TOWN CLERK’S FINANCIAL REPORT
TOWN CLERK’S FINANCIAL REPORT
|2006 DOG LICENSES ISSUED |EACH |TOTAL |
| | | | |
| 61 |MALES/ FEMALES |$10.00 |$ 610.00 |
|328 |SPAYED/ NEUTERED |6.00 |1968.00 |
| | | | |
| 4 |KENNEL $25.00 |25.00 |100.00 |
| 4 |KENNEL $50.00 |50.00 |200.00 |
| 1 |KENNEL $75.00 |75.00 |75.00 |
| | |TOTAL | $2953.00 |
2006 FISHING & HUNTING LICENSED ISSUED
| 1 |RESIDENT FISHING MINOR |$ 11.50 |$ 11.50 |
|25 |RESIDENT FISHING |27.50 |687.50 |
|12 |RESIDENT FISHING HANDICAP |0.00 |0.00 |
| 1 |RESIDENT FISHING 65-69 |16.25 |16.25 |
| 8 |RESIDENT CITIZEN HUNTING |27.50 |220.00 |
| 1 |RESIDENT HUNTING 65-69 |16.25 |16.25 |
| 3 |NON-RESIDENT HUNTING, LG |99.50 |298.50 |
| 1 |RESIDENT TRAPPING |35.50 |35.50 |
|19 |RESIDENT SPORTING |45.00 |855.00 |
|16 |RESIDENT SPORTING OVER 70 |0.00 |0.00 |
|15 |ARCHERY STAMP |5.10 |76.50 |
|24 |PRIMITIVE FIREARMS STAMP |5.10 |122.40 |
| 1 |WATERFOWL STAMP |5.00 |5.00 |
| | | | |
| | |TOTAL |$2344.40 |
|MISCELLANEOUS |$1897.80 |
PAYMENTS TO:
TOWN TREASURER $7150.20
COMMONWEALTH OF MASSACHUSETTS $2310.75
REGISTRARS REPORT
Wednesday, January 18th, a voter registration session was held in the Town Clerk’s office from 9:00 AM to 8:00 PM to register new voters for the Special State Election for State Representative held February 7, 2006.
The Town Clerk’s office was open Tuesday, April 4th from 9:00 AM to 8:00 PM to register new voters for the Annual Town Election held April 24th.
A registration session was held on Wednesday, April 26th from 9:00 AM to 8:00 PM to register new voters for the Annual Town Meeting held May 6th.
Wednesday, May 24th, a voter registration was held in the Town Clerk’s office from 9:00 AM to 8:00 PM to register new voters for the Special Town Election held June 13, 2006.
A registration session was held on Wednesday, August 30th from 9:00 AM to 8:00 PM to register new voters and allow voters to change their party for the State Primary to be held September 19, 2006.
The Board of Registrars held a public meeting on Wednesday, August 23, 2006 to examine and certify signatures on the affidavit to remove five library trustees.
The Board of Registrar held a public meeting on Thursday, September 21, 2006 to examine and certify signatures on five recall petitions for library trustees.
The Board of Registrars held a public hearing on Friday, September 29, 2006 to hear the objections on four recall petitions for the library trustees.
The Town Clerk’s office was open Wednesday, October 11th from 9:00 AM to 8:00 PM to register new voters for the Special Town Meeting held October 21st.
A registration session was held on Wednesday, October 18th from 9:00 AM to 8:00 PM to register new voters for the State Election held November 7th.
Wednesday, November 29th, a voter registration was held in the Town Clerk’s office from 9:00 AM to 8:00 PM to register new voters for the Special Town Election held December 19, 2006.
Lorraine Pease, Town Clerk
RECORDING BIRTHS
Some of the many reasons why births should be recorded:
To establish identity. To establish nationality.
To prove legitimacy.
To show when a child has a right to enter school.
To show when a child has a right to seek employment under the Child Labor Law
To establish the right to inheritance of property.
To establish liability to military duty, as well as exemption therefrom.
