Fordítástudomány
MANYE XV.
--------------------------------------------------------------------------------
A VILÁG NYELVEI ÉS A NYELVEK VILÁGA
SOKNYELVűSÉG A GAZDASÁGBAN, A TUDOMÁNYBAN ÉS AZ OKTATÁSBAN
______________________________________________
XV. MAGYAR ALKALMAZOTT NYELVÉSZETI KONGRESSZUS
Miskolc, 2005. április -7-9.
PROGRAMFÜZET
MANYE – Miskolci Egyetem
Miskolc, 2005
MANYE XV. 2005. április 7-9.
A konferencia programjának áttekintése
2005. április 7. Csütörtök
09.00 - 13.00 Regisztráció
11.00 - 12.30 Alkalmazott nyelvészeti tanszékvezetők értekezlete
12.00 - 14.00 Ebéd
14.00 - 15.10 Nyitó plenáris ülés I. rész
15.10 - 15.40 Kávészünet
15.40 - 17.00 Nyitó plenáris ülés II. rész
17.00 - 17.30 Kávészünet
17.30 - 19.30 Kerekasztalok I-IV.
20.00 - 22.00 Fogadás
2005. április 8. Péntek
09.00 - 10.40 Délelőtti szekciók I. rész
10.40 - 11.00 Kávészünet
11.00 - 12.40 Délelőtti szekciók II. rész
13.00 - 14.30 Ebéd
15.00 - 16.20 Délutáni szekciók I. rész
16.20 - 16.40 Kávészünet
16.40 - 18.00 Délutáni szekciók II. rész
18-00 - 19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00 - 22.00 Gulyás-party
2005. április 9. Szombat
08.20 - 09.20 Délelőtti szekciók I. rész
09.20 - 09.40 Kávészünet
09.40 - 11.00 Délelőtti szekciók II. rész
11.30 - 13.00 Záró plenáris ülés
13.00 - 14.30 Ebéd
A kongresszus részletes programja
2005. április 7. csütörtök
09.00 - 17.30
09.00 - 13.00 Regisztráció
Helyszín: A Miskolci Egyetem főépületének üvegcsarnoka
11.00 - 12.30 Alkalmazott nyelvészeti tanszékvezetők értekezlete
Helyszín: Angol-német könyvtár A/6 épület, földszint
Elnök: Szépe György, Házigazda: Simigné Fenyő Sarolta
12.00 - 14.00 Ebéd
Helyszín: A Miskolci Egyetem menzája
14.00 - 17.00 Nyitó plenáris ülés
Helyszín: az A/3 és A/4 épület közötti XXXVII előadó
14.10 - 15.10 Nyitó plenáris ülés I. rész
A kongresszus megnyitása, üdvözlések, a Brassai-díj átadása
Szépe György, egyetemi tanár, a MANYE elnöke
Besenyei Lajos, egyetemi tanár a Miskolci Egyetem rektora
Bessenyei József, egyetemi tanár, a ME Bölcsészettudományi Kar dékánja
14.30 -15.10 Nyitó plenáris előadás:
Magyar Bálint, oktatási miniszter
Idegen nyelvek és felsőoktatás
15.10 - 15.40 Kávészünet
15.40 - 17.00 Nyitó plenáris ülés II. rész
15.40 - 16.20 Brassai-előadás:
Gósy Mária, egyetemi tanár, ELTE/MTA
Beszédészlelés: folyamatok, stratégiák, modellek
16.20- 17.00 Nagy Aladár, egyetemi tanár, a Miskolci Egyetem nemzetközi rektorhelyettese
A nyelv és a közgazdaságtan kapcsolata
17.00 - 17.30 Kávészünet
A kongresszus részletes programja
2005. április 7. csütörtök
17.30 - 22.00
17.30 - 19.30 Kerekasztalok I-IV.
17.30 - 19.30. I. NYELVOKTATÁS - VIZSGÁZTATÁS
Helyszín: az A/3 és A/4 épület közötti XXXVII. előadó
Vezeti: Bárdos Jenő
Felkért hozzászólók: Barabás László, Sturcz Zoltán, Rébék-Nagy Gábor, OM képviselő
17.30 - 19.30 II. QUO VADIS ALKALMAZOTT NYELVÉSZET
Helyszín: A/6 épület: XIX. előadó
Vezeti: Bánréti Zoltán és Lengyel Zsolt
Felkért hozzászólók: Gecső Tamás, Simigné Fenyő Sarolta, Tóth Szergej, Szűcs Tibor
17.30 - 19.30 III. NEMEK ÉS NYELVEK (GENDER STUDIES)
Helyszín: A/6 épület: XX. előadó
Vezeti: Szépe György és Sándor Klára
Felkért hozzászólók: Barát Erzsébet, Huszár Ágnes, Kolompár Hajnalka, Székács Anna
17.30 - 19.30 IV. TERMINOLÓGIA
Helyszín: A/6 épület: XXI. előadó
Vezeti: Fóris Ágota
Felkért hozzászólók: Muráth Judit, Várnai Judit Szilvia, Pusztay János, Voigt Vilmos
20.00 - 22.00 FOGADÁS
Helyszín: A Miskolci Egyetem díszaulája
Köszöntőt mond: Dobróka Mihály, egyetemi tanár, a Miskolci Egyetem tudományos rektorhelyettese
A kongresszus részletes programja
2005. április 8. péntek
09.00 – 22.00
09.00 - 13.00 Szekcióülések
Helyszín: Továbbképző Központ, Műhelycsarnok (C2 épület)
09.00 - 10.40 Délelőtti szekciók I. rész
10.40 - 11.00 Kávészünet
11.00 - 12.40 Délelőtti szekciók II. rész
Helyszín: Továbbképző Központ, Műhelycsarnok (C2 épület)
13.00 - 14.30 Ebéd
Helyszín: A Miskolci Egyetem menzája
05.00- 18.00 Szekcióülések
Helyszín: Továbbképző Központ, Műhelycsarnok (C2 épület)
15.00 - 16.20 Délutáni szekciók I. rész
16.20 - 16.40 Kávészünet
16.40 - 18.00 Délutáni szekciók II. rész
18-00 - 19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
Helyszín: Továbbképző Központ Miskolc terem
I. emelet 101
20.00 - 22.00 Gulyás-party
Helyszín: A Miskolci Egyetem menzája
A kongresszus részletes programja
2005. április 9. szombat
08.20 – 14.30
09.00 - 13.00 Szekcióülések
Helyszín: Továbbképző Központ, Műhelycsarnok (C2 épület)
08.20 - 09.20 Délelőtti szekciók I. rész
09.20 - 09.40 Kávészünet
09.40 - 11.00 Délelőtti szekciók II. rész
11.30 - 13.00 Záró plenáris ülés
Helyszín: az A/3 és A/4 épület közötti XXXVII előadó
11.30 - 12.00 Záró plenáris előadás:
Medgyes Péter, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára
A „Világ-nyelv” pályázat tapasztalatai
12.00 – 12.30 Kérdések
