PROIECT DIDACTIC

[Pages:17]PROIECT DIDACTIC

DATA: TEMA ANUAL DE STUDIU: ,, Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?" TEMA SPTM?NII: ,, Tradiii i obiceiuri de Pate"" TEMA ZILEI: ,,Ajutoarele iepuraului de Pate" FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat pe o zi ( ADP+ALA+ADE) TIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine , priceperi i deprinderi; SCOPUL ACTIVITII: Fixarea capacitii de a ?nelege mesajul oral transmis printr-o poveste prin realizarea de produse ale activitii utiliz?nd abiliti practice i deprinderi de lucru formate ?n activitile desfurate pe domenii experieniale STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: conversaia, experimentul, m?na oarb, turul galeriei,povestirea, exerciiul, explicaia, demonstraia, harta cu figuri, , munca independent, problematizarea, jocul; MIJLOACE DIDACTICE: co surpriz de la iepura cu scrisoare i ou de ciocolat, iepuraul ,,up-up", ou ?n stare natural i polistiren, ap, acuarele, beioare de ureche, dopuri de plut, scobitori , beioare, siluete cu personaje din poveste, machet, bee de frigrui, oset gri din bumbac, boabe de gr?u, linguri de plastic, a, carioc neagr, linguri de lemn, couri pentru depozitare. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE: "Curriculum pentru ?nvm?ntul precolar"(3-6/7 ani), M.E.C.I. ,Bucureti, 2008 Preda V. "Metodica activitilor instructiv-educative ?n grdinia de copii", Editura Gheorghe-C?ru Alexandru, 2009; Souca Valentina Lucia (coord.), (2014) Integrarea curricular ?n grdini , Ghid metodologic, coala Noastr Zalu; Ttaru L., Glava A., Chi O., ,,Piramida cunoaterii", Editura Diamant, 2014;

DURATA ACTIVITII: 1 zi

ACTIVITI DE ?NVARE:

I. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL ?nt?lnirea de diminea: ,,De vorb cu up-up? Rutine: - ,,Ne pregtim pentru mas" -deprinderi de igien corporal - ,,M pregtesc pentru activitate"- exersarea unor deprinderi de autoservire; - ,,Singur ?mi fac ordine la locul de munc" - exersarea unor deprinderi de munc gospodreasc; Tranziii: - ,, Luai seama bine ? joc muzical cu text i c?nt - ,, Bat din palme " - joc muzical cu text i c?nt - ,,Iepuraul up" ? joc muzical cu text i c?nt

II. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA ) Centre de interes deschise:

Joc de rol : ,,Pregtim fursecuri pentru iepura"-joc de rol OBIECTIVE OPERAIONALE:

s exerseze deprinderile de igien; s obin fursecuri prin presarea formei de prjitur pe foaia de chec; s exerseze comportamente specifice rolurilor asumate/atribuite;

Art - ,,Decorm ou pentru iepura"?pictur

OBIECTIVE OPERAIONALE: S utilizeze adecvat instrumentele i materialele de lucru necesare pentru decorarea oulor; S aplice corect pata de culoare pe o suprafa stabilit cu ajutorul diferitelor instrumente (dop de plut, furculi de plasti, beioare de urecehe) realiz?nd diferite modele; S combine ?n mod creativ culorile pentru a obine lucrri originale i estetice;

Constructii: ,,Gardul grdinii iepuraului" ?joc de construcii S utilizeze corect materialele puse la dispoziie; S ?mbine armonios formele pentru a realiza tema propus;

III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE DOMENIUL LIMB I COMUNICARE : ,,Povestea iepuraului de Pate" Mijloc de realizare: povestirea educatoarei

OBIECTIVE OPERAIONALE: S precizeze titlul povetii prin enunarea semnificaiei acestuia ; S redea pe scurt coninutul povetii pe baza imaginilor ?n succesiunea desfurrii

evenimentelor; S identifice personajele ?nt?lnite ?n poveste pe baza ?ntrebrilor educatoarei; S redea din memorie unele replici ale personajelor din povestea audiat;

DOMENIUL OM I SOCIETATE: ,,Iepuraul" Mijloc de realizare: activitate practic-aplicativ

OBIECTIVE OPERAIONALE:

S utilizeze corect materialele de lucru, conform indicaiilor i modelului oferit pentru a obine un iepura;

S umple cu atenie oseta cu boabe de gr?u, p?n la spaiul indicat, ?nnod?nd aa prin locul potrivit ;

