PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: STĂNESCU GEORGIANA GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ...

PROF. ?NV. PRECOLAR: STNESCU GEORGIANA GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,VIS DE COPIL"

T?RGU JIU

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: 21.03.2018

EDUCATOARE: STNESCU GEORGIANA

UNITATEA DE ?NVM?NT: GRDINIA CU P.P. ,,VIS DE COPIL" TG-JIU

GRUPA: MIC

TEMA ANUAL DE STUDIU: ,,C?nd, cum i de ce se ?nt?mpl?"

PROIECT TEMATIC: ,,Bucurii de primvar"

TEMA SPTM?NII: ,,Miresme de primvar"

TEMA ZILEI/ACTIVITII: ,,?n grdina primverii"

TIPUL ACTIVITII: Verificare i consolidare de cunotine i deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat

DOMENII IMPLICATE: ADP + ALA1 + ADE(D2 + DEC2) + ALA2 MIJLOACE DE REALIZARE: activiti de dezvoltare personal, jocuri i activiti liber-alese,

joc didactic matematic, activitate practic-colaj, joc muzical.

SCOPUL ACTIVITII: participarea i implicarea activ a copiilor ?n vederea stimulrii comunicrii, favorizrii interrelaionrii, ?mprtirii cu ceilali i formrii comportamentului empatic; verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor referitoare la : vestitorii primverii, flori de primvar, sortarea i gruparea elementelor dup anumite criterii(form, mrime, culoare), aezarea lor dup poziii spaiale, fixarea numrului i cifrei 1; consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric; dezvoltarea simului practic i estetic; dezvoltarea ateniei voluntare i a operaiilor g?ndirii.

CATEGORII DE ACTIVITI DE ?NVARE:

I. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP) ?nt?lnirea de diminea: Salutul. Prezena. Calendarul naturii. Activitate de grup: ,,Piramida florilor de primvar"- ghicitori. (anexa1) Noutatea zilei: ,,Scrisoare de la Z?na Primvara" (anexa2) Rutine: ,,?mi astept r?ndul"- deprinderea de a anuna prin ridicarea m?inii c?nd solicit un anumit lucru ; ,,Suntem harnici ca albinele!"- exersarea unor deprinderi de a face ordine/de a pstra lucrurile ?n ordine. Tranziii: ,,Dimineaa v trezii"- gimnastic de ?nviorare, ,,Unu, doi, unu,doi" - joc de micare, ,,?nfloresc grdinile"- c?ntec, ,,Primvara iari a sosit"- joc cu text i c?nt.

Obiective operaionale: s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau ?n diferite ?mprejurri; s sesizeze absena sau prezena unui coleg, cunosc?ndu-i chipul i ?n acelai timp numele;

s observe cu atenie vremea de afar oferind verbal c?teva caracteristici ale acesteia, marc?ndu-le prin simbolul adecvat;

s rspund la ghicitorile de la activitatea de grup - ?nt?lnirea de diminea. Metode i procedee : observaia, conversaia, exerciiul, piramida, lectura educatoarei. Mijloace i materiale didactice: mascota grupei ? Spiriduul de Vis, calendarul naturii, floarea-cadou de la Z?n, plane i ghicitori pentru piramid, scrisoarea de la Z?na Primvara, plicuri cu fiele de la centre, medalioane-flori, floare-suport pentru centre, tunel.

II. JOCURI I ACTIVITI LIBER ALESE (ALA1) ? CENTRE DE INTERES Tema activitii: ,,Z?na Primvara"

1. BIBLIOTEC: Mijloc de realizare: exerciiu grafic Obiective operaionale:

s uneasc punctele pentru a obine o imagine; s decoreze spaiul indicat cu grafisme ?nvate; s coloreze ?n contur. Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul; Mijloace i materiale didactice: fie de lucru, creion, creioane colorate.