12.30 - 13.00 Klaudy Kinga, a MANYE alelnöke
Váradi Tamás, a Modern Filológiai Intézet igazgatója
A XV. MANYE Kongresszus bezárása
13.00 - 14.30 Ebéd
Helyszín: A Miskolci Egyetem menzája
A szekcióülések programjának áttekintése
| |A szekció neve |Időpont |Színhely |
|I/1. |Szaknyelvi kommunikáció I. |péntek délelőtt (1-2) |Műhelycsarnok |
| | |péntek délután (1-2) |C2 földszint XXXIV előadó |
| | |szombat délelőtt (1-2) | |
|I/2 |Szaknyelvi kommunikáció II. |péntek délelőtt (1-2) |Műhelycsarnok |
| | |péntek délután (1) |C2 földszint XXXV előadó |
|II. |Interkulturális kommunikáció –EU |péntek délelőtt (1-2) |Műhelycsarnok |
| |nyelvhasználat |péntek délután (1-2) |C2 földszint XXXVI előadó UFO-terem |
|III. |Kontrasztív nyelvészet |péntek délelőtt (1-2) |Műhelycsarnok |
| | | |C2 I. emelet 101 |
|IV. |Magyar, mint idegen nyelv |péntek délután (1-2) |Műhelycsarnok |
| | |szombat délelőtt (1-2) |C2 I. emelet 101 |
|V. |Nyelvészet és informatika |péntek délután (2) |Műhelycsarnok |
| | |szombat délelőtt (1-2) |C2 földszint. XXXV előadó |
|VI. |Nyelvpedagógia |péntek délelőtt (1-2) |Továbbképző Központ |
| | |péntek délután (1-2) |I. emelet 101. |
| | |szombat délelőtt (1-2) |Miskolc terem |
|VII/1. |Fordítástudomány I |péntek délelőtt (1-2) |Továbbképző Központ |
| | |péntek délután (1-2) |II. emelet 207 |
| | |szombat délelőtt (1-2) | |
|VII/2 |Fordítástudomány II. |péntek délután (2) |Továbbképző Központ |
| | |szombat délelőtt (2) |II. emelet 204 |
|VIII. |Nyelvpolitika |péntek délelőtt (1-2) |Továbbképző Központ |
| | |péntek délután (1-2) |Földszint 4. |
| | |szombat délelőtt (1-2) | |
|IX. |Alkalmazott szociolingvisztika |péntek délelőtt (1-2) |Továbbképző Központ |
| | |péntek délután (1-2) |Földszint 5. |
| | |szombat délelőtt (1-2) | |
|X. |Alkalmazott pszicholingvisztika |péntek délelőtt (1-2) |Továbbképző Központ |
| | |péntek délután (1) |II. emelet 204 |
|XI |Alkalmazott szövegnyelvészet, stilisztika |péntek délelőtt (1-2) |Továbbképző Központ |
| | |péntek délután (1-2) |II. emelet 205 |
| | |szombat délelőtt (2) | |
|XII. |Lexikográfia |péntek délelőtt (1-2) |Továbbképző Központ |
| | |péntek délután (1-2) |II. emelet 206 |
| | |szombat délelőtt (1-2) | |
|XIII. |Alkalmazott nyelvészet az anyanyelvi |péntek délelőtt (1-2) |Továbbképző Központ |
| |nevelésben |szombat délelőtt (1) |Földszint 6. |
|XIV. |Metainformációs kutatások |péntek délután (1-2) |Továbbképző Központ |
| | | |Földszint 12 |
|XV. |A Világ-Nyelv program első évének |szombat délelőtt (2) |Továbbképző Központ Földszint 12 |
| |tapasztalatai | | |
I/1. SZEKCIÓ
SZAKNYELVI KOMMUNIKÁCIÓ I.
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 FÖLDSZINT XXXIV. ELŐADÓ
Elnök: Bakonyi István
09.00-09.20 Bíróné Udvari Katalin: Szaknyelvi kommunikáció a nyelvórán és a szaknyelvi vizsgán
09.20-09.40 Ablonczyné Mihályka Lívia – Tompos Anikó: A nemzetközi Kapcsolatok szakos hallgatók nyelvi képzése az Széchenyi István Egyetemen
09.40-10.00 Bakonyi István: Mozaikok a hazai szaknyelvoktatás krónikájából
10.00-10.20 Székács Anna: Magyar-japán üzleti kommunikáció-kutatás a BGF Külkereskedelmi Főiskolai Karán
10.20-10.40 Fodorné Balthazár Enikő: „Train-the-trainer” avagy a szaknyelvoktató és az élethosszig tartó tanulás
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Szabó Miklós
11.00-11.20 Szabó Miklós: A jog nyelvi határozatlanságáról
11.20-11.40 Gaál Zsuzsanna: Jogi szövegek vizsgálata bírósági jegyzőkönyvek alapján
11.40-12.00 Galambos Csaba: A Polgári Perrendtartás négy változatáról
12.00-12.20 Dobos Csilla: Kérésfeltevési stratégiák a hétköznapi és a jogi diskurzusban
12.20-12.40 Ortutay Katalin: A magyar jogi terminológia kialakulása
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
I/1. SZEKCIÓ
SZAKNYELVI KOMMUNIKÁCIÓ I.
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 FÖLDSZINT XXXIV. ELŐADÓ
Elnök: Rébék-Nagy Gábor
15.00-15.20 Rébék-Nagy Gábor: Adás, előadás vagy eladás? Angol nyelvű orvostudományi kongresszusok előadásainak diskurzusa
15.20-15.40 Hegedűs Anita: Betegtájékoztatók felhasználása a szaknyelvi oktatásban és vizsgáztatásban
15.40-16.00 Sélleyné Gyuró Monika: A magyarázat szerepe a betegségek közlésében
16.00-16.20 Tasné Szalacsek Margit: Hogyan válasszunk szakszöveget az angol orvosi szaknyelv tanításához?
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Kurtán Zsuzsa
16.40-17.00 Kurtán Zsuzsa: Párhuzamok a magyar szaknyelv alakulásában
17.00-17.20 Lehoczky Katalin: A szaknyelv oktatásának szerepe a felsőoktatásban
17.20-17.40 Wiwczaroski, Troy B.: Application of communication theory in 'professional identity' development of the professional language communication student
17.40-18.00 Kovács Ilona Julianna: A gazdasági terminológia az alkalmazott szociolingvisztikában
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
.
