GRADINITA RAZA DE SOARE



GRĂDINIŢA RAZĂ DE SOARE

NIVEL I (grupa mică)

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„ADIO PRIMĂVARĂ“

PROPUNATOARE: BOTA FLORINA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 27.05.2010

GRĂDINIŢA CU P.P. RAZĂ DE SOARE

NIVELUL I (grupa mică)

PROFESOR II : BOTA FLORINA

TEMA DE STUDIU: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?

SUBTEMA: „Adio primăvară“

ACTIVITATE CU CONŢINUTURI INTEGRATE

Domenii implicate: Domeniul Ştiinţe (DŞ)

Domeniul Estetic Creativ (DEC)

TEMA ZILEI: „Grădina florii Fifi-Floare de nu mă uita“

TIPUL ACTIVITĂŢII: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor

SCOPUL ACTIVITATII:

♦ Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere şi cifre, întrebuinţând un limbaj adecvat;

♦ Formarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător;

♦ Formarea capacităţii de exprimare prin muzică.

A. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

CENTRE DE INTERES:

I. ARTĂ

Subiectul activităţii: „Buburuze“

Mijloc de realizare: pictură si dactilopictură pe coajă de nucă;

Scopul activităţii: redarea temei propuse (prin pictură şi dactilopictură), obţinând astfel buburuze ce vor fi aşezate în gradina lui Fifi;

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale

- să utilizeze corect instrumentele de lucru;

- să aplice tehnicile de lucru însuşite pentru realizarea lucrării;

- să propună posibilităţi de valorificare a propriei lucrări;

- să respecte etapele de lucru;

- să păstreze ordinea la locul de lucru;

Psihomotrice:

- să mânuiască cu grijă materialele de lucru;

Socio-afective:

- să dorească să realizeze cât mai corect şi estetic buburuza;

- să participe cu placere la activitate.

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual;

Materiale didactice: carton negru, coji de nucă, tempera (roşie şi neagră), pensule, modelul educatoarei.

II. JOC DE MASA

Subiectul activităţii: „Pregătim saci cu provizii pentru furnici“

Mijloc de realizare: sortarea boabelor de fasole şi porumb;

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale:

- să sorteze după diferite criterii boabele;

Psiho-motrice:

- să mânuiască cu atenţie boabele pentru a nu le împrăştia;

Socio-afective:

- să manifeste dorinţa de a ajuta şi ocroti insectele.

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul individual.

Materiale didactice: boabe de fasole şi porumb, săculeţi din pânză.

III. ŞTIINŢĂ

Subiectul activităţii: Fişă matematică

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale:

- să numere insectele din desen;

- să deseneze atâtea buline câte insecte au numărat;

- să corecteze gresşelile intenţionat inserate, prin tăierea cu o linie a elementului care este în plus;

- să coloreze atâtea flori şi frunze câte le indică cifra;

- să deseneze în fiecare vază atâtea flori câte le cere cifra de pe vază.

Socio-afective:

- să manifeste spirit de colegialitate, acordând ajutor dacă sunt solicitaţi;

Psiho-motrice:

- să ţină corect creionul în mână;

- să păstreze o poziţie corectă a corpului în timpul scrierii.

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, lucrul individual.

Materiale didactice: fişe de lucru, carioca.

B. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

I. DOMENIUL ŞTIINŢE: ACTIVITATE MATEMATICĂ

Subiectul activităţii: „Numărăm …cu cifre, flori şi insecte ne jucăm“

Tipul activităţii: consolidare

Mijloc de realizare: joc didactic

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale:

- să găsească asemănarea unor elemente ale casuţei-ciupercă cu unele figuri geometrice (ferestrele→cercuri, uşa→pătrat);

- să formeze perechi prin corespondenţă 1 la 1 (ridiche-ceapă);

- să precizeze în care mulţime sunt mai multe legume;

- să motiveze de ce sunt mai multe sau mai puţine;

- să numere în limitele 1-3;

- să asocieze cifra cu numărul corespunzător de rândunele;

- să asocieze numărul cifrei corespunzătoare;

- să intuiască forma şi semnificaţia cifrelor;

- să identifice şi să numească prima/ultima galetuşă.

Psiho-motrice:

- să mânuiască cu grijă materialul didactic;

- să se deplaseze cu atenţie pentru a nu deranja decorul amenajat.

Socio-afective:

- să-şi ajute colegii la nevoie;

- să participle cu plăcere la activitate.

Elemente de joc: surpriza, aplauze, mişcarea.

