PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA: TEMA ANUAL DE STUDIU: ,, Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?" TEMA SPTM?NII: ,, Tradiii i obiceiuri de Pate"" TEMA ZILEI: ,,Ajutoarele iepuraului de Pate" FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat pe o zi ( ADP+ALA+ADE) TIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine , priceperi i deprinderi; SCOPUL ACTIVITII: Fixarea capacitii de a ?nelege mesajul oral transmis printr-o poveste prin realizarea de produse ale activitii utiliz?nd abiliti practice i deprinderi de lucru formate ?n activitile desfurate pe domenii experieniale STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: conversaia, experimentul, m?na oarb, turul galeriei,povestirea, exerciiul, explicaia, demonstraia, harta cu figuri, , munca independent, problematizarea, jocul; MIJLOACE DIDACTICE: co surpriz de la iepura cu scrisoare i ou de ciocolat, iepuraul ,,up-up", ou ?n stare natural i polistiren, ap, acuarele, beioare de ureche, dopuri de plut, scobitori , beioare, siluete cu personaje din poveste, machet, bee de frigrui, oset gri din bumbac, boabe de gr?u, linguri de plastic, a, carioc neagr, linguri de lemn, couri pentru depozitare. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE: "Curriculum pentru ?nvm?ntul precolar"(3-6/7 ani), M.E.C.I. ,Bucureti, 2008 Preda V. "Metodica activitilor instructiv-educative ?n grdinia de copii", Editura Gheorghe-C?ru Alexandru, 2009; Souca Valentina Lucia (coord.), (2014) Integrarea curricular ?n grdini , Ghid metodologic, coala Noastr Zalu; Ttaru L., Glava A., Chi O., ,,Piramida cunoaterii", Editura Diamant, 2014;

DURATA ACTIVITII: 1 zi

ACTIVITI DE ?NVARE:

I. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL ?nt?lnirea de diminea: ,,De vorb cu up-up? Rutine: - ,,Ne pregtim pentru mas" -deprinderi de igien corporal - ,,M pregtesc pentru activitate"- exersarea unor deprinderi de autoservire; - ,,Singur ?mi fac ordine la locul de munc" - exersarea unor deprinderi de munc gospodreasc; Tranziii: - ,, Luai seama bine ? joc muzical cu text i c?nt - ,, Bat din palme " - joc muzical cu text i c?nt - ,,Iepuraul up" ? joc muzical cu text i c?nt

II. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA ) Centre de interes deschise:

Joc de rol : ,,Pregtim fursecuri pentru iepura"-joc de rol OBIECTIVE OPERAIONALE:

s exerseze deprinderile de igien; s obin fursecuri prin presarea formei de prjitur pe foaia de chec; s exerseze comportamente specifice rolurilor asumate/atribuite;

Art - ,,Decorm ou pentru iepura"?pictur

OBIECTIVE OPERAIONALE: S utilizeze adecvat instrumentele i materialele de lucru necesare pentru decorarea oulor; S aplice corect pata de culoare pe o suprafa stabilit cu ajutorul diferitelor instrumente (dop de plut, furculi de plasti, beioare de urecehe) realiz?nd diferite modele; S combine ?n mod creativ culorile pentru a obine lucrri originale i estetice;

Constructii: ,,Gardul grdinii iepuraului" ?joc de construcii S utilizeze corect materialele puse la dispoziie; S ?mbine armonios formele pentru a realiza tema propus;

III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE DOMENIUL LIMB I COMUNICARE : ,,Povestea iepuraului de Pate" Mijloc de realizare: povestirea educatoarei

OBIECTIVE OPERAIONALE: S precizeze titlul povetii prin enunarea semnificaiei acestuia ; S redea pe scurt coninutul povetii pe baza imaginilor ?n succesiunea desfurrii

evenimentelor; S identifice personajele ?nt?lnite ?n poveste pe baza ?ntrebrilor educatoarei; S redea din memorie unele replici ale personajelor din povestea audiat;

DOMENIUL OM I SOCIETATE: ,,Iepuraul" Mijloc de realizare: activitate practic-aplicativ

OBIECTIVE OPERAIONALE:

S utilizeze corect materialele de lucru, conform indicaiilor i modelului oferit pentru a obine un iepura;

S umple cu atenie oseta cu boabe de gr?u, p?n la spaiul indicat, ?nnod?nd aa prin locul potrivit ;

OBIECTIV OPERAIONAL INTEGRATOR: S utilizeze tehnicile de lucru ?nvate ?n activitile pe domenii experieniale pentru

realizarea machetei (personaje/scene din poveste);

