VÚGTK, v.v.i.



|[pic] |Nature-GIS newsletter |

|Financováno Evropskou |[pic] |Nature-GIS: |

|komisí | |Evropská tematická síť pro chráněná území/ ochranu přírody a Geografické informace |

|IST project 2001-34641 | | |

| |č. 7, září 2004 |

|gisig.it/nature-gis | |

Tento dokument se zabývá webovým portálem, který je hlavním demonstračním výsledkem projektu Nature-GIS, zaměřeného na prezentaci konceptů INSPIRE v jejich praktickém zavádění.

Zároveň obsahuje nástin obsahu portálu, jeho smysl a kontext.

Jste srdečně zváni portál navštívit pro více informací a přímý přístup k dosažitelným funkcím.

Partnerství Nature-GIS

Doporučení a komentáře jsou vítány na

nature-gis@gisig.it

OBSAH:

I. Nature-GIS Portál

II. Příklady

| |

Nature-GIS Portál

Beta verze Nature-GIS tematického portálu byla spuštěna před 2. Nature-GIS konferencí v Budapešti (8.června 2004). Je dosažitelná na adrese: .

Vytvoření portálu je jedním z výsledků projektu Nature-GIS. Prostředí umožňuje uživateli prozkoumat, vizualizovat, sdílet a

vyhledávat geografické informace a datové sady vztahující se k chráněným územím v Evropě. Celá architektura je založena na nejnovějších ISO/TC211 standardech a OGC specifikacích pro GI interoperabilitu, slučitelnou s principy iniciativy INSPIRE, za jejichž prvního demonstrátora je považován Nature-GIS.

V souladu s Geo-portálem INSPIRE, Evropským přístupovým bodem na Internetu pro prostorová data a služby, se tematický portál Nature-GIS zaměřuje na vytváření brány ze které bude možné vyhledávat prostorová data, informace, služby a organizace vztahující se k ochraně přírody. Navíc dle principu INSPIRE

"Data by měla být sbírána jednou a udržována na úrovni, kde to může být prováděno co nejefektivněji" (),

neshromažďuje ani neudržuje Nature-GIS portál žádná data. Ta jsou distribuována na mnoha národních a tematických serverech po celé Evropě. Každý server je udržován organizací zodpovědnou za data.

Portál poskytuje objekty související s chráněnými územími a odkaz na funkce jako: publikovat a poskytovat přístup k metadatům a datům, doručování, prohlížení a analýza GI. Již je zpřístupněno mnoho nástrojů GIS, které uživateli umožňují objevit, zobrazit, překládat a dotazovat se na data zpřístupněná pomocí SDI (Spatial data infrastructure - Infrastruktura prostorových dat). Na základě prohlášení ohledně ochrany dat může být umožněna přídavná editace dat, jako vytváření, mazání a aktualizace datových sad.

Vytváření prostorové datové infrastruktury také znamená vytvoření slovníku geoprostorových prvků. Vytváření informační komunity požaduje dohodu o používané terminologii. Datový model Nature-GIS tento slovník vytváří a obecněji identifikuje všechny datové sady, které mohou být užitečné při správě chráněných území.

Použité standardy a specifikace, profily metadat a datový model jsou popsány v Nature-GIS Guideline, referenční dokument pro rozvoj projektu vytvořený ve spolupráci partnerů a založený na reálných zkušenostech v oblasti správy přírodních území a podpoře potřeb uživatelů a publikování dat na národní a lokální úrovni.

[pic]

Obr. 1: Uvítací stránka portálu Nature-GIS

Portál sítě by také měl být místem, kde mohou členové komunity sdílet své zkušenosti a vzájemně si pomáhat. Měl by umožnit přístup na dokumenty Nature-GIS a vytvořit místo pro poskytování podnětů k zpřesňování Návodu (Nature-GIS Guideline). Konečně, Nature-GIS portál by měl poskytovat informace pro všechny zainteresované strany, které také chtějí být součástí sítě.

V současnosti je webová stránka v beta verzi. Další doplňování a zlepšování se předpokládá v blízké budoucnosti. Tento článek seznamuje s prvky a komponentami, které jsou v portálu zahrnuty, ale také bere v úvahu ty, které jsou plánovány.

Součástí Tematického portálu Nature-GIS (Obr. 2) jsou:

❖ klient umožňující objevit služby a data a publikovat obsah

❖ klient pro rejstřík

❖ webová aplikace s běžnými GIS funkcemi

❖ novinky vztahující se k projektu Nature-GIS

❖ FAQ, obsahující obecné otázky s krátkou a jasnou odpovědí - ne delší než 1 nebo 2 webové stránky)

❖ datový model Nature-GIS, v UML (Unified Modelling Language) a GML (Geographic Markup Language), s návodem k použití

❖ odkazy (INSPIRE, OpenGeospatial Consortium, ISO, atd.)