Regula jocului: copiii se plimbă prin gradina lui Fifi descoperind diferite sarcini pe care sub îndrumarea educatoarei trebuie să le realizeze.

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea, jocul, aprecierile individuale.

Materiale didactice: căsuţa-ciupercă, pomul, lădiţe cu pământ, legume şi flori de primăvară naturale, păsărele şi cuiburi, muşuroaie, flori şi diferite insecte din carton, mascote din pluş, floricica Fifi-Floare de nu mă uita, găletuşe din plastic.

II. DOMENIUL ESTETIC CREATIV: EDUCAŢIE MUZICALĂ

Subiectul activitatii: „Primaverii îi cântăm“

Cântecele care se vor repeata: „Copăcelul“, „Grădina mea“, „Şoricelul

Dominic“, „Furnicile“, „Înfloresc grădinile“

Mijloc de realizare: joc didactic

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informaţionale:

- să cânte cu plăcere cântece pentru copii individual, în grupuri mici sau

în colectiv;

- sa acompanieze ritmic cântecele prin bătăi din palme sau legănarea

corpului.

Psiho-motrice:

- sa execute mişcări sugerate de textul cântecului.

Socio-afective:

- sa participle cu plăcere la activitate.

Elemente de joc: aplauze, mişcarea, surpriza.

Metode didactice: conversaţia, exerciţiul, aprecierile individuale şi colective.

C. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

Întâlnirea de dimineaţă: „De vorbă cu Fifi – Floare de nu mă uita“

Rutine: Învăţăm să spunem: „Bine ai venit!“ şi „Bine v-am găsit!“

Tranziţii: „Câte unul pe cărare“, „Înfloresc grădinile“, “ Fluturaşii”

Activităţi de relaxare: jocuri cu mingea:

Mingea sus: Copiii sunt aşezaţi în formaţie de cerc. Un copil va avea în mână o minge. La semnalul educatoarei mingea trece din mână în mână. La al doilea semnal – mingea sus – copilul cu mingea trebuie să ridice mingea sus. În caz de neatenţie, copilul trece în centrul cercului şi nu va participa la un tur de joc. Câştigă copiii care nu au fost scoşi din joc.

Cine prinde mingea: Copiii sunt aşezaţi în formaţie de cerc, iar educatoarea stă în mijloc cu o minge în mână. Educatoarea aruncă mingea în sus, iar copiii cu braţele întinse în sus şi cu trunchiul extins încearcă să o prindă. Dacă mingea cade un copil o va aduce educatoarei. Copilul care prinde de mai multe ori mingea este declarat câştigător.

Mingea prin tunel: Copiii sunt împărţiţi în două echipe egale ca număr. Ei stau aliniaţi în flanc câte unul, în spatele unei linii. Picioarele sunt depărtate formând un tunel. Primul copil din fiecare grupă este conducătorul jocului şi are în mână o minge. La comanda de începere a jocului dată de educatoare, copiii rostogolesc mingea prin tunel. Câştigă echipa a cărei minge ajunge prima la capătul tunelului.

FORME ŞI METODE DE EVALUARE: evaluarea curentă, aprecieri verbale, verificarea orală, examinarea prin proba practică.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală şi pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

1. Toma Georgeta, Petre Daniela, Ristoiu Maruţa, Anghel Magdalena, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar(nivel 3-5 ani), Ed. Delta Card Educaţional, Piteşti, 2009;

2. Simpozionul judeţean – mijloace de evidenţiere a creativităţii didactice în predarea integrată a cunoştinţelor din perspectiva noului curriculum. Târgu Mureş 26-27 mai, 2009.

3. Avram Iftimia, Sărmăşan Eva, Kocacs Iulia, Nagy Zita, Cartea Educatoarei. Ghid practice aplicativ. Ministerul Educaţiei Naţionale, ISJ Mureş, Târgu Mureş, 2000.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă.

Salutul între copii se va realiza îmbinând elemente ale strategiei de învăţare prin cooperare Cerc interior, cerc exterior cu ale metodei Amestecă, îngheaţă, formează perechi.

Educatoarea salută copiii şi apoi rosteşte următoarele versuri:

Dimineaţa a venit,

Toţi copiii au sosit,

În cerc să ne-adunăm

Cu toţi să ne salutăm.

Copiii formează un cerc şi ascultă explicaţiile educatoarei.

