Balatonkenese



ELŐTERJESZTÉS

Balatonkenese Város Önkormányzat Képviselő-testületének

2014. január 30. napján tartandó soron következő nyílt testületi ülésére

Tárgy: Balatonkenese város területén található egyes állami tulajdonú ingatlanok térítésmentes önkormányzati tulajdonba adása

Megtárgyalja: BART, PÜB

Melléklet: jelenlegi vagyonkezelők szerinti bontás (előterjesztés 1/a-b; és 2/a-h. mellékletei)

Tisztelt Képviselő-testület!

I.

Előzmények

Balatonkenese Város Önkormányzatának Képviselő-testület korábban már döntött egyes állami tulajdonában lévő ingatlanok térítésmentes tulajdonba adására vonatkozó kezdeményezés kérdésében. Az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 04.) Korm. rendelet állami vagyon ingyenes átruházásának szabályait tartalmazó 50.§-a rendelkezik az igénylésre vonatkozó eljárási szabályokról. Ezek figyelembe vételével a már meglévő Képviselő-testületi döntések mellett külön nyilatkozatok megtétele is szükséges. A nyilatkozatokat egy határozati javaslatba foglaltuk össze, mely jelen előterjesztés részét képezi.

A tárgyban megjelölt ingatlanok jelenleg 1/1 arányban a Magyar Állam tulajdonában állnak, azonban ingatlan-nyilvántartási adatai szerint különböző vagyonkezelők vagyonkezelésében vannak, ezért az igényelt ingatlanok azonosító adatait az előterjesztéshez mellékelt határozati javaslat – kérelmünk könnyebb áttekinthetősége és az adminisztráció egyszerűsítése érdekében – az ingatlan külterületi vagy belterületi jellege szerinti csoportosításban és a jelenlegi vagyonkezelők szerinti bontásban tartalmazza (előterjesztés 1/a-b; és 2/a-h. mellékletei).

Az előterjesztésben szereplő ingatlanok között többségében olyan ingatlanok szerepelnek, amelyek az idei évben végzett településfejlesztési lehetőségek felmérése keretében vált az Önkormányzat számára fontossá, illetve néhány – korábban már részben eredménytelenül tulajdonba venni kívánt – ingatlan esetében az időközben bekövetkezett kedvező jogszabályi változás miatt vált lehetővé az ingyenes tulajdonba adás iránti kérelem előterjesztése.

Ebben a körben az Önkormányzat számára fontos célként jelenik meg az igényelt ingatlanok nagy része esetében a település lakóinak, üdülő népességének távlati vízparthoz jutási lehetőségét biztosító, a vízpart gondozását lehetővé tevő területek kialakítása, valamint jogszabályi rendelkezés alapján az Önkormányzat településrendezési eszközeiben kötelező települési feladatra (közjóléti funkcióra) kijelölt területként való hasznosítás tárgyi feltételeinek megteremtése.

Az igényelt ingatlanok között ugyanakkor szerepel erdei tábor kialakításához szükséges terület, de évek óta elhanyagolt, gondozatlan területek, utak önkormányzati tulajdonba kerülésére vonatkozó kezdeményezés is annak érdekében, hogy ezen helyi jelentőségű – sok esetben a hatályos önkormányzati szabályozásban kívánatosként rögzített, ám jelenleg ettől eltérően funkcionáló, vagy funkciótlan – területek fenntartása, rendezése az Önkormányzat, valamint a település lakosságának céljaival összhangba kerüljön.

Az igényelt ingatlanok között szerepelnek a helyi kezdeményezésre induló, az Önkormányzat által is támogatott, és az iskolai kerettantervbe is beillesztésre kerülő környezettudatosságra neveléshez, továbbá a helyi ifjúsági sportolás feltételeinek megteremtését, és a helyi turisztikai vonzerő növelését egyaránt szolgáló, kizárólag megújuló energiával működő „zöld kikötő” projekt megvalósítása és fenntartható működtetéséhez optimálisan szükséges ingatlanok igénylése is, mely keretében – helyi vállalkozói összefogással – ezen a területenn megvalósulhatna az önkormányzat által tervezett gyermek és ifjúsági vitorlás, kishajó és vízi sport oktató bázis is.