IV. ACTIVITI LIBER ALESE(ALA) ,,Oul la concurs"( joc de micare) OBIECTIVE OPERAIONALE: S respecte regulile de joc; S manifeste ?n timpul activitii spirit de echip, atitudini de cooperare;

Scenariul didactic

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL

?PRIMIREA COPIILOR - deprinderi de comunicare i consilierea prinilor; ??NT?LNIREA DE DIMINEA:

Debuteaz cu Salutul ?ntre copii, care se va realiza utiliz?nd strategia de ?nvare prin cooperare,, Cerc interior- cerc exterior" combinat cu metoda ,,Amestec, ?nghea, formeaz perechi". Salut copii i ?i ?mpart ?n dou grupuri egale spun?nd versurile:

,,Dimineaa a sosit Toi copiii au venit ?n cerc s ne adunm Cu toii s ne salutm" Copiii formeaz doua cercuri concentrice. La semnalul Amestec copiii se rotesc ?n cerc, la semnalul ?nghea- copiii se opresc, iar la semnalul ,,Formeaz perechi", copiii din cercul interior se ?ntorc cu faa spre cel din cercul exterior, formeaz pereche cu cei din fa, salut?ndu-se. Se vor repeta comenzile de 2 ori, d?ndu-se astfel posibilitatea salutrii cu mai muli. Urmeaz prezena: fiecare copil aez?ndu-i iepurasul pe prezen.

Ca ?n fiecare diminea, iepuraii voinicei ?n sal s-au adunat , bun dimineaa i-au dat i ?ndat au aflat dac toi suntem prezeni, Cine astzi n-a venit i binee nu ne-a dat!

- ?MPRTIREA CU CEILALI: C?t de frumos este coul! Iepuraul se va bucura tare mult c?nd o s-l vad; nu-i aa copii? Dar dac iepuraul ar fi aici ce i-ai spune?

- CALENDARUL NATURII:

Iepuraul se bucur tare mult de schimbrile din natur, de ?nverzirea c?mpului,de apariia florilor i de ?nflorirea copceilor. i noi avem ramuri de copcei ?nflorii ?n grup. Asta pentru c e... tie cineva ?n ce anotimp suntem? Vino...(nominalizez un copil) s ne ajui s completm calendarul naturii. Se vor pune ?ntrebrile:

- ?n ce lun suntem? - Ce zi a sptm?nii este astzi? - Ce zi a fost ieri? - Ce zi va fi m?ine? - Cum este vremea?

- ACTIVITATE DE GRUP: - c?ntec: ,, Primvara iari a sosit!" - REGULILE GRUPEI: Amintirea regulilor grupei/reguli specific fiecrei activiti -MESAJUL ZILEI: ,, S ?l ajutm ?mpreun pe up-up s ?i construiasc grdina!" -GIMNASTICA DE ?NVIORARE: Pentru a fi ?n form va trebui s ne ?nviorm puin cu jocul muzical ,,Luai seama bine". - NOUTATEA ZILEI: Prezentarea iepuraului up-up care aduce cu el un coule cu ou de ciocolat i o scrisoare prin care ?i roag pe copii s ?l ajute s-i reconstruiasc grdina parcurg?nd toate activitile din ziua respectiv. Se prezint o machet care reprezint grdina iepurailor. Aceasta grdin nu este complet, nu are gard, iar iepuraul up-up are nevoie de noi s-l ajutm s o reconstruim. Mai ?nt?i vom lucra pe centre, vom asculta ,,Povestea iepuraului de Pate" i vom reface grdina iepurailor cu ajutorul povetii., vom lua masa ?mpreun, iar la final ne vom distra juc?ndu-ne ,,Oul la concurs". ?RUTINE: - ,,Ne pregtim pentru mas" -deprinderi de igien corporal; - ,,M pregtesc pentru activitate"- exersarea unor deprinderi de autoservire; - ,,Singur ?mi fac ordine la locul de munc" - exersarea unor deprinderi de munc gospodreasc; ?TRANZIII: - ,, Luai seama bine " ? joc muzical cu text i c?nt - ,, Bat din palme " - joc muzical cu text i c?nt - ,, Iepuraul up"-joc muzical cu text i c?nt Copiii isi aleg centrul de interes la care vor sa lucreze. La centrul Joc de rol , vor pregti fursecuri pentru iepura, La ,,Art" vor decora ou pentru iepura cu ajutorul dopurilor de

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download