvényességi felügyeletével kapcsolatos eljárásokat, a Városgazdálkodási Osztályról érkező jelzálog-törlési kérelmek ellenjegyzését, valamint a jogász végzettségű kollégával nem rendelkező társosztályok által megküldött szerződések véleményezését is folyamatosan intézi. Az osztály dolgozói zökkenőmentesen ellátták az önkormányzati ASP Irat Szakrendszerhez való csatlakozással kapcsolatos teendőket. Megjegyezzük ugyanakkor, hogy a peres és nemperes ügyek sajátosságai miatt a peres ügyek iktatása nem került be az ASP rendszerbe, a Jogi Osztály vonatkozásában az ASP Iratkezelő Szakrendszere alá jellemzően a társasházi ügyek kerültek be.

Az osztály dolgozói közül 4 fő rendelkezik a bíróságokkal való elektronikus kapcsolattartáshoz szükséges technikai gyakorlattal, 2 fő rendelkezik elektronikus aláírással. Az elektronikus kapcsolattartás tekintetében a legnagyobb változás, hogy 2018. január 1-től a bírósági iratok fogadására és küldésére szolgáló elektronikus felület, a Perkapu megszűnt, a továbbiakban a Polgármesteri Hivatal Hivatali Kapujára és a Jogi Osztály saját Hivatali Kapujára kapjuk a bírósági iratokat, valamint a saját beadványainkat is a Jogi Osztály Hivatali Kapuján keresztül küldjük el. Az új rendszerre történő átállás problémamentesen zajlott. 2018. január 1- én lépett hatályba az új Polgári Perrendtartás, amelynek kialakulatlan bírói gyakorlata jelentősen megnehezítette a keresetlevelek benyújtását, de a második félévben már több keresetet sikerült eredményesen benyújtanunk.

Az osztály által vitt peres és nemperes (fizetési meghagyásos, végrehajtási) ügyekről szóló részletes (féléves) beszámolókat 2018. július 9-i, és 2019. január 14-i ülésén fogadta el átruházott hatáskörben a Jogi, Igazgatási és Közbiztonsági Bizottság. Jelenleg 267 folyamatban lévő peres és nemperes ügy, valamint 6 társasházi törvényességi felügyeleti eljárás van folyamatban a Jogi Osztályon. Az osztály dolgozói 2018-ban 56 bírósági tárgyaláson, és 1 karhatalmas lakáskiürítésen vettek részt. 2018-ban összesen 41 új peres és nemperes ügy keletkezett, valamint 27 ügyben folytattunk társasházi törvényességi felügyeleti eljárást. A perek mellett a peresítésre átadott fizetési meghagyásokat folyamatosan érvényesítettük, és elláttuk a határozatok végrehajtásával kapcsolatos feladatokat is. A peres és végrehajtási eljárásokból az önkormányzat erre a célra elkülönített alszámlájára 2018-ban 12.301.469.-Ft folyt be.

2018- ban 66 jelzálog-törlési engedélyt ellenőriztek és ellenjegyeztek az osztály munkatársai.

Az osztályon jelenleg 7 társasházi törvényességi felügyeleti eljárás van folyamatban, ezek egy része kormányhivatali kijelölés útján került hozzánk. A társasházi ügyekről általában véve elmondható, hogy nagy részük törvényességi felhívás kibocsátása nélkül lezárható, mert a közös képviselők nagy része együttműködő magatartást tanúsít. A kapott ügyek számszakilag nem képviselnek nagy arányt a Jogi Osztály ügyei között, munkaigényük azonban relatíve nagy, mivel a bejelentések nagy része több problémát is felvet, és bizonyos esetekben helyszíni ellenőrzést is kell végeznünk a társasházban. Az osztály jogszabályi keretek között kialakított gyakorlata szerint igyekszünk a pert elkerülni, és az ügyet mind a bejelentő, mind a társasház számára megnyugtatóan rendezni.

A fent leírtak mellett jogi tanácsadással segítette a Jogi Osztály a hozzá forduló osztályok munkáját, ellenőrizte és szignálta az osztályok bizonyos szerződéseit, továbbá a Jogi Osztály vezetése részt vett a Képviselő- testület számára készített előterjesztések törvényességének ellenőrzésében is.

