Emory University
Emory University Baseball Honors
Updated June 2023
All-America (ABCA)
1993 Doug Markott Third Team Outfield
1994 Scott Kramer First Team Pitcher
1997 Mike Garvis Second Team Utility (P / OF)
1998 Chris McAuley Third Team Outfield
1999 Ted Karniewicz Third Team Third Base
2000 Ted Karniewicz Third Team Third Base
2001 Ryan Donegan First Team Pitcher
2003 Kyle Foster Third Team First Base
2004 Andrew Pinckney First Team Third Base
2004 Will Carr Second Team Pitcher
2007 Jason Glushon Second Team Pitcher
2014 Brett Lake Second Team Outfield
2023 Tyler McLoughlin Third Team Utility (1B / P)
All-America ()
2007 Jason Glushon Third Team Pitcher
2014 Brett Lake First Team Outfield
2015 Jackson Weeg Third Team Pitcher
2016 Kyle Monk Hon. Mention Pitcher
2017 Billy Dimlow First Team Pitcher
2023 Tyler McLoughlin Second Team Utility
Preseason All-America ()
2008 Joe Roth Second Team Second Base
2015 Brett Lake First Team Outfield
2016 Jackson Weeg First Team Pitcher
2017 Jackson Weeg Second Team Pitcher
2017 Kyle Monk Second Team Pitcher
Rawlings Gold Glove
2007 Joe Roth Second Base
2014 Jared Welch Catcher
Region Hitter of Year (NCBWA)
2003 Kyle Foster
Region Pitcher of Year (NCBWA)
2004 Will Carr (co-winner)
2007 Jason Glushon
Region Pitcher of Year (ABCA)
2007 Jason Glushon
Region Pitcher of the Year ()
2017 Billy Dimlow
Region Rookie of the Year ()
2012 Connor Dillman Pitcher
2014 Hans Hansen Pitcher
2016 Billy Dimlow Pitcher
ABCA/Diamond Regional Coach of the Year
2016 Mike Twardoski
All-Region (ABCA)
1991 Doug Serafin Honorable Mention
1992 Doug Serafin Second Team
Jeff Kramer Honorable Mention
1993 Doug Markott First Team
Doug Serafin Second Team
Scott Kramer Third Team
John Chapman Honorable Mention
1994 Scott Kramer First Team
Doug Markott First Team
Jeff Kramer Second Team
Artie Sposaro Honorable Mention
1995 Roy Smetana Second Team
Brad Barnes Honorable Mention
1996 Mike Garvis * Second Team
Chris McAuley Second Team
Roy Smetana Second Team
Andy Sellers Honorable Mention
Andrew Rothenberg Honorable Mention
1997 Jason Zaremski First Team
Mike Garvis First Team
Pranat Kumar Honorable Mention
Andrew Rothenberg Honorable Mention
Jon Lee Honorable Mention
1998 Chris McAuley First Team
Brad Wands Second Team
Pranat Kumar Second Team
Ted Karniewicz Second Team
Jon Lee Second Team
Rob Jones Second Team
1999 Ryan Donegan First Team
Ted Karniewicz First Team
Jon Lee First Team
James Hochleutner Second Team
Drew Schwartz Second Team
2000 Ted Karniewicz First Team
Allen Rigell First Team
Ryan Donegan Second Team
Kyle Foster Second Team
2001 Ryan Donegan First Team
Kyle Foster First Team
Tim Hobbs Honorable Mention
Matthew Palmer Honorable Mention
Allen Rigell Honorable Mention
Michael Sayegh Honorable Mention
2002 Kyle Foster Second Team
Matthew Palmer Second Team
2003 Kyle Foster First Team
Andrew Pinckney Second Team
2004 Will Carr First Team
Andrew Pinckney First Team
Bryan Langbord Second Team
Josh Barrett Second Team
Rob Segear Second Team
Tom Mieczkowski Second Team
2005 Jason Glushon Second Team
Griffin Baum Honorable Mention
2006 Jason Glushon First Team
2007 Jason Glushon First Team
Joe Roth First Team
