Bét Orim Hírlevél



Bét Orim Hírlevél

[pic]

VII. évfolyam 5. szám betorim.hu 2012. május

Elég volt!

A napokban kaptam egy bemutatkozó e-mailt egy Fulbright-ösztöndíjas amerikai egyetemi hallgatótól. Mivel zsidó berkekben köztudott, hogy évente legalább öt hónapot Magyarországon töltök, rabbi kollégáim tanácsára azok, akiknek valamilyen „magyar” jellegű kérdésük van, hozzám fordulnak.

Így kaptam meg Paula B. levelét is, aki örömmel újságolta, hogy tanulmányait a jövő tanév tavaszi szemeszterében Budapesten fogja folytatni az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán. A szokásos kérdések és kérelmek befejeztével aggodalmának is hangot adott: „Néhányan felhívták figyelmemet az egyre erősödő antiszemitizmusra Magyarországon – ez vajon nyugtalanítson engem az ösztöndíj elfogadásával kapcsolatban?”

Válaszomban Paula B.-nek elmondtam, hogy általában véve Európában, Magyarországon pedig még erőteljesebben észlelhetők antiszemita tendenciák, mégis úgy gondolom, hogy neki nem kell különösen aggódnia személyes biztonsága miatt.

Paula B.-nek küldött üzenetem alkalmat nyújtott nekem is, hogy elgondolkodjam a magyar valóságról. Szomorúan kell megállapítanom, a XXI. században a magyar parlament az egyetlen nemzeti törvényhozó testület a világon, ahol a sötét középkor legdurvább antiszemita vádaskodását, a vérvádat országgyűlési képviselő szóba hozhatta. A jobbikos Baráth Zsolt szerint igen, lehetséges, hogy a tiszaeszlári Solymosi Esztert 1882 áprilisában vallásos zsidók gyilkolták meg, és vérét pászkasütésre használták fel! Jóllehet a megvádolt zsidókat a magyar törvényszék felmentette, és a szörnyű vádat, a koncepciós perrel együtt, minden józan gondolkodású ember már a tizenkilencedik században elítélte.

[pic]

Az igazság kedvéért meg kell említeni, hogy ugyan kissé megkésve, de Magyarország miniszterelnöke és a magyar keresztény egyházak vezető főpapjai is megbélyegezték Baráth Zsolt felszólalását, de ez nem elég. A szavak csakis úgy hatékonyak, ha elhangzásukat tettek követik. Az államnak nemcsak megvédeni kötelessége a kisebbségeket – melegeket, romákat, zsidókat stb. –, hanem tanítania is kellene a tömegeket az együttélés és együttműködés szükségességére és előnyeire. Itt az idő, hogy a „taníts toleranciát” ne csak üres szlogen legyen, hanem valóság a magyar iskolákban és oktatási intézményekben.

Szerintem tűrhetetlen, hogy a sajtószabadság szent eszméje mögé bújva fasiszta szennylapok, mint például a Barikád, hazugságokkal teli híreikkel mételyezzék meg a fogékony, tapasztalatlan és sokszor szinte gyerekesen naiv lelkeket. Mielőtt Kaliforniába utaztam, a reptéren belelapoztam a Barikád április 19-i számába. Solymosi Eszterre emlékezve a jobbikosok eme szócsöve fenntartja a vádat, hogy valóban a zsidók gyilkolták meg a szegény cselédlányt, akinek 140 esztendővel ezelőtt nyoma veszett, de még az 1998-ban meggyilkolt körmendi 11 éves kislány, H. Zsófia halálát is a zsidókra keni.

A Tiszaeszlárral kapcsolatos cikk szerzője, Sándor Csilla tendenciózus jelleggel megjegyzi: „Az ítélethirdetés előtt – több feljegyzés szerint – Tisza Kálmán miniszterelnök együtt vacsorázott a törvényszék elnökével, Korniss Ferenccel.

A kormányfő azt közölte, hogy ha bűnösnek mondják ki az eszlári saktereket, a bécsi Rotschildok nem enyhítenek a monarchiának adott hitelek feltételein, és Magyarország csődbe megy”. Ilyen és hasonló „hírek és híresztelések” ássák alá Magyarország tekintélyét a nyugati világban és szigetelik el a jóérzésű népek családjától. Ma még meg tudtam győzni Paula B.-t, hogy Budapesten folytassa tanulmányait, de sikerülne-e a jövő évben is?