La semnalul Amestecă, dat de educatoare, copiii încep să se plimbe aleatoriu într-un spaţiu dinainte stabilit şi se opresc doar la semnalul Îngheaţă, dat tot de educatoare. Atunci când vor auzi cuvintele Formează perechi copiii vor forma perechi şi se vor saluta prin diverse formule de salut. Se vor repeta de mai multe ori aceleaşi comenzi, dându-se astfel posibilitatea formării cât mai multor prrechi şi salutul a cât mai multor colegi.

După această etapă copiii vor fi direcţionaţi spre locul unde se va completa Calendarul naturii şi unde se va purta un scurt dialog educatoare-copii. Menirea dialogului este aceea de a aduce în discuţie tema săptămânii Adio primăvară.

Noutatea temei o va reprezenta vizionarea unui scurt episode de desen animat urmat de apariţia florii Fifi-Floare de nu mă uita care le va spune copiilor că anotimpul ei preferat este primăvara deoarece în acest anotimp totul se trezeşte la viaţă, se întorc păsările călătoare, ies din amorţeala iernii gâzele, toată natura înverzeşte şi înfloreşte, iar in grădina casei sale are mult de lucru. Fifi iubeşte grădinăritul şi toată primăvara a muncit în grădina ei.

Pentru că primăvara trebuie să plece de la noi lăsând locul său unui alt anotimp, Fifi îi invită pe copii la o plimbare prin grădina ei pentru a descoperi surprizele minunate pe care aceasta le ascunde, dar şi pentru a vedea ce lucruri au învăţat ei despre acest anotimp la grădiniţă.

Educatoarea îi întreabă pe copii care este anotimpul ce se succede primăverii, iar copilul care va da primul răspunsul la această întrebare va fi numit copilul zilei şi va primi o mică recompensă din partea Florii.

Prin tranziţia Câte unul pe cărare, copiii vor fi conduşi de educatoare spre grădina florii Fifi, grădină care va fi amenajată într-un colţ al grupei.

Explicarea jocului: “ În grădina cu flori şi gaze ne vom juca, vom cânta şi vom dansa, dar vom şi număra şi admira frumuseţea florilor viu colorate şi hărnicia gâzelor care nu stau o clipă locului. Trebuie, totodată, să fim ordonaţi şi atenţi pentru a nu face deranj în frumoasa grădina!”

Desfăşurarea propriu-zisă.

Copiii descoperă la intrarea în grădină căsuţa lui Fifi. Ei vor fi rugaţi de educatoare să observe în ce şi-a făcut floarea căsuţa (ciupercă), ce culoare are acoperişul casei (roşie), ce formă au geamurile şi uşa (cerc şi pătrat).

Se ajunge apoi la straturile cu legume de primăvară. “Ce legume a semănat Fifi în straturi?” (ridichi şi ceapă). Fifi cere ajutorul copiilor la recoltarea legumelor. Copiii scot legumele din pământ, iar la cererea educatoarei formează perechi prin corespondenţă 1 la 1 pentru a vedea dacă sunt mai multe ridichi sau cepe.

Etapa următoare o constituie întâlnirea cu pomul din grădină. Pomişorul este trist pentru că florile frumoase care i-au crescut pe crenguţe i-au căzut (mai are doar trei flori, iar copiii sunt rugaţi să le numere) şi se teme acum că Fifi nu-l va mai iubi. Copiii la cererea educatoareai îi explică pomului că din florile sale vor creşte fructe, lucru de care Fifi este tare încântată pentru că ea adoră fructele pline de vitamine.

Educatoarea le propune copiilor să-i cânte pomişorului cântecul Copăcelul pentru a-l mai înveseli, dar nu înainte de a face câteva exerciţii pentru încâlzirea vocii (“mirosim florile pomului”, “suflăm florile pomului”, etc.)

Educatoarea le spune copiilor că aude ciripitul unor păsărele şi îi roagă pe aceştia să imite şi ei cântecul păsărilor. Un stol de păsărele se apropie, iar copiii sunt rugaţi să le aşeze în cuiburile lor (cuiburi care se găsesc în pomişor), dar nu oricum, ci în fiecare cuib să pună atâtea păsărele câte arată cifra de pe ciub. Pomişorul va fi şi mai fericit atunci când la propunerea educatoarei copiii vor aşeza lângă el pomişorii care i-au semănat chiar ei.

Copiii merg mai departe prin grădină şi descoperă straturi cu flori de primăvară (narcise, lalele…). Lângă straturi se găsesc trei vaze în care ei vor trebui să aşeze doar atâtea flori cate indică cifra de pe fiecare vază. La rugămintea educatoarei copiii vor numi părţile componente ale lalelei, iar apoi vor cânta cu toţii cântecul Grădiniţa mea.