❖ diskusní formulář

❖ služby pro referenční data

❖ nástroje (např. WFS tester, Utility, atd.)

❖ specifické technické informace o uzlech publikujících služby, které jsou v souladu s OGC (OpenGIS Consortium).

Obr. 2: Součásti Tematického portálu Nature-GIS

Uzly Nature-GIS vyzýváme k registraci jejich vlastních Nature-GIS otevřených geoprostorových služeb a připojení se k síti. Ta umožňuje partnerům sítě a ostatním hledat a čerpat z jejich prostorových aplikací. To musí být umožněno pomocí jednoduché aplikace srovnatelné s tradičními webovými vyhledávači.

Catalog klient je aplikace, která dovoluje hledání webových služeb souhlasících s OGC (Open Geospatial Consortium) jako WMS (Web Map Service) a WFS (Web Feature Service).

Vyhledávání může být podle:

• geografické oblasti

• typu služby (WMS/WFS)

• kategorie obsahu data ISO

• klíčových slov a jména vlastníka

Další vyhledávací kritéria mohou být vzata v úvahu při ověřovací a doplňující práci na projektu.

Nature-GIS katalogový klient je implementován s použitím přizpůsobené verze služby "" vytvořené a udržované IONIC Software. Hlavní smysl katalogu je předvedení evropských webových služeb souvisejících s chráněnými územími.

[pic]

Obr. 3: Vzor "Publikuj-najdi-navaž" představený Tematickými portálem Nature-GIS

[pic]

Obr. 4: Uživatelské prostředí vyhledávání v Katalogovém klientovi

Uživatelské prostředí vyhledávání v Katalogovém klientovi se skládá z:

1. Přehledné mapy se základní navigační funkcionalitou. Účelem této mapy je definovat rozsah území oblasti, pro kterou uživatel vyhledává data.

2. Rejstříku, který umožňuje uživateli vyhledávat konkrétní místo. Výsledek je zobrazen na přehledné mapě. Tato funkce také může pomoci uživateli s definováním rozsahu území.

3. Neprostorová vyhledávací kritéria (typy služeb, ISO kategorie a klíčová slova)

4. Poté, co uživatel definuje prostorová a neprostorová kritéria, je zobrazen výsledek. To zahrnuje jméno dat, podmnožinu jejich metadat, malý náhled výsledku a typ služby.

5. Pomocí odkazu na metadata je možné získat přídavné informace o datech (ISO19115) a je poskytující službě (ISO19119)

6. Konečně, data mohou být přidána a prohlížena v aplikaci Web Viewer popsané v další části.

Uživatelské prostředí pro publikování je jednoduché. Uživatel vybere typ služby, kterou chce zaregistrovat a zadá URL. Uvědomme si, že WFS služby s WMS na vrcholu umožňující nastavení atributů prvků by měly být registrovány dvakrát. Pro tuto specifickou situaci ve skutečnosti existují dvě různé služby: Web Feature Service a Web Map Service. V závislosti na službami použitém softwaru se může URL lišit.

Aplikace Web Viewer je založena na IONIC GeoViewer, tenkém webovém klientovi navrženém pro zobrazování a manipulování s daty exportovanými ISO/OGC službami. GeoViewer umožňuje vytváření map založených buď na WMS a/nebo WFS. To jednoduše pracuje s množstvím formátů obrázků, verzemi služeb, prostorovým referenčním systémem, stejně jako nabízí další nástroje jako rejstřík, prohlížení vrstev pomocí služeb a vytváření/vedení anotací.

[pic]

Obr. 5: GeoViewer

Nature-GIS Web aplikace poskytuje následující funkce:

Funkce související s kontextem zahrnující schopnost otevřít, uložit a poslat soubory kontextu. S těmito funkcemi jsou uživatelé schopni uložit jejich mapy a sdílet je s ostatními.

Funkce, které pracují s mapou:

❖ navigační (přiblížit, oddálit, výřez, posun)

❖ posun na souřadnice, změna měřítka

❖ změna zobrazení

❖ změna velikosti mapy

❖ zobrazit legendu

Funkce správy vrstev (odstranit vrstvu, nastavit viditelnost vrstvy, rozsah měřítka pro zobrazení/nezobrazení vrstvy, změna vykreslovacího pořadí atd.)

Datové funkce: tyto funkce dovolují uživatelům přidávat vrstvy z jakékoliv WMS nebo WFS služby kompatibilní s OpenGeospatial a zobrazit výsledky na mapě. Uživatel může:

❖ přidat vrstvy poskytnutím URL nebo služby

❖ vyhledávat datové služby v katalogu

❖ přidávat vrstvy do vieweru.

V případě WFS jsou prvky uloženy na serveru a zobrazovány s defaultními pravidly pro zobrazení. To je zpracováváno na serveru hostícím GeoViewer a garantujícím, že je možné vždy data zobrazit. Datové funkce také zahrnují dotazování do metadat.