To establish the right to vote.
To qualify to hold title to and to buy and sell real estate.
To establish the right to hold public office.
To prove the age at which the marriage contract may be entered into.
To make statistical study of the health conditions.
Errors can only be corrected by a sworn affidavit as prescribed by Massachusetts’ law, and may cause you inconvenience which can be avoided by your prompt attention.
ANNOUNCEMENTS OF BIRTHS AND DEATHS
Please note that records of births and deaths will no longer be published in the Annual Town Report.
|RECORD OF MARRIAGES 2006 |
| | |RESIDENCE |PLACE OF MARRIAGE |
| | | | |
|July 22 |Scott John Rodgers |Ashby, MA |Gardner, MA |
| |Brenda Lee Minor |Ashby, MA | |
| | | | |
|July 22 |Jason P. O’Rourke |Ashby, MA |Westford, MA |
| |Angela Kousounadis-Farley |Ashby, MA | |
| | | | |
|Oct 7 |Christopher White |Ashby, MA |Lunenburg, MA |
| |Kelly Anne Wickman |Ashby, MA | |
| | | | |
|Oct 14 |David William Lammi |Ashby, MA |Leominster, MA |
| |Michelle Ann Caruso |Ashby, MA | |
| | | | |
|Nov 18 |Heath Adam Van Hillo |Rindge, NH |Ashby, MA |
| |Alisha Ann Gravelle |Rindge, NH | |
| | | | |
|Nov 19 |Kevin Scott Mixon |Ashby, MA |Leominster, MA |
| |Alixandra Dudley |Ashby, MA | |
ELECTED TOWN OFFICIALS 2006
TERM
MODERATOR Peter S. Rourke 2007
TOWN CLERK Lorraine D. Pease 2007
SELECTMEN Peter McMurray 2007
Gerard Houle 2008
Geoffrey Woollacott 2009
ASSESSORS Jodi Szczesuil 2007
Dona Sue LaRue 2008
Oliver H. Mutch 2009
TREASURER Kate Stacy 2007
COLLECTOR Beth Ann Scheid 2009
NORTH MIDDLESEX SCHOOL DISTRICT COMMITTEE
Dennis M. Moore 2007
NORTH MIDDLESEX SCHOOL DISTRICT SCHOOL COMMITTEE AT-LARGE
LisaMarie Proctor 2008
Theresa Morse 2008
Anne Buchholz 2008
LIBRARY TRUSTEES
Matthew Alfond 2007
Maureen Davi 2007
Faith Anttila, res 2007
Dwight F. Horan 2008
Paul McGrail 2008
Lisa Gordon 2008
Sally Bauman 2009
Susan Duffy, res 2009
John Mickola 2009
Anne Reggio 2007
Mark Lapham 2007
CONSTABLE William A. Davis 2007
TREE WARDEN William A. Davis 2008
BOARD OF HEALTH
Cedwyn Morgan 2007
Mary A. Krapf 2008
Nicholas A.Murray 2009
PARK COMMISSIONERS
Peter McMurray 2008
Stephanie B Lammi 2007
William Seymour 2009
CEMETERY COMMISSIONERS
Daniel Harju 2009
Alan Murray 2007
John Mark Tiilikkala 2007
PLANNING BOARD
|Alan W. Pease |2007 |
|Jean Lindquist |2008 |
|James H. Hargraves |2009 |
|Wayne A. Stacy |2010 |
|Andrew Leonard |2011 |
APPOINTED TOWN OFFICIALS 2006
TOWN ADMINISTRATOR Linda Sanders
TOWN ADMINISTRATOR’S ASST. Jennifer Collins
ASSISTANT TOWN CLERK Susan Duffy
TAX COLLECTOR’S CLERK Lee Mikkola
TOWN HALL CLERICAL Gail Farley
Barbara Faulkenham
Patricia Cormier, res
TOWN ACCOUNTANT Nancy Haines
REGIONAL ASSESSOR Harald Scheid
ADMINISTRATIVE ASSESSOR Dona Sue LaRue
ADA COORDINATOR Anthony Ammendolia
AGRICULTURAL COMMISSION
John Mickola Tom Cason
William Duffy, Jr. Paula Bogue
Paula Packard Kyrie Martin
Heather Leonard Sue Chapman, alt.