Pe frunzele unei plante copiii vor observa că stau aşezate nişte buburuze, iar la cererea educatoarei aceştia vor indica frunza pe care sunt aşezate trei, două sau o buburuză( “te rog să-mi arăţi frunza cu o buburuză…”).

În grădină educatoarea întâlneşte nişte furnici, iar prin cântecul Furnicile îi cheamă şi pe copii pentru a le vedea. Copiii descoperă trei grămezi de pământ pe care le numesc ca fiind muşuroaie. Lângă ele stau nişte furnici, respectiv una, două şi trei. Copiii sunt rugaţi ca pe fiecare muşuroi să pună cifra corespunzătoare numărului de furnici care stau aşezate lângă fiecare muşuroi.

Copiii recită furnicilor poezia Furnica, iar apoi poartă împreună cu educatoarea o scurtă discuţie despre hărnicia acestor insecte.

La umbra unei plante stă şi leneveşte un greieraş. Copiii vor cânta în duel cu educatoarea un fragment din cântecul Spune-mi iubite copilaş şi vor sublinia contrastul dintre furnică şi greiere.

Spre finalul plimbării prin grădină copiii vor întâlni şi harnicele albinuţe care zburând din floare în floare au cules în găletuşele lor polen. Copiii sunt rugaţi ca prin aprecierea globală a cantităţii să constate care albinuţă a cules mai mult polen.

Educatoarea iniţiază o scurtă discuţie despre viaţa albinelor şi despre rodul muncii lor – mierea de albină. Fiind întrebaţi cine adoră mierea de albine copiii vor răspunde că aceasta place ursului şi Şoricelului Dominic. Acompaniaţi de CD player copiii vor cânta şi vor dansa pe cântecul Şoricelul Dominic.

Copiii observă zburând nişte grupuri de fluturi, iar la cererea educatoarei ei vor trebui să indice grupul cu trei fluturi, doi fluturi, un fluture.

După ce voi face scurte aprecieri colective, dar şi individuale referitoare la comportamentul şi hărnicia copiilor îi voi anunţa pe copii că plimbarea prin grădina Florii Fifi se apropie de sfârşit, dar Floarea de nu mă uita va mai rămâne cu ei pentru că acum e rândul lor să facă ceva pentru prietena lor.

Drept mulţumire pentru vizita care i-au făcut-o Fifi le oferă copiilor nişte medalioane (buburuze, fluturaşi, albinuţe), cu ajutorul cărora se va face împărţirea copiilor la centrele de interes.

Tranziţia spre centrele de interes se va face prin cântecul Înfloresc grădinile.

Educatoarea va explica pentru toată grupa de copii ce se va lucra la fiecare centru şi care va fi finalitatea lucrărilor obţinute (integrarea acestora în grădina lui Fifi).

La centrul ARTĂ, copiii vor realiza buburuze pictând coji de nucă în roşu, iar apoi aplicând cu degetul arătător puncte negre. La acest centru educatoarea va urmării respectarea etapelor de lucru şi menţinerea curăţeniei la locul de lucru.

La centrul JOC DE MASĂ, copiii vor pregăti saci cu provizii pentru furnici. Mai întâi vor sorta boabele de fasole de cele de porumb, iar apoi le vor pune în mici săculeţi de pânză.

La centrul ŞTIINŢĂ, copiii vor completa o fişă de lucru matematică. Educatoarea va citi pe rând sarcinile fişei astfel ca fiecare copil să le poată rezolva. Dacă este cazul ea va oferi explicaţii suplimentare.

Înainte de începerea lucrului se execută exerciţii pentru încălzirea degetelor.

Educatoarea va supraveghea munca copiilor la cele trei centre de interes, va oferi ajutor şi explicaţii suplimentare de fiecare dată când va fi cazul.

După terminarea lucrărilor la centrele de interes copiii vor duce ceea ce au realizat în grădina lui Fifi.

Trecerea spre activităţile de relaxare se va face în paşi de dans pe ritmurile melodiei Samba florilor.

În cadrul activităţilor de relaxare copiii vor fi antrenaţi de educatoare în câteva jocuri cu mingea.

La final educatoarea va face aprecieri despre felul cum a decurs ziua, iar floricica Fifi îşi ia La revedere de la grupa ursuleţilor şi îi îndemnă să adopte şi ei comportamentul insectelor întâlnite în grădina ei deoarece cine-i harnic şi munceşte are tot ce vrea!

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download