2018-ban a kerületi lakosság részére nyújtott ingyenes jogi tanácsadási feladatokat is ellátta a Jogi Osztály, ennek keretében jogi szakmai tanácsokat tudunk nyújtani azoknak a kerületi lakosoknak, akik szűkös anyagi körülményeik miatt nem engedhetik meg maguknak egy ügyvéd által nyújtott jogi tanácsadás költségeit. 2018-ban közel 400 fő kapott jogi tanácsadást, akik többnyire öröklési jogi kérdésekben, valamint birtokvédelmi ügyekben kértek tájékoztatást.

X. Rendvédelmi tevékenység és feladatok:

(Rendvédelmi Osztály)

1.) A Rendvédelmi Osztály struktúrája, általános feladatai, létszáma:

A Rendvédelmi Osztály jelenlegi létszáma 20 fő. A 2017. év végén a Rendvédelmi Osztály feladatköreinek és struktúrájának átszervezésével lehetőség nyílt arra, hogy a Polgármesteri Hivatal 1 fő információs és portaszolgálati státuszt, valamint 1 fő közterületi referensi (adminisztrációs) státuszt megszüntessen és így létrehozzon 2 fő közterület-felügyelői pozíciót annak érdekében, hogy a közterületeken szolgálatot teljesítő közterület-felügyelői létszám megemelkedjen. Ennek eredményeképpen a Rendvédelmi Osztály jelenlegi 20 fős állománya 1 fő osztályvezetőből, 1 fő osztályvezető-helyettesből, 2 fő információs és portaszolgálati munkatársból, valamint 16 fő közterület-felügyelőből tevődik össze. Jelenleg 2 fő közterület-felügyelői státusz betöltetlen. Közterület-felügyelőink a 2018. évben 12 órás munkarendben hétfőtől vasárnapig 0-24 óráig látták el feladataikat.

A közterület-felügyelői járőrszolgálatok mellett az Osztály hatáskörébe tartozik a Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Képviselő-testületének a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 23/2015. (IX. 21.) Önkormányzati rendelet 8. § (1) bekezdés d) pontjába ütköző jogsértések esetén az elsőfokú közigazgatási hatósági eljárás lefolytatása, melyet az osztályvezető-helyettes irányítása mellett, az eljárási csoport végez. A 2018. évben 51 db közigazgatási hatósági eljárás került megindításra és jogerősen befejezésre, a 2018. évről áthúzódóan további 8 eljárás van folyamatban.

A közbiztonsági referens a polgármester katasztrófák elleni védekezésre való felkészülési, a védekezési, a helyreállítás szakmai feladataiban, valamint a rendvédelmi és honvédelmi feladataiban működik közre. A Polgármesteri Hivatal közbiztonsági referensi feladatait a 2018. évben is Osztályunk látta el. A közbiztonsági referensi feladatokkal kapcsolatban a 2018. évben is rendszeresen részt vettünk számos – mind a Budapest Főváros Védelmi Bizottsága, mind a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság által szervezett – oktatáson, továbbképzésen és gyakorlaton, 2018. októberében elvégeztük az Operatív törzs teljes felkészítését. A közbiztonsági referensi feladatokat az osztályvezető-helyettes látja el. Ismételten megrendeztük a Dél-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltséggel együttműködve a kerületi iskolások ifjúsági katasztrófavédelmi versenyét, elvégeztük a kerületi kisvízfolyások előírt éves ellenőrzését, a kerületben található PV szirénák éves karbantartását.

A 2018. évben is a Rendvédelmi Osztály látta el a Pesterzsébeti Roma Nemzetiségi Önkormányzat jegyzőkönyvvezetői feladatait. A 2018. évben 1 közmeghallgatást, 12 ülést biztosítottunk, elkészítettük a nemzetiségi önkormányzat szakmai és éves beszámolóját.

2.) Közterület felügyelői feladatellátás:

Az Osztály 2018. évre meghatározott kiemelt feladatai az alábbiak voltak, figyelemmel a közterület-felügyeletre vonatkozó jogszabályokra:

➢ Jogellenes állapot jelzése, intézkedés kezdeményezése, ha szükséges eljárás más hatóság (szerv) hatáskörébe tartozik, közterületen jogosulatlanul, jogszabályellenesen elhelyezett építmények, tárgyak eltávolításának kezdeményezése.

