MULTIMÉDIÁ - SOFTIMEX



MULTIMÉDIÁ

a

INTERNET

Imrich Juhás

Pokiaľ sa podarí všetko tak, ako vizionári predpovedajú, čaká nás pohodlný život plný multimédií, rýchleho internetu. Čaká nás svet, kde sa vďaka navigácií nikto nestratí.

Podľa tvorcov Googlu môžu práve sociálne siete v najbližších rokoch výrazne zmeniť nielen spôsob, akým komunikujeme, ale aj akým na internete vyhľadávame informácie.

Imrich Juhás

Multimédiá a internet

SOFTIMEX Multimédiá s.r.o.

049 18 Lubeník 159

office@softimex.sk

softimex.sk

softimex

© SOFTIMEX Multimédiá s.r.o. , 2012. Všetky práva vyhradené. Žiadna časť tejto publikácie nesmie byť kopírovaná a rozmnožovaná za účelom šírenia v akejkoľvek forme či akýmkoľvek spôsobom bez písomného súhlasu vydavateľa. Publikácia neprešla jazykovou korektúrou ani grafickou úpravou.

Obsah:

1. Video-základný element webu 5

Komunitné weby-trhák dnešného internetového sveta 6

Videoportály na Webe 8

Video-základný element webu 13

Podcasting 16

Video blogy 17

Audioknihy 18

Elektronické knihy ( e-books) 19

2. Prenosné multimediálne prehrávače 24

Vreckové multimediálne prehrávače 25

Digitálne fotoaparáty s možnosťou záznamu videa 28

Digitálne fotorámčeky s prehrávaním videa 29

GPS s prehrávaním videa 30

3. Inteligentné mobilné telefóny (smartphony) 31

Inteligentné mobilné telefóny-„totálne multimediálne mašiny“ 32

Mobily ovládli dotyky a internet 34

Smartphony menia biznis s mobilmi 36

Surfovanie na webe s mobilom 37

Pripojený vždy a všade 39

Mobilná sieť štvrtej generácie 40

Správa mobilu cez počítač 42

4. MP4 štandard 44

MP4 ( H.264 ) : Jeden štandard pre všetky videa 45

Nový štandard videa H.265 47

MP4 : Štandard mobilných prístrojov 48

Konverzia a editácia videa on-line 49

Prevod prezentácie na video a animáciu a video z fotiek 51

Videá z obrazovky počítača 52

5. Multimédiá v mobile 53

Multimediálny portál O2 už aj na Slovensku 54

Orange ponúka 11 kanálov 55

6. Operačné systémy pre mobily a tablety 56

Obchody s aplikáciami pre smartphony a tablety 57

iPhone, SkypePhone, GooglePhone 60

Operačné systémy pre smartphony 62

Operačné systémy pre tablety 70

Apple iPhone a operačný systém iOS 71

Apple iPad a jeho konkurenti 74

Nová platforma na aplikácie do mobilov a tabletov 90

Vývoj mobilných aplikácií 91

Najlepšie mobilné aplikácie 93

Budúcnosť patrí tabletom a smartphonom 96

Keď tablet nahradí počítač 97

Tablety pre zamestnancov 99

7. Nové multimediálne technológie 100

Na internet cez televíziu 101

Nové technológie-mobilné prezentácie 105

Nový trend „Reklamy v mobile“ 107

Navigačný systém Galileo 108

Vzdelávací systém od Samsungu 109

Obrátená škola 110

Cloud computing 111

Literatúra: 112

1

Video-základný element webu

Komunitné weby-trhák dnešného internetového sveta

Videoportály na Webe

Video-základný element webu

Podcasting

Video blogy

Audioknihy

Elektronické knihy ( e-books)

Komunitné weby -trhák dnešného internetového sveta

Trhákom dnešného internetového sveta sú tzv. komunitné weby alebo sociálne siete, v ktorých sa užívatelia stretávajú podobne ako v skutočnosti, ale za masívneho prispenia moderných technológií.

Čo sú vlastne komunitné weby? Ako už názov napovedá, ide o weby, ktorých základom je obsah, ktorý vytvárajú samotní užívatelia. Často môžeme počuť tiež záhadný názov Web 2.0 alebo UGC (User Generated Content, teda obsah vytváraný užívateľom). V princípe to znamená, že obsah týchto webov nepripravuje nejaká redakcia, ale že si ho vytvárajú samotní užívatelia.

Základom je na týchto weboch vždy registrácia-bez registrácie sa síce po týchto weboch môžete pohybovať a prehliadať si ich obsah, ale nemôžete na nich prispievať a hlavne zažiť pocit interaktivity, ktorý je pre tieto weby základom. Potom, čo sa zaregistrujete a vytvoríte si svoj profil, v ktorom uvediete všetko, čo považujete za dôležité, môžete na web prinášať svoj obsah, a ten môže byť rôznej povahy. Môže to byť text, hudba, video, fotky-skrátka všetko, čím sa chcete pochváliť, čo chcete ostatným užívateľom ukázať, čo sa vám páči, čím ste charakteristickí. Medze sa skrátka skoro vôbec nekladú a to je práve na sociálnych sieťach či komunitných weboch to krásne. Pochopiteľne sa o tomto obsahu môžete s inými užívateľmi aj baviť. Tých, ktorých poznáte z reálneho života alebo ktorých ste si na internete obľúbili, môžete pridať do skupiny priateľov a odkazy na ich profily môžete mať zobrazené na stránke.

Komunitné weby môžu byť zamerané na veľmi široké spektrum záujmov, alebo môžu byť naopak veľmi špecializované. V zásade je možné povedať, že takéto weby majú spoločné iba to, že obsah vytvárajú samotní užívatelia , ale ináč môžu byť veľmi odlišné. Princíp je veľmi jednoduchý, ale prax ukazuje, že geniálne veci bývajú veľmi jednoduché. Prudko stúpajúci počet týchto webov a ich užívateľov tomu dáva za pravdu.

Tieto weby sú pochopiteľne ďaleko viacej rozšírené v zahraničí ako u nás.

Už legendou sa za krátku dobu stal server , kde môžete nahrávať svoje videá. Nájdete tu ako domáce videá, tak napr. videá hudobné , a často aj vyložené rarity.

Ďalší multimediálny komunitný server predstavujú stránky last.fm. Najznámejšie stránky sociálnych sieti sú .

Najznámejšia sociálna sieť je . Táto najznámejšia social networking stránka má aktuálne viac ako 850 miliónov aktívnych používateľov. Denne sa na stránku prihlási viac ako polovica z nich. Po vstupe Facebooku na burzu sa z asi tisícky bývalých a súčasných zamestnancov firmy stali dolároví milionári. Počas práce vo firme Marka Zuckerberga dostávali totiž k platu aj akcie. Viacerí budúci boháči si už robia veľké plány. Bývalý zamestnanec, ktorý hodnotu svojich akcií odhaduje na 50 mil. dolárov, poletí do kozmu za 200-tisíc USD. Hoci najviac zbohatnú vrcholoví zamestnanci – niektorým manažérom ponúklo vedenie aj 100 000 akcií naraz, slušne si však prilepšia aj ľudia z nižších priečok. Na Slovensku sa na sociálnej sieti zaregistrovali už takmer 2 milióny ľudí. Okrem komunikácie s priateľmi a delenie sa o zážitky a názory Facebook výrazne zasahuje aj do ekonomiky a politiky. Spolu s Twitterom pomohol k rozšíreniu odporu proti nedemokratickým režimom počas vlaňajšej arabskej jari alebo slúžil na zvolanie protestov proti novej protipirátskej zmluve ACTA. Na Slovensku sa zas ľudia cez Facebook hlásili k účasti na demonštráciách proti politikom spomínaným v spise Gorila. Pre firmy znamená Facebook čoraz efektívnejšiu cestu propagácie. Za umiestnenie reklamy zaplatili vlani firmy Facebooku takmer 2,5 miliardy eur. Z reklamy plynie 85 percent príjmov Facebooku. Európskej ekonomike priniesla sociálna sieť 15,3 milirdy eur a podporila 232-tisíc pracovných miest, vyčíslil prieskum Deloitte. Ak sa akcie Facebooku zhodnotia rovnako ako v prípade Googlu, stane sa prvou spoločnosťou s cenou presahujúcou 700 miliárd dolárov. „Investori veria, že Facebook bude nasledovať Apple, Google a Amazon, ktoré naplnili obrovské očakávania. „Facebook má najväčší potenciál,“ myslí si investičný manažér Jeff Matthews. Facebook však zarába oveľa viac ako Pandora Media či Groupon, internetové firmy, ktoré v poslednom čase vstúpili na trh. Ohlásenie ponuky iným internetovým firmám pomohlo. O 17 percent vyskočili akcie výrobcu hier pre sociálne siete Zynga, ktorý prispel k vlaňajšiemu obratu Facebooku 12 percentami. Víťazom začiatku obchodovania s akciami Facebooku je spoluzakladateľ  Mark Zuckerberg. Odpadlík z Harvardu má 28 percent akcií a je štvrtým najbohatším Američanom.

Podobnou sieťou, známejšou skôr v zámorí, je aj , ktorý využíva okolo 500 miliónov ľudí.

Skype-najznámejší program na komunikáciu v reálnom čase a bezplatné internetové telefonovanie má neuveriteľných cca 700 miliónov používateľov.

K ďalším programom na komunikáciu v reálnom čase patria ICQ, GTalk a ďalšie.

Začínajúca spoločnosť Vivaty z USA vytvára hybrid bežných stránok sociálnych sieti (ako je Facebook, MySpace) a virtuálneho sveta, ako napríklad Second Life. Namiesto zaplnenia stránok fotografiami, zoznamom záujmu alebo obľúbeného softwaru (čo napr. robia užívatelia Facebooku) budú môcť užívatelia projektu Vivaty vstúpiť do trojrozmerného priestoru – miestnosti, ktorej steny sa pokryjú fotografiami či záznamami videa, alebo môžu do svojej miestnosti pozvať priateľov.

Celkom iný je web , na ktorom si môžete vyhľadať bývalých spolužiakov alebo kolegov. LinkedIn obchodne-orientovaná internetová sociálna sieť založená v decembri 2002 a spustená v máji 2003. Využíva sa hlavne pre vytváranie profesionálnych sietí. Od decembra 2007 bola návštevnosť približne 3,2 miliónov návštevníkov za mesiac. V auguste 2008 mala približne 25 miliónov členov, z toho viac ako 20-tisíc zo Slovenska. V marci 2011 sieť prekonala métu 100 miliónov registrovaných užívateľov, čím ďalej viac získava popularitu v Česku a na Slovensku. Medzi užívateľov patria manažéri, konzultanti a odborníci z najrôznejších odborov. Taktiež niektoré firmy majú svoje účty na LinkedIn.

Asi najznámejším českým komunitným webom je libimseti.cz, ktorý slúži v prvom rade k zoznámeniu. Komunitný server nyx.cz vsádza na určitú výlučnosť, pretože sa na ňom nemôže registrovať ktokoľvek. Hudobní fanúšikovia ocenia projekty bandzone.cz a idj.cz. Program na vyhľadanie klipov na webe ClipFinder firmy Ashampoo ( ).

Na trhu browserov okrem IE, Firefox a Opera, ktorým sekunduje nový Chrome, sa objavil prehliadač Flock 2.0 , pre ktorý sú charakteristické komunitné služby , respektíve sociálne siete. Už jeho podtitul social web browser evokuje, že sa najlepšie cíti na obrazovkách používateľov, ktorí blogujú, zdieľajú, chatujú a vôbec tvoria hocijaký obsah pomocou niektorej z Web 2.0 služieb.

Internetové sociálne siete by mali v priebehu najbližšej dekády z pozície internetového spôsobu komunikácie vytlačiť e-mail! E-mail svojou formou a nutnosťou prikladať multimediálny obsah len ako prílohu začína byť pre mladých ľudí nudný. Podľa tvorcov Googlu môžu práve sociálne siete v najbližších rokoch výrazne zmeniť nielen spôsob, akým komunikujeme, ale aj akým na internete vyhľadávame informácie.!! ( keď niekto chce ísť napríklad do dobrej reštaurácie v meste, ktoré nepozná, obráti sa na svojich priateľov na Facebooku. Dostane odporúčanie od konkrétnych ľudí a nie neosobné informácie z klasických vyhľadávačov. )

Videoportály na Webe

Zdieľanie a prehliadanie videí na internete je čím ďalej tým viac populárnejšie a tak nie je div, že vznikajú stále nové a nové služby . Internetové stránky s videami sú dnes hitom.

Všetko to v roku 2005 odštartoval server YouTube, ktorý bol nakoniec v roku 2006 zakúpený Googlom za 1,65 miliardy dolárov. V poslednej dobe sa s podobnými servermi roztrhlo vrece a objavujú sa dokonca aj pokusy o české YouTube. Videu na internete sa predpovedá veľká budúcnosť a tak niet divu, že sa do tej „zábavy“ chce zapojiť aj Microsoft. Jeho internetové aktivity združujúce sa pod značkami Windows Live či MSN sú ale ťažkopádnym kolosom, ktorému sa v porovnaní s konkurenciou príliš nedarí. Táto neutešená situácia sa odráža aj v serveri MSN SoapBox, čo je názov videoslužby Microsoftu.

MySpace TV: vážna priama konkurencia pre YouTube. Špecialitou je uploadovanie videí. Vedľa bežného pomalého uploadu cez jednoduchý formulár môžete siahnuť po nahrávaní cez Java applet spúšťaný v okne prehliadača, ktorý komfort uploadu podstatne zvyšuje. Podporuje rôzne formáty vrátane mobilných formátov.

YouTube: preverená klasika. Je dnes najväčším a zrejme i najznámejším serverom pre zdieľanie videa a platí za akýsi vzor či štandard v oblasti internetových služieb. Bez akýchkoľvek poplatkov môžete nahrať neobmedzené množstvo videí. Videoportál zvýšil maximálnu veľkosť klipov na 1 GB. Stará hranica bola 100 MB. Užívatelia naviac môžu súčasne uložiť viacej videoklipov. Maximálny prehrávací čas jedného klipu už nie je obmedzený na 15 minút .

YouTube skrátka ponúka pestrú paletu funkcií a možností. Svoju popularitu si tento server získal aj vďaka svojmu komunitnému zameraniu, takže tu nachýbajú užívateľské skupiny, diskusie alebo užívateľské profily. Perličkou je, že na YouTube vystavuje svoje propagačné videá aj Európska komisia a nedávno dokonca prebehla prostredníctvom YouTube diskusia s kandidátmi na amerického prezidenta.

Denne sa na ňom zobrazí takmer 2 miliard videí. Najčastejšie sledovaný kanál sa nazýva Vevo a má cez 17 miliard zobrazení. Najviac odoberaným kanálom je NigaHiga s takmer 3 miliónmi odberateľov. Za jednu minútu nahrajú užívatelia cca 10,8 GB videí v dĺžke 24hodín. Ne serveroch YouTube leží 1700 rokov videomateriálu!

Server YouTube dostal konkurenciu v podobe serveru . Ten necenzuruje videoklipy a filmové seriály ako YouTube.

Veľmi zaujímavou alternatívou k YuoTube je . Video môže byť tiež prostredníkom pri získavaní nových kontaktov. Ideálnym pre túto príležitosť je práve server Vimeo, kde je zdieľanie videa súčasťou aktivít komunity.

[pic]Publikovanie a zdieľanie videí s ostatnými užívateľmi je tu preto hlavné lákadlo. Aj Vimeo ponúka HD videá vo veľmi peknej kvalite, nahrať je možné iba 500MB a iba jeden HD výtvor za týždeň. Ak sa chce viac, musí sa priplatiť. Zaujímavou funkciou je Vimeo HD Channel, súbor tých najlepších výtvorov vo vysokom rozlíšení. Jedna z možnosti je prepojenie so serverom .

Google Video: Než Google na jeseň roku 2006 kúpil YouTube, prevádzkoval už vlastnú podobnú službu, známu ako Google Video. Nezávisle na YouTube táto služba stále beží, takže Google prevádzkuje dva servery ponúkajúce podobné služby.

Portál Clipfish () podpísal zmluvu s Universal Music a Sony BMG, aby zlegalizoval hudobné videá zo svojej ponuky.

Firma Sony spustila novú službu, ktorá užívateľom umožní zdieľať cez internet amatérske videosekvencie. Sony sa tak zaradí po boku ďalších firiem, ktoré už podobné služby ponúkajú- k najznámejším patrí YouTube.

Na rovnaký trh mieria aj firmy News Corp a NBC Universal, ktoré plánujú podobné služby ešte tohto roku. Služba sa volá eyeVio.

U známych videoportálov, ako je YouTube alebo Clipfish, sa rýchlo dostaví vytriezvenie, keď na nich chce užívateľ prezentovať vlastné snímky: filmy sú komprimované tak silno, že sa u nich takmer dajú spočítať jednotlivé pixle. Naproti tomu služba Veoh zobrazuje videá vo vynikajúcej kvalite. Pokiaľ pri prenose videa zo svojho počítača disponujete rýchlym internetovým pripojením, nehrá úlohu ani jeho dĺžka ani rozlíšenie. Tento prenos zariadi bezplatný „Veoh Player“, ktorý je možné získať na .

Veľká časť z funny videí pochádza pôvodne z Metacafe (), čo je web zameraný prevažne na zábavu. Na rozdiel od YouTube sa Metacafe špecializuje na kraťučké a najčastejšie zábavné videá, používatelia teda nemôžu pridávať hocijaké súbory. Čerešničkou na torte ja maličká aplikácia Metacafe Pro, ktorá Vám po nainštalovaní každý deň stiahne videá podľa vášho nastaveného vkusu.

Menej známymi projektmi sú Spike ( ), resp. Atom (), obe patria do siete MTV Networks, z čoho sa dá predpokladať ich zameranie na mladé publikum. Chuťovkou Spike sú virálne videá, teda videá, ktoré sú šírené samotnou komunitou, a dosť priestoru majú aj hudobné klipy.

Ďalšie videoportály:

,,,,,, uncutvideo.,video., ,

Videa, živé vysielanie alebo športové prenosy ponúka , čo je moderný videoportál zameraný na mladších užívateľov.

Každý videoportál skratka ponúka niečo iného, čím chce zaujať a „pretiahnuť“ užívateľov klasických služieb Google Video a YouTube.

V Českej republike na vlne videománie vznikli servery N-Joy (n-joy.cz - umožňuje priame nahrávanie videa z mobilných telefónov, tie môžu byť odoslané ako MMS správy alebo ako príloha e-mailu alebo môžu byť nahrané prostredníctvom webového prehliadača a to aj mobilného) alebo Stream.cz (stream.cz). V Česku sa zamerali rovno na druhý vývojový stupeň videoportálov - na prepojenie s klasickou TV. Zatiaľ, čo Stream.cz ( internetová televízia) môže z technického hľadiska konkurovať zahraničným rivalom, ostatné české videoservery na tom tak dobre ani zďaleka nie sú. (Pozn. podiel vo videoserveri Stream.cz získal Sesnam.cz s majoritným vlastníkom Ivom Lukačovičom). Ako prehlásil Miloš Petana, zakladateľ Stream.cz, účelom Streamu je preklenúť časovú dieru v nástupe televíznej digitalizácie v ČR a ukrojenie podielu z mnohých miliárd trhu s televíznou reklamou. Prime time Streamu je už teraz večer, rovnako ako u klasických televízii, a ešte tohto roku nasadí celovečerné filmy. [pic]Video sa vďaka Stream.cz tak dostáva k masovým užívateľom českého internetu ako neoddeliteľná súčasť denného obsahu. Web je do veľkej miery tvorený používateľskými videami, ale funguje tiež ako archív televízie Prima, takže tu okrem iného nájdete televízne relácie alebo „inteligentné“ seriály ako Krehké vzťahy. Stream robí aj vlastné projekty a čisto internetové programy, čím je unikátny. Veľmi úspešná bola séria Peklo s Landou, aktuálne frčí Anča a Monča, Kalendář Míši a Ríši alebo Leto s Anetou Langerovou.

O najväčší český internetový portál seznam.cz sa zaujímal fond Warburg Pincus, ďalší fond, ktorý je napojený na majiteľov televízie Nova- spoločnosť CME aj iný zahraničný investor. Väčšinu 70 percent v Sezname vlastní Ivo Lukačovič. Požadovaná cena sa údajne pohybuje okolo 900 miliónov dolárov – 18 miliárd korún.

Vedľa serverov N-Joy a Stream.cz existujú aj menšie videoservery. Napríklad Klub.cz, ktorý pre svojich divákov prevádzkuje televízia Nova, zíva prázdnotou, a to aj napriek, že vedľa videa je tu možné vystaviť i fotky alebo si založiť blog. Nova naviac sľubuje, že tie najlepšie videa sa môžu dostať aj do televízneho vysielania.

[pic]

Naproti tomu Čeknito.cz funguje hladko a neuvádza žiadny limit pre nahrávanie videa. Príjemným dizajnom sa môže pochváliť aj server MojeVideo.cz. Podporuje veľkosť iba 20MB a iba formát WMV. Obdobou Čeknito je české Zkouknito (zkouknito.cz) , čo je mladý web, ale sem tam je možné naraziť na príspevky, ktoré inde nenájdete. Inou cestou ide Video.Libimseti.cz, ktoré na základoch zoznamky stavia malý videoportál. Náplňou nového videoportálu Game TV (gameTV.cz) je zverejňovanie videí zo sveta počítačových hier, vrátane originálnej produkcie redakcie Game TV. Najnovšie sa objavil videoportál bomba.cz. Originálnou novinkou na českom trhu práce je pracovný portál JobTube.cz, ktorý využíva možností širokopásmového internetu a videa ako prezentačného audiovizuálneho nástroja. Portál založený na báze vkladania videoživotopisov uchádzačov a videospotov firiem vytvára priestor pre stretnutia ponuky a dopytu pracovných pozícii netradičnou videoformou.

Pokiaľ teda hľadáte české stránky pre vystavenie svojho videa, jednoznačne je možné doporučiť Stream.cz, ktorý ponúkanými službami môže konkurovať zahraničnej konkurencii.

Pokiaľ ide o Slovensko, natocto.sk je služba pre sledovanie, nahrávanie a zdieľanie videosúborov na internete, ktorá sa prirodzene nevyhne porovnaniu s YouTube. Je potešiteľné, že sa svojho známejšieho a staršieho brata nesnaží kopírovať, ale ide svojou cestou, spomeniem napr. box s obľúbenými tagmi alebo panel s práve prezeranými videami. Dizajn stránky je veľmi podarený a prehľadný, ale treba počkať na väčšie naplnenie súbormi či komentármi. Ďalším videoportálom je myubo.sk. Je portál na zdieľanie užívateľského obsahu, ktorý umožňuje upload, prehliadanie a zdieľanie živého a ondemand video vysielania prostredníctvom mobilnej siete, web a IP siete.

Najznámejší slovenský portál zoznam.sk prišiel s novou video službou free.sk (free.zoznam.sk). Stránka ponúka neobmedzený priestor na pridávanie fotografií a videa. Videá je možné pridať na internetovú stránku aj priamo z mobilu. Na free.sk je možné si vytvoriť súkromný album a známym posielať iba linku, na ktorej sú videá či obrázky. Je to podstatne rýchlejšie a jednoduchšie, ako posielať súbory každému osobitne.

Videosprávy na SME.sk (sme.sk/video/) resp. SME TV, ako ich nazýva tento spravodajský portál, vychádzajú z bohatého obsahu. Používa vlastný SME Video Player 2.0, založený na Flashi.

Inou cestou sa vybrala Televízia JOJ (joj.sk), ktorá svoj portál založila na podarenom prepojení používateľských videí s vlastným obsahom a archívom relácií. JOJ videá bežia v upravenom Flash Playeri, spolu s automatickým vygenerovaním kódu pre váš web a príležitosťou vyjadriť sa pod nahrávkou.

Do videí sa pustila aj Markíza (markiza.sk) so svojou sekciou Videozóna.

Medzi ďalších slovenských zástupcov patrí Čeknito.sk (ceknito.sk) , ktoré sa snaží upútať moderným dizajnom a je založené takmer výlučne na amatérskych nahrávkach. Disponuje zrejme najširšími možnosťami práce s videom – možno ho odporučiť, pridať do obľúbených, ohviezdičkovať, okomentovať, posunúť priateľovi a podobne.

Podobné kategórie, ako ostatné videoportály (všetky,auto-moto,cestovanie,film a TV,hudba,móda a štýl, ostatné, reklama, správy a politika, šport, veda a technika, vzdelanie, zábava,zvieratá), obsahuje viik.sk.

Z ďalších je možné spomenúť ešte videoalbumy.sk (videoalbumy Azet.sk) a videoportal.sk .

Nájsť cez desať miliónov videí jediným vyhľadávacím nástrojom- to dokáže Lumerias ( ). Ak napr. založíte informačný kanál s vyhľadávacím pojmom „iPod“ , vždy dostanete najnovšie videopoložky pre prehrávač od Apple. Prostredníctvom odkazu Download videos uložíte filmy z videoportálu na lokálny pevný disk.

Zvyšujúca sa popularita videoserverov ( YouTube, MySpace ) a tiež mobilných zariadení (iPod, Sony PSP, atď. ) samozrejme nezostala bez odozvy. Preto nám už všetky programy pre strih videa ponúkajú možnosť exportu do kompatibilných formátov.

A kam smeruje vývoj videoportálov? Predovšetkým sa zvyšuje ich profesionalita. Na trh sa tiež tlačí stále viacej televíznych vysielačov. Trendom je nástup internetových TV. Výrobcovia TV sa spájajú s poskytovateľmi internetového obsahu. Tento trend sleduje i Joost ,európska P2P televízia (sídlo v Luxembursku). Joost chce priviesť na sieť predovšetkým etablované stanice- vlastnoručne zhotovené videa užívateľov tu budú hrať iba vedľajšiu úlohu. Software Joost si teraz môže každý stiahnuť a vychutnať si 480 televíznych staníc s viacej ako 15000 programami () . Kto má v obľube stanice v nemeckom jazyku, tomu bude asi viacej vyhovovať server zattoo.de ).

Freewarový nástroj Audials TV od firmy RapidSolution prijíma podľa údajov výrobcu cez 70 intenetových televízií ( ). Software zaznamenáva tiež video. Vystrihuje tiež hudbu z internetu a skladby ukladá ako MP3 súbory na počítač.

Videoportál YouTube je známy predovšetkým viac či menej podarenými ukážkami amatérskeho videa. Trend však stále viacej pokračuje v smere prenášania televíznych obsahov. Poskytovatelia televízneho vysielania a videoportál YouTube uzavreli spoluprácu: v Európe sú ponúkané klipy od AdultSwim, Nuts TV, Turner Classic Movies a CNN.

V Čechách IDG postupne začína rozbiehať internetové spravodajstvo s videoreportážami.

Internetová reklama sa môže pochváliť viac ako dvadsaťpercentným rastom. Česká televízia Nova si preto robí chute na internet. Chce byť českým YouTube!. Jej spravodajský portál ponúka predovšetkým video. Portál je postavený na veľmi krátkych správach a spolieha na videoreklamu, vďaka ktorej dôjde na internete v nasledujúcich piatich rokoch k dramatickej zmene v prerozdelení peňazí na reklamu. Videoportál TN.cz (tn.cz) spustila spoločnosť CET 21, ktorá prevádzkuje aj televíznu stanicu Nova. Prevažuje obsah bulvárneho, resp. erotického charakteru, a nechýba sekcia Vaše zprávy, kde možno vkladať svoje videá. Často však ide o recyklované videá, ktoré ste už niekde videli. Televízia Nova spustila nový videoportál VoYo.cz, na ktorom je možné sledovať živé vysielanie TV Nova ( to ju odlišuje od Nova.cz ), športové programy a širokú ponuku filmových titulov. Archív českej televízie ivysilani.cz .

Slušným video obsahom sa môže pochváliť spravodajský portál iDNES – patriaci pod Maldú Frontu DNES – konkrétne jeho sekcia WebTV iDNES (webtv.idnes.cz). iDNES aktuálne koketuje s myšlienkou internetovej televízie, ktorej testovacie vysielanie je možné vyskúšať, zatiaľ v opakujúcich sa štvrťhodinových slučkách. Spravodajská portál iDNES.cz spustil tiež svoju mobilnú verziu m.idnes.cz, postupne bude na mobilné telefóny presunutý celý iDNES.cz .

Webové projekty sú súčasťou biznisu rady mediálnych spoločností. je siedmou najnavštevovanejšou stránkou vo Veľkej Británii, CNN má zasa pätnástu pozíciu v USA. Nemecká skupina ProSiebenSat.1 prevádzkuje komunitný portál pre zdieľanie videa MyVideo, konkurenčný RTL Group rozvíja podobnú aktivitu na adrese clipfish.de. Na takzvaný „user generated content“ spolieha tiež News Corp (portál MySpace je po a  americkou trojkou). Popredná poľská televízia TVN je majetkovo prepojená s portálom onet.pl a CME má v Slovinsku ako stanicu PopTv, tak server .

Európska komisia naštartovala portál na YouTube. Predvádzané sú krátke klipy, ktoré informujú o aktuálnych európskych témach, ako je napr. boj proti klimatickým zmenám.

YouTube stojí u ďalšej revolúcie – streamovanie programov a videí live . (Nejde celkom o revolúciu , lebo existuje už takáto služba Ustream).

Zdieľanie videí

Aplikácia Viddy je obdobou obľúbeného Instagramu, avšak s tým rozdielom, že namiesto fotogarafií zdieľate s priateľmi krátke videoklipy. Na natočenie videoklipu máte k dispozícii 15 sekúnd, ďalej ho môžete vylepšiť rôznymi filtrami a doplniť o hudobnú vložku. Potom ho zdieľate cez Facebook, Twitter či YouTube. Môžete určiť, či bude video dostupné verejne, alebo len okruhu vašich priateľov, prípadne iba tým, ktorým pošlete priamy odkaz.

Video – základný element webu

Na konferencii GLF /The Government Leaders Forum Europe 2008/ v Berlíne Bill Gates načrtol budúcnosť informačných technológií. Mimo iného sa vyjadril, že 40 % ľudí na svete – približne 2,5 miliardy – vlastní mobilný telefón a že video sa stane základným elementom webu. Video mení tvár internetu, zefektívňuje biznis procesy, rozširuje komunikáciu a zlepšuje kolaboráciu aj vzdelávanie. Javí sa ako hlavná hnacia sila pri transformácii podnikania.( Thomas Phillippard De Foy , Cisco)

Budúcnosť videa je na webe - ideálna bude doba, keď všetky mobilné zariadenia budú vedieť prehrávať akékoľvek videá bez nutnosti prevodu. V súčasnej dobe sa začínajú objavovať tak rýchle mobilné telefóny, že dokážu bez problémov prehrávať plynule video s kódekom H.264 v rozlíšení 720p. Až sa skutočne dostaneme do doby, kedy takéto telefóny (a vlastne všetky zariadenia) budú mať všetci užívatelia, nebude už prevod videa nutný.

V oblasti internetového videa je možná tak trochu otázka, ktorá platforma nakoniec dokáže vyhrať. V súčasnosti cez 90 % trhu drží Adobe so svojím Flashom, mnoho odporcov ale predpovedá lepšiu budúcnosť štandardu HTML5, ktorý by mal v mnohých smeroch prehrávanie videa uľahčiť. A zabudnúť sa nesmie ani na Silverlight od Microsoftu, ktorý síce tak rýchlo nerastie, nesporné výhody ale má. Ono dosť možné v budúcnosti bude záležať na tom, ktorú technológiu budú podporovať práve mobilné zariadenia. Tu má zatiaľ navrch práve konkurencia Flashu. Systém od Adobe vyšiel v plnohodnotnej mobilnej verzii až pre Android 2.2 . Podľa mnohých inovátorov a lídrov však budúcnosť webu a videa patrí práve mobilom a tabletom.

Nech už tento súboj dopadne akokoľvek, jedno je prakticky isté: už skoro vôbec nebudete riešiť, do akého formátu a akým spôsobom svoj obsah prevediete. Jednoducho bude na internete.

Firmy budú musieť čoraz viac používať aj inú než klasické formy výberu pracovníkov či pracovného pohovoru, ako doteraz boli zvyknuté. Hitom by sa mohli stať videoprezentácie, kde by firmy ukázali potenciálnym kandidátom, ako to u nich vyzerá, aké budú ich budúce pracoviská, prípadne čo o nich hovoria ich vlastní zamestnanci.

Populárna služba pre zdieľanie fotografií Flickr rozšíril svoje služby. Server Yahoo ktorý tento web prevádzkuje, oznámil, že užívateľom sprístupnil vedľa zdieľania fotografií aj možnosť uložiť a zdieľať video. Aby sa z Flickru nestal ďalší YouTube s hromadou balastu, pristúpil vývojový tým k implementácií obmedzenia pre nahrávanie videa- dĺžka klipu nesmie presiahnuť 90 sekúnd a 150 MB. K videosekvenciám bude možné pridávať komentár ( ).

Firma Microsoft má v úmysle zaútočiť s rozšírenou ponukou videa od MSN na mocenskú prevahu YouTube. Návnadou sú u MSN Video filmy na prianie od Sony BMG a MTV. Microsoft naviac integruje klipy užívateľov zo svojho videoportálu Soapbox. Microsoft zrejme bude portál MSN financovať pomocou reklamy vo videu. John Mangelaars , viceprezident Microsoft Online Services Group, nazval „ reklamu vo videu na webe v budúcnosti najrýchlejšie rastúcou oblasťou on-line reklamy“.

Americká internetová spoločnosť Google vlastniaca populárnu videoslužbu YouTube oznámila, že začne zdarma ponúkať filmy produkčnej firmy Metro-Goldwyn-Mayer (doplňuje aktuálnu ponuku spoločnosti CBS). Google si od týchto krokov sľubuje hlavne posilnenie v oblasti reklamy. Inzerenti totiž údajne nemajú príliš veľký záujem inzerovať medzi amatérskym videoobsahom, ktorý na YouTube dominuje. Firma preto reaguje poskytovaním komerčného obsahu, pričom užívatelia všetko budú môcť sledovať zadarmo s vloženou reklamou. Google sa potom s CBS a MGM bude deliť o zisky. Českí užívatelia môžu využiť služby, ktoré umožňujú vytvoriť titulky priamo do YouTube videa. YouTube sa vďaka dohodám stáva priamym konkurentom stránok Hulu, ktoré patria spoločnostiam News Corp. a NBC Universal. Hulu na svojich stránkach ponúka v plnej dĺžke programy televíznych staníc Fox, NBC a CBS.

YouTube prešlo na formát 16:9, čo je jeden z krokov smerujúcich k zvyšovaniu kvality. To však nie je všetko. YouTube vie v podstate i video 720p v H.264. Ako na to? Použijeme funkciu „prehrať vo vysokej kvalite“, teda kliknite na obrázok rozlíšenia 1280 x 1024. Ak za URL v prehliadači pridáte ešte reťazec &fmt=22, dostanete video 720p, teda za predpokladu, že takú kvalitnú ukážku používateľ na YouTube nahral. Videofilm je v takom prípade streamovaný zo servera v kontajneri MP4, kodek je H.264 a v niektorých prípadoch s prehľadom strčí klasickú kvalitu DVD do vrecka. Vyzerá to tak, že Google využíva pre obsah HD na YouTube kódovanie H.264 do súborov MP4, podobne ako iTunes. Rozlíšenie je 720p, niekde údajne existuje i možnosť rovno si video stiahnuť vo formáte MP4. Videofilmy HD, samozrejme vyžadujú niekoľko vecí: najprv ich musí niekto v HD natočiť, na čo potrebuje kameru HD. Následne ho musí na YouTube nahrať, potrebuje teda rýchlu linku, dostatok času a dostatok priestoru na YouTube. Používateľ, samozrejme požaduje, potrebné priepustné linky a silné stroje, aby si mohol kvalitu HD užiť.

Internetový predajca Amazon ponúkne svoje streamovacie služby i vo vysokom rozlíšení. Američania si tak VoD cez svoje TiVo budú môcť objednať i v HD. S VoD ( Video on Demand) v HD sa na rôznych prehrávačoch momentálne experimentuje vo veľkom, hovorí sa o tom, že Blockbuster by mohol svoje služby ponúknuť cez PlayStation 3 a ďalšie Bluray prehrávače, objavuje sa stále viac prehrávačov a ich updatov pre videopožičovňu Netflix a spoločnosti sa predbiehajú v tom, kto bude skôr on-line. Dokonca aj Sony sa snaží čo najrýchlejšie obsadiť trh VoD, čo je trochu zvláštna stratégia vzhľadom na to, že Video on Demand je momentálne najväčšia konkurencia ich diskov Blu-ray.

S rozmachom internetu zažíva nový boom tiež videotelefonovanie. Jeho priekopníkom na sieti je práve Skype, ktorá v súčasnosti využíva viacej ako 700 miliónov užívateľov.

Posledným výkrikom módy je výučba cez Skype. Na túto formu sa zatiaľ sústreďujú predovšetkým jazykové školy, ktoré takto vyučujú cudzie jazyky, ale kúzlo Skype objevujú napr. IT spoločnosti, ktoré ponúkajú technickú podporu užívateľom alebo softwerové školenia. Skype umožňuje všetko, čo je pre výučbu potrebné. Najväčším propagátorom výučby cez Skype je jazyková škola slune.cz , ktorá pôsobí po celej českej republike. Ďalej je to napr. anglictina-nemcina-vl.cz, jazykovaskola-sd.cz , skypeanglictina.cz , realenglish.cz ,

Freewarový RemoteX (doplnok Skype) – zdieľanie plochy a vysvetlenie problémov priamo na užívateľovom počítači. Pre technickú podporu aj školiteľa sa jedná o ideálne riešenie. Skype sa sústreďuje hlavne na komplexný prenos – teda nielen na hlas, ale predovšetkým na kvalitné video.

Google predstavuje ďalšie dve novinky v službe Gmail: hlasové hovory a videohovory vo vysokom rozlíšení. Po novom sa bude dať telefonovať priamo zo stránky Gmailu, pričom je potrebné si stiahnuť iba malý program do prehliadača a obstarať si webovú kameru.

Stiahnuť video z portálov YouTube, Google Video, Metacafe, MySpace, DailyMotion apod. vie v dnešnej dobe už veľa nástrojov. VDownloader však oproti konkurencii prináša ďaleko viacej výhod.

Cicso odhaduje, že v roku 2012 bude internetom prúdiť 0,5 zettabytu dát, z čoho bude až 90 % tvoriť streamované video. Internet však nebol dizajnovaný pre využívanie multimediálnych aplikácií v takejto vysokej miere, čo so sebou prináša problémy s kvalitou a kompatibilitou prenášaného videa. Cisco vidí riešenie v tzv. medianetoch, čo sú siete optimalizované pre prenos videa a veľkých objemov dát. Tieto siete sú navrhnuté pre pokročilú komunikáciu, spoluprácu a zábavu – pekným príkladom je plynulý preklad do cudzieho jazyka pri video konferenčnom riešení TelePresence. TelePresence je špeciálna miestnosť využívajúca špičkovú akustiku a moderné webové technológie. Centrom miestnosti je oválny stôl so stoličkami, ktorý je zrkadlovo rozdelený na dve polovice – pokým tá prvá je zložená z klasických stoličiek, druhá je tvorená troma veľkými LCD monitormi a kamerami. Platforma využíva 15 Mbit šírku pásma a všetko je snímané/vysielané v HD rozlíšení. Zážitok pri komunikácií je veľmi reálny a približuje sa klasickej face-to-face komunikácií. Pochopiteľne, toto riešenie nie je lacné a je určené veľkým firmám, ktoré vďaka takýmto video konferenciám dokážu ušetriť veľa prostriedkov, ktoré by inak pohltilo cestovanie a ubytovanie zamestnancov.

Pápež Benedikt XVI. nezostáva vo využívaní nových technológií pozadu a preto sa vydal na internet. Na YouTube si nechal zriadiť vlastný video kanál, ktorý má veriacim priblížiť aktuálne dianie vo Vatikáne. vatican .

Populárny videoportál YouTube spoločnosti Google teraz ponúka možnosť sťahovania videí. To bolo doteraz možné iba pomocou príslušného softwaru alebo špeciálnych webových služieb. Videá sú k dispozícii v kódovaní H.264/MPEG-4 a sú opatrené odkazmi pre stiahnutie. Videá je možné sledovať v televízii tiež prostredníctvom herných konzol.

Mobilhodinky s označením LG GD910 si zákazníci mohli prezrieť už na januárovom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas. Predávať sa začnú v priebehu tohto roku.

Americký magazín Entertainment Weekly urobil ďalší krok do budúcnosti. V špeciálnom vydaní ako prvý na svete prišiel s novinkou: videoreklama na papierových stránkach. Obrazovku veľkosti monitora mobilných telefónov vložili do dvojstrany z tvrdého papiera. Je hrubá len 2,5 milimetra a má zabudované reproduktory. Novinku inštalovali do niekoľkých tisícov kópií. Video trvá 25 minút a spustí sa po otvorení príslušnej dvojstrany – podobne ako hudobná karta. Okrem úvodného slova trojice „moderátorov“ čitateľov - divákov čaká reklama na Pepsi Max a upútavka na programy televízie CBS. Po aktivovaní videa si čitatelia môžu stlačením gombíka zvoliť klip, ktorý si chcú pozrieť. Obrazovky s rozlíšením 320 x 240 môžu premietnuť až 40 minút videí. Batérie počítačových čipov sa dajú nabíjať cez mini USB konektor.

ICQ uvádza na svojom ICQ Video Portáli nový nástroj pre instantné zdieľanie videonahrávok. Teraz môžu užívatelia ICQ sledovať a vkladať videa a posielať ich svojim priateľom a zdieľať s nimi obľúbené nahrávky v rámci profilov na sociálnych sieťach.

Google je najlepší vyhľadávač, ale pokiaľ ide o hľadanie videa, sú weby , ktoré sú o krok vpred. Medzi špičku môžeme zaradiť , ktorý ponúka aj triedenie podľa „poskytovateľov“ alebo aj podľa kategórii.

V podobe Meme spúšťa Yahoo „mikrobloggingovú“ službu, ktorá vychádza zo svojho veľkého vzoru Twitter. Yahoo Meme je však viacej orientovaná na multimédiá.

YouTube spustilo video v HTML5 (starý dobrý Flash ale tiež zostáva).

Otvoríte peňaženku a namiesto fotiek svojich známych z nej vytiahnete kartičky s videom. Nejde o fikciu, ale snáď už blízku budúcnosť. Dizajner Kim Hyun Joong prišiel s nápadom, ako dostať video na pružný displej s použitím graphenové technológie. Tlačiť video potom bude rovnako jednoduché, ako dostať fotku z fotoaparátu Polaroid.

Podcasting

Podcast je zjednodušene povedané pravidelne vychádzajúci zvukový alebo video záznam (napr. nejakej relácie alebo diskusie), prípadne akýkoľvek iný autorský príspevok. Môže byť vytváraný ako vedľajší produkt televízneho alebo rozhlasového vysielania, alebo pre priame zverejňovanie v rámci iTunes.

Pomenovanie podcasting je zložené z dvoch slov: iPod (audioprehrávač ) a broadcasting (vysielanie). Wikipedia uvádza, že ide o vopred nahraný zvukový záznam, sprístupnený cez internet. Ide teda o nenáročný spôsob ako počúvať audio nahrávky mimo času ich vysielania.

Podcasting má veľa spoločného s RSS kanálmi, avšak na rozdiel od RSS ( zameraného prevažne na textový obsah) obsahuje audio/video súbory. Miesto iPodu môžete použiť hocijaký MP3 prehrávač, keďže väčšina podcastov sa nachádza v MP3 formáte. Všetko beží aj na obyčajnom PC, ale tu sa stráca devíza podcastingu v podobe prenositeľnosti zariadenia.

Podcasting sa radí k novým formám publikovania, niekde k blogom a vlogom (video blogy). Prvé články a príspevky o tomto fenoméne sa začali objavovať približne na konci roku 2003. Za jeho mohutné rozšírenie môže spomínaný veľký nárast počtu MP3 prehrávačov, keďže tie sú po novom integrované do takmer každého digitálneho zariadenia (mobilné telefóny, PDA, GPS navigácie, autorádiá, ale už aj digitálne fotoaparáty či kamery).

Program na automatický príjem podcastov sa nazýva podcatcher, podcatching client alebo podcastová čítačka. Jeden z najobľúbenejších je Juice, ale vystačíte si aj s klasickým Winamp alebo iTunes.

Najdôležitejším kritériom je jazyk, potom nasleduje žáner a periodicita. Na vlnu podcastov nasadili aj denníky alebo časopisy a časť zo svojho obsahu ponúkajú vo forme MP3 nahrávok.