Mint ismert, ez utóbbi körbe tartozó ingatlanok korábbi funkciójukat („vízvédelmi osztagtelep”)

mára lényegében teljes egészében elveszítették, és az adott terület mára már kizárólag a szomszédos kikötővel közös mólón keresztül közelíthető meg a víz felől, így az érintett ingatlanok az állami alapfeladatai szempontjából nélkülözhetőek, és jelenlegi fenntartása a központi költségvetés számára is csak indokolatlan költséget jelent. Ez utóbbi szempont miatt kérelmünket remélhetően – a takarékosabb költségvetési gazdálkodás követelménye miatt – a jelenlegi vagyonkezelő költségvetési felügyeletét ellátó Minisztérium is támogatni fogja.

Jelen előterjesztésben ugyanakkor rögzíteni kell azt is, hogy az Önkormányzat pénzügyi helyzete csak a pályázati úton elérhető fejlesztési források és a jogszabályi lehetőségek között bevonható vállalkozói tőke együttesével teszi lehetővé az indokolt fejlesztési célok saját forrásból történő sikeres megvalósítását. E koncepció sikerességét nagymértékben segíti az Önkormányzatnak már jelenleg a tárgyban rendelkezésére álló helyi vállalkozók szakmai szándéknyilatkozata is. Ennek körében az Önkormányzat tulajdonába kerülő terület meglévő adottságait felhasználva tudna helyet biztosítani Balatonkenese turisztikai vonzerejének további növelése mellett, egy a helyi oktatási-, szociális-, sport-, és városmarketing szempontjából is hasznos fejlesztésnek.

Az említett szakmai szándéknyilatkozatban tervezett, kizárólagosan megújuló-energiával üzemelő „zöld kikötő” létesítése, amely a városban tanuló iskolásoknak – akár a tantervbe illeszthető módon – a környezettudatosság szerepének bemutatása mellett térítésmentes lehetőséget biztosítana a szervezett úszás-, és vitorlásoktatásra is. Ez utóbbi elképzelés kiemelt célja egy olyan önálló balatonkenesei gyerek- és ifjúsági versenyvitorlázó egyesület létrehozása, amely megfelelő körülményeket tudna biztosítani a tehetséges, de szociális okokból a versenyszintű képzésre lehetőséggel nem rendelkező helyi, és környékbeli gyerekek számára. A „zöld kikötő” koncepciójának lényege, hogy lehetőleg „zéró” környezetterheléssel és káros-anyag kibocsátással működő, és az egyelőre még lassan terjedő elektromos üzemű hajózás központjának is otthont adó demonstratív minta-kikötő jöjjön létre, amely a hagyományos üzemű balatoni kikötők korszerű alternatíváját képviselheti. Amennyiben ennek a „zöld kikötőnek” Balatonkenese tud helyszínt biztosítani, akkor ez a bemutató kikötő egyúttal a várost is a korszerű technológia iránti érdeklődés körébe vonhatja.

A tervezett projekttel kapcsolatban folytatott eddigi egyeztetések alapján reális esélye van annak, hogy az együttműködés feltételei akár rövid időn belül is kialakíthatóak, amelyben természetesen tovább erősíti az Önkormányzat pozícióját az, ha a tervezett fejlesztés helyszínét mielőbb meg tudja szerezni a saját tulajdonába.

Mindezek alapján reményeink szerint nem lehet elvi akadálya annak, hogy a megjelölt ingatlancsoport területének egységes, és az Önkormányzat településrendezési, településfejlesztési, valamint számos egyéb ezzel összefüggő, és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésében is nevesített önkormányzati feladat sikeresen és a belátható időn belül, ráadásul az Önkormányzat közvetlen részvétele és kontrollja mellett megvalósítható legyen.

II.

Jogszabályi háttér

A nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. tv. (Nvt.) 13.§ (4) bekezdése szerint az adott esetben a tulajdonjog ingyenes átruházása esetén az Önkormányzat:

a) a nemzeti vagyoni körből ingyenesen tulajdonba adott ingatlant a tulajdonjog megszerzésétől számított 15 évig nem idegenítheti el, és a juttatás céljának megfelelően köteles hasznosítani, valamint állagát megóvni;

b) az átruházott vagyon hasznosításáról évente beszámol a vagyont átadó szervezet felé.

Az Nvt 13.§ (5) bekezdése szerint, a 15 éves időtartamú elidegenítési tilalomnak az állam javára szóló ingatlan-nyilvántartásba történő feljegyzését a tulajdonjog bejegyzése iránti kérelem benyújtásával egyidejűleg az MNV Zrt., mint a vagyont átruházó szerv kérelmezi.