OBIECTIV OPERAIONAL INTEGRATOR: S utilizeze tehnicile de lucru ?nvate ?n activitile pe domenii experieniale pentru

realizarea machetei (personaje/scene din poveste);

IV. ACTIVITI LIBER ALESE(ALA) ,,Oul la concurs"( joc de micare) OBIECTIVE OPERAIONALE: S respecte regulile de joc; S manifeste ?n timpul activitii spirit de echip, atitudini de cooperare;

Scenariul didactic

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL

?PRIMIREA COPIILOR - deprinderi de comunicare i consilierea prinilor; ??NT?LNIREA DE DIMINEA:

Debuteaz cu Salutul ?ntre copii, care se va realiza utiliz?nd strategia de ?nvare prin cooperare,, Cerc interior- cerc exterior" combinat cu metoda ,,Amestec, ?nghea, formeaz perechi". Salut copii i ?i ?mpart ?n dou grupuri egale spun?nd versurile:

,,Dimineaa a sosit Toi copiii au venit ?n cerc s ne adunm Cu toii s ne salutm" Copiii formeaz doua cercuri concentrice. La semnalul Amestec copiii se rotesc ?n cerc, la semnalul ?nghea- copiii se opresc, iar la semnalul ,,Formeaz perechi", copiii din cercul interior se ?ntorc cu faa spre cel din cercul exterior, formeaz pereche cu cei din fa, salut?ndu-se. Se vor repeta comenzile de 2 ori, d?ndu-se astfel posibilitatea salutrii cu mai muli. Urmeaz prezena: fiecare copil aez?ndu-i iepurasul pe prezen.

Ca ?n fiecare diminea, iepuraii voinicei ?n sal s-au adunat , bun dimineaa i-au dat i ?ndat au aflat dac toi suntem prezeni, Cine astzi n-a venit i binee nu ne-a dat!

- ?MPRTIREA CU CEILALI: C?t de frumos este coul! Iepuraul se va bucura tare mult c?nd o s-l vad; nu-i aa copii? Dar dac iepuraul ar fi aici ce i-ai spune?

- CALENDARUL NATURII:

Iepuraul se bucur tare mult de schimbrile din natur, de ?nverzirea c?mpului,de apariia florilor i de ?nflorirea copceilor. i noi avem ramuri de copcei ?nflorii ?n grup. Asta pentru c e... tie cineva ?n ce anotimp suntem? Vino...(nominalizez un copil) s ne ajui s completm calendarul naturii. Se vor pune ?ntrebrile:

- ?n ce lun suntem? - Ce zi a sptm?nii este astzi? - Ce zi a fost ieri? - Ce zi va fi m?ine? - Cum este vremea?

- ACTIVITATE DE GRUP: - c?ntec: ,, Primvara iari a sosit!" - REGULILE GRUPEI: Amintirea regulilor grupei/reguli specific fiecrei activiti -MESAJUL ZILEI: ,, S ?l ajutm ?mpreun pe up-up s ?i construiasc grdina!" -GIMNASTICA DE ?NVIORARE: Pentru a fi ?n form va trebui s ne ?nviorm puin cu jocul muzical ,,Luai seama bine". - NOUTATEA ZILEI: Prezentarea iepuraului up-up care aduce cu el un coule cu ou de ciocolat i o scrisoare prin care ?i roag pe copii s ?l ajute s-i reconstruiasc grdina parcurg?nd toate activitile din ziua respectiv. Se prezint o machet care reprezint grdina iepurailor. Aceasta grdin nu este complet, nu are gard, iar iepuraul up-up are nevoie de noi s-l ajutm s o reconstruim. Mai ?nt?i vom lucra pe centre, vom asculta ,,Povestea iepuraului de Pate" i vom reface grdina iepurailor cu ajutorul povetii., vom lua masa ?mpreun, iar la final ne vom distra juc?ndu-ne ,,Oul la concurs". ?RUTINE: - ,,Ne pregtim pentru mas" -deprinderi de igien corporal; - ,,M pregtesc pentru activitate"- exersarea unor deprinderi de autoservire; - ,,Singur ?mi fac ordine la locul de munc" - exersarea unor deprinderi de munc gospodreasc; ?TRANZIII: - ,, Luai seama bine " ? joc muzical cu text i c?nt - ,, Bat din palme " - joc muzical cu text i c?nt - ,, Iepuraul up"-joc muzical cu text i c?nt Copiii isi aleg centrul de interes la care vor sa lucreze. La centrul Joc de rol , vor pregti fursecuri pentru iepura, La ,,Art" vor decora ou pentru iepura cu ajutorul dopurilor de

plut, furculie de plastic , beioare de ureche, iar la centrul Construcii vor realiza gardul grdinii iepuraului (beioare,scobitori) .