Rich Babb Second Team
2008 Frank Pfister Second Team
Joe Roth Honorable Mention
2009 Zeb Heidt Second Team
David Hissey Second Team
Steve Bralver Third Team
2011 Patrick Riebsame Second Team
Brandon Hannon Third Team
Kevin O’Connor Third Team
2012 Mike Bitanga Second Team
Paul Schwendel Third Team
2013 Connor Dillman Second Team
2014 Brandon Hannon First Team
Brett Lake First Team
Connor Dillman Second Team
Wes Peacock Third Team
2015 Philip Maldari Second Team
Jackson Weeg Second Team
Kyle Monk Third Team
2016 Dylan Eisner Second Team
Kyle Monk Second Team
Hans Hansen Third Team
Jackson Weeg Third Team
Brian Hernandez Third Team
2017 Billy Dimlow First Team
2022 Robby Wacker Third Team
Jack Moore Third Team
2023 Ellis Schwartz First Team
Tyler McLoughlin First Team
Jack Halloran Second Team
Henry Pelinski Third Team
* Garvis made the team at two separate positions
All-South Region
2012 Connor Dillman First Team Starting Pitcher
Brandon Hannon Second Team Outfield
Mike Bitanga Third Team Relief Pitcher
2013 Wes Peacock Third Team Outfield
2014 Brett Lake First Team Outfield
Connor Dillman Second Team Starting Pitcher
Brandon Hannon Second Team Outfield
Hans Hansen Third Team Starting Pitcher
2015 Philip Maldari Second Team Third Baseman
Jackson Weeg Second Team Starting Pitcher
Kyle Monk Second Team Relief Pitcher
2016 Kyle Monk First Team Relief Pitcher
Jackson Weeg Second Team Starting Pitcher
Brian Hernandez Third Team DH
Hans Hansen Third Team Starting Pitcher
2017 Billy Dimlow First Team Starting Pitcher
Jeff Ronpirin Third Team Second Base
2018 Richard Brereton Third Team UTIL
2021 Michael Edelman Third Team Outfield
Joey Bock Third Team Starting Pitcher
2023 Aaron Mishoulam First Team Starting Pitcher
Tyler McLoughlin First Team Utility
Jacob Grossman Second Team Second Base
Ellis Schwartz Second Team Outfield
Jack Halloran Third Team Third Base
Henry Pelinski Third Team Outfield
All-South Region Coach of the Year
2016 Mike Twardoski
All-Region Gold Glove (ABCA/Rawlings)
2008 Frank Pfister Third Base
2011 Andrew Cohn Third Base
Kevin O’Connor Second Base
All-Tournament (NCAA World Series)
2003 Andrew Pinckney Third Base
2007 Steve Bralver Designated Hitter
Brandon Custer Shortstop
Jason Glushon Pitcher
Frank Pfister Third Base
2014 Jared Kahn Second Base
Philip Maldari Third Base
Jared Welch Catcher
All-Tournament ()
2014 Philip Maldari Third Base
Jared Welch Catcher
2016 Jackson Weeg Pitcher
All-Tournament (NCAA Regionals)
2001 Tim Hobbs
Sam Lucas
Allen Rigell
2003. Josh Barrett
Bryan Langbord
Andrew Pinckney
Adam Schorr
Rob Segear
Reed Harvey
2004 Bryan Langbord
Andrew Pinckney
2007 Ian Ganzer
Frank Pfister
Joe Roth
2014 Connor Dillman
Brandon Hannon
Daniel Iturrey
Kyle Monk
Jared Welch
2015 Brett Lake
Philip Maldari
Kyle Monk
Jackson Weeg
2016 Chris Young
Bubby Terp
Brian Hernandez
Hans Hansen
Most Valuable Player (NCAA Regionals)
2003 Reed Harvey
2007 Frank Pfister Third Base
2014 Jared Welch Catcher
2015 Jackson Weeg Pitcher
2016 Bubby Terp First Base
UAA Most Valuable Player
Was Awarded for UAA Tournament Play Prior to 2009; Starting in 2009, separate UAA MVP awards were created for tournament and season play.