I/1. SZEKCIÓ
SZAKNYELVI KOMMUNIKÁCIÓ I.
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 FÖLDSZINT XXXIV. ELŐADÓ
Elnök: Sziklainé Gombos Zsuzsanna
08.20-08.40 Damyanova, Milena: A közgazdasági terminológia tanítása a Szófiai Szt. Kliment Ohridszki Egyetem magyar szakán (A közgazdasági szakszavak néhány sajátosságához)
08.40-09.00 Vogelné Takács Gabriella: A közigazgatás a magyar és német szótárakban
09.00-09.20 Makai Zoltán: A szükségletelemzés lehetőségei a szaknyelvi curriculum és szaknyelvi nyelvvizsga fejlesztésben
09.20-09.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Koltay Tibor
09.40-10.00 Koltay Tibor: A tudományos írás és az információkezelés oktatásának lehetőségei
10.00-10.20 Sziklainé Gombos Zsuzsanna: Tartalomalapú nyelvoktatás a BME Nyelvi Intézet tantárgyprogramjaiban
10.20-10.40 Eklicsné Lepenye Katalin: Háttérismeret nélkül??? Szaknyelvi szövegértési folyamatok vizsgálata főiskolai hallgatóknál
10.40-11.00 Bajzát Tünde: A műszaki angol nyelv oktatási profilja és eredményei
11.30-12.30 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
I/2. SZEKCIÓ
SZAKNYELVI KOMMUNIKÁCIÓ II.
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 FÖLDSZINT XXXV. ELŐADÓ
Elnök: Mihalovics Árpád
09.00-09.20 Mihalovics Árpád: Politikai diskurzusok direktív és komisszív beszédaktusai
09.20-09.40 Vargáné Kiss Katalin: Pénzintézetek írásos dokumentumainak szakmai nyelvhasználata
09.40-10.00 Vári Judit : A brit kultúra az üzleti életben
10.00-10.20 Szőke Andrea: Mi kell még a nyelvtudáson kívül? – A sikeres idegen nyelvű írásbeli kommunikáció
10.20-10.40 Zöldi Kovács Katalin: Szakmai nyelv a modern kutató életében
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Sárdi Csilla
11.00-11.20 Sárdi Csilla: Az alapképzési (Bachelor) szakok idegen nyelvi követelményei
11.20-11.40 F. Silye Magdolna: Miért kell és hogyan lehet erősíteni a kommunikatív nyelvoktatás nyelvi fókuszát a szaknyelvoktatásban
11.40-12.00 Molnár Eszter : Az angol szaknyelvi vizsga a K. E. R: tükrében
12.00-12.20 Vas István: „Szakmai nyelvoktatás ott és itt” – az eisenstadti modell egri adaptációjának lehetőségei és eredményei
12.20-12.40 Kozmér Bianka: Az informatikai szaknyelvi vizsgarendszer koncepcionális kérdései
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
I/2. SZEKCIÓ
SZAKNYELVI KOMMUNIKÁCIÓ II.
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 FÖLDSZINT XXXV. ELŐADÓ
Elnök: Ablonczyné Mihályka Lívia
15.00-15.20 Hajnal Brigitta: Funkcionalitás vagy taníthatóság? e-PROFEX szituációk célja és felépítése
15.20-15.40 Kovács Andrea: „Szóljak bár az emberek vagy angyalok nyelvén …” – Az egyházi szaknyelv egyik legvitatottabb kérdése: a glosszolália
15.40-16.00 Józsáné Kristóf Edit: A nyelvtantudatos nyelvoktatás szükségessége és lehetőségei a szaknyelvoktatásban
16.00-16.20 Stumpfné Oláh Etelka: A könyvtári szaknyelv
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
II. SZEKCIÓ
INTERKULTURÁLIS KOMMUNIKÁCIÓ, EU-NYELVHASZNÁLAT
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 FÖLDSZINT XXXVI. ELŐADÓ UFO-TEREM
Elnök: Urbán Anna
09.00-09.20 Cz. Farkas Mária: Angol orientáció és a Hungarian Quarterly a két világháború közötti időszak kultúrpolitikájában
09.20-09.40 Doró Katalin: Angolul tanuló középiskolások iskolán kívüli nyelvhasználata
09.40-10.00 Lénárt Levente: Az interkulturális kommunikáció elemei Winston Churchill munkássága tükrében
10.00-10.20 Molnár Miklós: Az interkulturális kompetencia fejlesztése filmek kulturális elemzésén keresztül
10.20-10.40 Sárosdyné Szabó Judit: A fordítás szerepe az interkulturális kompetencia fejlesztésében
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Falkné Bánó Klára
11.00-11.20 Falkné Bánó Klára: Interkulturális útmutató nemzetközi projektek vezetői és tagjai számára
11.20-11.40 Aalto Nancy: From Communicative Competence to Intercultural Communication Competence
11.40-12.00 Pietila Irja: Awareness Portfolio as a Part of an Intercultural Communication Course
12.00-12.20 Urbán Anna: Nemzeti kultúrák – nemzeti önkép – nemzetközi kép
12.20-12.40 Vita, hozzászólások
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
II. SZEKCIÓ
INTERKULTURÁLIS KOMMUNIKÁCIÓ, EU-NYELVHASZNÁLAT
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 FÖLDSZINT XXXVI. ELŐADÓ UFO-TEREM
Elnök: Földes Csaba
15.00-15.20 Földes Csaba: Mi is az ’interkulturális kommunikáció’?
