Kérdések:



Kérdések:

1.) Zórándy Miklós úr kérdése, SITE ART Kft.

            A 2013.03.06-án,

„Tájékoztató előadás az építési beruházásokat érintő jogszabályváltozásokról” címmel

megtartott konferencián Magyar Mária főosztályvezetőnek feltett kérdésemre nem kaphattam , a kérdés összetettsége és az idő rövidsége miatt kimerítő választ, ezért a kérdésemet megismételve     Önhöz fordulok a megfelelő válaszért.

            Két kérdésem volt /nem szó szerint idézve/:

1.     Az első fokú építési engedélyezési eljárásban a kérelmet benyújtó, ingatlan tulajdonosán kívül, kit tekint a törvény ügyfélnek?

2.     Igaz az, hogy a törvény értelmezése szerint 6 hónap áll rendelkezésre az ellenérdekű ügyfélnek ellenvetéssel élni, melynek következtében az I. fokú Építési hatóság az ellenvélemény rendezéséig leállítja az építkezést?

Kérdésemet a törvények és az érvényes rendeletek átolvasása után tettem fel, az alábbiakra hivatkozva:

            312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet

4. § (1) Az építésügyi és az építésfelügyeleti hatósági eljárásban külön vizsgálat nélkül ügyfélnek minősül az építtető és az építési tevékenységgel érintett telek, építmény, építményrész tulajdonosa.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően az építésügyi és az építésfelügyeleti hatósági eljárásokban minden esetben vizsgálni kell az ügyféli jogállását annak, akinek az építési tevékenységgel érintett telekre, építményre vonatkozó jogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték.

(3) A szakhatóságok állásfoglalásuk tartalma erejéig ügyféli kört, hatásterületet állapíthatnak meg a jogszabályokban foglaltak szerint.

(4) Nincs ellenérdekű ügyfél az eljárásban, ha az építtető benyújtotta az ügyben érintett összes ügyfélnek a kérelmezett építési tevékenység végzéséhez történő, az építészeti-műszaki dokumentáció ismeretében tett és az abban foglaltakkal egyetértést tartalmazó teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatát.

Z.M:Ennek értelmében Ügyfél a kérelmező építtető és a telek tulajdonosa vagy tulajdonosai és az azon lévő             építmény tulajdonosa vagy tulajdonosai ha nem azonosak  a telek tulajdonosával.

         Kik akkor az ellenérdekű ügyfelek?

         Válasz:

2004. évi CXL. törvény

Ügyfél

15. § (1)54 Ügyfél az a természetes vagy jogi személy, továbbá jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti, akit hatósági ellenőrzés alá vontak, illetve akire nézve a hatósági nyilvántartás adatot tartalmaz.

(6)60 Az eljárás megindításáról szabályszerűen értesített ügyfél ügyféli jogainak gyakorlását törvény ahhoz a feltételhez kötheti, hogy az ügyfél az elsőfokú eljárásban nyilatkozatot tesz vagy kérelmet nyújt be. A nyilatkozat, illetve a kérelem tartalmi követelményeit a törvény vagy a felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet meghatározhatja.

(6a)61 Törvény előírhatja, hogy a hatósági döntés jogerőre emelkedésétől és végrehajthatóvá válásától számított, a törvényben meghatározott, legalább hat hónapos határidőn túl további ügyfél nem vehet részt az eljárásban. Ebben az esetben a határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem benyújtásának nincs helye.

Z.M.:Ez azt jelenti számomra,hogy minden olyan személy vagy szervezet,amely úgy érzi ,hogy jogos          érdekeit sérti az építési engedély az hat hónapon belül élhet ellenvetéssel az építkezéssel szemben vagy leállítási kérelemmel.

1997. évi LXXVIII. törvény

53/C. §307

(7)314 Az eljárás megindításáról szabályszerűen értesített ügyfél ügyféli jogait akkor gyakorolhatja, ha az ügyfél az első fokú eljárásban nyilatkozatot tett vagy kérelmet nyújtott be.

Z.M.:Ez pedig azt jelenti számomra,hogy a ki nem értesített Ügyfélnek kellene ügyféli jogaival az     elsőfokú eljárás során élnie. hacsak nem tekintjük kiértesítettnek a közhírré tételt.

(11)318 Az építésügyi és az építésfelügyeleti hatóság eljárást lezáró döntésének jogerőre emelkedésétől és végrehajthatóvá válásától számított hat hónapot követően új ügyfél nem vehet részt az eljárásban.

Z.M.:Ezt azonban már nem tudom értelmezni másképpen csak oly módon, hogy a korábbiakban nem    jelentkezett Ügyfél aki jogában sértve érzi magát ,

                                             HAT HÓNAPON BELÜL BÁRMIKOR ELLENVETÉSSEL ÉLHET!