2. ART: Mijloc de realizare: desen ?n contur; Obiective operaionale:

s ?mbine armonios culorile pentru a realiza lucrarea; s respecte pe c?t posibil spaiul de lucru/ conturul; Metode i procedee : explicaia, conversaia, exerciiul; Mijloace i materiale didactice: fie de lucru, creioane colorate;

3. TIIN: Mijloc de realizare: fie de lucru( ?ncercuire elemente, trasare linii, colorare) Obiective operaionale:

s ?ncercuiasc/ coloreze elementele indicate; s traseze c?te o linie de la un element la altul; s determine corespondena numr-cantitate (un element ? cifra 1). Metode si procedee : explicatia, conversatia, exercitiul; Mijloace i materiale didactice: fie de lucru, creion, creioane colorate;

III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE) ACTIVITATE INTEGRAT: ,,?n grdina primverii" (D2+DOS2)

DS2 ? Domeniul tiine - Activitate matematic: Tema activitii: ,,Spiriduii Isteei!" Mijloc de realizare: Joc didactic Obiective operaionale:

s alctuiasc mulimi de elemente dup form, mrime, culoare;

s raporteze corect numrul la cantitate i cantitatea la numr(pentru cifra 1); s aeze, respect?nd poziia spaial indicat ( ,,l?ng, pe, ?n faa, ?n spatele, sub '') s recunoasc forma geometric indicat; s foloseasc un limbaj matematic adecvat; s participe activ ?n desfurarea jocului i s respecte regulile acestuia. Sarcin didactic: formarea de mulimi dup criteriul formei, mrimii, culorii; aezarea elementelor ?n funcie de poziia spaial indicat; raportarea numrului la cantitate i cantitatea la numr; numrarea elementelor indicate i gsirea cifrei corespunztoare. Elemente de joc: surpriza, plicurile cu sarcini, ascultarea sarcinilor, verbalizarea aciunii, aplauzele, m?nuirea materialului didactic. Coninutul jocului: Copiii au primit o scrisoare de la Z?na Primvara prin care aceasta ?i roag s o ajute s ?nfloreasc din nou florile din grdina sa. Pentru acest lucru, ei trebuie s demonstreze c sunt copii istei i curajoi prin trecerea anumitor probe, art?nd c ei cunosc florile de primvar. Una dintre probe este rezolvarea sarcinilor jocului didactic matematic. Regulile jocului:

o copiii ascult sarcinile jocului din plicurile trimise de Z?na Primvara; o la atingerea cu bagheta magic, copilul solicitat trebuie s rspund sarcinii aflate

pe biletul extras; o ceilali copii aprob prin aplauze rspunsul corect. Variante de joc: (anexa3) Varianta I Gruparea elementelor dup form i aezarea lor respect?nd poziia spaial indicat Varianta II Gruparea elementelor dup mrime i aezarea lor respect?nd forma geometric

indicat Varianta III

Gruparea elementelor dup culoare i aezarea lor respect?nd poziiile spaiale indicate

Varianta IV Alegerea elementelor respect?nd corespondena numr-cantitate i aezarea lor

respect?nd poziiile spaiale indicate Complicarea jocului:

Aezarea elementelor prin combinarea celor patru variante Numrarea elementelor indicate i gsirea cifrei corespunztoare

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, jocul.

Mijloace i materiale didactice: plicuri cu sarcinile jocului, flori decupate de diferite mrimi i culori, soare, pomi, gard pentru grdin, iarb, nori, iepurai, fluture, albin, r?ndunic, floare-suport cu sarcinile pentru variantele jocului, tabl magnetic, jetoane cifre: 1, 2, 3, bagheta fermecat.

DOS2 ? Domeniul Om i Societate - Activitate practic: Tema activitii: ,,Spiriduii Hrnicui" Mijloc de realizare: colaj Obiective operaionale:

s identifice, s denumeasc i s m?nuiasc corect materialele necesare realizrii temei propuse, exers?nd coordonarea psiho-motorie;

s lipeasc ?n spaiul indicat floricele perforate din h?rtie glasat; s-i consolideze deprinderea de a lipi; s respecte spaiul dat pentru lipire; s analizeze lucrarea realizat; s lucreze curat i ?ngrijit. Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, turul galeriei. Mijloace i materiale didactice: zambile decupate necolorate/albe , coulee cu flori perforate din h?rtie glasat, lipici, panoul cu lucrarea colectiv, serveele umede.