15.20-15.40 Novotnyné Vágási Margit: A francia nyelv jelene és jövője
15.40-16.00 Schmidtné Bálint Mária: Az interkulturális kompetencia fejlesztése az idegennyelv oktatása folyamán
16.00-16.20 Vita, hozzászólások
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Győri Anna
16.40-17.00 Balogh Katalin – Győri Anna – Wallendums Tünde: Három neolatin nyelv gesztusainak didaktikai célú bemutatása
17.00-17.20 Koutny Ilona: Interkulturális kommunikáció az EU-ban: egy alternatív megoldás
17.20-17.40 Hortobágyi Ildikó: Ez nem kutya, ez PULI! Kultúra specifikus elemek az interkulturális kommunikációban
17.40-18.00 Vita, hozzászólások
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
III. SZEKCIÓ
KONTRASZTÍV NYELVÉSZET
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 I. EMELET 101
Elnök: Bodnár Ildikó
09.00-09.20 Bodnár Ildikó: Az igék jelentésének felbontása és összevető elemzése
09.20-09.40 Szatmári Petra: Ungarische -ul/-ül – Verben und ihre deutschen Entsprechungen
09.40-10.00 Tóth Sándor János: A szlovák nyelv német elemeinek vizsgálatához
10.00-10.20 G. Bogár Edit: Szófajok előfordulási aránya a finn és magyar összetett névszók előtagjaiban
10.20-10.40 Peláez Navarréte, Miguel Angel: Magyar anyanyelvűek típushibái a spanyol nyelvben
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Budai László
11.00-11.20 Budai László: Kontrasztív hibaelemezés
11.20-11.40 H. Stephanides Éva: Az angol some és any kontrasztív vizsgálata
11.40-12.00 Szabóné Pap Judit: Az angol datív váltás „fuzzy” területei
12.00-12.20 Szabolcsi Zsuzsanna: Főnévi igeneves szerkezetek Mitterrand beszédeiben
12.20-12.40 Laczik Mária: A szófajváltó képzőkkel alkotott melléknevek szemantikai vonásairól
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
IV. SZEKCIÓ
MAGYAR MINT IDEGEN NYELV
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 I. EMELET 101
Elnök: Szőllősy Sebestyén András
15.00-05.20 Jónás Frigyes: A magyar mint idegen nyelv második nyelvként
15.20-15.40 Bencze Ildikó: Országismeret: ancilla hungarologiae
15.40-16.00 Kovács Tünde: MAGYARUL tanulo(ó)k. Színes nyelvi magazin magyarul tanulóknak német és angol magyarázatokkal
16.00-16.20 Rácz Edit: Haladó-e a haladó üzleti nyelvkönyv? (egy magyar mint idegen nyelv témakörébe tartozó üzleti nyelvkönyv elemzése)
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Szűcs Tibor
16.40-17.00 Aradi András: A szórend és a névelőhasználat néhány összefüggése a magyar mondatokban
17.00-17.20 Törökné Szilágyi Katalin: „A gólt rúgott csatár”, avagy igeneves szerkezetek a magyarban
17.20-17.40 Dávid Mária: Ön vagy maga? Vagy egyik sem? Hogyan tanítsuk meg nem magyar ajkúaknak?
17.40-18.00 Szűcs Tibor: A magyar vers fordítása
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
IV. SZEKCIÓ
A MAGYAR MINT IDEGEN NYELV
2005. ÁPRILIS 8. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 I. EMELET 101
Elnök: Katus Elvira
08.20-08.40 Katus Elvira: Magyar mint idegen nyelv vizsgaközpontok Bulgáriában
08.40-09.00 Markova Indra: A számbeli egyeztetés néhány kérdése a magyar és a bolgár nyelvben a magyar szakos bolgár hallgatók nyelvi fejlődésének tapasztalatai alapján
09.00-09.20 Szili Katalin: A kommunikációt irányító szabályok változásáról a magyar nyelvben
09.20-09.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Szende Virág
09.40-10.00 Szende Virág : Beszédértés és artikuláció kapcsolata a magyar mint idegen nyelv kontextusában
10.00-10.20 Németh Dorottya: A migráns gyermekek magyar mint idegen nyelvi integrációjának kérdései
10.20-10.40 Szarka Péter: Brassai az idegennyelv-tanulásról
10.40-11.00 Víghné Szabó Melinda: Analógiák alkalmazása a magyar és észt mint idegen nyelvek tanulásában
11.30.-12.00 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
V. SZEKCIÓ
NYELVÉSZET ÉS INFORMATIKA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 FÖLDSZINT XXXV. ELŐADÓ
Elnök: Prószéky Gábor
16.40-17.00 Kis Balázs: Automatikus terminológia-keresés számítógéppel – egy kísérlet
17.00-17.20 Bácsi János – Sejtes Györgyi: Barát vagy ellenség? Számítógéppel segített oktatás
17.20-17.40 Patay Adrienn : Online-anyagok használata a német gazdasági szaknyelv oktatásában
17.40-18.00 Bicáková, Jana – Semanová, Hedviga: Agrolang –nemzetközi e-learning nyelvoktatási program
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
V. SZEKCIÓ
NYELVÉSZET ÉS INFORMATIKA
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: MŰHELYCSARNOK, C2 FÖLDSZINT XXXV. ELŐADÓ
Elnök: Váradi Tamás
08.20-08.40 Bujdosó Iván: Nyelvtanulás honlapszerkesztés tanulása közben
08.40-09.00 Ugray Gábor: Csere-szabatosság
09.00-09.20 Sejtes Györgyí – Kocsor András – Zsigri Gyula – Paczolay Dénes: Orvosi „íródeák”. Latin szavak és szószerkezetek egy diktáló programban
09.20-09.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Kis Ádám
09.40-10.00 Bottyán Gergely: A korpuszhasználatban rejlő kiaknázatlan lehetőségekről
10.00-10.20 Hrisztova-Gotthardt, Hrisztalina: Többnyelvű közmondás-adatbázis
10.20-10.40 Aleksza Melitta – Wolosz Róbert: A HUMOR rendszer adaptálása a horvát nyelvre
10.40-11.00 Eszenyi Réka: Online chat az idegennyelv-órán Clark Grounding elméletének tükrében
11.30-12.30 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
VI. SZEKCIÓ
NYELVPEDAGÓGIA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, I. EMELET 101. MISKOLC TEREM
Elnök: Petneki Katalin
09.00-09.20 Beréndi Márta: Metafora és szókincs-elsajátítás
09.20-09.40 Bikics Gabriella: Munkaformák az idegennyelv szakos tanárjelöltek gyakorlati képzésében
09.40-10.00 Biró Zsuzsanna: Tanulási és kommunikációs stratégiák a német deklináció elsajátítása során - egy tanulónyelvi elemzés didaktikai tanulságai
10.00-10.20 Petneki Katalin: Az idegennyelv-oktatás helyzete a középiskolákban egy felmérés tükrében
10.20-10.40 Szénich Alexandra:A felsőfokú továbbtanuláshoz szükséges németnyelv-tudás
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Dávid Gergely
11.00-11.20 Magocsa László:The Role of the Teacher in EFL and Learning
11.20-11.40 Mónos Katalin: The reading strategies of university English majors
11.40-12.00 Dobson, Gordon: Do It Yourself Teacher Development
12.00-12.20 Angeli Zsuzsa: Solutions for Supplementing F2F Teaching
12.20-12.40- Kovács Judit: Kéttanítós (párban történő) magyar-angol kéttannyelvű általános iskolai program bevezetésének tapasztalatai
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
VI. SZEKCIÓ
NYELVPEDAGÓGIA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, I. EMELET 101. MISKOLC TEREM
Elnök: Háry László
15.00-15.20 Dávid Gergely:A puding próbája, avagy nyelvvizsgarendszer validálása a Közös Európai Keretrendszer szintjei szerint
15.20-15.40 Huszti Judit – Háry László: Az ECL nyelvvizsga szintjeinek harmonizálása a CEFR vizsgaszintjeivel
15.40-16.00 Szabó Gábor: Találkoznak-e a párhuzamosok? Parallel itemek karakterisztikáinak statisztikai vizsgálata angol nyelvi tesztekben
16.00-16.20 Csernoch Mária – Korponayné Nagy Ildikó: A 2003. és 2004. évi angol próbaérettségi szókészletének számítógépes feldolgozása
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Szerencsi Katalin
16.40-17.00 Szerencsi Katalin: A szintaktikai kétértelműség felismerési képességének kialakítása leendő nyelvtanárokban
17.00-17.20 Mrázik Julianna: Nyelvpedagógiai stúdiumok helye a tanárképzésben
17.20-17.40 Szemere Pál:Mit tanulhatunk az angoloktól? – CELTA kurzusok és a magyar felsőoktatás összehasonlítása
17.40-18.00 Kassainé Tar Ildikó: Merevség és formalitás, avagy kreativitás és rugalmasság? Pedagógiai örökségünk és Európa
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
VI. SZEKCIÓ
NYELVPEDAGÓGIA
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, I. EMELET 101. MISKOLC TEREM
Elnök: Bikics Gabriella
08.20-08.40 Makara György: Tévhitek és tévutak az idegen nyelv tanításában
08.40-09.00 Rádi Ildikó:Spontán nyelvhasználatot a nyelvből tanítani! De hogyan? (Paradigmaváltást az idegennyelv tanulás globális szakaszában is)
09.00-09.20 Stanitz Károly: Nyelvtani nem a korai idegennyelv-oktatásban
09.20-09.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Szladek Emese
09.40-10.00 Tóth Judit: Játék a nyelvórán avagy lehet-e idegen nyelvet játszva tanulni?
