PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.12.2017

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ?NV???M?NT: ?COALA GIMNAZIAL? ?ION GHICA¡±

CLASA: a II-a B

PROPUN?TOR: Mo?oc Anca Magdalena

ARIA CURRICULAR?:Limb? ?i comunicare

DISCIPLINA:Comunicare ?n limba rom?n?

UNITATEA DE ?NV??ARE: Bucuriile iernii

SUBIECTUL: Iarna ( Comunicare ?n limba rom?n? (CLR), Muzic? ?i mi?care(MM),

Matematic? ?i explorarea mediului (MEM).)

TIPUL LEC?IEI:predare ¨C ?nv??are (predare interdisciplinar?)

SCOPUL LEC?IEI :familiarizarea elevilor cu diferitele caracteristici, s?rb?tori, tradi?ii ?i

obiceiuri ale anotimpului de iarn?.

OBIECTIVE OPERA?IONALE:

Pe parcursul ?i la sf?r?itul lec?iei elevii vor fi capabili:

Cognitive:

O1- s? enumere s?rb?tori ?i tradi?ii de iarn? rom?ne?ti ;

O2 - s? enumere caracteristici specifice anotimpului de iarn?;

O3 ¨C s? interpreteze colinda ?Mo? Cr?ciun¡±;

O4 ¨C s? formuleze enun?uri folosind cuvintele ?n?me?i¡± ?i ?pribeag¡±;

Motrice:

O5 ¨C s? manipuleze tableta pentru a g?si pagina cu informa?iile despre s?rb?torile ?i

tradi?iile de iarn? rom?ne?ti;

O6 - s? scrie lizibil ?i ?ngrijit, ?n ritm propriu, respect?nd normele scrierii caligrafice ?i

ortografice, s?rb?torile ?i tradi?iile de iarn?;

O7- s? observe topirea cubului de ghea?? ?n paharul cu ap? cald?;

Afective:

O8¨C s? exprime bucuria reu?itei personale, a grupului din care fac parte si a clasei;

O9 - s? justifice preferin?a pentru o s?rb?toare sau o tradi?ie de iarn?;

RESURSE:

?

Metode ?i procedee: conversa?ia, explica?ia, exerci?iul, problematizarea,

demonstra?ia, experimentul, brainstorming, lectura explicativ?.

?

Mijloace de ?nv???m?nt: fi?e cu versuri, tabla magnetic?, carioci, caiete, manuale,

tablete, pahare cu ap? cald? ?n care sunt puse cuburi de ghea??;

?

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe ;

?

Temporale: 50 min

?

Umane: 25 elevi

?

Metode, tehnici ?i instrumente de evaluare:observarea sistematic? a

comportamentului elevilor, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:



Etapele lec?iei

Obiective

opera?ionale

Con?inutul instructiv-educativ

Metode ?i

procedee

Moment

oragnizatoric

1minut

Creez condi?iile optime pentru buna desf??urare a

lec?iei (climat psihoafectiv, materiale didactice).

Comunicarea

temei ?i a

obiectivelor

2 minute

?ncep aceast? secven?? prin a le propune copiilor o

ghicitoare :

?mbr?cat? ?n mireas?,

Conversa?ia

Popose?te ?i la noi.

Plou? stele de m?tas?

?i e rece ca un sloi.

(iarna)

Anun? tema lec?iei- ?Iarna¡± ?i obiectivele propuse. Explica?ia

Obiectivele lec?iei sunt prezentate elevilor ?ntr-o manier?

accesibil? printr-o trecere ?n revist? a mijloacelor de

realizare selectate pentru tema lec?iei

?n aceast? etap? realizez reactualizarea cuno?tin?elor

solicit?nd elevilor s? spun? tot ce ?tiu despre anotimpul de Brainstorming

Conversa?ia

iarn?.

C?nd auzi?i cuv?ntul ?iarn?¡± la ce v? g?ndi?i?

Scriu ?i ?ncerciuesc ?n centrul tablei cuv?ntul ?iarn?¡±. Pe

m?sur? ce elevii enumer? caracteristicile anotimpului,

principalele s?rb?tori, tradi?ii sau obiceiuri, le notez pe

tabl? ?n jurul acestuia.

Copii, v? mai aduce?i aminte versurile colindei ?Mo? Conversa?ia

Cr?ciun ¡± ? Cine dore?te s? c?nte colinda?

?mpart elevilor fi?e cu versurile colindei (Anexa 1).