IV. JOCURI I ACTIVITI LIBER-ALESE - JOCURI RECREATIVE (ALA2) JOC MUZICAL : ,, Astzi ?n grdina mea..."

Obiective operaionale: s execute micrile corespunztoare versurilor; s-i coordoneze micrile, grup?ndu-se la semnalul educatoarei; s participe cu interes la joc, pstr?nd ordinea i disciplina.

Metode si procedee : explicaia, exercitiul motric. Mijloace i materiale didactice: suport audio c?ntecel, medalioane-flori

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual. EVALUARE: continu ( prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza aciunilor i a rspunsurilor, prin corectarea imediat a greelilor, stimularea verbal i aplauzele) i final ( prin aprecieri directe). DURATA: 1 zi LOC DE DESFURARE: Sala de grup BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculumul pentru ?nvm?ntul precolar, (2008), Bucureti; 2. Revista ?nvm?ntul precolar (vol. 1 ? 2/ 2011), Editura Arlequin, Bucureti; 3. ,,Metodica activitatilor instructiv educative in gradinita de copii",Editura Sitech,Craiova 2010; 4. Magdalene Dumitrana, ,,Activiti matematice ?n grdini'', Editura Compania, Bucureti,

2002.

Activitatea debuteaz cu ?nt?lnirea de diminea. Precolarii sunt aezai ?n semicerc, pe scunele, pentru a putea stabili un contact vizual cu toi membrii grupei.

Urmeaz Salutul, care se va realiza ?n mod direct, deschis, prin c?teva versuri sugestive pentru tema sptm?nii:

,,Bun dimineaa, flori! M bucur c avei multe culori. A-nceput o nou zi.... Bun dimineaa, dragi copii!"

Prezena se realizeaz cu ajutorul baghetei magice, care indic pozele copiilor prezeni, afiate pe stelue l?ng mascota grupei, ,,Spiriduul de Vis".

Calendarul Naturii se completeaz, preciz?ndu-se ziua sptm?nii, anotimpul, vremea(condiiile meteorologice) i apoi select?nd i ata?nd la Trenuleul anotimpurilor jetoanele cu aspectele corespunztoare.

?mprtirea cu ceilali se iniiaz printr-o discuie cu copiii referitoare la anotimpul primvara i florile care ?nfloresc i vestesc sosirea acestui anotimp. Educatoarea arat copiilor o floare primit de la Z?na Primvara, ?ntre petalele creia se afl c?teva ghicitori despre florile sale. Prin descoperirea rspunsurilor la ghicitori se realizeaz ,,Piramida florilor de primvar"(anexa1).

Ca tranziie spre etapa urmtoare, copiii recit versurile momentului de ?nviorare, ?nsoite de micrile sugerate: ,, Dimineaa v trezii,

Repede s ?nflorii i s r?dei ctre soare Ca ?n zi de srbatoare. i apoi s v-aezai, Bine, bine s-nvai." Noutatea zilei o reprezint "Scrisoarea de la Z?na Primvara"(anexa2), gsit printre petalele florii. Educatoarea citete copiilor mesajul transmis de z?n, ?ndemn?ndu-i s-o ajute prin rezolvarea probelor propuse. Tot ?n floare, educatoarea descoper i medalioanele celor trei flori de primvar, care sunt druite copiilor pentru ca acetia s devin spiriduii florilor. Tranziia spre Activitile liber-alese se realizeaz cu ajutorul Tunelului Anotimpurilor, copiii recit?nd: ,, Unu, doi, unu,doi Prin tunel trecem vioi Spre centre ne ?ndreptm i de lucru ne-apucm."

Copiii se gupeaz la centre ?n funcie de floarea de pe medalion, fiecare centru av?nd ca simbol una dintre cele trei flori.

Educatoarea prezint copiilor sectoarele de lucru i le explic sarcinile corespunztoare fiecrui centru.