Anotace dovolují uživateli kreslit do mapy poznámky. Anotace jsou spravovány pomocí transakční WFS.

Další obecné funkce:

❖ měření

❖ rejstříkové vyhledávání (podobné rejstříkovému klientovi v Katalogovém klientovi). Tato funkce vyřízne mapu na daném místě

O dalších funkcích se uvažuje v průběhu zařizovací a doplňovací fáze projektu. Prozkoumáváním portálu z uvítací stránky může uživatel získat následující zdroje:

1. Sekce FAQ

Tato část portálu stručně a jasně odpoví na obecné otázky. Typické otázky budou:

❖ Co je Nature-GIS

❖ Co je SDI

❖ Co je síť Nature-GIS

❖ Jak se stát uzlem sítě

❖ Jak zaregistrovat službu do katalogu

Všichni partneři sítě do této sekce přispívají, poskytují dokumenty a obecný obsah těchto otázek.

2. Fórum

Fórum je místem, kde se diskutují obecné otázky kolem interoperability, o Nature-GIS datovém modelu, legendě pro data o chráněných územích, zaslání komentářů ke každé další službě atd. Jinými slovy je to místo na internetu, kde mohou partneři Nature-GIS sdílet své zkušenosti.

Fórum bylo implementováno s použitím technologií kompatibilních s jinými technologiemi použitými k vytvoření Tematického portálu Nature-GIS: servletů, JSP, obsahu a Oracle.

3. Novinky, Odkazy, Události

Tato sekce portálu bude uchovávat novinky a odkazy související s Nature-GIS, zvláště technické odkazy jako na OGC, konkrétní INSPIRE dokumenty atd. V souladu s Nature-GIS technickými specifikacemi.

Ačkoliv je Tematický portál Nature-GIS ve své beta verzi, podporuje a poskytuje vytvoření evropské komunity spojující mnoho činitelů a uživatelů v oblasti ochrany přírody. Prvním výsledkem by mělo být zavedení vytváření dalších OGC kompatibilních webových služeb, publikování GI souvisejících s oborem na různých úrovních, které budou na portálu dosažitelné.

Otevřená architektura a přijaté standardy interoperability budou zaručovat přístup a sdílení dat mnoha různými typy GIS aplikací nebo zobrazovačů, vytvářejíce, např. citelná úspora času při konverzi datových formátů a zobrazení.

Více výhod odvozených z používání takového prostředí zahrnuje možnost vyhledávat a vizualizovat obrovská množství dat a informací v různých oblastech a publikovaných různými technologiemi, ale všechny harmonizovány a sebrány do běžného katalogu, průběžně automaticky obnovovaného s metodou "sklizně možností".

Hlavní výzva projektu Nature-GIS bude integrovat nové vytvořené služby (portál, mapové servery atd.) s existujícími iniciativami a projekty souvisejícími s ochranou přírody v Evropě. Demonstrovaný denně se zvyšující zájem o webové služby a záležitosti interoperability tak posiluje vytváření a testování těchto tak zvaných "geo-portálů", které umožňují široké vrstvě uživatelů od normálních občanů až po pokročilé GIS experty, aby bylo mohli získat potřebné informace.

Portál Nature-GIS je tematicky orientovaný a může být považován za horizontální rozvoj typického geoportálu. Ve skutečnosti platný seznam registrovaných služeb obsahuje obecná data na evropské úrovni (Landsat mosaic, silniční síť, základní vrstvy atd.) stejně jako detailnější a regionální datové sady, např. rozvojové plány parku, hranice chráněných území, detailní obrázky atd.

V současnosti je do katalogu registrováno málo služeb, ale brzy budou přístupné další datové sady z jiných organizací a správců GI, kteří jsou zainteresování v projektu, takže bude katalog představovat plně funkční technický SDI se svými výhodami pro společnost.

Související dokumenty:

❖ Smits P.C., U. Duren, Ostensen O., Murre L., Gould M., U. Sandgren, Marinelli M.,Murray K. ,Pross E., Wirthmann A., Salge F., Konecny M., Inspire Architecture And Standards Position Paper, JRC-IES, Ispra, March 2002

❖ IONIC Products Team, RedSpider Concept Guide, IONIC Software S.A., 2004

❖ IONIC Products Team, RedSpider Administrator's Guide, IONIC Software S.A., 2004

❖ Geographic Mark-up Language (GML) 2.00 – OpenGeospatial® Implementation Specs., OGC 01-029, Open Geospatial Consortium, Inc. February 2001.

❖ Gazetteer Service Specification – OpenGeospatial® Draft Candidate Implementation Specification Discussion Paper, OGC 01-036, Open Geospatial Consortium Inc., March 2001.