Se citesc, ?n lan? de c?tre to?i elevii versurile, adapt?nd

intona?ia impus? de semnele de punctua?ie ?i se

Lectura

descifreaz?, apoi,con?inutul de idei ?i imaginile poetice.

explicativ?

Reactualizarea

cuno?tin?elor

5 minute

Dirijarea

activit??ii

15 minute

O1

O2

O3

Mijloace

Conversa?ia

Forme de

organizar

e

Frontal

Materiale

necesare

lec?iei

Evaluare

Observarea

sistematic?

Frontal

Observarea

sistematic?

Aprecieri

verbale

Tabla

magnetic?

Carioci

Frontal

Observarea

sistematic?

Aprecieri

verbale

Fi?a cu

versuri

sistematic?

Frontal

Aprecieri

O4

Ob?inerea

performan?ei

10 minute

Asigurarea

transferului

10 minute

Evaluare

7minute

O5

O6

O8

O7

O8

O9

Scriu pe tabl? ?i elevii ?n caiete cuvintele necunoscute

(?n?me?i¡±, ?pribeag¡±), se explic? sensul lor, se dau

sinonime ?i le cer elevilor s? formuleze enun?uri, oral ?i ?n

scris, folosind cuvintele nou ?nv??ate. Unul sau dou?

enun?uri vor fi scrise ?i la tabl?.

Se adreseaz? ?ntreb?ri ?n leg?tur? cu a?ezarea textului ?n

pagin?, num?rul de strofe, num?rul de versuri dintr-o

strof?, ortograme, semne de punctua?ie.

Se explic? oral scrierea ortogramelor.

Elevii sunt organiza?i ?n ?ase grupe. Solicit elevilor s?

deschid? , pe tablete, ?i s? g?seasc?

pagina cu informa?ii despre s?rb?torile ?i tradi?iile de iarn?

rom?ne?ti. Copiii ?nva?? astfel s? utilizeze internetul pentru

a g?si informa?ii despre acest subiect: enciclopedia

virtual?. Ei trebuie s?-?i noteze pe caiete s?rb?torile ?i

tradi?iile de iarn? g?site. Liderul fiec?rei grupe enumer?

informa?iile notate.

Elevii sunt r?m?n organiza?i ?n ?ase grupe. Elevilor li se

dau pahare cu ap? cald? ?n care sunt puse cuburi de ghea??.

Acesta ridic? nivelul apei foarte aproape de buza paharului.

Ei sunt ?ntreba?i : ce se ?nt?mpl? cu nivelul apei din pahar

dup? topirea cubului ? Se revars? oare apa din pahar?

Pentru a afla r?spunsul corect elevii trebuie s? observe cu

aten?ie topirea cubului de ghea??. C?nd apa ?nghea?? ??i

m?re?te volumul ?i ocup? mai mult spa?iu ca apa ?n starea

lichid?.

?ntreb elevii care este s?rb?toarea lor de iarn? preferat?? De

ce ? ?n ce zi se serbeaz?? Ce tradi?ii ?i obiceiuri de iarn?

mai cunosc? Ce colinde ?tiu ? S? interpreteze c?teva

versuri din ele.

Voi face aprecieri generale ?i individuale asupra

particip?rii elevilor la lec?ie, precum ?i asupra

comportamentului lor pe parcursul orei.

Exerci?iul

verbale

Individual

Explica?ia

Observa?ia

Frontal

Explica?ia

Tablete

Demonstra?ia

reteaua

Exerci?iul

internetro.wikipe



caiete

stilouri

Problematiza

rea

Experimentul

Pahare cu

Explica?ia

ap?

?i

cuburi de

ghea??

Conversa?ia

Pe grupe

Observarea

sistematic?

Pe grupe

Observarea

sistematic?

Frontal

Aprecieri

verbale

Anexa 1

Mo? Cr?ciun

Mo? Cr?ciun cu plete dalbe

A sosit de prin n?me?i

?i aduce daruri multe

La feti?e ?i b?ie?i

Mo? Cr?ciun, Mo? Cr?ciun

Din b?tr?ni se poveste?te

C?-n to?i anii negre?it

Mo? Cr?ciun pribeag sose?te

Niciodat? n-a lipsit

Mo? Cr?ciun, Mo? Cr?ciun

Mo? Cr?ciun cu plete dalbe

?ncotro vrei s-o apuci

?i-a? c?nta Florile dalbe

De la noi s? nu te duci!

Mo? Cr?ciun, Mo? Cr?ciun!

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download