La centrul Bibliotec copiii au s uneasc punctele pentru o obine o imagine, descoperind astfel chipul ,,Z?nei Primvara", apoi s decoreze rochia sa cu semne grafice ?nvate.

La centrul Art au de colorat ?n contur pe ,,Z?na Primvara", iar la centrul tiin au de rezolvat o fi de lucru despre florile de primvar prin trasarea de linii, ?ncercuirea i colorarea elementelor indicate.

Educatoarea supravegheaz i antreneaz copiii la fiecare centru de interes, oferind explicaii suplimentare acolo unde este nevoie. Dup terminarea activitii, copiii vor vizita i celelalte centre prin Turul Galeriei, observ?nd fiele colegilor.

Tranzitia spre Activitile pe domenii experieniale se realizeaz prin c?ntecelul ,,?nfloresc grdinile".

Copiii desfoar activitatea integrat ,,?n grdina primverii", care cuprinde Domeniul tiine i Domeniul Om i Societate.

Pentru Activitatea Matematic (Domeniul tiine) copiii sunt aezai ?n semicerc, unde vor desfura jocul ,,Spiriduii Isteei". Ei au de rezolvat, pe r?nd, diferite sarcini(anexa3). Cu ajutorul rspunsurilor corecte ei reuesc s completeze grdina primverii dup indicaiile date. Educatoarea anun regulile jocului. Copiii sunt numii s rspund cu ajutorul baghetei magice trimise de Z?na Primvara, prin rostirea versurilor ,,Bagheta se rotete i la ...(Andrei) se oprete"! Rspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze.

Tranziia spre Activitatea practic (Domeniul Om i Societate) se realizeaz prin jocul cu text i c?nt ,,Primvara iari a sosit".

Educatoarea anun tema i etapele de lucru. ?n cadrul activitii practice copiii demonstreaz c sunt ,,Spiriduii Hrnicui" i lipesc floricele perforate din h?rtie glasat pe abloanele-zambile necolorate, d?nd culoare florilor ?ngheate de Z?na Iarna. Evaluarea activitii se realizeaz utiliz?nd metoda Turul Galeriei. Fiecare copil viziteaz, pe r?nd, grdina primverii, lipind floarea sa la panou (lucrarea colectiv) i exprim?ndu-i prerea despre celelalte lucrri.

Activitatea zilei se ?ncheie cu Jocul Muzical "Astzi ?n grdina mea..."

SECVENE DIDACTICE

CONINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV

MOMENT ORGANIZATORIC

Asigurarea condiiilor optime pentru buna desfurare a activitii: -aerisirea slii de grup -aezarea mobilierului -pregtirea materialelor didactice necesare

CAPTAREA ATENIEI

?nt?lnirea de diminea: Precolarii sunt aezai ?n semicerc, pe scunele, pentru a putea stabili un contact vizual cu toi membrii grupei. Salutul: se realizeaz ?n mod direct, prin c?teva versuri sugestive pentru tema sptm?nii:

,,Bun dimineaa, flori! M bucur c avei multe culori. A-nceput o nou zi....

Bun dimineaa, dragi copii!" Prezena se realizeaz cu ajutorul baghetei magice, care indic pozele copiilor prezeni, afiate pe stelue l?ng mascota grupei, ,,Spiriduul de Vis". Calendarul Naturii se completeaz preciz?ndu-se ziua sptm?nii, anotimpul, vremea (condiiile meteorologice) i apoi select?nd i ata?nd la Trenuleul anotimpurilor jetoanele cu aspectele corespunztoare. ?mprtirea cu ceilali se iniiaz printr-o discuie cu

STRATEGII DIDACTICE

METODE I PROCEDEE

MIJLOACE DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

Observaia Conversaia

Bagheta magic

Fotografii cu chipul copiilor

Frontal

Explicaia

Mascota grupei, ,,Spiriduul de

Vis"

Calendarul naturii ? Trenuleul anotimpurilor

METODE DE EVALUARE

Evaluare Oral

Observarea comporta mentului copiilor

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download