Podcastové zdroje

podcasting, , , , rozhlas.sk, bbc.co.uk/radio/podcasts/ , radiofm.sk/podcast/list, , rozhlas.cz/podcast/, hrej.cz/podcasty/

Prvým slovenským podcastom bol niemand.sk/podcast Tomáša Uleja. Vznikol 28.7.2005 a obsahoval najmä nahrávky literatúry. Aktuálne už Ulejov podcast dnes nefunguje. Použitý bol formát MP3 a veľkosť súborov od 0,5 MB až po 5 MB.

V rámci iTunes nájdete veľa zaujímavých podcastov. Ich výhodou je, že sú zadarmo. Podcasty, ktoré by ste nemali prehliadnuť:

-Český rozhlas 1 – Rádiožurnál

-Frekvence 1 – Co vy na to, pane Kraus?

-Ráááádio impuls- Impulsy Václava Moravce

-Český rozhlas – věda a technika

-Český rozhlas – kultura

-Digit.cz

-Listen to English –learn English

-English as a Second Language

-6 Minute English

-Global News

Video blogy

Blogerom je už dnes takmer každý: mládež, riaditelia veľkých firiem, novinári,politici, celebrity, ale aj babky a dedkovia. Písaný text už v tomto multimediálnom svete nehrá prím. A keďže každý mobil je vlastne videokamerou, vyjadriť sa dá aj nahrávkami na svojom vlogu.

Video blogovanie sa spočiatku objavilo iba ako jedna z foriem klasických blogov, teda pokiaľ sa autorovi podarilo zachytiť niečo zaujímavé videokamerou, pridal medzi svoje klasické textové príspevky aj také, ktoré sa spúšťali tlačidlom Play. Postupne sa obľuba takýchto článkov zvyšovala a niektorí autori sa začali špecializovať výlučne na video. Podobne ako pri blogoch, vlogy sa líšia zameraním – iba od autora závisí či bude vlogovať o médiách, kaktusoch, hudobných klipoch, filmoch, politike alebo len o svojom každodennom živote.

V rokoch 2005-2006 sa dokonca v USA uskutočnila konferencia Vloggercon (), na ktorej sa stretlo množstvo priaznivcov video blogovania a spoločne sa zhodli na závere „My sme médiá“. Pravdou je, že video príspevky od „náhodných“ pozorovateľov rôznych udalostí sa často objavia na internete skôr ako ich sprístupnia spravodajské agentúry, alebo nebodaj televízia.

Videopodcasts () je rozsiahly register vlogov, rozdelených do kategórií ako Biznis, Kultúra, Zábava, Hudba, Veda a pod.

Pozoruhodným katalógom vlogov, aj s mapou ich výskytu na zemeguli je VlogMap ().

Blogom, ale aj video blogom sa do veľkej miery venuje britské BBC (bbc.co.uk/blogs/) ,odtiaľ odporúčané Kermode Uncut (bbc.co.uk/blogs/markkermode), čo je vlog, ktorý sa špecializuje na filmové recenzie, festivaly a celkovo zákulisie filmovej tvorby.

Za video blog, resp. video cast, sa dá považovať WebbAlert (), na ktorom každý deň pribúda jedno video, glosujúce situáciu v IT sektore.

Že blogovanie nie je len doménou jednotlivcov svedčia aj blogy veľkých spoločností, napr. AXA (axa.cz), resp. spoločnosť HP (hpinfo/podcasts.html), ktorá sprostredkúva videá nových modelov, rôzne tipy a triky či reklamné klipy.

Audioknihy

Audioknihy vychádzajú už nielen v angličtine v USA a vo Veľkej Británii, ale veľmi dobre sa im darí aj v Škandinávii, Nemecku a Taliansku. Predaj audiokníh sa postupne presunul z hudobných obchodov do kníhkupectiev a v posledných rokoch už nie je zriedkavosťou, keď knižná novinka vychádza naraz v obidvoch verziách. V krajinách, kde majú audioknihy dostatočnú tradíciu, tvoria v posledných rokoch až 10 percent celkového obratu na knižnom trhu. Väčšina vydavateľov audiokníh ponúka v súčasnosti aj možnosť stiahnutia nahrávok za poplatok z internetovej stránky. Počúvanie sa dá kedykoľvek zastaviť, označiť si obľúbené kapitoly a miesta, a podobne. Takto digitalizovaná kniha sa dá počúvať aj v mobilnom telefóne.

Na stránke sa dajú stiahnuť bez poplatku cca 2700 titulov. Nevýhodou tohto druhu audiokníh je nižšia kvalita nahrávok a prednesu, ako aj obmedzený výber publikácií.

Vo Veľkej Británii je najväčším hráčom na trhu štátny rozhlas BBC s viac ako 4000 titulmi. Konkurent Naxos Audiobooks kombinuje hovorené slovo s klasickou hudbou.

V Nemecku sú v súčasnosti najväčšími vydavateľmi špecializované firmy Hörverlag či Berliner Audioverlag. Na trhu sa vyskytuje okolo 25-tisíc titulov, z toho 6-tisíc v nemčine.

Vo Francúzsku funguje viac ako 20 vydavateľstiev (Gallimard, Bertelsmann,...).

Medzi krajiny, kde trh s audioknihami prudko rastie, patria napríklad Rusko a Poľsko (Ardisbook).

Dobre sa darí aj audioknihám v susedných stredoeurópskych krajinách. V Poľsku sa rátajú tituly na tisícky, v Česku a Maďarsku na stovky.

Vo Viedni sa nachádza špecializovaná predajňa Audiamo s viac ako 6000 audiotitulmi.

Mestská knižnica v Prahe sprístupnila na adrese mlp.cz/pohadky voľne k stiahnutiu výber klasických českých rozprávok. Texty je možné stiahnuť nielen v klasických formátoch PDF, RTF, TXT pre tlač alebo čítanie na monitore, ale aj v špeciálnych verziách pre niektoré mobilné telefóny a čítačky typu PDA.

Slovenský trh audiokníh takmer neexistuje. Pár titulov od vydavateľstva Ikar, vydavateľstva AP, vydavateľstva Artfor. Absentuje Slovenský rozhlas, ktorý nevyužíva možnosti svojho archívu.

Elektronické knihy ( e-books)

Internet vytvoril nový druh čítania, ktorý by sme nemali zavrhovať. A čítanie môže byť razom zábavné !

Elektronické knihy – e-knihy

E- knihy už rozhodne nie sú raritou. V súčasnej dobe ponúka knihy v digitálnej podobe celý rad českých aj slovenských vydavateľov. Aj keď rádovo sa jedná zatiaľ o stovky kníh, ale ich počet veľmi rýchlo rastie.

Celkom iná situácia je USA. Iba štyri roky po uvedení čítačky Kindle už Amazon predáva viacej elektronických kníh ako kníh tlačených. Na každých 100 klasických kníh pripadne 105 e-bookov, u britskej pobočky je rozdiel dokonca dvojnásobný. Na európskom trhu sa predaje e-kníh zvyšujú pomalšie, ale aj v susednom Nemecku sa minulý rok predalo 21 miliónov elektronických kníh.

Rok 2013 bude prelomovým rokom, ktorý určí budúcnosť digitálnych čítačiek. Na trhu by sa mali objaviť nové generácie zobrazovacích technológii. Čitatelia sa tak napríklad môžu tešiť na farebný „atrament“ alebo rýchle displeje umožňujúce aj prehrávanie videa. Za zmienku tiež stojí, že firma Apple má už teraz patent na tzv. hybridný displej pre tablety, ktorý umožňuje podľa potreby prepínať medzi E-Ink a LCD displejom. Očakávajú sa tiež vylepšenia vydania e-kníh. Až doteraz totiž bola väčšina e-kníh presnou kópiou papierovej knihy. Lepšie technológie umožnia „obohatiť“ e-booky o zvuk, video či interaktívne prvky. Čítačky sa začínajú vybavovať dotykovými displejmi a s kapacitnou technológiou. Trendom zostáva konektivita a priamy nákup kníh ako Amazon.

Amazon ponúka v súčasnej dobe viac než 950 tisíc elektronických kníh. Očakáva sa, že v roku 2013 sa v USA predajú e-knihy približne za 2,7 miliardy dolárov.

Predaju e-kníh sa viac darí v Českej republike ako na Slovensku. Odhaduje sa, že medzi čitateľmi v ČR je už približne 50 až 70 tisíc čítačiek elektronických kníh.

Čítačky elektronických kníh - elektronický papier na rozdiel od bežných displejov nemá žiadnu obnovovaciu frekvenciu, a preto vôbec nebliká. Nemá dokonca ani žiadne podsvietenie a nevytvára škodlivé elektromagnetické pole, takže zraku vôbec neškodí. Pri statickom zobrazení informácie odráža svetlo podobne ako obyčajný papier, a preto ho možno čítať aj na priamom slnku. Energiu potrebuje len na zmenu zobrazovaných dát, inak ju materskému zariadeniu vôbec neodoberá. Preto čítačky na jedno dobitie vydržia veľmi dlho a možno s nimi pracovať mnoho hodín bez nutnosti pripojiť ich k zdroju energie (až 7000-10000 strán textu na jedno dobitie).

Amazon Kindle

Amazon Kindle je vôbec najslávnejšou čítačkou elektronických kníh na svete. Čítačka sa stala obrovským hitom. Amazon sa rozhodol dať svojmu zariadeniu Kindle (elektronická kniha) niečo naviac a to bezdrôtové EvDO pripojenie zdarma, ktorým je možné sa ľahko napojiť do internetového obchodu Amazon, a tam si rýchle zakúpiť knihy podľa vlastného výberu, bez nutnosti ich najprv stiahnuť do počítača a preniesť do čítačky. Elektronické knihy vytvorené pre ňu tvoria až 35 percent všetkých kníh predaných prostredníctvom a predaj samotnej čítačky vzrástol medziročne o 150 percent. Jej predaj nechýba ani na Slovensku. Jej najväčšou výhodou je možnosť zakúpené knihy sťahovať kdekoľvek prostredníctvom 3G siete. Na výber je takmer 600 000 anglických titulov.

Úspech čítačky elektronických kníh Amazon Kindle súčasne so znížením cien elektronického papiera vedie k boomu elektronických čítačiek. Zatiaľ čo prvý Kindle bol obyčajnou čítačkou, pribudol aj dotykový displej, plnohodnotné pripojenie na internet, tiež u niektorých druhý farebný displej a plnohodnotný vreckový počítač s mobilným internetom (tretia generácia elektronických kníh (e-reader) bola predstavená na veľtrhu CES).

Amazon Kindle DX je o niečo nafúknutejší variant klasického Kindle. Šesťpalcový displej bol nahradený displejom o veľkosti 9.7“, čo je už na čítanie kníh a časopisov veľmi prívetivá veľkosť. Kindle DX tak čo do veľkosti dorovnáva dnes už plne konkurenčný Apple iPad, ktorý na čítanie kníh môžete tiež využiť. Oproti iPadu má však Kindle zásadnú výhodu a síce tradičný displej založený na báze elektronického atramentu.

Amazon Kindle je známy vďaka úzkemu prepojeniu na internetové kníhkupectvo spoločnosti Amazon. K pohodlnému nákupu slúži 3G a Wi-Fi pripojenie. Cez USB môžete tiež nahrávať vlastný obsah. Dokonca si môžete nahrať MP3 a počúvať hudbu či audio. Kindle tiež zvládne čítať anglický text, takže ho môžete iba počúvať.

Amazon Kindle 3 displej 6“, e-ink,USB,Wi-Fi, pamäť:3GB, formáty: MOBI,PRC, AZW, PDF, TXT, MP3, AA, zvuk: reproduktory, 3,5mm jack, nedostatky: české a slovenské knihy nie sú, možno ukladať aj audiosúbory (vstavané reproduktory), audiokonektor na slúchadla, do 3GB pamäte vojde cca 3500 kníh, podpora slovenskej aj českej diakritiky, orientácia displeja vo všetkých štyroch smeroch, webový prehliadač, mesačná výdrž batérie.

Amazon Kindle Touch 3G – takmer dokonalá čítačka elektronických kníh

Amazon Kindle Paperwhite – dotykový, podsvietený, perfektný kontrast

Čítačka európskej výroby Booken Cybook Gen3 Gold predstavuje novú generáciu čítačiek s technológiou elektronického atramentu. Vzhľad elektronickej knihy sa približuje kvalitám knihy tlačenej. Chýba však bezdrôtové pripojenie k internetu ( ktorým disponuje napr. Amazon Kindle).

Astak Mentor ( 3 modely)

JINKE HanLin eReader (4 modely)

JINKE HanLin eReader V5 displej 5“ 600 x 800, 384 MB+SD/SDHC, formáty: DOC/DOCX,PDF,HTML,TXT,RTF,PDB,ePuB,MoB,JPG/JNG/GIF,MP3,USB 2.0

JINKE HanLin eReader V60

JINKE HanLin eReader V90

JINKE HANLIN V3+

JINKE HANLIN A9

Irex iLiad (2 modely), Polymer Vision Readius , STAReBOOK , Samsung

BOOKEN OPUS Gen 3 , LG , Asus DR 900 , iRiver Story

Bookeen Cybook Odyssey

PocketBook Pro 603

PocketBook Pro 612

PocketBook Pro 902

PocketBook Pro 912

PocketBook Touch 622

PocketBook Touch 623 Lux

Prestigio Per3162B

Prestigio Per5162WEN

Prestigio Per 5062B

MReader EB-605

NextPapyrus PAGEon

Kobo Glo Touch – podsvietený displej

Sony PRS-T1

Trekstor Ebook Reader (LCD)(farebná čítačka)

Prestigio Libreto

Prestigio Libretto PER3072B (LCD)(farebná čítačka)

Sony portable reader (3 modely) -model PRS-650 (600)(300) s 6 palcovým dotykovým displejom s rozlíšením 800 x 600 pixelov a PRS-700 7 palcovým dotykovým displejom s rozlíšením 800 x 600 pixelov s dotykovým displejom patria k špičke. Podporované súbory TXT, RTF, Adobe, Microsoft Word, BBeB Book, ePub/ACS4, JPEG a prehrávanie zvukových súborov vo formáte MP3 a AAC. Obsahuje 512 MB úložného miesta na cca 350 kníh, má aj sloty na karty, port mini USB 2.0.

Sony PRS-T1

iRiver Story HD

Počas roka 2010 sa objavili modely s pripojením Wi-Fi a BT. Opäť sú to produkty typu all-in-one, k čítačke kníh pribudol multimediálny prehrávač, čítačka pamäťových kariet a pod.

Prístroj Nook od severoamerického lídra knižného trhu Barners & Noble spájajú úsporný umelý atrament s farebnými dotykovými displejmi a prístrojom tak prepožičiavajú ďalšiu atraktivitu. Internetový obchod, ako ten spojený so značkou Kindle, sa stáva štandardom.

Barners & Noble Nook Simple Touch

Evolve EB110 Cell od spoločnosti Evolve je vybavená 6palcovým monochromatickým displejom v rozlíšení 800 x 800 bodov, slotom pre pamäťové karty SD alebo SDHC, rozhraním miniUSB 2.0, integrovaná batéria vystačí na zobrazenie až 9000 stran.

Next Papyrus PageOne

Klady: Podpora formátov, čeština, rozmery a vzhľad

Nedostatky: rýchlosť, nastavenie znakov, iba čítanie

Tablet iPad je určený na prezeranie internetových stránok a e-mailov, fotografií a videí, počúvanie hudby a čítanie elektronických kníh. Na rozdiel od elektronického atramentu využíva technológiu LCD, ktorá je skôr vhodná pre multimediálny obsah a web ako dlhodobé čítanie kníh. Dokazuje ale, že čítačka elektronických kníh môže ponúknuť oveľa viacej ako iba čiernobiele zobrazenie knihy a to informácie v multimediálnej forme. V tejto oblasti má iPad značnú výhodu oproti čítačke Kindle. Globálne predaje iPad by mali prekročiť do roku 2012 počet 81 mil. kusov. V roku 2010 bolo predaných 15,7 mil. kusov tabletov, z toho 13,3 iPadov. Aj Kindle namiesto predpovede predaja v minulom roku 4 až 5 mil. kusov, sa ho predalo viac ako 8 mil. kusov.

E-bookom chýba univerzálny formát, čo môže rozvoj elektronických kníh zabrzdiť. Elektronické knihy sú v súčasnej dobe ponúkané vo viac ako desať formátoch, ktoré sú vzájomne nekompatibilné. Nie všetky formáty e-knih fungujú na všetkých zariadeniach. Pri kúpe konkrétneho zariadenia je zákazník odkázaný na úzke spektrum formátov. Väčšina nakladatelstiev zaviedla systémy na ochranu autorských práv. Za ďalší paradox je možné označiť Apple, ktorý do svojho obchodu s knihami (iBooks Store) povoľuje prístup iba z vlastných zariadení. Aj doterajšia jednotka v oblasti distribúcie e-knih, Amazon, používa firemný systém AZW DRM, ktorý je určený predovšetkým pre prístroje Kindle. Užívatelia stolných počítačov si musia, pokiaľ majú záujem o e-knihy z Amazon, nainštalovať špeciálny program Kindle for PC. Väčšina ostatných distribútorov e-knih využíva populárny formát EPUB v spojení s DRM ochranou firmy Adobe. Používa ho aj väčšina českých aj slovenských „elektronických“ kníhkupectiev. Z technického hľadiska ide o formáty EPUB alebo PDF s DRM ochranou. Problémom je, že napríklad u nás bežne predávané čítačky e-knih (napríklad od Sony alebo Hanli) nie je možné použiť k prístupu k obchodom Amazonu alebo Applu (a nie je možné na nich klasickým spôsobom zakúpené knihy čítať).

Formáty: DOC, PDF, PDB, EPUB, AZW, MBP, FB2, LIT, (LRF pre Sony), RTF a TXT.

Najlepším programom pre prácu s elektronickými dokumentmi je v súčasnosti program Calibre () –podporuje 15 vstupných a 11 výstupných formátov.

Čítačky v súčasnej verzii dokážu zobraziť znaky zo slovenskej abecedy. Zaslúžila sa o to česká firma Acomp, ktorej výsledok práce sa dostal do aktuálneho firmvéru vo väčšine čítačiek (digiknihy.cz).

Kde vziať obsah? libri.cz , virtbook.cz, neknihy.cz, xBooks.cz Ebookforum.cz palmknihy.cz, , texty.citanky.cz , gutenberg.cz, zlatyfond.sme.sk,ekniznica.sk, htpp://e-orbawebov.eu , , , mlp.cz/knihovna_on-line.htm Amazon , iBook Store , Sony Reader Store ebookstore., Google Books books., Palmknihy palmknihy.cz, Projekt Gutenberg gutenberg.cz, Projekt UniBook cs , , books., knihykestazeni.cz , , truly-, , wknihy.cz , ereading.cz , , neknihy.cz , ebux.cz, kosmas.cz , necteme.cz

Inou cestou sa vydal český server Palmknihy ( palmknihy.cz) – na ňom klasické DRM nenájdeme. Používa formu tzv. sociálneho DRM.

Na Slovensku ponúka e-knihy kníhkupectvo Martinus.sk/eknihy, ktoré poskytuje možnosť stiahnutia a zaplatenia elektronických kníh priamo cez internet. Dostupných cez stovku titulov od slovenských autorov. Využíva ochranu DRM. Na čítanie e-kníh sa vyžaduje inštalácia Adobe Digital Editions. Na adrese rajknih.sk ( rajknih.zoznam.sk ) je slovenská obdoba českého projektu, ktorý na Slovensku predáva knihy piatich rôznych vydavateľstiev. Je postavené na systéme Wooky – ide o bezplatnú aplikáciu. Ide o česko-slovenský projekt – softvérovú čítačku dostupnú pre platformy iPhone/iPad, Android, PC/Windows, Windows Mobile či tablety. Aktuálne sa pripravuje verzia pre Symbian, telefóny s podporou Java, BlackBerry a OS Bada. Ďalší obchod s knihami ikar.sk .

Ďalší zdroj na Slovensku je Zlatý fond denníka SME ( ) . Obsahuje digitalizovanú zbierku slovenských klasikov a na stiahnutie je k dispozícii dovedna 1388 diel. Všetky diela sú zadarmo.

Univerzitná knižnica v Bratislave má licencovanú databázu World eBook Library. Ide o najväčšiu svetovú databázu elektronických kníh, ktorá obsahuje takmer dva milióny titulov vo viac ako 230 svetových jazykoch vrátane diel v slovenčine a češtine. Databáza obsahuje predovšetkým knihy, ktoré sú z hľadiska autorských práv voľné, ale aj mnohé novšie odborné tituly, ktoré sú licencované.

Prvé plne farebné e-booky využívajúce technológiu Imod ( Interferometric Modulator Display) by mali byť na trhu v roku 2012. Mobilný špecialista Qualcomm chce uviesť na trh farebné displeje pre e-knihy. Displeje sú naviac schopné zobrazovať videá. . e-book s farebným elektronickým atramentom predstavila spoločnosť Hanvon. Zariadenie má rozlíšenie displeja 1200 x 1600 bodov pri 9,7“. Displej je dotykový, nechýba Wi-Fi alebo UMTS. Dokonca ponúka aj fulltextové vyhľadávanie a vie nahlas predčítavať.

Komerčne dostupná čítačka elektronických kníh PocketBook Color Lux má 8“ displej s rozlíšením 800x6000 bodov a zobrazuje 4096 farieb. Vstavané Wi-Fi otvára veľa ďalších možností, vrátane sociálnych sietí.

Český internetový obchod s elektronickými knihami eReading.cz pripravil v spolupráci s čínskou spoločnosťou Jinke čítačku elektronických kníh s možnosťou priameho nákupu českých knižných titulov.

ExtraReader.cz je unikátne internetové knihkupectvo, v ktorom vedľa bežne dostupných e-kníh zoženiete tiež desiatky časopisov.K pohodlnému čítaniu dobre poslúži čítačka Wooky, ktorú ľahko nainštalujete na väčšinu obľúbených zariadení.

e-Wooky – česká čítačka kníh, Amazon Kindle Touch sa nevyrovná, ale nie je drahá

Projekt Wooky sa rozrástol o nový produkt. Je ním prvá česko-slovenská dotyková čítačka eWooky. Zriadenie disponuje 6-palcovým dotyjkovým displejom s rozlíšením 600 x 800 a využíva technológiu elektronického atramentu. Je kompletne lokalizovaná do slovenského jazyka. Podporuje platformu Wooky, ktorá je dostupná v obchodoch rajknih, ibux a gorila.

Séria interaktívnych kníh vzniká v súčasnosti na obľúbené Nintendo DS. Zatiaľ len vo svetových jazykoch.

Vytvorte si elektronickú knihu

Aplikácia Calibre ebook management je prepracovaný nástroj a je možné ju nainštalovať nielen na Microsoft Windows, ale aj na Apple OS X. Funguje aj ako prenosná aplikácia na flash disku. Nie je to len konvertor do formátu elektronických kníh, ale aj program na kompletnú správu vašej knižnice.

10 služieb, kde je možné legálne získať e-knihy v češtine a slovenčine

1. Amazon Kindle - ebooks

2. Apple iBooks - itunes.

3. Google Play - play.store/books

4. eReading - ereading.cz

5. ExtraReader - extrareader.cz

6. Palmknihy - palmknihy.cz

7. Kosmas - kosmas.cz/eknihy

8. Alza - alza.cz/elektronicke-knihy

9. eBookEater - ebookeater.cz

10. Databook - databook.cz

11. Audiotéka - audioteka.cz

V poslednom období pribúdajú čítačky s dotykovým displejom.

Predstava, že študenti by namiesto ťažkých tašiek plných učebníc a skrípt do školy nosili zariadenie vážiace sotva štvrť kilogramu, je nielen zaujímavá, ale aj celkom reálna. Elektronické čítačky totiž umožňujú aj editáciu textov a vpisovanie poznámok, čo je oproti papierovým knihám obrovská výhoda.

2

Prenosné multimediálne prehrávače

Vreckové multimediálne prehrávače

Digitálne fotoaparáty s možnosťou záznamu videa

Digitálne fotorámčeky s prehrávaním videa

GPS s prehrávaním videa

Vreckové multimediálne prehrávače

Mp3 a MP4 prehrávače sú už bežne rozšírené a hudbu prehrá aj mobilný telefón. Je ale čas myslieť na viac: na sledovanie seriálov, filmov a klipov vo vlaku, na chalupe a kdekoľvek máme chvíľu voľna. Prehrávanie videí je zaujímavým doplnkom nielen na dlhé, ale aj kratšie cesty a dokáže spríjemniť inak nudnú cestu hromadnou dopravou do práce, školy, či na pracovné jednanie.

MP4 prehrávače dokážu bez problémov spustiť hudobné súbory vo všetkých dnes rozšírených formátoch, teda aspoň MP3,WMA, OGG,FLAC a AAC. U videa formáty MPEG-1, MPEG-2, DivX, XviD, WMV, MP4 pri rôznych dátových tokoch.

Aký by mal byť ideálny MP4 prehrávač? Menší, s veľkým jemným displejom dobre čitateľným aj na slnku, dlhodobou výdržou, logickým a intuitívnym ovládaním, vysokým a čistým výstupným výkonom, kvalitnými sluchátkami, veľkou pamäťou a za prijateľnú cenu.

Aby sme mohli sledovať filmy na prenosných prehrávačoch, musia mať videá požadovaný formát a pre dokonalý zážitok tiež správne rozlíšenie (uhlopriečka 3-4“). Najlepšie sú v súčasnosti prehrávače s displejom AMOLED (napr. Cowon S9). Väčšina podporuje USB Mass Storage (UMS) - po pripojení k počítaču sa v systéme objaví ako ďalšia disková jednotka a dáta sa celkom jednoducho nakopírujú do prehrávača. Určitým špecifikom sú prehrávače Apple, do ktorých dáta dostanete iba cez firemnú aplikáciu iTunes.

Po prekonaní nástrah s pripojením prehrávača k počítaču môžeme naraziť na ďalší problém– podpora formátov. Každý prehrávač ich podporuje po svojom. V najlepšom prípade bude prehrávač podporovať všetky základné formáty a nie je treba sa obťažovať so zdĺhavou konverziou. Medzi základné formáty sa dajú započítať MP3 a WMA u hudobných súborov ( niekedy i FLAC,OGG,AIFF,APE,AAX,AAC či Audible), DivX a XviD u videí a JPEG,GIF,BMP a PNG u obrázkov. Ak chcete na prehrávači sledovať filmy a prístroj všetky formáty podporuje, nemusí to nutne znamenať, že máte vyhraté. Okrem formátu totiž rozhoduje tiež rozlíšenie videa a s ním spojený dátový tok. Pokiaľ ide o pamäť, mala by byť čo najväčšia. Ale konkrétne, keď budete používať prehrávač prevažne na počúvanie hudby, bude postačovať variant s veľkosťou pamäte 2 – 4 GB. S takouto zásobou hudby ste schopní odcestovať na týždeň do tramtárie a nepočúvať desaťkrát za sebou rovnaký album. Ako náhle však začnete uvažovať o prehrávaní videa, rázom zistíte, ako málo sú štyri gigabajty. Budeme potrebovať kapacitu aspoň 8 GB. Kto nemá hlboko do vrecka, môže si dnes obstarať prehrávač až s 32 GB flash pamäte. Existujú tiež modely s pevným diskom – do takéhoto prístroja potom dokážete napumpovať spokojne i 120 GB dát.

Pre konvertovanie videosúborov existuje nespočetne veľa programov, osvedčený je napr. program s názvom Easy Video Converter- výkonný a ľahko ovládateľný nástroj pre vzájomnú konverziu rôznych multimediálnych videoformátov. Program dokáže konvertovať videosúbory typu AVI,MPEG-1,MPEG-2,VCD,SVCD,DVD,DivX,(MPEG-4), Realmedia a mnoho ďalších.

Podpora začína na formáte AMV či podobnom, kedy je nutná konverzia videa (väčšinou dodaným softwarem) na veľkosť odpovedajúcu rozlíšeniu displeja. Pomerne často prehrávače podporujú kodek Xvid MPEG-4, ale vo väčšine prípadoch sa tiež neobídete bez konverzie (často nástrojom AVIConverter) a zmenšenia do rozlíšenia displeja, prípadne nižšieho. Iné modely si poradia s kodekom DivX (od verzie 4) a tie najlepšie s WMV9, prípadne ich kombináciou. Je možné sledovať trend, ako prehrávače vyžadujúce predtým prekonvertovanie videa do vlastného formátu postupne ustupujú do pozadia a stále viacej prehrávačov si poradí s bežnými kodekmi bez akejkoľvek úpravy. Ide predovšetkým o kodeky zrodiny DivX/XviD.

Vlajkovou loďou medzi prehrávačmi je prehrávač Apple iPod touch, ktorý sa kompletne ovláda prostredníctvom displeja. Na 3,5 –palcovom displeji s rozlíšením 640x960 bodov je dostatok priestoru na webový prehliadač Safari, hudbu, video, ale aj obrázky. Technologická výbava v podstate zodpovedá revolučnému telefónu iPhone4 ochudobnenému o telefonovanie. Zvláda aj multitasking. Natáča video HD video v kvalite 720p 30 sn/s. Prehráva video H.264 (720p), MPEG-4 (VGA), Motion JPEG a audio AAC, HE-AAC, MP3, Audible, Apple Lossless, AIFF, WAV. Obrázky sa dajú pohybom dvoch prstov zväčšovať a zmenšovať, posúvať a o správnu orientáciu zobrazenia sa stará senzor. Ten otočí obrázok na displeji tak, aby ho používateľ videl v prirodzenom zobrazení. Video sa prehráva okamžite, podobne reagujú všetky funkcie. Zobrazenie obrázka z albumov, ich výber je efektne animovaný, ťuknutím sa album „otočí“ a zobrazí obsiahnuté skladby. Jednoducho prehľadné, rýchle a intuitívne. Bezdrôtové pripojenie Wi-Fi na internet a dynamické zväčšovanie stránok, ako aj ich automatické otáčanie podľa rozpoznávania horizontálnej alebo vertikálnej polohy prehrávača je len pomyselnou čerešničkou na torte.

Spoločnosť Apple konečne predstavila dlho očakávaný iPad. iPad je medzistupeň medzi najmenšími prenosnými počítačmi a inteligentnými telefónmi. Týmto zariadeniam sa predpovedá veľká budúcnosť, mali by sa stať hitom najbližších rokov. iPad je multimediálne zariadenie nového typu, určené predovšetkým na zábavu a prácu s internetom a e-mailami. Zvládne aj kancelárske programy, zastúpi čítačku elektronických kníh, navigáciu alebo hernú konzolu.

Aby nezaostali v súťaži s výrobcami mobilných telefónov, zbroja výrobcovia MP3 a MP4 prehrávačov: až 20 cm veľké displeje, masové gigabajtové pamäte, WLAN, podpora H.264.

názov prehráva video vo formáte do rozlíšenia bodov

Emgeton M7 Cult-4GB AVI; XviD MPEG-4 320 x 240

Creative Zen -16 GB AVI,WMV,DivX,XviD,MJPEG,WMV9 320 x 240

Creative Zen MX AVI,WMV,DivX,XviD,MJPEG,WMV9 320 x 240

Samsung YP-T10-4GB SVI, WMV9; (nutná konverzia) 320 x 240

Samsung YP-P2-8GB SVI, WMV9; (nutná konverzia) 480 x 272

LG FM37-4GB WMV9, AVI (XviD MPEG-4) 320 x 240

MobiBLU Boxon-2GB AVI; DivX 4-6 160 x 128

Sandisk Sansa E280-8GB MOV (konverzia dodaným SW)

Sony NWZ-A818-8GB MP4,M4V; MPEG-4, AVC

Apple iPad (16,32,64GB) 9,7-palcový dotykový displej, 1024x768

Apple iPod Touch 4G videá z YouTube cez iTunes-M4V,MP4,MOV; iTunes

640x960,dotykový displej ako iPhone, iOS 4.1, HDvideo

Apple iPod Classic -80-120 GB videá z YouTube cez iTunes-M4V,MP4,MOV; iTunes

Apple iPod nano -/8GB videá z YouTube cez iTunes-M4V,MP4,MOV; iTunes

EU3C Infinity V700-2GB AVI; XviD MPEG-4

TEAC MP-380-4GB AVI; XviD MPEG-4

TEAC MP-4000 -2GB AVI; XviD MPEG-4 /aj príjemTV DVB-T/ 320 x 240

TEAC MP-450 320 x 240

Evolve Trinity-2GB AVI,ASF; DivX, XviD MPEG-4 720 x 480

Maxfield Max-Jam -2GB formát MTV

Redstar RS-MP4-02 – 2GB AVI; XviD MPEG-4

Trekstor I.Beat Motion – 2GB XviD MPEG-4 220 x 176

Hyundai MPC 158FM – 2GB formát AMV

Sweex Blaze MP4 -1GB formát AMV 160 x 120

IRIVER X20 MPEG 1/2/2.5, WMA, OGG,AVI,WMV 320 x 240

iRiver E100 (2GB) AVI,WMV,XVID 320 x 240

iRiver SPINN 3,3 palc. Displej , prehráva FLV s SWF 480x272

SonyNWZ-A815/816/818/820 2/4/8/16GBMP4(MPEG-4f s H.264 a AAC )320x240

Sony NW-A910 -16GB MP4(najmenší TV na príjem dig. vysielania) 320x240

Sony NWZ-E435F (2GB) prehrá video v ASF,MPEG-4, WMV 320x240

Mivvy record H5 (4GB) MPEG-4,AVI,RM,RMVB,WMV,MOV,3GP,FLV

Funbeat EM815 480x272

Cowon iAudio D2+ AVI,VMW,DivX4,Xvid,MPEG-2,MPEG-4 320x240

Creative ZEN X-Fi AVI,VMW,DivX4,Xvid,MJPEG,MPEG-4 320x240

Creative ZEN X-Fi AVI,VMW,DivX4,Xvid,MJPEG,MPEG-4 320x240

Creative ZEN X-Fi2 AVI,VMW,DivX4,Xvid,MJPEG,MPEG-4 400x240

iRiver Spinn MPEG-4, WMV9, XviD 480x272

iRiver P7 8GB

Sony NWZ-S638F MP4,AVC(H.264/AVC), MPEG-4,WMV9 320x240

Emgeton E9 Cult AVI,MP4,3GP,MOV,MPG,FLV,RM,WMV,320x240

Emgeton Cult M9 AVI,MP4,3GP,MOV,MPG,FLV,RM,WMV,400x240

Sandisk Sansa Fuse MPEG-4 224x176

Verszo Cube AVI,RM,RMVB, 420x240

Doonio Naut 4 GB FM AVI, RM,DivX,XviD, 800x480

EU3C Core Moovie AVI, RM, RMVB, 800x480

TEAC MP-570 AVI 320x240

Transcend T-Sonic 840 MTV 176x220

Sony Wakman NWZ-x1050 32GB, AVC H.264, MPEG-4 , WMV

PMP (Pocket Multimedia Player ) prehrávače s displejom okolo 5“:

Creative Vision W MPEG1/2/4-SP,DivX 4/5, XviD-SP, MJPEG,WMV9 320x240

pamäť 30/60 GB

iAaudio Cowon A2 DivX 4/5,XviD,MPEG4,WMV9,MPEG1 800 x 576

pamäť 20/60 GB

iAudio Cowon A3 najlepší MP4 prehrávač na trhu, ktorá dokáže prehrávať i HD video v rozlíšení 720p a formáte x264 !, 30-60 GB HDD,

iAudio Q5W DivX 4/5,XviD,MPEG4,WMV9,MPEG1 800 x 480

60 GB, 5“ displej,16mil.farieb,WiFi,FM tuner, Microsoft Windows CE 5.00, dotykový displej, diakritika

Archos 704(5) WiFi MPEG4 (DivX,XviD,ASP@L5 AVI), WMV 800x480

pamäť 80/160 GB

Doonio Gamster MPEG-4 pamäť 1/2 GB 320 x 240

Sony PlayStation Portable (PSP) MPEG-4 480 x 272

ELTRINEX HD-900 MPEG1/2/4,DIVX3/4/5/6,XVID,VOB,AVI,DAT 720 x 480

ELTRINEX HD-1000 MPEG1/2/4,DIVX3/4/5/6,XVID,VOB,AVI,DAT 720 x 480

HDD 500GB

Sencor SPV 877HT 7“ LCD TV, anal. Tuner, DVB-T, multimediálny prehrávač, videorekordér, fotobanka, 120GB HDD

Samsung YP-P3 multimediálny prehr. 8GB, dotykové ovládanie, 480 x 272

Cowon O2 AVI,DivX,XviD,WMV,ASF,MP4,WMV9/8/7,MPEG-4, H.264,M-JPEG,MPEG 1/2, DAT, MKV

Cowon iAudio 9

Cowon S9 (top produkt) MPEG4 SP, DivX, Xvid, WMV9 SP, H.264 BP 480x272

MBP200 Pico (Samsung) prenosný MP4 prehrávač s integrovaným projektorom , displej a dotykové ovládanie, technológia LED, miniatúrne rozmery, nulové nároky na chladenie, životnosť lampy 40000 h, 15 lumenov, displej 2.2“ 320x240, maximálna uhlopriečka premietaného obrazu 127cm, prehráva video až do rozlíšenia 720x480 a podporuje všetky bežné formáty a kodeky vrátane DivX, XviD, H.264 či WMV9.

Apple iPod Touch vynikajúci prehrávač videa, hudby a obrázkov

Cowon S9 AMOLED , široká podpora formátov a výborné ovládanie

SONY NWZ-A845 malé telo, dlhá výdrž , skvelé spracovanie

Creative ZEN X-Fi 2 vynikajúca kvalita výstupu podporená dobrými slúchadlami

Doonio 3.5 LCD TV X4 prehrávač s DVB-T tunerom

Emgeton M9 Cult podpora mnohých formátov za málo peňazí

Teac MP-580 jednoduchý a lacný prehrávač s dotykovým ovládaním

Japonská firma NTT Docomo predstavila slúchadla s integrovaným očným ovládaním. Keď sa pozriete vpravo alebo vľavo, spúšťate alebo pauzujete skladbu. Keď zagúľate očami, v závislosti od smeru gúľania meníte hlasitosť.

Digitálne fotoaparáty s možnosťou záznamu videa

Dnes už každý kompaktný fotoaparát (neuvažujeme zrkadlovky) vie tiež filmovať. Spravidla sa ukladá vo vysoko komprimovanom formáte. Z fotoaparátu väčšinou získame video vo formáte QuickTime Movie (prípona .mov) alebo MPEG4 (prípona .mp4, občas tiež .avi) a z mobilného telefónu spravidla video vo formáte 3GP (prípona .3gp). Ak vynecháme HD kamery s vysokým rozlíšením (HDV a AVCHD), niektoré fotoaparáty kvalitou svojich videoklipov môžu kamerám konkurovať. Pre komprimáciu videa ( nekomprimované video zatiaľ žiadny fotoaparát nedokáže ukladať) sa používajú dve základné technológie:

• Kompresia MJPEG komprimuje každý snímok videa algoritmom JPEG. Výhodou je, že každý snímok obsahuje kompletnú informáciu, čo zjednodušuje strih priamo v prístroji.

• Kompresia MPEG rozdelí snímok na častí a tie komprimuje zvlášť s rôznym stupňom kompresie. Ako video sú ukladané buď tieto častí alebo zmeny v týchto častiach oproti predchádzajúcemu snímku. Dátové nároky takejto kompresie sú omnoho menšie ako u MJPEG, kódovanie a dekódovanie je však zložitejšie. Pôvodná kompresia MPEG-1 bola navrhnutá pre nízke rozlíšenie (352 x 288), novší MPEG-2 našiel uplatnenie tiež pri DVD zázname či DVB-T vysielaní. Kompresia MPEG-4 je účinnejšia ako MPEG-2, takže pre rovnakú kvalitu záznamu potrebujeme menej údajov. Je treba si uvedomiť, že napriek marketingovým prehláseniam výrobcov nie je MPEG-4 video vždy najkvalitnejšie.

Súčasným trendom sú digitálne fotoaparáty optimalizované k zhotoveniu videoklipov pre prezentáciu na YouTube. Na takéto klipy sú kladené omnoho nižšie kvalitatívne požiadavky ako u videa určeného k prezentácií na veľkoplošnom televízore. U takýchto prístrojov je kladený dôraz na jednoduchý prenos klipov do systému YouTube.

Dnes už veľká časť domácnosti je vybavená modernými televízormi s vysokým rozlíšením a tak pribúdajú aj fotoaparáty , ktoré umožňujú zachytiť video aj vo vysokom HD rozlíšení.

max. rozlíšenie

formát 4 : 3 širokouhlý formát

Casio Exilim EX-Z1200 640 x 480/20 848 x 480/20

Casio Exilim EX-S880 640 x 480/30 848 x 480/30

Pentax Optio M40 640 x 480/30 848 x 480/30

Canon PowerShot S5 IS 640 x 480/30 848 x 480/30

Panasonic DMC-FZ50 640 x 480/30 848 x 480/30

Panasonic DMC-FX55 640 x 480/30 848 x 480/30

Samsung L830 /8MPx/ video v MPEG-4 800 x 592

Samsung i85 /8MPx/ MPEG-4,Xvid,DivX 800 x 592

Samsung NV24HD /10MPx/ HD video 1280x 720

Samsung st5500 (top protukt) 14.2Mpx,HD video v 720p, 3.5 displej, WiFi, Bluetooth,DLNA,7x optický zoom, funkcie Auto 2.0, Smart Gesture (350eur)

Canon POwerShot SX210 IS (top produkt) 14.1Mpx, HD video v 720p, 3.0“ displej, Scene Detection,Smart Flash Exposure,Face Detection,Motion Detection,režim Smart Auto pre video, FaceSelfTimer, karty SDHC a SDXC s až 2TB, autoportrét úsmevom, aktivácia spúšte žmurknutím, alebo pristúpite ku skupinke priateľov

Digitálne fotorámčeky s prehrávaním videa

Niektoré digitálne fotorámčeky okrem premietania obrázkov zvládajú aj prehrávanie videí. Hlavnou výhodou digitálnych fotorámčekov je to, že ich môžeme umiestniť napr. na pracovný stôl alebo na stenu a pod. Stačí uložiť fotografie alebo videá do vstavanej pamäte rámčeka alebo na pamäťovú kartu, ktorá sa zasunie do rámčeka. Donedávna boli rámčeky so 7“ LCD displejom odpovedajúcim tlačeným fotografiám o rozmeroch 10 x 15 cm ešte veľmi drahé, v súčasnej dobe však ich ceny klesajú.

Pamäť rozlíšenie pamäťové karty zvláda video

Samsung SPF-07N 64MB 800 x 480 USB,CF,SD,MS áno

Philips 7FF1MS 12MB 720 x 480 USB,CF,SD,MS nie

Kodak EasyShare SV-710 ––– 480 x 234 USB,CF,SD,MS áno

HighpeQ PV-720 ––– 480 x 234 USB, – ,SD,– nie

UMAX Vaova Smile ––– 480 x 234 USB, – ,SD,MS áno

EU3C MediaFrame 128MB 720 x 480 USB,CF,SD,MMC,MS,xD (AVI, DivX)

Genius DPF-A02 128MB USB,CF,SD,MMC,MS,MD áno

Mustek PF-A700A 480x 234 MMC,SD,MS,CF1 áno

Sapphire DPF080 800x600 MMC,SD,MS,CF I/II, xD áno

GPS s prehrávaním videa

Navigačné zariadenia dospeli. V najvyššej triede sú to komplexné zariadenia, ktoré okrem navigácie GPS umožňujú prehrávanie videa, hudby, obrázkov, pristupuje k tomu analógový alebo digitálny TV prijímač a funkcia hands-free na komunikáciu pomocou mobilného telefónu.

prehráva video rozlíšenie displeja

AvMap Motivo áno 480 x 272

Asus R600 áno 480 x 272

Blaupunkt TravelPilot Lucca 5.2 áno 480 x 272

Blaupunkt TravelPilot Lucca 5.3 áno 480 x 272

DREIMGO DG200BT áno 480 x 272

HP iPAQ 316 áno 800 x 480

JETT4003S-Basic áno 480 x 272

JETT4003S-Evropa áno 480 x 272

Mio C720 áno 480 x 272

Mustek GPS 200 áno 320 x 240

MyGuide 4260 PNA áno 480 x 272

DREIMGO BG110 áno 320 x 240

DREIMGO DG200BT áno 320 x 240

Dynavix Tau áno 320 x 240

fb-NAVI áno 320 x 240

NavRoad NR430BT áno 480 x 272

Sony NV-93CT áno 320 x 240

Garmin Mobile XT Slovakia

NAVIGON 8410 áno

MIO MOOV V780 áno, Wi-Fi,TV tuner 800 x 480

3

Inteligentné mobilné telefóny

Inteligentné mobilné telefóny-„totálne multimediálne mašiny“

Mobily ovládli dotyky a internet

Smartphony menia biznis s mobilmi

Surfovanie na webe s mobilom

Pripojený vždy a všade

Mobilná sieť štvrtej generácie

Správa mobilu cez počítač

Inteligentné mobilné telefóny – „totálne multimediálne mašiny“

Mobilné telefóny sa stávajú čoraz lepšie vybavenými a dnes sú to skutočné multimediálne centrá (napr. iPhone). Inteligentný mobil (anglicky smartphone) je mobilný telefón vybavený operačným systémom umožňujúcim inštaláciu aplikácií tretích strán. Softwarová výbava je teda rovnako ako na počítači prispôsobiteľná. Mnohí používatelia žiadajú dnes od mobilných telefónov viac ako len telefonovanie. Vyžadujú dobré pripojenia na webové stránky, program na okamžité doručovanie správ, kontrolu elektronickej pošty, prezeranie dokumentov, telefonovanie cez internet, ale aj navigáciu GPS.