[pic]

Ami engem illet, mind itt Amerikában, mind Magyarországon folytatom a küzdelmet, hogy együtt mondhassam Babits Mihállyal:

Én nem a győztest énekelem,

nem a nép-gépet, a vak hőst,

kinek minden lépése halál,

tekintetétől ájul a szó,

kéznyomása szolgaság,

hanem azt, aki lesz, akárki,

ki először mondja ki azt a szót,

ki először el meri mondani,

kiáltani, bátor, bátor,

azt a varázsszót, százezerek

várta lélekzetadó szent

embermegváltó, visszaadó,

nemzetmegmentő, kapunyitó,

szabadító drága szót,

hogy elég! hogy elég! elég volt!

hogy béke! béke!

béke! béke már!

B’virkát Sálom, a béke áldásával:

Feri

Megelevenedett a kivonulás a Bét Orimos gyerkőcöknek

Március 24-én János és Zsuzsi tagjainknál Peszach ünnepéről és a Széder estéről tanult játékos formában néhány kisgyermekes család Feri rabbi közreműködésével

Feri rabbi meséi és magyarázatai a tíz csapásról, a négy kérdésről, a Széder tálról és még megannyi peszachi érdekességről szóltak.

[pic]

„Miben különbözik…?”

– hangzott fel a kérdés újra meg újra

Igazi Széder tálat készítettünk és a gyerekek örömmel kóstolgatták a tojást, a tormát, a retket és a charószetet, közben fáradhatatlan kíváncsisággal kérdezgették, hogy mi mit jelent, s mire való. A Ma Nishtana-t is megtanultuk és együtt gyakoroltuk kicsik és nagyobbak örömére.

A próba-Széder után a Bálint házbeli igazi Széder esten gyerekek már jól ismerték a szabadulás történetét, aktívan részt vettek a macesz-elrejtés, az afikomen-keresés, a peszachi dalok éneklése örömeiben.

G. Zs.

Szenes Hanna – Anikó

Nagy öröm ért minket március 31-én a Bálint Házban, amikor Dénes Gábor nagyszerű alkotását, az Anikó – Szenes Hanna című filmjét nézhettük meg.

Dénes Gábor nemcsak rendezte, de írta is a film szövegét, korabeli dokumentumok és hiteles tanúk elbeszélései alapján.

A vetítés után Dénes Gábor részt vett egy beszélgetésen, melyet Raj Ferenc rabbi moderált.

[pic]

Dénes Gábor a filmvetítés után körünkben

Szenes Hanna, Anikó egy igazi példakép: a bátorság, az öntudatosság, a helytállás, a meg nem alkuvás példaképe. Egy hősi halált halt ejtőernyős, akinek tiszteletére minden évben ejtőernyős ugrásokat hajtanak végre születésnapja évfordulóján.

Elképesztő életút. Egy irodalmat szerető, verseket író lányt, aki magyarul kezdett el verselni, és aki magyarnak vallotta magát, hátrányos megkülönböztetés ért származása miatt. Anikó erre büszkén felemelt fejjel felkerekedik, s meg sem áll Palesztináig.

[pic]

A Magyarország felől érkező hírek hatására eldönti, visszajön és segíti az üldöztetés elől kimenekíteni sorstársait. Önként jelentkezik a brit hadseregbe, és a kiképzés után mint a brit különleges alakulat rádiós főhadnagya ér földet Jugoszlávia területén, alig pár nappal azután, hogy a németek bevonulnak Magyarországra. A partizánok átsegítik magyar területre, ahol sajnálatosan hamar elfogják a csendőrök. Embertelenül megkínozzák, de megtörni nem tudják. Végül az ítélet nélküli főtárgyalás után, Simon Gyula hadbíró önkényes döntést hoz, az eljárási szabályok és a nemzetközi jog teljes mellőzésével halálra ítéli. Ma a Brit Hadsereg és az Izraeli Hadsereg hősként tekint rá, sok helyen megörökítették és őrzik emlékét. Ahogyan ez a film is teszi. Áldott legyen az emléke.

Szenes Hanna: Harmónia

A természet csupa ellentét:

Nappali fény és éji sötét,

Kopár hegyek és virágos völgyek,

Piciny fűszálak, hatalmas tölgyek.

A komor észak és a dalos dél,

A tikkasztó nyár és a dermesztő tél.

A chaos, a rend,

A zaj és a csend,

A föld és az ég,

A kezdet és a vég.

És ellentmondás a történelem.

Egyéni érdek és honszerelem,

Viszálykodás és tömörülés,

Az Isten nevében emberölés,

Felszökő pálya és letört vonal,

Bonyolult cselszövés, szakadt fonal.

A szolga, az úr,

Az angol, a búr,

A tömlöc, az őr,

A béke, a tőr.

És mind csupa hegy-völgy és mind csupa véglet,

Az emberi lélek, az emberi élet.