Tranzitii: ,,Pe la centre ne mutm, multe, multe s-nvm!''

Dup realizarea temelor propuse, se expun toate lucrrile i se realizeaz turul galeriei.

Tranziia ctre activitile pe domenii experieniale se realizeaz prin interpretarea c?ntecului ,, Iepura drgla''.

-DLCEste expus oral de ctre educatoare ,,Povestea iepuraului de Pati" de la punctul ?n care s-a ajuns la noutatea zilei ?n scrisoarea de la up-up i se discut coninutul acesteia verific?ndu-se ?nelegerea ei. -DOSSe descoper o alt surpriz de la iepura cu rugmintea ca ei s realizeze cu ajutorul materialelor pregtite personajele povestirii pentru ca apoi s poat realiza cu acestea ,,Grdina iepurailor". Tranziie: ,,Iepuraul up" Copiii vor descoperi pe msue materialele pregtite, precum i modelul de iepura de realizat. Se va demonstra realizarea iepurailor de ctre educatoare i se vor executa exerciiile de ?nclzire a muchilor m?inilor. Copiii confecioneaz iepurai cu ajutorul unei osete, pe care o vor umple cu gr?u, vor utiliza o a i vor realiza nodul pentru a separa corpul de cap i urechile iepuraului, dup care vor desena cu carioca neagr pe figura realizat, ochii i gura. Cu ajutorul tranziiei ,,C?te unul, c?te doi/Ne-ndreptm ?n pai vioi/ Pe m?nue ne splm / Alte surprize de la upup noi ateptm.", se vor ?ndrepta spre baie unde vor exersa deprinderi de igien. Rutin: servirea mesei R?ndul iute s-l formm L?ng u ne aezm Pe m?ini s ne splm Este timpul s m?ncm."

-DLCLa ?ntoarcerea ?n sala de grup , up-up le propune copiilor s ?l ajute s ?i refac povestea cu ajutorul unei machete. Se explic sarcina de lucru i anume pe baza imaginilor

din poveste copiii vor repovesti textul povetii, ?n acelai timp realiz?nd o machet care conine elemente i personaje din poveste. Se aeaz pe machete iepuraii realizai la DOS, oule decorate la centrul Art, precum i fursecurile pentru iepurai..

Iepuraul up-up le mulumete copiilor c l-a ajutat s ?i reconstruiasc grdina i ?i invit s devin i ei iepurai concur?nd ?ntre ei prin jocul de competiie "Oul la concurs"

ALA - jocul de micare "Oul la concurs" ?n ?ncheierea activitii fac aprecieri colective i individuale, iar iepuraul up-up le mulumete copiilor pentru ajutorul oferit i le ofer ca recompens c?te un ou de ciocolat.

Moment organizatoric: creez condiii optime pentru desfurarea activitii:

o aranjarea mobilierului pe centre; o pregtirea materialului didactic necesar rezolvrii sarcinilor propuse pe centre de

activitate i domenii expereniale; o aranjarea scunelelor ?n semicerc

Evenimentul Coninut tiinific

didactic

Metode i

procedee

Reactualizarea Activitatea debuteaz cu ?nt?lnirea de

cunotinelor diminea ?n cadrul creia se realizeaz : Conversaia

-salutul

-prezena

-calendarul naturii

-activitatea de grup

-?mprtirea cu ceilali

Se poart o discuie referitoare la

semnificaia mesajului zilei.

Strategii didactice

Mijloace

Forme de

didactice

organizare

Panoul

cu

caledarul naturii

Imagini

cu frontal

prezena

Evaluare

Evaluare oral frontal i individual

Captarea ateniei

Se va realiza printr-un element surpriz: la u va bate cineva i ne va aduce ?n Conversaia grup un coule de Pate cu un iepura Explicaia ?n care este aezat o scrisoare i c?teva ou de ciocolat. Se citete scrisoarea de la iepura i se discut pe scurt despre semnificaia srbtorii de Pate.

Iepuraul up- frontal up Scrisoare

Observarea

direct

a

comportamentului

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download