Mobilné telefóny poskytujú ďalšiu zábavu, a to príjem mobilnej televízie. Mobilný operátor Orange ponúka službu TV v mobile, ktorá umožňuje sledovať živé televízne vysielanie a relácie z archívu všade tam, kde je pokrytie mobilným signálom. Živé televízne vysielanie zahŕňa 30 televíznych staníc s výberom kvality televízneho vysielania – nižšia (GPRS), stredná (EDGE), vyššia (3G). Prostredníctvom aplikácie Orange TV Player sa používateľ cez Wi-Fi prihlási k obsahu dostupných TV kanálov a môže pozerať aktuálne televízne vysielanie. Krajinou, ktorá je primárne podporovaná, je zatiaľ Francúzsko. Ak sa nachádzate v pokrytí 3G, takisto môžete pozerať aktuálne vysielanie. Prehrávač ako softvérová aplikácia je dostupná ak pre Apple iPhone alebo zariadenia s operačným systémom Google Android. T-Mobile spustil komerčnú DVB-H.

Konzorcium Mobile 3.0, presadzované Európskou úniou (môže zavádzať štandard „mobilovej televízie“ DVB-H), vidí toto zavadzanie optimisticky. Že už za 4-5 roky bude DVB-H štandardom v každom mobilnom telefóne.

Mobilná televízia je aplikácia, ktorá bude iste ťahúňom a silným argumentom pre čoraz rýchlejšie mobilné dátové siete. Má tak šancu stať sa tzv. killer aplikáciou 3G, súčasných 3,5G a budúcich 4G sietí.

Mobilné telefóny sa za posledné desaťročie zmenili na nepoznanie. Z jednoduchých prístrojov, ktoré popri telefonovaní dokázali iba posielať textové správy, sa stali prehrávače médií, fotoaparáty , GPS navigátory a TV prijímače. Všetko v jednom.

Prelom v ich rozvoji nastal niekedy v roku 2002, keď sa rozmohli farebné displeje. Výrobcovia okamžite začali do mobilov pridávať fotoaparáty. V súčasnosti sa táto oblasť zlepšuje najmä kvalitnejšou optikou a bleskami.

Dopredu sa tlačí aj hudba, Sony Ericsson napríklad preberá kompletné ovládacie prvky a virtuálne menu z úspešných walkmanov a kompaktných fotoaparátov CyberShot. Zaujímavý je aj trend, v ktorom štandardné klávesnice ustupujú dotykovým displejom. Revolúciu spôsobil iPhone s revolučným dotykovým ovládaním, ktorý sa stal štandardom, a takmer všetci výrobcovia ho napodobňujú. Do mobilov sa úspešne tlačí aj GPS navigácia, ktorej detailnejšie mapy umožňujú aj navigáciu chodca po uliciach mesta.

Samostatnou kapitolou je mobilný internet a všetky jeho možné využitia. Pre mladých je atraktívne najmä sťahovanie mp3 súborov a streaming (teda online prehrávanie) videa. Podľa slangu technikov z branže sa už telefóny zmenili na „totálne multimediálne mašiny“.

Mobilný telefón sa v nasledujúcich rokoch stane sprievodcom pri nakupovaní, realizácií bankových operácií, návšteve neznámeho miesta. Nové technológie napr. umožnia vyfotiť si niekoho v oblečení, ktoré sa nám páči, a telefón automaticky vyhľadá značku tohto odevu aj najbližšie obchody, ktoré ju majú na sklade (cz).

V prípade rozšírenej reality (Augmented Reality) ide o vytvorenie akéhosi medzistupňa medzi informačnými technológiami a obrazom sveta, ktorý denne vidíme. V praxi to vyzerá tak, že zatiaľ čo vlastnými očami sa v centre mesta pozeráme len na obyčajnú budovu, ak na ňu namierime kameru svojho mobilného zariadenia s rozšírenou realitou, objaví sa spolu s budovou v bublinových správach množstvo ďalších informácií, napr. o akú budovu ide, aké firmy v nej sídlia a podobne. Už existuje geografické rozhranie rozšírenej reality Wikitude, ďalšie Layar , Nearest Tube pre operačný systém iPhone. V Android Markete pre operačný systém Google Android je možné nájsť program BreadCrumbz.

Technológiu Augmented Reality využíva nová služba Zlatých stránok . Stačí namieriť fotoaparát v mobile na miesto na ulici a zistíte, aké firmy sídlia v okolí miesta, kde práve stojíte. Služba funguje v inteligentných telefónoch so systémom Android.

Rozšírená realita je jedna z najzaujímavejších technológii inteligentných telefónov, ktorá sa v budúcnosti pravdepodobne veľmi rýchlo dostane do povedomia verejnosti.

Počítače sa zmenšujú a mobilné telefóny sa zväčšujú. Telefóny začínajú mať mnohé funkcie počítačov a počítače začínajú byť naozaj veľmi malé a veľmi mobilné. Je to úplne jasné, mobilná telefónia nie je len o zvuku, ale aj o konvergencii. Teraz napríklad jednoznačne vidíme, že internet sa konverguje do mobilov. A mobily začínajú vyhrávať.“

Mobily ovládli dotyky a internet

Pred piatimi rokmi sa záujemcovia o nový mobil tešili na megapixelový fotoaparát, MP3 prehrávač, prípadne na väčšiu pamäťovú kartu. Dnes zákazníci uprednostňujú rozmerný dotykový displej a rýchle pripojenie na internet.

Súčasné moderné telefóny majú spoločných niekoľko znakov:

• veľký farebný dotykový displej najlepšie s rozlíšením 800x480 bodov

• na povrchu sú len hlavné tlačidlá; ak má mobil veľkú klávesnicu, je výsuvná a skrýva sa vnútri prístroja

• GPS navigácia

• funkcia geotagging, ktorá umožňuje k fotografiám priradiť údaje o zemepisnej polohe, kde snímka vznikla

• k fotoaparátu pribudol blesk

• rýchly mobilný internet umožní pohodlné sťahovanie hudby, videa a hier

• konektivita mobilu- 3G pomocou HSPDA, Wi-Fi,..

Megapixely už nelákajú - klasické zlepšovanie parametrov z minulých rokov je zrejme pasé. Roky, keď sa fanúšikovia každý rok triasli očakávaniami na predstavenie prvého megapixelového či dvojmegapixelového mobilu, pominuli. Taký potrebný fotoaparát už obsahuje každý nový mobil. V závislosti od ceny a kategórie je k dispozícii päť hlavných kategórii počtu megapixelov: dva, tri, päť, osem a dvanásť. Kým dvoj- a trojmegapixelové prístroje stoja často pod sto eur, v súčasnosti je lepším štandardom päťmegapixelový mobil. Osem- a dvanásťmegapixelové mašiny zatiaľ ostávajú vyhradené pre stredné a vyššie triedy. Popri počte megapixelov naďalej ostáva otvorený priestor na zdokonaľovanie optiky či zväčšovanie šošoviek. Potenciál na zlepšovanie je pri videu. No nakrúcanie HD videa môže byť väčšou dátovou záťažou, takže treba investovať aj do procesora.

Aj hudba a GPS zovšedneli - otázka hudby v mobile je už tiež vyriešená. Zákazníkovi treba poskytnúť kvalitný MP3 prehrávač s ekvalizérom, veľkú pamäťovú kartu a najmä 3,5-milimetrový jack priamo na mobile – a bude spokojný. V lepšom prípade výrobca zažiari vlastným brandom, ako Walkman či XpressMusic, ale nie je to nutnosť. Časy vlastného príslušenstva sa skončili a už si to musia uvedomiť aj poslední producenti zarábajúci na jeho predaji, ako napríklad Sony Ericsson. Unifikácia konektorov je kľúčová. Ako je 3,5-milimetrový jack etalónom pre hudbu, tak by sa do roka 2012 mal presadiť microUSB ako jednotný konektor pre nabíjanie telefónov, ako sa už zhodol mobilný priemysel na Mobile World Congresse v Barcelone.

Ešte pred dvoma rokmi sa mnohí analytici pýtali, do akej miery môže s mobilmi zamávať prítomnosť GPS funkcie. Navigácia v telefónoch sa usadila pomerne rýchlo, viaceré kroky výrobcov z nej urobili prémiovú, ale skôr všeobecne dostupnú funkciu. Najvýraznejším počinom bolo uvedenie Ovi Maps 3.0 na kompatibilné Nokie bez akýchkoľvek poplatkov. Fínsky výrobca sa rozhodol obetovať časť výnosov v prospech znásobenia bázy používateľov GPS. Rezultát: viac ako 1,4 milióna stiahnutí aplikácie za prvý týždeň.

Posledným tradičným atribútom mobilov bola konektivita. No aj v tomto smere si výrobcovia vybrali skôr oddychový čas, pretože do príchodu a masovejšieho využívania LTE ostáva ešte niekoľko rokov a HSPA+ nadstavba sa zatiaľ inštaluje skôr do USB modemov ako do klasických telefónov. Pomyselný strop 7,2 megabitu za sekundu sa síce môže zdvoj- či strojnásobiť, no na to musia operátori vidieť väčšie portfólio telefónov. A výrobcovia ho zase nebudú tvoriť, kým operátori nenainštalujú siete.

Dotykový displej sa stáva štandardom. Takmer všetci výrobcovia ním napodobňujú populárny mobil iPhone. Ten predstavila americká firma Apple a v Spojených štátoch sa doslova cez noc stal trhákom. iPhone od Apple nastolil nový štandard pre internet na mobile a z firmy urobil 10. najväčšieho výrobcu mobilov vo svete.

Vízia Applu je nepredávať iba zariadenie, ale aj aplikácie. Jeho App Storu sa darí výborne, o čom svedčia viac ako 25 miliard stiahnutých aplikácií. Ani ostatní hráči nechcú ostať bokom, no uvedomujú si, že sami toho veľa nezmôžu, a tak sa 24 výrobcov a operátorov rozhodlo spojiť do Wholesale Applications Community. Cieľom tejto iniciatívy je vytvoriť jednotné rozhranie pre sťahovanie a používanie aplikácií na mobiloch značiek a operátorov. Idea zatiaľ naráža na roztrieštenosť trhu. App Store i Aliancia aplikácií sú fajn, no vždy sa nájde niekto, kto pôjde vlastnou cestou. Kľúčovým difenciátorom môže byť operačný systém v telefóne. Microsoft bude kŕmiť svojimi aplikáciami z Windows Marketplace. Otázna je pozícia Symbianu, ktorý primárne drží v rukách Nokia cez platformu Ovi Store. Víťazne by mohol z celého súperenia vyjsť Android, ktorý má veľkú podporu u výrobcov telefónov, ako sú Sony Ericsson či HTC. Vlastný obchod s aplikáciami Samsung Apps spustila aj firma Samsung. Webový obchod s aplikáciami predstavil tiež Google s názvom Chrome Web Store. Ten je prakticky kópiou slavného App Store pre telefóny iPhone, môžete si teda kúpiť aplikáciu alebo hru a okamžite po prihlásení tento obsah máte k dispozícií. Do Chrome Web Store môžu prispievať rôzni vývojári, pričom Google si stanovil proviziu za predané aplikácie iba na 5 %. Na Intel IDF 2010 (Intel Developer Forum) svoju predstavu predajne s aplikáciami pre netbooky predstavila aj firma Intel. Na adrese je obchod, ktorý ponúka ako bezplatné, tak platené aplikácie pre zábavu, sociálne siete, hry i nástroje na vytváranie obsahu. Všetky sú optimalizované pre mobilitu a pre veľkosť displeja netbooku. Pred zakúpením je možné aplikáciu zadarmo vyskúšať. Programy sú pre Windows (XP a 7) i pre Moblin (mobilná verzia Linuxu). Zároveň bol spustený program Intel AppUp Developer Program, ktorý má inšpirovať vývojárov k vytváraniu inovatívnych aplikácií pre koncových užívateľov. Intel takto chce ponúknuť alternatívu k obchodom App Store alebo Android Market, Ovi Store, Samsung Apps, Windows Marketplace, Chrome Web Store. Špeciálny obchod Toshiba-MarketPlace je k dispozícií aj od firmy Toshiba, ktorý obsahuje ponuku programov a multimediálneho obsahu priamo pre ňou dodávaný tablet Folio 100.

Rok 2010 sa začal dôležitým oznámením, ktoré nenápadne nadväzuje na štýl dotykových telefónov. Apple sa posunul o krok ďalej a predstavil očakávaný tablet iPad. iPad nemá nahradiť mobilný telefón, na to je príliš veľký a nepodporuje natívne GSM či funkcie telefonovania. Je to niečo medzi notebookom a iPhonom. Čo sa týka veľkosti i funkcií , by to sedelo – cena je, samozrejme, samostatná kapitola. Veľkosť displeja s uhlopriečkou 9,7 palca ho predurčuje na čítanie webových stránok (konektivitu rieši primárne cez WiFi, drahší model aj cez 3G), elektronických kníh a aplikácie z App Storu, medzi ktorými nebudú chýbať ani hry. Nejeden distribútor vyjadril podporu iPadu, stačí spomenúť giganta Electronics Arts. Základom pre využívanie je kompatibilita existujúcich aplikácií z App Storu – a nové sa vyrábajú v dvoch verziách. Pri iPade Apple využíva podobný obchodný model ako pri iPhone. No už na ňom nebudú mať veľký podiel mobilní operátori. Pozornosť sa sústreďuje na dodávateľov obsahu. Apple iPad pasuje za hlavného konkurenta Kindlu, elektronickej čítačky kníh od Amazonu. Napriek množstvu analýz, že budúcnosť bude patriť tabletom, sa určite netreba lúčiť s mobilnými telefónmi, pretože ich pozícia sa ani príchodom tabletov neoslabí. Je rozdiel pochodovať po ulici s osemstodolárovým zariadením v ruke a so šikovným dotykovým mobilom.

Smartphony menia biznis s mobilmi

Nokia v kľúčovom segmente inteligentných mobilov, smartphonov nestíha držať krok s hráčmi ako Apple a Research In Motion (RIM)(výrobca mobilov BlackBerry). Boom smartphonov nastal až v roku 2007 s nástupom applovského iPhonu. Úspech iPhonu pritiahol do mobilného biznisu nových hráčov. Napríklad Google. Prispel vytvorením platformy operačného systému Android a aj vlastným smartphonom Nexus One. Príchod iPhonu prebral z letargie aj Micorsoft. Pred vstupom Applu na trh bol takmer výhradným dodávateľom operačného systému pre smartphony s Windows Mobile 6 z roku 2007. Razantnosť nástupu Applu ho evidentne zaskočila. Odpoveďou naňbola siedma verzia mobilného Windowsu (Windows Phone 7). Z tieňa vystúpil aj taiwanský HTC a uviedol pod svojou značkou nové zariadenia na platformách Android aj Windows Mobile. Smartphonové ambície má aj Hewlett Packard – kúpila firmu Palm aj jeho operačný systém WebOS. Pozadu nechce zostať ani Samsung, ktorý uviedol vlastný operačný systém Bada a online obchod s aplikáciami Samsung App Store.

Veľká časť úspechu iPhonu tkvie v applovskom virtuálnom obchode AppStore a 750-tisíc dostupných bezplatných aj platených aplikáciách. Na porovnanie, googlovský Android má asi 500-tisíc aplikácií a Microsoft MarketPlace ponúka cca 100 tisíc programov. Nemožno sa čudovať, každý chce mať podiel na miliardovom obchode, ktorý je zatiaľ kráľovstvom Applu. Podľa správy spoločnosti Gartner sa doteraz stiahlo cez dvadsaťpäť miliárd aplikácií pre mobily a predpovedá ešte razantnejší nárast.

Analytici predpovedajú, že smartphonom sa bude na trhu aj naďalej dariť. Ramon Llamas z IDC hovorí, že ľudia na ne nebudú prechádzať len preto, že sú moderné a štýlové, ale tiež preto, lebo možnosti použitia zodpovedajú ich individuálnym potrebám. Vzostup smartphonov prináša ešte jeden úkaz. Telefonovanie a esemeskovanie sa v mobiloch dostávajú do úzadia-primát preberá komunikácia na sociálnych sieťach, hranie hier, prezeranie multimédií a navigácia. Podľa predpovede analytickej agentúry Gartner sa v roku 2013 budú ľudia pripájať do internetu častejšie cez mobil a tablet ako cez PC.

Surfovanie na webe s mobilom a tabletom

Web v mobile a tablete! Internet vždy a všade! Celý svet vo vrecku!

iPhone od Apple nastolil nový štandard pre internet na mobile-až jeho majitelia začali internet v mobile intenzívne používať. Na konci roku 2010 až miliarda užívateľov pristupovala na internet pomocou mobilných zariadení a 1,3 miliardy „tradične“ cez PC. Tvrdila to agentúra IDC. Počet pripojených mobilných zariadení vraj porastie 2,5 x rýchlejšie ako počet pripojených PC.

Najdôležitejší trend: internet získava mobilitu a to skutočnú. Podnietení marketingovou kampaňou okolo výrobku iPhone integrujú ďalší a ďalší výrobcovia do mobilných telefónov skutočné webové prehliadače. A aby surfovanie v nich bolo príjemné a pohodlné, majú prístroje veľké displeje a intuitívne ovládanie, napríklad prostredníctvom dotykových displejov.

Dotykové displeje podľa časti odborníkov predstavujú jedinú alternatívu do budúcnosti, pretože umožňujú pri zachovaní súčasných rozmerov telefónu zväčšiť displej, čo je nevyhnutné k čoraz väčším multimediálnym nárokom kladeným na mobily. Posun k dotykovému ovládaniu potvrdzuje práve tento spôsob ovládania mobilov po vzore iPhone a postupne sa stáva medzi mobilnými telefónmi veľkým hitom. Čoraz viac výrobcov začína túto technológiu uplatňovať v nových zariadeniach. Problémom ostáva spoľahlivosť a jednoduchosť takého ovládania, keďže každý telefón sa správa ináč a v blízkej budúcnosti pravdepodobne k nijakej štandardizácii jednotliví výrobcovia nedospejú.

Prakticky väčšina stránok na internete sú optimalizované pre prehliadanie na bežných PC. Niektoré portály však svojím užívateľom ponúkajú tiež stránky optimalizované pre malé displeje mobilných telefónov a PDA. Jedny z najlepšie optimalizovaných stránok ponúka Google. V mobile stačí zadať google.cz/m a zrazu sa ocitnete na stránkach, ktoré poznáte z počítača, ale ktoré sú optimalizované pre malé zariadenia. Kto používa službu Gmail, iste privíta optimalizáciu poštovej schránky práve pre malé displeje. Vo väčšine prípadoch stačí iba zadať a stránky automaticky rozpoznajú, že sú prehliadané z vreckového zariadenia a prispôsobia sa. Pokiaľ sa tak nestane, môžete zadať a dostať sa tak na požadovanú službu.

Tiež vyhľadávač Yahoo testuje podobnú službu, tá však nefunguje automaticky. Ak chcete prehliadať stránky optimalizované pre malé displeje, je potrebné zadať .

Elegantným pre operačný systém Windows Mobile je riešenie v podobe prehliadača je Opera Mini. V čom je vlastne Opera taká skvelá ? Pokiaľ zadáte nejakú webovú stránku, telefón ju nezačne okamžite sťahovať, ale vyšle požiadavku na svoj materský server. Ten sa na vami zadanú stránku pozrie, zoptimalizuje ju pre prehliadanie na vašom telefóne a predá späť. Výhoda: Optimalizácia je skutočne výborná, stránka je aj skomprimovaná. Jej načítanie je teda rýchlejšie , a pokiaľ platíte za prenesené údaje, vyjde vás načítanie lacnejšie. Napr. úvodná stránka portálu Seznam.cz má 40 kB. Pri otvorení v Opere má však iba 9 kB. Výhodou Opery je to, že ju sprevádzkujete takmer na akomkoľvek mobile. Najvýraznejšou novinkou Opera Mini je, že zobrazuje webové stránky rovnako ako na PC. Opera v najnovšej verzii svojho bezplatného mobilného browseru Opera Mini uvádza podporu pre webové videá. Vlastníci novších mobilov Nokia alebo Sony Ericsson tak teraz môžu otvoriť webové stránky s videom , ako napr. YouTube.

Nad Operou Mini stojí ešte Opera Mobile, ktorá ponúka viacej funkcií a komfortnejšie ovládanie a ktorá je presne optimalizovaná pre zariadenia PDA. Prehliadačom budúcej generácie je však prehliadač Skyfire. Pri prehliadaní internetového obsahu sa nezastaví pre žiadnymi modernými technológiami. Poradí si s bežiacim textom, správne zobrazí flash, a to vrátane flashových videí, aké ponúka YouTube alebo Stream.cz. Je veľmi rýchly, má jednoduché ovládanie a veľmi inteligentný spôsob zoomovania nad stránkou.

Na operačnom systéme Symbian je založená celá rada mobilných telefónov Nokia vybavené vlastným prehliadačom Nokia Mini Map Browser. Nie je celkom najlepší. Našťastie dobrých browserov pre tento OS je dostatok. Dobrým je napr. Opera Mobile. Lepším pre symbianové telefóny je ale Skyfire.

Operačný systém pre iPhone obsahuje webový prehliadač Safari, ktorý ponúka vôbec najkomfortnejšie ovládanie. Je robený na mieru iPhonu. Multidotykové ovládanie , ktoré umožňuje zoomovať nad stránkou približovaním alebo oddiaľovaním prstov, môžu ostatní iba závidieť. Žiadny iný prehliadač neponúkne taký komfort. Safari však chýba plnohodnotná podpora Flashu.

Ani s ostatnými bežnými telefónmi nie sme off-line. Prakticky každý moderný telefón dnes ponúka podporu Javy. A práve Opera Mini je prichystaná v Jave, takže je ju veľmi ľahko nainštalovať a použiť.

Integrovaný fotoaparát je dnes neoddeliteľnou súčasťou mobilného telefónu. Namiesto toho, aby ste fotografie ukladali do pamäti telefónu, môžete ich hneď nahrávať na internet. Služieb na internete je celý rad. Jedna z najlepších sa nachádza na adrese .

Americká letecká spoločnosť Continental Airlines prichádza na trh s alternatívnym spôsobom nákupu letenky prostredníctvom mobilného telefónu alebo PDA. Všetko je realizované prostredníctvom čiarového kódu, ktorý cestujúci obdrží do svojho mobilného zariadenia namiesto klasickej papierovej letenky. Pred nástupom do lietadla cestujúci zobrazí čiarový kód na displeji a pracovník aerolinky ho pomocou čítačky overí.

Amazon sa rozhodol dať svojmu zariadeniu Kindle (elektronická kniha) niečo naviac a to bezdrôtové EvDO pripojenie zdarma, ktorým je možné sa ľahko napojiť do internetového obchodu Amazon, a tam si rýchle zakúpiť knihy podľa vlastného výberu, bez nutnosti ich najprv stiahnuť do počítača a preniesť do čítačky.

Českej a Slovenskej republike na tom operátori s rýchlosťami mobilného internetu nie sú nijako zázračne a v porovnaní s vyspelejšími krajinami nám v tomto smere nám uniká vlak. V tradičnej mobilnej sieti je k dispozícii pripojenie prostredníctvom technológie GPRS. Vedľa GPRS je niekde k dostaniu až cca trikrát rýchlejšia technológia EDGE, avšak jej dostupnosť je obmedzená. Skutočne rýchly mobilný internet je doménou sieti tretej generácie (tzv. 3G) s technológiou HSPDA. S budovaním 3G sieti však naši operátori iba začínajú (vo svete sa pritom už celkom seriózne pozerá smerom k sieťam štvrtej generácie). Niet preto div, že majitelia mobilov s podporou pre bezdrôtové pripojenie Wi-Fi sú vďační za verejné prístupové body. Operátori si za mobilný prístup k internetu obyčajne účtujú tučné sumy, štandardne za množstvo prenesených dát. Preto je pri pravidelnejšom využívaní internetu v mobile výhodnejšie aktivovať dátový paušál.

Pokiaľ ide o služby, došlo k výmene obľúbenosti medzi e-mailom a videom. Poskytovatelia online videa (vrátane poskytovateľov služieb v oblasti sociálnych sieti – YouTube, Facebook a Twitter) víťazia a stanovujú tak hlavný internetový trend. Sociálne médiá sú motorom internetu.

Spotrebiteľsky užitočné informácie, ako je napr. zloženie potravín pre diabetikov či údaje o liekoch, si môžu Slováci prečítať aj v mobilných telefónoch. Na Slovensko prichádza technológia Skan-To, ktorá dokáže tieto užitočné informácie pri nákupoch sprístupňovať ľuďom cez mobilný telefón. Potrebný je v telefóne zabudovaný fotoaparát s automatickým zaostrovaním a pripojenie na internet. Stačí naskenovať fotoaparátom čiarový kód výrobku a na displeji mobilu sa objavia informácie o výrobku. Zapojiť by sa mal internetový obchod Martinus.sk, ktorý plánuje ponúknuť informácie takmer o 80 tisícoch knižných výtlačkov.

Spoločnosť Mediatel prichádza s aplikáciou Zlatých stránok pre telefóny s operačným systémom Android. Rovnaká aplikácia bola predstavená pre iPhone. Spoločnosť Mediatel vyvíja aplikáciu i pre ďalšie mobilné platformy.

Pripojený vždy a všade

Spolu s príchodom chytrých telefónov vzrastá záujem o mobilné pripojenie k internetu. Bez nadsadenia možno povedať, že prístroje ako Apple iPhone, čokoľvek na Androide i Windows Phone sú bez konektivity iba polovičaté zariadenia, prevažná väčšina ich schopnosti totiž požaduje údaje. Použitie týchto služieb je bez dátového tarifu hazardovaním s rodinným rozpočtom .

Naše územie pokrývajú operátori niekoľkými technologicky odlišnými sieťami a prehľad začneme od najstarších. Mohli by sme spomenúť starú analógovú a teraz už nefunkčnú sieť NMT, ktorá v podstate vedela dátové prenosy iba v rámci signalizácie, a preto sa o mobilných dátových prenosoch začína hovoriť až s príchodom GSM. Skutočnú revolúciu prinieslo až GPRS, ktoré naši operátori zaviedli v okrúhlom roku 2000. Užívatelia platili za objem prenesených údajov, a nie za čas strávený pripojením. Je smutné, že túto prastarú technológiu používame často dodnes. Maximálne prenosové rýchlosti dosahujú v praxi sotva 50 kb/s v smere k užívateľovi. GPRS má ale veľkú výhodu: je dostupné takmer všade tam, kde má váš operátor pokrytie. Rýchlosť v obidvoch smeroch a predovšetkým doba odozvy sú doslovne mizerné a GPRS je možné odporučiť iba pre veľmi nenáročné služby. Už v čase nasadzovania GPRS bola pripravená štandardizácia siete tretej generácie UMTS (3G).

EDGE dosahuje až trojnásobné zvýšenie rýchlosti. V praxi je možné s EDGE dosahovať rýchlosť v rozsahu 80-100kb/s v smere k užívateľovi. Na prehliadanie mobilných verzií webov a komunikačné služby toto spojenie vcelku slušne postačuje. Prvá sieť tretej generácie bola spustená v roku 2004 ( nešlo pritom o klasické UMTS, ktoré sa postupom času ujalo ako náhrada systému GSM ), ale o technológiu CDMA, teda o sieť ponúkajúcu dátové prenosy. V tej dobe stále nebola situácia s pevným pripojením tak optimistická ako dnes, veď ADSL bolo iba v plienkach.

V roku 2005 spúšťa T-Mobile sieť UMTS (3G), nazývaná marketingovo Internet 4G, so sieťami štvrtej generácie nemá nič spoločné. Teoretická rýchlosť činí 2,2 Mb/s v smere k užívateľovi, respektíve polovica v smere od neho. UMTS však musí pred sebou vláčiť ohromnú záťaž v podobe klasických hovorov, a tak je prenosová rýchlosť v porovnaní s CDMA výrazne nižšia – 384 kb/s v obidvoch smeroch. Práve tento nedostatok rieší technologická nadstavba nad UMTS s názvom HSPDA, ktorá zvyšuje rýchlosť až na 1,8 Mb/s v základnom prevedení a začala sa nasadzovať v 2006. Dnes beží táto technológia u nás dvojnásobnou rýchlosťou a existuje priestor pre jej ďalšie zrýchľovanie. HSPDA sa naučili integrovať aj výrobcovia mobilov a tak je možné vysokú rýchlosť využívať aj tu. Možno povedať, že s HSPDA môžete v pokoji sledovať videá na YouTube cestou z práce. Najvyššie prenosové rýchlostí aj stabilitu pripojenia ponúka jednoznačne 3G/HSPDA. Mobilné telefóny a modemy pre 3G/HSPDA ponúkajú spätnú kompatibilitu s EDGE a GPRS. V miestach pokrytých 3G sieťou budete svišťať viac než dostatočnou rýchlosťou. Pokiaľ však takúto oblasť opustíte, spomalíte kvôli zlej podpore EDGE rovno na GPRS. Svoje mobilné pripojenie k internetu si vyberajte predovšetkým na základe technológie, jej pokrytia územia v prípade, že budete cestovať, a ďalších kvalitatívnych parametrov.

Mobilná sieť štvrtej generácie

Bleskové surfovanie v mobile - download až 300Mb/s, streamovanie videa vo vysokom rozlíšení pre mobily aj počítače, videotelefonovanie, multimediálny obsah aj pre autorádia budúcnosti. Toto prináša technológia LTE (Long Term Evolution).

Spoločnosť UPC avizovala záujem o licenciu na štvrtého mobilného operátora na Slovensku. Za tým sa však neskrýva záujem o poskytovanie klasickej hlasovej služby, ide skôr o to, využiť voľné frekvencie na prenos dát aj tam, kde sa neoplatí priviesť kábel. Ich záujem bude smerovať najmä k internetovému pripojeniu a šíreniu digitálnej televízie. V súvislosti s blížiacim sa komerčným predstavením najnovšej mobilnej technológie LTE (z angl. Long Term Evolution – dlhodobý vývoj), označovanej aj ako mobilná dátová sieť štvrtej generácie 4G sa takéto úvahy nezdajú nereálne. Prenosová kapacita LTE je v desiatkach, dokonca stovkách megabitov za sekundu (Mbps), čo umožňuje využiť mobilný internet aj na takéto služby, ktorým doteraz dominuje pevné pripojenie – najmä digitálna televízia a prenos TV programov vo vysokom rozlíšení. V blízkej budúcnosti tak zrejme vo využívaní mobilného internetu príde k ďalšiemu významnému prelomu a jeho čoraz väčšiemu významu v porovnaní s pevným pripojením.

LTE je plnohodnotná sieť štvrtej generácie, ktorá má veľkú nádej na úspech. Za vývojom LTE stojí skupina 3GPP (), do ktorej sú zapojené všetky významné spoločnosti, ako napr. China Mobile, Motorola, Nokia, Intel, LG, Vodafone, AT&T a samozrejme T-Mobile. Prvý čip 4G do mobilného telefónu na základe technológie 3GPP LTE predstavila spoločnosť LG Electronics. Na vývoji pracovala v posledných troch rokoch a podieľalo sa na ňom okolo 250 odborníkov. Pri predstavovaní dosiahla rýchlosť sťahovania 60 Mbit/s, smerom od užívateľa 20 Mbit/s. Súbor o veľkosti 700 MB sa môže dostať do prístroja užívateľa behom necelej minúty.

Počúvanie hudby alebo prehrávanie videa už užívateľom nebudú stačiť dlho. Stále častejšie sa objavujú zariadenia, ktoré umožňujú pripojenie k internetu, či už ide o vreckové počítače, prehrávača alebo navigácie. Záujem o siete tretej generácie je zatiaľ síce slabý, ale do budúcnosti je možné určite s rozširovaním rýchleho mobilného internetu počítať. A to nielen prostredníctvom mobilných sietí, svoje rožky vystrkuje tiež technológia WiMAX. Vysokorýchlostné pripojenie k internetu je totiž súčasťou ďalšieho rozmeru a formátu zábavy, ktorá do mobilných zariadení nazerá. Tým je prístup k serverom so streamovaným videom -YouTube a podobne. O sile podobných projektov hovorí ochota veľkých spoločností utrácať za podobné portály nehorázne čiastky. Veď sa niet čomu diviť. Získavajú tak celosvetové globálne „televízne“ stanice. Či sa už spoliehajú na obsah dodaný amatérmi, alebo sa snažia nejakú jeho časť vytvárať sami, vždy môžu pridať i trochu reklamy. A to veľmi dobre cielenej. Aj keď zatiaľ nie je vkladanie reklám do videa úplne bežné, určite sa musíme pripraviť na to, že táto doba nie je ďaleko. Na druhej strane by to mohlo prispieť k tomu, že si budeme môcť celkom legálne pustiť film na internete a nezaplatíme za to ani korunu.

Rok 2013 v technológiách patril dotykovým displejom, multimédiám a mobilnému internetu. S tým súviselo zvýšenie počtu služieb využívajúcich internetové pripojenie. „Kým v minulosti zákazníkov zaujímal predovšetkým hardvér, teraz čoraz viac badať odklon k aplikáciám a službám v zariadeniach,“ povedal CEO T-Mobile International Hamid Akavan. „Prvé husle“ stále hraje hudba. No keďže siete sú čoraz rýchlejšie, atakuje ju video.

To, že vysokorýchlostné pripojenie v mobilnom segmente bude naďalej utešene rásť, dokazujú nielen štatistiky, ale napríklad aj operátor T-Mobile, ktorý oznámil výraznú spoluprácu s formou HP, takže sa čoskoro aj v našich končinách môžeme pripraviť na balíčky s mobilným internetom priamo aj s netbookom v cene. Jedna z analytických spoločností predpovedala prienik na úrovni 150 miliónov pripojení len v Európe, a to do piatich rokov. Mobilné pripojenie sa tak stane najmä pre operátorov kľúčovým prvkom v jeho službách.

Slováci vyvinuli novú mobilnú sieť štvrtej generácie 4G na lacné telefonovanie. Na vývoji siete pracoval tím z bratislavskej pobočky firmy Alcatel-Lucent. Novú mobilnú sieť spustil koncom roka 2009 ako prvý na svete jeden z najväčších amerických operátorov Verison. Ide o mobilnú sieť štvrtej generácie. Je rádovo niekoľkonásobne rýchlejšia ako jej predchodca. Nová sieť umožňuje ďalšie služby a navyše s obrovskou rýchlosťou. Ľudia môžu popri telefonovaní surfovať vo veľkom po internete, sledovať televíziu naživo, alebo aj cez videopožičovňu. V podstate všetko, čo dnes ponúka pevný internet, je s rovnakou rýchlosťou za dostupné ceny, ale v mobile. Do popredia sa dostávajú služby ako rýchly internet či mobilná televízia. Všetko to vyvolal príchod iPodu a neskôr iPhonu. Američania pomocou neho nielen telefonujú, ale pri cestách počúvajú hudbu či sťahujú z internetu videá.

Prvé reálne spustené 4G komerčné siete boli naplánované už na koniec roku 2009 v troch krajinách. Vo Švédsku (operátor TeliaSonera), Japonsku a v Spojených štátoch (operátor Verison). Na prelome druhého a tretieho kvartálu roku 2010 prvé existujúce siete mali dosiahnuť maximálne rýchlosti 70-80 Mbit/s a v roku 2011 už mali fungovať na plných 160 Mbit/s. Predbežne je potvrdených viac ako 30 operátorov v 16 rôznych krajinách, ktorí sú odhodlaní investovať do LTE. LTE už spustili v Nemecku operátori T-Mobile a Vodafone. V ponuke majú tarify až do rýchlosti 50 Mb/s na downloade a 10 Mb/s na uploade.

Švédska TeliaSonera je piaty najväčší operátor v Európe. V severských krajinách prevádzkuje päť komerčných sietí LTE. Priemerná reálna prenosová rýchlosť sa pohybuje medzi 30-40 Mbit/s.

Na MWC (Mobile World Congress) 2010 v Barcelone predstavil Alcatel, ako jeden z veľkých budovateľov mobilných sieti, koncept v podobe hybridného automobilu s integrovaným 4G pripojením v sieti LTE. Displej pre každého pasažiera, nielen vpredu či vzadu, palubná doska – to všetko napojené na interný multimediálny automobilový systém vnútri a prepojené k sieti LTE s vysokorýchlostným internetom.

Budúcnosť je v sťahovaní dát cez mobil

Už v súčasnosti razantne stúpa objem dát, ktoré Slováci stiahnu cez mobil. Dôvodom je, že ľudia čoraz viac kupujú smartfóny, ktoré im oproti štandardným mobilom ponúkajú lepšie možnosti na komunikáciu prostredníctvom e-mailov, väčší displej pre surfovanie na webe či možnosť ušetrenia na telefonátoch vďaka internetovým hovorom. Onedlho by sa mali na Slovensku objaviť miesta, kde budú môcť ľudia sťahovať dáta teoretickou rýchlosťou 42,2 Mbit/s za sekundu. Aj slovenskí operátori už testujú prvé prenosy LTE. Slovenský operátor O2 oficiálne ohlásil, že v Banskej Bystrici testuje LTE na frekvencii 2,66 GHz s dvoma základňovými stanicami. O2 využíva sieť LTE od spoločnosti Nokia Siemens Networks a koncové terminály LG a Samsung. Neskôr by sa rýchlosť komunikácie mala zdvojnásobiť. Podobné rýchlosti v súčasnosti ponúkajú poskytovatelia internetu prostredníctvom optických káblov či rozvodov káblovej televízie, ktorými sa ľudia pripájajú na internet cez počítače. Očakáva sa, že na Slovensku bude stúpať aj počet vlastníkov tabletov, čo sú v podstate klasické počítače s dotykovou obrazovkou a so zabudovanými mobilnými telefónmi.

Prvý mobil s podporou 4G LTE so simultánnou prevádzkou hlasu a dát na 4G predstavila firma LG. Vydareným zástupcom je aj Motorola Atrix 4G s operačným systémom Android a dvojjadrovým procesorom CPU Tegra 2. V CPU sú naviac integrované akcelerátory Full HD videa ako pre prehrávanie, tak pre nahrávanie.

Vo svete je v prevádzke 20 komerčných sietí LTE, z toho 9 prevádzkuje spoločnosť Nokia Siemens Networks (NSN). Používatelia chcú byť dnes on-line vždy a všade. Dnes dominuje najmä video. Reálne LTE ponúka prenosové rýchlosti v komerčných sieťach po celom svete do 100 Mbit/s. O pár mesiacov až rokov bude dostupné LTE-A (Advanced) – dátový prenos skoro 300 Mbit/s (download cez 250 Mbit/s), dostupný pre bežného používateľa, to je nová generácia mobilného širokopásmového pripojenia a prenos napr. full HD videa v živom vysielaní . Zmeniť operátora pre kvalitu siete, prípadne pre lepšiu rýchlosť mobilného pripojenia, je ochotných až 40 % ľudí.

Správa mobilu cez počítač

S počítačom je možné dnes prepojiť ako chytré telefóny, tak aj tie menej pokrokové. V prevažnej väčšine prípadov bude stačiť USB kábel s minikonektorom, rovnaký, akým sa napríklad pripája k počítaču digitálny fotoaparát, kamera alebo čítačka pamäťových kariet. Okrem klientov inštalovaných na počítači môžete synchronizovať tiež cez internet – napríklad mobilné telefóny s operačným systémom Windows Mobile je možné synchronizovať s kontaktmi vo Windows Live. Stačí mobil pripojiť k internetu, napríklad cez Wi-Fi alebo EDGE. To isté dokážu telefóny so systémom Android, ktoré sa zasa synchronizujú s Gmailom. Okrem kontaktov môžete v mobiloch udržiavať aj poštu alebo údaje z kalendára. Synchronizácia cez internet je veľmi praktická, pretože údaje potom máte prístupné tiež pomocou webového prehliadača odkiaľkoľvek, kde je pripojenie k dispozícií. Čo sa týka fotografií, videí, pesničiek a ďalšieho multimediálneho obsahu, tu už potrebujete špeciálne aplikácie, ktoré by ich zálohovali cez internet do nejakého online úložiska. Vzhľadom k vysokým objemom týchto údajov je pohodlnejšia synchronizácia s počítačom, zatiaľ bez použitia internetu. Veľké súbory z mobilu jednoducho prekopírujete po pripojení cez USB, podobne, ako by ste pracovali s flashdiskom ( údaje na flashdisk môžete jednoducho ukladať alebo z neho naopak kopírovať do počítača). Existuje množstvo programov pre prácu s mobilným telefónom. My sa pozrieme na najznámejšieho zástupcu univerzálnych programov, na software pre telefóny Nokia i na zaujímavé aplikácie a služby, ktoré slúžia nielen pre synchronizáciu s počítačom.

Mobiledit je univerzálny nástroj pre správu súborov. S programom Mobiledit sa pripojíte k počítaču takmer akýkoľvek z dnes bežne dostupných mobilných telefónov. Mobiledit podporuje základné funkcie, ako sú správa telefónneho adresára, správa SMS, synchronizácia adresára, fotografií, hudby alebo vyzváňania. Všetky tieto údaje je možné kopírovať do počítača a do mobilu. Veľmi zaujímavé sa javí využitie Mobileditu v prípade, keď so zakúpite nový telefón a budete chcieť preniesť informácie medzi starým a novým telefónom. Stačí pripojiť obidva telefóny k počítaču a stlačiť kopírovacie tlačidlo. Pomocou prehľadnej stromovej štruktúry je možné prehliadať vytvorené zálohy, správy, poštu alebo fotografie. Inou zaujímavosťou Mobileditu je sťahovač videa z YouTube. Webová stránka tohto videoservera je integrovaná priamo do Mobileditu a veľmi jednoduchým spôsobom z nej stiahnete videá pre nakopírovanie do mobilu. Mobiledit je univerzálny software, ktorý podporuje ako rôzne typy a modely telefónov, tak rôzne pripojenia – USB, infraport alebo Bluetooth.

Mobilné telefóny iPhone fungujú oficiálne iba v spojení s multimediálnym centrom iTunes. S jeho pomocou môžete údaje v mobile synchronizovať oproti počítaču. Ak nechcete iTunes inštalovať, vyskúšajte program Copy Trans ( ) , ktorý sa s iPhonom aj iPod Touch spojí i bez iTunes a zazálohuje ich údaje. Najnovší iOS sa vie spojiť s iTunes na počítači aj bez kábelov a je možné použiť cloudové úložisko Applu nazvané iCloud s 5GB bezplatného priestoru.

K tomu, aby ste mohli kopírovať fotografie a hudbu z telefónov Nokia, nepotrebujete žiadny špeciálny software. Stačí, keď telefón pripojíte k počítaču pomocou USB kábla a na displeji telefónu zvolíte režim zobrazenia ako na disku. Potom s ním môžete pracovať ako s bežným diskom. Nokia však k svojim telefónom pridáva tiež program Nokia PC Suite. Ten ponúka niekoľko ďalších funkcií, ktoré vám prácu s mobilom pripojeným k počítaču výrazne uľahčia. Hneď prvá ikonka v hlavnom okne Nokia PC Suite slúži k spusteniu zálohovacieho procesu, ktorý bezpečne prekopíruje všetky údaje do vášho počítača. Rovnako ako Mobiledit je možné Nokia PC Suite využiť k prekopírovaniu zálohy do nového telefónu. Nechýba synchronizácia s Outlookom, kalendár, správa kontaktov a SMS, rýchle prehliadanie obrázkov a tiež prehrávanie videí, ktoré ste mobilným telefónom urobili. Nokia PC Suite je zdarma, ale samozrejme funguje iba s mobilnými telefónmi tejto značky.

[pic]

S počítačom je možné prepojiť aj telefóny s operačným systémom Android. Povieme si o aplikácii, ktorú k svojím telefónom ponúka HTC, jeden z prvých výrobcov androidových telefónov. Nejedná sa o nejakú rozsiahlu aplikáciu v štýle Mobileditu alebo Nokia PC Suite, napriek tomu plne poslúži svojmu účelu. Po pripojení telefónu s Androidom sa spustí jednoduchý sprievodca, ktorý vám prekopíruje všetky údaje do počítača. Ak používate Windows 7, stiahnite si z webových stránok výrobcu telefónu () najnovšiu verziu software HTC Sync, ktorý umožní použitie aj v nových Windows.

