Proiect Flori de Primavara Petre Maria

[Pages:10]Proiect de activitate integrat

"Flori de primvar"

Profesor ?nvm?nt precolar:

PETRE MARIA

Martie 2019

UNITATEA DE ?NVM?NT : Grdinia cu Program Prelungit ,,INOCENTA" GAESTI NIVELUL : II GRUPA : MARE PROFESOR ?NVM?NT PRECOLAR: PETRE MARIA TEMA DE STUDIU : ,, C?nd, cum i de ce se ?nt?mpl? " TEMA PROIECTULUI TEMATIC : "Primvara, anotimpul bucuriei" SUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC: "Buchetul primverii" FORMA DE REALIZARE : Activitate integrat TIPUL DE ACTIVITATE : mixt FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual DURATA: 1 zi

COMPONENA ACTIVITII

ADP (Activiti de dezvoltare personal) :

?nt?lnirea de diminea : ,,Bun dimineaa, flori frumoase! Dac a fi o floare, a vrea sa fiu..."

Salutul. Prezena. Calendarul naturii

Rutine: ,,Servirea micului dejun- deprinderi de igien i autoservire"

Tranziii : ,, Vine,vine primvara "?joc cu text i c?nt ,,?nfloresc grdinile"

Jocuri i activiti didactice alese - etapa I (ALA1 tiin: "Plantm flori de primvar"; Joc de rol: "De a florarii"; Construcii "Rond de primvar"- alturare cuburi

Activiti pe domenii experieniale (ADE)

Domeniul Limb i comunicare (DLC) ? Educarea limbajului: povestea educatoarei "Legenda ghiocelului " ? covoraul povestitor

Domeniul Om i Societate (DOS): Activitate practic ? Machet "Grdina cu flori de primvar" ? decupare, lipire, asamblarea elementelor ALA II (Activiti liber alese) - Dans "Valsul ghioceilor" - joc linistitor "Druiete floarea"

Scopul: ?formarea capacitilor de a asculta activ textul unei povestiri i de a extrage mesajul transmis

?consolidarea unor deprinderi practic aplicative: decupare, lipire, asamblare

Obiective: La sf?ritul activitii copiii vor fi capabili: s precizeze mesajul textului audiat ; s redea coninutul textului audiat respect?nd ordinea ideilor ; s rspund la ?ntrebrile adresate, pe baza textului audiat; s decupeze flori de primvar; s lipeasc elementele unei flori ? tulpin, floare, frunze; s aeze florile pe machet s interpreteze rolul de florar; s formeze buchete i aranjamente de flori; s planteze corect florile de primvar. s ude i s aeze florile plantate la lumin. S obin prin alturarea i aezarea cuburilor ronduri cu flori de primvar

STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: conversaia, explicaia, descrierea, exerciiul, problematizarea, lucrul ?n grup, demonstraia, observaia, Turul Galeriei, metoda covorului povestitor . Material didactic: Calendarul naturii, brad din carton, cutii, bilete cu sarcini, zar, coli

colorate, lipici, decoraiuni, fie cu semen grafice, aluat de pandipan, crem, bomboane, forme

de decupat.

Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual.

Durata: o zi

Bibliografie:

Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educaional, Bucuresti, 2005; Curriculum pentru ?nvm?ntul precolar, MECT, 2009; Aplicarea noului Curriculum pentru educaie timpurie ? o provocare, Editura Diana,

Piteti, 2009; Conferinta Educatoarelor pentru invatamantul prescolar-2013(propunere structura

proiect didactic)-material diseminat de catre inspector invatamant prescolar:Viorica

Tomescu

Activitatea debuteaz cu ?nt?lnirea de diminea. Salutul se va realiza prin tehnica comunicrii rotative. Copiii sunt aezai ?n semicerc. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi precolarii, fiecare salut?ndu-i colegul din dreapta. Prezena este realizat ?n manier interactiv, copiii fiind solicitai s-i aeze fotografia pe panou.

Atenia copiilor se ?ndreapt spre calendarul naturii. Se va stabili ziua, data, luna, anotimpul, vremea.