Charles Pernaa, alt. Nadine Callahan, alt.
ASHBY-ASHBURNHAM REHAB ADVISORY COMMITTEE
Claire Lavin
ASHBY CULTURAL COUNCIL
Denise Foresman, chair Joanne Boudreau
Tamara Buckley-LeClerc Francis Steffian
Dorothea Rourke Michelle Blake
Beth Ann Scheid, advisory member Jane Umphress, res
CABLE ADVISORY BOARD
Mary Krapf Paul Rekos
Paul McGrail, chair Linda Sanders
Harald Scheid , res Nancy Haines
Tim Bauman
CEMETERY CHAPEL COMMITTEE
Linda Sanders Paul Lieneck
Michael Reggio
CONSERVATION COMMISSION
Tim Bauman, chair Robert Leary
Paula Packard, res Roberta Flashman
Cathy Kristofferson Linda Couture
CONSTABLE - APPOINTED Vacant
COUNCIL ON AGING
Edna Jamnback, chair Frederic Day
Oliver Mutch Gary Leonard
Ann Seymour Angie Godin, alt.
Rosemary Wayrynen
DISPATCH MANAGER Joyce Hopkins
DISPATCHERS
Joyce Hopkins Priscilla Carter
Bonnie Murray Kathy Bezanson
Marilyn Cronin Chrystal Murray
Debra Raymond, res Meghan Bagby, res
DOG OFFICER /
ANIMAL ENFORCEMENT OFFICER Mary Letourneau
E-911 COORDINATORS Elmer S. Fitzgerald, Jr.
Alan Pease
EARTH REMOVAL BOARD
Gerard Houle Cedwyn Morgan
Wayne Stacy Tim Bauman
Frederick Stacy
ELECTION OFFICERS
Betty Ann Tiilikkala Edna Jamnback
Bertha Tiilikkala Mary Krapf
Waldemar Tiilikkala Jean Lindquist
Andrew Gosnell Dona Sue LaRue
Rosemary Wayrynen Jill Niemi
Wendy Baird Marja LePoer
Deborah Moylan Catherine Foster
Amy Meunier Gary Leonard
Leona Sanford
EMS DIRECTOR William Seymour, Jr.
EMERGENCY MANAGEMENT DIRECTOR
Michael Bussell
DEPUTY MANAGEMENT DIRECTOR David Rainville
FIELD DRIVER Mary Letourneau
FINANCE COMMITTEE
Daniel Meunier, Chair Rebecca Walsh
Christopher Nash Kevin Meehan
Peter Girard Charles Hayes
John Rice
FIRE CHIEF William Seymour, Jr.
FOREST FIRE WARDEN William Seymour, Jr.
HAZARDOUS WASTE COORDINATOR Elmer S. Fitzgerald, Jr.