10.00-10.20 Kovácsné Varga Éva: A tankönyv szerepe az idegen nyelv tanulásának folyamatában
10.20-10.40 Szladek Emese: Pedagógiai és pszichológiai szövegek felhasználása francia szakos alapképzésben
10.40-11.00 Dévény Ágnes: Az idegen nyelvi közvetítési készség és más nyelvi készségek a vizsgafeladatok tükrében
11.30-12.30 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
VII/1. SZEKCIÓ
FORDÍTÁSTUDOMÁNY I.
2005. ÁPRILISI. 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 207.
Elnök: Heltai Pál
09.00-09.20 Heltai Pál: Redundancia és explititáció a fordításban
09.20-09.40 Balaskó Mária: Mi az ábra? Fordításnyelvi minták egy magyar-magyar összehasonlító korpuszban
09.40-10.00 Joó Etelka: Párhuzamos szövegek alkalmazása a fordításban
10.00-10.20 Benő Attila: Testrészneveket tartalmazó angol frazémák fordításáról
10.20-10.40 Jankovics Mária: Orosz és magyar frazeológiai kifejezések vizsgálata a célnyelvi befogadó szemszögéből
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Károly Krisztina
11.00-11.20 Prószéky Gábor : … jó, de mire jó a (jó) gépi fordítás?
11.20-11.40 Hubainé Oláh Ágnes: A terminológiai diszciplína története
11.40-12.00 Lengyel István: Van-e létjogosultsága egy külön fordítási terminológiatannak?
12.00-12.20 Kovács László: Terminológiai problémák az Európai Unió intézményneveinek fordításában
12.20-12.40 Vita, hozzászólások
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
VII/1. SZEKCIÓ
FORDÍTÁSTUDOMÁNY I.
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 207.
Elnök: Klaudy Kinga
15.00-15.20 Klaudy Kinga: A műveleti aszimmetria fogalma a fordításkutatásban
15.20-15.40 Károly Krisztina: Az explicitáció és az implicitáció aszimmetriájának empirikus vizsgálata
15.40-16.00 Vermes Albert Péter: Sanghai magyarul London? Angol nyelvű filmek címeinek magyar fordításai
16.00-16.20 Kusztor Mónika: A sokszólamú szöveg. A polifónia-modell alkalmazása a fordításkutatásban
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Székely Gábor
16.40-17.00 Székely Gábor: Hogyan fordítjuk németre a jó, jól, jobban magyar szavakat?
17.00-17.20 Varga Krisztina: A balra- és jobbraágazó szerkezetek a magyar és német nyelvben avagy miért nem szeretik a magyar diákok a jobbraágazó szerkezeteket
17.20-17.40 Kovács Péterné Dudás Andrea: A fordítás szerepe a turisztikai reklámban
17.40-18.00 Kukorelli Katalin: Ist adäquate Übersetzung möglich?
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
VII/1. SZEKCIÓ
FORDÍTÁSTUDOMÁNY I.
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 207.
Elnök: Lendvai Endre
09.40-10.00 Lendvai Endre: Nyelvtörvény és fordítás
10.00-10.20 Horváth Ildikó: Autonóm tanulás és tolmácsképzés az FTK-ban
10.20-10.40 Fata Ildikó: Egy szakfordítók körében végzett felmérés eredményei és tanulsága
10.40-11.00 Veresné Valentinyi Klára: Gyakorló fordítók és tolmácsok között végzett kérdőíves felmérés megállapításai
11.30-12.30 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
VII/2. SZEKCIÓ
FORDÍTÁSTUDOMÁNY II. (MŰFORDÍTÁS)
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 204.
Elnök: Cs. Jónás Erzsébet
16.40-17.00 Nagy István: Shakespeare-fordítás az ezredfordulón
17.00-17.20 Szele Bálint: A magyarországi Shakespeare-fordítás 1785-től napjainkig. Fordításelméleti áttekintés
17.20-17.40 Pap Andrea: Angolszász gyermekirodalom magyar fordítása a századfordulón
17.40-18.00 Cs. Jónás Erzsébet: Önvallomásos költői énképek a műfordításban. Viszockij Lírai dala Ratkó József fordításában
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
VII/2. SZEKCIÓ
FORDÍTÁSTUDOMÁNY II. (MŰFORDÍTÁS)
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 204.
Elnök: Ajtay-Horváth Magda
09.40-10.00 Ujszászi Zsuzsanna: „Modern” vagy „újsütetű”? – a fordításkutatás néhány pragmatikai szempontja John Fielding: Tom Jones című regényének fordításvizsgálata kapcsán
10.00-10.20 Vándor Judit: Újrafordítás
10.20-10.40 Ajtay-Horváth Magda: Fordítás „saját költészetre”
10.40-11.00 Kenesei Andrea: A formai vagy a tartalmi hűség élvez elsőbbséget a versfordítás során? Magyar és angol versek keret-alapú összevetése
11.30-12.30 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
VIII. SZEKCIÓ
NYELVPOLITIKA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 4.