Noutatea zilei o reprezint prezentarea de ctre educatoare a unui co cu surprize trimis de Z?na Primvar. ?n co se gsete o scrisoare prin care z?na le transmite copiilor c este foarte suprat deoarece Mo Viscol i-a furat florile. Ea ?i roag pe copii s o ajute s le recupereze, deoarece a aflat ca sunt foarte istei. De aceea le-a trimis nite coronie goale pe care ei vor trebui s le umple cu flori particip?nd la activitile zilei.

?n continuare se va desfura activitatea pe domenii experieniale ADE1 ?Domeniul Limb i Comunicare ? Educarea limbajului. Educatoarea prezint copiilor prima surpriuz trimis de z?na primvar: covoraul povestitor. Ea va ?ncepe povestirea cu versurile ,,Si c?nd covorul s-a desfcut/Povestea a i ?nceput" urm?nd ca treptat s adauge elementele pe covora. La finalul activitii extrage mesajul textului cu precolarii, povestete pe scurt textul, apoi adreseaz o serie de ?ntrebri copiilor. Precolarii rspund la ?ntrbrile adresate.

Pentru a evalua activitatea educatoarea solicit copiilor s ?nchid ochii i ascunde c?teva elemente din poveste. Acetia identific elementele lips de pe covora.La finalul activitiii educatoarea ?ncheie cu versurile "i c?nd povestea s-a terminat/ Covorul s-a i rulat" Copiii voe primi c?te un ghiocel pe care ?l vor lipi pe coroni.

Tranziia ctre activitile desfurate la centrele de interes se va realiza prin c?ntecul "Vine, vine primvara".

Educatoarea prezint copiilor materialele din centre i sarcinile de lucru. La centrul Art se va desfura ADE 2 - Domeniul Om i Societate ? Activitate practic. ?n acest centru copiii vor gsi pe msue coli colorate, foarfece, codie de flori din

beioare de frigrui, lipici, machete din polistiren, flori decupate, flori de decupat, straturi de flori. Copiii vor decupa elementele, vor asambla florile, apoi le vor aeza pe machet. Copiii vor primi c?te o narcis alb pe care o vor lipi pe coroni.

La centrul tiin, precolarii vor planta florile de primvar, le vor uda i le vor aeza la lumin. C?nd finalizeaz activitatea ?n centru copiii vor primi c?te o zambil pe care o vor lipi pe coroni.

La centrul Construcii copiii au la dispoziie cuburi pe care le vor altura pentru a obine ronduri pentru flori. La finalul activitii precolarii primesc o lalea pe care o vor lipi pe coroni.

La centrul Joc de rol copiii vor inter reta rolul florar, vor realiza buchete i aranjamente din flori de primvar . Copiii primesc o narcis galben care va completa coronia.

Dup prezentarea materialelor i a sarcinilor de lucru din fiecare centru, copiii ?i vor alege centrul unde doresc s lucreze. Educatoarea va rm?ne la centrul Art, oferind indicaii i ajutor unde este cazul.

Precolarii finalizeaz sarcinile de la centrul ales i se rotesc ?n celelalte centre astfel ?nc?t toi s participe la activitatea practic.

Dup finalizarea sarcinilor se realizeaz Turul galeriei pentru a se prezenta lucrrile ?n faa colegilor. Copiii vor aprecia lucrrile proprii i pe cele ale colegilor, adug?nd acolo unde este cazul. Educatoarea emite aprecieri asupra activitii desfurate.

Tranziia ctre ALA II se va realiza prin c?ntecul ,,?nfloresc grdinile". Pentru c au ?ndeplinit cu succes sarcinile propuse copiii vor desfura Activitile liber alese II, ?n cadrul crora va prezenta dansul ,,Valsul ghioceilor", apoi jocul Jocul "Druiete floarea" care se va desfura ?n cerc. La comanda: ,,Druiete floarea!", o floare va trece de la un copil la altul p?n la comanda: ,,Stop!"Copilul care are floarea c?nd se oprete jocul rspunde la o ?ntrebare adresat de educatoare.