➢ A helyi közúton közterület-használati engedély nélkül tárolt, hatósági jelzéssel nem rendelkező azon jármű – a rendőrség egyidejű értesítése melletti – elszállítással történő eltávolítása, amely a közúti forgalomban csak ilyen jelzéssel vehet részt, ha annak üzembentartója a közterület jogszerű állapotának helyreállítására irányuló, a járműre kihelyezett értesítésben foglaltaknak az értesítés elhelyezésétől számított 10 napig nem tesz eleget.

➢ Intézkedés a szabálysértésekről szabálysértési eljárásról és szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvényben (a továbbiakban: .) meghatározott és a Rendvédelmi Osztály közterület-felügyelői állományának hatáskörébe utalt szabálysértésekben.

➢ Intézkedés Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata Képviselő-testületének a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 23/2015. (IX. 21.) Önkormányzati rendeletében meghatározott közösségi együttélés alapvető szabályait sértő szabályszegésekben.

➢ Közreműködés a rendőrséggel a társadalmi bűnmegelőzési feladatok megvalósulásában, a közbiztonság és közrend védelme érdekében.

A közterület-felügyelők járőrfeladatok ellátása során, amennyiben rendellenességeket és hiányosságokat észleltek, saját hatáskörben intézkedtek vagy intézkedést kezdeményeztek, ha az intézkedés más szerv hatáskörébe tartozott.

A legtöbb intézkedésre a közterületen történő szeszesital-fogyasztás tilalma, köztisztasági szabálysértések, közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése, a zöldterületen történő várakozás szabályainak megszegése miatt került sor.

Közterület-felügyelőink a 2018. évben 136 alkalommal éltek szabálysértési feljelentés megtételével, valamint 305 db helyszíni bírságot szabtak ki, összesen 4.180.000,- Ft összegben.

A közterületeken tárolt és lejárt műszaki vizsgájú vagy hatósági jelzés nélküli gépjárműveket Osztályunk rendszeresen ellenőrzi. A lakossági bejelentésekben jelzett, valamint a közterületi ellenőrzéseken talált üzemképtelen gépjárműveken a Felügyelet értesítést helyez el. Amennyiben az értesítés elhelyezésétől számított 10 napon belül a gépjárművet nem távolították el, a Felügyelet a gépjárművet eltávolíthatja. Az értesítést követően a gépjárművek jelentős részét a közterületről eltávolítják. 2018-ban 572 db gépjármű került feltérképezésre és kiértesítésre, melyből 82 db üzemképtelen gépjárművet szállíttatunk el a közterületekről.

A lomtalanítás vonatkozásában a korábbi évhez képest pozitív irányú változás történt. A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. munkatársaival együttműködve igyekeztünk a lehető legmegfelelőbb mederbe terelni a 2018. évi kerületi lomtalanítást. Az FKF Zrt. munkatársaival történt egyeztetés alapján Osztályunk ellenőrizte azon körzeteket, ahol még nem volt lomtalanítás, vagy ahol már megtörtént a lomok kikészítése a további illegálisan kihelyezett hulladék visszaszorítása, szankcionálása érdekében. Mindezek mellett igyekeztünk megakadályozni a más kerületekből ide hozott hulladékok kihelyezését is. Az FKF Zrt. ellenőrei szintén a kerületet járták, amint jogellenes állapotot tapasztaltak, úgy azt dokumentálták és azt haladéktalanul továbbították a Rendvédelmi Osztály részére a szabálysértési feljelentés megtétele céljából. A Rendvédelmi Osztály a rá bízott feladatnak - lehetőségeihez mérten - igyekezett a lehető legjobban eleget tenni, lomtalanítás során a közterület-felügyelők összesen 110 alkalommal foganatosítottak intézkedést, melyből 69 helyszíni bírságot szabtak ki összesen 1.395.000 Ft értékben, valamint 41 esetben tettek szabálysértési feljelentést a közterületekre hulladékot elhelyező személyekkel szemben.