❖ Web Map Service Specification – OpenGeospatial® Implementation Specification, OGC 01-068r2, Open Geospatial Consortium,

❖ Inc, January 2001.

❖ Web Feature Server–OpenGeospatial® Implementation Specification, OGC 02-058, Open Geospatial Consortium, Inc. September

❖ 2002.

❖ Geographic Mark-up Language (GML) 3.00 – OpenGeospatial® Implementation Specification, OGC 03-023-r4, Open Geospatial Consortium, Inc.. January 2003.

❖ OWS1 Registry Service – OpenGeospatial® Draft Specification 0.7.3 , OGC 02-050r6, Open Geospatial Consortium, Inc., January 2003.

II. Uživatelské příklady

Tato část obsahuje popis některých uživatelských příkladů vyvinutých v rámci sítě Nature-GIS s cílem ukázat dosažitelné funkcionality na Portálu, jak bylo popsáno výše.

V současnosti někteří dobrovolní partneři se rozhodli vytvořit mapový sever nebo uživatelský příklad pro scénář. Další jsou očekáváni, aby se řídili publikací Nature-GIS Guidelines (podzim 2004).

|HU |College of Geoinformatics |[pic] |

| |(Univ. of West Hungary) | |

Monitoring invazivních druhů

Povodí jezera Velence má zvláštní přírodní charakter. Díky jeho morfologickému charakteru a biologické diverzitě uchovává příznačné přírodní dědictví Maďarska. Prevence zavlečení a rozšíření invazivních cizích druhů rostlin je první linií obrany v ochraně ekosystému proti degradaci. Je to také nejekonomičtější a nejúčinnější prostředek správy, ale také požaduje trvalou bdělost. Semena zavlečených druhů rostlin se do parku dostávají ve vzorku pneumatik automobilů, autobusů, letadel, kol a dokonce i na botách. Tato semena se také dostávají do srsti a peří divokých i domácích zvířat, která běžně překračují hranice parku. Rostlinný materiál jako přirozené trávy nebo půda přinesená do znovuzazeleněné porušené půdy mohou obsahovat semena zavlečených druhů. Fyzikální síly jako vítr a voda také přenášejí semena a další části invazivních druhů.

[pic]

Obr. 6: Kvetoucí pajasan v Nadapu, kyselé (žulové) otevřené travní společenstvo na skále

Prevence rozšíření jmenovaného záleží na aktivní a informované veřejnosti a pracovnících. Každý musí pochopit a provést jejich část práce k zajištění nezavlečení invazivních rostlin do parku. Pracovní síla školená v principech a technikách řízení zavlečených rostlin je kritickou součástí efektivní prevence a správy. Kontraktoři, koncesionáři, oprávnění zaměstnanci a správci cest také musí pochopit vliv jejich činnosti na zdroje parku.

Cílem je vyvinout systém včasného varování k identifikaci a eliminaci nového rozšíření nepůvodních druhů rostlin v oblasti a zavedení prevenčního programu. Také vyškolit všechny zúčastněné včetně komerčních uživatelů s ohledem na dopady šíření invazivních nepůvodních druhů. Zvyšování povědomí veřejnosti o hrozbách šíření invazivních rostlin a vybudování podpory pro snahy správy národních parků.

|SE |University Of Lulea |

Stavební parcely v katastru nemovitostí

V katastru nemovitostí jsou tři faktory, které stojí za povšimnutí - lokalita, lokace a stavební místo. Proto není překvapením, že technologie geoprostorového webu se staly obrovským nástrojem pro posuzování a výběr pozemků katastru nemovitostí. Lulea University of Technology přizpůsobila využití technologie IONIC ilustraci tohoto vzrůstajícího trendu využití geoinformací ve světě katastru nemovitostí.

[pic]

Obr. 7: Aplikace Univerzity v Lulea

Lulea University of Technology jako součást projektu Nature-GIS a evropské iniciativy INSPIRE vyvinula na bázi IONIC RedSpider Web webový portál vložený do nejčtenějších novin ve státě - Dagens Nyheter. Tato aplikace umožňuje uživatelům vyhledávat a vizualizovat letní byty na prodej v severním Švédsku. Portál také dovoluje potencionálním kupcům vidět vzdálenost vybrané parcely od chráněných a rekreačních oblastí. Portál byl úspěšně představen v listopadu 2003 na GeoInfo 2003 konaném v Norrköpingu, což je velká akce zaměřená na geoprostorová řešení sponzorovaná ULI, Švédskou radou rozvoje pro informace o půdě. IONIC RedSpider Web pomohl vývojářům na Lulea University of Technology demonstrovat, že trh s nemovitostmi může profitovat z geoprostorových technologií.

|CZ |VÚGTK |

Chráněná území v ČR

Český uzlový bod se zaměřuje na obecné informace o chráněných územích na celém území ČR. Skládá se ze dvou shapefilů s tzv. " velkoplošnými chráněnými územími" - Národními parky a CHKO a dalšího shapefile s "maloplošnými chráněnými územími" - Národní přírodní památky, přírodní památky, národní přírodní rezervace a přírodní rezervace. Detailní popis těchto typů chráněných území naleznete v Newsletter č. 5. Poslední shapefile obsahuje administrativní hranice v ČR. Soubory používají český národní geodetický systém S-JTSK s Křovákovým zobrazením (obecné kuželové konformní zobrazení s osou x pevně stanovenou 42,5° od Ferra).