DESFURAREA ACTIVITII

ETAPELE ACTIVITII

CONINUTUL ACTIVITII

STRATEGII DIDACTICE

Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a activitii:

Moment organizatoric

- aerisirea slii de grup. - mijloacele de ?nvm?nt vor fi distribuite pe sectoare.

?nt?lnirea de diminea: Salutul: Bun dimineaa, (numele copilului)!

Conversaia

Prezena, Calendarul naturii Se realizeaz prin prezentarea de ctre educatoare a unui co cu surprize trimis de Z?na

Captarea ateniei

Primvar. ?n co se gsete o scrisoare prin care z?na le transmite copiilor c este foarte suprat deoarece Mo Viscol i-a furat florile. Ea ?i roag pe copii s o ajute s le recupereze, deoarece a aflat ca sunt foarte istei. De aceea le-a trimis nite coronie goale pe care ei vor

Conversaia Explicaia

trebui s le umple cu flori particip?nd la activitile zilei.

Se vor anuna tema, obiectivele, modul de desfurare al activitii. Anunarea temei

Educatoarea ?i anun pe copii c astzi vor audia legenda ghiocelului, vor realiza macheta i a obiectivelor

cu flori de primvar, vor planta flori, vor construi ronduri i vor interpreta rolul de florar.

Explicaia

?n continuare se va desfura activitatea pe domenii experieniale ADE1 ?Domeniul

Limb i Comunicare ? Educarea limbajului. Educatoarea prezint copiilor prima surpriuz

Conversaia

Desfurarea trimis de z?na primvar: covoraul povestitor. Ea va ?ncepe povestirea cu versurile ,,Si c?nd

Explicaia

activitii

covorul s-a desfcut/Povestea a i ?nceput" urm?nd ca treptat s adauge elementele pe covora. Povestea educatoarei

La finalul activitii extrage mesajul textului cu precolarii, povestete pe scurt textul, apoi

Povestirea

adreseaz o serie de ?ntrebri copiilor. Precolarii rspund la ?ntrbrile adresate.

Obinerea performanei

Pentru a evalua activitatea educatoarea solicit copiilor s ?nchid ochii i ascunde c?teva Problematizarea

elemente din poveste. Acetia identific elementele lips de pe covora.La finalul activitiii

Conversaia

educatoarea ?ncheie cu versurile "i c?nd povestea s-a terminat/ Covorul s-a i rulat" Copiii voe

primi c?te un ghiocel pe care ?l vor lipi pe coroni.

Tranziia ctre activitile desfurate la centrele de interes se va realiza prin c?ntecul

"Vine, vine primvara". Educatoarea prezint copiilor materialele din centre i sarcinile de lucru. La centrul Art se va desfura ADE 2 - Domeniul Om i Societate ? Activitate

practic. ?n acest centru copiii vor gsi pe msue coli colorate, foarfece, codie de flori din beioare de frigrui, lipici, machete din polistiren, flori decupate, flori de decupat, straturi de flori. Copiii vor decupa elementele, vor asambla florile, apoi le vor aeza pe machet. Copiii vor primi c?te o narcis alb pe care o vor lipi pe coroni.

La centrul tiin, precolarii vor planta florile de primvar, le vor uda i le vor aeza la lumin. C?nd finalizeaz activitatea ?n centru copiii vor primi c?te o zambil pe care o vor lipi pe coroni.

La centrul Construcii copiii au la dispoziie cuburi pe care le vor altura pentru a obine ronduri pentru flori. La finalul activitii precolarii primesc o lalea pe care o vor lipi pe

Observarea Exerciiul Conversaia Demonstraia Lucrul individual sau ?n

grup Explicaia Observarea Exerciiul Conversaia Demonstraia

coroni. La centrul Joc de rol copiii vor inter reta rolul florar, vor realiza buchete i aranjamente

din flori de primvar . Copiii primesc o narcis galben care va completa coronia. Dup prezentarea materialelor i a sarcinilor de lucru din fiecare centru, copiii ?i vor

Turul galeriei Conversaia Evaluarea oral

alege centrul unde doresc s lucreze.

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download