A lomtalanítás biztosításában közreműködött továbbá a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóságának a közterület-felügyelői járőrszolgálata is, akik a fő közlekedési útvonalakat, illetve a veszélyes hulladék lerakó pontokat ellenőrizték. Problémát okoztak a lomtalanítással kapcsolatban a spontán kialakult illegális lerakóhelyek, mind az Alsó határút szakaszán, mind a Mátyás király téren, ahova teherautókkal hordták a hulladékot, így jelen helyekre folyamatos posztos szolgálat biztosítása vált szükségessé. Az FKF Zrt. tájékoztatása alapján a 2018. évben összesen 17.880 m3 lomot szállítottak el Pesterzsébet közterületeiről, mely a 2017. évi 27.000 m3-hez képest jelentős visszaesés, ami azt mutatja, hogy a széles körű, több szervezeten átnyúló együttműködésnek köszönhetően jelentősen sikerült a lomtalanítással járó problémákat és az illegális hulladék kihelyezését visszaszorítani.

A Rendelet 7. §-ban meghatározott köztisztasági szabályok értelmében az ingatlan használójának, illetve tulajdonosának a feladata az ingatlan előtti terület tisztántartása, gyommentesítése, síkosságmentesítése, ingatlanán belüli terület tisztántartása, valamint a beépítetlen telekingatlan tisztántartása, gyommentesítése. 2018. augusztus hónaptól kiemelt ellenőrzés-sorozat vette kezdetét jelen szabályszegések betartatása érdekében, melynek keretében a kerület körzetekre került beosztásra és közterület-felügyelőink a kerület összes utcáját ellenőrizték, az ingatlan használóját hivatalos tájékoztatóval szólították fel a szabályok betartására. Amennyiben az ingatlan használója nem gondoskodott az ingatlanán belüli vagy az ingatlan előtti terület tisztántartásáról, úgy ellene minden esetben közigazgatási hatósági eljárást kezdeményeztünk. Az ellenőrzés-sorozat keretében több mint 150 ingatlan használója került felszólításra, valamint 77 esetben kezdeményezett Osztályunk közigazgatási hatósági eljárást.

3.) Együttműködések, közös akciók végrehajtása, lakossági bejelentések kezelése:

Együttműködések, közös akciók végrehajtása:

➢ A BRFK XX-XXIII. Kerületi Rendőrkapitánysággal sikerült szoros kapcsolatot kialakítani, rendszeres egyeztetésekkel, közös szolgálatellátással, információcserével kölcsönösen segítjük egymás munkáját és törekszünk arra, hogy kiváló, példaértékű együttműködés valósuljon meg. Heti rendszerességgel tartunk szakmai egyeztetéseket, havonta statisztikai adatközlés keretében tájékoztatjuk a kapitányságot az elmúlt hónapban elvégzett feladatokról. Közös erővel lépünk fel a lakosságot nagymértékben irritáló jogellenes cselekmények visszaszorítása érdekében. Bűncselekmények elkövetése esetén mobil kameráink felvételei több esetben nyújtottak segítséget a nyomozóhatóság részére, a kamerafelvételek visszanézésébe több alkalommal „besegítettek” közterület-felügyelőink is, annak érdekében, hogy növelni tudjuk a nyomozóhatóság hatékonyságát. A kerületi rendezvények biztosítását szintén közös járőrszolgálat keretében, a rendőrséggel egyeztetve látjuk el.

➢ A kerületi Polgárőrséggel jó kapcsolatot építettünk ki, idejüktől függően változó rendszerességgel jelentkeznek osztályunkon közös szolgálatra, nagy segítséget nyújtva ezzel Osztályunknak.

➢ A Dél-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség XX. kerületi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság munkatársaival a közbiztonsági referens útján tartjuk a kapcsolatot. Közbiztonsági referensünk rendszeresen részt vesz a Dél-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség értekezletein, valamint a Katasztrófavédelem illetve a Budapest Főváros Védelmi Bizottság által szervezett képzéseken, konferenciákon, gyakorlatokon.

➢ A Polgármesteri Hivatal osztályaival együttműködve ellenőrizzük a közterület-használat jogszerűségét, számos alkalommal nyújtunk segítséget a társosztályoknak különböző helyszíni ellenőrzések foganatosításában, melyek alkalmával a Polgármesteri Hivatal ügyintézői és közterület-felügyelőink közösen végzik el feladataikat. A Hatósági Osztály kéréseinek megfelelően rendszeresen elvégezzük a kerületi kisboltok és vendéglátóipari egységek ellenőrzését, kiemelt figyelemmel a működési engedélyükben meghatározott szabályok betartására. Amennyiben rendellenességet tapasztalunk, úgy azt haladéktalanul jelezzük a Hatósági Osztály részére. Mindezek mellett segítséget nyújtottunk az INTEGRIT XX Kft. munkatársainak az Önkormányzat tulajdonában álló ingatlanok ellenőrzésében is, melynek keretében közterület-felügyelőink biztosították a Kft munkatársainak ellenőrzését, jegyzőkönyv felvételét.