HEALTH AGENT,
Nashoba Boards of Health James Garreffi
HIGHWAY SUPERINTENDENT William A. Davis
HISTORICAL COMMISSION
Claire Hutchinson-Lavin
HISTORIC DISTRICT COMMISSION
Claire Lavin Michael Reggio
Paul Lieneck Mark Haines
Florence Bryan
INSPECTORS:
ANIMAL Lucille Carignan
BUILDING/ZONING OFFICER Anthony Ammendolia
BUILDING INSP. ALTERNATE Richard Hanks
ELECTRICAL Paul Lessard
Harry Parviainen
ASS’T ELECTRICAL Stephen Dubois
INSPECTORS CONT:
PLUMBING & GAS Richard Kapenas
PLUMBING & GAS ALTERNATES Gary Williams
KEEPER OF THE TOWN CLOCK Richard Foresman
LAND USE CO-ORDINATOR Andrew Leonard
LEGAL COUNSELS
TOWN COUNSEL Kopelman & Paige
LAND USE COUNSEL Kopelman & Paige
LABOR COUNSEL Kopelman & Paige
SPECIAL COUNSEL Everett J. Marder
SPECIAL COUNSEL William Solomon
LIBRARY DIRECTOR Marja Leena LePoer
Mary Murtland
LIBRARY ASSISTANT Jean Lindquist
MART ADVISORY BOARD Mary Krapf
MATERIALS MANAGEMENT ADVISOR William Stanwood
MBTA DESIGNEE Mary Krapf
FIRST RESPONDER REP CMEMSC Thomas Walker, res
Paul Lasorsa
GOVERNMENT REP CMEMSC Mary Krapf
MONTACHUSETT JOINT
TRANSPORTATION COMMITTEE Mary Krapf
MONTACHUSETT METRO Mary Krapf
PLANNING ORG. (MRO)
MONTACHUSETT REGIONAL Alan Pease
PLANNING COMMISSION Wayne Stacy, alt.
MONTACHUSETT REGIONAL
TECH SCHOOL COMMITTEE Warren Landry
MOTH SUPERINTENDENT Charles E. Pernaa
MUNICIPAL GROUNDSKEEPERS
George Beauregard Stephanie Lammi
William Seymour William Davis
SEASONAL CEMETERY GROUNDSKEEPERS
James Porter Ray Godin
Andrew Theobald
SENIOR TAX WORK-OFF PROGRAM
Joan Chandley, Chair Dona Sue LaRue, Secretary
Oliver Mutch Marja LePoer
MUNICIPAL HEARINGS OFFICER Gerard Houle
POLICE CHIEF Steven McLatchy, res
William George- interim
Paul Lundin
REGISTRARS OF VOTERS
Lorraine Pease Carlton Mountain
Donna Leonard Gail Farley, alt.
Sarah Leonard
RIGHT-TO-KNOW-LAW COORDINATOR
William Seymour, Jr.
SOLID WASTE DEPARTMENT
Susan Duffy Kenneth Tata
Stephen Stewart, res
SUPERINTENDENT OF SCHOOLS James McCormick, res
Dr. Maureen Marshall
TELLERS
Nancy Peeler Deborah Pillsbury
Elaine Kielty Shaun Kielty
Sally Tracy Pamela Peeler
Roberta Flashman Sally Bauman
Dennis Moore Janet Flinkstrom
Stephanie Lammi Elizabeth Woollacott
Deborah Vogt John Vogt
Linda Stacy James Lippincott
Alice Ward Susan Chapman
Marianna Fourtney-Fyfe Douglas Leab
Michael Reggio Barbara Faulkenham
Francis Despres Cheri Amarna
VETERANS’ AGENT Theryn Blauser, Sr.
VETERANS’ GRAVES AGENT Robert Gummerus
BACKUP VETERANS’ GRAVES AGENT Lorraine Pease
WASTE OIL COORDINATOR Elmer S. Fitzgerald, Jr.
WIITA CONSERVATION LAND MANAGEMENT COMMITTEE
(BLOOD HILL MANAGEMENT COMMITTEE)
Cedwyn Morgan Matthew Leonard
Roberta Flashman Oliver Mutch
Kenneth Brown Judith Judge
Jane Mutch, dec
ZONING BOARD OF APPEALS
Frederick Stacy, Chair David Martin
James Stacy
ADDITIONAL INFORMATION:
ASHBY’S JUSTICE OF THE PEACE Carleton J. Mountain
................
................
In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.
To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.
It is intelligent file search solution for home and business.
Related searches
- johnson county wyoming clerk s office
- bergen county clerk s office
- guilford county clerk s office
- harris county clerk s office records search
- milford ma town clerk website
- bergen county clerk s office passport
- california clerk s office
- weston county clerk s office
- king county clerk s office
- kings county clerk s minutes
- brooklyn ny county clerk s office
- brooklyn criminal court clerk s office