Součástí každého shapefilu je databáze se základními informacemi - plocha, obvod, datum obnovy a jméno a typ chráněného území. Do budoucna počítáme s doplněním krátkého popisu ke každému "malému" chráněnému území, případně odkazy na weby jednotlivých NP a CHKO (pokud tyto stránky existují). Typy chráněných území jsou rozlišeny grafickými barvami. Národní parky jsou tmavozelené (RGB=0,128,0), CHKO světlezelené (0,192,0). "Malá" chráněná území mají jinou barvu na obvodu a jinou uvnitř plochy. Přírodní památky a rezervace mají žlutý obvod (255,255,0), pokud se jedná o "národní ...", pak mají obvod zelený (0,128,0). Uvnitř plochy je pro Přírodní rezervace použita tmavo-žluto-zelená barva (192,192,0) a pro Přírodní památky světle zelená (192,255,0). Administrativní hranice jsou fialové (255,0,255).

Původní rozsah portálu je nastaven tak, aby zobrazil velkoplošná chráněná území a administrativní členění pro celou republiku. Maloplošná chráněná území lze připojit dodatečně. Panel nástrojů obsahuje základní GIS nástroje: přiblížení, oddálení, posun, informace, pohyb do osmi směrů a nastavení měřítka a souřadnic. Vedle panelu nástrojů je malá interaktivní mapa krajů ČR - kliknutím na kraj bude tento přiblížen v plném rozsahu hlavního mapového okna. Aplikaci lze najít na .

[pic]

Obr. 8: Aplikace VÚGTK

|FR/IT |Cemagref (F), Regione Piemonte (IT), Joseph Fournier |

| |University (UJF, F)) |

Zimní olympijské hry Torino 2006

Tématická celoevropská SDI, jak je cílem sítě Nature-GIS, požaduje buď celoevropský datový model geoinformací nebo interoperabilní systém mezi národními model geoinformací. Prototyp uzlového bodu vytvořený Regione Piemonte/ Cemagref/ UJF ukazuje platnost interoperabilního systému schopného vytvářet kompatibilní francouzsko-italský datový model GI aplikovaný na chráněná území a environmentální GI pro konkrétní použití.

Tento uzlový bod se vztahuje k ZOH 2006 v Turíně. Ačkoliv hlavním organizačním městem je Turín (Itálie), budou se hry konat v oblasti Sestriere v Alpách blízko francouzských hranic. Vystavuje se mnoho nových objektů (běžecké dráhy, sportovní areály) a další infrastruktura (dálnice, budovy). Na druhou stranu, stejně jako v mnoha jiných horských oblastech, je v oblasti Sestriere umístěno několik chráněných oblastí (Natura 2000, Národní parky atd.) jak v Itálii, tak ve Francii. Tudíž bude dopad na životní prostředí těchto ZOH jistě zasahovat za hranice nejen z důvodu blízkosti: oblast Sestriere nemusí mít dostatečné ubytovací kapacity a lidé mohou zůstat v Brianconu na druhé straně hranic, ale blíž než vlastní Turín. To způsobí velké zatížení silniční sítě mezi dvěma oblastmi s velkým dopadem na životní prostředí.

Uzlový bod Nature-GIS má dva hlavní praktické cíle: 1) dovolit lepší komplexní a kvalitní zabezpečení dopadů ZOH na životní prostředí včetně možných dopadů ve Francii, 2) informovat veřejnost o těchto možných dopadech a dát jí prostředky, tak aby mohla vytvořit strategii proti těmto dopadům.

Uzel je tvořen webovou stránkou na podkladě Ionic RedSpider Web GAF® (Graphic Application Framework), kde jsou zobrazovány různá geodata z Itálie a Francie ve stejném grafickém rámci. Vrstvy geoinformací jsou seskupeny do tematických skupin: první skupina obsahuje 18 různých francouzských a/nebo italských druhů chráněných území, které jsou určeny pro koncové uživatele stránky. Druhá skupina se týká hlavních nových artefaktů (běžecké stopy a další sportovní objekty) stavěných pro ZOH. Zobrazení jak chráněných území a nových artefaktů umožňuje uživateli vytvořit si představu o prostorovém vztahu mezi nimi (vzdálenost, křížení) s cílem postihnout dopad na ŽP. Dvě další skupiny se týkají přirozeného pokryvu oblasti a pokryvu vytvořeného člověkem. Další vrstva obsahuje referenční vektorovou vrstvu (zvláště administrativního charakteru). Uživatelé mají možnost přiblížení na jednu ze tří hlavních oblastí zájmu, tj. oblast Sestriere (východ), Briancon (západ) nebo Maurienne (sever) Některá konkrétní data chráněná zvláštními autorskými právy nejsou zobrazována ve velkém měřítku.