Elnök: Osváth Gábor
09.00-09.20 Osváth Gábor : Nyelvtörvény tervezete és nyelvpolitika Dél-Koreában
09.20-09.40 Sato Noriko: Beszámoló a CEF japán alkalmazásáról Európában
09.40-10.00 Cserhátiné Ács Adrienne: Tatár vagyok, de orosz az anyanyelvem. A posztszovjet Tatársztán, a tatárok nyelvhasználata
10.00-10.20 Konczosné Szombathelyi Márta: Győri helyzetkép a soknyelvűségről
10.20-10.40 Nádai Julianna: A háromnyelvűség kialakulása Magyarországon tanuló külföldi diákoknál
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Mihalovicsné Lengyel Alojzia
11.00-11.20 Brogyanyi, Bela: Die angebliche Plurizentrizität des Ungarischen
11.20-11.40 Dömök Csilla: Menschenrechte im Zusammenhang von Gewalt, Macht und Freiheit
11.40-12.00 Peschke, Elisabeth: Aktuelle Tendenzen der französischen Kulturpolitik in Ungarn
12.00-12.20 Mihalovicsné Lengyel Alojzia: A nyelvterjesztési politika formái az egykori NDK-ban
12.20-12.40 Vita, hozzászólások
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
VIII. SZEKCIÓ
NYELVPOLITIKA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 4.
Elnök: Heltainé Nagy Erzsébet
15.00-15.20 Benczik Vilmos: Természetesség és mesterségesség az emberi nyelvben
15.20-15.40 András István: Az (erő)szakszervezetek kommunikációja
15.40-16.00 Heltainé Nagy Erzsébet: Nyelvi hagyományok és nyelvi tervezés
16.00-16.20 Drescher J. Attila: Az európai integráció hatása a nyelvhasználati szokásokra – és a nyelvpolitikára
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Sturcz Zoltán
16.40-17.00 Sturcz Zoltán: Leépülő nyelvoktatás vagy beépülő nyelvi képzés (Válaszúton a felsőoktatási nyelvoktatás)
17.00-17.20 Szilágyiné Hodossy Zsuzsanna : Nyelvpolitikai változások Magyarországon az általános iskola indulásakor (1945-1949)
17.20-17.40 Nádor Orsolya: Alkalmazott nyelvtudomány a kisebbségi magyar régiókban
17.40-18.00 Kolompár Hajnalka: A romani nyelv tervezése
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
VIII. SZEKCIÓ
NYELVPOLITIKA
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 4.
Elnök: Nádor Orsolya:
08.20-08.40 Zentainé Kollár Andrea: Az olaszországi nyelvpolitika aktuális kérdései
08.40-09.00 Szóka Bernadett: Az olasz nyelv tanításának motivációs eszközei
09.00-09.20 Csire Márta: Hivatalos kétnyelvűség Finnországban: gondolatok az új nyelvtörvény kapcsán
09.20-09.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Domonkosi Ágnes
09.40-10.00 Szerecz György : A mesterséges nyelvi változás demokratikus és diktatórikus módjai
10.00-10.20 Jánosi Adrienn: Belgium nyelvpolitikájának aktuális kérdései
10.20-10.40 Papp Vanda: „Hogyan nevezzük azt, aki csak egy nyelven beszél?” – néhány gondolat az amerikai nyelvoktatásról
10.40-11.00 Varga-Haszonics Zsuzsanna: Az eszperantó helye a világ nyelvei között
11.30-12.30 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
IX. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT SZOCIOLINGVISZTIKA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 5.
Elnök: Szépe György
09.00-09.20 Tuska Tünde: Kisebbségi és többségi sztereotípiák, előítéletek a magyarországi szlovákok tótkomlósi közösségében
09.20-09.40 Csíkány Andrea: Felföldi magyar szakos hallgatók kódváltásai
09.40-10.00 Hornokné Uhrin Erzsébet : A szlovák nyelv Magyarországon
10.00-10.20 Pál Helén : Kétnyelvűség a bukovinai székelyeknél
10.20-10.40 Zádrovich Bernadett: Kisebbségi Önkormányzatok vasárnapi iskolái Nyugat-Magyarországon
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Tóth Szergej
11.00-11.20 Farkas Bede Katalin: A hatalom nyelve, a nyelv hatalma
11.20-11.40 Nagy László: A saját nyelvváltozathoz fűződő nyelvi értékítéletek
11.40-12.00 Oláh Örsi Tibor: Az iskolai teljesítmény szociometriája. A nyelvi egyenlőtlenségek szociális oldala
12.00-12.20 Domonkosi Ágnes: A nyelvi attitűd típusai és a nyelvhasználat szabályozottsága
12.20-12.40 Dömötör Adrienne: Változások a családi megszólítások használatában
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
IX. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT SZOCIOLINGVISZTIKA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 5.
Elnök: Salánki Ágnes
15.00-15.20 Figura Krisztina: Zur Thematik und Methodologie einer empirischen Untersuchung. Sprachgebrauch und Identitätsbildung bei den Ungarndeutschen in Bohl/Bóly
15.20-15.40 Manz, Adelheid: Zur Sprachsituation der Kleinstadt Baja in Südungarn
15.40-16.00 Antóni Judit: Identitás és kétnyelvűség lakóhelyemen
16.00-16.20 Manzné Jäger Mónika : A kódválasztást meghatározó tényezők német származású gyermekek többnyelvű primer szocializációjában
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Tompos Anikó
16.40-17.00 Nagyné Csák Éva: Neudeutsch = Bad English? Megállítható-e az angloamerikanizmusok masszív terjedése a német nyelvben?
17.00-17.20 Müller Márta: Németajkú mesteremberek nyelvjárási szakszókincsének jellemzői
17.20-17.40 Mátételkiné Holló Magdolna: Angol-amerikai hatások a francia és a magyar drogszlengre
17.40-18.00 Géró Györgyi : A nő angyal vagy ördög. Nemi szerepek a magyar és a spanyol frazeológiában
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
IX. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT SZOCIOLINGVISZTIKA
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 5.