Telefóny vybavené operačným systémom Android umožňujú bezproblémový prístup k údajom na pamäťovej karte prostredníctvom USB kábla. Ostatné informácie, ako je zoznam kontaktov, kalendár, SMS, nainštalované aplikácie a ďalšie, je vhodné synchronizovať oproti účtu u Google. Telefón si s tým poradí viac menej automaticky. Pre kopírovanie SMS do Gmailu stačí malý program SMS Backup.

Ovládanie smartphonu z PC

Zatiaľčo majitelia iPhonov a iPadov majú k prepojeniu svojho zariadenia s počítačom aplikáciu iTunes a pre Windows Phone slúži aplikácia Zune, užívatelia smartphonov a tabletov s Androidom si musia ovládaciu aplikáciu vybrať sami.

Jedna z aplikácii pre ovládanie zariadenia s Androidom z PC je program MobileGo.Veľmi podobné funkcieako MobileGo má aj bezplatne použiteľný program Moborobo.

Existuje aj iná možnosť, ako spravovať obsah vášho zariadenia s Androidom, bez toho, aby ste museli do svojho počítača inštalovať klientsky program. Slúži k tomu bezplatná aplikácia AirDroid, ktorú si inštalujete z GooglePlay.

4

MP4 štandard

MP4 ( H.264 ) : Jeden štandard pre všetky videa

Nový štandard videa H.265

MP4 : Štandard mobilných prístrojov

Konverzia a editácia videa on-line

Prevod prezentácie na video a animáciu a video z fotiek

Videá z obrazovky počítača

MP4 (H.264): Jeden štandard pre všetky videa

Od HD filmov až po webové videá, to všetko je možné komprimovať moderným videoformátom, ako je H.264 (MPEG-4 AVC). Je možno ho nasadiť na všetkých platformách a poskytne zreteľne lepšie výsledky ako zastaraný MPEG-2. H.264 je to isté čo MPEG-4 AVC. Hlavným prínosom H.264 je účinnejšia kompresia než v prípade základného MPEG-4 a súčasne pripravenosť na vyššie rozlíšenie a vyššie dátové toky. Už teraz má normy pre videá s rozlíšením nad 1920 x 1080 bodov, prípadne s viac ako 60 sn./s. To príde vhod, keď sa začne presadzovať 3D video.

V súboji štandardov o obraz vo vysokom rozlíšení HD nakoniec zvíťazil Blu-ray. Tento disk postupom času nahradil DVD, ktoré je dnes na hraniciach svojich technických možností. Pri príprave modrých diskov sa počítalo s tromi kodekami , aj tu sa nakoniec H.264 presadil. Prevalcoval tak microsoftský VC-1, ktorý používa podobné princípy ako H.264. Rovnaká situácia je aj u videokamier. Dlhú dobu vsádzali výrobcovia HD kamier na formát HDV, ktorá používa MPEG-2, postupom času sa však preorientovali na AVCHD, ktorá už samozrejme využíva H.264. Teraz dokonca aj DivX vo verzii 7 vsádza na H.264 . Vďaka takto veľkému rozšíreniu tohto formátu je preto možné, že sa ešte počas tohto roku rozšíri aj na cenové dostupné DVD prehrávače s podporou H.264.

YouTube používa pri kompresii flashové videa . A aj vysielanie v HD, ktoré je možné u nás chytať buď cez satelit, alebo DVB-T multiplex, má so všetkými zmienenými jedno spoločné – pre ich kódovanie sa používa kodek H.264 . Od streamovaného webového videa až po vysoké rozlíšenie - za všetkým skrátka stojí AVC (Advanced Video Coding) . Jedná sa o aktuálne najdôležitejší videoštandard, ktorý nahrádza dosluhujúci MPEG-2. H.264 má po technickej stránke čo ponúknuť a skvele sa hodí ako pre nízke rýchlosti , ktoré poskytuje web, tak pre prenosné prehrávače, digitálne televízne vysielanie aj pre najkvalitnejšie video vo vysokom rozlíšení.

Mobilné telefóny nedokážu prehrať len tak ľubovoľné video, teda pokiaľ nie je nainštalovaný napr. nejaký JAVA multiformátový prehrávač. Súbory musia mať správny formát a správne dátové toky. Existujú však určité štandardy, ktoré sa dajú nájsť vo väčšine mobilov. Tak napríklad pomerne bežný je dnes zvukový formát MP3. Saršie mobily podporujú zvukové formáty MIDI a AMR. Formát AMR pozná väčšina mobilov a používa sa aj na kompresiu zvuku pri video kodeku 3GP. To je ďalší kľúčový kodek, ktorý pozná väčšina mobilov. Je to v podstate zjednodušený MPEG-4 kodek používaný v mobiloch na video kompresiu. Ak teda hľadáme bezproblémové formáty , pre zvuk použijeme MP3 alebo AMR a pre video 3GP formát.

Väčšina mobilov dokáže prehrať video výhradne vo formáte 3GP a MP4. MP4 je typickým kontajnerom pre mobilné zariadenia. Tento kontajner podporuje celý rad obrazových aj zvukových formátov, ktoré sú súčasťou štandardu MPEG-4. Obrazová stopa musí byť vo formáte MPEG alebo MPEG-4 Part 10, ktorý je známy skôr pod označením H.264. U formátu MP4 môže byť zvuková stopa iba vo formátoch AAC a MP3. Od začiatku roku 2009 podporuje MP4 tiež AC3, teda Dolby Digital. Existujú síce mobily, ktoré prehrajú aj iné formáty, ale tých je menej.

Potreba konverzie videa do kompatibilného formátu pre rôzne zariadenia je dnes bežná požiadavka . Príprava takéhoto videa je veľmi jednoduchá, stačí mať správne programy, ktoré to dokážu:

MediaCell Mobile Video Converter (2.2) do 3gp, MP4

Alive 3GP Video Convertor

3GP Video Converter (3.1) 3gp-video-converter.html

Acala DVD 3GP Ripper /freeware/ rippovanie videa z DVD disku do formátu 3GP

Acala 3GP Movies Free /freeware/ profesionálny nástroj na konverziu AVI, DivX, XviD, MPEG,VOB a ďalších video formátov do formátu 3GP

AVOne Video Converter 2.63 podporuje aj konverziu do iných formátov nielen do 3GP 1Click DVDToiPod konverzia DVD filmov pre iPod

OneClick Mobile Video Converter konverzia audio a video pre mobilné zariadenia

ImTOO 3GP Video Converter 3.10

Plato video to 3GP converter 3.46 3GP (3GP+AMR),3GP(3GP+AAC),3GP2(3GP2+AAC)

Total video Converter 3.1 najlepší

Ultra MP4 Video Converter

Xilisoft 3GP Video Converter 3.1 3GP, 3G2, DivX (avi)

Mobile Video Converter v1.04 konverzia do formátov vhodných na prehrávanie na mobilných telefónoch a podobných zariadeniach-Sony, Ericsson, Nokia, LG, Samsung, aj Apple iPod atď

PocketDivXEncoder konvertovanie videosúborov pre PDA, Smartphone a ostatné multimediálne prístroje schopné prehrávať MPEG4 súb

Kate´s Video Converter

Ashampoo Movie Shrink&Burn2 konverzia DVD filmov pre PDA, Smartphone, mob.tel.

SUPER2007() konverzia akéhokoľvek videa do akéhokoľvek formátu pre ktorékoľvek zariadenie !! (freeware )

MediaCoder do MP4 formátu ( má podporu externých titulk. súborov)

DVDFab Decrypter , AnyDVD konverzia z DVD do MP4

XMedia Recode 1.0.0.8 konverzia videa do všetkých formátov-freeware xmedia-recode.de/

MovAvi Online, Magic Video Converter (8.0.5.18)

WinAvi iPod/PSP/3GP/MP4 Video Converter

ANY VIDEO CONVERTER FREE (freeware)

AVIconverter (freeware)

Replay media Catcher univerzálny nástroj na ukladanie videí z internetu do formátov rôznych ( napr.WMV,MPEG,MP4,3GP alebo MP3)

XMedia Recode špecialista na konverziu videa

Kigo Video Converter dvd-converter-win/index

CloneDVD mobile

DVD Catalyst Free

E.M. Free PowerPoint Video Converter prevod prezentácie na video

3herosoft Video Converter

Able Batch Converter formátový vševed (cca 90 graf. formátov)

Video Converter PRO nastavenia pre iPod,iPhone,BlackBerry,Zune atď.

Wondershare Video to iPhone Converter (poradí sa ajs HD)

SUPER super

Format Converter 4 SE

Freemake Video Converter 3.0.1.9

HandBrake 0.9.8 pridávanie titulkov, strih

Free File Converter () – on-line file konvertor!

Any Video Converter 5.0.3 bezplatný konvertor videa

DVDVideoSoftFree Studio 5.8

Freemake Video Converter 3

Free Video Converter 3

FormatFactory 3.01 – špičkový konvertor pre video, hudbu a obrázky

Supereasy Video Converter

Aiseesoft MP4 Video Converter

Free Studio 5.7.5

Apple iPod Touch, iPhone, iPad prehrávajú iba videá vo formáte MP4. Pokiaľ chceme prehrávať ľubovoľné formáty, môžeme siahnuť po programe Oplayer. Zvláda aj titulky v externom súbore.

Pre operačný systém Android je v Android Markete možné nájsť bezplatný prehrávač arcMedia, ktorý si poradí so všetkými populárnymi video formátmi.

Videá viď internetové stránky , ,

Konkurencia pre H.264

Majitelia licencie H.264 plánovali začať vyberať poplatky za využívanie tohto kódovania vo webových videách. Firma Google sa chce tomu vyhnúť a preto vytvára konkurenčný štandard VP8 označovaný tiež ako WebM. Jeho uvoľnením sa však poplatky stali minulosťou. Organizácia MPEG LA, ktorá sa o vyberanie poplatkov starala, ich už nebude ďalej požadovať.

Webové video ČT prechádza na Flash a H.264

Česká televízia s rokom 2011 spustila nové webové stránky jednotlivých stanic a prešla zo starého formátu WMV na modernejší H.264.

Nový štandard videa H.265

Video má čoraz väčší podiel na internetovej dátovej prevádzke.Popularita sledovania videa na telefónoch, tabletoch a ďalších mobilných zariadeniach neustále rastie, v HD rozlíšení je čoraz viac multimediálneho obsahu. Výsledkom je obrovský objem dát, ktorý pripadá na videoobsah. Akýkoľvek spôsob, ako tento objem zmenšiť, je vítaný.

H.265 (MPEG-H Part 2) je videokompersný formát vyvinutý skupinami Video Coding Experts Group a Moving Picture Experts Group. Označovaný je aj ako HEVC, čo je skratka pre vysoko efektívne kódovanie videa (High Efficiency Video Coding). Ide o priameho nástupcu H.264, pričom jeho hlavným cieľom je dosiahnuť polovičný dátový tok pri zachovaní rovnakej kvality videa. Ide teda o rovnaký cieľ ako v prípade konkurencie v podobe VP8/VP9.

Nový štandard H.265 je v podstate ešte v plienkach. Už dnes však existujú prvé videá, ktoré vám v praxi ukážu, čo dokáže dokonalejšia kompresia. H.265 je pokračovateľom úspešného štandardu H.264 – obe technológie majú spoločné mnohé vlastnosti. H.265 však využíva Coding Tree Units, snímky delí do blokov rozdielných veľkostí. Hoci používa bežný mechanizmus kompresie, celý proces je zložitejší a komplexnejší. Používateľ to pocíti pri prehrávaní videa, v rámci dkódovania sa používa paralelné spracovanie viacerých blokov. Vo výsledku má byť nový štandard dvakrát efektívnejší oproti svojmu predchodcovi a pri zachovaní kvality má znížiť veľkosť videosúboru až o 50 %.

Z laického hľadiska prináša H.265 hlavne podporu vysokého rozlíšenia, a to až do 8K Ultra HD (8192 x 4320 bodov) a zvýšený limit maximálnej snímkovej frekvencie, ktorý stúpol oproti H.264 zo 60 až na 300 snímok za sekundu.

VC-1 , VP8 a VP9

S odstupom za formátom H.264, ktorý sa považuje za aktuálnu špičku, môžeme ešte zaradiť VP8, ktorý vyvinula spoločnosť On2 Technologies, a VC-1, vyvinutý spoločnosťou Microsoft.

Google predstavil novú generáciu svojho formátu s označením VP9. VP9 vychádza z aktuálneho formátu VP8, pričom prináša niekoľko nových zlepšení. Úlohou novej generácie algoritmu je dosiahnutie približne polovičného dátového toku v porovnaní so súčasnými riešeniami pri zachovaní rovnakej obrazovej kvality. Dekodér bol implementovaný do prehliadača Google Chrome.

Dá sa očakávať, že v priebehu druhej polovice tohto desaťročia budú práve formáty H.265 a VP9 tým najpoužívanejším riešením.

MP4 : Štandard mobilných prístrojov

V dnešnej dobe už nie je problém urobiť videozáznam pomocou videokamery, digitálneho fotoaparátu, webovej kamery či mobilného telefónu.

Aby sa dosiahla maximálna kvalita videa, je treba webovým službám tiež predložiť dostatočne kvalitný záznam. Najlepšou voľbou je použiť formát MPEG-4 s videokodekom H.264 a zvukom v AAC. Táto exportná voľba je vo všetkých moderných strihových aplikáciách, len ju často nájdete ako možnosť exportu pre prehrávače iPod od Apple. Pokiaľ sa nedá tento formát použiť , nič sa nepokazí ani s bežným DivXom a zvukom v MP3. Video by malo byť exportované v rozlíšení 640 x 480 obrazových bodov pri 25 snímkach za sekundu, s dátovým tokom aspoň 700 kb/s (najmenej 1 Mb/s v prípade DivX videa) a zvukom s dátovým tokom 96 kb/s (aspoň 128 kb/s v prípade zvuku MP3). Pri HD kamere a publikovaní vo vysokom rozlíšení sú nároky vyššie: video musí byť uložené v kodeku H.264 s dátovým tokom 4 Mb/s v rozlíšení 1280 x 720 bodov, čo bohato postačí i pre sledovanie na televízore s veľkou uhlopriečkou.

Preto pri príprave videa pre vystavenie na YouTube, Vimeo či Stream.cz netreba pri jeho úpravách znižovať rozlíšenie. Lepšie povedané, ak chceme zdieľať videa vo vysokej kvalite, musíme ich takto aj zaznamenať !!

Pre úpravu videí v počítači ( napr. pridať hudbu, titulky, vystrihnúť nepodarené zábery, pridať prechody a pod. ) si vystačíme s nástrojmi , ktoré máme priamo vo svojom operačnom systéme. V prípade Mac OS X užívateľ získava balík aplikácií iLife , ktorý obsahuje tiež veľmi vydarenú strihovú aplikáciu iMovie. Užívatelia so systémom Windows od Microsoft nájdu veľmi dobre použiteľný Microsoft Movie Maker. Veľmi užitočnou funkciou je priamy export hotového filmu priamo na portál YouTube.

K propagácií videa môžeme použiť sociálne siete, napríklad stále veľmi obľúbený Facebook.

Okrem publikovania na webe môžeme video s úspechom uplatniť aj v prípade mnohých mobilných telefónov. Video však pre kopírovaním musíme previesť do odpovedajúceho formátu. (Free Video Dub ), (Any Video Converter Free ) (Free Video flip and rotate ) (Pre iPhone napr. program OneClick iPhone Converter).

V Amerike sa do módy dostali vreckové „YouTube“ minikamery. Väčšina z nich si dnes už poradí aj so záznamom videa vo vysokom rozlíšení. Na čele sa už niekoľko rokov drží modelová rada Flip, ktorá okupuje nepredstaviteľných 30 % trhu. Vďaka ukladaniu do formátu MP4 (H.264/AAC) sa skvelé hodí i pre nahrávanie videa na Facebook alebo YouTube. Z hľadiska kvality záznamu stoja minikamery kdesi na pol ceste medzi kvalitnými fotomobilmi a najlacnejšími domácimi HD kamerami.

Vysvetlivky:

Kompresný formát je opis alebo skôr norma nejakého druhu kompresie videa, audia či iného obsahu. Typický kompresný formát videa je napríklad MPEG-2 či MPEG-4, zatiaľ čo pri hudbe napríklad MP3 či WMA.

Kodek je softvér alebo hardvér (kodér-dekóder), ktorý podľa konkrétneho šrandardu komprimuje alebo dekomprimuje cieľové dáta. Kodekom je napríklad Xvid (videokodek), ktorý používa kompresný formát MPEG-4, alebo Lame (audiokodek), ktorý používa kompresný formát MP3. Vďaka ním vzniká samostatná videostopa a samostatná zvuková stopa, ktoré sa umiestnia do spoločného multimediálneho kontajnéra, ako je napríklad AVI alebo MKV.

Konverzia a editácia videa on-line

Konverzia videa sa dá najľahšie realizovať cez internet, a to komplexnou službou, ktorá všetko urobí za vás. Ide o dobré riešenie, najmä pokiaľ nechcete robiť detailné technické nastavenia v niektorom z programov, máte pomalý hardvér alebo chcete zaručiť kompatibilitu pri prehrávaní naozaj všade. Jediná podmienka na využitie týchto služieb je dostatočne rýchle pripojenie do internetu. Okrem toho ide asi o najpraktickejšie riešenie pri prevode medzi kontajnermi .mov, .avi, .asf a ďalšími, pre ktoré je zväčšia nevyhnutný samostatný softvérový nástroj. Internetové služby toho poskytujú ešte oveľa viac, typickým príkladom je možnosť uloženia videa na server a jeho zdieľania či podpora iných súborov, ako sú napríklad obrázky. Okrem toho existujú služby, ktoré okrem prevodu formátu ponúkajú aj možnosť editácie videa. Samozrejme, zatiaľ od nich používateľ nemôže očakávať úplné nahradenie softvérového riešenia, ale sú dostupné odkiaľkoľvek, a tak možno napríklad video z dovolenky spracovať na hotelovom počítači. Následne si ho môže pozrieť ktokoľvek aj na druhej strane sveta.

Okrem konverzie videa a audia sú dostupné služby, ktoré vám priamo v okne prehliadača umožnia video strihať a editovať. K jeho výhodám patrí aj to, že multimédiá sú uložené na serveri, a tak používateľ neriskuje ich stratu a môže ich veľmi jednoducho zdieľať.

▪ media-

Tento server vyhovuje najmä z hľadiska prehľadnosti a rýchlosti, video v HD kvalite s veľkosťou 700 MB sa medzi dvoma formátmi skonvertuje do dvoch minút. Samozrejme, treba rátať aj s dobou na nahratie súboru na server, ktorá síce je dlhšia , ale i tak je použitie tejto služby niekoľkonásobne rýchlejšie ako konverzia na počítači s priemerným hardvérovým vybavením. Rozsah podporovaných formátov je dostatočne veľký aj pre náročnejšieho používateľa, k dispozícií sú napríklad aj profily na prehrávanie v mobilných zariadeniach. Pre tých, ktorí hľadajú aj možnosť vlastného nastavenia výstupného formátu, ponúka služba pomerne dobré možnosti nastavenia. Takisto možno zmeniť rozlíšenie, upraviť parametre zvuku či priamo na serveri video zostrihať. Ide o univerzálnu služby, jej najväčší problém je vyťaženosť, takže nie vždy možno spracovať video. Služba je úplne zadarmo.

Link:



Táto služba je zaujímavá najmä tým, že okrem podpory nahrávania a konvertovania súborov z lokálneho disku priamo ponúka aj konvertovanie streamovaného videa z webovej stránky. Zaujímavosťou je, že podporuje aj konvertovanie zvukových formátov, dokumentov typu DOC a PDF či prezentácií PPT. Na jednoduchšie používanie je k dispozícií doplnok pre prehliadač Mozilla Firefox, ktorý po inštalácií sprístupní ponuku skonvertovania súboru priamo na stránke s videami. Ide teda o vhodné riešenie na sťahovanie videí zo stránok, ako je . Po nahratí súboru na server, prípadne zadaní linku sa po skonvertovaní zobrazí ponuka na stiahnutie. Netreba zadávať e-mailovú adresu. Takisto je k dispozícii platená služba, ktorá umožňuje používateľovi nahrávať videá s veľkosťou väčšou ako 500 MB, sprístupní mu priestor s kapacitou 2 GB a na spravovanie súborov ponúkne jednoduché spravovacie rozhranie. Na stránke je k dispozícii aj jednoduchá aplikácia Media Converter SA Edition na konvertovanie videí. Aj napriek tomu, že ide o sekundárny nástroj, je vhodný na bežné použitie a je dostatočne rýchly aj pri nasadení na slabšej zostave.

Link:



Táto vzhľadom jednoduchšia služba je vhodná najmä pre používateľov, ktorí požadujú aspoň základné možnosti nastavenia výstupného videa. Okrem toho, že podporuje pomerne široké spektrum formátov, k dispozícii je aj možnosť rozdelenia výstupného súboru na ľubovoľné veľkosti. Takisto sa dajú upravovať prvky synchronizácie obrazu a zvuku, konvertovať zvukové súbory a podľa výstupného formátu možno meniť parametre. Po nahratí videa na server a jeho skonvertovaní sa používateľovi zobrazí odkaz, cez ktorý možno skonvertovaný súbor stiahnuť. Link na stiahnutie je aktívny po dobu 24 hodín a k dispozícii je aj služba na aktiváciu bezplatného file hostingu na obdobie 120 dní. Kladne je možné hodnotiť najmä rýchlosť tejto služby, poradí si aj s videom vo vysokom rozlíšení, vďaka jednoduchosti použitia je vhodná aj na prelinkovanie na vlastné stránky. Link: http// convert.



Ide o službu určenú nielen na konvertovanie videosúborov, ale aj audia. Kladne je možné hodnotiť najmä jej prehľadnosť. Stačí len vybrať súbory, ktoré sa majú konvertovať, zadať mailovú adresu a vybrať výstupný formát. Služba neponúka detailnejšie nastavenie parametrov, no o to jednoduchšie sa používa. K dispozícii je aj služba na posielanie súborov, ktorá pracuje na podobnom princípe ako napríklad Rapid Share. Teda používateľ nahrá na server súbory a dá poslať prostredníctvom mailu odkaz na stiahnutie. Nevýhodný je pomerne pomalý upload, takže je vhodná najmä pre používateľov, ktorí nemajú výkonný hardvér. Nechýba ani podpora konverzie streamovaného videa. Ide o službu umožňujúcu pohodlnú prácu, ktorá osloví najmä tých, ktorí chcú video okamžite aj zdieľať.

Link:



Jedna vec je konverzia videa cez internet, ktorá sa hodí , najmä pokiaľ je video už po finálnej úprave. No napríklad video z dovolenky treba nastrihať, pridať titulky, prechodové efekty a veľa ďalších prvkov. Práve tu pomôže tento applet, ktorý zatiaľ možno vyskúšať len ako demoverziu. Používateľovi je k dispozícii rozhranie podobné tomu v komerčných programoch – s možnosťou pridávania efektov, časovou osou a ďalšími funkciami. Pozdáva sa rýchlosť integrácie a kvalita prechodových efektov. Páči sa aj grafické rozhranie, ktoré vôbec nie je ochudobnené o grafiku a ukazuje, do akej miery je schopná webová platforma nahradiť klasické softvérové riešenie. Podmienkou na využívanie tejto služby je rýchle pripojenie do internetu a nízka latencia. Okrem toho, samozrejme, možno jednoduché prvky a celkový vzhľad upraviť podľa potreby. Ak chce užívateľ použiť stránku na editáciu videa, je toto odporúčanie. Link:

▪ (on-line služba zdarma)

Ide o komplexnú službu na spracovanie a publikovanie videosúborov. Používateľ dostane nástroj, ktorý je vzhľadom podobný nástroju Microsoft Movie Maker. Tu možno vkladať do videa texty, obrázky, titulky, prechody a ďalšie prvky. Pri strihu videa sa dá upravovať dĺžka jednotlivých klipov, rozdeľovať ich a pridávať aj filtre a ďalšie prvky. Po vytvorení videa má používateľ možnosť priamo ho publikovať na serveri alebo si ho stiahnuť na lokálny disk. Pozdáva sa sprievodca, ktorý je síce v anglickom jazyku, no detailne prevedie editáciou videa touto formou. Okrem toho je súčasťou služby aj hosting pre vytvorené súbory. Teda nie je problém službu využiť ako fotoalbum či miesto na zbierku MP3. Stránka ponúka aj možnosť prihlásiť sa do skupín. Ide o formu diskusných fór, kde môžu používatelia navzájom zdieľať súbory. Link:



Táto služba je vhodná najmä na nasadenie s mobilným telefónom. Dôvodom je maximálna veľkosť nahrávaných súborov, ktorá je v tomto prípade len 25 MB. Aj rýchlosť prenosu z lokálneho disku na server je nižšia ako v prípade iných služieb. Kompenzuje to šírka ponúkaných funkcií. Okrem videa totiž možno editovať aj audiosúbory a priamo ich konvertovať a upravovať do podoby zvonení pre mobilný telefón. Ďalej je k dispozícii služba na synchronizáciu s mobilným telefónom a editor obrázkov so základnými funkciami. Z dostupných funkcií v rámci úpravy videa je k dispozícii možnosť orezávania, zmeny formátu, pridávania a strihania videa a možnosť pridania samostatnej audiostopy. Práca so službou je veľmi jednoduchá, čo je dôsledok absencie väčšieho množstva funkcií, no na jednoduché použitie úplne postačuje. Pri práci je rozlíšenie a farebná hĺbka videa znížená tak, aby bolo možné so službou pracovať aj s pomalším pripojením do internetu. Link:

▪ editor  s online editorom editácia priamo v prehliadači

Google urobil ďalší krok k presunutiu všetkého na web. YouTube vie nielen celkom dobre strihať, ale naviac pridáva funkciu stabilizácie videa. Google ju získal pri kúpe firmy Green Parrot Pictures.

▪ online- konverzia videá online- webový nástroj bez nutnosti inštalácie

▪ Windows Movie Maker – štandard pre jednoduchý strih vo Windows

▪ iMovie - editácia videa v iOS (App Store) – amatérsky strih videa

▪ VideoToolbox – () on-line strih a konverzia videa

▪ Audio Expert – náprotivok videoslužby VideoToolbox – konverzia a editácia hudby

▪ Videomizer

▪ ffDiaporama – profesionálny strih videa (zdarma)

Prevod prezentácie na video a animáciu a video z fotiek

Čo robiť, keď potrebujeme predviesť prezentáciu v mieste, kde nie je dostupný počítač alebo kde nie je istota, že v dostupnom počítači je nainštalovaný PowerPoint (resp. jeho správna verzia) ? Riešením je prevod prezentácie na video. Z adresy sa stiahne program E.M. Free PowerPoint Video Converter . Program komunikuje anglicky a v základnej verzii je dostupný zadarmo. Táto verzia pritom bohato postačí k prevodu do najbežnejších formátov videa (MPEG,AVI, WMV), ktoré zvládne prehrať ľubovoľný počítač, DVD prehrávač a pod. Platená verzia dokáže prevádzať prezentáciu do veľa ďalších formátov.

Pre umiestnenie prezentácie v PowerPoint na webových stránkach je lepšie ju previesť na animáciu vo Flash – ostatní užívatelia si ju takto môžu prezrieť v akomkoľvek prehliadači internetu. Program iSpring Free , pomocou ktorého je možné previesť prezentáciu na animáciu, je zadarmo a v anglickom jazyku.

Pomocou programu Picasa 3 je možné vytvoriť z fotografií jednoduchú prezentáciu. Program Google Picasa 3 v sebe obsahuje Picasa Movie Maker , v ktorom je možné snímky a videoklipy z fotoaparátu poskladať a pridať k nim rôzne efekty. Video je vo formáte WMV.

Videá z obrazovky počítača

• BB FlashBack Express -program pre záznam obrazovky počítača

Šikovný nástroj, s ktorého pomocou môžeme vytvoriť v priebehu niekoľkých chvíľ inštruktážne video zachytávajúce napr. ovládanie nejakej aplikácie a naviac toto video previesť do flashu a umiestniť ho na webové stránky – to všetko rýchlo, jednoducho a zvládne to každý. Je možné konvertovať záznam do video súboru (AVI) s rôznym druhom kompresie a potom previesť napr. do formátu pre mobilné telefóny. Zaznamenať je možné časť obrazovky (napr. v okne), alebo celú obrazovku, je možné vybrať si aj monitor, na ktorom prebieha nahrávaná aplikácia. (bbsoftware.co.uk)

• Adobe Captivate 3 -zachytávanie obrazovky do videa Adobe

Ide o pomôcku, ktorá poskytuje omnoho viac ako iba jednoduché zachytenie činnosti na obrazovke do videa. S pomocou Captivate sa dajú vytvoriť výukové kurzy, kvízy, demonštračné videá s ukážkami nových funkcií softwaru alebo webových stránok. Hotový projekt je možné exportovať ako flashové video. (products/captivate)

• ScreenVirtuoso PRO -program pre záznam obrazu

S programom ScreenVirtuoso je možné zaznamenávať dianie na ploche lepšie, formou efektného videa doplneného zvukom a grafickými popismi. Prezentácie alebo výukové videá je možné jednoducho doplniť popismi. Verzia PRO naviac ponúka prevod výstupného videa do iného, vybraného formátu. Zaznamenaný AVI súbor je možné v programe ľahko previesť napr. aj do formátu pre mobilné telefóny. (Fox Magic Software, )

Jing -záznam obrazu ako SWF (zvolí sa výrez obrazu)

( ) 200 MB webového priestoru k dispozícií

Camtasia Studio – screen recording ( )

Camtasia Relay – presentation and lecture capture ( )

PicPick - nástroj pre snímanie obrazovky ( )

• ScreencastOmatic – (screencast-o-) –je potrebné mať na počítači nainštalovanú Javu (). Nahrávanú plochu činnosti na počítači je možné presunúť kamkoľvek v rámci obrazovky, zmenšovať alebo zväčšovať. Nahrávka môže byť dlhá až 15 minút, v priebehu nahrávania je možné záznam kedykoľvek pozastaviť a neskôr opäť zase spustiť. Po dokončení je video pripravené buď na uloženie na disk (MP4, AVI, FLV, GIF), alebo na nahratie na YouTube.

• Ashampoo Snap 5 – snímanie obsahu obrazovky vo forme videa

• 1AVCapture 1.9 – zachytávanie obrazovky

5

Multimédiá v mobile

Multimediálny portál už aj na Slovensku

Orange ponúka 11 kanálov

Multimediálny portál už aj na Slovensku

V spolupráci s desiatkami skúsených pedagógov, študentmi Vysokej školy múzických umení v Bratislave a mnohými ďalšími Orange pripravil novú formu vzdelávania žiakov základných a stredných škôl. Oskole.sk (oskole.sk) je vzdelávací portál s multimediálnym výkladom učiva II. stupňa základných a stredných škôl. Portál predstavuje plnohodnotnú učebnú pomôcku, ktorá okrem textového výkladu učiva obsahuje aj stovky video lekcií – v nich vystupujú skutoční učitelia vysvetľujúci učebnú látku. Orange chce takto podporiť inovatívnu formu vzdelávania, ktorá sa označuje ako i-štúdium.

Orange zároveň vydalo aj edíciu štyroch výučbových DVD s 340 videami.

Orange ponúka 11 kanálov

Živé televízne vysielanie 11 televíznych staníc, prístup k televíznemu archívu a zábavným videám na displejoch mobilných telefónov ponúkol pri príležitosti majstrovstiev sveta v hokeji svojim zákazníkom mobilný operátor Orange.

Zvýhodnený balík na sledovanie mobilnej televízie Orange World TV si môžu aktivovať bez toho, aby sa museli zmluvne viazať alebo čakať na skončenie zmluvnej viazanosti. Mobilný telefón s podporou 3G využíva v súčasnosti viac ako 600-tisíc zákazníkov Orangeu. Očakávaná éra mobilnej televízie, ktorú môžu zákazníci sledovať na svojich mobilných telefónoch, však podľa operátora ešte len prichádza. Na displeji mobilného telefónu umožňuje sledovať živé vysielanie televíznych staníc Markíza, Joj, Jednotka, Dvojka, TA3, Music Box, ČT24, Music TV, AZTV, Óčko a E24. Mobilnú televíziu môžu zákazníci Orange sledovať na území Slovenska pokrytom signálom 3G/HSDPA.

6

Operačné systémy pre smartphony a tablety

Obchody s aplikáciami pre mobilné telefóny a tablety

iPhone, SkypePhone, GooglePhone

Operačné systémy pre smartphony a tablety

Apple iPhone a operačný systém iOS

Apple iPad a jeho konkurenti

Nová platforma na aplikácie do mobilov

Vývoj mobilných aplikácií

Budúcnosť patrí tabletom a smartphonom

Keď tablet nahradí počítač

Tablety pre zamestnancov

Obchody s aplikáciami pre smartphony a tablety

„Ládovanie“ iPodu,iPhonu resp. iPadu hudbou, videom, fotkami či podcastmi je nerozlučne spojené s programom aj portálom iTunes a jeho Apple AppStore, ktorý je síce kompatibilný aj s PC, ale v kombinácií s ďalšími segmentmi „mekovského“ používateľského súboru iLive poskytuje ešte veľa ďalších výhod a skratiek. Videá či videopodcasty možno nakupovať alebo zadarmo stiahnuť z internetu, prípadne použiť svoje vlastné, je však potrebné ich skonvertovať. Nástroje na to sú k dispozícií v iTunes.

Internetový predaj hudby dosiahol nový míľnik. Spoločnosť Apple oznámila, že predaj piesni v jej internetovej predajni iTunes prekonal doterajšiu jednotku- maloobchodný reťazec Wal-Mart Stores. iTunes sa tak stala najväčším predajcom hudby v Spojených štátoch.

Analytici predpovedajú, že sťahovanie hudby nahradí kompaktné disky. Dodávajú, že rastúci význam internetu v hudobnom priemysle bude mať vplyv aj na iné odvetvia, rovnakým smerom sa totiž uberajú aj knihy a video.

Aplikácie sú vlastne miniprogramy, ktoré je možné nainštalovať do smartphonov alebo tabletov obdobne ako do stolného počítača a vytvoriť z nich multifunkčné zariadenie. Podmienkou je, aby prístroje pracovali na určitom operačnom systéme, ktorý danú aplikáciu podporuje.

App Store ponúka na stiahnutie viac než 700 tisíc aplikácií pre iPhone a iPad. Celkom si už užívatelia po celom svete od otvorenia obchodu v júli 2008 stiahli cez dvadsaťpäť miliárd aplikácií, v priemere asi 120 stiahnutí každú sekundu. Niektoré sú zadarmo, tie najdrahšie stoja aj tisíc dolárov. Populárne sú platené fitness videá a on-line chudnutie zadarmo. Podobných programčekov, ako je program určený na zhadzovanie kíl, je v internetovom obchode iTunes tisíce. A pribúdajú každým dňom. Medzi najlepšie hodnotené programy patrí napríklad aplikácia Google Earth, ktorá vďaka GPS navigácií zabudovanej v telefóne pomôže naplánovať trasu alebo nájsť najbližšiu indickú reštauráciu. Shazam zase vie rozpoznať pesničku hrajúcu z rádia. A samozrejme bodujú aj rôzne hry. Aplikácie pre iPhone môže vytvárať v podstate ktokoľvek, na iTunes je možné nájsť produkty veľkých firiem i amatérskych programátorov z celého sveta. Apple si nárokuje tridsať percent zo zisku a rozhoduje, ktoré do katalógu iTunes zaradí. Úspech tejto služby je dôkazom, že užívatelia oceňujú jednoduchosť, s akou sa k aplikáciam dostanú. Vďaka iTunes a obslužnému programu App Store nemusia prehľadávať web, všetko majú pekne na jednom mieste a priamo z telefónu alebo tabletu. Často si tak stiahnu aj programčeky, o ktorých existencii by sa inač vôbec nedozvedeli. O podobný „supermarket“ s aplikáciami Windows Marketplace sa preto snaží aj konkurencia Microsoft, ktorého operačný systém Windows Mobile beží na mnohých chytrých telefónoch konkurujúcich iPhonu. Rovnako funguje aj obchod s aplikáciami Android Market (premenovaný na Google Play) pre mobily postavenej na platforme Google Android. Android Market, platforma pre mobilné aplikácie druhého najvýznamnejšieho hráča na trhu, internetového vyhľadávača Google, ponúka približne 500 tisíc aplikácií. Nokia spustila obchod OviStore pre mobily so systémom Symbian. Vlastný obchod s aplikáciami Samsung Apps spustil aj Samsung. Webový obchod s aplikáciami predstavil tiež Google. Vydaním cloudového operačného systému Chrome OS začal Google odhaľovať jeho nové funkcie. Jednou z nich je tiež webový obchod s aplikáciami Chrome Web Store. Ten je prakticky kópiou slavného App Store pre telefóny iPhone, môžete si teda kúpiť aplikáciu alebo hru a okamžite po prihlásení tento obsah máte k dispozícií. Do Chrome Web Store budú môcť prispievať rôzni vývojári, pričom Google si stanovil proviziu za predané aplikácie iba na 5 %. Na Intel IDF 2010 (Intel Developer Forum) svoju predstavu predajne s aplikáciami pre netbooky predstavila aj firma Intel. Na adrese je obchod, ktorý ponúka ako bezplatné, tak platené aplikácie pre zábavu, sociálne siete, hry i nástroje na vytváranie obsahu. Všetky sú optimalizované pre mobilitu a pre veľkosť displeja netbooku. Pred zakúpením je možné aplikáciu zadarmo vyskúšať. Programy sú pre Windows (XP a 7) i pre Moblin (mobilná verzia Linuxu). Zároveň bol spustený program Intel AppUp Developer Program, ktorý má inšpirovať vývojárov k vytváraniu inovatívnych aplikácií pre koncových užívateľov. Intel takto chce ponúknuť alternatívu k obchodom App Store alebo Android Market, Ovi Store, Samsung Apps, Windows Marketplace, Chrome Web Store. Špeciálny obchod Toshiba-MarketPlace je k dispozícií aj od firmy Toshiba, ktorý obsahuje ponuku programov a multimediálneho obsahu priamo pre ňou dodávaný tablet Folio 100.

Ďalšie a ďalšie miniprogramy však pribúdajú závratnou rýchlosťou. Predovšetkým vďaka tomu, že výrobcovia „otvorili“ svoje know-how programátorom a de facto ktokoľvek si môže vytvoriť vlastnú aplikáciu a potom ju skúsiť predať. Základný software pre vývoj poskytuje Apple zdarma. Firma si vyhradzuje právo výsledný produkt preveriť pred umiestnením na App Store. Všetky návrhy však Apple automaticky neschváli. Programátor si sám určí, či aplikáciu ponúkne na stiahnutie zadarmo, prípadne stanoví cenu. Podľa dohody potom 70 percent z tržby zostáva vývojárovi, spoločnosť si účtuje 30percentný podiel. Jedna aplikácia sa na App Store predáva v priemere za 2,43 dolárov. Spoločnosť Apple oznámila, že celkový obrat v jej obchode s aplikáciami pre mobilné zariadenia dosiahol v roku 2013 až 10 miliárd amerických dolárov, v prepočte približne 7,33 miliardy eur. Používatelia boli pri nákupoch najaktívnejší v decembri 2013, keď stiahli viac ako 3 miliardy aplikácií. Celková suma vyplatená vývojárom sa tak vyšplhala na 15 miliárd USD, čo je po prevode približne 10,9 miliardy eur. Na rekordnom počte stiahnutí sa podľa Apple podpísalo aj uvedenie novej verzie operačného systému iOS 7, ktoré zo sebou prinieslo výrazné funkčné a dizajnové zmeny. Mnoho vývojárov sa tak rozhodlo prispôsobiť svoje aplikácie novému rozhraniu.

iTunes ponúka v rámci projektu iTunes U zadarmo na stiahnutie okolo 250-tisíc audio a video prednášok. Mnohé školy, fakulty a univerzity využívajú technológie skutočne rozumne a tak prednášky, úlohy alebo študijné materiály je možné nájsť veľmi ľahko aj on-line na školských webových stránkach. Nájdu sa aj pedagógovia, ktorí sprístupňujú svoje hodiny a prednášky formou podcastov, takže si môžeme prednášku kedykoľvek znovu zopakovať zo záznamu a v tempe, ktoré nám najlepšie vyhovuje. Viac ako 600 univerzít má už fungujúce stránky iTunes U a zhruba polovica z týchto inštitúcií (vrátane takých prestižných škôl akými sú Stanford, Yale, MIT, Oxford alebo Berkeley) tu verejne distribuuje svoj študijný obsah. Na iTunes U sú aj bezplatné jazykové kurzy, čo umožňuje učiť sa touto formou napríklad aj cudzie jazyky. S tisíckou vzdelávacích aplikácií dostupných cez App Store je možné mať vo svojich iPod, iPhone alebo iPad všade so sebou obrovskú knižnicu referenčných materiálov vrátane encyklopédií alebo slovníkov. Služba iTunes U ponúka neobmedzené informácie pre celoživotné vzdelávanie, pretože sa tu ľahko dajú nájsť prednášky, jazykové lekcie, audioknihy aj podcasty a sťahujú sa úplne zadarmo.

Pomocou iPod, iPhone alebo iPad ( je možné tiež stiahnuť aplikáciu iTunes pre Windows, v ktorej je odkaz so službou iTunes U) je možné študovať kdekoľvek, kedykoľvek, je možné sa tiež na diaľku zúčastňovať na prednáškach veľkých zvučných univerzít a to úplne zadarmo.

Veľké obchody s malými aplikáciami

Veľké obchody s malými aplikáciami: jednoduché programčeky pre smartphony, tablety alebo televízory zamiešajú softwarovou branžou.

17 500 000 000 amerických dolárov sa v nasledujúcom roku utratí po celom svete za aplikácie. Pokiaľ vyjde prognóza americkej spoločnosti Chetan Sharma, za miniaplikácie utratia užívatelia v roku 2012 tretinu príjmu Microsoftu. A už je zaujímavý trh. Pritom ešte pred niekoľkými rokmi nikoho nenapadlo, že Apple a Google budú mať svoj obchod s aplikáciami pre smartphony. Microsoft to môže prísť veľmi draho. Podľa súčasnej štúdie analytickej spoločnosti Nielsen bude v tej dobe 30 % príjmov pripadať na iPhone a 28 % na zariadenia s operačným systémom Android. Len 6 % zostane pre Windows Phone.

Viac ako 1 milión aplikácií je teraz k dispozícií v štyroch softwarových obchodoch po celom svete. Dve tretiny týchto miniprogramov patria do kategórie platených programov. Tieto trhoviská sú obrovskou príležitosťou predovšetkým pre malých vývojárov, ktorí nemajú prostriedky na propagáciu svojich produktov alebo nedokážu zaistiť podporu predaja. Príkladom je spoločnosť Rovio. Tú založili traja Fíni v roku 2009 a vytvorili hru Angry Birds pre operačný systém Apple iOS. V roku 2010 nasledovala verzia pre Google Android a Symbian. Hra sa stala veľmi populárna a platenú verziu si stiahlo 12 miliónov užívateľov. Tým si vývojári zarobili pekných 8 miliónov USD. Očakáva verzia pre PC, pre Mac a pre všetky typy herných konzol.

Podľa najnovších analýz sa o niekoľko rokov bude predávať viacej aplikácií pre tablety ako pre smartphony. Analytická spoločnosť GigaOM naviac očakáva, že už v roku 2015 sa utratí okolo 2 miliárd USD za aplikácie pre televízory.

1,8 miliardy smartphonov sa predá do konca roku 2013

92 % nárast stiahnutých aplikácií každý rok

¾ aplikácií na App Store je platených, naproti tomu na Google Android Markete je ich väčšina zadarmo

7 krát viacej peňazí oproti užívateľom Androidu utratia za aplikácie majitelia iPhonov.

28 stiahnutých aplikácií má priemerne vo svojom iPhone každý jeho majiteľ

27 iPadov sa predalo v roku 2010 každú minútu

14 petabajtov sa denne prenesie cez obchod Apple App Store.

154 miliónov tabletov by sa malo podľa predpovede spoločnosti Gartner predať v roku 2013. V roku 2010 sa ich pritom predalo iba 19,5 miliónov. Úspech zaznamená predovšetkým iPad 2 a zariadenia postavené na systém Android 3.

Android je už v predajoch jednička. Za tretí štvrťrok minulého roku predbehol dlhodobého lídra – Nokiu. Podiel Androidu činil 33%, za tretí štvrťrok sa predalo 33,3 miliónov inteligentných telefónov s týmto operačným systémom.

Najobľúbenejšie platené aplikácie podľa zverejnenia Apple- u iPodu touch a iPhonu vedú hry, u iPadu sú obľúbené kancelárske aplikácie.