A juttatás céljának megfelelő hasznosítást az Nvt 13.§ (7)-(9) bekezdéseiben részletezett szabályok és jogkövetkezmények biztosítják, melyek között a nem-teljesítési kötbér és végső soron a vagyonátadási szerződéstől való elállás egyaránt megtalálható.

Az Nvt 13.§ (11) bekezdése ugyanakkor az elidegenítési tilalom hatálya alatt is ad lehetőséget egyedi engedély alapján az átruházott vagyon fejlesztését, korszerűsítését, felújítását szolgáló hitelfelvétel vagy állami, valamint európai uniós támogatás érdekében történő megterheléséhez, továbbá ezen teherrel biztosított igény kielégítése érdekében történő elidegenítéséhez.

Az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény („Vty.") alapján az állami vagyon tulajdonjogát ingyenesen átruházni csak törvény rendelkezése alapján lehet. A Vtv 36.§ (2) bekezdés c) pontja kifejezetten rendelkezik arról, hogy állami vagyon tulajdonjoga ingyenesen átruházható „helyi önkormányzat javára törvényben vagy törvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabályban foglalt feladatai elősegítése, ...érdekében."

Az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességét az állami vagyonért felelős miniszter gyakorolja, aki feladatait a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen működő Részvénytársaság útján.

A törvény arról is rendelkezik, hogy az ingyenes átruházásról főszabály szerint függően a Kormány dönt.

Az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) Korm. rendelet határozza meg az ingyenes vagyonjuttatás eljárási szabályait (rendelet 50-51.§). A tulajdonba adásra vonatkozó kezdeményezést az MNV Zrt.-hez, vagy az érintett vagyonelem vagyonkezelőjéhez kell benyújtani. Utóbbi esetben a vagyonkezelő a hozzá benyújtott kérelmet véleményével, javaslatával együtt az MNV Zrt.-nek tizenöt napon belül döntésre megküldi.

A benyújtott dokumentumoknak tartalmazniuk kell, illetve azokhoz csatolni szükséges:

- a tulajdonba adásra vonatkozó igényt, megjelölve a felhasználási célt, valamint a segítendő feladatot és az azt előíró jogszabályi rendelkezést,

- a kezdeményező önkormányzat nyilatkozatát arról, hogy vállalja a tulajdonba adás érdekében felmerülő költségek megtérítését,

- védettség (örökségvédelmi, természetvédelmi, illetve „Natura 2000” fennállása esetén annak megjelölését, valamint az ahhoz kapcsolódó kötelezettségek vállalását,

- helyi önkormányzat képviselőtestülete határozatát, amely az állami vagyon igényléséről hozott döntést tartalmazza.

A tervezett önkormányzati vagyonszerzési igény érvényesítése csak folyamatos, napi szintű egyeztetésekkel lehet eredményes, ezért javasolom a Tisztelt Képviselő-testület számára, hogy az MNV Zrt-vel, továbbá a terület jelenlegi vagyonkezelőjével, valamint hasznosítási szándéknyilatkozat alapján az együttműködés feltételeinek kialakításához szükséges egyeztető és előkészítő önkormányzati tárgyalások viteléhez a polgármester, szigorúan a testületi határozatok keretei között, meghatalmazást adhasson az Önkormányzat jegyzője részére.

Fent leírtakra tekintettel kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy fogadja el a következő határozati javaslatot:

Balatonkenese, 2014. január 30.

Tömör István

polgármester

Határozati javaslat:

Balatonkenese Város Önkormányzata Képviselő-testületének

……/2014. (I. 30.) határozata

1. Balatonkenese Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-ában foglaltak, valamint az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 36.§ (2) bekezdés c) pontja alapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-nél kezdeményezi és egyben kéri a Magyar Állam tulajdonában, és

a) a Közép Dunántúli Vízügyi Igazgatóság vagyonkezelésében lévő - jelen határozati javaslat 1./a) melléklete szerinti külterületi, valamint 2./a melléklete szerinti belterületi ingatlanok; valamint

b) a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ vagyonkezelésében lévő, a jelen határozati javaslat 1./b) melléklete szerinti külterületi ingatlan; továbbá

c) a Magyar Szovjet Baráti Társaság kezelésében állóként nyilvántartott, a jelen határozati javaslat 2./b) melléklete szerinti belterületi ingatlan; valamint