1994 Doug Markott
1995. Andy Atkins
2001. Drew Schwartz
2004 Andrew Pinckney (co-winner)
2004 Rob Segear (co-winner)
2006 David Hissey
2007 Jason Glushon
2008 Frank Pfister
2009 Steve Bralver
2014 Brett Lake
UAA Pitcher of the Year
2017 Billy Dimlow (co-winner)
2023 Aaron Mishoulam
UAA Rookie of the Year
2002 Bryan Langbord
2011 Brandon Hannon
2012 Connor Dillman
2013 Paul Merolla
2014 Hans Hansen
2017 Richard Brereton
2023 Zach Wasserlauf
UAA Coaching Staff of the Year
2016 Mike Twardoski, Bobby Perez, Sean Kelly
2022 Mike Twardoski, Bobby Perez, Sam Carpenter
2023 Mike Twardoski, Bobby Perez, Sam Carpenter
All-University Athletic Association
Was Awarded for UAA Tournament Play Prior to 2009; Starting in 2009, separate all-UAA teams were created for tournament and season play.
1991 Chris Lao First Team
1992 Doug Serafin First Team
Jeff Kramer Second Team
Dylan Roy Second Team
1993 Doug Serafin First Team
Doug Markott First Team
Burr Duryee First Team
Scott Kramer Second Team
1994 Doug Markott First Team
Scott Kramer First Team
Jeff Kramer First Team
Artie Sposaro First Team
Billy Standifer First Team
1995 Andy Atkins First Team
Artie Sposaro First Team
Brad Barnes Second Team
Mike Garvis Second Team
1996 Brad Wands First Team
Mike Garvis First Team
Chris McAuley First Team
1997 Anthony Greene First Team
Chris McAuley First Team
Brad Wands First Team
Mike Garvis First Team
Pranat Kumar Second Team
1998 Chris McAuley First Team
Brad Wands First Team
Pranat Kumar Second Team
1999 James Hochleutner First Team
Ted Karniewicz First Team
Ryan Donegan Second Team
Jon Lee Second Team
2000 Ted Karniewicz First Team
Drew Schwartz First Team
Ryan Donegan Second Team
David VanWinkle Second Team
2001 Drew Schwartz First Team
Jon Alpert First Team
Tim Hobbs First Team
Michael Sayegh First Team
Ryan Donegan Second Team
Kyle Foster Second Team
2002 Tim Hobbs First Team
Matthew Palmer First Team
Kyle Foster Second Team
Bryan Langbord Second Team
Paul Myslinksi Second Team
2003 Paul Myslinski First Team
Bryan Langbord First Team
Andrew Pinckney First Team
2004 Will Carr First Team
Andrew Pinckney First Team
Adam Schorr First Team
Rob Segear First Team
Josh Barrett Second Team
Aaron Rosdal Second Team
Steve Zaychik Second Team
2005 Josh Barrett First Team
Ian Ganzer First Team
Griffin Baum Second Team
Tim Cournoyer Second Team
Taylor Gettinger Second Team
2006 David Hissey First Team
Bryan Langboard First Team
Ian Ganzer First Team
Frank Pfister First Team
Jason Glushon Second Team
2007 Steve Bralver First Team
Brandon Custer First Team
Jason Glushon First Team
Frank Pfister First Team
Joe Roth First Team
2008 Frank Pfister First Team
Joe Roth First Team
Matt Ryckman First Team
Andrew Cohn Second Team
Dan Molnar Second Team
2009 Steve Bralver First Team
David Hissey First Team
Andrew Cohn Second Team
Zeb Heidt Second Team
Dan Molnar Second Team
2010 Andrew Cohn First Team Infield
Kevin O’Connor First Team Infield
Gabe Shivers First Team Outfield
Brian Cournoyer Second Team Pitcher
Ryan Jones Second Team Infield
Jonathan Reilly Second Team Infield
2011 Brandon Hannon First Team Outfield
Patrick Riebsame First Team Outfield
Mike Bitanga Second Team Pitcher
Andrew Cohn Second Team Infield
Kevin O’Connor Second Team Infield
Paul Schwendel Second Team Pitcher
2012 Mike Bitanga First Team Pitcher
Brandon Hannon First Team Outfield
Jared Welch First Team Catcher
Daniel Iturrey Second Team Outfield
Jay Page Second Team Infield
2013 Brandon Hannon First Team Outfield
Wes Peacock First Team Outfield
Graham Bloomsmith Second Team Pitcher
Connor Dillman Second Team Pitcher
Daniel Iturrey Second Team Outfield
Jared Kahn Second Team Infield