Elnök: H. Stepahnides Éva
08.20-08.40 Kovács Tímea: A Balassi Bálint Intézet magyar nyelv kurzusán résztvevő angol-magyar kétnyelvű diákok nyelvhasználati sajátosságainak szociolingvisztikai szempontú elemzése
08.40-09.00 Lannert István: Bevezetés a drámapedagógiába idegennyelv szakos tanárjelöltek számára
09.00-09.20 Szitó Judit: „A diákok hallgatnak”. Szemináriumi álomkór, avagy a diákok kommunikációs problémái az idegennyelvi szemináriumon
09.20-09.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Mikes Melánia
09.40-10.00 Mikes Melánia: A környezetnyelv és idegen nyelv az óvodában
10.00 - 10.20 Richter Borbála Mária: Early start revisited
10.20-10.40 Pálos Ildikó: What to start when? – on some myths and mis-s about age and language learning
10.40 – 11.00 Szabó Gábor Tibor: Nyelvváltás gombnyomásra – DVD és nyelv
11.30-13.00 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
X. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT PSZICHOLINGVISZTIKA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 204
Elnök: Lengyel Zsolt
09.00-09.20 Salánki Ágnes – Kegyesné Szekeres Erika –– Hakkel Hedvig – Szőlőssy-Csoma Enikő Az egyéni kommunikáció jellemzőinek feltárása kétféle eljárással (Nyelvészeti és grafológiai elemzések)
09.20-09.40 Horváth Brigitta- Szabó M. Helga: Egy magyar jelnyelvi tananyag kidolgozásának nyelvészeti háttere
09.40-10.00 Turcsiné Tanczenberger Szilvia: Az informatika tanítás pszicholingvisztikai aspektusai
10.00-10.20 Boócz-Barna Katalin: A pszicholingvisztika és nyelvpedagógia egymásra hatásának lehetőségei a német nyelv és irodalom szakos hallgatók képzésében egy nyelvészeti szakszeminárium példáján
10.20-10.40 Stefancsik Katalin: Érzelmek és nyelvi produkció
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Bánréti Zoltán
11.00-11.20 Bánréti Zoltán: Kísérletes nyelvészet: a mentális nyelvtan sérülése az agrammatikus afáziában
11.20-11.40 Lendvainé Décsy Kornélia: Diszfáziás gyermek az első osztályban
11.40-12.00 Navracsics Judit : A többnyelvű mentális lexikon szófaji rendezettsége
12.00-12.20 Andor György: Megakadásjelenségek az orvos-beteg kapcsolatban
12.20-12.40 Horváth Rajmund: The Virtual Reality Machine: Opinion, Meaning, and Truth
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
X. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT PSZICHOLINGVISZTIKA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 204
Elnök: Gósy Mária
15.00-15.20 Fent Zoltán – Kiefer Gábor – Gósy Mária: A beszéd objektív és szubjektív minősítésének összefüggései gégeműtötteknél
15.20-15.40 Lengyel Zsolt: Szóasszociációs normák: idő-, generációs faktor
15.40-16.00 Jakab Edit: A rotáció körül …
16.00-16.20 Szépe Judit : A tagolási határ kiemelésének stratégiái nyelvi devianciákban
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
XI. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT SZÖVEGNYELVÉSZET, STILISZTIKA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 205.
Elnök: Fülöp Zsuzsanna
09.00-09.20 Fülöp Zsuzsanna: A szociolektus, dialektus és idiolektus szerepe Shakespeare Lear király című drámájában
09.20-09.40 Magnuczné Godó Ágnes: Egy kontrasztív retorikai kutatás módszertani megoldásai
09.40-10.00 Pogány Csilla: William Shakespeare Burroughs nyelvelméletének hatása Laurie Anderson performance-aira
10.00-10.20 Huszár Zsuzsanna: Iskolai fogalmazások idői struktúrája és tipológiája
10.20-10.40 Tokaji Ildikó: Stílusváltozások a térképi ábrázolásban
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: V. Raisz Rózsa
11.00-11.20 V. Raisz Rózsa: Az adjekciós alakzatok stilisztikájához
11.20-11.40 Boda I. Károly – Porkoláb Judit: Hipertextkapcsolatok feltárása egy versértelmezéshez használt korpuszban
11.40-12.00 Sándor Katalin: Közelítések a képversek médiumköziségéhez
12.00-12.20 Szilágyi Ildikó: Nyelvi koherencia-típusok felhasználása Paul Claudel: Öt nagy Óda (Cinq Grandes Odes) című kötete értelmezésében
12.20-12.40 Molnárné László Andrea: Irónia az Újszövetségben
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
XI. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT SZÖVEGNYELVÉSZET, STILISZTIKA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 205.
Elnök: Posgay Ildikó
15.00-15.20 Posgay Ildikó: Nyelvi ideológiák és a nyelvművelés
15.20-15.40 Illés Henrietta: Az összetett szavak megjelenése és szerepe mai magyar nyelvhasználatunkban
15.40-16.00 Horváth Péter Iván: Üzletfeliratok a budapesti Nagykörúton
16.00-16.20 H. Varga Márta: A „lenni + -va, -ve” szerkezet hátteréről és funkciójáról
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Szende Tamás
16.40-17.00 Szende Tamás: A politikai nyelvhasználat fogalmi vonatkozásai
17.00-17.20 Boronkai Dóra: Modális funkcióváltások a hétköznapi diskurzusban
17.20-17.40 Dér Csilla Ilona: A társadalmi nemek és az internetes kommunikáció
17.40-18.00 Éva Erzsébet: Az elektronikus kommunikáció és a nyelvhasználat
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
XI. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT SZÖVEGNYELVÉSZET, STILISZTIKA
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 205.
Elnök: Benő Attila
09.40-10.00 Göde Andrea: Népi cserépedények feliratainak stilisztikai vizsgálata a dunántúli fazekasközpontok néprajzi gyűjteménye alapján
10.00-10.20 Duzmathné Tancz Tünde: Népmesék az anyanyelvi kultúra- és kompetenciafejlesztés szolgálatában
10.20.-10.40 Imre Rubenné: Nyelvjárási sajátosságok Móricz Zsigmond: Pesti kislány falun című novellájában
10.40-11.00 Horváth Judit: Narratív szerkezet és lexikai aspektus: igekötőhasználat Mándy Iván novelláiban
11.30-13.00 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
XII. SZEKCIÓ
LEXIKOGRÁFIA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 206.
Elnök: Répási Györgyné
09.00-09.20 P. Csige Katalin: Frazeologizmusok a szótárakban
09.20-09.40 Lőrincz Julianna: Grammatikai variáns vagy szinonima?