(12)319 Az ügyfél a fellebbezését indokolni köteles, a fellebbezésnek a megtámadott döntéssel tartalmilag összefüggőnek kell lennie, és a fellebbezésben csak a döntésből közvetlenül adódó jog- vagy érdeksérelemre lehet hivatkozni.

__________________________________________________________

2.) Rózsa Edina kérdése, M+M Kft. Székesfehérvár

Tisztelt Cím!

 

Hivatkozva a 2013.03.06-án Budapesten "az építési beruházásokat érintő jogszabályváltozásokkal" kapcsolatos előadáson elhangzottakra kérem, hogy Kiss János további kérdéseit Magyar Mária főosztályvezető részére továbbítani szíveskedjenek.

 

1) A 191/2009 (IX.15.) Korm.rendelet 33. § (1) bekezdése világosan kimondja, hogy a műszaki átadás-átvétel megtörténte után, a teljesítési igazolás alapján kiállított számla kiegyenlítését követően kell a fővállalkozó kivitelezőnek a birtokbaadáshoz szükséges dokumentumokat, nyilatkozatokat átadnia az építtetőnek. Ez a törvényi előírás vonatkozik a fővállalkozó és alvállalkozó viszonylatában is? Amennyiben igen, és az alvállalkozó szerződése ezzel ellentétes tartalmú, akkor melyik az erősebb? Megtagadhatja-e az alvállalkozó az említett dokumentumok, nyilatkozatok átadását a fővállalkozó részére addig, amíg a végszámlájának ellenértékét meg nem kapja?

 

2) A kisvállalkozás az MKIK-nál regisztrálta szakmagyakorlás jogosultságát, pl. szárazépítő szakma végzésére, mert a 20 fős létszámból 3 rendelkezik szakmunkás vagy OKJ-s bizonyítvánnyal. A tevékenysége hivatalosan is a szárazépítészeti munkavégzés, de a feladatai bizonyos időszakokban olyanok, hogy 4-5 helyszínen végzi a munkát. Ebből következik, hogy nincs minden munkahelyen ún. szakmagyakorlásra jogosult végzettségű dolgozó, de a vállalkozás rendelkezik felelős műszaki vezetővel (femü). A törvény általunk értelmezett szövege szerint, ebben az esetben csak úgy végezhető munka, ha a felelős műszaki vezető irányításával folyik a tevékenység. Ha ez igaz, akkor a femü-nek állandóan a munkahelyen kell tartózkodnia, elég munkakezdéskor és annak befejezésekor ellenőrizni a napi tevékenységet, vagy milyen gyakorisággal és milyen időtartamban kell a helyszínen tartózkodnia?

 

3) A vállalkozásnál dolgozó femü szabadsága, illetve betegsége idején a pótlását úgy kell megoldani, hogy arra az időszakra másik femü-t alkalmazok és bízok meg?

 

___________________________________________________________________________ 

3.) Korsós Zoltán kérdése, BAU-TRADE Kft., Gödöllő

Tárgy: Kérdések a 2013. 03.06.-án megtartott „Építésügyi jogszabályváltozások” élőadáson elhangzottakhoz

Tisztelt ÉVOSZ!

2013. március 6.-án a Bau-Trade Kft. képviseletében részt vettem a tárgyi előadáson. Az előadást hasznosnak tartottam, sok új információt tudhattam meg. Sajnos az idő rövidsége miatt a kérdés feltevésre nem igazán maradt idő, ezért az előadáson elhangzottal egyetértésben, írásban küldöm a bennem felmerült kérdéseket, amelyekre válaszukat várnám.

1. Az Építés Felügyelet az ellenőrzései során először a „pecsétes” építési engedélyt és a hozzá tartozó „pecsétes” építési engedélyezési tervdokumentációt kéri. Az ÉTDR-be feltöltött tervek, írásos dokumentációk hogyan lesznek hitelesek, és kik által kerülnek kinyomtatásra, lepecsételésre?

2. A peres ügyekben az építési napló bizonyító erejű dokumentum. E-napló bevezetése esetén, hogyan válik hitelessé a napló, ill. az e-napló kinyomtatásra és aláírásra kerül a munkák befejeztével?

3. Az E-napló mellékletei (pl. műbizonylatok, vázlatrajzok, költség elszámolások, emlékeztetők) hogyan kerülnek be az elektronikus rendszerbe?

4. Az előadáson elhangzott, hogy a „Teljesítést igazoló Szakértői Szervezet” állásfoglalása alapján az illetékes bíróság azonnali eljárást kezdeményezhet a nem fizető vállalkozás ellen. Kérdésünk, hogy a bíróságokra vonatkozó egyéb jogszabályokat is harmonizálták/harmonizálják a fenti jogszabállyal?

***

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download

To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.

It is intelligent file search solution for home and business.

Literature Lottery

Related searches