Další kroky tohoto uzlu budou mít dvě priority: na funkcionální úrovni - umožnit download většiny dat, což bude potřebovat dohodu s tvůrci a poskytovateli dat. Cílem bude lepší ohlas k cíli mezinárodní výměny dat takového uzlu. Na úrovni systémové architektury bude dalším krokem přemístění geodatabáze na různé partnerské servery, přičemž uzel bude mít jen jedno uživatelské rozhraní (prozatím jsou geodata centralizována na jednom serveru). Distribuce geodatabáze umožní různým administrátorům přímo updatovat a udržovat data, tudíž informace poskytované uzlem budou kompletní a aktuální.

Prozatímní URL aplikace:



|EU |IONIC Software |

Správa stížností v oblasti chráněných území

Directorate General for Envirnment (DG ENV) patřící k Evropské komisi dostává formální stížnosti patřící k jakékoliv části území EU (v roce 1999 kolem 800 stížností).

Tyto požadavky mohou vycházet od občanů (jako stížnosti nebo petice), nebo jako otázky vzniklé v Evropském parlamentu.

Příchozí požadavek je registrován - jeho registrace je zákonný požadavek na jeho zpracování: pak je požadavek zaslán příslušnému úředníkovi DG ENV, který určí jeho geografickou polohu a zjistí, zda nějaké území Natura 2000 a/nebo LIFE projekt odpovídá této lokalitě. Velmi důležitým prvkem pro zpracování stížnosti je přítomnost nebo nepřítomnost území Natura 2000 a/nebo LIFE projektu v této oblasti.

V případě, že ano, potřebuje pověřený úředník zjistit všechny dosažitelné informace, aby mohl posoudit relevanci stížnosti. Navíc, dosažitelnost informace o územích a projektech, které se vyskytují v okolí mohou být klíčové pro správné zpracování stížnosti.

Schopnost zobrazit tuto informaci společně s vizualizací blízkých lokalit, pro které byla zpracovávána (podobná) stížnost, přispěje k lepšímu pochopení celkové situace daného území.

Znát umístění mnohdy nestačí. Další informace jsou esenciální pro formulaci a odpovědi na stížnost. Následuje, co může pověřený úředník potřebovat vyhledat:

1. ve které administrativní jednotce leží zájmová oblast?

2. jaké (větší) silnice zájmovou oblast protínají?

3. jak se mění výška a členitost?

4. kde leží města a vesnice a kolik mají obyvatel?

5. jak je rozděleno využití půdy v oblasti?

6. kde leží znečišťující průmyslové podniky?

7. leží zájmová oblast v oblasti způsobilé pro dotace? atd.

Cíle příkladu aplikace jsou:

❖ lokalizovat nový nebo existující stížnost vztahující se ke chráněným územím;

❖ zkontrolovat jestli se nová stížnost vztahuje k nějaké starší stížnosti;

❖ zkontrolovat blízká území Natura 2000;

❖ sestavit zprávu (mapa, seznam podobných stížností, informace o stížnosti, seznam relevantních chráněných území) jako vstup pro rozhodnutí.

Někteří uživatelé mohou být DG ENV evropské komise zmocněni pro stížnosti v EU. Území Belgie bylo použito jako příklad pro tento scénář.

Příklad zahrnul několik části SDI:

Sklad obsahu zpřístupňuje data pomocí OpenGIS WFS/WMS služeb. Původním formátem dat jsou shapefily ESRI, prostorová databáze Oracle a TIFF/GeoTIFF rastrové soubory. Většina OGC webových služeb běží na IONIC RedSpider Web 3.0.

Webová aplikace. Centrální součástí aplikace není mapa, ale management stížností (jednoduše: lokalizace stížnosti, nalezení nejbližšího území Natura 2000, překryv s dalšími daty v kontextu jako vegetační kryt, příbuzné stížnosti, vytvoření zprávy). Tento proces je řízen tak, že procesor pracovního postupu seskupí množinu dobře známých služeb, aby splnil tento konkrétní úkol.

Uživatel je veden procesem pomocí procesoru pracovního postupu. Je umožněno přibližování, práce s vrstvami, vyhledávání v rejstříku, ale také možnost přidat další WMS server. Aplikace je založena na Java technologiích: Java Serveru.