➢ Együttműködünk Pesterzsébet Önkormányzata Szociális Foglalkoztatójával, melynek keretében, amennyiben lakossági bejelentés alapján, vagy általános járőrszolgálat keretében a közterületen illegálisan kihelyezett hulladékot észlelünk úgy a címet haladéktalanul továbbítjuk részükre a hulladék mielőbbi elszállítása érdekében. Amennyiben az elszállítás során felmerül olyan információ, amely alkalmas a szabálysértő kilétének megállapítására, úgy Osztályunk kezdeményezi a szabálysértési eljárás megindítását. Mindezek mellett számos esetben végzünk el zárási, biztosítási feladatokat a favágási gallyazási munkálatok zavartalan elvégzése érdekében. Amennyiben halasztást nem tűrő fakivágási munkálat szükséges, úgy – a lezárt területen várakozó gépjárművek esetleges áthelyezésével - Osztályunk intézkedik a közterület kiürítéséről.

➢ Rendszeres egyeztetéseket folytatunk a XXIII. kerületi Rendészeti Osztállyal, közterület-felügyelőik és közterület-felügyelőink kölcsönösen segítik egymás munkáját, a kerület határain közösen igyekeznek visszaszorítani a jogsértéseket, kiemelt figyelemmel az illegális hulladék lerakására, mely sajnos szomszédos kerületben is jelentős problémát okoz. Amennyiben egy-egy eljárási cselekményt egymás illetékességi területén belül kell elvégezni, úgy kölcsönös segítséget nyújtunk egymásnak az eljárási cselekmények elvégzésében.

➢ Igyekszünk segítséget nyújtani a kerületi társadalmi és civil szervezeteknek munkájuk ellátásában, felkérésük esetén ellátjuk rendezvényeik biztosítását, szükség esetén a közterület lezárását.

Lakossági bejelentések kezelése:

A Rendvédelmi Osztály ügyeleti szolgálatához 2018-ban is folyamatosan érkeztek lakossági bejelentések személyes, telefonos és e-mail megkeresés formájában. Tapasztalatunk azt mutatja, hogy a lakosság minden nemű problémával bizalommal fordul Osztályunkhoz.

A lakossági bejelentések hatékony fogadása és a lakosság igényeinek teljes kiszolgálása érdekében – figyelembe véve a Képviselő-testület ajánlását – a 289-2508-as városi vonalunk mellett a 06/20/255-5842-es mobil telefonszámon is várjuk a lakosság bejelentéseit, így Osztályunk mobil telefonról is költséghatékonyabb módon hívható. A hivatali munkaidő letelte után a bejelentések kezelésére használatos mobiltelefon átadásra kerül a járőrszolgálat részére, mely mobiltelefonra a vezetékes hívószám hívásait is átirányítjuk, így mindkét vonalon a hivatali munkaidő letelte után is, éjjel nappal állunk Pesterzsébet lakossága rendelkezésére.

Közterület-felügyelőink a Rendvédelmi Osztályra érkező összes lakossági bejelentést kivizsgálják, helyszíni ellenőrzést tartanak. Amennyiben hatáskörükbe tartozó jogsértést tapasztalnak úgy megteszik a szükséges intézkedéseket, alkalmazzák a jogszabályok által megengedett szankciókat. Amennyiben olyan bejelentéssel találkoznak, melyre nincs intézkedési jogosultságuk, úgy az intézkedésről jelentést készítenek, melyet Osztályunk haladéktalanul továbbít a hatáskörrel rendelkező hatóság részére.