2014 Connor Dillman First Team Pitcher
Hans Hansen First Team Pitcher
Brandon Hannon First Team Outfield
Brett Lake First Team Outfield
Daniel Iturrey Second Team Outfield
Wes Peacock Second Team Outfield
2015 Philip Maldari First Team Infield
Jackson Weeg First Team Pitcher
Dylan Eisner Second Team Infielder
Kyle Monk Second Team Pitcher
2016 Jackson Weeg First Team Pitcher
Kyle Monk First Team Pitcher
Hans Hansen First Team Pitcher
Brian Hernandez First Team DH
Billy Dimlow Second Team Pitcher
2017 Billy Dimlow First Team Pitcher
Brian Hernandez First Team Outfield
Jeff Ronpirin First Team Second Base
Bubby Terp First Team First Base
Nick Chambers Second Team Shortstop
Kyle Monk Second Team Pitcher
Wilson Morgan Second Team Outfield
2018 Richard Brereton First Team Outfield/Pitcher
Christopher Stern First Team Third Base
Bubby Terp First Team First Base
Nick Chambers Second Team Shortstop
Jack Rubenstein Second Team Outfield
2019 Richard Brereton First Team Outfield
Zeke Diamond First Team Third Base
Ryan Adelman Second Team Shortstop
2020** Jack Brodsky Pitcher
Michael Edelman Outfield
Jacob Greene Catcher
Jack Rubenstein Outfield
Caleb Shulman First Base
2021** Ryan Adelman Infield
Joey Bock Pitcher
Michael Edelman Outfield
Caleb Shulman Infield
Robby Wacker Infield
2022 Robby Wacker First Team Infield
Zeke Diamond First Team Infield
Jack Masonis Second Team Outfield
Jack Moore Second Team Pitcher
Kyle Sulkowski Second Team Pitcher
2023 Aaron Mishoulam First Team Pitcher
Jack Halloran First Team Infield
Ellis Schwartz First Team Outfield
Tyler McLoughlin First Team Infield/Pitcher
Henry Pelinski Second Team Outfield
Joey Bock Second Team Pitcher
Jacob Grossman Second Team Infield
**No First or Second Teams awarded in 2020/2011 due to COVID-19
UAA Tournament MVP (first year was 2009)
2011 Patrick Riebsame
2012 Brandon Hannon
UAA All-Tournament Team (first year was 2009)
2009 Steve Bralver Infield
Dan Molnar Outfield
2010 Andrew Cohn Infield
Matthew Katten Pitcher
Dan Molnar Outfield
2011 Mike Bitanga Pitcher
Brandon Hannon Outfield
Kevin O’Connor Infield
Patrick Riebsame Outfield
2012 Connor Dillman Pitcher
Brandon Hannon Outfield
Jay Page Infield
2013 Jared Kahn Infield
2014 Brandon Hannon Outfield
Brett Lake Outfield
2015 Hans Hansen Pitcher
Jordan Selbach First Baseman
Jackson Weeg Pitcher
2016 Jackson Weeg Pitcher
Jewish Sports Review All-America
2006 Jason Glushon
2008 Andrew Cohn
2009 Steve Bralver First Team
Andrew Cohn Honorable Mention
Dan Molnar Honorable Mention
2010 Andrew Cohn First Team
2014. Brett Lake First Team
NCAA Postgraduate Scholar
2002 Tim Hobbs
2003 Kyle Foster
2006 Justin Gordon
Elite 90 Award Winner
2016 Kyle Monk
CoSIDA Academic All-America
1998 Chris McAuley Third Team
1999 Andy Sellers Third Team
2001 Ryan Donegan Second Team
2001 Kyle Foster Second Team
2002 Kyle Foster First Team
2003 Kyle Foster First Team
2004 Sam Cunningham Third Team
2005 Justin Gordon Third Team
2006 Justin Gordon First Team
2014 Brandon Hannon Third Team
2016 Kyle Monk First Team
2017 Kyle Monk First Team
................
................
In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.
To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.
It is intelligent file search solution for home and business.
Related searches
- university city education foundation
- city university high school memphis
- why this university essay sample
- university city schools mo
- university of minnesota education department
- university school district jobs
- university city high school mo
- university city public schools
- university city st louis
- university city mo school district
- emory vascular surgery
- emory midtown vascular surgeons