Najväčšie obchody s aplikáciami

Spustený Zariadenia/systémy Apps

App Store (Apple) 10. júna 2008 iPod touch, iPhone, iPad/iOS 700 000

Android Market (Google) 22. 10.2008 smartphony, tablety/Android 500 000

Ovi Store (Nokia) 26.5.2009 smartphony,tablety/Symbian,MeeGo 40000

Blackberry App World (RIM) 1.4.2009 smartphony,tablety/BlackBerry OS 20000

WebOS Appcatalog(Palm/HP)16.12.2008 smartphony,tablety/WebOS 10000

Windows Marketplace (Microsoft)5.10.2009 smartphony,tablety/Windows Phone7 50 000

iPhone, SkypePhone, GooglePhone

Telefón iPhone od Apple je najlepším doposiaľ vyrobeným iPodom. Je revolučným telefónom s revolučným ovládaním rukou. iPhone je revolučný nie z pohľadu funkcií, ale z pohľadu užívateľského rozhrania a prístupu k užívateľovi. Prepracované, i na úplných neznalcov orientované menu a prevedenie prístroja poriadne zamotalo konkurencii hlavu. Prístroj spája mobilný telefón a PDA. Jednoduchý operačný systém Mac OS X Leopard ponúka „kĺzavé“ a farebné menu, veľké ikony a veľa prepracovaných drobností. iPhone sa stal komerčným hitom, a to hlavne v Severnej Amerike. S integrovaným prehliadačom Safari je prezeranie webových stránok rýchle a pohodlné (má aj Wi-Fi pripojenie). Konkurenčný operačný systém Windows Mobile a Symbian nie je možné z pohľadu užívateľskej prívetivosti s iPhonom porovnávať.

Firma Skype a mobilný operátor 3 predstavili nový mobilný telefón, ktorý umožňuje volať zadarmo medzi užívateľmi služby Skype. Ide o plne vybavený internetový telefón s podporou sieti 3G. Okrem hovorov cez Skype je možné zariadenie používať tiež pre bežné volanie a využívanie internetových služieb. Spoločnosť Skype sa snaží preniesť služby Skype do stále väčšieho počtu mobilných produktov. Nebude dlho trvať a Skype aplikácie budú súčasťou každého mobilného telefónu.

Po iPhone či SkypePhone prichádzajú na trh mobilné telefóny od internetového giganta Google s operačným systémom Android. Firma oznámila spojenectvo s 33 partnermi. S Google sa spojili okrem iných mobilní operátori ako T-Mobile, Teléfonica či Telecom Italia, výrobcovia mobilov Motorola, LG aj ďalší , ale aj viacerí výrobcovia softvérov. Na trhu odštartoval s mobilnými telefónmi, ktoré majú zadarmo zabudovaný nový softvér. Lacné mobily umožňujú jednoduchý prístup k internetovým službám a sprostredkovať výnosnú reklamu. Známy internetový vyhľadávač si tak dláždi cestu pre mobily, ktoré zákazníkom umožňujú využívať web podobne ako počítače. Google si od toho sľubuje nárast tržieb z reklamy. Firma verí, že zisky z reklamy by mohli stúpať, ak sa rozšíri využívanie internetu – v tomto prípade cez mobilné telefóny.

Dlho očakávaný operačný systém pre mobilné telefóny od Google – produkt Android je založený na báze Linuxu a je open source – každý si teda môže prehliadnuť programový kód a software prispôsobiť svojím požiadavkám. Dojem tiež robí združenie, ktoré Google za Androidom nahromadil. LG je jeden z prvých podnikov, ktorý ponúkol mobilný telefón s Androidom od Google. Rovnako pribudli na trhu aj ďalšie telefóny od Samsung, Motorola, Intel a Nvidia, Sony Ericsson a ďalšie. Okrem highendových prístrojov, ktoré sú podobne ako iPhone od Apple ovládané prostredníctvom dotykovej obrazovky, operačný systém od Google pracuje tiež na bežných mobiloch s konvenčnou klávesnicou. Operačný systém Android je síce na svete od roku 2003, ale práve za posledné roky zaznamenal taký rozmach a vývoj ako nijaký iný operačný systém (v tesnom závese je Apple iOS, k slovu sa hlási Windows Phone). Viac ako 800-tisíc aktivovaných zariadení s týmto systémom každý deň a státisíce aplikácií vo virtuálnom obchode Android Market. Android nevyvinul ani nenavrhol Google, ale odkúpil ho. Spoločnosť Android Inc. vznikla v októbri roku 2003 v kalifornskom Palo Alto. V auguste 2005 Google odkúpil Android Inc. za 50 miliónov dolárov. Dnes má hodnotu vyššiu o tri rády. Prvá verejne dostupná verzia OS Android niesla označenie 1.5 (Cupcake). Verzia 1.6 (Donut) priniesla niekoľko vylepšení a za ďalší polrok prišiel ďalší významný krok v podobe verzie 2.1 (Eclair), neskôr verzia 2.2 (Froyo) a v súčasnosti je to verzia 3.0 (Honeycomb) a Android 4.0 (Ice Cream Sandwitch ). Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) dnes používa drvivá väčšina novo predstavených dvoj-a štvorjadrových tabletov. Na prelome rokov 2011 a 2012 každý druhý smartfón obsahuje Android, jeho celosvetový podiel tvorí 46,3 % , nasleduje iOS s 30 %, dalej BlackBerry so 14,9 % a Windows Mobile so 4,6 % ( Windows Phone 7 má zatiaľ niečo nad 1 %). Android má vlastné miesto na sťahovanie aplikácií. Dlhé roky sa volalo Android Market, no nedávno sa premenovalo na Google Play, pričom po aktualizácii v mobilnom zariadení nájdete obchod s názvom Play Store. Market je dostupný v 190 krajinách a počet stiahnutých aplikácií minulý rok presiahol magickú hranicu 10 miliárd. Ak sa chce Google so svojím Androidom posunúť ďalej, musí zapracovať na firemnej integrácii – podnikoví zákazníci majú totiž iné očakávania od mobilného systému. Vyžadujú funkcie na hromadnú správu dát, ochranu systému, Anti-Theft, šifrovanie, správu na diaľku atď. Android dominuje na poli tabletov a zrejme to tak bude aj v najbližších rokoch. Jeho veľkým konkurentom sa pravdepodobne stane tandem Windows 8 a Windows Phone 8.

Operačný systém Android zmenil fungovanie mobilnej komunikácie. Spoločnosti doteraz rozhodovali, aké aplikácie má väčšina klientov v mobiloch, stanovovali pravidlá a vyjednávali poplatky pre výrobcov softvérov, aby tí získali prístup do mobilov. Google v posledných rokoch zápasil, aby sa jeho produkty – ako sú mapy Google či Gmail – dostali do mobilov tak, aby ich využívanie bolo pre ľudí jednoduché. Cez Android môžu klienti s akýmkoľvek mobilom mohli po webe surfovať slobodne. Vývojom operačného systému Google zaplnil dieru na trhu, pričom konkuruje rôznym platformám, napríklad Microsoftu a jeho Windows Mobile resp. Nokii s jej Symbianom. Veľkou výhodou tohto systému je fakt, že je zadarmo, a to aj pre výrobcov mobilných telefónov, ktorí nemusia platiť za licenciu. Na druhej strane by sa však reklamy na týchto mobiloch mali objavovať o niečo častejšie, ako býva zvykom- práve z reklám chce Google predovšetkým profitovať.

Google výrazne ovplyvnil spôsob, akým pracujú mobilní operátori, výrobcovia telefónov a tvorcovia mobilných aplikácií. S internetovým prehliadačom, ktorý na platforme Android vznikol, sa brúzdanie internetom na mobilných zariadeniach významne nelíši od rovnakej činnosti na PC. Takémuto prehliadaču sa totiž zo súčasných programov blíži iba Safari. Prvé telefóny s novou platformou sa dostali na trh v druhej polovici roku 2008 pod názvom T-Mobile G1 (Google,T-Mobile,HTC) ako odpoveď na úspešný iPhone spoločnosti Apple. Odvtedy pribudli desiatky ďalších.

Android je nová platforma pre mobilné zariadenia, ktorá znamenala revolúciu vo svete bezdrôtových technológií a priniesla Googlu obrovské zisky. Google sa zameral na mobilný trh a celý mobilný internet prispôsobuje svojím predstavám. Google si predstavuje, že vďaka Androidu výrobcovia zaplavia mobilný trh novými aplikáciami a on-line službami, ktorých jednotná podoba bude kompatibilná s najrôznejšími telefónmi. Cieľom novej platformy je uľahčiť tvorbu, distribúciu a podporu mobilných internetových služieb a aplikácii. Výsledkom je výrazný rast popularity mobilného webu a tiež reklamných príležitostí v mobilnom prostredí. Android predstavuje ďalší stupienok na ceste ku kompletnému ovládnutiu používateľských informácií zo strany Google.

Operačné systémy pre smartphony

Dotykové zariadenia sú teraz módne. V súčasnosti súťaži o priazeň užívateľov niekoľko platforiem smartphonov. Ak sa povie inteligentný telefón, môžete si predstaviť zariadenie s operačným systémom iOS, Android OS, Windows Mobile, Symbian, WebOS alebo Bada.

Inteligentné telefóny – smartphony – predstavujú najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvie komunikačných technológii. Preč sú doby, kedy si záujemca o kúpu smartphonu mohol vyberať iba medzi Windows Mobile a Symbian. Medzi najrozšírenejšie patria Android od Google a Symbian, vyskytujúci s dnes predovšetkým na prístrojoch spoločnosti Nokia. Apple používa svoj iOS, Samsung vyvinul svoj vlastný systém Bada OS, ale nájdeme ho len na niekoľko málo prístrojoch a existuje pre neho málo aplikácii. Microsoft sa v poslednej dobe snaží dohnať veľkých hráčov na trhu s inteligentnými telefónmi svojim systémom Windows Phone 8.

Príchod iPhonu znamenal skutočnú revolúciu. Žiadny iný výrobca predtým nedokázal ponúknuť mobil s tak jednoduchým ovládaním pomocou prstov. Žiadny iný výrobca neponúkal stovky aplikácií , ktoré bolo možné nainštalovať komfortne priamo z rozhrania telefónu. Ako vyzerá ale situácia dnes ? Bol originál predstihnutý svojimi kópiami?

iPhone potrebuje pre aktiváciu počítač s nainštalovaným iTunes. A aby ste získali prístup ku všetkým funkciám Androidu, musíte mať účet na Google. Palm Pre, na ktorom beží webOS, má zasa isté mínus. Bez neobmedzeného pripojenia k internetu ho nie je možné štandardným spôsobom používať. Vlastne žiadny zo spomínaných operačných systémov nemá zmysel používať bez neobmedzeného dátového tarifu. Iba s internetom je možné využiť všetky výhody operačných systémov.

Silnou stránkou Androidu sú Widgety - miniatúrne aplikácie bežiace na ploche systému. Widgety môžu informovať o novinkách na Facebooku alebo Twitteri, ukazujú aktuálne počasie, neprečítané správy a e-maily, prehrávanú hudbu a pod.

Na rozdiel od ostatných u iPhonu môže byť spustená vždy iba jedna aplikácia (multitasking podporuje až verzia iPhone 4). WebOS je vlastne naklonovaný koncept iPhonu, s tým rozdielom, že WebOS podporuje multitasking. U ostatných systémov je multitasking štandardom. V porovnaní so systémami Symbian alebo Windows Mobile má WebOS navrch. Prechod z iPhonu na Windows Mobile je ale tvrdá rána. Jedno šťastie je, že výrobcovia cez Windows Mobile inštalujú vlastné grafické rozhranie, ako napr. HTC Touch Flo 3D.

Výhodou Windows Mobile je bohatá softvérová výbava vrátane mobilnej verzie Office, ktorý okrem prehliadania ponúka aj editáciu kancelárskych súborov.

V porovnaní s možnosťami Windows Mobile vyzerá iPhone trocha chudobne: ponúka síce multimediálne funkcie, ale čo sa kancelárskych možností týka, stráca vo všetkých ohľadoch. Bežné dokumenty je možné iba prehliadať, pre editáciu je nutné siahnuť po špeciálnych aplikáciách, ktoré však zďaleka neponúknu také možností ako produkt Microsoftu. Problém je aj so súbormi: iPhone síce ponúka pamäť až 64 GB , lenže prístup k súborom je zložitý, užívateľ nemôže pristupovať k súborom, tak ako je zvyknutý napríklad v počítači (iba cez počítač s nainštalovaným iTunes).

Aj Android nie je celkom otvorený práci so súbormi a prístup je omnoho zložitejší, ako by sa u moderného operačného systému očakávalo. Kto chce u Androidu pristupovať k súborom, ten si musí stiahnuť súborový manažér.

Je až neuveriteľné , ako rýchlo vznikli tisíce aplikácií pre platformu Android- a väčšina je naviac zadarmo.

Bezplatných aplikácií je pre všetky platformy dostatočné množstvo, kto ale chce aplikácie nakupovať, často narazí na problém. Buď je možné aplikáciu zakúpiť priamo od predajcu a potom sa s ním dohodnúť na platbe, napr. pomocou PayPalu, alebo je nutné ju nakúpiť priamo cez obchod, k čomu potrebujete platobnú kartu, s ktorou sa platí po internete.

Najlepšie prevedený obchod pre nákup aplikácií má Apple (App Store). Ponúka najviac aplikácií a jeho členenie je najlogickejšie. Pozitívne sa dá hodnotiť aj vyhľadávanie. Tento koncept od Applu kopíruje aj Microsoft s vlastným obchodom nazvaným Marketplace. Zatiaľ sa mu však nedarí – chýbajú aplikácie. Problémom je aj vysoká cena aplikácií. Microsoft si je vedomý toho, že zaspal dobu, a sľubil nápravu: tou bolo predstavenie nového operačného systému Windows Phone 8, ktorý nahradil existujúce zariadenia s OS Windows Mobile.

Uvedená bola celkom nová verzia Android 4.2 Jelly Bean (optimalizovaná pre stále obľúbenejšie tablety). Je to čistý a mimoriadne stabilný systém s rozumnou softvérovou výbavou. Jeho čaro spočíva práve v prispôsobení sa k aktuálnym potrebám užívateľa. Žiaden zbytočný softvér, žiadne zbytočné megabajty. Všetko, čo potrebujete, nájdete v online aplikácii Google Play. Stačí vyhĺadať príslučný program a do systému sa sám stihne a aj nainštaluje (nie je potrebné vyhľadávať akékoľvek inštalačné súbory na internete). Čo v systéme chýba snáď najviac, je prieskumník. Ak sa chcete pohrabať v adresároch, musíte si stiahnuť jeden z dostupných správcov súborov tretích strán. Práve obrovské množstvo aplikácií stojí z časti za úspechom samotnej platformy, ktorá už teraz čo do bohatosti prekonáva výrazne starší Symbian. Obchod Google Play (pôvodne Android Market) obsahuje v súčasnosti vyše 500-tisíc aplikácií a oproti konkurenčným platformám ponúka najviac bezplatných aplikácií, až 56 percent z celkového počtu. Spoločnosť Google umožňuje majiteľom smartphonov a tabletov s operačným systémom Android vytvárať si vlastné aplikácie nástrojom nazvaným App Inventor, na používanie ktorého nie je potrebné programátorské vzdelanie ani znalosť programovacích jazykov. Stačí mať doma PC alebo Mac a smartphone s operačným systémom Android. Aplikáciu potom užívateľ nahrá cez USB pripojenie na svoj Android smartphone alebo tablet. Tvorcovia aplikácií môžu svoje vlastné výtvory zverejňovať aj v obchode s aplikáciami, teda Android Markete.

Lenže ani Apple nespí a nový iPhone 5s a 5c s iOS 7 sa už dostal do predaja. Ovládanie, ako aj práca so systémom je na úrovni, na ktorú sa nechytá snáď snáď žiaden konkurent. Multitouch je stále prvkom, ktorý mu ostatní výrobcovia len ticho závidia. Flash majú vynahradiť otvorené štandardy ako HTML5, CSS a JavaScipt, ktoré sú perspektívnejšie.

Nokia so svojím Symbianom nemá žiadne veľké ambície. Záchranu pred Applom a Androidom chce Nokia nájsť s asistenciou Microsoftu. Odsúva svoj rodný operačný systém pre smartfóny Symbian na druhú koľaj a nadväzuje zásadné partnerstvo s Microsoftom a jeho novým systémom Windows Phone 8. Aplikácie z Ovi Storu sa začlenia do microsoftového Marketplacu a hlavným vyhľadávačom v Nokiách bude Bing. Bezplatná navigácia Ovi Maps sa dostane na Windows Phone 8. Na trhu sa už objavili prvé Nokie so systémom Windows Phone 8.

Operačné systémy v smartphonoch

Android 4.1(4.2 Jelly Bean), (4.4 KitKat)

Dnes je to najrýchlejšie rastúci operačný systém, denne sa aktivuje viac než 800 000 nových užívateľov s týmto operačným systémom. Hlavná výhoda je otvorenosť platformy. Google pridáva správu priečinkov. Aplikácie na ploche je možné spojovať do skupín ako je to u iOS. Veľa ďalších vylepšených funkcií. Android sa stal jedničkou a predbehol aj Nokiu, ktorej Symbian spadol na druhé miesto. Na Google Play je najviacej bezplatných aplikácií, tie platené je možné vrátiť, pokiaľ sa nepáčia. V porovnaní s iOS je ovládanie zložitejšie. Telefóny s Androidom vyrábajú obrie spoločnosti ako Samsung, LG alebo HTC a ďalšie čínske firmy. Celkový počet aplikácií v obchode Android Market: 500 000, (62 % zdarma, 38 % platených).

iOS 7

Súčasnou verziou nasadil Apple latku veľmi vysoko. Boduje predovšetkým vďaka úžasnému intuitívnemu ovládaniu. Konečne je možné aplikácie spojovať do skupín. Systém tiež už podporuje multitasking. Siedma verzia operačného systému iOS prináša oficiálne viac ako 200 noviniek: lepšie notifikačné centrum, AirDrop, nové Safari, plnohodnotný multitasking, nové iTunes Radio. Balík iWork (Pages, Numbers,Keynote) je zdarma. Apple uvoľnil bezplatne aj skvelé kreatívne editory iPhoto a iMovie. Obidve bohužiaĺ pre nové zakúpené zariadenia s iOS 7.

Najnovší iOS 7 sa vie spojiť s iTunes na počítači tiež bez kábelov a je možné použiť cloudové úložisko Applu nazvané iCloud s 5GB bezplatného priestoru. Celkový počet aplikácií v obchode App Store: 700 000, (32 % zdarma, 68 % platených)

BlackBerry OS 6.0: Business systém

Operačný systém kanadského výrobcu Research in Motion (RIM) je obľúbený predovšetkým u manažérov. Business telefóny sú už z výroby vybavené množstvom bezpečnostných funkcií, vrátane šifrovania súborov. BlackBerry často dostávajú zamestnanci, ktorých šéf ich chce mať na e-mailu dostupných 24 hodín denne. BlackBerry je pracovný nástroj, nie multimediálna hračka. Celkový počet aplikácií v obchode BB App World: 20000, (25 % zdarma, 75 % platených).

Symbian^3

Symbian je stále najpoužívanejším systémom v mobilných telefónoch, jeho podiel však každý mesiac radikálne klesá. Rezultovalo to ku spolupráci s Microsoftom. Výsledkom sú smartphony Nokia so systémom Windows Phone 8. Celkový počet aplikácií v obchode Ovi Store: 40000, (38 % zdarma, 62 % platených).

Windows Phone 7.5 Mango

Nový systém nie je spätne kompatibilný s Windows Mobile. Najtypickejšou charakteristikou WP7 sú aktívne dlaždice a huby. Pridáva clodové úložisko Skydrive s veľkosťou 25 GB na Lokalite Windows Live a Office 365, čo otvorilo prístup ku cloudovým dokumentom aj domácim používateľom, študentom, živnostníkom či pracovníkom malých firiem. Office Hub obsahuje mobilné verzie aplikácií Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Prehliadač IE 9 ale nepodporuje Flash. Na druhej strane množstvo stránok sa od Flashu odvracia a prechádza na HTML5. Prehľadnosť systému je lepšia ako u Androidu, ale samotný systém nie je tak prehľadný ako u iPhonu. Nedá sa pripojiť ako mass storage. Microsoft ohlásil strategickú spoluprácu s firmou Nokia, ktorá v oblasti smartphonov tiež tápe. Celkový počet aplikácií v obchode Marketplace: 50000, (22 % zdarma, 78 % platených).

Windows Phone 8: Microsoft predstavil dlho očakávaný operačný systém pre mobilné telefóny Windows Phone 8 s celým radom noviniek. Nový operačný systém pre mobilné telefóny sa od „desktopových“ Windows 8 veľmi neodlišuje. Zaujímavým trendom je zväčšenie poľa pôsobnosti aplikáciám tretích strán. Predovšetkým firmy ocenia individuálnu distribúciu vlastných (Microsoftom schválených) aplikácii pre zamestnancov, bez toho aby sa objavili na „appstore“. Všetky dôležité veci z telefónu sa budú automaticky zálohovať „cloudu“ – do SkyDrive s veľkosťou 7GB. Jednou z mála oblastí, kde väčšina užívateľov Windows Phone 7.5 nebola so systémom spokojná, bola práca s multimédiami. Aj v tejto oblasti Microsoft popracoval. Na trhu sa už objavili prvé Nokie so systémom Windows Phone 8 .

Ohrozené druhy:

1. Samsung Bada ( smartphone Samsung S8500 Wave)

Operačný systém od Samsungu je navrhnutý skutočne dobre a Bada má šancu stáť sa šiestym najpoužívanejším operačným systémom na smartphonoch. Aplikácií je síce iba niekoľko tisíc, ale dosť pravdepodobne budú pribúdať, pretože Samsung veľmi podporuje vývojárov.

2. Nokia Maemo ( smartphone Nokia N900)

Operačný systém Maemo je postavený na Linuxe. „Linuxový“ smartphone Nokia N900 sa mal stáť nástrojom profesionálov. Ale nebol o neho záujem. Systému Maemo sa dáva málo šancí. Vzhľadom na to, že Nokia sa orientovala na Windows Phone 8, bude to najskôr začiatok jeho konca.

3. Nokia Meego (Nokia N9)

Meego je systém, ktorého základná filozófia je tvorená derivátom z dnešných hlavných platforiem. Domovská obrazovka je tvorená klasickou maticou ikon prevzatých z poslednej verzie Symbianu Belle. Rovnako ako u Androidu Operačný systém je určený iba pre tento model N9 a nevie sa , ako dlho ho bude Nokia aktualizovať. Chýbajú predovšetkým aplikácie, ktorých tvorcom sa vývoj pre prakticky mrtvý systém nevyplatí.

4. HP WebOS ( smartphone Palm Pre)

Bohužiaľ o niekoľko rokov predstihol dobu a možno trochu zlým smerom, čo sa mu príliš nevyplatilo. Už názov WebOS ukazuje na to, že systém je orientovaný značne cloudovo. Systém WebOS by ale nebolo treba zatracovať. Jeho koncepcia sa pozerá viac dopredu, než súčasní užívatelia vyžadujú, za niekoľko rokov ale sa môže tešiť zo skúseností , ktoré zbiera na poli cloud operačných systémov. Firmu Palm aj jeho operačný systém WebOS kúpila firma Hewlett Packard za 1,2 mld. USD.

Fotomobil s rozlíšením 41 megapixelov

Nokia 808 PureView je prvý smartphone s technológiou PureView, ktorá do fotografovania mobilom priniesol nový rozmer. Nokia použila snímací čip s neobvykle vysokým rozlíšením 41 megapixelov s optikou Carl Zeiss. Vyššie rozlíšenie sa použije pre prepočet ( napr. z 8 pixelov sa vytvorí jeden finálny) na získanie kvalitnejšej fotografie s dostatočným rozlíšením 3, 5 alebo 8 Mpx.

Podľa Nokie jedným z dôvodov pre vznik PureView bola túžba po optickom zoome. U bežných fotoaparátov sa zoom zaisťuje objektívom (do mobilu sa objektív ale nevojde a používa sa iba digitálny zoom) s premenným ohniskom.. Ten je ale konštrukčne zložitý a drahý, takže sa vydali cestou masívneho počtu pixelov. Senzor s tak veľkým počtom obrazových bodov znamená, že pri natáčaní videa v rozlíšení Full HD 1080p máte priestor pre 4x optický zoom bez straty kvality. Inými slovami, aj pri štvornásobnom priblížení bude jeden bod v 1080p videu odpovedať jednému fyzickému pixelu na snímači. Technológia PureView sa dostáva aj do ostatných Nokii s Windows Phone 8.

|Výrobca |Model |Operačný systém |Displej |Rozlíšenie |Procesor |OP (MB) |Fotoaparát |

|LG |E900 Optimus7 |Windows Phone 7 |3,8“ |480 x 800 |1000 |- |5 Mpx |

|LG |P990 Optimus2x |Android 2.2 |4“ |480 x 800 |1000 |- |8 Mpx |

|LG |GW620 |Android 1.5 |3,0" |320 x 480 |528 |256 |5 Mpx, diodový blesk |

|HP |Veer |WebOS |2,6“ |320 x 400 | | |5 MPx |

|HP |Pre3 |WebOS |3,6“ |480 x 800 |1,4 GHz | |5 MPx |

|HTC |Wildfire |Android 2.1 |3,2" |240 x 320 |528 |384 |5 Mpx, diodový blesk |

|Nokia |C6-00 |Symbian 5th edition |3,2" |360 x 640 |434 |128 |5 Mpx, diodový blesk |

|Sony Ericsson |Xperia X10 mini |Android 2.3 |3“ |320 x 480 |800 |320 |5 Mpx, diodový blesk |

| |pro | | | | | | |

|Sony Ericsson |Vivaz |Symbian 5th edition |3,2" |360 x 640 |720 |256 |8 Mpx, diodový blesk |

|Nokia |X6 16GB |Symbian 5th edition |3,2" |360 x 640 |434 |128 |5 Mpx, diodový blesk |

|Sony Ericsson |Vivaz Pro |Symbian 5th edition |3,2" |360 x 640 |720 |256 |5 Mpx, diodový blesk |

|Garmin-Asus |Nuvifone |Windows Mobile 6.5 |3,5" |480 x 800 |600 |512 |5 Mpx, diodový blesk |

|Samsung |Wave |Bada OS 1.0 |3,3" |480 x 800 |1000 |512 |5 Mpx, diodový blesk |

|HTC |Gratia |Android 2.1 |3,2" |320 x 480 |600 |384 |5 Mpx, diodový blesk |

|Motorola |Backflip |Android 1.5 |3,1" |320 x 480 |528 |256 |5 Mpx, diodový blesk |

|Nokia |N97 |Symbian 5th edition |3,5" |320 x 480 |434 |128 |5 Mpx, diodový blesk |

|HTC |Legend |Android 2.1 |3,2" |320 x 480 |600 |384 |5 Mpx, diodový blesk |

|Nokia |C7 |Symbianˇ3 |3,5" |360 x 640 |680 |256 |8 Mpx, diodový blesk |

|BlackBerry |Storm 2 9520 |RIM OS 5.0 |3,3" |360 x 480 |624 |256 |3 Mpx, diodový blesk |

|HTC |7 Trophy |Windows Phone 7 |3,8" |480 x 800 |1000 |576 |5 Mpx, diodový blesk |

|Sony Ericsson |Xperia X10 |Android 2.1 |4,0" |480 x 854 |1000 |256 |8 Mpx, diodový blesk |

|Motorola |Milestone |Android 2.1 |3,7" |480 x 854 |600 |256 |5 Mpx, diodový blesk |

|Nokia |E7 |Symbianˇ3 |4" |360 x 640 |680 |256 |8 Mpx, diodový blesk |

|Nokia |N8 |Symbianˇ3 |3,5" |360 x 640 |680 |256 |12 Mpx, xenonový blesk |

|Nokia |N900 |Maemo 5.0 |3,5" |480 x 800 |600 |256 |5 Mpx, diodový blesk |

|Acer |Liquid S120 |Android 2.2 |3,6“ |480 x 800 |512 |800 |5 Mpx |

|Acer |Iconia Smart |Android 2.3 |4,8“ |480 x 1024 |1000 |- |8 Mpx |

|Samsung |Galaxy S |Android 2.2 |4,0" |480 x 800 |1000 |512 |5 Mpx, bez blesku |

|HTC |Desire Z |Android 2.2 |3,7" |480 x 800 |1000 |512 |8 Mpx, autofocus |

|HTC |Increible S |Android 2.2.1 |4“ |480 x 800 |1000 |768 |5 Mpx, diodový blesk |

|HTC |HD7 |Windows Phone 7 |4,3" |480 x 800 |1000 |576 |5 Mpx, diodový blesk |

|Samsung |Omnia7 |Windows Phone 7 |4,0" |480 x 800 |1000 |512 |5 Mpx, diodový blesk |

|Samsung |Omnia PRO 4 |Windows Mobile 6.5 |4,0" |320 x 320 |600 |256 |3,2 Mpx, autofocus |

|HTC |Desire HD |Android 2.2 |4,3" |480 x 800 |1000 |1,5GB |8 Mpx, diodový blesk |

|Apple |iPhone 4 32GB |iOS 4.1 |3,5" |640 x 960 |1000 |512 |5 Mpx, diodový blesk |

|Nokia |Lumia 800 |Windows Phone 7.5 Mango|3,7“ | |1,4 Ghz |16 GB |8Mpx |

|Nokia |Lumia 710 |Windows Phone 7 |3,7“ | |1,4 Ghz |8 GB |5Mpx |

|Nokia |Lumia 610 |Windows Phone 7 |3,7“ | |1,4 Ghz |8 GB |5Mpx |

|Nokia |Nokia N9 |MeeGo 1.2 Harmattan |Amoled, , |854 x 480 |ARM Cortex-A8, 1|1 GB |8 Mpx, autofocus |

| | | |Gorilla | |GHz | | |

| | | |3.9“ | | | | |

|LG |Optimus 2X |Android 2.2 / 2.3 |4.0“ |800 x 480 |dvojjadrový |H.264, |8 Mpx |

| | | | | |procesor nVidia |VC-1 | |

| | | | | |Tegra 2 |a MPEG-4 | |

|LG |Optimus 3D |Android 2.2 |4,3" | |dvojjadrový |Glasses-f|Automatická |

| | | | | |procesor 1 GHz |ree 3D |synchronizácia s 3D TV |

| | | | | | | |cez HDMI 1.4 |

|Samsung |Galaxy S II |Android 3.0 |4,3“ Super |480 x 800 |dvojjadrový |1 GB |8 Mpx (zadný), 2Mpx |

| | | |Amoled Plus| |procesror Cortex| |(predný), podporuje |

| | | | | |A9 (2x1.2GHz), |Vnútorná |NFC, |

| | | | | |prehráva full HD|pamäť | |

| | | | | |pri 1080p /30 |16GB | |

| | | | | |fps | | |

|Samsung |Galaxy Nexus |Android 4.0.1 Ice CreaM|4,65“ Super|720 x 1280 |dvojjadrový |1 GB |5 Mpx (zadný), 2Mpx |

| | |Sandwich |Amoled Plus| |procesror Cortex| |(predný) , NFC |

| | | | | |A9 (2x1.2GHz), |Vnútorná | |

| | | | | |prehráva full HD|pamäť | |

| | | | | |pri 1080p /30 |14GB | |

| | | | | |fps | | |

|Nokia |Nokia 808 PureView|Symbian | | | | |Optika Carl Zeiss , |

| | | | | | | | |

| | | | | | | |fotoaparát 41 Mpx ! |

|Huawei |Ascend D quad |Android 4.0.1 Ice CreaM|4,5“ IPS |1280 x 720 |štvorjadrový |1 GB |8 MPx s LED bleskom |

| | |Sandwich | | |procesor Huawei | |a autom. zaostrovaním |

| | | | | |K3V2, prehráva |Vnútorná | |

| | | | | |full HD video, |pamäť 8GB| |

| | | | | |wi-fi, GPS, | | |

| | | | | |Bluetooth 3.0 | | |

| | | | | |DLNA | | |

|LG |Optimus 4x |Android 4.0.1 Ice CreaM|4.7“ IPS |1280 x 720 |štvorjadrový |1 GB |8 Mpx s podsvietením |

| | |Sandwich | | |procesor nVidia |Vnútorná | |

| | | | | |Tegra 3 |pamäť | |

| | | | | | |16GB | |

|HTC |HTC One X |Android 4.0.3 Ice CreaM|4.7“ IPS |1024 x 720 |štvorjadrový |1 GB |8 Mpx s LED bleskom, |

| | |Sandwich | | |procesor nVidia |Vnútorná |NFC |

| | | | | |Tegra 3 |pamäť | |

| | | | | | |32GB | |

| |Galaxy S III |Android 4.0.4 Ice CreaM|4,8“ |1280x720 |štvorjadrový | |8 Mpx (zadný), 2Mpx |

| | |Sandwich | | |procesor Exynos | |(predný), podporuje |

| | | | | |4212 | |NFC, |

|Samsung | | | | | | | |

| | | | | | | | |

|ZTE |ZTE Tania |Windows Phone 7.5 |4,3" |480 x 800 |Qualcomm |512 RAM |5 Mpx, AF, LED |

| | |Mango | | | |4GB | |

|HTC |HTC Radar |Windows Phone 7.5 |3,8" |480 x 800 |Qualcomm |512 RAM |5 Mpx, AF, LED |

| | |Mango | | | |8GB | |

|Samsung |Samsung Omnia W |Windows Phone 7.5 |3,7" |480 x 800 |Qualcomm |512 RAM |5 Mpx, AF, LED |

| | |Mango | | | |8GB | |

|Nokia |Lumia 710 |Windows Phone 7.5 |3,7" |480 x 800 |Qualcomm |512 RAM |5 Mpx, AF, LED |

| | |Mango | | | |8GB | |

|HTC |HTC Titan |Windows Phone 7.5 |4,7" |480 x 800 |Qualcomm |512 RAM |8 Mpx, AF, 2x LED |

| | |Mango | | | |8GB | |

|Nokia |Lumia 800 |Windows Phone 7.5 |3,7" |480 x 800 |Qualcomm |512 RAM |8 Mpx, AF, 2x LED |

| | |Mango | | | |16GB | |

|Nokia |Lumia 720 | |4,3" |480 x 800 |dvojjadrový |512 RAM |6,7 Mpx, AF, 2x LED |

| | |Windows Phone 8 | | |procesor |8 GB | |

| | | | | |Snapdragon S4 | | |

| | | | | |Plus | | |

|Nokia |Lumia 820 | |4,3" |480 x 800 |dvojjadrový |1024 RAM |8 Mpx, AF, 2x LED |

| | |Windows Phone 8 | | |procesor |8 GB | |

| | | | | |Qualcomm (2x | | |

| | | | | |1,5GHz) | | |

|Nokia |Lumia 920 | |4,53" |768 x 1280 |dvojjadrový |1024 RAM |8 Mpx, AF, 2x LED |

| | |Windows Phone 8 | | |procesor |32 GB |LTE, NFC |

| | | | | |Qualcomm (2x | | |

| | | | | |1,5GHz) | | |

|Nokia |Lumia 925 | |4,53" |768 x 1280 |dvojjadrový |1024 RAM |8 Mpx, AF, 2x LED |

| | |Windows Phone 8 | | |procesor |16 GB |LTE, NFC |

| | | | | |Snapdragon S4 | | |

| | | | | |Plus | | |

|Nokia |Lumia 1020 | |4,53" |768 x 1280 |dvojjadrový |2GB RAM |41 Mpx, Xenónový blesk |

| | |Windows Phone 8 | | |procesor |32 GB |najlepší fotomobil!! |

|Sony |Sony Xperia S |Android 2.3.7 , časom |4,3" |1280 x 720 | |32GB |12 Mpx, video full HD |

| | |upgrade na verziu 4.0 | | | | |špičkový fotovideo |

| | | | | | | |smartphone |

|Sony |Sony Xperia ION | |4,6" |1280 x 720 |dvojjadrový |32GB |12 Mpx, video full HD |

| | |Android 4.0.4 | | |procesor (2x | |špičkový fotovideo |

| | | | | |1,5GHz | |smartphone |

|HTC |HTC 8X | |4,3" |1280 x 720 |dvojjadrový |1GB, |NFC, Gorila Glass |

| | |Windows Phone 8 | | |procesor |16GB |8 Mpx, 1080p 30fps |

| | | | | |Qualcomm (2x | | |

| | | | | |1,5GHz) | | |

|LG |LG Nexus 4 | |5" |1080x1920 |štvorjadro |2 GB RAM |12 Mpx, video full HD |

| | |Android 4.2.2 | | |s 4x1,5 GHz | |špičkový fotovideo |

| | | | | | | |smartphone |

|Apple |iPhone 5 | |4“ |1136 x 640 |procesor Apple |1 GB |8 Mpx Full hD |

| | |iOS | | |A6 | | |

|Apple |iPhone 5C | |4“ |1136 x 640 |procesor Apple |1 GB |8 Mpx Full hD, LTE |

| | |iOS | | |A6 | | |

|Apple |iPhone 5S | |4“ |1136 x 640 |procesor Apple |1 GB |8 Mpx Full hD, funkcia,|

| | | | | |A7 dvojjadrový, | |Touch ID |

| | |iOS | | |koprocesor Apple| | |

| | | | | |M7 | | |

|Sony |Sony Xperia Z | |5" |1080x1920 |štvorjadro |2 GB RAM |12 Mpx, video full HD |

| | |Android 4.2.2 | | |s 4x1,5 GHz | |špičkový fotovideo |

| | | | | | | |smartphone |

|Sony |Sony Xperia Z | |6,4" |1080x1920 |štvorjadro |2 GB RAM |8 Mpx, video full HD |

| |Ultra |Android 4.2.2 | | |s 4x2,2 GHz |16GB |Video 1920x1080,30sn./s|

|Sony |Sony Xperia Z1 | |5" |1080x1920 |štvorjadro |2 GB RAM |20,7 Mpx, video full HD|

| | |Android 4.2.2 | | |s 4x2,2 GHz |16GB |Video 1920x1080,30sn./s|

| | | | | |Snapdragon 800 | |NFC, LTE |

|Samsung |Galaxy S IV |Android 4.2.2 |5“ |1080x1920 |4x 1,6 + 4x 1,2 |2 GB |13 Mpx (zadný), 2Mpx |

| | | | | |GHz |Pamäť 16 |(predný), |

| | | | | |dvojica |GB | |

| | | | | |štvorjadrových | | |

| | | | | |procesorov | | |

|Samsung | |Android 4.2.2 |4,3“ |960x540 |2x 1,5 |1,5 GB |16 Mpx (zadný), 2Mpx |

| |Galaxy S IV zoom | | | |dvojjadro |Pamäť 8 |(predný), |

| | | | | | |GB |10x optický zoom!! |

|HTC |HTC One |Android 4.2.2 |5“ |1080x1920 |4x 1,7 + 4x 1,2 |2 GB |13 Mpx (zadný), 2Mpx |

| | | | | |GHz |Pamäť 16 |(predný), |

| | | | | |dvojica |GB | |

| | | | | |štvorjadrových | | |

| | | | | |procesorov | | |

|Huawei |Huawei Ascend P6 |Android 4.0.4 |5“ |720x1280 |4x 1,5 GHz |2 GB |8 Mpx (zadný), 1,3Mpx |

| | | | | |štvorjadrový |Pamäť 8 |(predný), podporuje |

| | | | | |procesor |GB |NFC, |

|Huawei |Huawei Honor 2 |Android 4.1.2 |4,5“ |720x1080 |4x 1,4 GHz |2 GB |8 Mpx (zadný), 1,3Mpx |

| | | | | |štvorjadrový |Pamäť 8 |(predný), |

| | | | | |procesor |GB |Video 1920x1080,30sn./s|

|Huawei |Huawei Ascend Mate|Android 4.1.2 |6,1“ |720x1280 |4x 1,5 GHz |2 GB |8 Mpx (zadný), 1,3Mpx |

| | | | | |štvorjadrový |Pamäť 8 |(predný), |

| | | | | |procesor |GB |Video 1920x1080,30sn./s|

|Prestigio |MultiPhone 5044 |Android 4.2.1 |5“ |720x1280 |4x 1,2 GHz |1 GB |8 Mpx |

| |DUO | | | |štvorjadrový |Pamäť 4 |Video 1920x1080,30sn./s|

| | | | | |procesor |GB | |

|Nokia |Lumia 1520 | |6“ |1080x1920 |štvorjadrový |2GB RAM |20 Mpx, objektív Carl |

| | | | | |procesor s |32 GB |Zeiss, LTE |

| | |Windows Phone 8 | | |frekvenciou 2,2 | | |

| | | | | |GHz | | |

| | | | |1080x1920 |štvorjadrový |2GB RAM | |

|Google |Nexus verzia 5 | |5“ IPS | |procesor s |32 GB | |

| | |Android 4.4 Kitkat | | |frekvenciou 2,2 | |8Mpx |

| | | | | |GHz | | |

iPhone zahájil mániu, akú svet mobilnej komunikácie nepamätá a to šialenstvo po dotykových mobilných telefónoch. Už niekoľko rokov môžeme vyberať z desiatky dotykových modelov rôznych značiek. Hoci má svoje závažné nedostatky, zostáva iPhone neprekonaný. Celková koncepcia je veľmi jednoduchá a premyslená. Užívateľa si získa jednoduchým ovládaním jedným prstom.

Veľkým konkurentom je Android, ktorý sa v krátkom čase stal skutočne kvalitným a moderným systémom a takmer každý výrobca má mobilný telefón s týmto operačným systémom a implementovanou podporou minimálne Facebooku či Twitteru. Môže za to jeho otvorenosť a veľká flexibilita. Android zosadil Symbian z trónu platforiem pre smartfóny.

Systém Windows Mobile zaspal dobu, jeho ovládanie je zo všetkých platforiem najhoršie. Nový operačný systém Windows Phone 8 by mal priniesť nápravu.

Operačné systémy pre tablety

Medzi tabletami horí bitka podobná svetu mobilných telefónov: Nejde v nej o hardware, ale o operačné systémy. Dominanciu súčasného vládcu tabletov – iPadu – neohrozuje len Android, dobývať územie chcú aj Windows 8, Blackberry alebo WebOS.

▪ Apple iOS 7

Apple iPad beží na identickom operačnom systéme ako iPhone, iPod alebo nový Apple TV. Za úspechom iPadu stojí aj pripravený distribučný kanál – App Store. Apple dôsledne kontroluje a schvaľuje aplikácie, takže iba ojedinele by ste si nainštalovali nefungujúcu, alebo dokonca nebezpečnú aplikáciu. Najnovší operačný systém je iOS 7. (viď časť Operačný systém iOS).

Google Android 4.1 / 4.2 Jelly Bean, / 4.4 KitKat

V súčasnej dobe využívajú androidové tablety v podstate identickú verziu operačného systému ako mobilné telefóny. Na Android Markete je cez 500 tisíc aplikácií, v porovnaní s jablkovým systémom je naviac väčšia čásť aplikácií celkom zadarmo. Google však nijako nekontroluje aplikácie pridávané na Market.

▪ Windows 8 pre tablety

Od svoje „stolnej“ verzie sa nijako nelíši. Medzi jednoznačnú výhodu patrí takmer stopercentná kompatibilita aplikácií, na ktoré sme zvyknutí zo svojho počítača. Bezchybné je prepojenie na cloudové úložisko SkyDrive.

Prvý tablet s Windows 8 sa objavíl okolo polovice roka 2012 a bol produkt značky Nokia. Windows 8 by sa mal stať na poli tabletov rovnocenným súperom operačných systémov iOS a Android.

▪ Blackberry – operačný systém QNX Neutrino

Kanadský výrobca inteligentných telefónov BlackBerry prišiel so svojim prvým tabletom s názvom PlayBook. Poháňa ho nová operačný systém QNX Neutrino založený na Unixovom jadre. Nevýhodou BlackBerry zostáva učšia softwarová rozšíriteľnosť a to aj napriek axistencii distribučného kanálu BlackBerry Store. Systém QNX by mal tiež poháňať inteligentné telefóny BlackBerry a odstaviť súčasný BlackBerry OS.

▪ HP WebOS

Operačný systém na linuxovom jadre WebOS predsavila spoločnosť Palm v roku 2009 vo svojom smartphone Palm Pre. WebOS sa však nerozvíjal tak rychlo, ako si Palm predstavoval. V roku 2010 odkúpila vývoj operačného systému WebOS spoločnosť HP, aby mala vlastný operačný systém ako pre smartphony tak aj pre tablety. Zatiaľčo verzia 2.2 a staršie boli určené predovšetkým pre inteligentné telefóny, verziu 3.0 už bude obsluhovať tablet HP TouchPad. Už pod krídlami Palmu vznikol online obchod Palm App Catalog s cca štyri tisíc aplikáciami.