d) a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében lévő, a jelen határozati javaslat 2./c) melléklete szerinti belterületi ingatlanok; és

e) az Eötvös Lóránd Tudományegyetem vagyonkezelésében lévő, a jelen határozati javaslat 2./d) melléklete szerinti belterületi ingatlan; valamint

f) a Pest Megyei Kormányhivatal vagyonkezelésében lévő, a jelen határozati javaslat 2./e) melléklete szerinti belterületi ingatlanok; továbbá

g) a Dunántúli Regionális Vízművek Zrt. vagyonkezelésében lévő, a jelen határozati javaslat 2./f melléklete szerinti belterületi ingatlanok; és

h) a Magyar Államvasutak /MÁV Zrt./ vagyonkezelésében lévő, a jelen határozati javaslat 2./g melléklete szerinti belterületi ingatlanok; valamint

i) a MÁV Vasutasok Szakszervezete kezelésében állóként nyilvántartott, a jelen határozati javaslat 2./h) melléklete szerinti belterületi ingatlan

1/1 arányú tulajdoni hányada kerüljön Balatonkenese Város tulajdonába, térítés nélküli vagyonátadással.

2. Balatonkenese Város Önkormányzata a térítés nélküli vagyonátadással önkormányzati tulajdonba adni kért ingatlanokkal a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdése szerinti feladatai körében, az adott ingatlanon a határozat 1./a) - 2./h) számú mellékleteiben részletezettek szerinti jogszabályban rögzített feladatához, és célra kívánja felhasználni.

3. Balatonkenese Város Önkormányzat tudomása szerint az igényelt ingatlanok nem állnak védettség alatt, egyúttal kijelenti, hogy amennyiben az igényelt ingatlanok bármelyikén örökségvédelmi, természetvédelmi, „Natura 2000” vagy egyéb jogszabályban meghatározott védettség alá kerül, akkor az ingatlan önkormányzati tulajdonba kerülése esetén vállalja az ehhez kapcsolódó kötelezettségek megfelelő teljesítését.

4. Balatonkenese Város Önkormányzata vállalja az igényelt ingatlanok tulajdonba adása miatt felmerülő költségek megtérítését, ideértve szükség esetén a művelési ág megváltoztatásának esetleges költségeit is.

5. A Képviselőtestület felhatalmazza a polgármestert, hogy a határozat 1./a) - 2./h) mellékletében felsorolt ingatlanok térítésmentes önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatos eljárás során az MNV Zrt. felé teljes jogkörben eljárjon, és valamennyi nyilatkozatot megtegyen.

6. A Képviselőtestület felhatalmazza a polgármestert, hogy a határozat 1./a) - 2./h) mellékletében felsorolt ingatlanok térítés nélküli önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó megállapodást aláírja.

7. A Képviselőtestület felkéri a polgármestert, hogy az ingatlan igénylésével kapcsolatos eljárás előrehaladásáról az esetlegesen közbenső tulajdonosi döntést igénylő kérdésekben tájékoztassa a Képviselőtestületet, továbbá felhatalmazza arra, hogy - a Képviselőtestület határozatainak keretei között meghatalmazza az Önkormányzat jegyzőjét, hogy a Balatonkenese Város Önkormányzata érdekeinek képviselete céljából a szükséges egyeztetések és jogi előkészítő teendőkben az Önkormányzata nevében eljárjon a tárgyalások vitele során.

8. Balatonkenese Város Önkormányzata vállalja, hogy – a térítés nélküli vagyonátadásra vonatkozó kérelmének kedvező elbírálása esetén – a határozat 1./a) - 2./h) melléklete szerinti ingatlanok térítés nélküli önkormányzat tulajdonba vételéhez szükséges szerződéseket az MNV Zrt-vel, illetve szükség esetén az érintett ingatlanok vagyonkezelőivel a lehető legrövidebb időn belül megköti.

Felelős: polgármester

Határidő: esedékességkor

Tömör István

polgármester

Jogszabályi felhatalmazás:

2011. évi CXCVI. tv. 13.§ (3) bekezdés

2007. évi CVI. Tv. 36.§ (1) bek. c.) pontja

1990. évi LXV. Tv. 8.§ (1) bekezdés

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download

To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.

It is intelligent file search solution for home and business.

Literature Lottery

Related searches