Stránky užívají free open source WorkSco workflow engine2. Data, typy prvků a webové služby pro tento příklad jsou:

❖ (fiktivní) databáze stížností - WFS s transakčním WMS

❖ objekty Natura 2000 - WFS. Díky současným právním omezením jsou dostupné jen centroidy.

❖ dopravní objekty (silnice, železnice, vodní cesty) - WFS

❖ administrativní objekty (regiony, provincie, obce, jádra sídel) WFS/WMS

❖ pokryv půdy - WFS/WMS. Všechny tyto prvky mohou být přičleněny k datovému modelu Nature-GIS.

❖ ortofota (PPNC)

❖ IMAGE2000 ortorektifikovaný obraz Landsat 7

Jeden aspekt vztažený k funkcím webu požadovaný pro prohlížení map:

❖ navigace (přiblížení, oddálení, posun, měřítko atd.);

❖ práce s vrstvami, přidání WMS serveru;

❖ nalezení místa dle rejstříku.

Další aspekt se vztahuje ke konkrétnímu použití. Správa stížností v tomto případě:

❖ práce se stížností (vytvoření, lokalizace, vztahy);

❖ nalezení nejbližších chráněných území;

❖ vytvoření zprávy.

[pic]

Obr 9: Aplikace Správy stížností

|IT |GISIG |

Park Beigua

V regionálních parcích, kde má místní správa vytvořit a udržovat geoinformace, které jsou doplňkem k dalším geoinformacím vytvořeným na různých úrovních, se uplatňují různé úrovně plánování a správy. To znamená stálou výměnu dat a informací (map nebo jiných geoinformací), které se od svého tvůrce musí dostat k dalším správcům jak jako vstupní informace, tak pro kontrolu a zplatnění plánů. Pak je tok geoinformací obousměrný.

"Parco del Beigua" (PdB) je jedním z parků v Ligurii, který byl klasifikován jako Národní regionální park v roce 1995. Zabírá přes 8715 ha na území 10 obcí. Jedná se většinou o široké vrchoviny u moře v místě, kde se Apeniny nejvíce přibližují ligurskému pobřeží; nejvyšší vrcholy dosahují 1100-1300 m. Park zahrnuje dvě různá prostředí: skalnaté klify na jihu (s flórou přizpůsobenou nehostinné skalnaté půdě bohaté na hořčík), velké lesy na severu. Dále obsahuje přírodní a kulturní památky a je jedním z nejdůležitějších oblastí pro migraci ptáků na severním pobřeží Středozemního moře.

Všeobecně je cílem tohoto příkladu vložit geoinformace spravované PdB do bezešvé mapy, která obsahuje různé informace z dosažitelných zdrojů, které využívá pro plánování, správu a propagaci. Tyto zdroje se týkají všech dalších úrovní (EU, národní, regionální a lokální) a dodržují schéma navržené principy INSPIRE.

Specifičtěji sledované cíle jsou:

• správa (použití geoinformací plánovači a úředníky)

• propagace (dosažitelnost geoinformací občany)

• vytvoření datového skladu a vyhledávání v katalogu jakékoliv budoucí aplikace týkající se využití geoprostorových dat.

Tento příklad byl vytvořen týmem GISIG s pomocí Regione Liguria a Provincia di Genova.

Nyní obsahuje tři WMS služby publikujíce různé vrstvy geografických informací vztahující se ke správě parku a obecným i tematickým mapám. Přidanou hodnotou příkladu PdB ve skutečnosti je rozdílnost softwarových aplikací užívaných v různých prostředích.

Níže uvedený vývojový diagram popisuje jak byly publikovány datové sady vztažené k Parku Beigua na GISIG WMS serveru s použitím softwaru Intergraphu - GeoMedia WebMap Mapserver a IONIC RedSpider Web a částečně publikované GIS office (Datasiel) Regionu Liguria s použitím open source balíku "MapServer". Poté, co byla zpřístupněna WMS služba, je URL automaticky odesláno na automatickou registraci na Nature-GIS portálu, aby byla zpracována a ověřena její souhlasnost s OGC standardy. Jestliže bude dosaženo dostatečné skóre, bude tato služba přímo doplněna do seznamu dostupných vrstev a zobrazena v prohlížeči map.

Obr. 10: Architektura uzlu PdB

URL pro tyto tři služby jsou:

• GE





Během demonstrační fáze byly použity další obecně použitelné WMS služby pro vytvoření kompletnějšího a přesnějšího kontextu, např. global mosaic LANDSAT a SRTM data.

|BG |URSIT |

Turistika a sledování přírody v pohoří Vitoša (Bulharsko)

Bulharsko leží v jihovýchodně Evropě na Balkánském poloostrově. Celková rozloha je 111 000 km2. Bulharsko existuje již více než 13 století a spojuje Východ se Západem. Pohoří Vitoša je jedním z bulharských chráněných území a přírodních parků. Leží nedaleko Sofie a je jedním ze symbolů hlavního města. Se svým nejvyšších vrcholem Černy vrag (2286) je na čtvrtém místě mezi bulharskými pohořími.