Apple iPhone a operačný systém iOS

Telefón iPhone sa od svojho uvedenia na trh v roku 2007 teší veľkej obľube. Apple sa vďaka nemu zaradil medzi popredných svetových výrobcov mobilných telefónov.

Predaj iPhone 4 sa začal od 24. júna 2007 oficiálne v USA, Británii, vo Francúzsku, v Nemecku a Japonsku. V júli bol iPhone 4 dostupný v 18 krajinách, v septembri v 88 krajinách. Záujem bol obrovský. Svedčí o tom nielen fakt, že ľudia naň boli ochotní stáť vo frontoch dva dni, ale aj to, že spoločnosť musela ešte predtým pozastaviť možnosť jeho internetového predobjednania, pretože len za prvý deň prišlo šesťstotisíc objednávok. Toľko ich v histórii Apple neprišlo za dvadsaťštyri hodín na žiaden produkt.

Model 4S pokračuje cestou prirodzenej evolúcie a v novom telefóne nájdete dvojjadrový procesor A5, ktorý je použitý aj v tablete iPad 2. Na rozdiel od iPadu (1 GHz) má však procesor v telefóne pracovnú frekvenciu približne 800 MHz.

Displej: 4x vyššie rozlíšenie, uhlopriečka 3,5 palca (960x640),IPS technológia pre lepší obraz

Procesor: ARM Cortex-A9 (2x1GHz)

Vybavenie: iPhone má rovnaký čip ako iPad- pre väčší výkon, senzory pohybu pre hry, nový operačný systém iPhone OS 5, batéria má o 16 % väčšiu kapacitu

iPhone 4S:telefón s Full HD 1080p a obrovským výkonom, pamäť 16/32/64 GB, RAM 512 MB

Farebné varianty: čierny a biely

Výdrž batérie: 300 hodín v pohotovostnom režime

Novinky: obe strany mobilu sú zo skla, rámy sú kovové, je vhodný na videokonferencie ( z nového iPhonu na nový iPhone), nahráva videá vo vysokom rozlíšení, obrazovka s vysokým rozlíšením

Fotoaparát: kvalitnejší zadný fotoaparát s väčším objektívom, 8Mpx, 5x digitálny zoom, diódový blesk, kamera ja vpredu telefónu na videohovory

Konektivita: Wi-Fi štandard 802.11n, 3G dáta HSUPA s download až 7,2 Mb/s

Video: video v Full HD kvalite, mobilná verzia aplikácie pre strih videa iMovie

Nevýhoda: vyžaduje Micro SIM kartu

Miniaplikácie: widgety (miniaplikácie) chýbajú (báječne fungujú napr. u OS Android)

Napájanie a výdrž batérie: vstavaná dobíjacia batéria lithium-ion, nabíjanie cez USB z počítača alebo cez napájací adaptér, dĺžka hovoru 7 hodín na 3G a do 14 hodín na 2G, pohotovostný režim 300hodín, videoprehrávanie 10 hodín

Najvýraznejšou novinkou je revolučné ovládanie hlasom- asistentka Siri.

Apple iPhone 5

Americký výrobca Apple predstavil už piatu generáciu svojho populárneho telefónu. Aké sú hlavné novinky, a na čo sa môžu tešiť užívatelia? Pri výrobe zariadenia boli použité kvalitné materiály ako anodizovaný hliník a spevnené sklo Gorilla glas 2. Napriek kvalitnému spracovaniu si zachoval nízku hmotnosť na úrovni 112 gramov, čo je o 28 gramov menej ako jeho predchodca iPhone 4S a je o 1,7 milimetra tenší. Tvar nového zariadenia vychádza z predchádzajúcich modelov. Tlačidla a ich umiestnenie sa vôbec nezmenili. Zmena nastala na konektore určenom na pripojenie slúchadiel, ktorý sa presťahoval na spodnú hranu zariadenia. Ďalšou novinkou je aj dock konektor na pripojenie zariadenia na nabíjačku či na prenos dát. Ten je teraz o polovicu menší a označuje sa Lightning. Najviditeľnejšou zmenou je väčší displej s veľkosťou štyri palce. Apple sa tomuto kroku dlho bránil, ale nakoniec vyslyšal volanie používateľov, a pridal displeju pol palca. Hustota pixelov na palec sa zachovala na 326ppi, a displeju narástlo rozlíšenie na 1 136 x 640 pixlov (16:9) s ostrým a jemným zobrazením detajlov (neoptimalizované aplikácie budú zobrazené s čiernymi pruhmi). Rovnako je nový iPhone 5 rýchlejší. Apple ho vybavil procesorom Apple A6, ktorý ponúka až dvojnásobný výpočtový a grafický výkon. Procesoru sekunduje 1GB operačnej pamäte. Apple sa priniesol aj vylepšený fotoaparát s rozlíšením 8 megapixelov a možnosťou natáčať videá vo FullHD. Súčasťou je aj nový mód na tvorbu panoramatických záberov vo vysokom rozlíšení. Samozrejmosťou je LED blesk a automatické zaostrovanie. Zmien sa dočkala aj predná kamera, ktorá ponúka možnosť nahrávať v HD. Novinka dostala aj podporu ultrarýchleho internetu v sieťach štvrtej generácie – LTE. iPhonu nechýba ani Wi-Fi v štandardoch 802.11 a/b/g/n, či rozhranie Bluetooth 4.0, GPS so štartom za pomoci internetu či podpora ruského navigačného systému GLONASS. Batéria by mala podľa údajov vydržať osem hodín hovoru či 40 hodín prehrávania hudby. V balení nového iPhonu nájdete aj redizajnované slúchadlá, ktoré boli údajne vo vývoji niekoľko rokov. Majú priniesť kvalitnejší zvuk a bezproblémové držanie v každom type ucha. Zariadenie disponuje operačným systémom iOS 6, ktorý prinesol viac ako 200 noviniek. Medzi inými aj vylepšenú hlasovú asistentku Siri či nové služby máp. iPhone 5 je dostupný v troch edíciách podľa veľkosti pamäte - 16 GB, 32 GB a 64 GB - a v bielom a čiernom farebnom prevedení. Apple oznámil, že dostal počas prvých 24hodín po začatí predpredaja viac ako dva milióny objednávok na iPhone 5, čo je dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim modelom iPhone 4S. Apple čeli až dvom žalobám - a to od firmy Sammsung a spoločnosti HTC za používanie 4G LTE podpory sietí v novom iPhone 5. Spoločnosť HTC tvrdí,že použitím 4G sietí vo svojich zariadeniach porušuje dva patenty, ktoré patria práve im. Samsung však vlastní najviac patentov na technológiu 4G LTE, preto Apple už zažaloval hneď po predstavení iPhonu 5.

Apple iPhone 5C

Hardware kopíruje iPhone 5. Ostal čipset Apple A6, rovnaký 4“ displej s rozlíšením 640 x 1136 px a 8Mpx zadný fotoaparát. Vylepšený bol FaceTime HD, pridané LTE.

Apple iPhone 5S

Skutočným nástupcom päťky je iPhone 5S. Nová generácia čipsetu Apple A7, zostáva dvojjadrový. Výkon CPU i GPU je dvakrát vyšší ako u čipsetu A6. Novinkou je koprocesor Apple M7. M znamená motion (pohyb) . Tento čip ovláda acelerometer, kompas a gyroskop, čo má vyustiť do novej generácie športovných a fitnes aplikácii. Vďaka M7 telefón pozná, či stojíte, bežíte alebo riadite. Vylepšený bol aj fotoaparát, zdvojený diodový blesk, snímanie videa v snimkovacej frekvencii 120p, avšak len pri rozlíšení 720p. U 1080p je to polovica. Telefón dostal snímač otlačkov prstov. Funkcia sa volá Touch ID (odomknutie telefónu, overenie totožnosti a pod.).

Operačný systém iOS

Operačný systém iOS 5 je predinštalovaný vo všetkých iPhonoch 5, no jeho výhody ( aj keď nie všetky) môžu využívať aj majitelia modelov s označením 4S, 4, 3G a 3GS. Nová verzia obsahuje cez 200 noviniek. iPad, iPhone a iPod Touch s iOS 5 je možné používať aj bez počítača a teda bez programu iTunes! Jediným obmedzeným je nemožnosť sťahovať si do nich vlastný multimediálny obsah počítača. Na to potrebné kabelové prepojenie s iTunes na PC. Výnimkou je streamovanie týchto súborov z domáceho serveru či externého disku. Ináč osobný počítač nebudeme potrebovať vôbec. Veľkou výhodou je možnosť sťahovať aktualizácie iOS priamo do zariadenia a tiež bez prostredníctvom počítača.

Za najvýraznejšiu novinku môžeme považovať hlasové ovládanie nazvané Siri, ktorá je dostupná iba pre iPhone 4S.

Spolu s iOS 5 Apple sprevádzkoval službu iCloud. Zadarmo zaisťuje serverový priestor o veľkosti 5 GB (väčší priestor je možné dokúpiť), ktorý je možné využiť k zálohovaniu kontaktov, kalendára, pošty a fotografii. Synchronizovať do „cloudu“ nie je možné vlastné súbory, ale ani aplikácie z App Store či oficiálne stiahnutú hudbu z iTunes. iCloud bohužiaľ nie je možné použiť k zálohovaniu vlastných súborov či údajov iných aplikácii. iCloud umožňuje jednoduché synchronizovanie kalendárov, poznámok, fotiek v rámci všetkých zariadení iOS a Mac OS X. Podporuje aj zálohovanie priamo na serveroch Apple. Internetový prehliadač Safari zobrazuje na iPade v iOS 5 jednotlivé karty na jednej obrazovke. Novinkou je je aplikácia iMessage. Ide o posielanie textových správ na akékoľvek iOS 5 zariadenie a to ako cez 3G alebo Wi-Fi. Ide o textovú verziu videokonferečného programu Facetime.

Priamo zo zariadenia je možné mazať multimediálne súbory. Priamo integrovaný do iOS 5 je aj Twitter. Vyfotiť momentku môžeme aj bez odomknutia zariadenia. Novinkou je zaradenie aplikácie Kiosek, ktorá uľahčuje sťahovanie časopisov, a to i automaticky na pozadí.

iOS 5 predstavuje zatiaľ najzásadnejšiu aktualizáciu operačného systému iOS. Nový operačný systém v spojení s výkonným procesorom a lepšou operačnou pamäťou robí z nového iPhonu jeden z najlepšie vybavených telefónov na našom trhu. Vďaka prechodu na iOS 5 sa podstatného vylepšenia svojich mobilov nedočkajú len vlastníci predošlých dvoch verzií iPhonu, ale aj majitelia multimediálneho prehrávača iPod Touch (druhej a tretej generácie).

Operačný systém Apple iOS 6

1. Nové mapy

Jedna z hlavných noviniek iOS 6 sú nové mapy. Apple zrušil Google Maps a do iOS 6 implementoval vlastnú aplikáciu.

2. Facebook

iOS 5 priniesol integráciu sociálnej siete Twitter, iOS 6 začlenil aj Facebook.

3. Siri

Integrácia funkcie Siri – ovládania hlasom. Pribudla čínština, nemčina, španielčina, taliančina a francúzština.

4. Passbook

Ide o virtuálnu peňaženku.

5. Ostatné funkcie

Zmien sa dočkal aj internetový prehliadač Safari a e-mailový klient. Pribudla funkcia iClouds Tabs, možnosť ukladať si stránky v off-line režime a ďalšie drobnosti.

Operačný systém Apple iOS 7: Najväčšia zmena od čias prvého iPhonu

iOS 7 predstavuje zatiaľ najzásadnejšiu aktualizáciu operačného systému iOS. Nový operačný systém v spojení s výkonným procesorom a lepšou operačnou pamäťou robí z nového iPhonu 5s jeden z najlepšie vybavených telefónov na našom trhu. Siedma verzia operačného systému iOS prináša oficiálne viac ako 200 noviniek: lepšie notifikačné centrum, AirDrop, nové Safari, plnohodnotný multitasking, nové iTunes Radio. Balík iWork (Pages, Numbers,Keynote) je zdarma. Apple uvoľnil bezplatne aj skvelé kreatívne editory iPhoto a iMovie. Obidve bohužiaĺ pre nové zakúpené zariadenia s iOS 7. Najvýraznejšou a najčastejšie skloňovanou novinkou iOS 7 je vzhľad.

Apple iPad a jeho konkutenti

Apple začal ďalšiu revolúciu. Rozbehol za Atlantikom predaj tabletov iPad, teda malých počítačov s dotykovou obrazovkou. Rozmery: výška 24,3 cm, šírka 19 cm, hrúbka 1,3 cm

Hmotnosť: 680 – 730 gramov

Výkon a pamäť: procesor 1 GHz ( rovnaký ako u iPhone 4) kapacita 16, 32 a 64 GB

Výdrž batérie: min 10 hodín až 1 mesiac

Internetový prehliadač: Safari (nepodporuje Flash), videá vHTML 5 sú však podporované

Videá: nadväznosť na obchod iTunes Store, dajú sa prehrávať HD videá až v 720p a v kodeku MP4 (H.264), (AVI ani MKV neprehrá), nie je možné využiť DivX a externé titulky

Vybavenie: dotyková obrazovka s uhlopriečkou 25 cm, rozlíšenie 1024 x 768 bodov, bezdrôtové pripojenie k internetu cez WiFi, drahšie modely cez 3G, Bluetooth

Použitie: iPad je určený na prezeranie internetových stránok a e-mailov, fotografií a videí, počúvanie hudby a čítanie elektronických kníh ( obochod iBooks)

Nedostatky: absencia kamery, mikrofónu, čítačky pamäťových kariet či USB portu, neschopnosť vykonávať viac operácií naraz tzv. multitasking, nevie prehrávať flash obsah (napr. videá z YouTube), slabá podpora audio a video formátov, malá pamäť, ktorá sa nedá rozšíriť

Čo má lepšie ako PC: mnohé funkcie sú totožné, ale je „spratnejší“, na ovládanie nepotrebujete takmer žiadne počítačové znalosti

Mobilný AppStore je v súčasnosti najväčším obchodom s aplikáciami, v tomto ohľade nie je nutné mať o iPad strach. Spojenie s AppStorom zaisťuje iPadu ďalší a ďalší rozvoj.

Operačný systém: Apple iOS

iPad 2 je o 33 % tenší ako jeho prechodca. Má štvornásobný grafický výkon a štvornásobne rozlíšenie displeja 2048x1536. Pri veľkosti displeja to dá rozlíšenie 260 pixelov na palec a tie by sa mali zhruba už od vzdialenosti okolo 40 cm zlievať v dokonalý, nepixelovaný obraz. Apple tomu hovorí „Retina display“, teda vlastne „sietnicový displej“, pretože sietnica priemerného človeka na zmienenú vzdialenosť už viacej nerozlíši. Video v takomto rozlíšení potrebuje poriadny výkon. Ten dodá integrovaný dvojjadrový čip. Čo všetko má iPad 2:

dve kamery – na fotky alebo videohovor

rýchlejší dvojjadrový procesor

9-krát rýchlejšiu grafickú kartu

väčšiu pamäť -16,32 a 64 gigabajtov

novú verziu operačného systému Apple

je tenší –iba 8,8 mm, je ľahší – iba 160 g

bude dostupný v dvoch farbách – čiernej a bielej

• štvordielny „lámavý“ kryt namiesto puzdra, z vnútornej strany má mikrovlákna, ktoré čistia obrazovku

rozšírené hudobné funkcie – napr. 6-kanálové nahrávanie a mix

senzor orientácie

iTunes home sharing na zdieľanie multimédií na všetkých zariadeniach v domácnosti

funkcia AirPlay poskytuje možnosť prehrávať multimédiá cez Apple TV

Apple Digital AV Adapter – výstup HDMI umožňujúci na televízore vidieť presne to, čo vidíte na iPade

Apple iPad 3

Takto sa skutočne volá ďalšia verzia populárneho tabletu firmy Apple. Apple teda nakoniec nepoužil ani názov iPad 3, ani iPad HD, ale iba „Nový iPad“. Nový iPad má parádny displej s rozlíšením vyšším ako Full HD televízory (konkrétne 2048 x 1536 bodov), čo pri veľkosti 9,7“ predstavuje zatiaľ

najvyššiu hustotu obrazových bodov ( 264 bodov na palec). Nový iPad dostal aj nový procesor – Apple A5X. Jeho výkon je asi štvornásobný v porovnaní s predchádzajúcou verziou a rýchlejšia grafika. Ďalšou inováciou je fotoaparát iSight s rozlíšením 5 MPx. Podporuje technológiu LTE.

Apple iPad 4

Do tela nového iPadu sa dostal procesor Apple A6X, ktorý sa oproti tomu z iPhonu líši vyšším grafickým výkonom – rovnako ako u predchádzajúcej generácie Apple A5X. Je dvakrát výkonnejší ako procesor v iPade 3. Nový iPad je vybavený konektorom Lightning a má lepší modem pre LTE, ktorý podporuje viacej sieti.

iPad mini

Displej má uhlopriečku 7,9“ a rozlíšenie iPadu 2 -1024 x 768 px. Zachováva pomer strán 4:3, obraz je jemnejší, ale nie je to Retina. Procesor Apple A5 (ako iPad 2), LTE, predná kamera FaceTime HD a zadná 5Mpx fotoaparát iSight. Samozrejmosťou je konektor Lightning.

iPad Air

Nový tablet iPad je neuveriteľne tenký a ľahký a napriek tomu oveľa výkonnejšie a rýchlejší ako jeho predchodca. S novým čipom A7, rýchlou konektivitou a skvelými aplikáciami pre produktivitu i kreativitu - všetko integrované v novom systéme iOS 7. Dotykový kapacitný displej, rozlíšenie  2048×1536, technológia displeja  Retina, veľkosť úložiska  16 GB, model procesoru  Apple A7, počet jadier procesoru  2.

iPad milovaný aj zatracovaný - iPad stanovuje novú kategóriu zariadení, ktoré sú predovšetkým určené pre konzumáciu obsahu a minoritne pre jeho tvorbu. Väčšina z (potenciálnych) užívateľov si dokáže jasne predstaviť , na čo bude a chce iPad používať, či a kam toto zariadenie v rámci užívania elektroniky a výpočtovej techniky zaradia. Niektorým z nich bude slúžiť na prezentovanie, niektorí sa prostredníctvom iPadu budú baviť, niektorí iba surfovať na internete a púšťať si multimédiá. Prostredníctvom iPadu máte možnosť z pohodlia kresla, postele, automobilu, kaviarne alebo parku vybaviť e-mailovú komunikáciu, zistiť, čo je nového na internete, porozprávať sa s priateľmi na Facebooku či Twitteru, zahrať si hry, sledovať celovečerné filmy alebo videá z YouTube, okomentovať PDF dokumenty, previesť korektúru článkov, kníh či básni, prezerať si s priateľmi alebo rodinou fotografie, venovať sa štúdiu, čítať beletriu, počúvať hudbu, zistiť informácie o počasí, kolektívne/v skupine sa podieľať na brainstormingu, vzdelávať deti v oblasti kreslenia, jazykov, pracovať na vlastnej produktivite (GTD), jednoducho obsah vo väčšej miere konzumovať. Palivom iPadu sú kvalitné aplikácie z App Store.

Celkom Apple predal už cez 100 miliónov tabletov a drží si 56% celosvetový podiel! Do roku 2016 by však mal klesnúť na 49%. Čoraz úspešnejší sú v predaji konkurenti s lacnejším systémom Android. Ten používajú tablety od Amazonu, Google či Samsungu.

Spoločnosť Apple šokovala trh. Svojou trhovou hodnotou za sebou zanechala doterajší gigant Microsoft aj Google. Apple má širšie portfólio ako Microsoft a trh neustále zásobuje komerčne úspešnými produktmi. Stala sa najväčšou technologickou firmou na svete. Trhová kapitalizácia Appla rastie už dlhšie, Micorsoftu však padá.

Konkurenti iPad

Samsung Galaxy Tab 7“

Najväčšou prednosťou tabletu od Samsungu sú dve videokamery a možnosť posielať SMS a telefonovať. Uhlopriečka: 17,8 cm, rozlíšenie 1024 x 600 bodov, telefónny modul, pamäť 16 GB, displej TFT-LCD 1024 x 600 bodov, 1 GHz procesor s jádrom Cortex A8 s 512MB RAM, grafické rozhranie TouchWiz 3.0, operačný systém Android 2.2 Froyo, podporuje plný Flash 10.1 , dokáže inštalovať aplikácie na externú pamäťovú kartu, interná kapacita 16 GB až 32 GB, slot microSD až do 32GB, posielanie SMS,MMS, surfovanie po internete s využitém datových prenosov GPRS, EDGE a UMTS (HSPDA 7,2 Mb/s, HSUPA 5,76 Mb/s), Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, fotoaparát 3Mpx zadná a 1,3 MPx predná kamera, DLNA, GPS, snímač gravitácie, prehráva HD video aj s rozlíšením Full HD 1080p s rôznymi kodekmi (DivX,XviD,MPEG4,H.263,H.264...), výdrž akumulátora 7 hodín. Nahradí netbook a telefón, vhodný je aj pre prácu s e-mailami a office dokumentami. Je možné vytvárať a zdieľať dokumenty vo formátoch Word, PDF, PwerPoint či Excel. Obsahuje tiež čitateľskú aplikáciu Samsung Readers Hub ( k dispozícií 130 českých titulov klasickej literatúry). Prístup do Prostredia Android Market. Chýba HDMI a mini-USB port. Na Slovensku v predaji. Malý displej a vysoká cena. Nasledovníkom by mal byť Galaxy Tab2 s Androidom 3.0.

Samsung Galaxy Tab 7.7

Displej Super AMOLED Plus, podporuje HSPDA+21 Mb/s a Wi-Fi, procesor 1.4 GHz dvojjadrový, operačný systém Android 3.2 Honeycomb.

Samsung Galaxy Tab 10,1“ („iPad killer“!)najväčší konkurent iPadu

Medzi tabletmi má dominantnú pozíciu iPad od Apple. Za jeho najväčšieho vyzývateľa sa v súčasnosti považuje Samsung Galaxy Tab 10.1. Patrí k androidom, využíva pokročilú verziu tohto systému s označením 3.1 (Honeycomb), ktorú spoločnosť Google navrhla špeciálne pre zariadenia s dotykovými displejmi. Výkonný dvojjadrový procesor, multitasking, zvláda video vo vysokom rozlíšení, fotoaparát s rozlíšením 3 Mpix. Na Android Markete existujú tisíce aplikácií, pomocou ktorých si ho možno dokonale prispôsobiť svojím potrebám.

iPad je štýlovejší a z pohľadu užívateľa jednoduchší, no Galaxy Tab 10.1 je mu z technologickej a hardvérovej stránky rovnocenným súperom. Výhodou je možno použitie Androidu, ktorý je na rozdiel od iOS otvoreným systémom.

Odstraňuje nedostatok Tab 7“ a to malý displej a vysokú cenu. Uhlopriečka sa natiahla na 10.1. palcov t.j. 25,7 cm s rozlíšením 1280 x 800 pixelov, okrem toho má aj dve ďalšie vychytávky – úplne nový operačný systém Android 3.0 Honeycomb a fotoaparát s rozlíšením 8 Mpix. Poháňa ho dvojjadrový procesor, každé jádro má takt 1 GHz, váži iba 599 gramov a s hrúbkou 10,9 milimetra patrí k najtenším zariadeniam svojho druhu, 1 GB RAM, podporuje full HD video, 8 Mpx fotoaparát, dá sa písať desaťhmatovou metódou, 32 GB pamäť, Wi-Fi, GPS, podpora 2G aj 3G, umožňuje telefonovanie,vyniká špičkovými komunikačnými vlastnosťami 3G modulu, ktorý zvládne sťahovať dáta v sieti HSPDA až do 21 Mbit/s, prehráva filmy v HD kvalite, k dispožícii je kancelársky balík Polaris Office vhodný aj na editovanie dokumentov. Jeden z najlepšie vybavených tabletov na súčasnom trhu! V spojení s televízormi Samsung možno aj bezdrôtovo preniesť televízny obraz z TV na zariadenia Galaxy. Televízor si tak pokojne môžete zobrať do postele. Samsung ponúka aj vlastný obchod Samsung Apps. Najlepší 3G model . Špičkový tablet.

Samsung Galaxy Tab 2

Druhá generácia tabletu s 10,1-palcovým displejom s operačným systémom 4.0 Android Ice Cream Sandwich. Pribudla čítačka na karty microSD a reproduktory sa presunuli dopredu.

Samsung Galaxy Note 10.1

Podobný Samsung Galaxy Tab2, 10“ displej, okrem ovládania prstami si poradí aj so stylusom, dvojjadrový procesor s frekvenciou 1,4 GHz, verzia aj so 64 GB vnútornej pamäte, Wi-Fi, Gps.

Toshiba FOLIO 100 (multimediálny tablet)

Bude sa predávať s množstvom nainštalovaných programov, nemusí sa tak platiť za sťahovanie. V balíčku nájdete aj dokument „to go“, čo je kancelársky balík alebo prehliadač Opera. Uhlopriečka: 10.1“ 25,7 cm 1280 x 600 bodov, operačný systém Android 2.2, dvojjadrový procesor Nvidia Tegra 2, prehráva Flash i HD video, webkamera 1,3 Mpix na videokomunikáciu, čítačka pamäťových kariet, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, 3 G modem, fotoaparát 3Mpx zadná a 1,3 MPx predná kamera , USB port, HDMI, interná kapacita 16 GB, slot microSD až do 32GB voliteľný aj 3G modul, výdž batérie až 7 hodín. K dispozícií je špeciálny obchod Toshiba Market Place, ktorý obsahuje ponuku programov a multimediálneho obsahu priamo pre Folio 100. Do predaja v Európe v polovici roku 2011.

Antares ( Toshiba)

Výkonný tablet, dvojadrový procesor na platforme nVidia Tegra 2, operačný systém Android 3.0 Honeycomb, displej 10,1“ s vysokým rozlíšením 1280 x 800 bodov s automatickou reguláciou jasu a kontrastu, 3G modul, Wi-Fi, GPS.

Archos Internet Tablet

Prináša niekoľko druhov, napr. Archos 28 (hudba, internet, email) alebo Archos 43 s kamerou ( 2 megapixely) a HD-kamerovým prehrávačom. Uhlopriečka: od 7,11 do 25,6 cm. Cena 300/350 eur.

Archos 101 internet tablet

Kapacitný displej 10,1“ s rozlíšením 1024 x 600 bodov, operačný systém Android 2.2 Froyo, pamäť 8/16 GB, procesor ARM Cortex A8 s 1 GHz, USB, miniHDMI, microSD, Wi-Fi, Bluetooth.

Yifang Digital M502

Tento tablet je najmenší zo všetkých konkurentov. M502 má pamäť 16 GB a zabudovanú kameru a rádio. Kedy sa Yifang Digital objaví na európskom trhu, nie je zatiaľ známe. Uhlopriečka: 12,7 cm.

Interpad Home ( nemecký výrobca E-noa)

Technické špecifikácie takmer identické s Folio 100. Operačný systém Android 2.2 Froyo. Uhlopriečka: 25,4 cm. Má rovnaké rozmery ako iPad s kapacitou 16 alebo 32 GB. Rozdielna je iba hmotnosť (700g) a udávaná výdrž tabletu (8-12hodín). Aplikácie sa nemôžu sťahovať z Androidmarketu. Výrobca ponúka vlastný obchod s odskúšanými a schválenými aplikáciami s Interpadom. Výhodou je prehrávanie videí vo Full-HD kvalite.

Viewsonic ViewPad 7

OS Android 2.2. Uhlopriečka: 7“ . Cena 340 EUR.

Viewsonic ViewPad 10

Je vybavený až dvoma operačnými systémami (Windows 7 Home Premium a Android 1.6 ), medzi ktorými budete môcť jednoducho prepínať. Uhlopriečka 10“ . Cena 450 EUR.

Camangi FM600

V modeli nájdete funkciu telefónu,dve kamery (3 megapixely, VGA na videohovory). Pamäť s veľosťou 512 MB. Kedy bude dostupný aj na načom trhu, zatiaľ nie je známe. 17,8 cm.

BlackBerry PlayBook (kanadský výrobca RIM)

BlackBerry OS vyladený vlastný operačný systém QNX Neutrino, dvojjadrový procesor Dual Core ARM Cortex A9 1GHz, 1 GB operačná pamäť, 7-palcový displej s rozlíšením 1024 x 600 bodov, pamäť 16,32,64GB, micro USB vstup, multitasking, Flash, foto 5Mpx+3Mpx, váha 400 gramov, 2 kamery, podporuje 4G.

Mivvy MIDroid Q721 ( slabší A715)

Displej 7“ 800 x 480 bodov, Wi-Fi, Android 2.1, 2 x USB, HDMI, čítačka SD kariet, pamäť 4GB interná +SD (až 32GB), výdž batérie až 7 hodín. OS Android 2.1, procesor 720 MHz, 256 RAM, 4 GB flash pamäť, Wi-Fi 802.11 b/g , MP3 a WMA, OGG, FLAC, DivX a XviD, RealMedia, MP4 i FLV, MKV, zvládne aj 1080p, HDMI, čítačka SD, mini USB, nízka cena cca 200 eur.

Mivvy MIDroid A2

Vylepšená verzia , operačný systém Android 2.1.

Dell Streak 7 ( Dell Streak 5)

7“ displej 800 x 480 bodov s tvrdeným sklom Gorilla Glass, multitouch, 1 GHz procesor SnapDragon, 512 MB RAM, 16GB karta microSD, 2 GB interná flash pamäť, Android 2.2 Froyo (do budúcnosti sa počíta s Androidom 3.0), Wi-Fi alebo HSPDA, plnohodnotná QWERTY, 1,3 Mpx + 5MPx fotoaparát, GPS modul, Android Market.

Tablet HP PalmPad

Prvý tablet spoločnosti HP postavený na operačnom systéme webOS, ktorý firma získala odkúpením Palmu. Mal by mať podobné parametre ako mal zrušený HP Slate na Windows 7. HP nepredpokladá, že by na masový trh v budúcnosti dodávalo tablety s Windows 7, nahradí ich lepšie pripraveným systémom na báze HTML5.

Tablet HP TouchPad

Má snahu konkurovať predovšetkým iPadu od Applu. Jeho displej má rovnaké rozmery aj rozlíšenie – 9,7“ a 1024 x 768 bodov. Operačný systém WebOS vo verzii 3.0, procesor dvojjadrový 2x1,2 GHz Qualcomm, interná pamäť 16-32GB, operačná pamäť 1GB, webkamerka, reproduktory, výstup na slúchadla, webový prehliadač podporuje HTML5 i Flash, podpora USB ( microUSB konektor), hudbu obstará Amazon, knihy služba Kindle Store, filmy priamo HP (HP Movie Store) a časopisy vydavateľstvo Time, synchronizácia s inteligentnými telefónmi Palm, bezdrôtová tlač.

SmartQ V7 ( smartdevices.cz)

Má tri operační systémy -Windows CE, Linux Ubuntu a Android. Má 7“ dotykový displej s rozlíšením 800 x 480 px. Problémom je pomalý chod a nekompatibilita aplikácií.

WITS WS-A81

Operačný systém Android 2.2 (Froyo), GPS, 1 GHz procesor s jadrom Cortex A8 (rovnaký používa aj iPhone 3GS) s 256 MB RAM a 2GB flash, Wi-Fi, Bluetooth, port USB, displej 800 x 600, cena 232 EUR.

MID M-002

7“ displej s 800 x 480 bodov, Android 1.6, procesor 600MHz, RAM 128, 2GB flash, microSD, Wi-Fi, kamera 1,3 MPx, cena 120 EUR.

Creative Ziio

Operačný systém Android 2.1, uhlopriečka 7“ alebo 10“, 8/16GB verzia. Prvý dotykový tablet podporujúci kodex apt-X, umožňujúci prenos zvuku do bezdrôtových slúchadiel prostredníctvom bluetooth v špičkovej kvalite. Slot pre SD a microSD, Wi-Fi, e-maily. K high-endu má ďaleko. Cena 230/280 eur.

HTC Flyer (prvý tablet od HTC)

Super LCD displej 7“, Android 2.3.2 (plánuje sa 3.0), rozlíšenie 1024 x 600 pixelov, špičkový procesor 1,5 GHz Qualcomm, operačná pamäť 1GB, interná pamäť 32GB , foťák 5Mpx+1,3Mpx, podporuje Adobe Flash 10 a HTML 5, upravená verzia nadstavbového prostredia HTC Sense pre použitie v tabletoch, nová aplikácia HTC Watch, podpora cloudovej služby OnLive ( hranie najnovších videohier v reálnom čase), technológia HTC Scribe dovoľujúca písať rukou poznámky priamo na obrazovku alebo pridávať texty na webové stránky či fotografie. Na trhu v priebehu druhého štvrťroka 2011.

Motorola XOOM (High end od Motoroly)

Xoom patrí k najlepšie vybaveným 10,1“ tabletom, 1280 x 800, sklo Gorilla, ktoré boli tento rok predstavené. Má najnovší Android 3.1, dvojjadrový procesor NVIDIA Tegra 2 na frekvencii 1 GHz, operačná pamäť 1GB, zabudovaná pamäť 32 GB, GPS, Bluetooth, voliteľná podpora 4G sietí (LTE), štandardom je 3G. Displej 1280 x 800, prehráva video v HD, podporuje Adobe Flash, foťák 5Mpx+2Mpx, má nainštalované aplikácie Google vrátane Google Maps 5.0 s podporou 3D, prístup k trom miliónom Google eBooks a Google talk s podporou. Tablet by sa na americkom trhu mal objaviť už na jar, cena okolo 850 eur. Motorola patrí spoločnosti Google. Najlepší pomer cena/výkon.

Viera Connect ( televízny tablet od Panasonic)

Je určený na spoluprácu s televízormi Panasonic Viera. Operačný systém Android 2.2, dotykový displej s 4“,7“ alebo 10“. Slúži ako diaľkový ovládač televízora, ako sekundárny displej, zobrazuje fotografie, webové stránky , ako čítačka elektronických kníh a veľa ďalších funkcií. Nie je známe, kedy sa dostane do predaja a ani cena.

LG Optimus Pad ( zaznamenáva 3D video! )

Uhlopriečka 8,9“ s rozlíšením 1280 x 768 pixelov, operačný systém Android 3.0, zaznamenáva 3D ( má dve šošovky), procesor dvojjadrový nVidia Tegra 2 Cortex A9 ( dvojjadrový provesor s taktom 1 GHz s podporou prehrávania full HD videa v 1080p ), silná batéria, HDMI, foťák 5Mpx+1,3Mpx, Android 3.0, operačná pamäť 1GB, interná pamäť 32GB.

LG G-Slate

Natáča video v 3D, konektor HDMI.

Eee Pad Slider (Asus)

Displej 10,1“, operačný systém Android 3.0 Honeycomb na platforme Tegra 2 s dvojjadrovým procesorom, predná kamera, zadný 5 Mpx fotoaparát, HDMI výstup, čítačka kariet, Wi-Fi, 3G.

Eee Pad Transformer (Asus)

Rovnaké vybavenie ako Slider, väčšia klávesnica, ktorá sa dá celkom odobrať, v tele klávesnice je prídavný akumulátor, ktorý predlží výdž batérie až na 16 hodin práce.

Eee Pad MeMo (Asus)

Rovnaké vybavenie ako Slider , menší tablet s 7“ displejom, bez klávesnice, HDMI výstup s FULL HD rozlíšením, prítomnosť stylusu.

Eee Slate EP121 (Asus)

Operačný systém Windows 7, displej 12,1“ s 1280x 800 bodov, procesor Intel Core i5 a 32 GB alebo 64GB formou SSD, až 4 GB RAM, Wi-Fi, Bluetooth, webkamera, mini HDMI, stylus.

IdeaPad (Lenovo)(notebook)

Namiesto displeja má oddeliteľný tablet LePad s Androidom, ARM procesor, dotykový displej 10,1“ s 1280 x 800 bodov.

LePad (Lenovo)

Procesor 1,3GHz, 1GB pamäť RAM, 16 alebo 32 GB vnútorná pamäť, operačný systém LeOS je upravený Android 2.2 Froyo.

WeTab 3G

Operačný systém MeeGo/WeTab OS, 32 GB, procesor 1,66 GHz Intel Atom, displej 11,6“ s rozlíšením 1366 x 768, Wi-Fi, HSDPA. Cena okolo 400 eur.

Huawei S7 Ideos Tablet Android

7“ kapacitný displej (ako Samsung Galaxy Tab), rozlíšenie 800x600, prehráva HD v rozlášení 720p, Android 2.1 Eclair, procesor Snapdragon 1 GHz, Ram 512 MB, Wi-Fi, Bluetooth 2.1, GPS, mikrofón, reproduktory, slot microSD, miniUSB.

Huawei MediaPad

Android 3.2, 7“ displej, 1280 x 800, dvojjadrový procesor Qualcomm s 1,2 GHz, HDMI, 1.3 Mpix , 5 Mpix s automatický ostrením, zaznamenáva 1080p Full HD video, Wi-Fi, HSPA+, 3,5G modem, gyroskop, kompas, GPS, pamäť 8GB, Dokuments To Go,

Prestigio MultiPad Tablet Séria 3 – PMP3084B

Operačný systém Android, 8,4“/21,3 cm dotykový TFT displej s vysokým rozlíšením, ptrehrávanie HD videa v rozlíšení 720p, pohodlné čítanie elektronických kníh, G senzor, 4GB vstavanej pamäte s možnosťou rozšírenia kartami SD, Wi-Fi

Prestigio MultiPad Tablet Séria 5 – PMP5070

Operačný systém Android, 7“/17,8 cm dotykový TFT displej s vysokým rozlíšením, ptrehrávanie HD videa v rozlíšení 720p, USB host na pripojenie ext. periférií, G senzor, 8GB vstavanej pamäte s možnosťou rozšírenia kartami SD, Wi-Fi

Prestigio MultiPad Tablet Séria 7 – PMP7070/7100

Operačný systém Android, 7“/17,8 cm dotykový TFT displej s vysokým rozlíšením, ptrehrávanie HD videa v rozlíšení 720p, USB host na pripojenie ext. periférií, G senzor, 8GB vstavanej pamäte s možnosťou rozšírenia kartami SD, Wi-Fi , HDMI výstup , Bluetooth, UPnP na streamovanie médií

Prestigio PMP5050B

OS Andorid 2.2, 8“ displej. Agresívna cena.

Tablet Aakash ( India)(s tabletom za vzdelaním)

7“ displej, Android 2.2, 256 MB pamäte, dotovaná cena indickou vládou cca 25 eur.

Stylistic Q550 (Fujitsu)(špičkový tablet zameraný výlučne do pracovného prostredia)

Uhlopriečka 10,1“, operačný systém Windows7 Professional, procesor Intel Atom Z670 s taktom 1,5 GHz, 2 GB RAM, kapacitný dotykový displej, podpora až štyroch dotykov súčasne, čítačka kariet, až 64GB SSD disk, čítačka otlačkov prstov, HSPDA,Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, 1.3 Mpix fotoaparát,

AOC Breeze

Operačný systém Android, 8“ displej, cena okolo 200 $

S1080 (Gigabyte)

Operačný systém Windows7, displej 10,1“, USB 3.0.

Iconia Tab 1000 ( Acer )

Operačný systém Android 3.0, 7“ displej s rozlíšením 1024 x 60M bodov, podpora duálneho HDMI,

Iconia Tab A500 ( Acer ) (A501 podporuje 3G)

Packard Bell Liberty Tab G100

Nvidia Tegra 250 Cortex A9 (2x1 GHz), 10,1“ kapacitný displej s rozlíšením 1280 x 800 pixelov, operačný systém Android 3.0.1 Honeycomb, microHDMI, microUSB, GPS, Bluetooth 2.1, pamäť 1 GB, ukladanie 32GB integrovaná pamäť, microSD, 5Mpx zadný, 2Mpx predný, podporuje Flash, spolupracuje s Android Market, ďalší market Tegra Zone (hry).

Acer Iconia Tab A100

7-palcový kapacitný displej s rozlíšením 1024 x 600 bodov, dvojjadrový procesor NVIDIA Tegra 2 s taktom 1GHz, OS Android 3.2 , microSD, port microUSB, výstup microHDMI, predná kamera 2 Mpix a zadná 5Mix.

Iconia Tab W500/501 ( Acer )

Odoberateľná klávesnica, operačný systém Windows7.

Acer Iconia A510

Štvorjadrový procesor nVidia Tegra 3 (Cortex A9, 4 x 1,3 GHz), interná pamäť 32 GB, 1280 x 800 , RAM 1 GB, Android 4 (ICS), Wi-Fi

Acer Iconia Tab A200

Android 4.0, 10.1“ displej, 1 GHz procesor nVidia Tegra 2.

Droid ( Motorola)

Android 2.2, procesor 1 GHz, displej 3,1“. Predáva sa už v USA.

HP Pre3 , HP Veer ( HP)

Operačný systém webOS

HP Palm Topaz

Operačný systém webOS 2.0, kapacitný displej s uhlopriečkou 9“, rozlíšenie 1024 x 768 bodov ( rovnaké ako iPad). Užívatelia majú niekoľko GB priestoru v cloude, tablet môže komunikovať so smartphonmi značky HP.

CREATIVE Ziio (Creative)

Je špeciálny tablet, ktorý je riešený jednoznačne multimediálne, a to s orientáciou na kvalitný zvuk. Práve preto podporuje špeciálny kodek. V spojení s bluetoothovými reproduktormi alebo slúchadlami umožňuje bezdrôtové napojenie a počúvanie hudby kdekoľvek v dome.

Zero tablet ( slovenský asembler)

Aj slovenský asembler dokáže už dodať tablet. Zero tablet má veľký displej a uhlopriečkou 11,6 palca, operačný systém Microsoft Windows 7 Home Premium. Tablet je založený na procesore Intel Atom N450 a 2 GB RAM, dva porty USB, miniHDMI, pripojenie na slúchadlá.

Tablet a čítačka PocketBook IQ 710

OS Android 2.1 Eclair, displej LED dotykový rezistentný 800 x 600 bodov, procesor Samsung 800MHz, pamäť 256 MB, nízka cena.

Panasonic Toughbook (odolný tablet s Androidom)

Opreračný systém Android, multidotykový displej 10,1“ XGA. Zatiaľ iba v plánoch.

ASUS MeMO 3D (3D tablet)

Na svete je 3D tablet a volá sa ASUS MeMO 3D. Využíva operačný systém Android 3.0 a je vybavený 7-palcovým multidotykovým displejom s rozlíšením 1280 x 800 bodov. K zariadeniu sa dodávajú aj hands-free slúchadla MeMIC, pomocou ktorých sa dá počúvať hudba a umožňujú aj telefonovanie. Keď umiestnite tablet do polohy na šírku, začne sa zobrazovanie v 3D podobe. Na prevádzku nie sú potrebné okuliare, displej využíva paralaxový efekt.

Amazon Kindle Fire

Sedempalcový tablet Amazonu má byť rovnakou revolúciou, akou bol Amazon Kindle 3.

Rozlíšenie 1024 x 600 bodov, dvojadrový procesor, OS Android 2.3, Wi-Wi, nemá kameru, mikrofon, GPS, HDMI ani čítačku SD kariet, 8GB pamäte, menší displej ako iPad, ale priaznivá cena 199 USD. Amazon má výhodu v tom, že môže pre svoj tablet ponúknuť i veľké množstvo obsahu (knihy, hudba, filmy, aplikácie) a naviac má s predajom podobných zariadení veľkú skúsenosť. Vytvoril vlastný obchod Appstore, do ktorého „preklápa“ aplikácie z Android Marketu.

Amazon Kindle Fire HD 7

Amazon Kindle Fire HD 8.9

Asus Eee Pad Transformer TF101

Android 3.2, nVidia Tegra 2 (2 x 1 GHz), RAM 1 GB, displej 10,1“ , 1280 x 800 px, Wi-Fi, 16/32GB

Toshiba AT100

Adam 10,1 PixelQi

Android 3.1

Tablet pre každého? Model Yarvik TAB211

Tento 7-palcový tablet je vybavený rezistentným displejom s rozlíšením 800 x 480 bodov. Nevýhodou ináč cenovo dostupného modelu ( 131 EUR) je absencia Android Marketu. Používa operačný systém Android 2.3 s jednojadrovým 1 GHz procesorom. Pokiaľ ide o prehrávanie videa, tablet si poradí aj so súbormi s rozlíšením 720p. Vo výbave je výstup miniHDMI, slot microSD a predná kamera s rozlíšením 0,3 Mpix. Zadná kamera chýba. Pri pohľade na predajnú cenu treba rátať s určitými obmedzeniami a kompromismi. Ide o absenciu Android Marketu v dodávke a nie vždy úplnú kompatibilitu s dodatočne nainštalovanými aplikáciami. Cena s DPH je 3167 Kč.