Lobogó érzések, lehiggadt ész,

Feszülő tervek és remegő kéz.

A tett és a szó,

A rossz és a jó,

A csonka, az ép,

A rút és a szép.

S a számtalan végletnek egy az ura

Világot átfogó harmónia

Szöveg: Petényiné Szoó Györgyi

Fotó: Kardos Dániel

Peszachi Széder est a

Bét Orimmal bis 120

Százhúszig? – kérdezheti az olvasó némiképp hüledezve, hiszen nem születésnapi ünnepségről kellene most beszámolnunk, hanem a szokás szerint idén is megrendezett hagyományos peszachi Széder estünkről.

Százhúszan jöttek, jöttetek ugyanis el, ennyien gyűltünk össze, hogy együtt ünnepeljük két (és még sok más) nyelven a szabadság ünnepét, az izraeli nép egyiptomi rabszolgaságból való megszabadulásának örökké aktuális, minden nemzedéket tanító és formáló történetét.

Nagy örömünkre szolgált a közösségünk programjaira rendszeresen járó tagjaink és barátaink mellett körünkben köszönteni a Magyarországi Cionista Szövetség negyvenfős delegációját, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének képviselőjét és családját, valamint húsz amerikai vendéget, akik Észak-Amerika legkülönbözőbb pontjairól érkeztek ide családjaikkal, hogy magyarországi tartózkodásuk során egy zsidó közösségben ünnepelhessék a Peszachot.

Hálásak vagyunk Pandzarisz Diána énekesnőnek és Mester Sándor gitárművésznek ismételten csodálatos zenei közreműködésükért; bízunk benne, hogy sokszor kísérik még muzsikájukkal istentiszteleteinket, ünnepeinket, hogy újra és újra megelevenedhessenek számunkra és elvarázsolhassanak minket a legszebb tradicionális zsidó dallamok.

A teljesség igényét mellőzve megmutatunk néhány hangulatképet közösségi Széderünkről kedvcsinálóként és nosztalgia-indítóként – no meg hogy kiderüljön: az elején abból a százhúszból egy sem volt tréfa! Jövőre veletek ugyanitt – vagy Jeruzsálemben!

Szöveg: Turján Dóri

Köszönet a fotókért Brodszky Ildikónak.

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

A Tízparancsolat

megjelenítése Bach zenéjében

A Bét Orim április 27-i Oneg Sabbatján A Tízparancsolat megjelenítése Bach zenéjében címmel Göncz Zoltán tartott előadást.

Göncz Zoltán, a Magyar Köztársasági Érdemkereszt ezüst fokozatával kitüntetett zeneszerző, a Wesley János Lelkészképző Főiskola zenei asszisztense, nemzetközileg elismert Bach-kutató. A Bach testamentuma című könyv szerzője, aki tavalyi Széder esténk alkalmával Iványi Gábor társaságában már egyszer a Bét Orim vendége volt.

A kutató két szakrális és egy – látszólag! – világi Bach-kompozíciót vett górcső alá. Mind a Dies sind die heil’gen zehn Gebot’ (Ez a szent tízparancsolat) – orgona-korálelőjátékban (BWV 678), mind a Du sollt Gott, deinen Herren, lieben (Szeresd Istent, Uradat) – kantáta (BWV 77) nyitótételében megjelenik Luther Tízparancsolat-korálja, méghozzá kánonban. A megoldás Tízparancsolattal kapcsolatos szimbolikájára a héber-görög eredetű „kánon” szó etimológiája (κανών, קנה [kaneh] = nád, mérővessző, mérték, szabály) és a zenei kánon szigorú szerkezete (követés, engedelmesség) mutat rá.

A szimbolika számokban is megjelenik, hiszen a kantáta-tételben – a trombita szólamában – 10 alkalommal hangzik el Luther dekalógus-korálja: (Ez a szent tízparancsolat. / Ezt adta Istened, Urad / Még Mózes által nagy régen / A magas Sínai hegyen. / Szánj meg, Urunk!)

Míg a szakrális művekben természetesen nem számít szokatlannak e korál, a kánonszerkezet és a 10-es szám megjelenése, annál meglepőbb a Tízparancsolat felbukkanása a világi műnek számító Musikalisches Opfer (Zenei áldozat) esetében (BWV 1079).

Amint az előadó rámutatott, korábban is voltak feltételezések, miszerint a ciklus rejtett teológiai jellegzetességekkel bír („templomi” szonátát tartalmaz, 10 (!) kánon van benne, mely a Tízparancsolatra utalhat stb.), azonban az, hogy a legsúlyosabb tétel, a Hatszólamú ricercar „rejtett programmal” rendelkezik, s e program maga a Tízparancsolat, ez idáig rejtve maradt az elemzők előtt.