4.) Mobil térfigyelő rendszer beszerzése:

A köztisztasági szabálysértések az illegális szemétlerakások, a szelektív hulladékgyűjtők mellé illegális szemét elhelyezése, a közterület egyéb módon való szennyezése, a kutyapiszok és közterületen történő vizelés ügyében fordultak elő. Visszatérő probléma a szelektív hulladékgyűjtők nem rendeltetésszerű használata, sok esetben ismeretlen személyek a hulladékgyűjtő tartalmából a nekik értéket képző hulladékot kiszedik, a gyűjtő tartalmát a földre borítva. Ez a magatartás a lakosságot is nagymértékben irritálja. A hulladékgyűjtőkkel kapcsolatban gondot jelent az is, hogy a gyűjtők környékére más szemetet is elhelyeznek, hulladéklerakóként használva a szigeteket.

A települési hulladék közterületre történő elhelyezésének visszaszorításában nagy segítséget jelentett az immáron 12 kamerából álló mobil térfigyelő kamerarendszer beszerzése.

A 12 kamerából álló mobil kamerarendszer mellé beszerzésre került két ún. vadkamera is, melynek kihelyezési helyszíneit napi/heti szinten változtatjuk, apróbb megfigyeléseket végzünk vele a napi szinten felmerült ad-hoc jellegű problémák megoldása érdekében, azon célból, hogy azokat a helyszíneket is megfigyelhessük, ahol jelenleg nem áll rendelkezésre mobil kamera. A vadkamera működésével szintén nagymértékben növeltük a tettenérési esélyeinket.

A kamerarendszer segítségével 2018-ban köztisztasági szabálysértés megsértése miatt összesen 279 szabálysértési feljelentést tett Osztályunk.

Tekintettel arra, hogy a kamerarendszer működése beváltotta a hozzá fűzött reményeket, indokolttá vált a rendszer további bővítése, melynek keretében 2019. évben beszerzünk további 7 napelemes kamerát. A szerződés mindkét fél részéről aláírásra került, a kamerák beszerzése folyamatban van.

5.) Összegzés:

Mint látható, a Rendvédelmi Osztály széles körben járul hozzá Pesterzsébet közbiztonságának javításához, mivel nem csupán a klasszikus közterület-felügyeleti feladatokat látja el, egyéb járulékos feladataink körében egyfajta kapcsolattartóként működünk a különböző rendvédelmi szervek és a Polgármesteri Hivatal között.

Nagy hangsúlyt fektettünk a különböző társszervekkel, társhatóságokkal, valamint a Polgármesteri Hivatal társosztályaival való együttműködésre, annak érdekében, hogy egymást támogatva, egymást segítve közös erővel tudjunk fellépni a lakosságot nagymértékben zavaró jogellenes magatartások visszaszorítása érdekében.

Munkánk értékelése során pozitívumként értékelhető, hogy jelenlétünkkel növeltük a közterületen szolgálatot teljesítő egyenruhások számát, emelve a lakosság szubjektív biztonságérzetét, tehermentesítve a kerületi Rendőrkapitányságot.

A lakosság visszajelzései azt mutatják, hogy kezdeményezéseink és tevékenységünk kiváltotta a lakosság megelégedettségét és sikerült egy „klasszikus közterület-felügyelet” helyett egy újfajta, a lakosságot támogató, a lakossággal adott esetben partnerként együttműködő, a jogellenes magatartások ellen közös erővel fellépő közterület-felügyeletet létrehozni, melynek hatékonyságát a korábban kifejtett eredményeink is igazolják.

Célunk, hogy Pesterzsébeten a lakosság biztonságban érezze magát, ezért folyamatosan arra törekszünk, hogy növeljük a Rendvédelmi Osztály szakmai eredményességét.

* * * * *

Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet a beszámoló elfogadására.

Határozati javaslat:

A Képviselő-testület Budapest Főváros XX. kerület Pesterzsébeti Polgármesteri Hivatal 2018. évi munkájáról szóló beszámolót elfogadja.

A határozati javaslat elfogadása egyszerű szótöbbséget igényel.

Az előterjesztés tárgyalta: Jogi, Igazgatási és Közbiztonsági Bizottság

Az előterjesztést készítette: dr. Demjanovich Orsolya jegyző (valamennyi szervezeti egység vezetőjének közreműködésével)

Budapest, 2019. január 30.

dr. Demjanovich Orsolya

jegyző

-----------------------

[pic]

Budapest Főváros XX. kerület,

Pesterzsébet Önkormányzatának

JEGYZŐJE

1201 Budapest, Kossuth Lajos tér 1.

Tel.: 283-1335, Fax: 283-1187

pesterzsebet.hu

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download