Sony Tablet S

Vybavený 9,4-palcovým displejom Sony Bravia Engine. OS Android mierne upravený. Procesor 1GHz Tegra 2, 16 alebo 32 GB pamäte, dve kamery, HDMI.

Sony Tablet P

Skladací displej, dva displeje s uhlopriečkou 5,5 palca (1024 x 800 bodov), jeden z displejov ako virtuálna klávesnica.

ASUS Eee Pad Transformer Prime

Prvý tablet s štvorjadrovým procesorom nVidia Tegra novej generácie

Asus Transformer Pad Infinity ( tablet s Full HD)

Displej s Full HD rozlíšením a technológiou Super IPS+, chránený tvrdeným sklom, podporuje LTE, Bluetooth 4.0, dvojjadrový procesor Snapdragon s 1,5 GHz alebo štvorjadrová Tegra 3, Android 4.0.

Lenovo ThinkPad Tablet (pracovný tablet do firmy vďaka svojim bezpečnostným prvkom)

Podnikovo orientovaný tablet, 10.1“ Gorilla Glass, OS Android 3.1, 25 predinštalovaných aplikácii, kanc balík Documents To Go s možnosťou editovania dokumentov, PrinterShare, McAfee Mobile Security, konektivita VPN, Anti-Theft, 2 GB Cloud Storage, microUSB, USB 2.0, miniHDMI, pripojenie 21 Mbit/s cez HSPDA, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, 5 Mpix kamera.

Smart Tab 7 (mobilný operátor Vodafone)

Smart Tab 10 (mobilný operátor Vodafone)

Dvojjadrový procesor Qualcomm s 1.2 GHz, grafika Andreno 220, 1 GB RAM, Android 3.2.

GoGen TA 7100 ( lacný dobrý tablet)

Displej 7“ rezistentný, rozlíšenie 800 x 600, procesor Cortex A8 s 1,2 GHz, pamäť 512 MB, 4 GB integrovaná pamäť, microSDHC, Wi-Fi, fotoaparát 0,3Mpx a 2Mpx, microUSB, OS Android 2.3.1.

Wooky Tablet 2.0

Kompletne lokalizovaný do češtiny, nákup kníh cez rajknih.sz alebo tiež cez USB alebo prostredníctvom pamäťovej karty. Lacný tablet určený hlavne na čítanie kníh a prácu s internetom.

Tenký tablet AT200 s Androidom (Toshiba)

10,1“ tablet AT200 s displejom o rozlíšení 1280 x 800 bodov, s hrúbkou 7,7 mm, hmotnosťou 535 g, 16 GB úložiskom, dvojjadrovým procesorom TI OPMAP 4430 ( 1,2 GHz) a zatiaľ s Androidom 3.2. Ultraštíhly tablet je vybavený portami microHDMI, microUSB, slotom pre microSD kartu, Wi-Fi a Bluetooth. Tablet má zabudovanú prednú a zadnú HD kameru.

Tablet Eaget Navi N1

7“ tablet, Android 4.0 Ice Cream Sandwitch, DVB-T tuner, Wi-Fi, GPS , procesor 1.2 GHz, 512MB RAM, 4GB vnútorná pamäť, možné ju rozšíriť na 32GB.( eaget.cz )

Tablet Ainol Novo 7 Elf

7“ tablet 1024x600 px, Android 4.0 Ice Cream Sandwitch, Cortex A8, 1GB RAM, 8GB vnútorná pamäť rozšíriteľná o ďalších 32GB, Wi-Fi

Tablet Emgeton Consul

Značka Emgeton prichádza na trh s desať palcovým tabletom s IPS displejom (1024 x 768 ) a Androidom v najnovšej verzii 4. Plynulý beh zaisťuje procesor Cortex A8 (1,2 GHz) a 1 GB operačná pamäť. Integrovaná Li-Pol batéria zaisťuje až 10 hodín práce alebo 20 dní v pohotovostnom režime. Hmotnosť je pod hranicou 600 gramov, k dispozícii budú verzie s kapacitami 4,8 a 16 GB pamäte ()

Tablet GoClever TAB A73

So zaujímavým a cenovo dostupným riešením prichádza vylepšený kompaktný tablet GoClever TAB A73 s naozaj bohatou výbavou. Nebudete mať problém ani pri prehrávaní videa s kodekom H.264 (Full HD), ani pri otváraní dokumentov kancelárskeho balíka Microsoft Office alebo časopisov a kníh vo formáte PDF pre Adobe Reader. Tablet GoClever TAB A73 je vybavený multidotykovým displejom s uhlopriečkou 7“ a rozlíšením 800x480. Vo svojom vnútri ukrýva výkonný procesor Cortex A8 na frekvencii 1 GHz. Kapacitu integrovanej flash pamäte veľkosti 4 GB môžete rozšíriť pomocu Micro SD HC slotu a pamäťových kariet o ďalších 32 GB. Jeho výhodou je aj skvelá konektivita. Má integrovaný HDMI výstup pre pripojenie k veľkoplošnej televízii s rozlíšením 1080p a bezdrôtovú Wi-Fi kartu. Tablet je možné voliteľne obohatiť o 3G modem, takže môžete byť online prakticky neustále. Na priame pripojenie k počítaču a nabíjanie používa štandardný mini USB. Vo výbave má tiež webovú kameru, mikrofón a reproduktor. Predinštalovaný operačný systém Google Android 2.3.4 (dostupný je update na Android 4) vám poskytne plne prispôsobiteľné prostredie s možnosťou inštalácie tisícok platených alebo bezplatných aplikácií z obchodu Google Play .

Prestigio Multipad PMP5080CPRO (špičkový tablet za ľudovú cenu)

Nový Prestigio Multipad PMP5080CPRO ponúka RAM s kapacitou 1 GB a úložný priestor pre dáta 8 GB. Ten sa môže zvýšiť pomocou prídavnej pamäťovej microSD karty. CPU ARM Cortex-A8 s 1 GHz, 8-palcový kapacitný displej 20.3 cm s rozlíšením 800 x 600 bodov, čo plne postačuje na bežné využitie. S podporou vysokorýchlostnej sieteWi-Fi 802.11 b/g/n je zaručená veľmi dobrá bezdrôtová konektivita. Predinštalovaná je nová verzia operačného systému Android 4.0. Excelentné je prehrávanie videa s rozlíšením až 1080p (Full HD).

Bohatá je tiež softvérová výbava, ktorá zahŕňa Google Play (Android Market) a množstvo predinštalovaných aplikácií vrátane Office Suite Pro, Angry Birds, Gmail, YouTube a ďalšie. K dispozícii je aj nová bezplatná high-end aplikácia pre Android na čítanie elektronických kníh eReader Prestigio, ktorá ponúka prístup k viac ako 230 000 bezplatným a plateným elektronickým knihám vo viac ako 20 jazykoch vrátane slovenčiny.

Dodáva sa aj kvalitné štýlové kožené puzdro, ktoré chráni zariadenie pri prenášaní. Prestigio ponúka riešenie s výnimočne dobrým pomerom ceny a výkonu. Na trhu je k dostaniu za 169 eur! (prestigio.sk).

Tablet Joyplus M78 od firmy Umax

Nový tablet Joyplus M78 od firmy Umax je založený na operačnom systéme Android 4.0. Má 7“ multidotykový displej, procesor Cortex A8 1.2GHz, 512 MB operačnej pamäte a 4 GB flash pamäte. Vo výbave je dvojica kamier, miniUSB a miniHDMI porty, slot pre microSD karty, výstup na sluchátka a DV výstup. Pre pripojenie k internetu je k dispozícii Wi-Fi b/g/n. Tablet podporuje Android Market resp. Google Play. Nechýba podpora Adobe Flash, takže nie je problém si na tablete prehrať videá z internetu. Cena okolo 130 eur.

Tablet Nexus 7 od Google

Spoločnosť Google predstavila svoj prvý značkový tablet Nexus 7, ktorý je menší než obľúbený iPad firmy Apple. Základom nového tabletu je výkonný štvorjadrový procesor nVidia Tegra 3, ktorý sa stará o grafiku. Tablet má 7“ IPS displej, operačný systém Android 4.1 s kódovým označením Jelly Bean, 1 GB operačná pamäť a 8 alebo 16 GB flash pamäte, Wi-Fi, Bluetooth, USB port, predný fotoaparát na chat, NFC čip na bezkontaktné operácie, IPS displej 1280 x 800 bodov, batéria vydrží osem hodín prehrávania videa v HD kvalite, na cca desať hodín surfovania na internete alebo na desaťhodinové čítanie e-kníh.

Tablet Ainol Novo 7 Flame

1280 x 800 , IPS panel, 16GB interná pamäť, microSD, HDMI, Bluetooth, dvojjadrový Cortex A9, zadná kamera 5 Mpx, integrovaný blesk

Tablet Ainol Novo 7 Venus

IPS displej 1280 x 800 , 7“ , 16GB interná pamäť, microSD, miniHDMI, microUSB, štvorjadrový procesor ACT s 1,5 GHz, 1 GB RAM, štvorjadrová grafika Vivante GC1000+, zadná kamera 2 Mpx, predná VGA pre videohovory

Tablet Surface od Microsoft

Spoločnosť Microsoft predstavila svoj vlastný tablet Surface vyvinutý pre Windows 8, ktorý sa v jednej z verzií začne predávať zároveň s Windows 8. K dispozícii budú dva modely, jeden postavený na ARM procesore a jeden postavený na Intel x86 procesore. Tablet od Microsoftu je oproti väčšine dnešných tabletov vybavený dvomi zaujímavými novinkami. Spoločnosť Microsoft predstavila svoj vlastný tablet Surface vyvinutý pre Windows 8. Surface bude mať 10.6" displej s pomerom strán 16:9 a predávať sa bude v dvoch základných verziách, s ARM procesorom a samozrejme edíciou Windows 8 pre túto platformu, Windows RT,a x86 procesorom s predinštalovanou edíciou Windows 8 Pro. Verzie sa odlišujú vo viacerých hardvérových aj fyzických parametroch. Spoločnými dvomi zaujímavými novinkami oproti bežným dnes predávaným tabletom je zabudovaný stojan a najmä klávesnica integrovaná v 3 mm hrubom obale Touch Cover pripínateľnom magnetickým mechanizmom. Táto detekuje písanie formou dotyku, podľa Microsoftu by ale mala umožniť písať výrazne rýchlejšie ako na virtuálnej klávesnici na displeji. K dispozícii bude zároveň 5 mm hrubý obal Type Cover s klasickou klávesnicou so stláčateľnými klávesmi. Na oboch klávesniciach je k dispozícii aj touchpad. Verzia pre Windows RT bude postavená na nešpecifikovanom ARM procesore od Nvidie. Bude vážiť 676 gramov, mať hrúbku 9.3 mm a bližšie nešpecifikované HD rozlíšenie displeja. Displej rovnako ako u x86 verzie bude chránený sklom Gorilla 2. K dispozícii bude USB 2.0 port, microSD slot a Micro HDMI výstup. WiFi nespresnenej verzie má byť v konfigurácii 2x2 MIMO. Oba modely budú mať samozrejme integrovanú zadnú aj prednú kameru. Verzia s Windows RT bude mať predinštalovaný Office 15. K dispozícii bude s kapacitami 32 GB a 64 GB.

ASUS PadFone + PadFone Station Unikátne riešenie!

Smartfón (PadFone) je možné vložiť do tabletu (PadFone Station) a mať tak doslova dve zariadenia v jednom. Navyše je možné dokúpiť aj klávesnicu (PadFone Station Dock) a mať až tri zarioadenia v jednom: telefón, tablet a notebook, vlastne skôr netbook. Je to tablet, ktorý umožňuje aj volanie.

Lacný tablet Studybook pre študentov

Firma Intel predstavila koncept vlastného lacného tabletu Studybook, ktorý je určený predovšetkým pre študentov a mal by byť cenovo dostupný. Má 7“ displej a pobeží na ňom systém Windows alebo Android. Mal by byť odolnejší ako klasický tablet – pripravený je na pád z výšky aj na poliatie vodou. Základom je procesor Intel, údaje sa ukladajú na SSD disk s kapacitou 4 až 32 GB. Najlacnejší variant pobeží na Androide, drahšie verzie využijú systém Windows 8. Súčasťou dodávky sú aplikácie pre študentov, ako je nástroj na písanie poznámok či na kreslenie a čítačka elektronických kníh.

S tabletom za vzdelaním

Indovia dva roky vyvíjali tablet Aakash, ktorý konečne uzrel svetlo sveta. Na prvý pohľad sa jedná o pomerne nezaujímavé 7“ zariadenie so zastaraným Androidom 2.2 a iba 256 MB pamäte. Podobných kúskov je možné nájsť na čínskych internetových obchodoch dosť.

Zásadná je však dotovaná cena, za ktorú ju chce indická vláda predávať študentom. V prepočte by mala činiť asi 25 eur, takže by tento model mohol mnohým mladým Indom výrazne zjednodušiť prístup k internetu a teda aj k vzdelaniu.

Väčšina tabletov chce byť nepretržite pripojená k internetu, na čo telekomunikačné spoločnosti odpovedali skratkou LTE. Prvý mobil s podporou 4G LTE so simultánnou prevádzkou hlasu a dát na 4G predstavila firma LG.

HP ElitePad 900 (Tablet pre firemných užívateľov)

Spoločnosť HP, ktorá zastavila vývoj tabletov s vlastným systémom WebOS, teraz prešla na Windows 8 a predstavila tablet HP ElitePad 900.

Tablet podľa výrobcu nájde využitie v podnikaní, štátnej správe, zdravotníctve a obchode. Displej má uhlopriečku 10,1“ a pomer strán displeja je 16:10. Tablet je osadený mobilnými procesormi Intel novej generácie

FreeWAY TAB 7.0

7“ displej, 800x480, integrovaný GPS (tablet aj GPS), Android 4.0, procesor Cortex A8 s 1 GHz, microUSB, microSD, microHDMI

Huawei MediaPad 7 Lite

7“ displej, 1024x600, Andorid 4.0, Cortex A8 s 1 GHz, RAM 1GB, interná pamäť 1 GB, podpora Google Play, micro USB, microSD, SIM, kamera 0,3 Mpix, 3,2 Mpix,

Tablet PC Samsung 700T

Ako by ste nazvali počítač, ktorý funguje ako notebook, ale vyzerá ako tablet? Zariadenie s displejom o uhlopriečke 11,6“ vyzerá ako veľký tablet. V konfigurácii s Windows 7 sa Samsung 700T predáva už celý rok, ale až Windows 8 so systémom dlaždíc využije ideálne všetky funkcie, ktoré ponúka.

Zapamätajte si meno Senseq

Na MWC v Barcelone si technológia firmy Senseq vyslúžila úžasné „Wow!“. Fínska firma vie pridať dotykovému displeju hmatovú odozvu. Teda niečo, čo displejom a na nich zobrazeným virtuálnym tlačidlám veľmi chýba. Na tablete hladkáte dokonalé hladké sklo, ale prsty cítia tu bod, tam čiaru, hranu, tlačidlo alebo celú plochu s rôznou textúrou. Ten pocit má blízko k vibrácii, ale vibrácia to nie je. Je to pocit vzniknutý v dôsledku kontaktu elektrického poľa v displeji a prirodzeného elektrického náboja nášho tela. Až sa Senseq dohodne s Applom, Samsungom, Nokiou a ďalšími, prehupneme sa do novej etapy dotykových displejov.

Google zväčšuje na 10 palcov

Úspech modelu Nexus 7 prinútil Google rozšíriť svoju ponuku tabletov o ďalší model a ponúknuť väčší displej. Zatiaľ čo Apple predstavil zmenšenú verziu iPadu, teda iPad mini, spoločnosť Google uviedla svoj nový, väčší tablet Nexus 10 s displejom s uhlopriečkou 10 palcov a zatiaľ s najvyšším rozlíšením displeja u tabletov. Má totiž 2560 x 1600 bodov. Užívateľ tak dostane do ruky viac ako 4 milióny obrazových bodov a nahustených je ich 300 na štvorcovom palci – retina displej Applu má „iba“ 264 bodov na palec.

Tablet je samozrejme založený na najnovšom systéme Android 4.2 (ponúka okrem iného viacej užívateľských účtov a nastavení) a poháňa ho dvojjadrový 1,7GHz procesor Cortex Exynos A15 s grafikou Mali T604. Operačná pamäť má kapacitu 2 GB a užívateľ má k dispozícii 16 alebo 32GB úložného priestoru. Nechýba USB rozhranie, HDMI, 5MPx fotoaparát, Wi-Fi, NFC, Bluetooth a GPS. Google bude Applu konkurovať predovšetkým cenou. 16GB model bude stáť 399 USD, 32GB variant 499USD. Na výrobe nového tabletu spolupracoval Google so spoločnosťou Samsung.

Acer Iconia Tab B1-A71

7“ 1024x600, dvojjadrový procesor 1,2 GHz, 512MB RAM, 8 GB pamäť, 0,3 Mpix predná kamera, microUSB, microSD, Android 4.1

ASUS MeMo PAD10 ME301T

10“ IPS displej, štvorjadrový procesor NVIDIA Tegra3, Android 4.1, microUSB, microSD, microHDMI, zadná kamera 5Mpix, predná kamera 1,2 Mpix, interná pamäť 16GB

Navon Platinum Explorer

7“ 800x600, dvojjadrový procesor Cortex-A8 s 1,2 GHz, microSD, miniUSB, Android 4.0, 512MB RAM, kamera predná 0,3 Mpix

Prestigio MultiPad 7.0 PRIME DUO

7“ IPS displej 1024x600, dvojjadrový procesor Cortex-A9 s 1,5 GHz, zadná kamera 2,0Mpix, predná kamera 0,3Mpix, microUSB, microSD, interná pamäť 16GB, Android 4.0, 1GB RAM

Prestigio Multipad 8.0 ULTRA DUO

8“ TFT displej 1024x768, Android 4.0, dvojjadrový procesor Cortex-A9 s 1,5 GHz, microUSB, microSD, 1GB RAM, interná pamäť 16GB, miniHDMI, zadná kamera 5Mpix, predná kamera 0,3 Mpix

Prestigio Multipad 10.1 ULTIMATE 3G

10,1“ MVA 1280x800, Android 4.0, dvojjadrový procesor Cortex-A9 s 1,6 GHz, microUSB, microSD, 1GB RAM, interná pamäť 16GB, miniHDMI, zadná kamera 2Mpix, predná kamera 0,3 Mpix

Tablet Prestigio MultiPad 4 Quantum

Tablet Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1, štvorjadrový, napáj kábel+USB kábel +USB konektor napr. pre pripojenie USB kľúča a pod.+kožené púzdro. Cena od 170 – 190 eur

Acer Iconia s Windows 8

8,1“ WXGA Multi-Touch LCD Tablet ACER Iconia | W3 +napáj kábel+USB redukcia , Windows 8 32 bit dvojjadrový procesor, 2 GB Memory, storage 32 GB, 2.0 MP predná a zadná kamera, microSD, microHDMI, Office Home and Student 2013. Cena cca 260- 290 eur

Acer Iconia W5

10,1“ TFT Multi-Touch LCD Tablet ACER Iconia | W5 +napáj kábel+USB redukcia , Windows 8, 2 GB Memory, storage 64 GB, 2.0 MP predná a zadná kamera, microSD, microHDMI, USB 2.0, Office Home and Student 2013

Asus VivoTab

11,6“ IPS, Windows 8 , 2 GB Memory, storage 64 GB, 2.0 MP predná 2 Mpxa zadná kamera 8 Mpx, microSD, microHDMI, USB 2.0, Office Home and Student 2013

Dell XPS 10 tablet

Windows RT, 10.1“ IPS , 1366x768, procesor Qualcom Snapdragon S4 , 1,5 GHz, dvojjadro, RAM 2GB, interná pamäť 32 GB, mini HDMI, micro USB, microSD, 2 xUSB 2.0 , kamera predná 2.0 Mpx, zadná 5.0 Mpx

Fujitsu Stylistic Q702 tablet

Windows 8 Pro, 11.6“ IPS , 1366x768, 1,8 GHz, dvojjadro, RAM 4 GB, interná pamäť 128 GB, HDMI, 3 USB 2.0, 1x USB 3.0, , microSD, 2 xUSB 2.0 , kamera predná 1.3 Mpx, zadná 5.0 Mpx

HP ENVYx2 tablet

Windows 8, 11.6“ IPS , 1366x768, 1,8 GHz, dvojjadro, RAM 2GB, interná pamäť 64 GB, NFC, HDMI, microSD, 2 xUSB 2.0 , kamera predná 2.0 Mpx, zadná 8.0 Mpx

Lenovo A1000

7“ TN, 1024x600, Android 4.1, dvojjadro 1,2 GHz, RAM 1 GB, interná 4 GB, microUSB, microSD, kamera predná 0,3 Mpxo

Lenovo A3000

7“ TN, 1024x600, Android 4.2, štvorjadro 1,2 GHz, RAM 1 GB, interná 8 GB, microUSB, microSD, kamera predná 0,3 Mpx, zadná 5.0 Mpx

Lenovo S6000

10,1“ IPS, 1280x800, Android 4.2, štvorjadro 1,2 GHz, RAM 1 GB, interná 32 GB, microUSB, micorSD, kamera predná 0,3 Mpx, zadná 5.0 Mpx, microHDMI

Colorovo CityTab 7 Lite

7“ TFT, 800x480, Android 4.0, 1 GHz, RAM 512 MB,interná 4GB, microUSB, microSD, kamera predná 0,3 Mpx

Colorovo CityTab Vision 10,1

10,1“ IPS, 1280x800, Android 4.1, dvojjadro 1 GHz, RAM 1 GB, interná 8 GB, microUSB, microSD, kamera predná 0,3 Mpx, zadná 2,0 Mpx, miniHDMI

Colorovo CityTab Vision 3D

8,1“ TFT, 1280x800, Android 4.0, dvojjadro 1,5 GHz, RAM 1 GB, interná 16 GB, microUSB, microSD, kamera predná 0,3 Mpx, zadná 2,0 Mpx, microHDMI

ASUS Fonepad

7“ kapacitný IPS, 1280x800, Android 4.1, 1,2 GHz, RAM 1 GB, interná 16 GB, microUSB, microSD, kamera predná 1,2 Mpx

ASUS MeMO Pad HD 7

7“ kapacitný IPS, 1280x800, Android 4.2, štvorjadro1,5 GHz, RAM 1 GB, interná 16 GB, microUSB, microSD, kamera predná 1,2 Mpx, , zadná 5,0 Mpx

HP Slate 7

7“ HFFS, 1024x600, Android 4.1, dvojjadro1,5 GHz, RAM 1 GB, interná 8 GB, microUSB, microSD, kamera predná VGA, , zadná 3,0 Mpx

iconBIT NeTAB Space III

9,7“ IPS, 2048x1536, Android 4.1, dvojjadro 1,6 GHz, RAM 1 GB, interná 16 GB, microUSB, micorSD, kamera predná 2 Mpx, zadná 2 Mpx

Samsung Galaxy Note 8.0

8“ TFT, 1280x800, Android 4.1, štvorjadro 1,6 GHz, RAM 2 GB, interná 16 GB, microUSB, micorSD, kamera predná 1,3 Mpx, zadná 5 Mpx

Tablet Ainol Novo 9 Spark

9,7“ kapacitný IPS displej 2048x1536, Android 4.1, RAM 2 GB, 16GB interná pamäť, microSD, miniHDMI, microUSB, štvorjadro, predná 2Mpx, zadná kamera 5 Mpx

Prototyp tabletu s E-ink

Tablet s E-ink predviedla firma Sony. Jeho 13,3“ displej formátu A4 má rozlíšenie 1200 x 1600 bodov. Je určený predovšetkým pre študentov, ktorí čítajú veľa textu, a tak je pre nich elektronický atrament výhodnejší, ako bežné LCD displeje.

Intel Education Tablet

Intel Education Tbalet má osloviť študentov a inšpirovať ich k vytváraniu zaujímavého oabsahu. Je vybavený balíkom aplikácii Intel Education Software. Má dve varianty: 10“ varianta rozlíšenie 1280x800 , dvojjadro, Android 4.0 a 7“ varianta displej 1024x600 , jednojadro.

Tablet Toshiba Excite Pro

Android 4.2 , 10“ kapacitný displej 2560 x 1600, microUSB, microHDMI, Wi-Fi, GPS, NFC, pamäť 32 GB, operačná pamäť 2 GB, procesor Nvidia Tegra 4 (4x 1800 MHz), štvorjadrový, kamera predná 1,2Mpx, zadná 8 Mpx, microUSB, microSD.

Tablet ASUS Nexus 7 II

Android 4,3. 7“ kapacitný IPS 1920 x 1200, microUSB, GPS, NFC, pamäť 32 GB, operačná pamäť 2 GB, procesor 4 x 1500 MHz, zadná kamera 5 Mpx, predná 1,2 Mpx.

Nový Google Nexus 7

Nástupca obľúbeného tabletu Google Nexus 7. Najnovší Android 4.3, výkonnejší štvorjadrový procesor, 2 GB pamäte, extrémne jemný displej s 1920 x 1200 px. Vďaka IPS technológii sú zaručené vynikajúce pozorovacie uhly a verné farby. Okrem až o 80 % vyššieho výkonu procesora má nový Nexus 7 až štvornásobne vyšší grafický výkon. NFC , 16/32 GB, LTE.

Tablet Point of View MobiII 1325

13,3“ kapacitný TN , 1280 x 800, microUSB, miniHDMI, Android 4.1, 1 GB , dvojjadrový 2 x 1,6 GHz, zadná 2 Mpx, predná 2 Mpx

Tablet Point of View Mobii 925

9“ kapacitný TN , 1024 x 600, microUSB, miniHDMI, microSD, Android 4.2, 1 GB RAM , dvojjadrový Cortex A7, zadná 2 Mpx, predná 0,3 Mpx

Tablet Point of View Mobii 825

8“ kapacitný TN , 1024 x 768, microUSB, miniHDMI, microSD, Android 4.1, 1 GB RAM, interná pamäť 8 GB, dvojjadrový Cortex A9 1,6 GHz, zadná 2 Mpx, predná 0,3 Mpx

18“ tablet s Androidom

Nový typ prenosného all-in-one počítača s označením P1801-T predstavila firma Asus. Počítač spája možnosti tabletu vybaveného operačným systémom Android s možnosťami zábavy, ktoré prináša veľký, 18,4“ multidotykový IPS displej s Full HD rozlíšením. Prístroj poháňa štvorjadrový procesor nVidia Tegra 3. Operačný systém Android 4.2 Jelly Bean umožňuje prístup k najrôznejším aplikáciám, hrám a ďalšiemu obsahu. Pomocou portu microUSB je možné k počítaču pripojiť tiež klávesnicu a myš.

Špičkový Lenovo ThinkPad Tablet2

Tablet Lenovo ThinkPad Tablet2 je vybavený 10,1 palcovým IPS displejom 1366x768, a pracuje pod operačným systémom Windows 8. Ovládanie je možné dotykom prstov alebo dotykovým perom zastrčeným v ľavom hornom rohu tabletu.

SONY Xperia Tablet Z LTE

Xperia Tablet Z má nielen skvelý displej s vysokým rozlíšením1920 x 1200 bodov a výkonný 4jadrový procesor s frekvenciou 1,5 GHz, ale je tiež perfektne spracovaný a ponúka moderné technológie ako LTE a NFC. Operačný systém Android 4.1.2 na ňom pracuje svižne a plynule. Operačná pamäť má dostatočnú kapacitu 2 GB. Predná kamera 2,2 Mpix, zadná 8,1 Mpix.

Acer Iconia A1

7,9“ kapacitný IPS , 1024 x 768, microUSB, microHDMI, microSD, Android 4.2, 1 GB RAM, interná pamäť 16 GB, štvorjadro 1,2 GHz, zadná 5 Mpx, predná 0,3 Mpx

Tablet ASUS Memo Pad 10 FHD

Android 4.2.2, 10,1“ kapacitný IPS 1920 x 1200, microUSB, GPS, NFC, pamäť 32 GB, operačná pamäť 2 GB, štvorjadro 4 x 1500 MHz, zadná kamera 5 Mpx, predná 1,2 Mpx.

Nokia Lumia 2520 (prvý tablet od Nokie)

Windows RT 8.1, 10,1“ Full HD displej, dva USB konektory, podpora 3G/4G siete, štvorjadrový procesor Snapdragon 800 s frekvenciou 2,2 GHz, 6,7 Mpx , NFC, 2 GB RAM, 32 GB flash pamäť

Vodafone Smart Tab III 7.0

7“, štvorjadrový procesor MediaTek s frekvenciou 1,2 GHz, 1 GB RAM, IPS displej 1024x768, podpora 3G HSPA+, Bluetooth, Wi-Fi, GPS

Lacné „iPady mini“ s Androidom

Nexus 7 FHD(2013)

Asus Memo Pad HD7 ME173X

Prestigio MultiPad 4 Quantum PMP5785 Quad

Ainol Novo 7 Venus

NextBook Premium 8 IPS Quad

Colorovo CityTab Vision 7 V2.0

Yarvik Xenta 8ic

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 P3110

GoClever TAB M813G

Sencor Element 7D101

Fenomén phablet

Krížence medzi smartfónmi a tabletmi zaznamenávajú obrovský nárast predaja. Phablet je pomenovanie, ktoré vzniklo spojením slov phone, teda telefón, a tablet. Toto označenie ich aj presne vystihuje – sú väčšie ako obyčajné smartfóny, ale menšie než tablety. V praxi to znamená, že majú uhlopriečku od 5 do 6,9 palca.

Za a proti: Ich nástup je naozaj raketový – zatiaľ čo v roku 2012 sa ich podľa štatistík spoločnosti iSuppli predalo približne 25 miliónov, v tomto roku by to malo byť vyše 60 miliónov a v roku 2016 by počet predaných phabletov mal prekročiť 160 miliónov.

Ide o typ zariadenia budiaci veľmi rozporuplné reakcie. Niektorí im nedokážu prísť na meno, pretože sú podľa nich príliš veľké a neohrabané, nedajú sa pohodlne nosiť vo vrecku a ich veľké displeje majú vysokú spotrebu energie. Iní si ich zas nevedia vynachváliť, pretože na nich možno komfortne sledovať video, hrať hry aj surfovať na internete, dobre sa na nich upravujú fotografie a v prípade potreby dobre poslúžia aj ako pracovný nástroj na editovanie rôznych dokumentov.

Pravda je – ako obvykle – niekde uprostred. Ak svoj mobil využívate hlavne na telefonovanie, posielanie správ a občas sa pozriete na mail alebo Facebook, phablet je pre vás naozaj zbytočný. Ak však strávite hodiny pozeraním videa – či už z YouTube alebo filmov-, radi sa hráte alebo sa neviete odtrhnúť od internetu, takéto zariadenie môže byťt pre vás zaujímavosťou.

Pracovný nástroj: Ak pracujete ako manažér a potrebujete efektívny nástroj na prácu, ktorý máte poruke kedykoľvek a kdekoľvek, phablet je na to ako stvorený. Je totiž menší a neporovnateľne ľahší ako klasický tablet, ľahko sa z neho telefonuje a v prípade potreby na ňom možno aj editovať dokumenty. Tým nemyslíme vymeniť v texte nejaké písmenko alebo pár údajov – možno na ňom bez problémov vytvárať aj dlhšie texty, grafy a prezentácie – samozrejme, ideálne je mať na to bezdrôtovú klávesnicu a puzdro, ktoré pre phablet poslúži zároveň ako stojan.

Medzi výrobcami phabletov momentálne dominuje Samsung, ktorému patrí viac než polovica trhu, jedným z najlepších prístrojov tohto druhu je Galaxy Note 3, zlou voľbou však nie je ani jeho predchodca, prípadne model príznačne nazvaný Galaxy Mega.

Nová platforma na aplikácie do mobilov a tabletov

Skupina 24 mobilných operátorov oznámila vznik celosvetovej aliancie. Jej cieľom je vytvorenie obchodu s čo najväčším počtom aplikácií do mobilov a tabletov. Problémom, kvôli ktorému chcú oslabiť pozíciu Appla na svetovom trhu, je pre telekomunikačné spoločnosti obchod App Store. Ten má rozhodujúci podiel na trhu s mobilnými aplikáciami a znásobuje úspech dnes už legendárneho iPhonu. Najväčší mobilní operátori, medzi ktorými nechýbajú spoločnosti ako AT&T, Vodafone, Telefónica, Orange či T-Mobile, sa preto rozhodli bojovať proti sile Appla. Celkový počet zákazníkov mobilných operátorov združených v aliancii Wholesale Application Community dosahuje viac ako tri miliardy.

Nová platforma má podporiť vývoj nových aplikácií do mobilov a uľahčiť ich distribúciu ku konečným zákazníkom. Predstavená by mala byť do jedného roka od vzniku aliancie. Univerzálny aplikačný obchod by nemal byť závislý od žiadnej značky ani technológie mobilných telefónov. Prístup k nemu by mali mať zákazníci všetkých mobilných operátorov združených v novej aliancii. Alianciu tvorí 24 telekomunikačných operátorov, za účelom priniesť jednoduchú možnosť nákupu aplikácií pre mobilné zariadenia rôznych platforiem tak, aby zákazníci nemuseli nakupovať prostredníctvom kreditných kariet a neustále sa registrovať v rôznych obchodoch s aplikáciami. Na rozdiel od Apple alebo Nokie vlastný obchod s aplikáciami neponúkajú.

Vznik aliancie podporili aj výrobcovia mobilných telefónov LG, Electronics, Samsung ( medzitým Samsung spustil vlastný obchod s aplikáciami Samsung Apps) a Sony Ericsson. Naopak, vlastný obchod s aplikáciami OVI Store má celosvetovo najväčší výrobca mobilných telefónov, fínska Nokia. Nokia spustila portál , ktorý má umožniť zdieľanie videí a ďalších multimédií. Uvoľnila tiež zdarma pre svoje chytré telefóny novú verziu Ovi Maps, obsahujúcu pešiu a automobilovú navigáciu. Na stiahnutie je k dispozícii na maps. Svet aplikácií pre mobilné telefóny Nokia postupuje stále bližšie k zákazníkovi. S prevodom portálu do češtiny sa zmenil aj názov na Ovi Obchod a je možné platiť aj v českých korunách, pripravuje sa úhrada prémiovou SMS. Ovi Obchod už tiež ponúka aplikácie s obsahom špeciálne pre českých užívateľov. Napr. widgety prinášajúce na stránku telefónu novinky z portálu Seznam.cz. Zverejnené boli tiež prvé aplikácie českých developerov. Napr. firma CMI Technologies s utilitou Black & White.

Vývojárom bude stačiť vytvoriť jedinú verziu ich aplikácie a tá sa následne bude distribuovať pre najrôznejšie typy prístrojov a operačných systémov. V praxi by sa tak mali ľudia dostávať k novým aplikáciám do mobilných telefónov oveľa skôr. Veľký počet ľudí, ktorí budú mať prístup do univerzálneho obchodu, by mal byť tiež zárukou toho, že sa na trhu najviac presadia produkty, ktoré ľudí zaujmú v najväčšej miere.

Vývoj mobilných aplikácií

Možnosť rozširovať funkčnosť smartphonu resp. tabletu o ďalšie a ďalšie aplikácie je pre veľa užívateľov tým pravým argumentom, prečo si ich obstarať. Každým dňom rastie počet užívateľov inteligentných telefónov a tabletov, čo reflektuje stúpajúci záujem o vývojárov mobilných aplikácií.

Klasický prístup je vytvoriť takzvanú natívnu aplikáciu pre niektorú z platforiem. Tradičným ťahúňom je iOS od Apple. Android, za ktorým stojí Google, začína kraľovať v počte a prírastku užívateľov. Windows Phone 8 tlačia dopredu dvaja velikáni: Microsoft a Nokia.

Typické rozhodnutie vývojára je preto také, že sa natívna aplikácia obvykle vyvíja pre obidva hlavné platformy (iOS a Android) zároveň a prípadne sa „prihodí“ ešte platforma tretia t.j. Windows Phone 8.

Každá z týchto troch aplikácií sa typicky vyvíja v inom jazyku ( Objective-C pre iOS, Java pre Android a C# pre WP7). Vývoj rovnakej aplikácie pre Android a iOS tak typicky na Androide znamená o 30 % viacej práce.

Aj u smartphonov posilňuje svoju pozíciu web. Prehliadať webové stránky bolo pre smartphony samozrejmosťou už od začiatku, ale boom nastáva až s príchodom HTML5. Vďaka nemu začínajú vznikať i pomerne užitočné a čím ďalej sofistikovanejšie webové aplikácie.

Zásadná výhoda „mobilno-webových“ aplikácií je ich prenositeľnosť medzi platformami. Je možné navrhnúť webovú aplikáciu, ktorá hladko pobeží na iOS, Androide i Windows Phone. Ktorou cestou sa teda s pripravovanou mobilnou aplikáciou vydať? Je asi len otázkou času, kedy mobilný web definitívne prevládne a odsunie výrobu natívnych aplikácií do histórie.

Štúdio Inmite je česká jednička vo vývoji aplikácií pre smartphony – či už ide o Android, iOS, alebo mobilný web. Od roku 2008 vytvorilo cez 50 aplikácií. Vyvinulo aplikácie pre živé vysielanie spravodajského kanálu ČT24, športový ČT4, sériu aplikácií pre Google, Vodafone, Lagardere Active atď.

Vytvárame aplikácie pre iOS

Je možnosť vytvárať aplikácie pre tri platformy: tablet iPad, prehrávač iPod Touch a mobilný telefón iPhone. Dokonca možno vytvoriť aplikáciu, ktorá pobeží na všetkých troch spomínaných platformách. O úspech sa pričinila platforma Mac OS a marketingová stratégia predaja aplikácií cez App Market. Je potrebné sa oboznámiť so základnými princípmi fungovania operačného systému Mac OS a potom si osvojiť nové vývojové prostredie Xcode. Na získanie vývojového prostredia Xcode sa treba zaregistrovať ako vývojár na . Môžete sa zaregistrovať pod svojím Apple ID, prípadne si vytvoriť nový účet. Registrácia je zadarmo. Po vytvorení vývojárskeho konta a prihlásení treba stiahnuť vývojárske nástroje. Staršiu verziu Xcode 3 a iOS SDK 4.3. môžete stiahnuť zadarmo, najnovšia verzia Xcode 4 je k dispozícii na AppStore za 3,99 EUR. Sťahujete obraz disku vo formáte dmg, ktorý má o niečo viac ako 4 GB.

Distribúcia aplikácií si od vývojárov okrem ročného poplatku za licenciu nevyžaduje žiadne investície do predajných kanálov. Tržba z predaja sa rozdeľuje podľa jednoduchého kľúča. Vo väčšine aplikačných obchodov dostane dve tretiny vývojár a tretinu prevádzkovateľ obchodu. Aj pri cene niekoľko eur za aplikáciu, ak bude kvalitná a v medzinárodnom rozsahu si ju stiahnu desaťtisíce až státisíce záujemcov, je zisk zaujímavý.

Aplikačné obchody umožňujú distribuovať buď voľne dostupné aplikácie, ktoré si používatelia môžu stiahnuť a nainštalovať zadarmo, alebo platené aplikácie, pri ktorých cenu určuje vývojár. Platené aplikácie môžu mať skúšobné verzie, ktoré majú buď časové, alebo funkčné obmedzenie. I keď budete svoju aplikáciu predávať, zvážte poskytnutie možnosti, aby si ju zákazníci mohli vyskúšať zadarmo. Po vyskúšaní funkčne alebo časovo obmedzenej verzie potom môže spokojný zákazník zakúpiť úplnú verziu buď priamo z aplikácie, alebo prostredníctvom aplikačného obchodu.

Apple iOS – vývojárske konto pre AppStore si vytvoríte cez developer.. Môžete si vybrať štandardný program za 99 USD, prípadne enterprise program, vhodný pre väčšie firmy, za 299 USD ročne. Študenti sa môžu bezplatne zapojiť do iOS Developer University Programu. Apple si zo sumy zaplatenej za aplikáciu odpočíta 30 percent.

Android – aplikácie umiestňujete na Google Play. Najskôr sa musíte zaregistrovať ako vývojár na play.apps/publish/signup. Poplatok za registráciu je 25 dolárov. Relatívne nízky registračný poplatok môže byť v prípade úspešnej aplikácie základom dobrého biznisu. Google si zo sumy zaplatenej za aplikáciu zoberie 30 percent.

Windows 8 – vstupný bod do Windows Obchodu pre vývojára aplikácií Windows 8 je dev.. Ročný poplatok za vývojársku licenciu je 37 eur (jednotlivec), prípadne 75 eur (firma). Microsoft si zo sumy za aplikáciu berie 30 percent. No ak váš obrat presiahne 30 000 USD, zostane vám z utrženej sumy až 80 percent.

Windows Phone – vývojársku licenciu získate na dev.. Cena za licenciu je 19 USD. Rozdelenie tržieb za aplikácie je rovnaké ako pri Windows 8.

Odporúča sa, aby na návrhu používateľského rozhrania participoval aj grafik a dizajnér. Aplikáciu je treba čo najdôkladnejšie otestovať.

Cenová hladina sa v závislosti od platformy začína na sume okolo 1 eura a počiatočné prírastky sú približne 50 centov. Ak to charakter aplikácie umožňuje, je treba sa ju snažiť distribuovať na čo najviac trhoch. Z pohľadu vývojára to znamená buď používateľské rozhranie v angličtine, alebo lepšie v jazykoch všetkých krajín, kam budete aplikáciu distribuovať. Ďalší spôsob, ako zarábať peniaze, je začleniť do aplikácie reklamy. V prvom rade treba aplikáciu dostať do povedomia predpokladanej komunity používateľov. Ideálny prostriedok na to sú blogy a sociálne siete.

Najlepšie mobilné aplikácie

Viac ako 700 000 aplikácii obsahuje Apple App Store, viac ako 500 000 nájdeme v Google Play ( predtým Android Market) a okolo 50 000 vo Windows Marketplace

Najužitočnejšie aplikácie pre trojicu hlavných operačných systémov Android, Windows Phone a iOS:

FOTOGRAFIE

Snapseed (3,64 eur) - kúzlenie s obrázkami.Povinná výbava pre všetkých užívateľov iOS.

Photoshop Express (zadarmo) - profesionálna úprava fotografii.

TiltShift (0,98 eur) – z fofografie podarené miniatúry

Photosynth (zadarmo) – software od Microsoftu

Picasa Metro (0,98 eur) – z mobilu s Windows prístup k službe Google Picasa

Camera Zoom FX (3,23 eur) – naplno využíva integrovaný fotoaparát

iPhoto – balíček pre prácu s fotografiami (3,64 eur)

Adobe Photoshop Touch – profesionálna úprava fotografií vo vašom vrecku (6,80 eur)

Instagram-umožňuje zachytávať fotky s použitím množstva filtrov a rýchlo ich „uploadnúť“ na sociálnu sieť.

HUDBA

Shazam (zadarmo) – inteligentný hudobný expert

Tuneln Radio (zadarmo) – celý svet na dosah

Djay (14,67 eur) – pre všetkých priaznivcov „dýdžejingu“

Piano 7 (zadarmo) – najlepšie virtuálne piano pre Windows Phone

GarageBand (3,64 eur) – nahrávacie štúdio pre iOS

Winamp (zadarmo) – klasika pre PC ožíva tiež vo verzii pre Android

Soundhound (zadarmo) – odhalí každú skladbu

VIDEO

MX Video Player (zadarmo) – prehrávač pre všetky formáty

VLC Direct Pro (2,44 eur) – špecialista na streamovanie

Air Video (2,18 eur) – prehrávač videi pre iPhone a iPad

easyTube (0,76 eur) – lepší ako YouTube

AVPlayerHD (2,18 eur) – prehrávač, ktorý má takmer všetko

IMDb Movies & TV (zadarmo) – Internet Movie Database (IMDb) (svet filmu)

Showyou (zadarmo)

Flash Video Browser (0,69 eur) – prehrá všetky flashové videá

Magisto-videoeditor nazývajú aj aplikáciou pre lenivých (zadarmo)

iMovie (3,64 eur) – tvorba vlastných videí (strižňa)

Remote (zadarmo)

PrimeTube (zadarmo)

Video Downloader Pro (2,73 eur)

KANCELÁRIA

Pages (7,99 eur) – ideálny textový editor pre iPad

Numbers (7,99 eur) - ideálny tabuľkový procesor pre iPad

Keynotes (7,99 eur) - tvorba prezentácií pre iPad

Lync 2010 (zadarmo) – komunikačné centrum

Evernote (zadarmo) – komplexný zberateľ nápadov

Quickoffice Pro (10,20 eur / 10,99 eur) – kompletná kancelárska sada

GoodReader (3,64 eur) – odborník na PDF

Adobe Reader (zadarmo)

miCal (2,18 eur) – kalendár pre iPhone

ES File Explorer (zadarmo) – plnohodnotný správca súborov

Dropbox (zadarmo) – až 2 GB priestoru na on-line úložisko

Skydrive (zadarmo) – 25GB pamäte v cloude

SOCIÁLNE SIETE

Facebook (zadarmo) – originál je iba jeden

Feed Reader Free (zadarmo) – spravodajské centrum do vrecka

WhatsApp Messenger (0,73 eur / zadarmo) – bezplatné správy namiesto SMS

Skype (zadarmo) – populárna služba VoIP

Flipboard (zadarmo) – personalizovaný digitálny časopis

Instapaper-umožňuje „odložiť“ si vybrané články a prečítať si ich neskôr

Twitter (zadarmo) – originálna aplikácia Twitter

FINANCIE

ČSOB SmartBanking (zadarmo) –mobilné bankovníctvo v praxi

Finančná kalkulačka (zadarmo) – čísla neklamú

Personal Budget (1,90 eur)

PayPal (zadarmo) – realizácia platieb, kontrola zostatku a pod.

