HC (hereditary cataract) - Koduleht



Silma läätse haigused

[pic]

HC (hereditary cataract)

Pärilik katarakt ehk pärilik kae, võib tekkida erinevatel tõugudel erinevas vanuses. Pärilik kae on alati mõlemas silmas, omab silma läätses kindlat asukohta ning on progresseeruv. Pärilikku kaed ei tohi segi ajada kõikidel vanadel koertel tekkiva läätse tuuma tihenemise e. nukleaarskleroosiga, mis on normaalne ning tingitud läätse sisemiste kiudude kasvades kokku surumisest. Erinevate terjeritõugude probleemiks on läätse paigalt liikumine (luksatsioon), kus lääts võib nihestuda kas klaaskeha poole või läbi pupilli silma eeskambrisse. Viimasel juhul võib tekkida teisene glaukoom, kuna vesivedeliku ringlemine silmas on takistatud. Selline olukord vajab silma ja nägemise päästmiseks kiiret kirurgilist vahelesegamist.

PHTVL/PHPV

Tekib lootel, läätse tekke ajal, läätse ümbritseva esmase klaaskeha ja veresoonte võrgustiku taandarenematusest. Haigus on probleemiks peamiselt dobermannidel ja staffordshire bullterjeritel. PHTVL/PHPV esineb erineva raskusastmega ning tõsisem neist põhjustab läätse luksatsiooni ja teisest glaukoomi.

Võrkkesta haigused

[pic]

PRA

PRA on progresseeruv võrkkesta atroofia (progressive retinal atrophy) - võrkkesta nägemisrakkude degeneratiivne haigus, mis lõppeb pimedaks jäämisega. Erinevat tõugu koertel algab haigus erinevas vanuses, näiteks väikesel puudlil 3-5 aastaselt, samas iiri setteril juba 3-5 kuuselt. Kõigepealt tekivad probleemid nägemisega hämaras valguses, hiljem ka päevavalguses. Taandarenevad võrkkest ja teda toitvad veresooned. Tüsistusena võib tekkida katarakt. PRA-d on võimalik diagnoosida suhteliselt hilises staadiumis ja vanuses. Selleks ajaks võib koeral olla juba mitmeid sama diagnoosiga järglasi. Seetõttu oleks oluline PRA diagnoosiga koerte, nende järglaste ja lähisugulaste väljalülitamine aretusest.

RD (retinal dysplasy)

RD e. võrkkesta düsplaasia, on haigus, mida iseloomustab kergemal kujul voltide või rosettide moodustumine võrkkestas, raskemal juhul võrkkesta degeneratsioon või silmapõhjast irdumine. Kergematel juhtudel ei ole nägemine oluliselt häiritud, raskematel võib kogu võrkkest irduda, mille tagajärjel jääb loom pimedaks (esineb spanjelitel,retriiveritel).

CEA (collie eye anomaly)

CEA e. skleera õhenemise sündroom, esineb enim pika- ja lühikarvalistel collidel, sheltidel (SEA), ka bordercollidel. CEA põhjuseks on silma embrüonaalse arengu ajal embrüonaallõhe osaline sulgumatus. Haigus on kaasa sündinud ja ei progresseeru. CEA-l on neli erinevat astet:

I aste - CH - choroidal hypoplasia - soonkesta vaegmoodustumine, soonkesta veresoonte puudulikust arengust.

II aste - Koloboom kujutab defekti (skleera väljapoole kummumist) nägemisnärvi diskuse kõrval või sees. Väga suur koloboom mõjutab tõenäoliselt ka nägemist. III aste – Ablatsioon - neuroreetina irdumine selle all asetsevatest kudedest, mille puhul reetina hõljub vabalt silma tagaosas. Ablatsiooniga silma on kindlasti pime.Raskematel juhtudel tekib silmasisene verevalum.

RPED (retinal pigment epithelial dystrophy)

Haigus haarab silmapõhja pigmenteerumata osa. Võrkkesta nägemisrakkude all olev pigmendirakkude hulk suureneb ja hakkab nägemisrakkudele rõhuma, põhjustades nende taandarengut. Haiguse tagajärjel kaob algul perifeerne nägemine ja hiljem tekib pimedaksjäämine.

Silma eeskambri haigused

[pic]

PPM (persistent pupillary membrane)

PPM- püsiv pupillaarmembraan.Silmas on nähtav vikerkesta värvi ribakestena, mis kinnituvad üht otsa pidi iirisele, teine ots võib olla kinnitunud kas iirisele üle pupilli, sarvkesta sisepinnale või läätsele. Läätsele või sarvkesta sisepinnale kinnitudes tekitab läbipaistmatu ala, mis võib nägemist oluliselt halvendada.

Glaukoom

Rahva seas tuntud kui roheline kae, on haigus, mille puhul suureneb silma siserõhk, tekitades silma siseselt suuri kahjustusi, mis võivad lõppeda pimedaks jäämisega. Silma siserõhu tõusu põhjustavad häired silma vesivedeliku liikumises, mis võivad olla tingitud sarvkesta-iirise filtratsiooninurga arengu häiretest. Vaieldamatult on see üks raskemaid pärilikke silmahaigusi tõukoertel, kuna ta on äge, äärmiselt valulik, kiirelt (24 tunni jooksul) pimedakstegev tõbi, millele ei ole tõhusat ravi. Seetõttu tuleks arsti poole pöörduda koheselt, kui on märgatud punetavat, valulikku silma.

[pic]

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download