Vitoša zahrnuje dvě rezervace divokých zvířat, tři klimatické zóny, rozdílnou flóru a faunu, léčivé minerální prameny a vzácný přírodní úkaz - 8 morén. tyto takzvané "kamenné řeky" - jsou hromadou velkých zaoblených žulových balvanů v mnoha říčních údolích dosahujících délky až 2 km a šířky 50 m. podobný jev se vyskytuje i v dalších Bulharských horách, ale Vitošské morény jsou jedinečné. Jsou symbolem pohoří.

Vitoša je atraktivním turistickým cílem jak v létě, tak v zimě; je to populární horská oblast pro zimní dovolenou a lyžování s moderními hotely a lyžařskými areály.

Jedná se o první park v Bulharsku a na Balkáně a je také mezi prvními v Evropě. Park byl vyhlášen v roce 1934 s celkovou rozlohou 6410 ha. Postupem času byl rozsah měněn a nyní dosahuje 26 606 ha, což je přes 90% celkového pohoří.

Národní Park Vitoša je domovem množství motýlů, ptáků a mnoha savců. Od roku 1934 pokrývá celou horu Vitoša, kdysi pokrytou "Velkým bulharským pralesem". Mimo toho, že je bohatý na faunu, poskytuje také útočiště vlkům, medvědům a dokonce divokým kočkám a hostí i méně nebezpečná zvířata jako jezevce a jeleny.

Obr. 11: Scenérie z pohoří Vitoša

Bulharský informační uzel pro evropskou síť Nature-GIS se zaměřuje na poskytování GIS informací a služeb, prezentaci a výměně GIS dat vztahujících se k Vitoše a dalším chráněním územím v Bulharsku a zvláště parkům Bulharska (3 národní a 10 přírodních parků). V současné době informační uzel poskytuje informace a mapy Národního parku Vitoša.

Obr. 12: Bulharský portál pro Bulharská chráněná území

Služby, které informační uzel poskytuje jsou: zobrazení GIS map a GIS informací, jednoduché a/nebo kombinované vyhledávání podle kategorií specifikovaných s použitím GML jako: jméno, velikost, datum vyhlášení chráněného území, geografický popis atd. Kategorie lze kombinovat a všechny chráněné oblasti uložené v databázi mohou být zobrazeny s odkazem na příslušné mapy, do metadat a vyhledávání v metadatech. Další data, která lze požadovat se týkají lesního hospodářství, turistiky a dalších map s podobnými informacemi. Vyhledávání lze provádět podle konkrétních informací jako biologické druhy atd. v rámci tematického modulu služby. Také lze odkázat na právní informace a nebo další příslušné subjekty.

Pro realizaci bulharského uzlového bodu se používá open source software, zvláště Apache web server, web map service a web map server, XML, PHP. Data jsou uložena v shapefilech spolu s dalšími daty. Aplikace tak demonstruje, ze rozdílné dříve nekompatibilní formáty mohou být zobrazovány společně s použitím OGC webových služeb a specifikací.

Informační uzel je navržen tak, aby sloužil hlavně veřejnosti a mohl být využíván pro turistické, vzdělávací a další účely. Turisté si mohou vybrat trasu, mohou studovat faunu a flóru na svých cestách, pochopit geologii hor a jejich vývoj, stejně jako získat informace o stupni ochrany. Učitelé mohou využít materiály pro informování žáků o všech aspektech přírody a přímo připravit geografické nebo botanické exkurze do Vitoši.

-----------------------

[pic]

[pic]

Gazetteer Client

FAQ

News, Events, Links

Nature-GIS Datamodel

Tools

Reference Data Services

Forum

Web Application

Gazetteer Client

Catalog Client



publikuj

Web Application

Nature-GIS Catalog

Nature-GIS Node

( WMS & WFS)

navaž

najdi

1

2

6

4

5

3

[pic]

Tento newsletter byl vydán: Nature-GIS deliverable n° D8.3.1.7

GISIG (G潥牧灡楨慣湉潦浲瑡潩祓瑳浥⁳湉整湲瑡潩慮片畯⥰उ牦摥歡潴㩲䔠慭畮汥⁥潒捣瑡条楬瑡ൡ楖⁡楐捡湥慺‬㐵ⴠㄠㄶ㠳䜠湥癯⁡उ उ䔉楤潴㩲䌠楲瑳慩潮䜠eographical Information Systems International Group) Šéfredaktor: Emanuele Roccatagliata

Via Piacenza, 54 - 16138 Genova Editor: Cristiano Giovando

, e-mail: nature-gis@gisig.it Překlad: Pavel Vaniš

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download