Moje auto (zadarmo) – vedenie agendy nákladov prevádzky auta

SYSTÉM

Advanced Task Killer (zadarmo) – krátky proces s aplikáciami

Skyfire Browser (zadarmo / od 2,18 eur) jednoduchšie surfovanie, prehráva Flash video

Go Launcher Ex (zadarmo) – celá svet na dosah vášho dotyku

System Information (zadarmo) – zistenie atribútov svojho prístroja

Cool Tools (zadarmo) – drobné nástroje

Admin Tools-Free (zadarmo) – riešenie problémov na PC

Google Chrome-vlastný prehliadač pre mobilné zariadenia si už získal priaznivcov

Wave Control-umožňuje ovládať váš smartfón doslova „bez rúk“

NAVI

Navigon Europe ( 55 eur / 82 eur / 47 eur) – profesionálna navigácia

GPS Navigation 2 – Skobbler (zadarmo) – sprievodca na cesty skoro zadarmo

Jízdní řády (zadarmo) – cestovanie po ČR hromadnou dopravou

FlightTrack (3,38 eur / 3,64 eur / 3,78 eur) – on-line sledovanie letov

Geocaching (6,77 eur / 7,32 eur / 7,54 eur) – pre uľahčenie geocachingu

OffMaps 2 (0,72 eur) – navigácia bez pripojenia k internetu

VZDELANIE

Wonders of the Universe ( 2,73 eur – 4,99 eur ) – interaktívna 3 D encyklopédia

Khan Academy (zadarmo) – bezplatné vedomosti ( cez tri tisíc videí)

Najzaujímavejšie aplikácie pre iPhone a iPad

Boom smartfónov odštartoval iPhone a iPad absolútne dominuje trhu s tabletmi. Úspech týchto zariadení spočíva v dostupnosti aplikácií – v online obchode App Store. Počet stiahnutí z neho prekročil 30 miliárd a vyberať si možno z trištvrte milióna rôznych platených aj bezplatných aplikácií. Všetky nákupy prebiehajú online prostredníctvom wi-fi alebo mobilnej siete.

Priemerná cena aplikácie v App Store je na úrovni 80 centov. Najväčším hitom za celú históriu Apple Store je hra Angry Birds. Dosiahla už miliardu stiahnutí. Druhou najsťahovanejšou hrou je Fruit Ninja s 300 miliónmi stiahnutí.

Z bezplatných aplikácií najsťahovanejšou je Facebook, potom Pandora Radio, Words With Friends Free, Skype The Weather Channel.

V platených aplikáciách je najsťahovanejšou Pages, obdoba Wordu, za ňou nasledujú dve verzie hry Angry Birds, aplikácia na kreslenie Penultimate a Scrabble.

Mnoho aplikácií je už dostupných aj v českom a slovenskom jazyku. Dajú sa ľahko nájsť v App Store, stačí v ňom zadať ich názov.

Na ktoré aplikácie by ste určite nemali zabudnúť:

1. Aplikácia na čítanie elektronických kníh ( iBooks, GoodReader, Bluefire ReaderNavigácia ...)

2. Navigácia (Sygic, TomTom...)

3. Cestovné poriadky pre váš región ( Cestovné poriadky, iTransit BA...)

4. Aplikácie na vyhľadávanie lacných leteniek a hotelov (, Skyscanner...)

5. Čítačku QR a čiarových kódov (i-nigma, Scan App...)

6. Slovníky a encyklopédie (Lingea, Wikipedia Mobile...)

7. Predpoveď počasia (Weather Channel, Weather+...)

8. Aplikácie pre prácu s fotografiami a videom (Instagram, Snapseed, iPhoto, iMovie...)

9. Spravodajské aplikácie (CNN App, BBC News...)

10. Aplikácie pre prácu s najbežnejšími typmi dokumentov (iWork, Documents To Go...)

Aplikácie pre displej iPad Retina

Hlavným lákadlom nového iPadu je jednoznačne displej Retina s rozšírením 2048 x 1536.

Chrome internetový prehliadač od Google, cena zadarmo

Solar Walk vesmír , cena 0,79 eur

SketchBook Express virtuálny skicár, 1,59 eur

Flipboard prezentuje informácie v štýle novín, zadarmo

Barefoot World Atlas interaktívna encyklopédiá, cena 5,99 eur

Living Earth HD aktuálne info o čase a počasí , cena 1,59 eur

Mini-Monsters digitálna encyklopédiá , cena 2,39 eur

iPhoto & Snapseed editor obrázkov a fotografií, cena 3,99 eur

Oyster info o hoteloch a dovol. destináciách, zadarmo

Budúcnosť patrí tabletom a smartphonom

Rok 2014 bude rokom tabletov, inteligentných telefónov a mobilných operačných systémov. Podľa agentúry Gartner sa v roku 2010 predalo 269 miliónov smartphonov, v roku 2013 to bude až 414 a v roku 2014 dokonca 875 miliónov. V tej dobe už zrejme bude najžiadanejšia platforma Android.

Apple App Store pre iPhone, iPod Touch a iPad definoval spôsob, akým sa do inteligentných telefónov a tabletov nahrávajú a kupujú aplikácie. Už žiadne sťahovanie samospustiteľných súborov zo stránok webových výrobcov. Celý obsah sa do telefónu a tabletu dostáva cez jeden jediný internetový obchod, platí sa cez jediný systém (kreditný karta, PayPal) a všetko sa cez jedno rozhranie tiež aktualizuje. Postupne princíp App Store prevzali tiež iní výrobcovia, napr. Google s Android Marketom, Microsoft s Marketplace pre Windows Phone, Nokia s Ovi Store, Samsung s Apps, Toshiba s Toshiba Marketplace. V obchodoch s miniaplikáciami točia čím ďalej tým väčšie peniaze. V súčasnej dobe ponúkajú cez milión aplikácií a malo by sa za nich budúci rok utŕžiť až 17,5 miliardy dolárov. Rok 2013 sa má stať historicky prvým, kedy klasické PC už nebudú najpredávanejším IT prístrojom. Tým by sa mali stať tablety a smartphony.

Trendy z mobilných telefónov a tabletov už preklápa Apple a spustil obchod s aplikáciami Apple Mac App Store pre operačný systém Mac OS X. App Store sa tak dostáva tiež na osobné počítače, aj keď zatiaľ iba pre tie s operačným systém Mac OS X. (Naďalej zostal zachovaný tiež doterajší spôsob inštalácie aplikácií ) .

Obchod s aplikáciami App store sa má tiež dostať do ďalšej verzie Windows 8. Vďaka výrazne prepracovanému rozhraniu, optimalizovanému pre dotykové ovládanie, má byť „osmička“ prvým operačným systémom Windows vyvinutým pre spoluprácu s tabletmi.

Živé vysielanie všetkých svojich staníc ponúka Český rozhlas v aplikáciách určených pre mobilné zariadenia typu iPad, iPhone či iPod Touch a pre telefóny s operačným systémom Android. V ponuke sú všetky celoplošné, regionálne a digitálne stanice Českého rozhlasu. Nechýba ani vysielanie do zahraničia. Aplikácie ponúkajú rad užitočných funkcií vrátane aktuálneho programu práve vysielanej relácie či niekoľko bezprostredne nasledujúcich, kvalitnejší zvuk a užitočné informácie o Českom rozhlase a jeho staniciach. Aplikácie sú bezplatné.

Keď tablet nahradí počítač

Multimediálny tablet sa stáva nenahraditeľným pomocníkom pre moderný flexibilný a mobilný biznis.

Svetu tabletov teraz dominujú tri systémy:

- iOS od Apple, ktorý v podobe iPadu znovu definoval celé odvetvie

- Android od Google

- Windows 8 Mobile od Microsoftu - plnohodnotný operačný systém Windows 8 prispôsobený pre tablety.

Z ďalších menej známych môžeme spomenúť BlackBerry v tablete PlayBook alebo Amazon Kindle so svojím upraveným Androidom.

Emaily:

Majitelia iPadov si vystačia s vstavanou aplikáciou Mail.

Android obsahuje dve aplikácie: Email a Gmail.

Kancelárske balíky:

Pre iPad priamo od Apple je v ponuke kancelársky balík iWork , ktorý pozostáva z troch samostatných aplikácií: textového editora Pages, tabuľkového procesora Numbers a aplikácie pre tvorbu prezentácií Keynotes. Každá stojí 7,99 eur. Alebo si zvolíte od Microsoftu MS Office pre iPad.

Pre platformu Android existuje celý rad aplikácii. Documents ToGo, Quickoffice Pro HD, ThinkFree Office, OfficeSuite Pro 5.

Kalendáre:

Do pracovnej kategórie samozrejme spadajú spadajú rôzne kalendáre, poznámkové bloky, to-do listy, dohliadače splnených úloh či programy pre správu osobných financií. Pre prípad pokročilejších funkcií sú to napr. Calvetica (Fast Calendar & Tasks) a správu úloh Pocket Informant HD.

Alternatívy pre platformu Android sú napr. Business Calendar, TouchCalendar alebo CalenGoo. Niektoré platené , iné zadarmo. Z aplikácií pre správu úloh sú pre platformu iPad napr. Wunderlist, Evernote (iOS, Android aj desktop), Things či Omnifocus (iOS).

Video:

V prípade videa ponúkajú tablety základné aplikácie, iPad si poradí len s formátom MP4 a videá je treba je treba konvertovať. Našťastie už existujú aplikácie, ktoré si poradia s klasickými AVI súbormi rôznych kodekov, a to aj vrátane podpory titulkov napr. taký OPlayer HD vo verzii Lite a plná verzia za 4 eura. Videá je možné z počítača do iPadu streamovať. Doporučená aplikácia Air Video: na počítači rovno video konvertuje a cez bezdrôtovú sieť prenáša do tabletu. Je aj verzia zdarma. Pre Android sa doporučuje DicePlayer a MoboPlayer.

Elektronické knihy:

V rámci elektronických kníh ponúka Apple aplikáciu iBooks, prostredníctvom ktorej môžete priamo e-knihy nakupovať. Sťahovanie a čítanie voľne dostupných kníh napr. priamo zo servera Palmknihy.cz umožňuje aplikácia Stanza (zadarmo).

Správca súborov:

V iOS v základnej inštalácii nie je žiadny správca súborov. Veľa užitočných funkcií ponúka napr. Phone Drive, ktorá za 1,59 eur umožní posielať súbory a využitie tabletu ako flashdisku. Podobné funkcie zvláda aj iFiles, Filer alebo My File Manager. Android je pre prácu so súbormi ústretovejší, mnohé tablety nim disponujú už v základe. Jednoznačnou odpoveďou je File Manager HD.

Cloud – internetové úložiská:

Aplikácia, ktorá nesmie chýbať na žiadnom mobilnom zariadení, je Dropbox. Poslúži pre ľahký prenos súborov medzi tabletom, počítačom a napr. aj ďalšími zariadeniami. Vždy zadarmo s dostačujúcou kapacitou 2 GB. Microsoft má svoj SkyDrive, Google Google disk (Google Drive).

Rozdiely medzi počítačom a tabletom sa zmažú

Rozdiely medzi počítačmi a ďalšími zariadeniami budú stále menej významné. Počítače dostanú viacej atribútov z iných zariadení a iné zariadenia budú mať viacej atribútov z počítačov. To znamená, že klasický notebook dostane do vienka dotykový displej, ktorý bude možné otáčať a skladať, vďaka čomu z počítača zložíte tablet. Jedno z prvých takýchto zariadení má byť predstavený IdeaPad Yoga ako ukážka post-PC éry. Toto zariadenie môžete využiť ako počítač, ale tiež ako tablet.

Yoga nebude bežať pod operačným systémom Android, ale pod Windows 8, vďaka ktorému by mohol byť rozdiel medzi tabletom a počítačom menší. Ale to ukáže až čas.

Tablety pre zamestnancov

Podľa výsledkov prieskumov približne 70 % respondentov uvádza, že po zakúpení tabletu sa výrazne skrátil čas, ktorý trávia pri počítači, pričom 45 % z nich dokonca tablet používa omnoho viac ako svoj stolový počítač alebo notebook. Multimediálny tablet sa stáva nenahraditeľným pomocníkom pre moderný flexibilný a mobilný biznis. Používa sa buď „odľahčený“ operačný systém , napríklad iOS, či Android, alebo v prípade horúcej novinky Windows 8 sa jedná o plnohodnotný operačný systém prispôsobený aj pre tablety.

Zdalo by sa, že pomyslenou priepustkou pre tablet do sféry biznisu je dostupnosť  kancelárskeho balíka. V súčasnej sfére ranného cloudu dostupnosť kancelárskeho balíka už neznamená nevyhnutnosť jeho inštalácie priamo na tablete. K dokumentom umiestneným na webe v rámci rôznych služieb môže pracovník z tabletu pristupovať prostredníctvom integrovaného prehliadača webového obsahu. Ako príklad uvádzame balík služieb Google Docs či Office 365 od Microsoftu. Ak je používateľ tabletu nútený pracovať v odpojenom režime, samozrejme ocení dostupnosť a hlavne kvalitu lokálneho kancelárskeho balíka pre danú platformu.  Pre iPad je to kancelársky  balík iWork, ktorý pozostáva z troch samostatných aplikácii: textového editora Pages, tabuľkového procesora Numbers a aplikácie pre tvorbu prezentácií Keynote. Pre platformu Android je tiež možné stiahnuť aplikáciu pre službu Google Docs.

Čo robiť, ak máte pracovné prostredie, prezentácie a ostatnú agendu na inej platforme? Jednou z odpovedí na túto otázku je virtualizácia desktopov,  ktorá umožňuje aj také zdanlivo nereálne veci ako fungovanie Windows 7 na úplne iných platformách, napríklad na prístrojoch Apple iPad, či iPhone. Ako príklad je možné uviesť klientske aplikácie Citrix Receiver alebo VMware View for iPad. Môžete pripraviť prezentáciu na PC, následne ju zákazníkovi prezentovať cez tablet a večer na spoločenskej párty sa pripojiť cez smartfón a ukázať kľúčové informácie z prezentácie nádejnému obchodnému partnerovi. Virtualizácia je ďalším pádnym argumentom do debaty o užitočnosti tabletov pre zamestnancov.

Tablety dokážu upútať pozornosť. Model distribúcie aplikácií pre tablety a mobilné zariadenia priamo ku koncovému používateľovi cez takzvané „aplikačné markety“ (Apple App Store, Android Market, Windows Marketplace...) ponúka obrovskú šancu nielen pre startup, ale aj pre nové formy už zavedeného biznisu. Môžete si napríklad nechať vytvoriť aplikáciu pre podporu vlastného predaja, špecializovanú na vaše produkty alebo služby a poskytnúť ju zdarma pre populárne tabletové platformy.

7

Nové multimediálne technológie

Na internet cez televíziu

Nové technológie-mobilné prezentácie

Nový trend „Reklamy v mobile“

Navigačný systém Galileo

Vzdelávací systém od Samsungu

Obrátená škola

Cloud computing

Na internet cez televíziu

Intel v rámci snahy o personalizáciu televízie predviedol prototyp zariadenia, ktoré umožní pristupovať na internet prostredníctvom televíznych prijímačov. Zariadenie umožňuje spúšťanie widgetov alebo akýchsi miniaplikácií na televíznej obrazovke, na ktorých sa zobrazujú určité informácie z internetu. Pomocou nich budú môžuť televízni diváci napríklad komunikovať s priateľmi v reálnom čase alebo nakupovať tovar, ktorý bude ponúkaný v televíznych reklamách. Pri vývoji tohto typu zariadenia spojil svoje sily s Yahoo a cieľom ich spoločného projektu „Widget Channel“ bolo vytvoriť hardwarovú a softwarovú platformu, ktorá umožňila prepojiť televíziu a internet. Potrebné aplikácie, ktoré sú postavené na JavaScripte, XML, HTML a Flashi, sú kompatibilné s procesormi Intel, ktoré sú použité v zariadeniach typu set-top-box. ().

Nový náboj v oblasti integrácie prístupu k internetu prostredníctvom TV prijímačov so sebou prináša popularita sociálnych sieti a služieb ako sú YouTube, Flickr a podobne.

• LG Electronics predstavil prvý HDTV vybavený podporou pre on-line streamovanie videa. Zdrojom je najväčšia on-line videopožičovňa v zámorí - Netflix.

• Panasonic zaujme televízorom s funkciou Viera Cast, ktorá približuje televízor k multimediálnemu počítačovému centru s pripojením na internet. Predstavuje pripojenie televízora na internet s tým, že priamo na televízore sa dajú sledovať filmy či fotografie uložené na internetových zdrojoch ako je napr. YouTube, Amazon Video, Bloomberg či Flickr.

• Toshiba ponúka televízor s označením Cell TV.

• Sony televízory s pripojením na internet označuje ako BRAVIA Widgets. Zobrazujú sa na ploche televízora v malom okne ako informácie v reálnom čase.

• Nové televízory od Samsungu obsahujú Web Widget od Yahoo! Na obrazovku sa tak dostanú napr. správy o počasí, horúce správy, vývoj akcií, fotografie, ale aj prepojenia z obľúbených sociálnych sietí. Je to platforma Yahoo! Widgets Engine umožňujúca vytvorenie odľahčených aplikácií v jazykoch Javascript a XML, ktorá prostredníctvom otvorenej platformy umožní vývojárom vytvoriť pre televízory vlastné aplikácie. Samsung si novú funkciu pomenoval „Internet@TV-Content Service“. Diváci tak získajú prístup k prakticky všetkým internetovým službám ako YouTube, Flickr, akciovému prehľadu, aBay a ďalším. Proste to,čo funguje na vašom PC, zrazu pôjde i v televízore.!! Pod názvom Medi@2.0 sa priamo v televízore Samsung ukrýva zabudovaná interaktívna multimediálna knižnica Content Library Flash, internetové služby s videom (napr. YouTube ) a spravodajstvo, USB port, DivX prehrávanie, a dlna wireless pre bezdrôtový prenos audio-video alebo dát do TV cez domáce siete.

• PC v televízii: Intel CE 3100 Intel prezentoval čip Intel Media Processor CE 3100 , ktorý je prvým produktom z nového radu jednoúčelových procesorov „systém na čipe“ (Systems on Chips) navrhnutých špeciálne pre potreby výrobcov spotrebnej elektroniky, tým má zjednodušiť obvodové riešenie nových televíznych a aplikačných platforiem, ktoré dostali pomenovanie Widget Channel. Intel ich vyvinul so spoločnosťou Yahoo! Spolupracuje s najvýznamnejšími vysielacími spoločnosťami vrátane CBS. Widget Channel majú umožniť vysielacím spoločnostiam a výrobcom spotrebnej elektroniky sprístupniť zákazníkom vybraný obsah. CBS zvažuje možnosti využiť platformu Widget Channel ako ďalší kanál na distribúciu svojich programov.

Koncom roka sa 2009 objavili prvé zariadenia od firiem Samsung a Toshiba s „mediálnym procesorom“ Intel CE 3100 , ktorý bol vyvinutý špeciálne pre spotrebnú elektroniku. Jadro mediálneho procesora je založené na architektúre Pentium M (800 MHz) a doplnené o funkcie potrebné pre televízory a ďalšie zariadenia. Procesor podporuje HD rozlíšenie (formát 1080p) a tiež zvuk 7.1 . Môže tiež hardwareovo dekódovať formáty MPEG-2 a H.264 (MP4). Naviac má aj integrovanú 3D grafiku a pamäťový radič, takže ide o riešenie typu „System on a Chip (SoC), teda v podstate o kompletný počítač do televízie. Nasledovať mala výkonnejšia a úspornejšia verzia „Sodaville“ , založená na procesore Atom. Nové funkcie môžu vyskúšať aj majitelia starších televízorov. Procesor CD 3100 sa totiž bude používať aj v špeciálnych lacných set-top boxoch a tiež DVD a Blue-ray prehrávačoch.

Pokračovateľom mediálneho procesora Intel CE 3100 je čip Sodaville alias CE4100 až CE4150, ktorý je možné nájsť v set-top boxoch. Intel vstúpil do spotrebnej elektroniky, konkrétne obývačkovej techniky. Je to vlastne SoC (System on Chip), využiteľný na stavbu hybridných set-top boxov, schopných pracovať ako prehrávač IPTV, digitálny tuner alebo prehrávač Blue-ray, no zároveň schopných zastať funkcie bežného PC s 1,2 GHz procesorom. Príkladom je schopnosť surfovať po internete (kompatibilita aj technológiou Flash, takže ani videá YuoTube v HD kvalite by nemali byť pre novú generáciu set-top boxov problémom). Predstava Intelu, žeby jeden kód/program mal byť schopný spustiť sa na ľubovoľnom zariadení, pretože v každom kuse technológie - od mobilu cez auto, TV prijímač, netbook, osobný počítač atď - bude integrovaný čip s architektúrou Intel. Softvér vyvíjaný pre PC by mohol pracovať na podstatne viacerých platformách. Napr. BMW aj Mercedes predstavili koncept systému infotainment (information+entertainment, teda informačno-zábavný systém) , využíva čip na báze Atomu t.j. vyššie uvedenej báze.

„Smart TV“ sa označujú modely vybavené prístupom k internetu, internetovým prehrávačom multimédií a jednoduchými aplikáciami. Moderné inteligentné televízory by mali podporovať aj nový systém HbbTV. Spoločnosti Sony, Philips, Samsung a Panasonic už skutočne prvé televízory pod názvami ako „Viera Cast“, „AppliCast“, „NetTV“, „Internet@TV“ uviedli na trh. Užívatelia takýchto televízorov okrem lokálnych zdrojov majú prístup k informáciám od známych internetových gigantov , ako Yahoo, Google. Panasonic ponúka prístup k webovému obsahu TN.cz, k videám z YouTube, Eurosport, TV archív NOVA, prezrieť si fotografie z Google Picasa a pod. Panasonic a LG ohlásili podporu Skype 720p HD video na svojich televízoroch s pripojením na internet Samsung UE55C7000 WW a Panasonic Viera TX-P50VT20E, TX-P80VT80E.

Kórejská firma Samsung uviedla na trh prvé televízory, prostredníctvom ktorých sa môže ich majiteľ pripojiť k internetu. Modernizovaná služba Internet@TV obsahuje obchod s aplikáciami Samsung Apps do televízora zadarmo (najrôznejšie aplikácie (widgety)). K dispozícií sú aplikácie od popredných poskytovateľov služieb, ako sú AccuWeather, AP News, Blockbuster, eBay, Facebook, Twitter, Fashion TV, Netflix, Picasa, Pandora, Travel Channel, TV Guide, USA Today, History Channel, Vudu alebo YouTube, Google Maps, on-line archív Českej televízie, ktorý čoskoro doplní archív STV. Všetky aplikácie je možné prevziať a používať priamo pri sledovaní televízie, čo vytvára nový zážitok z interaktívnej zábavy. V ponuke sú rôzne hry, noviny, magazíny, videá, adaptéry na prepojenie k sociálnym sieťam a pod. Má aj aplikáciu Skype. Predstaviť si to môžete tak, že cez televízor hráte so svojím vzdialeným priateľom napr. šach, prípadne ho po pripojení kamery pozvete na virtuálnu návštevu k vám domov. Prostredie Apps pritom Samsung otvoril pre vývojárov aplikácií. Samsung zároveň vyhlásil súťaž pre európskych vývojárov o viac ako 300 000 eur, zameranú na tvorbu nových aplikácií pre inteligentné televízory, ktoré dnes s pripojením na internet ponúkajú prístup k množstvu doplnkových služieb.

Samsung predstavil úplne nový „lineup“ TV modelov založených na LED a plazmovej technológii. Nesú sa v znamení Smart Hubu - šikovného integrovaného nástroja, ktorý rozšíruje televízor o nové rozhranie na webový obsah, aplikácie a obchod s nimi a veľa ďalších funkcií.

Pozadu nezostávajú ani konkurenčný Panasonic (vybavený funkciou Viera Cast na zobrazenie informácií z internetu-archív TV Nova, DailyMotion, kanál Eurosport, Euronews, Bloomberg, YouTube, Picasa, Tagesschau, Bild.de, Twitter, QTom, ale aj predpoveď počasia pre vybrané mestá; Má aj aplikáciu Skype . Súčasťou televízorov je aj adaptér na bezdrôtové pripojenie k internetu) či Sony. Vďaka zabudovanému Wi-Fi sa pripojíte k internetu bez káblov, pozriete si videá na YouTube či skontrolujete svoje kontá na serveroch Facebook či Twitter. Samsung aj Panasonic prehrávajú cez USB bez problémov multimediálne súbory typu MP3,JPEG,DivX,DivX HD (aj s titulkami), Samsung navyše prehrá aj niektoré kontajnery MKV.

Spoločnosť Panasonic ponúka vo svojej aplikácii Viera Cast kompletný archív TV Nova. Diváci v Českej aj Slovenskej republike si tak môžu na televízore spustiť akýkoľvek program či seriál z portálu nova.cz v kvalite digitálneho vysielania. Služba Viera Cast je k dispozícii zdarma v modelových radoch televízorov Panasonic Viera G15, V10, a Z11, ale aj v domácich kinách a všetkých Blue-ray prehrávačoch predstavených na jar 2010. (televízor Panasonic TX-P46Z11, televízor Panasonic TX-L37G15E, Blue-ray prehrávač Panasonic DMP-BD80 a bezdrôtový systém domáceho kina SC-ZT1). Inovovaná technológia, ktorá vychádza z Viera Cast, je Viera Connect. Oproti Viera Cast existujú rozšírenia zamerané napr. na hry, šport a zdravie, sociálne služby ako Facebook a Twitter, počúvanie internetovej hudby. Panasonic ponúkol funkciu priamych platieb v prostredí Viera Connect Market. Ako prvý výrobca TV v Európe tak svojim zákazníkom umožňuje nakupovať aplikácie z cloudovej služby Viera Connect týmto efektívnym spôsobom-priamo z ich TV.

Vlajkovou loďou v prípade technológie NeoPlazma s podporou 3D za využitia aktívnych okuliarov je model VT30, v oblasti LCD s LED je model DT35. Je to model 400 Hz, 4 porty HDMI, 3 USB, vstup na pripojenie PC, možnosť vybavenia o Wi-Fi, priame sledovanie videa z externých médií.

Už existuje skutočný dôvod, aby sa s internetom v televízore počítalo. Je to spôsob, ako sledovať práve to, čo chcete a kedy to chcete, a zároveň je to možnosť ostať v kontakte s vašimi známymi aj pri sledovaní TV. Najnovšie televízory súčasnosti umožňujú zobrazovanie 3D, umožňujú aj prepočet pôvodne zobrazovaného 2D obrazu na 3D podobu, ale hlavne majú pripojenie k internetu, takže používateľ je schopný bez pripojeného počítača využívať internetové služby. Televízory sú vybavené drôtovým pripojením na internet resp. aj s rozšírením o bezdrôtové pripojenie so zabudovaným adaptérom Wi-Fi.

AppliCast je zaujímavá technológia od spoločnosti Sony. Vrámci nej je cez televíziu prístup on-line k niekoľkým zaujímavým aplikáciám , ako je medzinárodné spravodajstvo, ceny akcií, predpoveď počasia a ďalšie in formácie. Sony ponúka televízor Bravia EX725 s plnohodnotným prístupom na internet.

Do pozície priameho európskeho konkurenta GoogleTV sa tlačí HbbTV (Hybrid Broadband Broadcast Television). Túto technológiu majú možnosť využívať nemeckí diváci. Na príjem tejto televízie je potrebný špeciálny set-top-box. O zavedení tejto technológie uvažuje aj Česká televízia.

Objavil sa už aj televízor s Androidom. Video, prístup na internet, e-maily – skrátka neobmnedzené možnosti.

Zatiaľčo Apple spustil svoju Apple TV, ktorá ponúka požičiavanie filmov, stream z YouTube, iTunes a WiFi, už v septembri, Google predstavil svoj system kombinujúci vyhľadávanie, internetové video a ďalšie webové služby s televíziou Google TV. Projekt Google TV získal na svoju stranu silných výrobných partnerov. Procesory vyrába Intel, set-top-boxy Logitech. Na americkom trhu už je tak dostať dlho očakávanú Sony Internet TV. Na jej sledovanie sa vyžaduje špeciálny set-top box alebo upravený televízor. Tie dodávajú firmy Sony a Logitech. HD dostupný televízor od spoločnosti Sony model NSX-40GT1 je postavený na procesoroch Intel Atom. V pláne sú ďalšie modely. Črtá sa reálna šanca na uvedenie Google TV na európsky trh. Túto technológiu plánuje zaviesť do svojich set-top boxov Juice aj slovenská spoločnosť Antik Technology. Televízory podporujúce prehliadanie a prácu s internetom čaká značný rozmach.

Smart TV GoGEN – je internetová televízia s on-line pripojením. Pripojíte sa s ňou napríklad k portálu YouTube alebo na Facebook alebo Twitter, prístup do archívu TV Nova, videoportálu Voyo.cz, do eBay apod. Pripojenie je pomocou LAN alebo Wi-Fi. gogen.cz .

Sledovanie televízie on-line je vlastné hlavne študentom. Zatiaľčo 30 % všetkých Britov sleduje televiziu on-line, medzi mladými ľuďmi do 24 rokov je to polovica a medzi študentami rovno 81 %.

Kto bude určovať trendy Sociálnej TV, zatiaľ nie je jasné. Súboj zvádzajú Facebook a Twitter.

Televízory teda čiastočne preberajú funkcie HTPC a menia sa z jednoúčelových „zobrazovačov“ na aktívny multifunkčný prvok domácej zábavy aj s prístupom na sieť.

Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa UPC Broadband Slovakia Martina Maťašeje je digitálna televízia jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich segmentov a pozornosť ich firmy sa preto sústreďuje na zákazníkov videa.

Spoločnosti LG, Philips a Sharp sa dohovorili na spoločnej platforme pre aplikácie určené pre inteligentné televízory. Rovnaké aplikácie bude možné spustiť na Smart TV od LG a Philips a na televízoroch Sharp Aquos Net+. Pri návrhu sa použijú zavedené štandardy, ako je HTML 5, CE-HTML a HbbTV. Pre vývojára aplikácie je ideálne, pokiaľ naprogramuje jednu aplikáciu a tá beží na čo najväčšom množstve platforiem.

Smart TV sú novou príležitosťou pre nezávislých programátorov aj veľké programátorské firmy. Televízory ponúkajú prístup k internetu, majú dostatočne výkonný hardware, takže bude záležať iba na nápadoch programátorov, čo užívateľovi ponúknu. Hudba a video na želanie, sociálne siete, informačné služby, hry, užitočné gadgety, to všetko bude možné do televízorov nainštalovať.

Nové technológie -mobilné prezentácie

Sledovať videozáznam na miniatúrnom displeji mobilného telefónu nie je celkom príjemné. Zanedlho bude ale týmto problémom koniec, veľký obraz si užijeme aj s miniatúrnymi telefónmi do vrecka. Budú totiž vybavené projektormi. Čo to je? Projektory značky Micro-Vision Pico dokážu pomocou technológie skenovania svetla vytvoriť veľký plnofarebný obraz z jedného svetelného paprska. Obraz sa premieta na stenu či inú projekčnú plochu s až trojmetrovou uhlopriečkou. Projektory sú tak malých rozmerov, že sa vojdú do bežných mobilných telefónov. Kedy technológia dorazí na trh? Spoločnosť Microvision už uzavrela zmluvu s Motorolou o dodávkach projektorov pre mobilné telefóny tejto značky.

Ďalším hráčom je spoločnosť Displaytech. Podpísala už zmluvy s viacerými významnými spoločnosťami vyrábajúcimi PDA, mobilné telefóny, multimediálne prehrávače a projektory.

Tiež spoločnosť 3M oznámila dostupnosť ultrakompaktného LED projektora, určeného k zabudovaniu do mobilných elektronických zariadení. Mobilný projektor 3M je tenký zhruba 1,2 cm a dodáva jasný obraz v rozlíšení VGA. Ukrýva kompletný projektor schopný premietnuť obraz do veľkosti rámca s uhlopriečkou 1 meter a maximálnym rozlíšením 640x480 bodov. Pritom kvalita by mala byť porovnateľná s klasickými projektormi. Dokáže premietať dáta a videa zo zariadení ako sú videoprehrávače, notebooky, digitálne fotoaparáty a kamery, herné konzoly, MP3/MP4 prehrávače a pod.

3M MPro110 a 3M MPro120 je ideálny pre ľudí, ktorí často pracujú na cestách. S LED technikou nepotrebuje žiadne chladenie a je úplne tichý. Má zabudovaný akumulátor, takže je nezávislý na elektrickej sieti.

3M MPro150 je najvyspelejší pikoprojektor do dlane. Pracuje s rozlíšením 640 x 480 pixelov, max. podporované komprimované rozlíšenie je 1280 x 800 pixelov pri svietivosti 15 ANSI lumenov. Vytvára svetlo na základe technológie LED, životnosť lampy udáva 15-tisíc hodín. Dokáže vytvoriť obraz od veľkosti 20,3 až po 127 cm. Podporované kancelárske formáty DOC, XLS, PPT, PDF, BMP a JPG, zvuk AAC a MP3. Podporované sú aj videoprezentácie vo formátoch MPEG-4, AMR a H.264. Výdž batérie udáva výrobca okolo 2 hodín.

Optoma Pico PK101/102 je miniatúrny projektor, ktorý má rozmery 50x103x15 mm a váži 115 gramov. Poskytne premietanie obrazu zo vzdialenosti 0,25 m do 2,6 m, pričom ponúkne obraz na premietacej ploche 15 cm až 1,5 m.

Aiptek Pocket Cinema V10 nie je iba projektorom, ale kompletným prehrávačom multimediálneho obsahu s 1 GB zabudovanej pamäte a slotom pre karty SD a MMC.

Mobil Samsung I7410 okrem toho, že má dotykový displej OLED s rozlíšením 240 x 400 pixlov a 5 Mpix fotoaparát s detekciou úsmevu, inžinieri do jeho tela integrovali už aj projektor! Ide o LED-kový projektor schopný vytvoriť prezentáciu na plátne s veľkosťou od 5 do 50 palcov (127 cm). Výbornou správou je to, že sa nebude predávať iba na Ďalekom východe, ale aj v Európe.

Mobil Samsung Galaxy Beam – integrovaný 15-lúmenový projektor. Videá a fotografie z telefónu je možné prezentovať potme na stene s uhlopriečkou až do 50 palcov.

Formát MP4 a ďalšie videá v nižšom rozlíšení bežia bezchybne.

Novinka od Samsungu MBP200 Pico, je prenosný MP4 prehrávač s integrovaným projektorom, je v podstate rovnaké zariadenie z produkcie Aipteku. Vyzerá ako podivný mobilný telefón.K projektoru a funkciám multimediálneho prehrávača doplnil displej a dotykové ovládanie. Používa technológiu LED, miniatúrne rozmery, nulové nároky na chladenie, životnosť lampy 40000 h, 15 lumenov, displej 2.2“ 320x240, max obraz 1,27m, prehráva video až do rozlíšenia 720x480 a podporuje všetky bežné formáty a kodeky vrátane DivX, XviD, H.264 či WMV9.

Sapphire Mini Projector 101 (projektor na baterky)

Najmenší LED.Používa technológiu LCoS (Liquid Crystal on Silicon) s LED podsvietením, životnosť lampy až 20000 hodín, rozlíšenie 640 x 480 px, jas 14 lm, kontrast 200:1, veľkosť obrazu 18-165 cm. Ako zdroj videa pritom môžete použiť nielen notebook, či počítač a klasický videoprehrávač, ale aj mobilný telefón a dokonca aj z prehrávačov iPod Touch a telefónov iPhone.

Acer C20

DLP technológia, 20 ANSI, životnosť lampy až 20000 hodín, rozlíšenie 854 x 480 px, kontast 2000:1, veľkosť obrazu 13-168 cm, mini HDMI,univerzálny konektor D-Sub, iPhone/iPod Touch, microUSB.

MobileCinema i50S

Spoločnosť Aiptek uviedla na trh rad miniatúrnych projektorov pre Apple iPhone. Je vyhotovený v podobe košieľky, ktorá sa nasúva na telefón. Rovnako existuje MobileCinema i50P, určený pre androidové telefóny alebo tablety a notebooky. Svietivosť modelu i50S je 35 lumenov a dokáže vytvoriť obraz vo veľkosti až 150cm. Kontrastný pomer je 1000:1. S rovnakými parametrami a cenou je k dispozícii aj MobileCinema i50D v pododbe samostatnej škatuľky, možno ju pripojiť napr. aj k tabletu.

Nový trend „Reklamy v mobile“

Apple a jeho služba iAd na platforme iOS

Apple predstavil novú službu iAd využívajúcu softvérovú platformu iOS. Platforma iAd bola spustená s mobilnými reklamnými kampaňami popredných celosvetových spoločností. Či pôjde naozaj o „revolúciu v mobilnej reklame“ ukáže až čas.

Navigačný systém Galileo

Krajiny EÚ dohodli na financovaní navigačného systému Galileo. Na oživenie už niekoľko rokov meškajúceho projektu bolo potrebné nájsť ďalších 2,4 miliardy eur. Celkovo bude európsky navigačná systém stáť 3,4 miliardy eur. Európska únia už vyčlenila na dokončenie jeho výstavby vyššie uvedenú sumu. Ambiciózny projekt Galileo má konkurovať americkému navigačnému systému GPS. Prívrženci Galilea tvrdia, že systém dá Európanom nezávislosť od amerického systému a vytvorí mnoho pracovných príležitostí.

Hlavnou úlohou Galilea bude určovať polohy s presnosťou rátanou v centimetroch, možnosti jeho využitia sú však prakticky neobmedzené.

Veľký záujem o systém prejavujú napríklad mobilní operátori. Svojim zákazníkom budú môcť vďaka Galileu ponúknuť služby, ako je vyhľadanie a popísanie cesty k vybranej reštaurácií alebo najbližšiemu bankomatu. Turisti budú môcť do mobilu prijímať multimediálne informácie o historických pamiatkach, popri ktorých práve prechádzajú, a podobne.

Vzdelávací systém od Samsungu

Vyučujúci je za interaktívnym displejom, na ktorý sa dá kresliť a ovládať na ňom prezentáciu dotykom pera. Všetko, čo je na displeji, sa zobrazuje na menšom displeji tabletu, ktorý má v takejto škole každý žiak. Je pritom skoro jedno, či je žiak fyzicky prítomný na hodine, alebo sa pripája z domu, napr. keď je chorý. K dispozícii má totiž rovnaký obsah ako žiaci fyzicky prítomní na hodine, dokonca takto možno realizovať aj preskúšavanie z učiva. Pre Slovensko a jeho situáciu v školstve je toto riešenie asi utópia, ale údajne v ČR sa pripravuje pilotný projekt založený na platforme Samsung.

Obrátená škola

Synonymom on-line výučby je v súčasnosti predovšetkým Khan Academy. Na stránke začal Salman Khan najskôr zhromažďovať videá, ktoré deťom vysvetľovali matematiku od začiatočníckych látok až po pokročilé témy.

Khan na základoch vytvorených z videí začal budovať úplne nový edukačný koncept. Vychádzal zo svojho presvedčenia, že deti jeho prednášky milujú viac ako prednášky s reálnym učiteľom v škole. Preto v rámci systému presunul vysvetľovanie látok na doma. Výhodou podľa neho bolo, že žiaci si mohli látku prebrať svojím tempom – pustiť si video viackrát, respektíve opakovane si prehrať časť, ktorá im bola nejasná, bez toho, že by na nich šikovnejšie deti zazerali, že ich zdržujú.

A čo budú deti robiť v škole? Nuž predsa to, čomu sa predtým venovali doma – úlohy. A budú tam prakticky aplikovať nadobudnuté vedomosti. Hovorí sa o obrátenej výučbe – kde by deti doma počúvali prednášky z videí. A úlohy robili v škole s učiteľmi.



Cloud computing

Najpopulárnejšie cloudové služby:

iCloud

Majitelia zariadení Apple s iOS majú priamo v operačnom systéme integrovanú službu iCloud. Tá ponúka 5 GB voľného priestoru bezplatne. Ide o úložisko, ktoré je určené na zálohovanie zariadenia Apple, resp. viacerých zariadení. Záloha sa nenahráva do počítača cez iTunes, ale ide do cloudu. iCloud umožňuje zálohovať e-maily, kontakty, kalendáre, pripomienky, poznámky a dáta z aplikácií.

Dropbox

Dropbox v rámci bezplatného účtu ponúka iba 2 GB voľného úložiska. Umožňuje synchronizovať vybraný priečinok a zdieľať súbory a priečinky v ňom naprieč rôznymi zariadeniami. Okrem operačných systémov Windows, Mac a Linux sú podporované mobilné systémy iOS, Android aj BlackBerry.

Gooogle Drive

Služba Google Drive ponúka 5 GB volného priestoru zadarmo. Podporuje operačné systémy Windows, Mac, Chrome OS a mobilné operačné systémy iOS a Android. Ako jediná aplikácia umožňuje vytvoriť a editovať dokumenty priamo cez rozhranie aplikácie. V praxi to znamená, že Google Drive môžete využiť aj ako nástroj kancelárskeho balíka.

SkyDrive

SkyDrive ponúka novým používateľom 7 GB priestoru, pre starších používateľov je k dispozícii 25 GB. Služba podporuje operačné systémy Windows, Mac, iOS, Windows Phone a Android.

Ďalšie služby:

Box - ponúka 5 GB

Mimedia – ponúka 7 GB

MediaFare – ponúka 50 GB

SugaSync – ponúka 5 GB

Cloudové služby výrobcov:

Acer Cloud – nájdete predinštalovaný na zariadeniach od spoločnosti Acer. Služba dostupná pre operačný systém Android a Windows

ASUS WebStorage – služba od ASUSu, ktorá ponúka 5 GB voľného úložiska. Služba je funkciami podobná Google Drive alebo SkyDrive

Samsung S Cloud – Samsung má službu S Cloud. Ponúka integráciu s Dropboxom

Literatúra

1 CHIP 1-12/2013, CHIP 2012, CHIP 2011

2 Extra PC 1-12/2013, Extra PC 2012, Extra PC 2011, Computer 2011, 2012

PC Revue 1-12/2013, PC Revue 2012, PC Revue 2011

3 Trend 24.6.2010, 20.5.2010, Profit 5.5.2010, HN 19.4.2010, 30.3.2010

4 Computer 1-12/2013, 1-12/2012

5 PC Revue 6-10/2010, 5/2010, 3/2010, 2/2010, 1/2010, 11/2009, 10/2009,

9/2009, 6/2009, 3/2009, 2/2009, 1/2009, 12/2008, 10/2008, 7/2008, 6/2008, 5/2008

6 PC Rady 7/2010, 6/2010

7 Extra PC 6-10/2010, 5/2010, 4/2010, 2/2010, 1/2010, 7-8/2009, 2/2009, 1/2009

8 CHIP 07-11/2010, 06/2010, 5/2010, 4/2010, 3/2010, 2/2010, 1/2010, 12/2009, 11/2009, 9/2009, 8/2009, 5/2009, 4/2009, 3/2009, 2/2009, 1/2009, 11/2008, 10/2008, 7/2008, 6/2008, 5/2008

9 Computer 12-20/2010, 11/2010, 10/2010, 9/2010, 8/2010, 7/2010, 6/2010, 3/2010, 2/2010

10 PC Space 6-10/2010, 5/2010, 3/2010, 2/2010, 1/2010, 10/2009, 6/2009, 5/2009, 4/2009 12/2008, 11/2008, 7/2008

11 DiGi Revue 11/2009, 10/2009, 9/2009, 5/2009, 3/2009, 2/2009, 1/2009, 12/2008, 10/2008

12 Počítač pro každého 20/2009, 14/2009, 10/2009, 3/2009, 24/2008, 23/2008, 19/2008, 18/2008

13 Ako na počítač 10/2009, 3/2009

14 Tech magazine 9/2009, 5/2009, 2/2009

15 PC World 12/2008, 11/2008, 10/2008, 6/2008

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download

To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.

It is intelligent file search solution for home and business.

Literature Lottery

Related download
Related searches