EDUCATION CEREMONY FINE ARTS - Maryville College
ACADEMIC AWA R D S CEREMONY
2022 A key event in the academic life of Maryville College APRIL 2, 2022
Carl '63 & Jean McDonald Outstanding Senior Award Nominees:
Andrew Grant Agnew Rebecca Brianne Branton
Sarah Michelle Cardall Jos? Eduardo Hern?ndez Ch?vez
Nicholas Zuron Clifton* Chloe Alayna Marie Hamlett
*2022 Recipient
CORE CURRICULUM
Glenn Hewitt Award in Ethics...................................................................... Angela Jamison Anderton Liberal Arts Award ..................................................................................Chloe Alayna Marie Hamlett
BEHAVIORAL SCIENCES
David H. Briggs Award....................................................................................... Autumn Rayne Carroll Counseling Psychology Award ................................................................... Madison Campbell Lindsay Developmental Psychology Award .............................................................. Dayana Lizbeht Melgarejo Irma Young Outstanding Senior Award in Interpreting...................................Christina Lynn Shelton American Sign Language Outstanding Senior Award................................... Linnea Elizabeth Liebert Lori A. Schmied Neuroscience Award .....................................................................Molly Ann Puckett
EDUCATION
Outstanding Preservice Teacher ? Secondary.......................................... Juan Carlos Gonzalez Roman
FINE ARTS
Clark Family Prize ........................................................Emily Marie Huffstetler, Brianna Keely White Sarah Hardrath Kramer Art History Award.........................................................Heather Nicole Mead Outstanding Senior Design Student Award...................................................Rebecca Brianne Branton Arrowmont School of Arts & Crafts Scholarships...... Kensley Mattison Chapman, Nataly Tate Bennett Barraclough Choir Award...................................... Elisabeth Brooke Jackson, Abigail Marie Robertsen Robert Bonham Music Faculty Award for Superior Performance .......................... Daniel Jean Vilaire Bates Forensics Drama Award.............................................................................David Matthew Steele Evelyn Seedorf Prize in Dramatic Arts............................................................ Connor Christian Goins Outstanding Senior Theatre Student Award.........................................................Makayla Ruth Nance
HEALTH SCIENCES & OUTDOOR STUDIES
Phi Epsilon Rho Scholarship Award................................................................ Matthew Parker Owens Health Sciences & Outdoor Studies Outstanding Senior Award........................Joshua Davis Clothier
HUMANITIES
T.T. Alexander Award.................................................................................................. Jason Patrick Nix Verton M. Queener Award in History................................................................Derek Sebastian Leach Otto P. Pflanze History Award........................................................................... Danielle Martha Abell Frank A. Kramer Student Award........................................................................... Katie Nicole Leming
LANGUAGES & LITERATURE
Alexander English Prize...........................................................................Chloe Alayna Marie Hamlett Charlotta Cook Hensley Memorial Award......................................................Emily Marie Huffstetler Edwin R. Hunter Award ........................................................................... Madyson Christine Fowlkes Ruth Lloyd Kramer Student Award...................................................................... Rebecca Paige Raney Outstanding Spanish Major Award.......................................................................... Kiley Nicole Force Outstanding Spanish Minor Award................................................................. Lesly Elizabeth Fuentes Impressions, campus literary magazine
Best Art or Photography......................................................................... Emma Susan Haines Best Poetry........................................................................................Lauren Elizabeth Gaines Best Prose............................................................................................Alese Corinne Hudgins Outstanding Achievement Awards in Foreign Languages French.................................................................................................. N?lida Miranda Djassi Italian....................................................................................................... Grace Marie Brandl Latin.....................................................................................................Meghan Anne Kimbirl German..............................................................Lillian Emma Bryan, Matthew Riley Gaston Japanese........................................................................................................Sonya Paige Jones Spanish....................................................................................................Brianna Keely White
MATHEMATICS & COMPUTER SCIENCE
Russell N. and Frances Lane Edwards and Troy Bell Lane Waggoner Award ............................................Jonathan Christopher Meystrik
George A. Knapp Mathematics Award......................................................... Elaina Katherine Hudolin West Chevrolet Academic Award ................................ Gabriel Joseph Hatcher, Zachary Elijah Hollman,