09.40-10.00 Répási Györgyné: A ’hallás”-t mint érzékelést kifejező orosz igék szemantikája
10.00-10.20 Kovács Éva: Az angol főnevesült ige + viszonyszós szerkezetek sajátosságai
10.20-10.40 Töltéssy Zoltán: Azonos hangzású szavak az angol nyelvben
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Kiss Gábor
11.00-11.20 Kiss Gábor: A legismertebb magyar közmondások gyakorisága a Magyar Nemzeti Szövegtárban
11.20-11.40 Kiss Mónika: A frazeológiai hamis barátokról magyar –francia példák alapján
11.40-12.00 Őrsi Tibor: A poliszémia szerepe francia keresztrejtvényekben
12.00-12.20 Zsemlyei Borbála: A –d kicsinyítő képző földrajzi elterjedése az Erdélyi magyar szótörténeti tár alapján
12.20-12.40 Császi Ildikó: Lakópark, lakókert, rezidencia, village és a többiek
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
XII. SZEKCIÓ
LEXIKOGRÁFIA
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 206.
Elnök: Magay Tamás
15.00-15.20 Magay Tamás: Visszásságok a szótárkiadásban. A szótárkritika hiánya
15.20-15.40 Fóris Ágota: A nyelvi és az enciklopédikus információk a szótári jelentés meghatározásában
15.40-16.00 Kis Ádám: Etűdök morfémára
16.00-16.20 Langanke, Ulrich: Fuzzy strategies in Hypermedia-Online-Dictionaries – solutions beyond binary logic
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Muráth Judit
16.40-17.00 Jablonkai Réka – Nagy Éva: Gazdasági szókincstár különleges rendező elvekkel
17.00-17.20 Murát Judit: Szótárhasználat közgazdász hallgatók körében – egy felmérés tanulságai
17.20-17.40 Solymosi Mária: Genetikai terminusok összehasonlító vizsgálata köznyelvi szótárakban
17.40-18.00 Bérces Edit: Online sportszótárak magyar nyelven
18.00-19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00-22.00 GULYÁS-PARTY
XII. SZEKCIÓ
LEXIKOGRÁFIA
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, II. EMELET 206.
Elnök: Steinerné Molnár Judit
09.40-10.00 Steinerné Molnár Judit: Methodisches Fachwörterbuch
10.00-10.20 Hollós Zita: Korpuszalapú magyar-német szintagmatikus tanulói szótár koncepciója
10.20-10.40 Jákó Monika: Variációk egy témára, avagy: reakciók egy tulajdonságra
10.40-11.00 Murvai Olga: Román-magyar, magyar-román frazeológiai szótár szerkesztésének tanulságai
11.30-12.30 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
XIII. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT NYELVÉSZET AZ ANYANYELVI NEVELÉSBEN
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 6.
Elnök: Hegedűs Rita
09.00-09.20 Hegedűs Rita: Hasznos és/vagy haszontalan nyelvtanórák
09.20-09.40 Csákberényiné Tóth Klára: Fogalmazás-modellek és fogalmazás-tanítás
09.40-10.00 Kántor Gyöngyi: Négy alternatív módszer alkalmazási keretei az anyanyelvi nevelésben
10.00-10.20 Hajdicsné Varga Katalin: Interaktív anyanyelvi órák
10.20-10.40 B. Nagy Ágnes –Farkas Judit: Modern technika az anyanyelvi nevelésben
10.40-11.00 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Hell György
11.00-11.20 Hell György: Lexikológiai ismeretek a magyaroktatásban
11.20-11.40 Medve Anna: Lehetőség a grammatika tanításának megújítására a felsőoktatásban és a közoktatásban
11.40-12.00 Váry Ágnes: A szupraszegmentumok jelentősége nagyothalló gyermekek beszédérthetőségének javításában
12.00-12.20 Kátainé Koós Ildikó: Az elbeszélő jellegű gyermeki megnyilatkozások szövegszerűségének vizsgálata
12.20-12.40 Csonka Csilla: A MID tankönyvek grammatikája
13.00-14.30 EBÉDSZÜNET
XIII. SZEKCIÓ
ALKALMAZOTT NYELVÉSZET AZ ANYANYELVI NEVELÉSBEN
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 6.
Elnök: Medve Anna
08.20-08.40 Sz. Hegedűs Rita: Az értelme szóalak mellett megjelenő infinitivuszi alak mondatrészi értéke
08.40-09.00 Kegyesné Szekeres Erika: A gender-szempontú differencia-hipotézis helye és értelmezése az anyanyelv-elsajátításban egy longitudinális helyesírás-vizsgálat alapján
09.00-09.20 Molnár Erzsébet: Brassai Sámuel nyelvtudományi munkássága
11.30-12.30 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
XIV. SZEKCIÓ
METAINFORMÁCIÓS KUTATÁSOK
2005. ÁPRILIS 8. PÉNTEK DÉLUTÁN
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 6
Elnök: Banczerowski Janusz
15.00-15.20 Banczerowski Janusz: A metainformációs közlések és a metainformációs igék egy fajtájáról
15.20-15.40 Lévai Béla: Terminológia-használati bizonytalanság a metainformációs kutatásokban
15.40-16.00 Kovács Ágnes : Németh László drámáinak vizsgálata a mondatátszövődések és a közbeékelődések alaptagjának metainformációs értéke alapján
16.00-16.20 Vita, hozzászólások
16.20-16.40 KÁVÉSZÜNET
Elnök: Simigné Fenyő Sarolta
16.40 - 17.00 Simigné Fenyő Sarolta: Metainformációs struktúrák szerepe az óravezetésben
17.00 - 17.20 Aczél Petra: A szóba zárt hatalom – szövegstruktúra és meggy
17.20 - 17.40 Kovács Mária: Metainformációs elemek a 18. századi boszorkányperekben
17.40 - 18.00 Vita, hozzászólások
18.00 - 19.30 MANYE KÖZGYŰLÉS
20.00 - 22.00 GULYÁS-PARTY
XV. SZEKCIÓ
A VILÁG – NYELV PROGRAM ELSŐ ÉVÉNEK TAPASZTALATAI
2005. ÁPRILIS 9. SZOMBAT DÉLELŐTT
HELYSZÍN: TOVÁBBKÉPZŐ KÖZPONT, FÖLDSZINT 6.
Elnök: Fóris Ágota
09.40-10.00 Borgulya Istvánné – Somogyvári Márta – Sümeginé Dobrai Katalin: Tartalomalapú németnyelv-oktatás az egyetemi közgazdászképzésben
10.00-10.20 Liptai Beáta: Interkulturális kommunikáció német nyelven
10.20-10.40 Furcsa Laura: Idegennyelv tanítása hátrányos helyzetű gyermekek számára – Egy Előre fuss’ pályázat tanulságai
10.40-11.00 Vita, hozzászólások
11.03-12.00 ZÁRÓ PLENÁRIS ÜLÉS
................
................
In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.
To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.
It is intelligent file search solution for home and business.