[pic]

Johann Sebastian Bach,

a legendás zeneszerző portréja

Nem véletlenül, hiszen e hatszólamú fúga rendkívül összetett, szerkesztésének logikája nem magától értetődő. Sőt – mint a kutató hangsúlyozta – éppen a belső logikátlanságok, látszólagos következetlenségek, szokatlan megoldások utalnak arra, hogy valami „külső befolyásoló erővel” lehet dolgunk. Egy csillagászati hasonlattal élve: miképpen az égitestek nem várt, szokatlan pályamódosulásai ismeretlen, még fel nem fedezett égitesteket, hatásokat jeleznek, a mű „zenei perturbációi” is valami távoli hatást sejtetnek.

A fúga 10 (!) témájának egyike például egyedül jelenik meg, „nem hajlandó” a főtémát kísérni (ellenpontozni), egy másik azonnal két szólamban, párhuzamban hallható, de van olyan is, amelyik egyre rövidebbé válik. Megannyi furcsa, érthetetlen megoldás! E különös megoldások akkor válnak érthetővé, ha összevetjük őket a Tízparancsolattal. A „tétlen” téma ugyanis – engedelmesen követve a harmadik parancsolatot – „Sabbatot tart”, a párban megjelenő téma a kilencedik – a felebarát hitvesének megkívánását tiltó – parancsolatra vonatkozik, a rövidülő téma a „tulajdon megkívánásának” óhatatlan következményét érzékelteti (tizedik parancsolat).

[pic]

Az előadás azt is feltárta, hogy Bach – különféle idézetek, utalások révén – a Tízparancsolattal párhuzamosan a passiótörténetet is beleszőtte a kompozícióba. Végkonklúzióként a hatszólamú ricercar műfaja, a teljes ciklus címe (Musikalisches Opfer) és dedikációja (Nagy Frigyes, porosz királynak lett ajánlva) jelentősen kibővül és átértelmeződik. A régies elnevezésével eleve keresésre utaló ricercar valójában rejtvényfúga, „Tízparancsolat-fúga”. A címben szereplő „Opfer” a „teljes, tökéletes” áldozatra, a keresztáldozatra is utal: az ajánlás – Bach szándéka szerint – egy másik királyt is illet, azt, akinek egykoron „feje fölé illeszték az ő kárhoztatásának okát, oda írván: Ez Jézus, a zsidók királya.”

Göncz Zoltán e témájú cikke angolul erre a linkre kattintva megnyílik. A cikk magyar nyelven ezen a linken érhető el.

Göncz Zoltán

Nagy József

Májusi program-előzetes

Ha másképpen nem jelezzük, akkor programjaink helyszíne a Bálint Ház első emeleti Macesz terme (1065 Budapest, Révay u. 16.).

|május 4. péntek 17:30 |

|Bevezetés a zsidó liturgiába |

|18:30 Kabbalat Sabbat |

|május 10. csütörtök 18:00 |

|A zsidóság lényege és fejlődése Mai elmélkedések Goldziher Ignác |

|nyomdokain. Goldziher Ignác, a magyar zsidó tudós és kora |

|Riszovannij Mihály előadássorozata |

|május 11. péntek 17:30 Bevezetés a zsidó liturgiába |

|18:30 Kabbalat Sabbat |

|május 17. csütörtök 18:00 |

|A zsidóság lényege és fejlődése Mai elmélkedések Goldziher Ignác |

|nyomdokain. A bibliai tudomány és a modern vallásos élet |

|Riszovannij Mihály előadássorozata |

|május 18. péntek 17:30 |

|Bevezetés a zsidó liturgiába |

|18:30 Kabbalat Sabbat |

|május 24. csütörtök 18:00 |

|A zsidóság lényege és fejlődése Mai elmélkedések Goldziher Ignác |

|nyomdokain. A zsidóság lényege, fejlődése I. A prófetizmus |

|Riszovannij Mihály előadássorozata |

|május 25. péntek 17:30 |

|Bevezetés a zsidó liturgiába |

|18:30 Kabbalat Sabbat |

|május 31. csütörtök 18:00 |

|A zsidóság lényege és fejlődése Mai elmélkedések Goldziher Ignác |

|nyomdokain. A zsidóság lényege és fejlődése II. A rabbinizmus |

|Riszovannij Mihály előadássorozata |

Szeretettel várunk minden érdeklődőt rendezvényeinken!

Hírlevelünk a MAZSÖK támogatásával jelenik meg.

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download

To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.

It is intelligent file search solution for home and business.

Literature Lottery

Related searches