................................................................................................................ William Dee Stallions William H. Dent Calculus Award....................................................................... William Dee Stallions Jerry Pietenpol Computer Science Award.............................................Jonathan Christopher Meystrik Outstanding Achievement in Statistics Award................. Jace Cameron Brittain, Jeremy Scott Seeders
NATURAL SCIENCES
Robert K. Godfrey Freshman Biology Award....................................................... Kaitlin Marie Koster Sophomore Biology Award.....................................................................................Carmella Jean Lewis Susan Allen Green Award...................................................................................Samantha Paige Stacey A. Randolf Shields Award.......................................................................... Rebecca Elizabeth Roberson Elizabeth Hillman Chemistry Award.............................................................. Mackenzie Nicole Lamb Outstanding Performance in General Chemistry Award.........................................Reese Diane Bailey Outstanding Performance in Organic Chemistry Award.................................. Samantha Paige Stacey Distinguished Achievement in Chemistry Award ............................................Benjamin Reed Walker
SOCIAL SCIENCES
John W. Burgess Award................................................Jane Colleen Meadows, Caston Andrew Weeks Judson B. Murphy Endowed Business Award.......... Ian MacGregor Campbell, Meredith Elise Bonee,
..........................................................................................................Emily Marie Huffstetler Kyle and Roberta Myers Petree Endowed Award............ Emily Victoria Bridges, Tyler Daniel Ramsey Outstanding Senior Award in Sociology .................. Hailey Jo Carmichael, Angela Jamison Anderton Agnes Thornton-Bird Endowed Memorial Award............... Riley Jane Cook, Emily Marie Huffstetler Hall Ethical Thinking Award...................... Sara Cathryn Koonce: 1st, Elaina Katherine Hudolin: 2nd
honor society members
ALPHA GAMMA SIGMA
NATIONAL HONOR SOCIETY OF SENIORS
Invited to membership: Angela Anderton Jay Barrow Britton Bolton Sarah Cardall Hailey Carmichael
Autumn Carroll Chloe Hamlett Kennedy Hardnett Jordan Kamikawa Madison Lindsay Antonella Moscoso Makayla Nance
Rachel Neal Sydney O'Hara Maria Souleyrette Nadia St. Thomas
David Steele Jonathan Stewart
ALPHA PSI OMEGA
NATIONAL THEATRE HONOR SOCIETY
Makayla Nance Jennifer Cate Rhodes
Connor Goins David Steele Lauren Gaines
Jacob Hudson Aaron Capps Rachel Ealy Wade Mathews
Andrew Hastings Madison Grover Olivia Cameron
Colin Hood Hallie Garber
ACADEMIC AWA R D S CEREMONY
2022 A key event in the academic life of Maryville College
APRIL 2, 2022
ALPHA SIGMA LAMBDA
ZETA PHI CHAPTER
Angela Jamison Anderton Jay Ryan Barrow
Jessica Ann Blackburn Edna Nichole Butterfield
Brendan James Donovan Albert Scott Johnson
Antonella Denise Moscoso
Suzanne Marie Moser Tyler Daniel Ramsey Martin Alexander Thompson Laurel Mae Young
KAPPA DELTA PI
INTERNATIONAL HONOR SOCIETY IN EDUCATION | CHI IOTA CHAPTER
Emilee Fowler Nick Clifton
Abby Frain Brianna Bakoledis
Haylee Wilson Alexa "Lexi" Bennett
Andrew Brittain Savannah Stewart
PHI ALPHA THETA
HISTORY HONOR SOCIETY | ALPHA MU PSI CHAPTER
Existing Members
Hailey Carmichael Britton Bolton Cooper Harrison
Derek Leach Danielle Abell Alex Lensgraf
The Ryan Newhouse Award
Paola Alejandra Perez Gonzalez, Andrew Grant Agnew
Jackson Outstanding International Student Award
Ahmed Abdelaziz Ahmed Mesbah Etman
The LeQuire Award
Nadia St. Thomas
Suzanne Moser Leah Alsobrooks
Ashley Argo Jay Barrow Alexa Bell Britton Bolton
PSI CHI
NATIONAL HONOR SOCIETY IN PSYCHOLOGY
Alexandra Braddy Autumn Carroll
Quinn Cup Phoebe Deering
Abby Garrett Eden Hensley
Caroline Johnson Kordell Kah
Kayla Laymance Kamryn Lee
Maddy Lindsay Haylee Marsh
Dayana Melgarejo Molly Ann Puckett
Lorri Pulley Mary Shore Pero Brittz
SIGMA DELTA PI
NATIONAL HONOR FRATERNITY FOR OUTSTANDING WORK IN SPANISH Kiley Force
SIGMA TAU DELTA
NATIONAL ENGLISH HONOR SOCIETY | ALPHA RHO KAPPA CHAPTER
Madyson Christine Fowlkes Jonathan Michael Stewart
Meghan Katherine McKeehan Rebecca Paige Raney Jenna Marie Blair
Lauren Elizabeth Gaines Emily Marie Huffstetler
................
................
In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.
To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.
It is intelligent file search solution for home and business.
Related download
- dean s list—spring 2022 eastern kentucky university
- dean s list spring 2014
- current listing of kansas registered veterinary technicians
- huntsman mental health institute behavioral health network hmhi bhn
- the 126th annual council of the episcopal diocese of southern virginia
- the hoopes family record internet archive
- active theft warrants as of 8 7 2022 columbus
- education ceremony fine arts maryville college
- leaders in learning student success award award west chester university
- marvin ridge high school union county public schools
Related searches
- spring equinox ceremony ideas
- summer solstice ceremony ideas
- nasdaq opening bell ceremony today
- ministry of education arts culture namibia
- best college visual arts programs
- computer repair in maryville tn
- why is arts education important
- fine arts worksheets
- fine arts definition dictionary
- top 10 fine arts colleges
- best fine arts colleges
- fine arts colleges in usa